NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8558 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag 16 mei i9ii a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemƒ1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco'per post 1.65 0.02 0.37 H 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 17 MEI. Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. Concert in den Hout, 8 uur. Schouwburg: Rotterdamsch Too- neelgez.: „Het MiJlioen", 7 3/4 uur. Bloeinendaal, Hotel „Ilartenlust": Tentoonstelling van schilderijen. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel i„Pensioneei ing van de Politie", in de cubriek Om Ons Heen. Bet Ftp voor f 3000 Bestolen. Sedert een.ge weken was het ons bekend, dat door middel van valsche postwissels het Rijk bestolen was voor een som van f 3000. Om het on derzoek der Haarlemsche Justitie, die de zaak in handen heeft, niet te be moeilijken, hebben wij tot-nu daar van geen moedeelingen gedaan. Nu men echter gister tot een resultaat Is gekomen met het voor-onderzoek, bestaan er geen termen meer om de eaak geheim te houden. Na een zee'r langdurige instructie is gister vastgesteld, dat het postwissel- kantoor te Overveen de dupe is ge worden van de oplichting, vermoede lijk gepleegd door een daar werk zaam geweest zijnden hulptelegram- beeteller en een vriend, die thans sa men naa'r Amerika zijn uitgeweken. De hulp-telegrambesteller was eein ambitieus jongmenach, dat zich zeer verdienstelijk maakte, o.a. door werkzaamheden op zich te nemen, die buiten zijn betrekking lagen. Vermoe delijk heeft die zeldzame ijver wel een bepaald doel gehad. De postwissels werden ingevuld ten name van W. Schouten, veehan delaar te Haarlemmermeer, een ge fingeerde naam, die in de Haar lemmermeer niet voorkomt. Al de postwissels zijn te diens naam ge steld Van zijn aanwezigheid op het .kantoor te Overveen heeft de bestel ler gebruik gemaakt, door de post wissels te voorzien van de handteeko ning van den ambtenaar, belast met de ruling der gestorte postwisselgel- den. Verder zag hij in de boeken de volgnummers der laatst geboekte postwissels en naar gelang daarvan vo Draag hij de valsche postwissels van een volgnummer, ten einde in dit opzicht ontdekking te voorkomen. Ook op andere wijze toonde de jonge man zijn slimheid. De postwisselfor- mulieren liggen ter verzending ge reed in een loket. De directeur nu heeft de gewoonte de depêche, dat is do zending van de postwissels zelf gereed te maken. Daartoe moeten de formulieren uit het loket in den j^ostzak gedaan w den. De besteller moet nu of in het loket of in den zak de valsche formu lieren gedaan hebben. De vriend, die uit Amerika over was, deed nu 't verdere werk. Hij huurde te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kamers en inde daar aan hem geadresseerde postwissels, zich uitgevende voor den veehande laar Schouten. De fraude is ontdekt 'door eeii In specteur van het Postwisselwezen, die bij verificatie bemerkte, dat Over veen een f 3000 minder afdroeg, dan de door dut kantoor verzonden post wissels samen aangaven. De zaak liet zich heel raadselach tig aanzien, maar de Haarlemsche Justitie, do Rechter-commissaris. Mr. Pusteur, leidde het onderzoek, vatte haar einergiek aan. Drie bekwame re chercheurs uit Amsterdam, Deu Haag en Rotterdam werden aan het werk gezet en dezen hebben met deu Bloe- WondaaJschen politio-inspecteur Lo- kerse, die daarbij uitmuntend werk verrichtte,, het uiterst moeilijke on derzoek gedaan en de zaak tot klaar heid gebracht. Jamme'r, dat de vogels gevlogen zijn. Op 5 Mei des morgens te Uur moeten de telegrambesteller en zijn vriend voor het laatst gezien zijn, nl op de Gec^ Oude Gracht hier ter stede. De Justitie zet het on derzoek voort. Gister werd een onderzoek inge steld ten postkantore te Overveen door den Rechter-commissaris mr. J. D. Pasteur, met den waarnemend griffie, den heer K. H. Kerkhoff en een inspecteur der Posterijen. Daar de slaat der uitbetaalde post wissels slechts eens per maand opge maakt wordt, is het misdrijf, dat in Maart op verschillende data ls ge pleegd, eerst in April ontdekt. Asphalteering der hoofdstraten. In het Tweede Blad van heden, vindt men een voorstel van den heer Rinkema, om een som van f IK. 000 beschikbaar te stellen voor asphal teering der hoofdstraten. Hoewel het niet in het voorste! van den heer Rinkema staat aangegeven, wil de voorsteller behalve den hoofd verkeersweg Station-Houtbrug uit de som van f 155.000 doen aspluilteereh de Smedestraat, die f 11.000 zal kas ten en het gedeelte Groote Markt van de Smedestraat langs Trou naar de Groote Houtstraat. Dit laatste stuk. zal f 8000 kosten. De laatste cijfers zijn ruim genomen. Oorspronkelijk had. de heer Rinke ma een voorstel geformuleerd, waar in ter asphalteering ware opgeno men, alle door B. en W. opgesomde straten, die voor het nieuwe plavei sel in aanmerking zouden komen, en bovendien nog de Kleine Houtstraat. De kesten, die dan f 275.000 zouden bedragen, moesten da'n op gelijke wijze gedekt worden, als do heer Rin kema thans bij 't beperktere plan wil. Vóór 31 December 1922 wilde hij dan de geheele asphalteering doen ge schieden. Samensp'reliing met ver schillende Raadsleden brachten ech ter aan het licht, dat verschillende Raadsledeta bezwaar haddon tegen asphalteering van verschillende stra ten. Om nu te voorkomen, dat op de ze wijze door een samentreffen der minderheden bij de stemming het voorstel zou doen vallen, heeft de heer Rinkema het hierboven weerge geven voorstel geformuleerd, waarin alleen die straten zijn opgenomen, waarover de geraadpleegde leden het unaniem eens waren. DE POLITIE EN DE ASPHAL TEERING. De asphalteeringskwestie is de kwestie van den dag. Ook de politie heeft zich gisteravond met de zaak bemoeid, doch alleen voor zoover, dat zij de vergadering der Haarlemsche Handelsvereeniging e.a. niet wilde la ten doorgaan in de bovenzaal var Kroon, omdat daar de stoelen niet vaststonden. We meenden, dat we daar wel e meer openbare vergaderingen had den bijgewoond. Maar die waren toch niet zoo openbaar als deze, zeide de betrokken inspecteur van politie. We trokken nu gezamenlijk naar schouwburgzaal van de Kroon in do Smedestraat en manifesteerden daar op vaste stoelen voor asphalt. DE POLITIE EN DE BIOSKOOP. De politie trad gister ook op tegen de hioskoop van den heer Schetter op de Groote Markt en plaatste een poli tieman, dat er 'niet gefilmd zou wor den. De heer Schetzer vertelde ons de volgende niet-onvermakelijke geschie denis, omtrent de sluiting van *'r lokaliteit. Op 3 April kreeg hij een aanschrij ving, dat hij birinen een maand een metalen kastje een z.g. cabine moest doen plaatsen om hert bioskooptoeetel. Op 8 Mei was dit niet geschied, doch wel op 4 Mei. De politie constateerde echter op 3 Mei de nietraanwezdghold der cabine. Wegens hel niet voldoen aan de voorschriften, kreeg de heer Schetzer gister (15 Mei) eeh brief van B. W., waarin de vergunning tot het houden van ee nbioskoopvoorstellln- gen werd ingetrokken. Het geval ls niet ongrappig. Een maand lang gedoogde men de biet- aanwezigheid der cabine, maar ver bood de voorstelling toen zij aange bracht was, omdat zij eir niet was, toen wel vertooningen gegeven wer- denl Maar nu de heer Schetzer vandaag de autoriteiteb heeft overtuigd van do aanwezigheid der cabine, mag hij vanavond weer uitvoeringen geven, deelde hij ons mee. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. Wederom zal in den aanstaanden winter vanwege de R.-K. bloemist werklieden vereeniging „St Jeroen" een tuin bouw-win tercursus worden georganiseerd. De deelnemers dienen zich bij liet bei De van kracht geworden kiezers lijst bevat 197 namen. BEVERWIJK. Vannacht ongeveer half één ont stond brand in de schuur van den heer P. Bogaard, bloemist, Toren straat, alhier. In deze schuur bevon den zich vele kistjes en andere benoo digdheden voor bloemenverzending, die flink brandden, zoodat de vlam men hoog uitsloegen. De brandweer wist het vuur echter spoedig te be dwingen en vrijwel bij de schuur te beperken. Verzekering dekt de schade. INGEZONDEN Van iugexonden stukken, geplaatst of Diet geplaatst, wordt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zioh niet aansprakelijk. T GEVAL-VERBERNE EN WIJ. Geachte Redactie. Terwijl ik U vriendelijk dank zeg voor de toezending van Lw blad van Woensdag 10 Mei, verzoek ik U wel zoo goed te willen zijn onderstaande be schouwing in Uw orgaan te plaatsen Bij den aanvang mijner rede stelde ik voorop, dat hot door mij gesproke- ne moest worden beschouwd van het standpunt af, dat de vakorganisatie heeft in te nemen. De vakvereeniging t> ch ls verplicht de belangen harer le den naar vermogen te dienen. Wordt de valtvereenignig tegemoetkomend behandeld, dan bestaat geen enkele reden daartegen een scherpe houding te plaatsen. Is dat niet het geval, wordt de organisatie genegeerd, tracht men de billijke verzoeken af te maken, dan past daartegen een scherp pro test. Naar mijn overtuiging verdiende liet prae-advies van B en VV. geen en kel woord van waardeering. integen deel een woord van krachtig protest diende te worden uitgebracht. Niet al leen omdat het advies afwijzend, maar ook omdat het misleidend was. Wat toch is het geval B. en W. deelden in hun advies aan den Raad mede, dat de werkman Verberne naar ziju werk was gezonden, nadat over leg met Dr. Leums was gepleegd en deze zou hebben ingestemd met de meening van Dr. Adrian. Deze uiede- deeling was in hooge mate misleidend en bovendien werd Dr Leuuis aan het publiek voorgesteld als iemand, die uit 2 monden spreekt, of, die gelogen heeft. Tegen deze mauier van doen moest worden opgekomen, vooral door ons, omdat daarmede een zeer billijk verzoek onzerzijds wordt afgemaakt. Waar wij nu konden aantoonen. dat hel prae-advies van B. en W. is vast gesteld, zonder een behoorlijk onder zoek, daar waren wij meteen verplicht een dergelu*-. handelwijze aan .aak te stellen. Ziedaar, w -«.rde Redactie, de kern der kwestie in korte woorden gezegd. Dat ook Uw blad daarbij besproken is geworden, U zal het moeten toegeven, dat was niet mijn schuld. U zelf gaat daarbij niet vrij-uit Een blad. dat het publiek wil voorlichten moet dit zoo volledig mogelijk doen en dit niet la ten afhangen van den een of anderen inzender, die in een debat betrokken is. Nu beklaagt U zich over een uitdruk king mijnerzijds. Ik zou nl. hebben ge zegd, dat U B. en W. maar wat na praat. De mogelijkheid daarvan geef ik toe al moet ik daarbij opmerken, dat hetgeen ik van Uw blad zeide, met dit prae-advies als zoodanig al weinig te maken heeft ik herinner mij dat niet Juist, maar ik bied U gaarne mijne verontschuldiging daar voor aan en neem dus die woorden te rug. Met to moer genoegen ben ik daartoe gekomen nu de zaak van Uwe zijde een beetje breeder is belicht, dan dit aanvankelijk is geschied, ik bon zoo vrij dit mede als een resultaat van onze goed geslaagde vergadering boeken. Maar toch, geheel tevreden ben Ik niet. Naar mijn rneenin? mag nog iets van Uwe voorlichting worden gevergd. U vond de termen, waarin ik sprak minder zacht dan de g schreven bevestiging, der door mij medegedeelde feiten, van Dr. Leu- nis. U zec-t over mijn optreden dus onmiddellijk aan de lezers Uwe mee- i ning. Maar. geachte Redactie, U zwij PP W. 1" geloof, dat èn het publiek èn de gemeente-arbeiders er prijs op zullen stellen, wanneer U ook mededeelt, hoe U denkt over de wijze van prae-udvi- seereu van het College van B. en W. Gaarne betuig ik mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Uw dienstv. N. v. HINTE, Secretaris B v. N. Gw. Rotterdam, 14 Mei 1911. (Men zal ons moeten toegeven, dat Let eerste deel van het ingezonden stuk van den heer Van Hinte weinig het aangehaalde artikel in ons blad raakt zouden er daarom over kunnen zwijgen, maar wij mec-nen te moeten opkomen tegen de qualificatie „misleidend", die de heer Van Hinio toepast op het prae-advie3 van B. en Lit de publicatie van de schrifte lijke verklaringen van Dr Adrian en Dr. Leums, in ons blad van 10 dezer, blijkt toch wel voor den aandachtigen lezer dit. dat er een misverstand moet hébben plaats gehad tusscheu de hee- ren Adrian en Leunls. De heer Adrian hoeft ons in een gesprek nog verze kerd dat. had hij den Indruk gekre gen, dat de huisarts bezwaar had te gen het aan 't werk gaan van Verber ne. hij den man niet naar de fabriek zou nenboii gezonden liet feit van dit misverstand neemt alle genachten aan „misleiding" ge steld, dat men een dergelijke gedachte koesterde weg. Hiermede hebben wij tevens voldaan aan het verzoek van den heer Van Hinte. om ons oor deel over liet prae-advies van B. en W. te zeggen. Verder nemen wij er gaarne acte van, dat de heer Van Hinte zijn ver ontschuldigingen aanbiedt over zijn bewaring, dat wij B. en W. zouden hebben nagepraat. Red.). dat de ziekte moeit worden toege schreven aan kopervergiftiging. Het vleesch dat gegeten werd, moet n.L in een groote koperen geschuurde waschtijl eerst gekookt eu daarna nog eens weer opgewarmd geworden zijn. De toestand van den bruidegom moet ernstig zijn. GEVALLEN. Gistermiddag is in een perceel, dat aan den Admiraal de Ruyterweg bij Amsterdam in aanbouw is. een tim merman, terwijl inj driehoog bezig was, door hel trapgat naar beneden gevallen. In zorgwekkenden toestand werd hij per auto-ziekenwagen ver voerd naar het \V iihelmiuagasUiuis. De man, zekere J. V., was gehuwd en vader van negen kinderen. Binnenland DE GEMEENTE TELEFOON IN AMSTERDAM. Naa'r de Tel. verneemt, zijn do uit komsten van de exploitatie der gc- moenteteiefoon over het jaar 1910 zoo gunstig geweest, dat de uitkeering in de gemeentekas voor 1912 zonder be zwaar weer op f 50.000 gebracht kan worden. ALCOIIOL-VERGIFTIGING. Uit Renkum wordt aan het Centr. gemeld: Een niet al te wel bij het hoofd zijnde jongeman kwam Zon dagmorgen in geselschap van een 5- tal personen en begaf zich met dezen naar een bierhuis, waar hij twee glazen bier dronk. Hierop werden weer 2 herbergen bezocht, in welke beide inrichtingen ieder der 5 aan den onwijze een borrel presenteerde. In de tweede herberg bleef de jonge man alleen achter en overleed eer ge oogenblikken daarna plotseling. Het pol.tie-onderzoek bracht aan het licht, dat hij voor de ontmoeting niet dronken was. Dr. Kersten, die onmiddellijk werd geroepen, constateerde den dood door hartverlamming en sprak van accute alcohol-vergiftiging. ONTPLOFFING IN EEN KAZERNE. In do infanterie kazerne te Roer mond heeft Zondagavond een ont ploffing plaats gehad. Toen de kok Cobolet een.ge schoppen gruis op förnuisvuur wierp, ontstond er vrij hevig eontploffing. Door de uit springende gloeiende kolen werd de kok aan het onderlijf verwond. De milicien Peetere kreeg een lichte ver wonding aan het linkerbeen; de mi licien Van den Broek, die toevallig de keuken binnenkwam, werd ernstig aan het onderlijf verwond. Hij is naar liet ziekenhuis overgebracht Vermoedt wordt, dat zioh tusschen de kolen een dynamietpatroon be vonden heeft. ONWEDER. Tijdens een hevig onweder onder de gemeente Bierum is een 7-jarig kind van den arbeider Schuier, door den bliksem gedood. De moeder van kind, welke op dezelfde plaats in huis aanwezig was, is gedeeltelijk ver lamd. GESTOORD BRUILOFTSMAAL. Ernstige gevolgen heeft de bruiloft gehad, welke bij de huwelijksvolstrek king van een zekeren Kraakman met mej Van der Peet te Ummen 'plaats had. Twintig gasten toch zijn na af loop van het bruiloftsmaal min of meer ern6tig ongesteld geworden. Bij alle patiënten deden zich vergifti gingsverschijnselen voor en 't schijnt, Sport eu Wedstrijden VOETBAL. BESTUURSVERGADERING VAN DEN N. V. B. Op de N. V. B.-bestuursvergadering Maandag: o. m. besloten De jaarl 'ksche algemeen© vergade ring wordt gehouden op Zondag 2 Juli te Amsterdam, 's morgens half twaalf, zonder pauze. Naar aanleiding van het voorgeval lene bij den Nederland-Engeland-wed- strijd te Amsterdam kwamen verschil lende aanbiedingen in van combina ties, die zich gevormd hebben, met het doel .een speciaal terrein voor den N. V. B. aan ie leggen. Besloten werd dienaangaande een commissie samen te stellen, die zu! be staan uit de heeren J. Warner en Ca- rel Hirschman. In beginsel werd besloten, deel te nemen aan de Olympische spelen van 1912 to Stockholm. Op een verzoek van 't Zesde (Breda) om terug te komen op het besluit, dat deze vereeniging, wanneer zij mocht degradeeren, weder zal worden inge deeld in de zuidelijk© tweede klasse, aangezien zij meent recht te hebben op 6en plaats in de westelijke tweede klasse, werd bij stemming besloten met 3 tegen niet in te gaan op het verzoek. Voorts werd besloten om voor de 24e plaats in de westelijke afdeoling een halve competitie te doen spelen tusschen de nummers twee der weste lijke derde klasse-aldoelingen Olym- pia (Gouda), Unitas (Gorinchem), Z. V. V. (Zaandam) en D. E. 0. (Amster dam). A. s. Zondag zullen reeds ge speeld worden Olympia—Unitas en Z. V. V.—D. E. C. Voor het geval, dat 't Zeede zich Zondag handhaaft In de eerste klasse wordt het besluit als niet senomen be schouwd. Besloten werd, op verzoek van Spar ta (Rotterdam) om de helft van de netto-opbrengsten van den liefdadig heidswedstrijd ter beschikking te stel len van den burgemeester van Rotter dam, ten dienste van een door dezen aan te wijzen instelling, terwijl de un der© belft zal ten goede komen vai de Vereeniriug voor Volkssanatoria. ENGELSCHEN TE BERLIJN. De Engelsen© eerste klasse club Tottenham Hotspur (Londen) heef: te Berlijn wedstrijden gespeeld tegen Hertha en Preussen, en respectieve lijk met 41 en 70 gewonnen. WIELRENNEN. OP DE SCHEVENINGSCHE WIE LERBAAN. Te Scheveningen is Maandagmid dag een larige-afstands-race gehouden tusschen de stayers Sérès (Fr.), Van Ned (Holl.) en Huybrechts (Belg), achter motoren, over 40 K.M. De Hollander bad tot vlak vóór het einde de leiding, maar toen brak een zijner voetriemen, hetgeen hem de race kostte, lluybrechts won, met Sérès 300 en Van Nek 600 M. achter zich. WEER EEN HOLLANDSCH VLIEGER. Dezer dagen heeft onze landgenoot de heer Van Meel te Etampes bij Parijs zijn brevet als vlieger behaald Hij legde de vereischte proeven goed af en voldeed aan alle voorwaarden. De prins van Battenberg woonde de proefvluchten bij en was een der eer sten, die onzen landgenoot geluk kwam wonechen. Letteren en Kunst EEN VAN DYCK GESTOLEN. Een levensgroot portret „Dame met waaier", van Antonio van Dyck, werd uit de collectie van Signora Massone, te Genua, gestolen. De eigenares had kort te voren een aanbod van 15.000 afgeweeen. lij verlangde tienmual zoo veel. Gemengd Nieuws DRANKGEBRUIK. De Finscho professor Laitinen heeft In tie laatste jaren onderzoekingen gedaan over den invloed van'matig alcoholgebruik op de nakomelingen. Hij onderscheidt daarbij lo. ouders, die nooit of nooit sinds hun huwelijk, en iu ieder geval maar zeer weinig alcohol hadden gebruikt, 2o. ouders, die niet meer dronken dan één glas bier per dag, eu 3o. drinkers, die meer dronken dan overeenkomt met één glas bier. Aantal vertrekken hunner woningen, leeftijden der ouders, 2e- vonsoinsiaudighéden waren dezelfde. verschil is waarneembaar in het lichaamsgewicht der kinderen, in liet krijgen oer eerste tandjes en in de levenskracht. De jongens der onthouders wogen gemiddeld bij hun geboorte 3870 gram," dio der matigen 3780, die der drinkers am. Na acht maanden waren dcc cijfers resp. 9890, 9810, 9150. De dochters wogen 3600, 3570 en 3170 gram, na 8 muauden 9090. 8910 en 8880 gram. De kinderen der onthouders kregen eerste tandjes gemiddeld 0.8 maand eerder dan die der matigen, die van de derde groep zelfs meer dan vier aanden later dan die dar eerste. Op t einde der Se maand waren van de kinderen der onthouders nog 27.5 pCt van die der matigen nog 33.9 pCt. vuu die der drinkers nog 41.3 pCt. ge heel zonder tanden. Na acht maanden waren van de kin deren der onthouders nog 86.55 pCt in leven, van de anderen resp. 78.83 pCL. en 07.98 pCt. TRAMSTAKING. Hot trampersoneel te Montevideo staakt en weigert de tegemoetkomin gen van do maatschappijen te aan vaarden. De politie is niet bij machte de trams tegen aanvallen te bescher men, zoodat het geheele verkeer ia stopgezet. De maatschappijen moeiten GOOO gulden boete daags betalen voor lede ren dag dat de dienst niet gaande ge houden wordt. Zij leggen zich daarbij echter niet neer, maar hebben de zaak voor den rechter gebracht. De overheid dreigt directeuren en de lei ders va nhet bedrijf In de gevangens te zetten. Men vreest ten zeerste, 'dat de be weging zich zal uitbreiden en dat er algemeene staking afgekondigd zal worden. EEN MIJNONGELUK. Een ramp, veroorzaakt door de zei f de omstandigheden als die door welke onlangs de niijuramp te Escoulfieaux plaats had. heeft plaats gegrepen in de kolenmnnen van liet Noorderbek ken van Flénu, ln de gemeente Glilin in Belgiö. Een ploeg van twaalf arbeiders werd naar boven g«bracht 6n de bak ging omhoog tot tegen de balken, doordat de asebklampen niet geplaatst waren. De schok was buitengewoon hevig. Al de arbeiders werden min of meer zwaar gekwetst, een hunner. Arthur Delman geheeten, werd doodelijk ge kwetst weggevoerd Het parket van Bergen hoeft reeds een onderzoek begonnen. ONDERZOEK VAN TERPENTIJN. Peters (Ph. Zentralhalle 1911. 1.. is van oordeel, dat zeer veel terpijntijn, on niet alleen Tercbinlhir.a Venefa. doch ook Communis vervalscbt is. Ter pentijn is een natuurlijke oplossing van hars ln aetherische olie Bij de destillatie met water krijgt men dus een vluchtige olie en een harde hars. die na verwijderen van hel water (120 gr.) doorzichtig en glashard wordt, en tusschen de vingers gewreven niet kle ven mag. Bij destillatie van echte Franscbe ter pentijn kreeg P. een kleurlooze olie, die versch een refractie 1 470, een broomgetal 2, een sterke linked mal ing en niet de Storch-Morawskische harsroactie heeft. De hars is voor en, na de verwijdering van het water hard, bros. en mag na vorzeepen met natronloog aan lichte petroleum- aether slechts zeer weinig afgeven. De methode van destillatie is de v ol gende 50 gram terpentijn wordt in" een liter koll onder invoeren van stoom verwarmd, totdat 1,5 L. dcstil laat is verkregen .Na scheiden van olie en water wordt de olie van water be vrijd door kleine hoeveelheden grof keukenzout, en gemeten. De actiicri- sclie olie is altijd kleurloos, behalve bij Lorkentorpentljn CuB&dubal- sem, waar ze zwak geel of groen is, waarbij nog niet zeker ls of niet doze ook vervaischt waren. Van de ge droogde o)ie worden d a d e 1 ij k re fractie en draaiing bepaald. Daarna wordt onder toevoeging van 30 kub. c M. natronloog (1 3 s.sr. eer

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1