het groenloopen af te schaffen. Waar de meerderheid zijner collega's nog van andore meaning la, wil hij niet als rector-mognificufl optreden en er toe bijdragen om het groenloopen offi cieus te erkennen. NEDERLAND EN CHINA. Op 8 dezer vond te Peking de onder- leekening plaats dor tussclien Neder land en China gesloten overeenkomst, regelende de toelating van consulaire ambtenaren van laatstgenoemden staat in de Nederlandecho Koloniën en Bezittingen. Tegelijkertijd werden tussclien Harer Majesteit's gezant te Poking en de Chi- necscho Regeoring gelijkluidende no ta's gewisseld, wederzijds vaststellen de, dat vóór de toepassing dezer over eenkomst mogelijke twijfel omtrent de vraag of eenlg persoon NVderlandsch dan wol Chineesch onderdaan is. be slist zal woTdon overeenkomstig de in de Nederlandscho Koloniën en Bezit tingen geldende wetten. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder bracht gister ochtend met don Hertog en de Her togin van Mecklenburg een beaoek aan het Koninklijk Kabinet van Schilderijen. De Hertog en de Hertog in legden, na het bezoek aan het Mauritshuis, een lxxroek af ten huize van dr. A. Bredius, den vroegeren directeur van dat museum, die tot den vriendenkring van den Regent van BTunwijk behoort. De Hertog en de Hertogin zullen heden naar Duitschland torugkeeren. WATER-, BODEM- EN LUCHT VERONTREINIGING. Aan het jaarverslag over de jaren 1909 en 1910 van de Neder]andec'he Vereeni-gtng tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging is ontleend dat aan het einde van 1910 309 leden en 45 begunstigers waren ingeschreven. OVERLEDEN. De metselaar J. O., die in de Van Orsterzeestraat te Rotterdam uit de dakgoot van een in uunbouw zijnd buis op de straat gevallen is, is in het Ziekenhuis aan de gevolgen overleden MISHANDELING. De Hbld.-berichtgever te Eindho ven meldt: Een zeer ernstige mishandeling heeft Dinsdagavond te Gestel bij Eind hoveii plaats gehad. Een zekere heer De Jong, bakker der coöperatie te Woensel, was op huisbezoek ten dien ste van het volkspetitionnement der S. D. A. P. Plotseling werd de man door eene tierende en scheldende menigte om ringd, en weldra vielen van alle kan ten drachten slagon op den man. Ge lukkig traden oenige personen voor hem m de bres, en riepen tegen de menigte dat het een schandaal was, om iemand die In het geheel geen kwaad deed, zoo vreeselijk te slaan. Door dit kordate optreden van eeni- ge dorpsbewoners kon de man in- tusschen ontsnappen, want anders zou het beslist minder goed met hem zijn afgeloopen. Algemeen Is men in Gestel over deze mishandeling, geploegd door eeno menigte van honderden, zoor verontwaardigd, en het eigenaardige feit doet zich dan ook voor, dat tal van personen, die lijnrecht tegenover de S. D. A. P. staan, als om strijd trachten, der Rijkspolitie, die de zaak in honden hoeft, het noodlge licht in deze te verschaffen. Reeds is aan het licht gekomen, dat het eeh vrijwel georganiseerde aanval is geweest, door óén persoon op touw gezet. TELEFOONVERBINDING AM STERDAM—PARIJS. Van verschillende zijden is ge vraagd, hoe het met de telephoouver- binding Amsterdam—Parijs staat. Op grond van ingewonnen informaties kunnen wij mededeel en, dat inder daad de verbinding tot stand kwam, maar do openstelling voo'r het pu bliek verkeer nog wacht op de weg ruiming van administratieve bezwa ren. Het is niet te zeggen, wanneer de zaak geheel in orde zal zijn, zoo schrijft bet Hbld. ARTIS. Lijst dor geschenken, door het Ko ninklijk Zoologisch Ceuootscliap „Na- tura Artis Magistra" gedurende de maand April ontvangen, de nomen der schenkers daarachter vermeld. Voor de Diergaarde Een Muntjac, A. Galj erna Verheul, te Soerabaja oen Grijpstaart Stekel varken, J. Plscaer, te Amsterdam een Egel, VV. liik, te Amsterdam; oen Oestiti, C. Berge fürt, to Amsterdam een Houtsnip, W. Dirksz, te Amster dam een Reiger, J. van Weerden- burg, te Sloten een Rosé Kakatoe, E. N. Polak, te Amsterdam een dito, mejuffrouw Van Rossum, te Amster dam een Merel, mejuffrouw S. Borsch, te Amsterdam vier Nicoba- rische Duiven, F. K. Baron Van De- dem, te Hei novier Torenvalken, gebr. Dil, te Zaandijk; een Ringslang, E. D. Rink, to Velpeen dito, H. Stoet, te Amsterdameen dito, jonge heer F. Arntzeniu8, te Amsterdam een dito, jongeheer Th. van Bene den, te Alkmaar vior-en-twintig ge vlekte Landsolainanders, H. Mayer Gmelin, te Wageningen. Voor het Aquarium Drie-en -dertig Beekprikken, Dr. J. C. C. Lomon, te Amsterdam. Voor liet Zoologisch Museum Een Skelet van een Ringslang, Dr. T. G. Groneman, te Amsterdam een kleine collectie zeodioron van Poeloe- weli, G. Herman, te Sabangeen Geelman tel Loeri, mevrouw Baelde Schaap, te Amsterdam. Voor het Ethnographisch Museum Zeven modellen van huizen (Java), drie vogelkooien van bamboe (Java), een scheepjo van kruidnagelen (Am- bon) en een Kalebas (Zuid-Afrika). C. Stuffken, te Amsterdamen vier en - twintig poppetjes van Britsch-Indië, mevrouw D. Bernelot Moens. te Haarlem. STRAATROOVERS. Tear waarschuwing doelt inon aan de „N. Ct." mode, dat de omstreken van 's-Gravenhage weder onveilig worden gemaakt door oon bendo kwartjesvin ders. Dinsdag bevond zich op den nieuwen weg naar Voorburg een troop van 10 12 personen, die de voorbij gangers, welke daarvoor in aanmer king kwamen, uitnoodlgden, ja dron gen tot spelen. Dat die orsonen werkelijk een ge vaar opleveren, bewijst het feit, dat de loopknecht van een onzer ingezetenen die met 5 bankbiljetten van 25 en ©enige Lotisico-briefjes aaar Voorburg ging en oon poos naar de kaartspelers had staan kijk on, ©enigen tijd later bemerkte, dat hom zijn geld ontrold was. Toen de politie ©r in gemoeid werd, waren natuurlijk de vogels ge vlogen. In afwachting, dat werkelijk maat regelen genomen worden, om dit mo derne straatrooversgllde uit te roei en, zij men op zijn hoede. DE BOOKMAKF.RSKANTOREN TE VLISSINGKN. De commissie tot het behoud der bookmakerskantorea te Vlisslngen en Middelburg zal een adres aan de Tweede Kamer zenden niet het verzoek om gebruik te maken van hun recht tot initiatief, ten oinrio gedaan te krij gen, dat het verbod der bookmakers- kantoren alsnog 3 jaar zal worden uitgesteld. LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Aangaande hot openlucht-natuur- spel, tijdons do a. s. lustrumfeesten te geven, schrijft men aan de N. R. Ct het volgende Oud-Utrecht zal herleven. Oud- Utrecht zal weer schitteren in de kleu renrijke pracht van de middeleeuwen. Weer zullen do trolscho torens van den burcht Rijnauwon verrijzen uit de vlakte, weer zal het oude klooster klokje kleppen, en graaf Willem zal onder schetterende klaroenen landen aan den Rijnoever, waar zijn tonton zijn opgeslagen. De eerste handeling geeft een beeld van de schoonheid dor middeleeuwen. Een valkenjacht wordt op de vlakte gehouden .kindoren spelen in het gras. Men zet zich tot den maaltijd en als uit de verte een jachtstoet van Hol- landsche edelen nadert, noodlgon de Stichtenaren de vreemdelingen aan hun tafel. Een twist breekt uit, en van dien twist maakt au Uerlaer gebruik, om Johanna van Renesse. de dochter van den Stichtschen burchtheer, te ontvoeren naar het tentenkamp. De Stichtenaren nemen wraak, en zoo ontbrandt de strijd. In de tweede handeling eischen herauten den burcht op. Juist op dit oogenblik landt graaf Willem met zijn schepen. Hij geefi bevel tot den aan val. De bureht wordt bestormd. Het wapentuig en de mortieren worden te gen de muren gorieiit. Na heftigen strijd, geeft de bezetting zich over. Graaf Willem houdt een gericht, maar als Johanna van Renesse hem te voet valt, bewerkt hij zelf de verzoening. Van deze verzoening is het huwelijk van Von Horlaer en Johanna het blij vende tee ken. In de derdo handeling worden de1 huwelijksfeesten gevierd, door spel en bloem endans. De leden van het Utrechtsch Stu dentencorps zullen dit Rtuk opvoeren, voor zoover het de actie betreft. De verzen, gezongen door het koor en de solisten, zullen de handeling vertol ken. Orkest en koren zijn hiertoe in de tribune geplaatst. Heden verschijnt het tekstboekje van Willem van Holland, verzen van J. v. Dorp. lid van het U. 8. C., voor het openlucht-natuurspel, ontworpen door An toon Molkenboer. muziek van Wil lem Andriessen. ONGELUKKEN. De wisselwachteres van de halte te Wijnbergen, bij DootLnchem, had het ongeluk bij het spoelen van wasch- goed voorover ïn het water te val len, met het droovig gevolg, dat de ongelukkige ©enigen tijd later leven loos werd opgehaald. Te Nissen (Zeeland) Is een 4-jarig dochtertje van den landbouwer J. de Vos, aldaar, ln een onbewaakt oo genblik in oen put achter de hofstede geTaakt e'n verdronken. De vader vond bij het van zijn werk huis waarts keeren, zijn arme kleine in de put drijvende. KLLLINGER NAAR NEDERLAND. Door militairen per sloep aan boord gebracht, is KiUinger per stoomschip Prins Maurits" naar Nederland ver trokken. LANDVERHUIZERS. Het stoomschip „Volturoo" der Ura nium Steamship Company arriveerde gister te Rotterdmn met 19 kajuits passagiers en 394 landverhuizers uit New-York, waaronder 143 Russen, die allen per extra-trein, voorzien van consulaire passen vnu O Idenz aal- Ben tlieim. vertrokken zijn. NEDERLAND EN DE KRONINGS FEESTEN IN ENGELAND. De missie, die onze Koningin zal vertegenwoordigen bij de kroning van den Koning van Engeland, be staande uit den Prins der Nederlan den, den opperhofmaarschalk Graai van By landt en de adjudanten van den Prins, den kapitein-luitenant ter zee jhr. Hooft Gruafland en den ma joor jhr. Van Suchtelen van de Haa- re, zal met het pantserdekschip Gel derland daarheen vertrekken. Dé overtocht heeft plaats van Rotten dam op Zondagavond 18 Juni a.s.; aankomst te Slieorucss don volgen den morgen omstreeks 10 uur. Aan de vlootrevue te Spithead, die ter eero van de Kroning zal plaats hebben, zal worden deelgenomen door do Hoeonskerek met den schout bij-nacht F. C. E. L. Koster, direc teur en commandant der Marine te Willemsoord, aan boord. Invaliditeit- en onderdoms- verzekering. Aan een nota door prof. dr. J. C. Kluyver toegevoegd aan het ontwerp, is liet volgende ontleend Verzekerd worden alle valide werk lieden, die den leeftijd van 10, maar nog niet dien van 70 jaar lebben be reikt. Premie wordt van allo verzeker den gevorderd, betaling geschiedt we kelijks. Na vervulling van den wacht tijd wordt recht op dadelijk ingaande rente verkregen, zoodra de verzeker-, de den leeftijd van 70 jaar heeft, be reikt of wel zoodra hij invalide wordt. De wachttijd bedraagt voor de inva- liditeitsrente 150, voor de ouderdoms rente 1243 weken met andere woor den men moet 150 voor de eerste en 124S weekpremiën voor de tweede be taald hebben, eer een der genoemde renten kan worden uitgekeerd. Naar gelang van liet jaarloon wor den de verzekerden in 5 loonklos.se n verdeeld, voor elke kiusse is een be paalde weekpremie vastgesteld. Na inededeeling hoe deze premie bere kend wordt, geeft prof. Kluyver het volgende overzicht Loonklasse I Jaarloon f 240, week premie 20 ets., rente f60—121.16. Loonklasse II Jaarloon ƒ240—ƒ400, weekpremie 24 ets., rente ^2-145.39. Loonklasse III. Jaarloon ƒ400—/6iA), weekpremie 32 ets., rente 96193.86. Loonklasse IV Jaarloon ƒ600ƒ900, weekpremie 40 ets., rente fl20-/242.32. Loonklasse V Jaarloon /DüO—/1200, weekpremie 48 ets., rente /14-i--/29ü.7ö. De rente varieert niet slechts in verhouding tot het jaarloon en de we- kelijksche premie, maar ook nog naar gelang van 2 andere factoren, name lijk ten 1ste het aantal por jaar ge starte premies (hoogstens 52 en min stens 40) en ten 2de naar het aantal jaren (1054) gedurende welke die storting plaats had. De wettige nakomelingen of natuur lijke wettig erkende kinderen beneden 13 jaar van oen verzekerd werkman, die zijn wachttijd voor de invalidi- teitsrente heeft vervuld, hebben, wan neer de verzekerde zelf niet in het genot der invaliditeitarente was, na zijn dood recht op wezenrente, die in wekelijksche termijnen wordt uitbe taald, zoo lang tot het jongste kind den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt- Het bedrag der weezeiumiie is gelijk aan de minimum-rente, waarop de vader zelf aanspraak zou hebben ge had, wanneer hij invalide ware ge worden op den dag van zijn overlij den. XlIIe INTERN. CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME. Dit congres, van 11 tot 16 Sept. in Den Haag te houden, belooft alles zins te beantwoorden aan de goede verwachtingen, welke daaTvan wor den gekoesterd. Voor do meeste on derwerpen zijn thans wèl-bevoegde inleiders uit alle landen aangewe zen. De Nederlandsche Regeering gaat voor in het erkennen van de waarde dezer belangwekkende samenkomst vaU drankbestrijders uit alle oorden der wereld, door het benoemen van afgevaardigden ter bijwoning van die zittingen waarin onderwerpen aan de orde zijn, die de verschillende De partementen van Algemeen bestuur meer in het bijzonder betreffen. Als zoodanig zijn benoemd door de Minister van Binnenlandsche Zaken: Mr. L. Lietaert Pcerbolte, referen daris; Justitie: Mr. II. C. Dressol- huys, Directeur-Generaal van het Ge vangenis-, Rijkstucht- en Opvoedings wezen en Jlïr. Mr. D. O. Engelen, voorzitter der Arrond.-Rechtbank te Zutphen; Koloniën: Mr. C. Th. v. Deventer, 's-Gravenhage; Landbouw, Nijverheid en Handel; IL A. van IJs- selsteijn, Directeur-Geneiraal van den Arbeid. Uit de namen der toegetreden le den blijkt, dat het Congres in alle kringen de aandacht trekt. Inschrijvingen als lid (f 8.wor- den ingewacht bij Mej. H. W. Crom- j melin. Huize Kersbergen, Zeist. LANDBOU W-OPVOEDING. Bovengenoemde vereeniging werd te Utrecht opgericht. Haar doel is om minderjarige niet meer leerplichtige jongens, die ter bosclükklng der Re geering zijn gesteld, over welken haar de voogdij is opgedragen of die haar overigens zijn toevertrouwd, zooveel doenlijk tot landbouwers op te voe den. Meer verwijderd doei is oro ook de emigratie van daartoe geschikte pupillen te bevorderen, na hen vóór af met de noiyfcge zoowel theoreti sche als practische kennis op land bouwgebied te hebben toegerust. IN BRAND GERAAKT. Terwijl de werkman C. H. van de Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen to Amsterdam op 't dak aan 't toeren was vloog de teer in brand, waardoor ook de lcleoren vnn den inan vlam vatten en in een oogwenk in lichte laaie stonden. Ernstig verbrand is de man in het O. L. Vr.-gasthuls opgenomen. Koloniën DE SLACHTOFFERS VAN DEN AAN SLAG TE MEESTER-CORNEL1S. De heer Veeneudaal is weder als ge nezen uit het militair hospitaal ont slagen. De heer Asselbergs heeft de operatie om hot kogeltje te verwijde ren goed doorstaan. De totale gene zing van de wonde is nog slechts een quaestie van tijd. DRAMA OP ZEE. In een kort verslag van Menado over December vinden wij ln enkele regelen een verhaal van namelooze doorgestane elleude, in enkele koude regelen in korten verslagstljl ge schetst. Dan loden December werd te Ba- rangkalang, landschap Manganitoe' der afdoelïng Sangi- on Tolaudoilan- den. een prauw aangetroffen, waarin twee mannen on een vrouw, benevens vischtuig aanwezig waren. Volgons verklaring diep lieden waren zij af komstig van Banarang op liet eiland Bantoewoean, Philippijnon, en waren zij, op vischvangst uit zijnde; afgedre-i ven. Twaalf hunner metgezellen zou den onderweg van honger en dorst zijn omgekomen, terwnl de bovenge noemde drie overgeblevenen in zoo'n kommervollen toestand werden aange troffen, dat zij moesion worden ver pleegd. Volgons nader ontvangen be richt zijn deze drie schipbreukelingen, na weder geheel op kruchton to zijn gekomen en zich van voldoende le vensmiddelen en drinkwater te heb ben voorzien, den 26sten Januari Jl. naar hun land teruggekeerd. (Java-Bode). INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. FRIEDERICHS TUBE-TANDPASTA Faim-Tandcrème i 10.45 per groots tube. Antiseptisch. Verfrisschend. Rechtszaken EEN NACHTSOCIETEIT. Voor het kantongerecht te Amster dam werd voortgezet de zaak van de Nachtsocieteii T. O. G. op den O. Z. Voorburgwal. Het O. M. achtte hot ten laste ge legde, het zonder verlof ten verkoop in het klein in voorraad hebben van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, wettig en overtui gend bewezen en elschte tegen een beklaagde een maand hechtenis en tegen twee andere beklaagden Ieder f 30 boete subsidiair 15 dagen hech tenis. EEN OUDE BEKENDE. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht geslaan Einte J. B., een oude bekende der justitie, en laatstelijk door de Recht bank te Utrecht hij vonnis van 3 Nov. jl. veroordeeld tot 2 1/2 Jaar gevange nisstraf wegens het opzettelijk voor deel trekken uit de opbrengst van oenig door misdrijf verkregen voor werp. Gp 19 April van hot vorig jaar had hij door anderen een vulschciijk ingevulde gedrukte quitantie, heeten- de uitgegeven te zijn van do Vereeni ging Blindenzorg, bij een dame te Utrecht doen aanbieden en het daarop ontvangen bedrag ad. 10 zich doen uitbetalen, met weienschap dut die som door valschheid in geschrifte on door oplichting was verkregen. De advocaat-generaal vcreenlgde zich niet met de qualïfieatie van het misdrijf doch vorderde oplegging van de straf als in prima. INGEZONDEN Van iugeionden stukken, geplaatst of Diet geplaatst, wordt do kopio den Inzender biet teruggegeven. Voor den inhoud doter rubriek stolt de Redie zich niot aansprak':lijk. DICHTKUNST, HUISVLIJT EN SAMENLEVING. Men schrijft ons Dank, mijnheer de Redacteur, voor uw artikel van gisteren, waarin u de aandacht vestigde op mijn poging, om voor de H u i s v 1 ij t gold bijeen te verzamelen. 11c hoop, dat liet velen zal opwekken toch nog hun kaart bij mij in te zenden. Het behoeft geen 300 te zijn can met blijdschap te worden aangenomen. ALlea is welkom. Dal hét geld, aan onze Huiavlijt- conunissie gegeven, goed besteed is, daar kan men verzekerd van zijn. Naast de Tubercutose-bestrijding is de bevordering van Huisvlijt een der middelen om het geluk van ivot alge meen te vermeerderen. Huisvlijt en Tubarculose-bestrijding reiken elkaar de hand. Huisvlijt maakt den trek naar sterken drank minder en daardoor weer den rnensch sterker tegen üe fuberculose-infectie. Alen leze verder vooral nog eens uw uitvoerig verslag in uw blad van Maandag 8 Mei van de vergadering, die Zaterdagavond ti .Mei door de Vereeniging van Handenarbeid ":s ge houden. Daar spraken mejuffrouw Pekelha ring uit Utrecht en de hoer Been en mejuffrouw Yun Berlekom uit Haar lem met steeds künmienden diang over het belang van de Huisvlijt en van de kiuderclubjes, die men als voorbereiding van de huisvlijt kan beschouwen. Mejuffrouw Van ileilekom zcide o. a. zoo terecht De kinderen zoeken de verveling te ontvlucnteu en zoe ken daarbij blijheid op de cursussen, en daarbij wat te leereu dat hun be lang inboezemt en zijn niet vreugde en blijdschap in liet hart de beste op voeders dei- mensctiheid 1 Een kind met vreugde in het hart doet geen kwaad. Dank ook voor do waardeering van mijn rijmpjes. Ik had nooit gedacht, met Bilderdijk in óén adem genoemd te worden, al was het dan ook het kind-Bilderdijk. Die lof wekt mij zoo op, dat ik eindig mot Is de straatjeugd u soms lastig, En daarbij ook erg weerbarstig, Dat kan alles beter gaan. Als u mijn kas niet Joeg laat staan. P. M. HERINGA, Penningmeester Huisvlijt, Bakenessergraoht. Uit de Arbeiderswereld STAKING VAN KOLEN WERKERS. Men melde ons uit Amsterdam: Er is om een loongescini een sta king uitgebroken van kolenwerkors in dienst bij de Steenkoleu-Handelsver- eeniging op de Prins Hendrikkade; deze staking omvat 12 man doch het is niet onwaarschijnlijk dat er een grootere uitbreiding komt, daar er meer personen bij betrokken zuilen kunnen worden. TYPOGRAFBNSTAKING. Onze Amsterd. corr. meldt: Dinsdag werd door het plaatselijk loon comité van den Typografenbond voor de drukkerij „Hemony" aan de Ruyschstraat een werkstaking gepro clameerd. De drukkersfirma had nl. de vorige week oen gezel ontslagen in verband met oon loonkweslie. Pogin gen door het plaatselijk Comité aan gewend, om dit ontslag ongedaan te maken, mochten niot lukken. Daarop besloot het comité indien de firma een nieuwen gezel mocht in dienst nemen de staking te proclameeren. Dinsdag morgen ring de drukkorspatroon Boom bij de firma aan don arbeid. De staking werd geproclameerd en de ge zellen legden den arbeid neer. Na be sprekingen werd overeengekomen dat Boom gistermorgen niet bij de druk kerij „Hemony" aan het werk zou gaan en ward do staking opgeheven. Woensdagochtend, toen de werklie den den arbeid wilden hervatten eiscli- te de firma een verklaring dat er in verband met het ontslag van den ge zel niet meer zou worden gestaakt. Toen de werklieden weigerden deze verklaring af te loggen, werden zij niet tot de werkplaats toegelaten. DREIGENDE UITSLUITING IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Men schrijft uit Enschedé aan de Tel. Op de textielfabrieken in het nabu rige Nordhorn dreigt weer oon uitslui ting. Aan alle arbeiders, die lid zijn van een christelijke eocialistische or ganisatie, is 'i werk opgezegd tegen 20 Mei a. s. Op sommige fabrieken wordt meer dan de helft der arbeiders daardoor getroffen. Oorzaak van dezen m&ulregel is een staking, uitgebroken op de fa briek van Gebr. Kolk te Koosfeld. De ze firma is aangesloten bij den „Mün- steriandischon Eabrikanten-verein waarvan ruim 40 fabrikanten lid zijn. Wanneer nu vóór 20 Mei a. e. de staking op genoemde fabriek niet is opgeheven, zullen op alle fabrieken die arbeiders ontslagen worden» welke lid zijn van een christelijke of socia listische organisatie, wijl de stakers van deze veroeniglngen steun ontvan gen. In totaal worden ongeveer 13.000 arbeiders, w. o. tal van Hollanders, met deze uitsluiting bedreigd. Gemengd Nieuws ONTSLAGEN. Chedanne, de architect aan het Fransche ministerie van bultenland- sche zaken, die zich aan verschillen de ongeregeldheden had schuldig ge maakt, is door de regeeriug van al zijn ambtelijke functies ontheven. Daarmede is deze veelbesproken zaak vermoedelijk geëindigd. ONRUST OP KRETA. Volgens het Berliner Tagebiati heeft de Turkse he zaakgelastigde te Athene aan zijn regeering geseind, dat de voorloopige regeering te Kre ta besloten heeft, de docfr den Sjeik- oel-Islam voor Kreta benoemde ka di's niet te erkennen en dat deze be noeming op Kreta groote opwinding heeft veroorzaakt. EEN KEIZERLIJKE GIFT. Keizer Frans Jozef heeft ter gele genheid van zijn gouden Jubilee hon derdduizend kronen geschonken aan het peinsioen- en ondersteunings fonds van het genootschap der beel dende kunstenaars te Weonen. EEN MOEDIG MEISJE. Uit Landen wordt aan do N. R. Ct. geseind: In Augustus is miss Olive Mac Leod naar Afrika vertrokken, om het graf van Boyd Alexander, haar be minde, te bezoeken, wien verrader lijke inboorlingen aan de oevers van het Tsjadmeer liadden vermoord. La ter verluidde, dat miss Olive zelf al daar vermorfrd was, hetgeen onwaar is gebleken, aangezien ze heden te Plymouth aan land is gestapt, niet alleen ongedeerd, maar gezand en weL Miss Olive vertelde aan een ver slaggever, dat zij een merkwaardige reis van 6000 KM. door Nigenê, over Fransch en Duitsch gebied lieeft ge maakt en vele streken heeft bezocht, waar tevoren nog nimmor een Euro- peesche vrouw te geweest. Zij is orer al welwillend ontvangen eu heeft Itet Tsjadmeer overgestoken in prauwen, die S dagen onderweg zijn gebleven. Zij heeft talrijke planten, dieren, enz. medegebracht, die voor verschil lende musea bestemd zijn, DE SCHOUWBURGBRAND TE EDINBURG. Nader wordt gemeld: De verkoolde overblijfselen van den artist Lafayette's lijk zijn gevonden naast het lijk ven zijn paard. Lafay ette was 's avonds reeds buiten 't brandende gebouw gezien, maar schijnt wede'r naar binnen te zijn ge gaan, om zijn hond en paard te red den. Het ijzeren brondsclierm kon den grond niet raken, door brandende draperieën die er onder lagen. Een dikke rook hing in het gebouw, waar een ontzettende verwarring heerseh- te, toen het schouwburgpersoneeJ en de brandweer poogden den brand te blusscben. Actrices in tooneelcostumes vlucht ten doodalijk verschrikt op straat; andere bleven in de kleedkamers; en hoewel zij door de vlammen niet werden bereikt, werden zij dood ge vonden, gestikt door den rook. Reeds zijn acht lijken ander de puin- hoopen vandaan gebaald. GROOTE BRANDEN. Uit Nisini Nowgorod wordt bericht, dat in de Sormowowerk ei i oen gr»ote brand is uitgebroken, die de zaag- en droogafdeelingen reeds heeft aange tast en de wagonafdeeling bedreigt. De Japansche stad Jamagata staat in brand. Meer dan duizend hulzen, o.a. de prefectuur, verschillende ban ken en scholen zijn reeds in de asch gelegd. EEN HONGEROPROER. Te Hungtsjoe, do hoofdstad der Chi- neesche provincie Tsjekiang, is oon oproer uiteebroken tengevolge van de weigering der rïjsthandefaars om hurt prijzen te verlagen Twintig rijst winkels en verschillen de hulzen van mandarijnen werden verwoest. Toen de politie daarop eent ge bclhurnels in hechtenis nam en wei gerde tue te gevon aan den eiach der opstandelingen om hen weder in vrij heid te stellen, deed de menigte con aanval op het gerechtsgebouw oil do poliüebureaux, die gedeeltelijk ver woest werden. Daur de politie niet bij machte was de orde te herstellen, wor den ten slotte troepen goremiireord groote uitsluiting; De werkgevers te Kopenhagen heb- "oen thans de onderhandelingen met de arbeiders definitief afgebroken. Van regeerincswege is nog een po ging toi bemiddeling gedaan, maar de patroons verklaarden de voorstel len van den bemiddelaar niet te kun nen aannemen. De uitsluiting van 14.000 man. inge gaan op 4 April, duurt voort en als de blikslagers voor 16 Mei de door de patroons gestelde voorwaarden niet tullen hebben aangenomen, zal op dien datum de uitsluiting zelfs uitge breid worden over 40.000 arbeiders. Letteren en Kunst DE BERNER CONVENTIE EN DE TOONEELTOESTANDEN. Het Nieuwsblad voor den boekhan del meldt, dat in de 27 Mei te Middel burg te houden vergadering van bet „Tooneelverbond" de heer Mr. II L. de Beaufort het onderwerp zal inlei den. De vermoedelijke werking der Berner Conventie op de Nederland sche tooneeltoestanden. NIEUWE SCHOUWBURGPLANNEN TE AMSTERDAM. De directie Stoel Sproe stelt 'l Hbld. in kennis met groote plannen, die. zij sinds lang heeft, voorbereid. Zij heeft den hoer J. London, architect te Haarlem, ongedragen, ontworpen te maken voor oen nieuw schouwburg en concertgebouw, die nu voor uitvoe ring gereed liggen. Het te stichten gebouw zal een op pervlakte beslaan van pl. min. 3üti0 vierk. M. De zaal zal 2000 zitplaatsen bevatten, verdeeld over de volgende rangen Stalles. Parquet en Biugu i- res. daarboven Front-Balcon en Zijlo ges daarboven Eerste en Tweede Ga lerij, welke laatste rang alleen 700 zitplaatsen bevat Bestudeering van groote schouw burggebouwen in Frankrijk. Duitsch land en Engeland stelde den bouw meester in staat de inrichting zoo to maken, dat uien van alle plaatsen af goed op het tooneel zal kunnen zien en hooren wat daar ten gehcore wordt gebracht. Het orkest heeft een ruimte voor 00 musici, terwijl het gebouw een rrrooten foyer, ruime koffiekamers, e.irdenbos enz., zal bevatten, en op elke verdie ping langs de rangen zün ruime en breede ganeen aangebracht Het tooneel is 20 meter diep. en hel voordoek 14 meter breed de tooneel- machinatie zal volgens de nieuwste constructiën worden ingericht. Blijkens de getoonde teekeningen is het gebouw in het operatype gedacht met weelderige versiering. Het zal ko men te staan in het Oostelijk deel der stad. Wat de exploitatie betreft werd hot volgende medegedeeld De firma Stoel en Spreo wenscht ©cn Yolks-theater te stichten in den geost dor inrichtingen te Berlijn en Weonen van dien aard. De heer M. Spree zal een nieuw too- neelgezelschap samenstellen, dat on der zijn leiding in dezen schouwburg optreedt. Met het behoor en de exploitatie van het schouwburg-gebouw belast zich de heer F. Stoel. Niet alleen het eigen ge zelschap zal in den schouwburg optre den, maar de firma zet haar deuren ook voor andere srozelschapiien open, en hoopt ook op bepaalde dagen aan een Nederlandsche Opera haar ge bouw af te staan. Het tooneel wordt zoodanig ingericht, dat de grootste Opera's er kunnen worden gemon teerd. Het plan is om de wijze van exploi tatie van het gebouw zoodanig in to richten, dat ook do min-vennogende, tegen een matigen entreeprijs, van goede kunst zal kunnen genieten, zoo wel op gebied van Tooneeispeeikunst als Opera en Operette, en ook van Oratoria en groate concerten. Men stelt zich voor in Januari 1912 het zestigjarig bestaan van het Grand Théótre te Amsterdam, met luister te antieenen aan de medewer king van èenige groote buitenland- sche tooueelspelers, te vieren. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaatsexaxnen in de rechtsweten schap de heer J. E. Glim. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer H. ten Oever, geb. te Gronin gen. Amsterdam. Geslaagd voor het can- didaatsexamen in de rechton de heer G van den Bergh. Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten de heer L. A. Nypcls. Sport en iVedstrijden MOTORWIELR IJ DER S. Men meldt ous uil Amsterdam: De jaarlljkscho «Ugeuiocue ledenver gadering der Nederlandsche Motor- wielrijdersvereeniging wordt Zondag 21 Mei te Baarn gehouden. Aan de beurt van aftreding zijn de bestuurs leden H. J. Gorter le Apeldoorn en J. l'erwerda te Amsterdam, die beiden terstond herkiesbaar zijn. SCHAKEN. Marshall speelde te Leidon simul taan. Van de 25 partijen won hij er 17 •n maakte er 8 remise.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7