NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8559 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 MEI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: - JsT Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy ymfr, i u-^jT 1 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. oSSSS^WorHirtem" 1 I J I aam C Redactie en Administratie: Orootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der"Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 18 MEL Groote Kerk: Orgelbespeling, 2—3 bttr. Soc. Vereeniglng: Propaganda- en Liederenavond der R. K. Vereen, yoor Volkszang, 7 1/2 uur. Bloemendaal, Hotel Harteolust: Tentoonstelling van schilderijen. Stadsnieuws CONTROLEEREND GENEES HEER. In verband met zijne benoeming tot lid van don Raad heeft dr. W. E. Merens zijn ontslag ingediend als plaatsvervangend co'ntroloerend ge neeskundige op de gemeente-ambte naren enz waartoe hij in Januari Li. was benoemd. Oppervlakkig lieechouwd, lijkt het xonderling dat deze beide ambten niet vereenigbaaT zijn. Waiit een ge meente-geneeskundige kan wel dege lijk tevens zitting in den Raad heb ben. Evenwel is het met de contro- leerendo geneesheeren eetn heel an der geval. Immers, in art. 23 van de Gemeentewet, waarin omschreven Worden de betrekkingein die met 't lid maatschap van den Raad onveree- nigbaar zijn, staat onder f: „Ambte naar, van wege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan ondergeschikt, behoudens de bevoegdheid van den burgemeester, dlie tevens secretaris der gemeente is, om lid van den Raad te zijn." „De bepaling der zinsnede f is niet van toepassing op dc Ambtenaren Van den burgerlijken stand, noch op dc leden van armbesturen, noch op de leden van het bestuur van gods huizen, en andere instellingen van liefdadigheid; noch eindelijk op ge nees-, heel- of verloskundigen, die met de armenpractijk belast zijn." En als „armenpractijk" is de ge neeskundige contröle op de gemeen teambtenaren niet te beschouwen! Sed. Chr. Geh. Onthouden Bond. Door de afd. ..Haarlem" van den Ned. Chr. Geheel Onthouders Bond is besloten, om, evenals voorgaande ja ren, ook dit jaar haar „blauwe tent" op de kermis te plaatsen en propa ganda te maken voor het beginsel der geheel-onthouding. Op den laatsten Kennis-Maandag zal een booltochi worden gehouden. ZwemschooL Temperatuur van het water heden morgen 6 uur 61 graden hedenmid dag 12 uur 63 graden Staal waterbronnen. De Drinkhal der Haarlemsche Staal waterbronnen werd gisteren door 83 personen bezocht. Van 't Kantongerecht DE MOND- EN KLAUWZEER- QUAESTIE TE VELSEN. Terecht stond hedenmorgen de heer j. van S veehouder en melkverkoo- per te Velsen, tegon wien o.a. wegens het volgende feit piooes-verbaal was opgemaakt. Beklaagde liad op verschillende da gen en ook op 8 April van zijn boe renhofstede in den \Vijkermeerpolder een bus mot molk doen vervoeren, bestemd voor de melkinrichting „Vel sen". Daar in dien tijd op de boer derij van don hoer Van S. mond- en klauwzeer heerschte, was ook de melk in dc bus waarschijnlijk van koeien, die aan de ziekte leden, af komstig beklaagde stemde dat ook toe, maar voegde er bij van den dis- tricts-vcourts toestemming te hebben verkrogon om niet do melk to doen wat hij verkoos. Di'. M J. llcngoveld, districts-vee- arts te Haarlem, als deskundige ge hoord, deelde mee, dat hij geadvi seerd had tot het geven van toestem ming voor den uitvoer van melk, mits de bussen met heet sodawater zou den worden gereinigd. Over de schadelijkheid van de melk zelve deelde Dr. Ilengeveld mee, dat die verschillend kan zijn. Voor kleine kinderen is het gevaar het grootst, Voor volwassenen is het voel minder. Evenwel, wanneer de uiers zijn aan getast, neemt de infectie beduidend toe, en kan liet gebruik van melk, af komstig van aldus aangetaste koeien, de ernstigste gevolgen hebben. De koeien van den heer Van S. hadden slechts wat mondzeer, een enkele leed ook aan de klauwen. De bussen werden met heet sodawater uitgekookt, en. hoewel de melkinrich ting geheel met den toestand op de hoogte was, kon met de levering ge rust doorgegaan worden. De burgemeester van Velsen had het advies van den veearts niet opge volgd, en op grand van art. 2 der Vedsensche Melkverordeniug den uit voer verboden. Later liet Mr. ver Lo- ren van Themaat de melk wel ver voeren, maar van eiken keer, dat dit gebeurde, werd proces-verbaal opge maakt. Op grond van art. 39 van het Ko ninklijk besluit betreffende bet ver voer van voorwerpen, enz van hoe ven, waar mond- en klauwzeer heerscht, meende de heer Van 6. te moeten worden vrijgesproken. Mr. Van Lier, ambtenaar van het O. M., was echter van oordeel, dat de rijkswet te dezen opzichte niet zeer fraai is, en waar liet woord melk niet genoemd wordt, niet van bin dende kracht kan zijn. Daar de Velseusche meikverorde- ning hier dus vigeert, eischte spreker 6 boete subs. 2 dagen hechten ia Uitspraak volgende week. UITSPRAKEN: lieden werden de navolgende uit spraken gedaan: F. v. d. Z. S., te Velsen, overtre ding Jachtwet, 7 dagen hechtenis. J. C. te Schoten, en 2 anderen, over treding Spoorwet, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. C., te Schoten, en 3 anderen, overtreding Drankwet, f 15 boete of 5 dagen hechtenis, f 10 boete of 5 da gen hechtenis en 2 maal f 10 boette of 2 maal 5 dagen hechtenis. A. J. P., te Haarlem, en 2 ande ren, overtreding Arbeidswet, f 1 boe te of 1 dag hechtenis, en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. A. de W., te Zandvoort, overtre ding Leerplichtwet, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. de K., te Haarlem, en 5 anderen loopeii op verboden grond, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. P. M., te Schoten, overtreding vleeschverordening Haarlem, Vrij gesproken. A. Z., te Velsen, en 4 anderen, overtreding Politieverordening Haar lem, f 2 boete of ldag hechtende, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. A. v. d. K. en W. D. S., te Velsen, overtreding Melkverordening Velsen, no. 1 f 5 boete of 3 dagen hechtenis, no. 2, f 2 en f 8 boete of 1 en 2 dagen hechtenis. A. H., te Velsen, overtreding Po- litievordening Velsen, 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis. H. B., te Velsen, en 5 anderen, overtreding Provinciaal Reglement, f 2 boete of 1 dag hechtenis. j. W., te Haarlem, met een voer tuig verkeerd uitwijken, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. S. te Haarlem, en 2 anderen, rijden zonder licht, f 1 boete of 1 dog hechtehis. Voorts werden er nog 11 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 3 boete of 2 dagen hech tenis en f 2 boete of 2 dagen hechte- (Zle verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Binnenland Uit de Omstreken BENNEBROEK. Een vijftal kwartjesvinders trachtte gisteren in deze gemeente.hun kwade practijken uit te oefenen. Gelukkig werd hun dit door de komst der poli tie onmogelijk gemaakt. Zij verwijder den zich per fietséen zelfs met een motorfiets. ZANDVOORT: Aangekomen vreemdelingen: Fam. Hulgena, Amsterdam, Spoor straat 24 a, 2 pe'rs. Fam. Garrels, Amsterdam, Hooge- weg 76, 1 pers. Fam. Becker, Amsterdam, Spoor straat 24 H, 4 pers. J. H G. Bekker, Amsterdam, Ho tel Groot Badhuis, 2 pers. P. C. Adrian, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 5 pers. Fam. K. Rille, Amste'rdam, Zul- derstraat 21, 5 pers. J. A .van Straaten, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. BOND VAN ORDE H. IJ. S. M. Zondag zal te Nijmegen de 18e Bondsvergadering gehouden worden van den Bond van Orde van perso neel in dienst der U. IJ. S. M. DE TARIEFWET. De Mij. de Betuwe te Tiel en 7 an dere Jamf abrikanten verzoeken ver schillende wijzigingen ln de tariefv> et wat hun grondstoffen en fabrikaten betreft. De Algemeene Winkeliersvereenl- ging te Amsterdam bield gisteren avond een vergadering ter bespre king van de Tariefwet. De heer L. Bern. J. Gorris leidde de bespreking in. De volgende motie werd aangeno- „De vergadering der Algetneesne Winkeliersvereeniglng te Amster dam, gehoord de inleiding over de voorgestelde Wet tot verhooging der Invoerrechten, gehoord de bespre kingen, overtuigd, dat door de aan- noming dezer wet de belangen van den mkelstanr in de hoogste mate worden geschaud, verzoekt uw colle ge deze wet niet aan te nemen." De bond van schoenfabrikanten te Tilburg vergaderd hebbende, beeft zich uitgesproken tegen de invoer rechten, voor zoover deze hun bran che betreft* DEB1ETRECHT OP TABAK. In de te Amsterdam gehouden jaar lijksche vergadering van den Chris- teiijken Bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers heeft do vergade ring zich vereenigd met het door het bestuur ingenomen standpunt, n.i., dat er principieel geen bezwaar be staat togen belasting op de tabak, dat de Chr. Bond evenwel om prak tische redenen tegen het nu voorge stelde ontwerp is. Ook do sigarenfabrikanten te Val- kenswuard, (werk verschaffende aan circa 1OU0 arbeiders) hebben, aan de T weede Kamer een adres betreffende het ontwerp, gezonden, waarin zij overwegen, dat deze wet vele nadee- lige gevolgen zal medebrengen. BEROOVING. Verdacht medeplichtig te zijn aan den diefstal van ruim 1900 aan bank papier in de Zandstraat te Rotterdam gepleegd ten nadeele van een aldaar tijdelijk vertoevend koopman, zijn aangehouden A. de B. en J. S., een vrouw en een man. HEEMSCHUT. De eerste algemeene vergadering van den Bond Heemschut zal op Woensdagmiddag 24 Mei te Amster dam worden gehouden. Uit een rondzendbrief waarin het doel van den bond wordt uiteengezet, knippen wij het volgende: „De schoonheid van Nederland is al van ouds bekend. In geen ander land hebben de schilders en de tee kenaars zich, BCdert de vijftiende eeuw, met zóóveel ijver en kunst op het wedergeven dier schoonheid toe gelegd. „Tot het laatst der achttiende eeuw is de schoonheid van Neder land vrijwel ongerept gebleven. Wel ondergingen steden, dorpen en ge huchten vóór dien tijd veranderin gen, doch die veranderingen gaven nooit tot ontsiering aanleiding, om dat steeds nieuwe kunst in de plaats kwam van de oude, die verdween. „Dan zien wij de negentiende eeuw meedoogenloos den moker zwaaien, wateren dempen, gedeuk te eken en doen verdwijnen, zonder iets te kunnen voortbrengen, hetwelk met het oude op één lijn mocht wor den gesteld. „Wanneer wij de oude afbeeldingen van steden en dorpen beschouwen, dan treft ons steeds het harmonisch geheel. Doch wie door onze heden- daags che steden of dorpen wandelt kan haast geen schrede doen, zonder dat hij do een of andere oorzaak tot e'rgernis vündt, Overal is de niets ontziende reclame er op uit, door zoo schril mogelijke tegenstellingen de aandacht van den voorbijganger te trekken, Ook ln de kleine steden en de dorpen, waar landgenoot en vreemdeling heen gaan om schilder- achtigheid to bewonderen, is reeds veel bedorven. Dit mag niet zoo blij ven. „Daarom werd in het begin van dit jaar de Bond „Heemschut" opge richt, die zich ten doel stelt, te war ken voor de schoonheid van Neder land." AUTO-ONfiELUK. In het Ziekenhuis te Rotterdam is aan de govolgeu van haar bekomen kwetsuren overleden de 65-jarige vrouw C. O., die Zondagnamiddag aan den Oostzeedijk bij het uitwijken voor een automobiel is aangereden door een motorwagen van lijn 1, waar bij zij een zware hoofdwond bene vens een hersenschudding of sche delbreuk bekwam. BRUTALE DIEFSTAL Op het erf van een melkverkoopeT aan den Bergweg te Rotterdam is opgeslagen de afgebroken circustent, die op de Veemarkt gestaan heeft Gewapend met een valsoh volgbrief je hebbe'ri zich een paar mannen bij dien melkverkoopor vervoegd en daar afgehaald ongeveer 540 kilogr. gasbuis bij deze tent behoorende. In den Zwaanshals hebben zij de gas buizen verkocht. HÓLLANDSCItE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeoling Leiden en Omstreken van de Ilollandsclie Maatschappij van Landbouw zal van 1217 September van dit Jaar te Leiden een. Groote Landbouwtentoonstelling met Con cours hippique eu springconcours houden. STAKING VAN GRONDWERKERS. Te Geldrop is bij den aanleg van den spoorweg EindhovenWeert eene werkstaking uitgebroken van een 70-tal grondwerkers, d.o hiet te vreden over het loon den aitbeid neerlegden en 22 cent per uur eisch- ten (eene verhooging van 2 cent). NED. JONGELINGSVERBOND. Aan het Jaarverslag van het Ne- derlandsch Jongelingsverbond is ont leend dat het aantal leden 12.019 be draagt VERBRAND. Gistermorgen is een 4-jarlg bind van G. S., te Dussen, in een grooten pot met kokend water gevallen. Do kleine was onmiddellijk dood. TE WATER. Gistermiddag is te Amsterdam een vigelante, waarin zich 4 heeren be vonden, in de Heerengracht bij den Amstel gereden. Twee der Inritten- den geraakten met het rijtuig te wa ter, doch werden gered. ONZE NIJVERHEID. Men schrijft ons Dezer dogen werd de 3000ste arbei der bij de Piiilipsiabriek te Eindho ven in dienst genomen. Om een beeld te geven van de groo te ontwikkeling v*ui dezen lak van Nederlandse lie industrie dienen de volgende cijfers 1903 OoO arbeiders, 1909 1200, 1910. 2000, 1911 3000. Allen uitsluitend Nederlandsclie ar beiders. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. De kolen werker L. II. te Schie dam, die te Rotterdam op het em placement van de H. IJ. S. M. door oen spoorwagen werd overreden, is in het Ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Rechtszaken MELKVERVALSCHING. De 6e Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft, ln aansluiting aan 11 April J.l. de behandeling voortgezet van de zaak tegen J. H., veehouder te Sloten, beklaagd, dat hij aldaar aan eon melkrijder twee bussen melk had afgeleverd, wetende doch verzwij gende dat ze met water was ver- va Ischt. Bij de vurige behandeling had bekl. ten stelligste ontkend water bij de melk te hebben gevoegd. Hij laad zelf do koeien gornoiken. De nu gehoorde deskundigen prof. dr. G. Hondius Boidingh en dr. F. Th. Reicher, alsmede de scheikundige J. van Ledden iiulsebosch vereenig- den zich mot het door den vroeger gehoorden deskundigen uitgebracht rapport, gaven daartoe verschillende wetenschappelijke gronden aan en ooncludeercien daarom, dat do melk valscht was. De contra expert A. Steger erkende wel, gelet op de cijfers, dat de melk van slechte samenstel ling was, maar om te oordeelen of zij met water was vervalscht, had hij een stalmonster moeten hebben. Met het lage vriespunt is niet met zeker heid rekening te houden, want bij ziek vee kan dat aanmerkelijk stijgen. Bekl. verklaart dat hij wel koeien had met zieke uiers. Of er onder v, a- ren, lijdende aan tuberculose, weet hij niet. Dat is, zegt hij, niet zoo da delijk vast te stellen. Het O. M. van oordeel dat z«oal niet mathematisch, dan toch weten schappelijk de conclusies van de des kundigen vaststaan, vorderde tegen bekl. 45 dagen gevangenisstraf, met last tot openbaarmaking van bet von nis. Verdediger in deze zaak was Mr. van den Biesen. De 6e Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde tot 45 dagen ge vangenisstraf (geëisclit was 2 maan den) den melkslijter W, II., te Schel- lingwoude, wegens het leveren van een liter z.g. volle, doch met water vervalschte melk aan een vrouw te Nieuwendam en van twee bussen dito aan twee te Amsterdam gevest igde melkslijters. MISHANDELING. De 4e Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft veroordeeld tot een maand gevangenisstraf (geëisclit was 6 maanden) een jongen man, die zijn meisje, waarmede een verloving was afgeraakt, met een schoenmakersmes een steek in den hals had toegebracht POGING TOT MOORD. Voor de zesde kamer der rechtbank te Amsterdam had zich gisteren te verantwoorden een 24-jarig rijwiel hersteller, beklaagd in den nacht van 14 op 15 Maart te Hilversum, met het doel hem opzettelijk van het leven te berooven, met een revolver, geladen met scherpe patronen, te hebben geschoten op zekeren R. M. Ree, welk voornemen alleen door van bekl.'s wil onafhankelijke om standigheden niet is voltooid. De lezingen, die beklaagde cn de getuigen van de zaak geven, loopen nog al uiteen. De getuigen zeggen, dat ze op de kamer, bewoond door '1'. waar het nog al feestelijk toeging, kwamen verzoeken de buren niet in den slaap te storen. De moeder van beklaagde zou hen toen hebben beleo- digd. Een woorden wisseling ontstond en beklaagde zou toen hebben gescho ten. Beklaagde beweerde echter, dat, toen zijn vader politie was gaan ha len, zijn moeder een slag met een fles oh kreeg en aan het hoofd werd gewond. Hij zei voorts geschoten te hebben om de andereu bang te ma ken. Het O. M. eischte een jaar gevan genisstraf. SPOORWEGONGELUK BIJ GOUDA. "ln de zaak legen J. N. V., onder- machiiiist btj de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen, te 's-Graienhuge, die voor de rechtbank terecht stond, dat hij geen zand had meegenomen, waardoor hij wegens de gladheid van de rails niet kon remmen en t spoor wegongeluk bij Gouda plaats had, dat zich gelukkig alleen lot materieels schade bepaalde, achtte het Openb. Ministerie beklaagde s schuld wet tig en overtuigend bewezen. Hij had te kiezen tusschen tijdig vertrek niet behoorlijk voorbereid (het niet meene men van zand) of te laat vertrek. Het eerste heeft hij gekozen, en aangeno men mag worden, dat velen zijner collega's dit met heiu zouden gedaan hebben. Daarin zal alleen een vorvor- deeleud vonnis van dezen beklaagde verandering kunnen brengen, liet O. M. noemde het goed, dat door on gevallen nis deze, sommige toestan den van den spoorwegdienst eens aan het licht komenpassagiers zullen er uit kunnen opmaken, dat ook op kleine trajecten het reizen zeer ge vaarlijk i* terwijl door de behande ling der zaak ln tegenwoordigheid van een hoogeren ambtenaar, dezen duidelijk zal worden, hoe slecht do voorschriften worden nageleefd. Geëischt werd veertien dagen hechtenisstraf. Koloniën DE SPEELPACHT. De Locomotief verneemt, dat de Chlneesche vereeniging Slang Boe te Sema'rang bij de regeering krach tig zal aandringen op de afschaffing van de speel pacht om den Chineezcn de gelegenheid tot hazardspel te- ont nemen. De pacht bracht f 151.920 op voor het tijdperk 1 April 1911 tot ultimo Maart 1914. Sport en Wedstrijden VOETBAL. NEDERL. VOETBALBOND. Het programma voor a.s. Zondag luidt: Breda: t Zesde—Ajax A. Vel oei tasQuick. Rotterdam: Sparta—G. V, C. Utrecht: Hercules II—D. V. V. IL Rotterdam (terrem V. O. C.), Uni tes—Olympia. Amsterdam ;R. A. P.) D. E. C. Z. V. V. SCHAKEN. In de Amsterdamsche Schaakclub speelde Marshall simultaan 32 par tijen tegen vrij sterke spelers, want de gelederen waren ook versterkt door invités. De sterkste tegenspe lers waren wei de heeren 11 G. Hoe ders, J. C. Reeders, H. van llartungs- feld, L. J. Hoek, Barghoorn, Six, Mo ts en Greyer. Van de 32 wonnen slechts 2 spelers, namelijk dc heeren H van Hartungs- féld en Monas, terwijl 7 remise maak ten, namelijk 11 G. Readers, L. J. Haak. Burghoven, Van Willigenberg, Ha ave kost, Van der Loos en Klein. EEN VLIEGER GEVALLEN. Volgens de Petit Bleu ia onze land genoot Lutge gevallen, ei-en nadat hij tc Issy les Moulineaux opgesteger was. Zijn toestel is vernield, maai de vlieger zelf kwam er nogal goed DE KEIZER BEGROET DOOR AEROPLANES. Toeh de „Hohenzollern" te Shcer- ness uankwam, vlogen twee aeropla nes, bestuurd door luitenants der Engelsche marine, boven liet keizer lijk jacht. VLIEGEN MOLENHEIDE. Maandag vloog de aviateur A. Mul der over de Molenheide met zijn eer ste vrouwelijke passagier, mevrouw Keller, echtgenoote van den stations chef te Gilze-Rijen. Mulder maakte oeiic baaoronde op eene aanzienlijke hoogte. Zuicrdagavond maakte de onder directeur-instructeur der E. N. V., de heet Ilan van der Burg uit Am sterdam, met zijn zelfgebouwden mo noplan, die voorzien is van een „An- zum -motor van 40 PK., op een hoog te van pl.m. 50 M. eeu paar mooie vluchten over de Molenheide. VLIEGERS EN DE BIOSCOOP. Graham White heeft met een kine- inatograaf-firma een contract geslo ten, oiu films van den kronings-op- tocht naar Birmingham, Bristol en Rugby te brengen. Onmiddellijk nadat de films ont wikkeld zijn, worden de opnemingen in de aeroplanes in liet vliegkamp te Handon gebracht, welke ze dan door de lucht naar haar plaats van be stemming brengen. Dc films kunnen dan, naar men hoopt, m de tlieaters in de provincie afgedraaid worden, vóór de kronings- optocht nog liet Paleis bereikt heeft. HET ONGELUK MET DE DEUTSC1I LAND. Uit Dusseldorf komen nog de vol gende bijzonderheden: Toen de Deutschland gistermorgen voor oen reis met passagiers uit d« loods werd gebracht, stok plotseling een hevige wind op. Hoewel hon- dordo personen uit hel publiek me dewerkten, kon men het voorste ge deelte van het luchtschip niet meer de baas blijven. Het werd door den wind te-gén dc schutting aangewor pen, die in het verlengde vah de. loods in Noordelijke richting is ge-' bouwd. Dc Deutschland werd op een derde van de lengte gedeukt, daarna opnieuw door den wind gegrepen, raakte uit de macht van de mannén, die trachtten het luchtschip vast te houden, en werd op het dat van de loods geworpen. lïct luchtschip hangt thans, op drie plfta*sen geheel vernield, op het dak ran de loods en op de schutting. Acht passagiers, waarvan twee duraee, vroren reeds ingestegen. Zij zijn met behulp van brandwoerladdera uit het passagiers- 8cliuitje gehaald. De bemanning wist uit het achterste schuitje op het dak van do loods en zoo in veiligheid to komen. Ook het voorste schuitje is vernield.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1