Oe Kwartjes-Adveiieitiën van HAARLEM'S DAGBLAD l dringen, hot wetsontwerp niet goed to keuren, ook omdat de beoogde ver beteringen op meer eenvoudig? m practise!» wijoo kunnen worden be reikt. Ook de Rotterdamse!» Kamer van Koophandel vraagt belangrijke ver anderingen in liet ontwierp. GEEN HUWELIJKSREIS. Door IJ. on W. van Breda is bepaald dat aan het onderwijzend personeel aldaar bij voltrekking van huwelijk geen ander verlof zal worden verleend dan op den dag van 't huwelijk zelf. DIEFSTAL IN EEN KERK. Te Tilburg is in de R. K. kerk aan den Heuvel, met het openbreken van een offerblok cn stelen van geld op heeierdaad betrapt een zekere Krij- nen, afkomstig uit Groningen. Een agent van politie, die hem betrapte, heeft hem geboeid naar het hoofdbu reau van politie overgebracht. DE HOUDING DER VRIJ LIBERALEN IN 1913. Naar de Tel. vernoemt, zal op 't con gres van den vrij-liberalen bond, dat waarschijnlijk in Juni zal gehouden worden, ook de houding van dezen bond bij de periodieke Tweede Kamer verkiezing in 1913 besproken worden. CHILI BESTELT TWEB ONDKRZEE- SCHE BOOTEN IN HOLLAND. Uit goede bron wordt gemeld, dat Chili den bouw van twee nieuw© Chi leense!» onderzeese!» booten In Hol land heeft aanbesteed. TANDHEELKUNDE. Het Nedcrlandsch Mondheelkundig Genootschap heeft zich gewend tot de leden der Eerste en Tweede Kamer met het verzoek, het daarheen te wil len leidon, dat de Tandheelkunde als onderdeel der Mondlioelkunde geheel in handen komt van artsen. TARIEF WET EN WINKELSTAND. 't Hbld. schrijft Annuo onder do winkeliers om de Tarief wet te verdedigen schijnt niet 'te bestaan. In de -vergadering dor Alg. Winkeliorsvereeniging, 16 dezer to Amsterdam te houden, zal de heer Bernard Gorris zich tot tolk van de massa winkeliers-tegenstanders van het ontwerp-ï'axiefwet maken en dil aan een bestrijding onderwerpen. Niettegenstaande den oproep in de pers en een herhaalde uitnoodignig in „De Winkelier", het vakorgaan, heeft tot heden geen winkelier zich aange meld om het ontwerp-Tariefwet te verdedigen. DE MOORD BIJ KOERANGE. De Asser Ct. verneemt, dat er geen enkele reden is om J. W. (den vader van den vermoorden schaapherder), die Zaterdag in hechtenis genomen, maar Zondag weer in vrijheid ge steld is, te verdenken, en dat de in druk is verkregen, dat de zoon in ijlenden toestand verkeerde, toen hij uitroepen deed, die tot de arrestatie van zijn vader aanleiding hebben ge geven. De jongen was steeds erg o'n- der don indruk van den moord in 't Koekangorveld en wilde daarom ook niet bij zijn vader komen inwonen. In zij'n ziekte was hij dikwijls van de zaak ve'rvuld, en het was dius geen wonder, dat hij In koo'rtsachti- gen toestand het daarover had. HOOGER INVOERRECHT, ERGER KNOEIERIJ. De heeren Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven het volgende in hun Maandblad tegen de Vervalschin- fien.# DE VERVALSCHINGEN IN VER BAND MET VERHOOGDE BE LASTINGEN. Het is gelieol afgescheiden van politieke beschouwingen in hot al gemeen belang te achten, om zich hij voorbaat rekenschap to geven van de gevolgen oener belasti'ngvesrhoo- ging van verschillende voedings- en genotmiddelen in verband met ve'r- valschingen. Zonder deze artikelen afzonderlijk te behandelen, wenschen wij van ons standpunt in het alge meen te verklaren, dat een verhoo ging van 'rechten zonder eengen twij fel de vervalschingen in de hand zal werken en wel natuurlijk speciaal van die artikelen, welke bijaonder zwaar belast worden, en of nage maakt of vermengd zullen wérden, meestal tot financieel of hygiënisch nadeel der consumenten. Het is dui delijk dat de afwezigheid van een goede wet tegen da vervalschingen, jïi ons land een geheel exceptioneel gunstigen toestand voor de knoeiers doet geboren worden. Waar om eéu voorbeeld te noemen zoowel Fransche als Duitsohe wetgevers op roer en burgerkrijg trotseeren om den verbruikers te verzekeren dat zij werkelijk het wijn gewas krijgen dat met den geèiachton naaan overeen komt, daar zal de nieuwe tarief- wet bv. ten opzichte van wijn juist Jiefc tegenovergestelde bewerken, daar immers de gebottelde wijn zwaar be last zal worden tegenover een laag recht op in fusten geïmporteerde, zoodat dank zij der geduldigheid van het etikettenpapler uit hetzelfde vaat je de meest verschillende Cantemer- le-, Pommies- en andere „Hautcru- xnerken" getapt zullen kunnen wor den. Waar voor Champagne-wijnen dit gevaar natuurlijk niet te vreezen is, zal de nieuwe tanefwet de Neder landse!» ,,wijn"-fabricage en zoove le andere vervalschingen geducht in de hand werken. Wij noemden liet artikel wijn, doch er zijn 'nog tal van andere voor beelden te noemen, en het is inder daad interessant ons in deze even te spiegelen nan onzen oostclijken habuur, met zijn drukkende directe belastingen. Zooals men yeet Is o.a. het artikel koffie aldaar zwaar be last, cri nu is dezer dagen in Duitsehland geconstateerd dat men door bet glaceercn dor koffie met behulp van een laagje schellak, het watergehalte vun de bonnen tot 8 1/2 pet. heeft weten op te drijven, zoo dat natuurlijk uitsluitend do consu ment daardpor de belasting, in den vorm een«r vervalsehte waar betaalt De nieuwste berichten in de vakbladen maken zelfs gewag van met 30 Vreemde bestanddeolen vermengde koffie! Evenzoo heeft men de nieuwe wet op het alcoholgehalte van wijnen weten te ontduiken door de wijnen buitengewoon te zwavelen, zoodat zij schadelijk voor de gezond heid te achten zijn. Wanneer men nu bedenkt dat deze dingen geschie den in een land waar strenge wetten tegen -de vervalschingen heersohe'n, moge men zich waarlijk wel twee maal bedenken eer mem in een land als het onze, waar het knoeien met tal van artikelen straffeloos ge schieden kan, tariefbopali'ngen in gaat voeren, die den kooper zoowel hygiënisch als financieel ernstige schade kunnen berokkenen. BRANDEN. Maandagavond is de boerderij De Tabakschuur, met schuren eu hooi berg, in eigendom van en bewoond door de gebrs. an gezusters Frahken en gelegen in de buurtschap Frank rijk, vlak bij de begraafplaats van Ha'rde'rwijk, geheel afgebrand. Daar de brand begon in den hooiberg, kon dén de bewoners, geholpen door de bui-en, vee en inboedel intijds in vei ligheid brengen. De boerderij was verzekerd tegen brandschade. DE AVIATEUR WIJNMALEN GE- SIGNALEERD1 In het Politieblad komt onder de gesigmaleerden o.a. voor de aviateur H. J. E. W. C. WijnnialéSn, vroeger wonende te Utrecht; de heer Wijnma len heeft verzuimd oen boete te be talen van f 100 waa'rtoe hij door hot kantongerecht te Eist is veroordeeld wegens overtreding van de motor- wet. En nu signaleert de politie hem. Een politiehond is moeilijk op 'm af te sturen, want zoodra Wijnmalen „Spits" in de gaten krijgt, neemt hij Een andere reden van Ontstemming onder hen is de nu pas door dun hoor Grovers ingevoerde maatregel van 't teekenen van eon presentielijst door de studenten, een maatregel, die door hen in strijd geacht wordt met de usances bij het universitair ouder wijs geldende en die dan ook aan gaan enkele Nederlandse!» universi teit ingevoerd is. Zij wensche'n vast te houden aan het tot nu toe be staande stelsel, n.l. absolute vrijheid om al dan niet ooHpge te loopen zon der ©enige contróle. In verband met de motie J.1. Vrij dagavond in de studenteiwergaderhig aangenomen, moet 1 plan bostuan om te pogen de kwestie in de Tweede Ka mer aan de orde gesteld te krijgen, terwijl bovendien de mogelijkheid be staat, dat binnenkort een uitvoerige publicatie over het conflict van do zijde der studenten het licht zal zien INBRAAK TE AMSTERDAM. Maandagnacht hebben inbrekers, zich toegang verschaft tot de kanto ren der firtaa Hertz en Collingwood, agenten van binnen- en buitenland se!» huizen. Singel te Amsterdam. De dieven trachtten de brandkast te forceeren, hetgeen hun echter niet gelókte. Wel werden verschillende lessenaars door hen opengebroken en de inhoud overhoop gehaald. Aan het meubilair werd veel schade toege bracht. In de brandkast bleken twee gaatjes geboord. Hoeveel er vermist wordt, is nog niet met zekerheid be- kend, waarschijnlijk is het slechts 'n klein bedrag aan geld, ongeveer f 1. Letteren en Kunst ■HET TOONEEL II. Voor ons vorig artikel, waarin wij het over muziek hadden, moesten wij grootendeels gebruik maken van het geen wij van anderen hadden ge hoord; ditmaal, nu wij op eigen ter rein komen, willen wij meer speciaal onze persoonlijke indrukken weerge- conservatieve theater opgevoerd te krijgen. Waarschijnlijk heeft liij dit te dunken gehad aan zijn vriendschap met Paul Lindau, den tegenwoordiger leider van het Königliches Schauspiel- haus. Dat Ileijeraians zijn relaties met Paul Lindau' hoeft aangewend om een optreden van Bouwmeester te Berlijn mogelijk te maken, zal wel door alle tooneelliefhebbers in Nederlund wor den gewaardeerd. Het zou ons niet verwonderen, als een gustreeren van onzen grooten acteur in andere Duit se!» steden het gevolg zou zijn van het groote succes en de goede pers, die Bouwmeester in Berlijn hoeft ge had. In ons verslag over Bouwmeester s Shylock schreven wij reeds, dat de op voering in het Königliches Schau- spielliaus van „De Koopman van Ve netië" behalve dan in de oogver blindende pracht in niets uitstak. En als wij aan de verschillende too- noelvoorstellingen, die wij te Berlijn en Dresden bijwoonden, terugdenken, dan durven wij gerust zeggen, dat overal beter gespeeld werd dan in dit Koninklijke, ©fficieele theater. Onze algemeene indruk was. dat het tooneel in Duilschlnnd zeer hoog staat, hooger zelfs dan in Frankrijk. Nergens en nooit zagen wij een op voering, zoo volkomen, zoo artistiek en geheel en al af, als die van ..Gau- be und Heimath" in het Lessing-Then- ter. Wij hadden dit gerucht makende werk van Karl Schönherr juist voor ons vertrek van twee Hollundsche ge zelschappen gezien en hoewel wij veel in beide opvoeringen konden waar- deeren, was het ons toch, of wij te Berlijn een heel ander, oen nieuw stuk za^en. Bij do première van dit stuk bij hot Nederlandsch Tooneel bijv. trof de creatie van de Rottin door mevr Mann-Bouwmeester ons zeer sterk; zij stond zóó ver boven allen, dat zij alle aandacht op zich concentreerde, zelfs wanneer dit eigenlijk niet mocht. Dit viel wel in 't bijzonder op aan 't slot van het eerste bedrijf, wanneer Chris- tof Rott met de bekentenis komt. dnt hij een ketter is. In dat tooneel moet op ühristof Rott, die de scène in han den heeft, al het licht vallen. Bij de opvoering van het „Nederlundsch" vergaten wij echter Ko van Dijk en zagen alleen nog maar het sublieme spél van mevrouw Mann-Bouwmeester Bij het Lessing Theater was dit heel anders. Daar een misschien wat min der gevoelige maar zeer zeker even kosten een 5c zijn een vpirgS3.agfcapgi.,, omdat de oplago van HAARLEM'S DAGBLAD zeer flrooJ is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. natuurlijk afscheid van de aarde om het luchtruim in te gaan en dOn is de politie machteloos... Maar intusscnen loopt Wijnmalen gevaar, dat de politie z'n collega Koolhoven engageert als politie-vlie- ger en dan wordt het voor den ge signaleerde beaiauwd... Wijnmalen, wees op Jé gul vlve. Holland moet f 100 van je hebben. Stuur maar even 'n postwisseltje, an ders... andérs... denk om 'n politie vlieger. (U. D.) MINISTERIEELE TEVREDEN- HEIDSBETUIGING. De minister van Oorlog heeft aan de commandeerende officieren dér re gimenten infanterie en vesting-artil lerie, benevens aan de commandan ten der landweer-districten zijne te vredenheid doen betuigen Yoor de wij ze, waarop gechirende het afgeloopen tijdperk van hot voorbereidend mili tair onderricht, de onder huime be velen ddeïiende officieren en onderof ficieren zich van hunne taak hebben gekweten. HET CONFLICT AAN HET TAND HEELKUNDIG INSTITUUT. Men schrijft uit Utrecht aan de TeL: Onder de studenten aan het tand heelkundig instituut heerscht naar aahleiding van liet antwoord van het college van curatoren der Utrecht se!» universiteit gToote verbittering, daar alleen de eindconclusies, door curatoren genomen, in zake liet con flict tusschen de studenten en den lector, den heer G rev era, in het ant woord worden vermeld, zonder dat een enkel motief tot staving dier con clusies er in wordt genoemd Daa"r zij meenen, dat billijkheids halve die motieven te hunneT kennis hadden moeten wordetn gebracht, vooral ook omdat door de studenten, naar zij beweren, alle mogelijke ge gevens aan curatoVen zijn verstrekt om het ingestelde onderzoek zoo vol ledig mogelijk te maken, zullen thans pogingen gedaan wo'rden om de re sultaten van het ohdorzock zoo volle dig mogelijk gepubliceerd te krijgen. ven, welke wij van het tooneel te Ber lijn hebben medegenomen. Wij waren slechts 10 dagen te Ber lijn en daar wij, dien tijd ook hebben besteed om iets van muziek en opera's te genieten, spreekt het van zelf, dat onze kennismaking met het Borliju- sche tooneel niet anders dan zeer op pervlakkig kon zijn. Er zijn te Berlijn behalve de vele varióié's en cabarets ongeveer een dertig theaters; voor vreemdelingen die 's avonds uit wenschan te gaan, is er dus keuze genoeg. Bij een eerste overzicht van den „Vergnügungsan- zeicher" viel het ons reeds dadelijk op, hoe de klassieken in Duitschland veel meer dan in. ons land Lu oere worden gehouden. Trouwens dit blijkt ook wel uit de statistiek over het ré pertoire over 1910. waarin Schiller met 1909 opvoeringen ver bovenaan staat. Shakespeare, Goethe. Lessing, Hebbel en Kleist werden in het afge loopen jaar alleen respectievelijk 961, 5S9, 316. 222 en 214 maal gespeeld. Van de klassieke werken, welke in de laatste helft van April te Berlijn wer den gegeven, noemen wij alleen maar Faust II, Wallenstein's Lagor. Wil helm Tell, Die R&ubor, Maria Magda lene, Der Kaufmann von Venedig en Dor Prinz Von Homburg. Van de verschillende theaters staan het Lessing-Theater onder Dr. Otto Bralmi en het Deutsclies Theater on der Max Reinhardt bovenaan. Het Königliches Schaospielhaus, dat rijke lijk gesubsidieerd wordt en dus eigen lijk het eerste moest zijn, komt ons op de derde, zoo niet op de vierde of vijfde plaats. Do „Allerhöchste" invloed schijnt een beletsel te zijn voor do ontwikke ling van het Königliches Schauspiel- haus. Alleen de auteurs, die zich in de gunst van den Keizer mogen verheu gen zooals bijv. Otto Ernst en mis schien in de toekomst ook Karl Schön herr worden er gespeeld Voor de meeste moderne schrijvers blijven do deuren van het Koninklijk theater echter gesloten. Gedurende den tijd, dat wij in Ber lijn waren ging voor het eerst een werk van Ibsen in het Königliches Schauspielhaus, namelijk: „Steunpi laren der Maatschappij", wei het minst moderne tooneolspel van den beroemden Noor. Van Huuptmann, Duitscliland's grootsten dramaturz, werd in dit officieele theater nog nooit iets gespoeld. Het is wel opmerkelijk, dat het den socialistisehen Herman Heljennans gelukt ia zijn „Opgaande Zon" In dit menschelijke Rottin, die bij de beken tenis van haar man wel uiting gaf aan haar smart, maar toch op den achter grond bleef, doordat Heinz Mounard als Chrlstof Rott door zijn zeer sterk spel ons geen oogenblik losliet. Bij de vertooningen der beide Hol landse!» "ezelschappen zakte telkens de aandacht, doordat de bijpersonen en dikwijls ook de hoofdfiguren aan de dramatische scènes geen kracht wisten bij te zetten; bij de opvoering in hel Lessing Theater was het één opeenvolging van sterk ontroerende tóoneelen. Bij de Hollandse!» opvoe ring zagen wij voor het meerendeel acteurB in boerenkleeding; in het Les sing Theater hebben wij vrome, lijden de boeren gezien. Uiterlijk had de voorstelling van „Het Tooneel" veel van die van het Lessing Theater. Het was duidelijk te zien, <lat de lieer Royaards de voor stelling van „Glaube und lleimath" te Berlijn had bijgewoond. De costuums, de décors en de mise-en-scène waren procios gelijk aan die van het Lessing Theater, maar verder dan tot imita tie is men ook niet kunnen komen; de ziel ontbrak. Het verdient zeer zeker aller lof, dat de heor Royaards een Duitscl; stuk in het oorspronkelijke en in zijn eigen milieu gaat zien, alvorens het hier te brengen, maar men kan zonder hand. onmogelijk een vuist maken, lloe zou men in Holland een ensemble kunnen vinden, dat „Glaube und Hei math" zóó zou kunnen spelen? Men heeft bij het Nederlandsch Too neel het stuk zoo sterk mogelijk bezet en o.a. de kleine rol van de Sandper- gerin aan Itika Hopper gegeven. Mej. Hopper heeft van dat rolletje f maakt wat zij kon. en haar sterv was bijv. zeer treffend, maar als zij eens hét voorrecht mocht hebben Uil- de Herterich het kleine zinnetje „Glau- ben 1st Go the's Sachel" te hooren zeg gen, zal zij begrijpen, wat er aan haar creatie ontbrak. Het is we! opmerkelijk, dat het dra ma van Schönherr in ons land be trekkelijk zoo weinig heeft gedaan, terwijl het in Duitschland en Oosten rijk het grootste succes op Üieatorge- bied van de laatste jaren is geweest. In Hannover ging het avond aan avond, te Berlijn moesten wij dagen te voren plaatsen bespreken, om de voorstelling bij te wonen en in Dres den hadden wij slechts de keuzo tus schen „Glauhe und Heimath" on „Der Veilchonfrcsser" van Von Moser. Van de opvoering van dezen „Salonluite- naut" door de Rotterdammers haddon wij zulke aangename herinneringen bewaard, dat wfj ol kriebelig werden, toen wij het stuk geannonceerd xagen we zijn daarom en ook om bet spel van den troep van het Königliches Schauspielhaus te Dresden eons met dat van het Lessing Theater te verge lijken hot stuk nog eens gaan zien. Al kon het drama ons bij deze vier de voorstelling, die voel minder was dan die te Berlijn, onmogelijk moor boeien, zoo hebben wij toch geen spijt gehad van onzen uitgang, omdat wij dien avond geleerd hebben, dat men een stuk eerst goed kan beoordeelen. als men het in bet oorspronkelijke hoort. Want hoewel de spelkwalttei- ton van deze Dultschers volstrekt niet zoo bijzonder waren, gelukte het hun toch, in tegenstelling met 't meeren der Holla ndsche arlisteu menschen van Schönherr's personen te maken. De Duitsc-her voelde zich in het stuk onmiddellijk thnis. omdat hij kon sproken in het sappige dialect dor Tyroler-boeren, zijn Hollandse!» collega hoeft zich in zijn mooi, vreemd pakje moeten voelen als een boer uit een Wee-ner-operette van Strauss. Hierdoor is het naar onze meening te vorklaren, dat een Hollandsch pu bliek vrij nuchter zit te kijken naar deze tracedie van een volk, terwijl onze Dultscho stamverwanten zoo on der den indruk raken, dat zij stil en zonder eeiii gapplaus den schouwburg crlaten. In ons slot-artikel hopen wij nog iets mee te dealen over de Kanuner- spiele van Max Reinhardt. het Schil ler-theater te Berlijn en Den Rosen- kavalier van Richard Strausz. J. B. SCHUIL. SARA BURGERHART, hot door mej. Pabst bewerkte blijspel r den roman van Betjo Wolff en Aagje Deken, zal heden-, Woensdag avond, te Amsterdam voor do 50ste maal worden vertoond. De première had plaats op 8 Februa ri Jl. TIJDSCHRIFTEN. 1-Iet laatst-vorschenen nummer van „Paljas" bevat Als voorplaat een geestige plaat betreffende de „schoon- maakduivelin". Verder bevut deze aflevering weer vele alleraardigste teekeniugen, verhalen, anecdoten en versjes. Sport en Wedstrijden ïmbeeïlitaszij' oordeeldon zijne op» neming in een krankzinnigengesticht gewenscht Het O. M. echt- r was von moening, dat beklaagde wól toereken! baar was en eischie zijn veroonloo' ling tot één iaar gevangenisstraf wegens diefstal hij herluiiing. De rechtbank legde hem die stral. op, onder overweging, dat het onder zoek niet heeft gevestigd de over tuiging, dat beklaagde dermate lij dende is aan gebrekkige ontwikke ling of ziekelijke storing zijner geest vermogens, dat het hem ten laste ge legde hem niet kan worden toegere kend. VERDUISTERING. De Rechtbank te Assen veroordeel de L. J. van Marle, geschorst secreta ris-boekhouder van bot waterschap Beilen-Dwingeloo, thans gedetineerd, wegens verduistering van geld beboe rende aan genoemd waterschap, tot 5 maanden gevangenisstraf. ZAKKENROLLERS. Het O. M. bij de Amsterdamse!» rechtbank eischte tegen S. v. A. we gens poging tot zakkenrollen 3 jaar gevangenisstraf en togen S r. G., die voor hem op den uitkijk stond, 1 jaar. Een kantoorjongen stond u»t f 330 in den zak naar een „baiTevoeler" voor hot poetkantoor te Amsterdam te kijken en voelde toen dat iemand de hand in zijn zak stuk, hoewel het geld juist in eon anderen zak gebor gen was. Gemengd Nieuws VOETBAL. Voor den té spelen wedstrijd van P. W. tegen Northern Nomads zal P. W. zich versterken met Göbel (Vi tesse), Francken (H. F. C.) en de Körver (Sparta). VLIEGEN TE WINSCHOTEN. De Hbld.-correspondent té Winscho ten meldt Hei bericht, dat Hanric-t in plaats van Koolhoven te Winschoten zal vliegen is beslist onwaarde oommis sie te Winschoten houdt zich aan het contract met Koolhoven en de data blijven vastgesteld op 17 tot 21 Mei. VLIEGEN TE DORDRECHT. Dordt zal binnenkort ook zijn vlieg- week hebben. De demonstraties zullen gehouden worden door de Eerste Ne- dorl. Vliec-vereeniging, gevestigd te Breda. Men zal demonstraties krijgen met monoplanes en biplans (Sommer). EEN VLIEGER ALS SPION Volgens een bericht uit Bukarest is :n vlieger. Cos tin genaamd, die ver schillende vluchten rondom de Ru- moensche hoofdstad verricht lieeft, arresteerd. verdacht van spionn&g© voor Rusland. Een huiszoeking leverde verschillen de photografische opnemingen van Rumeensche vestingen van een aero plane uit. op. BALLONONGELUKKEN. Een sleeptouw van een ballon, die boven de hoogspanning-geleiding van een fabriek te Zürioh zweefde, kwam in aanraking met de electrische dra- "den. In een oogenblik schoten elec- trïshe vonken uit de draden, welke een stroom van 45.000 volts hadden. Op dit oogenblik viel een passagier 40 M. uit den mand en kwam op zijn voeten terecht, welke echter ern st! gvérwond wérden. De gewonde was een Berlijnsch officier. In de nabijheid van Londen steeg een gezelschap in een ballon op, om boven Brooklands den aeroplanes- wedstrijd te zien. Boven de voorstad Southfields liep het gas plotseling int den ballon, ten gevolge van een de fect a ah het ventiel. Het omhulsel schrompelde ineen en de ballon daal de snel. Eerst 9loeg bij een ijzeren telegraafpaal om; een vischhande- laar, die het touw greep, werd mee gesleurd en op bet dak van een huis getrokken. De vischboer had echter zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij het touw om eecu schoorsteen vastbond en zoo de luchtschippers redde. De ballon, die heen en weer zwaai de, richtte groote schade op do om liggende daken aan: schoorsteenen worden vernield en het regende dak pannen op de nieuwsgierigen. De luchtschippers brachtén een gevaarlijk kwartiertje door, doch wérden ten slotte gered, daar de mand door eenige mannen met de sleeptouwen naar beneden werd trokken. Een der luchtschippere, een dame, nam met groote koelbloedig heid dadelijk een momentopname van het reddingswerk. EEN GEHEIMZINNIGE DIEFSTAL is in het koninklijke paleis te Lon den ontdekt. De beheerder der ju- weelen van de koningin-weduwe, Alexandra, Robert Groville, had, naar gemeld wordt, in de zooge naamde gezantenzaal, enkele ju woe len uit hun étui genomen. Hij was toen even weggegaan en ontdekte, toen hij terugkwam, tot zijn schrik, dat de edelgesteenten verdwenen wa ren. De gestolen sieraden, waaronder zich o.a. een in goud gevat portret van koning Eduard VII bevond, zijn een geschenk van wijlen dezen ko ning en vertegenwoordigen een aan zienlijke waarde. EEN SPION. De spion Kretschman, die in dienst heeft gestaan van Rusland, is door de militaire rechtbank te Weenen ver oordeeld tot negen jaren en vier maanden zware kerkerstraf. In ver band met deze zaak moest indertijd de Russische militaire attaché Mat- sjenko zijn post verlaten. Financiëele Berichten FAILLISSEMENT ENGBERS WUB- BELS EN CO. TE OLDENZAAL. Volgens de voorloopige berekenin gen opgemaakt door den curator inr. Ter Weele te Enschedé en mr. H. J. ten Bruggencate te Almelo, zul er aan crediteuren in den boedol der gewezen kassiersfirma Engbers Wubbels Co. te Oldenzaal nog een slot-uitkeering van 10 1/4 pCt. hunner vorderingen gedaan kunnen worden Crediteuren zullen dan in 't geheel ontvangen heb ben 47 1/4 pCt. hunner vorderingen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeJ. Rechtszaken PSYCHIATERS IN T ONGELIJK GESTELD. De 4de kamer der rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in de zaak van den 24-jarigen stukadoor, die den 18den Jan. op den Dom een flets stal. nadat hij reeds vroeger wegens een vermogensmlsdrijf was veroordeeld. De psychiaters prof. dr. L. Bouman en dr. H. J. Ovorbeok, als deskundi gen gehoond, achtten beklaagde on toerekeningsvatbaar, op grond van Bij Gebrek aan eetlust Dr. Hommel'8 Haematogen Snelle zekere werking I 20-jarig auooes WAARSCHU WING1 Men vrage uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL 180 Stoomvaar uierickten STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Ulysses, van Am sterdam naar Java, arriveerde 7 Mei te Liverpool. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Celebes (thuisreis) vertrok 8 Mei van Colombo. Het stoomschip Rembrandt (thuis reis) vertrok 8 Mei van Port-Said. KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Adonis vertrok 8 Mei van Malta naar Cadix. Het stoomschip Flora arrivoerde 8 Mei van Amsterdam te Kopenhagen. Het stoomschip Helena vertrok 8 Mei van Malaga naar Lissabon. Het stoomschip Pluto vertrok 8 Mei van Malaga naar Carthagena. Het stoomschip Pollux vertrok 8 Mei van Varna naar Odessa. Het stoomschip Stella vertrok 8 Mei van Konstantinopal naar Al giers. Het stoomschip Zeus vertrok 9 Mol van Sfax naar Algiers. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Hei stoomschip Gothland, van Rot terdam naar Quebec eu Montreal, passeerde 9 Mei Dover. Het stoomschip Soestdijk, van Bal timore en Newport News naar Rot terdam, passeerde 8 Mei, 11 uur 15 min, nam.. PrawlepolnL Het stoomschip Willehad arriveer de 8 Mei van Rotterdam to Quebec. Het stoomschip Noordam arriveer de S Mei van Rotterdam l© New- York. Het stoomschip Saml&nd, van St. John naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 9 Mei 7 uur 15 voorin.. Do ver. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Hei stoomschip Bandoeng lult reis) vertrok 7 Mei van Gravesend. Het stoomschip Ophir (uitreis) arri veerde 9 Moi te Port-Said.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7