SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad. Voetbal. Cricket. Iiuohtvaar t. Gymnastiek., ückaken, Nederlandsehe VoetbaLbond SPARTA—HAARLEM. 3-0. Haartooi is or niet in geslaagd don lantsten wedstrijd, dien het dit sei- ïoen te spelen had, Ln een niiig to verandoren. En het maar dadelijk geconstateerd zeer terecht is de zege aan den kant der Spartanen gebleven. Want die speel den werkelijk stukken boter. Dat kwant natuurlijk ten deele, omdat bij onze stadgenooton Healy en Albert ■Haak er met waren, en gedurende de tweede helft van den wedstrijd ook Bouwmeester ontbrak, maar zelfs al was bet roödbroeken-teain volledig geweest, dan nog zou liet de zege den kelijk niet behaald hebben. Want liet spel den- Spartanen was in alle opzich ten af ze spanden zich niet eens bij - tonder in, en nog bleven ze gemakke lijk de meerderen. Tot een dergelijke prestatie is al leen een toekomstig kampioen van Nederland m staatSparta verdient dieu titel ten volle. Het verloop van den wedstrijd was ongeveer aldus Ruim kwart over tweeën fluit sclieidsrechter H. J. Willing aantre den. De volgende spelers komen dan bin nen.de krijtlijnen, luid door het zéér talrijke publiek toegejuicht Sparta: Poth, De Bruvn, Weltevreden, Boordam, De Korver, F. Vermeulen, Van Dalsum, Ruffelse, De Groot, Ver meer, Jurgens. Haarlem: Philips, Jur Haak, Heim, Houtkoper, Bakker, S. Veen, Bouwmeester, Mültor, De Wolff, Serné, U termark. Het weer is uitstekend voor de spelers misschien iets te warm; de zon schijnt niet, en de hemel is grauw van wolken, die straks een regen buitje doen vermoeden. Wind is er bijna nieteen enkel zuchtje doet de feestelijke vlaggen even opwapperen. Sparta schijnt al dadelijk zijn ge duchte reputatie eer te willen aan doen de rood-wit-gestreepte voor hoede valt heftig aan, maar Ruffelse verknoeit de kans, door vèr naast te schieten. Een vlug, en van beide zij den inderdaad goed spel neemt nu een aanvang Sparta is iets in de meerderheid, maar de roodbroeken spelen met vuur en zijn goed op dreef, wat de gevaarlijke voorhoede voorloopig belet, het Utermark heel lastig te maken. De Korver onderscheidt zich in den beginne al door uitstekend aangeven; De Wolff breekt menigeii aanval, maar dringt nu en dan wel eens ver op. De Sparta-voorhoede vertoont een handig samenspel, maar het schot is er nog niet; zelfs Ruffelse schiet als bij een Vrij gemakkelijke kans heeft naast. Sparta begint nu wed zijn over macht te doen gevoelen, maar ook het llaarlem-quintet doet soms aardige dingen; eens zien we Philips goed voorzetien, Houtkooper vangt netjes op. maar zijn schot heeft niet de richting, die Haarlem voordeel bren gen kan. Na twintig minuten komt het eer ste Rotterdamsche succes. Na een prachtigen Sparta-aanval schiet De Groot met een schitterend hard schot juist in T hoekje. (10). Toch had Utermark dit schot waarschijnlijk wel kunnen houden, als hij er maar vlug genoeg bij geweest was. Misschien dacht de Haarlem-keeper, dat de bal naast zou gaan, njaar -op een derge lijke kans mag men het toch niet la- ton aankomen. Nu beginnen de Rotterdamsche aanvallen elkaar met Snelheid op te volgen. Ruffelse schiet rakelings over, maar een moment later onto snapt het Sparta-doel maar juist aan 'n gevaarlijken aanval. De Haarlem mers lijden echter weer aan de oude kwaal; ze kunhen niet schieten; Ju'r. Haak is do eenige, dia wat doorzet toont, maar ook zijn schot is niet zui ver. Een merkwaardig oogenblik is het als Ruffelse voorgezet heeft, en drie Spartanen elk op hunne beurt den bal vlak voot doel missen. Uter mark houdt, eau Juwd schot van Ruf- feTse een moment Tater goed. Het volt op, dat Jurgens zooveel in de gele genheid komt vóór te zetten; Müller laat hem over het algemeen veel te veel los. Haa'rlem heeft maar weinig in te brengen, en wat het doet is niet bijzonder goed. De Sparta-voorhoede is daarentegen geducht in actie; Ruffelse schiet eens hard tegen do paal; De Groot loopt toe, maar wordt binnen strafschop-gebied op mSnder- notte wijze bewerkt, en Willing kent den Spartanen een strafschop toe, die door Ruffelse netjes in een doelpunt veranderd wordt. (20.) Vóór rust gebeurt er nu weinig bij eens ton koste van een niets oplevert. Jur Haak trapt naast, Vermeer doet hetzelfde. Na de pauze is het vuur er bij Spartanen voor een goed deel Haarlem blijft doorzwoegen en niette genstaande de Rotterdammers het ge makkelijk opnemen, zijn zij veel ster ker. liet prachtige werken van Ruffelse valt ophet is uitnemend kalm, en de schoten, die de geroutineerde Spar taan geeft, zijn prachtig gericht. Beer dam maakt er een grapje van hij en De Korver brengen het publiek in ex tase door hun goocheltoerende tuk- tiek der beide Rotterdammers grenst aan het ongelooflijke, ze spélen met de Haarlemmers. Nog niet lang is gespeeld, of Uter mark moet visschen voor een hard schot van Vermeer, dat, van vlakbij gelost, niet te houden is. {30). Bij de Haarlemmers is Bouwmeester die zijn knie geblesseerd heeft uitge vallen Smithzeven heeft zijn plaats ingenomen. Heim en Bakker zijn van plaats verwisseld, maar veel geeft dat ook al nietde Rotterdammers blijven veel sterker. Als nog 2U minuten te spelen is, be gint het hard te regenenWilling laat stoppen, maar drie minuten later is bet spel weer in vollen gang. Polh verveelt zich wateerst is hij in zijn doel gaan zitten later is hij midden naar 't veld gewandeld, en nu en dan. als de Haarlemmers een aan- vai doen, haast hij zich naar zijn hei ligdom terug. Philips lost nog een paar schoten, maar succes hebben die niet, en als Willing het einde aankondigt hebben de Spartanen met 30 gewonnen. Bij de Haarlemmers valt niet veel te prijzen Utermark, De Wolff Bakker waren wel de besten. Sparta speelde zooals een kaïnpioensteam be taamd Boerdam, De Korver en Ruf felse waren de sterren. Poth had een gceden dag. PROTEST AFGEWEZEN. In de gisterenavond te Amsterdam gehouden vergadering van de pro- testooommlssie van den Ned. Voetbal band werd het protest van H. V. V. tegen Haarlem afgewezen. OVERZICHT. We hebben ditmaal weinig succes voor de Ilollandsche kleu'ron te memo r eer en. In Antwerpen werd de Hollandsche of ficüoreiMcadet ten-combinatie met 6—3 door dc Belgische militairen ge slagen, wat hu niet juist als een ver rassing komt. Te Dusseldorf werden de OostoHol- landers met 3—1 door de WestoDuito schers geslagen, ook al een resultaat, dat na den wedstrijd in Arnhem geen bijzondere verrassing bracht In Amsterdam kwam de Union St. Gilloise Brussel vertegenwoordigön tegen een zeer onvolledig Amster dams ch elftal. In een genoegelijk ge speelden wedstrijd wisten de Brusse laren met 2—0 den ..zilveren schoen" te veroveren. Nog een 2-tal competitie-wedstrij den voor de eerste klasse werden ge speeld, beiden in Rotterdam. Veel fraais werd hier niet vertoond en zoowel SpaVta als V.O.C. wisten gemakkelijk te winnen. Sparta sloeg Haarlem met 30 en V. O. C. klopte een zwak Hercules-team met 61. UITSLAGEN, AmsterdamAmsterdamBrussel, 0-2. Rotterdam: Sparta—Haarlem, 3—0 V. O. C.Hercules 61. Antwerpen: Belgife— Nederland (mi ll tair) 6—3. Dusseldorf: WeatoDuitschland— Oost-Nederland 3—1. Breda: Velocitas IISparta II, 1—3 Dordrecht: Grenadiers dn Jagers 't Zesde 4—3. Plaatselijke ontmoetingen. HEEMSTEDE I—HAARLEM COMBINATIE, 80. Onder leiding van scheidsrechter L. Stoinman ving te ruim half elf deze vriendschappelijke wedstrijd aan. Haarlem wint don toss en speelde eerst inèt wind en zon. Hoewel de meeste der Haarlem-spelers reeds lang niet meer gespeeld hadden, we ten zij den eersten tijd vaak het vij andelijk doel te liesiormen, daarmee tonnend vroeger goede spelers ge weest te zijn. Het spel verplaatste zich dan ook spoedig; boide partijen deden voor el kander niets onder. Na een kwartier wist J. van Dort mooi door te bre ken, daarmee Heemstede de leiding bezorgend. Haarlem werd hierdoor echter niet ontmoedigd en do koepor van Heem stede wist nog juist eenige malen het gevaar te koeren, eenmaal zelfs door bekende rennetje van D. v. d. Horst langs het lijntje, de speler passeert Tangerman en geeft aan C. v. Dort, welke met een prachtschot nummer 2 maakt. Even later zorgt weder C. v. Dort door een mooie doorbraak voor no. 3. Rust 30 voor Heemstede. Hadden voor rust de Haarleuispe- Iers zich kranig geweerd, na de pau ze was het met hen gedaan. Door de hitte en de ongewoonte is hun spel heel weinig. Alleen Tah- german en Cordelaar, geholpen door de geb'r. P. en W. Zandstra geven goed spel. Heemstede daarentegen profiteert van die verslapping en weet bijna gedurig de Haartemspe- Iers op hun helft terug to dmnge'n niet alleen, maar ook de score tot 8 op te voeren, waartegen Haarlem slechts een enkel doorbraakje geeft waarbij hen nog eenmaal een penalty ten deel valt, welke door Kloos, due doelwachter voor Heemstede was, go stopt werd. Einde kwam met een 8—0 overwin ning voor Heemstede. HEEMSTEDE II—ACHILLES, 3-4. Om ruim 2 uur laat scheidsrechter Kooijman aanvangen. A. is volledig, terwijl H. met 3 invallers uitkomt. Beide clubs beginnen dan direct een vurig spel, niets elkander toegevend, waardoor het spel zich zeer snel ver plaatst. Na een kwartier maakt een der Achilles-spelers hands buiten strafschopgebied; de vrije schop daar voor gegeven wordt door Oolders even onder de lat in een goaltje om gezet. (1—0.) Direct daarna valt A. onstuimig aan en weet door een zuiver schot in het hoekje gelijk te maken. Even daarna krijgt H. een penalty, welke door den Achilleskeeper gestopt wordt. Dan eenige aanvallen van A. die misschien wel wat te forsch wa ren. Hierdoor weet A. 2 maal kort achter elkander te doelpunten. Rust gaat in met 3—1 voor Achilles. Na de rust schijnt het of H. de ach terstand in wil halen; de spelers de zer club lossen eenige schoten doel. Eenmaal hebben zij succes, als Rooyakker met een hard schot langs den keeper schiet, 2—3. A. laat zich ook niet onbetuigd, breekt mooi door, de keeper weet door uitloopen te redden. A. geeft di rect terug, maar Luiten redt voor corner uit een schermutseling voor doel die hieruit ontstaat maakt A. 't vierde punt. Dan komt II. los, en het laatste kwa'rtier is de club dan ook meerdere. De back van A. is ech ter enorm dn weet heel wat aanval len te koeren. Bij een dierr aanvallen is de keeper van A. wat ver uitgeloo- pen. Timmermans zet voor, en de back van A. zet in eigen doel. De laatste minuten is het spel weer wat verdeeld, zonder dat een der partijen goals maakt, zondat, toen het einde kwam Aohilles won met 43. S. V. V. II (SANTPOORT)—V. O. G. 4-8. Het Haarlemsche V. O. G. ging gis teren met 3 invallers naar Santpoort om S. V. V. II te bekampen. V. O. G. begint met 10 man. Direct ontstaat een spannende strijd om de leiding, waar bij de achterhoeden van beide partij en op de proef worden s:steld. Niet lang duurt het. of V. V. neemt uit een vrijen trap de leiding. Dit ontmoe digt V. O. G. niet en door middel van een zeer zuiver schot staan de partijen weer gelijk. Nu kom', ook de elfde man van V. O. G. V. O. G. krijgt lang zaam de overhand en neemt de lei ding. S. V. V. geeft geen cogenblik ge wonnen en dringt soms gevaarlijk op. De club geeft zich geheel en het duurt niet lang of de V. O. G.-keeper slaat den bal ongelukkigerwijze in eigen doel (2—21. Alweer is de stand gelijk. Maar nu is het met S. V. V. gedaan. V. V. G. komt gevaarlijk opzetten, en weet den stand tot 7—2 op te voeren. Hot is ze ker aan de achterhoede te danken, dat er niet meer gedoelpunt wordt. Na half time is spoedig de stand 8—2. Nu vindt V. V. G. hot blijkbaar genoeg, en laat eenigszina don moed zakken, wat ten gevolge hoeft, dat S. V. V. de overhand neemt, maar de club kan slechts 2 maal doelpunten. De laatste minuten zijn voor V. V. doch wordt niet meer gedoel punt en met een 84-zege gaat V. O. weer naar Haarlem terug. VOORWAARTS—D. O. S. II. Zondag speelde D. O. S. II een wed strijd tegen Voorwaarts. Dadelijk na don aftrap zat D. O. S. goed op den bal. Ook „Voorwaarts' kwam op het vijandelijk doel aanstormen en wist een corner te forceeren, die niets op leverde. Na de rust was het snel vrijwel ver deeld. „Voorwaarts" wilde absoluut winnen, maar de keeper van D. O. S. redde schitterend. Daarna kwam D. O S "evaarlijk opzetten. H ï.unno- burg loste een prachtig schot, dat door den keeper gehouden werd. Daarna werd hol ©inde aangekon digd met 0—0. Grlcket. De cricketers hebbon bij het begin van hun seizoen niet te goéd weer ge had, maar toch konden beide vastge stelde wedstrijden gespeeld worden. Het debuut van de nieuwe eerste klassers was niet onverdienstelijk, hoewel het een minder goed teeken is. lenders meer Utermark redt nog corner te gooien. Dan krijgen wij het dat het meerendeel der runs door slechts één speler werd gemaakt. Van Boo ven maakte 99 en droeg voor dit totaal z'n bat door een innings van 160. Volharding was begonnen met 188, waarbij Hisgen en Healy goede cijfers maakten. Met den bal was Hisgen nog niet op dreef, want 0 voor 40 zijn geen cijfers, die we van den Volharding captain gewend zijn. In Haarlem was Rood en Wit ge ducht op dreef De Haarlemmers maakten niet minder dan 333, waarbij Kool begon met eon century, terwijl Holdert Sr., aardig op weg was naai de 3 cijfers, toon hij word gevangen. A. C. C. maakte slechts 73 en verloor dus met 260 runs. ROOD EN WIT—A. C. C. Captain Posthuma, die den toss ge wonnen had, ging eerst batten, en Kool en v. Waveren openden op het bowlen van Rincker en Eigeman. die weinig gevaarlijk waren. Nadat Kool eerst op 53 v. Waveren had zien verdwijnen en daarna F. Iloldert op 92, kreeg hij waardig ge zelschap in E. Holdert, met wiem hij den stand van den dag opzette, want zij hadden het totaal op 253 gel .cht, toen Holdert voor een keurige 79 han dig door Schröder werd gestumpL Kool, die intusschen zijn century al te pakken had, overleefde zijn partner niet lang en toen hij 125 runs achter zijn naam had, werd hij achter het wicket gevangen. Met de rest ging het toen, gelukkig voor de A. C. C.'ers, heel wat vlugger. Alleen het laatste paar, PosthumaKoolhoven, sloeg er nog eens lustig op en verhoogde de score van 286 tot 333, op welk totaal Koolhoven als laatste slachtoffer eer vol sneuvelde. Hel batten van de door het lange in het void staan vermoeide Amstel aren was toen natuurlijk niet veel zaaks. Alleen Schroder, Eigeman en G. Ham burger wisten de dubbele cijfers te halen, terwijl de andere wickets vlug achter elkaar vielen, hoofdzakelijk door toedoen van Posthuma. die weer uitstekend bowlde. Het totaal werd 73. zoodat Rood en Wit een prachtige overwinning haalde met 260 runs. Doordat, het in middels flink was gaan regenen, werd aan oen tweede innings niet meer be gonnen. De volledige scores waren Rood en Wit Kool c. Schröder b. Rincker 125, v. Waren b. Rincker 24, F. Holdert c. Proost b. Eigeman 17 E. Holdert et. Schröder b. De Bruljn 79. Swens b. Rincker 7. W. v. Spengler b. De Bruijn 5, A. v. Spengler c. F. v. Lier b. De Bruijn 3, v. Lennep, c. Schröder b. Rincker 2. Koolhoven b. Rincker 16, Mooy b. Rincker 4, Posthuma not out 33, Extra's 18. Totaal 333. Rincker 6 voor 110, Eigeman 1 voor 70. Schroder 0 voor 25. De Bruijn voor 94. F. van Lier 0 voor 6. A. C. C. J. C. Schröder b. Posthu ma 14. Eigeman l.b.w. b. F. Holdert 12, Hamburger c. W. v. Spengler b. F Holdert 18. Rincker c. Kool b. Posthu ma 2. Proost b. F. Holdert 2, Douwes c. E. Holdert b. Posthuma 0, B. v. Lier b. F. Holdert 4, De Bruijn not out 1, F. v. Lier b. Posthuma 0, v. Rossum c. Swens b. Posthuma 5. Ex tra's 15. Totaal 73. Posthuma 5 voor 18. F. Holdert 4 voor 40. Zaterdag 27 Mei a.s. speelt te Haarlem aan de Spanjaardslaan Rood en Wit tegeln een elftal Zuid- Afrikaners, te Amsterdam woonach tig. dienst uit Utrecht, vele N. C. S.-auto- riteiten en tal van journalisten Per motorftrarn ging men naar het vlieg tuigen-park, waar alles bezichtigd werd. Aan een geineenschappelijken lunch in het restaurant op don heuvel werden vele toasten uitgebracht, o. m. door den heer Pop. die in 't bijzonder hulde bracht aan den hoer J. F. Ver- wey. directeur der onderneming Legagneux, de Franscho aviatour, maakte c vlucht van drie ronden. De opening van bet vllegselzoen te Soesterberg. Gymnastiek. GYMNASTIEK. Zondag werd te Veisen door de Technische Commissie van het Ge west Noord-Holland van het Neder- landsch Gymnastiek Verbond een voorturnersles gehouden, onder lei ding van den heer F. J. Verlaan 10 ereenigingen met 45 voorturners na men aan deze les deeL erd in 3 afdeelingen geturnd aan brug. ringen en rek, afgewisseld door een 3-tal halt er-oefen i n genwel ke op de aanstaande Bondsfeesten in Den Haag zullen uitgevoerd worden. De les werd besloten met speerwer pen en slingerbal, onder leiding van de heeren H. N. van Leeuwen en J. F. Cramer. Schaken. De bekende schaker de heer Mars hal gaf een simultaan séance tegen leden en genoodigden van de schaak club Pallas" te Deventer. Er werden 17 partijen te gelijker tijd gespeeld, waarvan hij in deto tijd van 3 uur er 15 won. Die tegen dr. Van defr Woude en de heeren Kloosterboer en Korteling, al len te Deventer, die aan de bordetn oonsultoerden, werden remise. Luchtvaart. WEER EEN VLIEGONGELUK. De eerste Nederlandsdhe Vliegver- ee'niging te Breda ontving onder staand telegram: De aviateu'r Lutge vertrok Zaterdag van Etampes naar Issy les Moiinaux. Hij viel van eon hoogte van 500 nieter, hot toestel is gebroken, de aviatour zelf bleef on gedeerd. EEN OFFICIEËLE OPENING. Voor een aantal genoodigden heeft Zaterdagmiddag de officieels opening plaats gehad van den nieuwen motor- Uomdienst tusschen halte-Doldersche- wog en liet vliegkamp te Soesterberg, door de Maatschappij voor Luchtvaart (directeur J. F. Verwey) ingesteld. Aanwezi waren o. m. de heer G. C. J. A. Pop, directeur-generaal der pos terijen. ae ingenieur van dien tak van Jertien vluchten op één middag! Ondanks het vele overstappen en de noodzakelijkheid van gebruikma king van alle spoorwegmaatschappij en achtereenvolgens, gaat de reis Haarleni-Soesterberg nogal vlot in haar werk Eerst met de II. IJ. S. M. naar Amsterdam, dan per S. S. naar Utrecht, tenslotte in een N. C. S-- lokaaitje naar den Dolderscheweg. daar wacht dan het nieuwe motor trammetje van de Mij. voor Lucht vaart, om de bezoekers van eersten en tweeden ïang naar het vliegveld te transporteeren. Van den nieuwen motortramdienst heb ik Zondag een werkelijk goeden indruk meegenomen. De reis begint bij een idyllisch stationnetje-in-'t- groen. Daarna komen er vier kleine, kleurige tramwagens, met wappe rende gordijntjes, voorrijden en schie ten even later, gevuld met passagiers, i een driftig gangetje weg. Het tochtje over de hoi, waar af en toe de rails over een smal, slinge rend pad in de bosohjes gelegd zijn, is vol afwisseling. Het trammetje loopt hard in de rechte einden en langzaam in de kromme (waar overzij hangt als een aeroplane-in- scherpeu-bocht), schiet ten laatste door een in de hei uitgegraven geul, een soort holten weg, en brengt z'n publiek netjes „ter plaatse". Het geweldige vliegkamp te Soester berg is al eens eerder in „Haarlem's Dagblad" beschreven. Maar dat in 't vorige se'zoen, en toen had men er nog veel niet, wat nu gekomen is. Een hocle rij van gebouwen en ge bouwtjes begrenst aan een der lajige zijden de reusachtige heidevlakte, waarin op geregelde afstanden door witte manden de vliegbaan wordt aangegeven. Zoo is er een restaurant op het heuvelterrein van den eersten rang gekomen, en een tribune siert den tweede. Dan zijn er een aantal hangars, plus een vliegtuigenfabriek. En daarin kan de aviatiek-beiang- stellende zijn hart ophalen. Hoeveel modellen van vliegtuigen ik wel op m'n reis door de hangars heb gezien zou ik bij gebrek aan notities-ten-de- zöu-opzichte niet weer kunnen ver tellen. Maar bel is een lieele reeks Daar heb je allereerst de vier toe stellen van de vliegers voor deze eer ste demonstratie in het seizoen 1911. Twee mono- en twee biplanes toeval lig de eerste van de beide Franschen, de laatste van de Hollanders. Legag neux' aeroplane, de kleine, eenvoudi ge Bldriot, ziet er het minst gecompli ceerd uit, maakt voel minder vertoon dan de Hanriot Libcllule van den jon gen Marcel Hanriot, met z'n uitge breid stel van draad-versterkingen, enzoovoorts. Dan is er de bekende Faruian van Wijnmalen, en Koolho ven'a kolossale tweedekker „Hol land", te Soesterberg gefabriceerd. Dit gevaarte heeft een jeugdiger en heel wat kleiner zuster een ranke, elegant gebouwde monoplane, die al een succesvol debuut heeft gemaakt, maar ditmaal niet het „luchtruim zal kiezen". Er i3 in die hangars en werkplaat sen veel te zien. Zoo zijn er ook „Ieer- toestellen". aeroplanes waarmee de leerlingen der Soesterbergsche vlieg school hun eerste lucht-evolnties uit voeren. Eén, een Blériot-eendekkertje, hangt lichtelijk overzij en ziet er be paald afgetobd uit. Zeker heeft de een of nadere vliegdiscipel er een te forsche landing mee uitgevoerd Van de talrijke onderdeelen zal ik maar niet probeeren een beschrijving te geven. Hier ligt een monoplane- „staart", en daar een vleugel, en ginds een paar „ailerons", een Gré- goire-motor, enz. Het lijkt nu niet bepaald goed vlieg weer vandaag De wiml heeft een seconde-snelheid van een meter of zeven, en is bovendien onregel matig dat is wel te zien aan de klap perende vlaggen op de hangars. Ook de lucht voorspelt al niet veel goeds in de verte hangt een som bere, donkere wolkbank boven de hei. De paar duizend toeschouwers op eersten-, tweedon- en derden rong wachten geduldig op verbetering van den wind-toestand, 't Is immers heel begrijpelijk, dat vliegen nu gevaar lijk is Kwart voor vier. De wind rukt nog aan de veelkleurige vlaggen, het ziet er niet veel heter uit Daar gaan de deuren vau een der hangars open, en Legagneux' Blériot wordt naar buiten gereden. De klei ne Frunsehman, de held dor Amster- damsche vliegweek op Rozenoórd, hoeft besloten het toch maar eens te wagën. Kalm klimt hij in z'n stuur plaats, de motor wordt aangezet, even later rent het toestel over de hei... dau komt er een windvlaag, die de monoplane van richting veran dert. Legagneux holt in volle vaart over 't terrein, iieelemaal uit den koers, schiet rakelings laiigs een au- tomobiol hij de afsluiting, en stopt ten slotte voor een hangar aan het andere eind van den paddock, zonder dat hij van don grond geweest is. Dit (voor het publiek) komische en (voor den vlieger) minder gelukkige begin, schrikt Legagneux in 't geheel niet af. Dadelijk laat hij z'n toe stel in een andere richting, met den kop tegen den wind in, plaat sen en werkelijk stijgt hij nu op, en snort zeven minuten lang in geregel de ronden om het vliegveld. Het is een moeilijke tocht; ook de leek ziet duidelijk hoe zwaar de man daarbo ven tegen de aansnellende windvla gen heeft te strijden, hoe hij al z'n kracht en behendigheid noodig heeft om de baas te blijven over het toe stel, en ten slotte goed te landen Dat lukt, en er zijn er velen die een zucht van verlichting slaken als Le gagneux heelhuids geretourneerd is, en bekranst wordt, onder de toejui chingen van het publiek. Fotografen hollen het terrein op, haast struike lend over *t statief van hun toestel, om maar eerder dan de kransaan- biede'rs hij Legagneux te zijn, en het moment te kunnen vereeuwigen. Intusschen schijnt de aviateur voor loopig niet veel lust iu een twoedo reisje te hebben, en z'n toestel ver dwijnt weer. Tot groote belangstelling van het publiek arriveert ecu jonggetrouwd paar: de heer en mevrouw ijnma- leu, iu de paddock. Henri Wijnmalen, „le célèbre Vmialèn" heeft ju.st weer eens van zich doen hooren. Ditmaal niet door een geweldige vliegpresta tie, door een val uit de hoogte (zoo als 'm onlangs is gebeurd), maar door 'n heel ander feit. Zaterdagm d- dag kwam hij met z'n Vrouw te Soes terberg, en werd op het vliegterrein o.a. opgewacht door een... rijksveld wachter! Die kwam hem meedeelen, dat hij gesignaleerd was wegens het nog-niet-betalen van een boete van f 100, wegens motorwet-overtreding. Wijnmalen wou dadelijk de schuld voldoen, maar: „neen", zei de repre sentant der openbare macht, „dat gaat hier niet!" En dadelijk na z'n aankomst kon de groote „vliegende Hollander" er weer met een rijksveld wachter' op urt, om z'n boete te gaan voldoen I Zooeven heb 'k verteld van Legag neux* vlucht, als de eerste van dezen vliegmiddag. En die eerste is gevolgd door nog twaalf luchtreizen van de vier aviateurs gezamenlijk! Dat aantal is stellig 'n Neder landsch record. Tusschen 4 uur 46 en 7 uur 20 is Legagneux hog tweemaal opgestegen, Wijnmalen zes keer (waarvan viermaal met passagiers), Hanriot driemaal en Koolhoven ééns, ongerekend een poging waarbij de laatste zoowat over 'n honderd me ter vloog en toön weer daalde. Legagneux en Wijnmalen zijn de sterren. Vooral de Franschman. Die schijnt geen gevaar of angst te ken nen! Dadelijk na het aanzetten van den motor is Legagneux al in de lucht. Hij begint z'n luchtreisje in full pa ce, giert in razende snelheid vlak bo ven de hei, en schiet dan een eind verder vlug omhoog. In een bocht draait hij plotseling, zoodat het toe stel op z'n kant schijnt te staan, komt weer in volle vaart terugsuizen, schiet in vol plané een eind omlaag, passeert rakelings over de hoofden van de verschrikte toeschouwers en wipt met een vluggen sprong langs den vlaggestok over den hangar. Zóó is Legagneux; zoo was hij ook in Am sterdam. Hij is 'n „luchtvirtuoos", hem te zien vliegen is iets zeldzaam aantrekkelijks, maar, hoe een groot meesterschap hij ook over z'n toestel bezit hij is een waaghals. Z'n landsman niet. De kleine, dik ke Hanriot maakt „degeliike" vluch ten, het- toestel ligt bijzonder stabiel hij gaat niet buitengewoon hoog, mnakt geen kanriolen in de lucht, blijft daardoor in de schaduw van Legagneux en maakte over 't geheel den indruk van 'a bedachtzaam avia- teurtje. Wijnmalen is onvermoeid. Telkens a telkens stijgt hij maar weer op, eerst tweemaal alleen, dan met z'n be koorlijk jong vrouwtje als passagier en ten slotte nog resp. met twee hoe ren en een dame als passagiers in de biplane. Viermaal - een reisgezel in de luchten iedere vlucht is door z'n afwisseling, door do snelle bochten en de flinke hoogte steeds aan trekkelijk. Koolhoven is weer de minst geluk kige onder het viertal geweest. Ten eerste heeft hij tot ongeveer half zeven gewacht, toen de wind bijna geheel was gaan liggen. Dan maakt bij een vluchtje van een minuut of drie,"maar de motor is niet in orde de groote biplane komt met moeite van den grond. Zij holt een eind door de hei, staat weer eens stil om al puffend wolken van blauwe benzinedamp om hoog te zenden, rent weer ceo eind verder en staat stil heel in de verte, bij de grens van 't vliegterrein, 's Avonds, als om half acht het motor trammetje de laatste toeschouwers wegvoert, passeert men Koolhoven, die met z'n monteurs nog bezig is met liet nazien van den motor.... Waarlijk, 't is den Bloemendaler niet „voor den wind" gegaan. Inmiddels is het, over 't geheel ge nomen, een heel mooie demonstratie- dag geweest, 't Publick heeft genoten m veel en velerlei. Verschillende malen is 't dezer mid-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6