NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. KONINSIN HELENA 28e Jaargang. No. 3559 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 MEI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEERÈBOOM. 1.65 0.02 V* 0.37 Vi 0.45 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.- iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groofe Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc, 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht In de gistermiddag gehouden zit ting van het Lagerhuis werd DE ENGELSC11E BEGROOTING ingediend. Deze was blijkbaar met belangstel ling verwacht, want het Huis was stampvol en stampvol is het alleen, als de lieeren de Ju ebt van „iets bij zonders" hebben I Ze hebben nu even wel verkeerd geroken, er is niets verwachts gekomen. Minister Lloyd George deelde rnede, dat in de begrooting is voorgesteld, om aan de parlementsleden een jaar- lijksche vergoeding van -100 pond sterling (dat is f 4800, heel wat meer dan de 2lHM) van onze wijze heeren in Den Haag toe te kennen. Reis kosten zullen niet worden vergoed. De ministers zullen als Lagerhuis leden geen vergoeding ontvangen. De kosten zullen 250.000 pond sterling bedragen. De minister wees or verder op, dat het afgeloopcn jaar een batig saldo van 5 607.000 pond sterling heeft op geleverd, van welke 1.500.000 pd. at., volgens liet wetsvoorstel op de verze kering, voor sanatoria bestemd zui len worden, 2.357.000 pd. 6t. voor del ging van schuld en de rest voor ont- wikkelings-doelelnderi, De inkomsten worden geraamd op 181.621.000 pd. st,, de uitgaven op 181.284.000 pd st., het vermoedelijk overschot op 337.000 pd. st. De vooruitzichten voor het voort duren van den gunstigen toestand van den handel zijn uitstekend. De minister sprak verder de ver wachting uit, dat het mógelijk zou zijn, om wanneer in de eerstvolgende jaren de beperking van de uitgaven van de vloot tot stand zou kunnen komen, de wet op de verzekering ten uitvoer zou kunnen worden gelegd, zonder dat de belastingen verhoogd behoeven to worden. Voor dit jaar zijn geen nieuwe be lastingen noodig, de enkele verande ringen, bij de begrooting voorgesteld, zijn slechts weinig betoekenonde wij zigingen van bestaande belastingen, bijv. van die op de chocolade, die naar' haar 'bcstanddeelen belast zal worden. Do minister heeft weer een beetje toekomstmuziek gegeven. Zeker, we hopen met hem, dat in de eerst volgende jaren de beperking van de oorlogsuitgaven mogelijk zal zijn, maar.... we betwijfelen of het zoo gauw zal gaan. DE FRANSCllEN IN MAROKKO. De algeiuoene bevelhebber van het westerleger in Marokko, generaal Moinier, hooft in een interview met een „Matin"-redocteur, dien hij den 9den Mei in zijn kamp ontving, een ernstige aanklacht geuit tegen het beleid der personen, die aansprakelijk moeten gesteld worden voor de mobi lisatie en concentratie van het expe ditiekorps. Na gewezen te. hebben op de groote moeilijkheden, die eeu mursch naar Fez biedi, o. a. wat betreft de appro- viaudeering in een land, dat als uit gestorven schijnt, zei de generaal Een andere oorzaak van liet opont houd, dal vermeden had kunnen wor den, is geweest do verwarring, die bij de verscheping der troepen heeft 'plaats gehuil. Compagnieën van het zelfde bataljon waren geladen op ver schillende schepen, dc bespanningen, zelfs der onderdeden, waren ver spreid over de vaartuigen. Het gevolg was, dat men iu het oneindige moest wachten, totdat, wat bij elkaar be hoorde, was aangekomen en uitge zocht. Verder gaf de bevelhebber uiting aan zijn vrees voor hevig verzot tij dens den opmorsch. Thans beijvert hij zich, de operatie basis zoodanig te verzekeren, dat geen onheilen kunnen plaats grijpen in den rug van kolonel Brulaxd, die op weg is naar Fez. Vooral het uit gestrekte en bijna ondoordringbare boscli van Mamora, dat de colonne- op haai- rechterflank heeft, baart ge neraal Moinier groote zorg, van hieruit toch wordt voortdurend do étappelijn bedreigd. De colonne Brulard en de colonne Gouraud, die met de Mooren ei- bij gerekend, oen effectief hebben van ongeveer 5000 man, met artillerie, hebben zich den 13den te Salla-Ito vereenigd. Nu komt de colonne Dal- biez er nog bij. Den 20sten kunnen die allen bij Fez zijn. Waar de colonnes Brulard en Gouraud kwamen, bleek de bevolking weggevlucht Ook Salla- Ito was verlaten. Er werd daar een kamp gevormd en een post van tele grafie zonder draad opgericht. In den nacht van 13 op 14 is een poging tot aanval van het kamp gedaan. De Stammen in de omgeving van Küistra toonen zicli minder vijandig en leve ren enkele levensmiddelen. Uit Marakesj is een versterking van ongeveer 1000 Mooren naai- Fez ver trokken. SPANJE EN MAROKKO. In antwoord op de opmerkingen van den republikein Azcarata zei de minister-president Canalejas: „Span je wil in Marokko absoluut neutraal blijven, wij hebben evenwel in onze invloedsfeer politiefuncties te vervul len en kunnen ons daarin door geen andere natie laten vervangen. Wanneer zich feiten mochten voor doen, die niet te voorzien zijn, zou den wij ons naar onze versterkings- linie moeten terugtrekken. Het optreden van Frankrijk kan op verschillende streken eeu terugwer king uitoefenen, en mocht het gevolg er van een toestand van anarchie zijn en er aanvallen op de Fransche troepen of invallen in uns gebied wor den gedaan, dan zouden wij alle mid delen moeten te baat nemen om deze te verhinderen." De Kamer nam met deze verklarin gen blijkbaar genoegen, want er werd niet over gedebatteerd. Tusschen TURKIJE EN BULGARIJE is weer een ernstige wrijving ont staan. Een Bulgaavsch officier is door een soldaat van de Turksclie grenswacht neergeschoten on wel op Bulgaarsch gebied Juist was liet eenige weken geleden gesloten verdrag Jietreffende de grensbewaking in werking getre den, waarbij op uitdrukkelijkeoi wenscli der Turksebe gedelegeerden het schieten bij grensvoorvallen verboden werd. Dat thans, ui weer wil van dat verdrag, een Bulgaarsch officier is neergeschoten, is een ern stige zaak. De openbare rneening in Bulgarije, die toch al geprikkeld is, •zal zeker niet rusten voordat de Bul- gaarscke regeering de noodige vol doening van Turkije zal hebben ont vangen. Mocht dat niet gelukken en dat is allesbehalve zeker dan zal misschien het Bulgaarsclie kabi net moeten aftreden, maar daarmede is de zaak natuurlijk niet uil. Als er in dit netelige geval niet met bi i zon deren tact van weerskanten gehan deld wondt, dan kan het de aan lea ding worden tot een nieuw tijdperk van gevaarlijke spanning tusschen Turkije en Bulgarije, zoo nis we vroe ger al zoo dikwijls beleefd hebben. De rust in den Balkan wordt dus weer bedreigd. De traditie is nu een maal, dat bet daar nooit lang rustig kan blijven. DE OPSTAND IN ALBANIe is weer aan het oplaaien. Uit Cettinjo wordt geseind De Turken hebben de krijgsverrichtingen tegen de Albanee- zen Maandag Jiervut, blijkbaar eer der dan liet plan was. De Turksclie bevelhebber had die hervatting tegen de Albaneezen, die zich niet overga ven, ten minste pas togen Dinsdag aangekondigd. Waarom de Turken vroeger begonnen zijn, wordt ver schillend uitgelegd. In elk gev.il staat vast, dat het Turksehe kanon den hee- len dag door de Albaneesche dorpen beschoten en in de asch gelegd heeft. 3 te Cettinje te zien en te ho.o- Een voornaam personage, die van de beschieting getuige is geweest, deelt mede, dat de Turken de Alba neezen, die zich kwamen overgeven, neerschoten. De plotseling verergerde staat van zaken heeft ten gevolge gehad, dat er te Cettinje een langdurige kabinets raad gehouden is. DE OPSTAND IX MEXICO duurt nog altijd voort. Gisteren hebben we onder de Tele grammen gemeld, dat de opstandelin gen de stad Pachuca liebben ingeno men. Dit is wel een der ernstigste te genslagen. die dc regeering tot nu toe heeft geleden. Pachuca ligt betrek kelijk dicht bij de hoofdstad, en is een mijnplaats van beteekenis. Maar vooral is bef voor dc regeering een leelijk ding, dat de plaatselijke auto riteiten de stad in den steek lieten. Dut teekent de heerschende stem ming. Stadsnieuws Jacht i n Noor d-H olland. Gedeputeerde Staten hebben be paald, dat do visschenj in de provin cie Noord-Holland weder zal worden geopend den eersten Juni 1911 met zonsopgang, niet uitzondering van die op den sciiubloozen en den gedeelte lijk geschubden edelkarper van eene mindere lengte dan van 45 centime ters, gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart. Dat besluit zaJ echter ophouden te gelden op het tijdstip, waarop de yisschorijwel in werking zal treden. Akte-examens L. O. Haarlem, 16 Mei. Geslaagd de da mes: J. D. Crevecoeur te Enkhuizen; M. A. van Dorp te Leiden; J. C. Duursma te Bloemendaal; B. W. II. Germans te Haariem; E. J. Vreeken te Zaandam. G e v. Voorwerpen. Te'rog te bekomen bij: II. Reiinalda, Spa armvoude'rstraat 8, een mandje met rijwielbemoodigd- heden. II. Soellaart, Breestraat 10, een stoele'n borstel. F. Heemskerk, Klarenbeekslraat 55, een electrisch Instrument. J. van Aken, Gortesteog 12, een grijze pet J. van El. Amsterdamstraat 1, een zijden strik. A. Brandt, Amsterdamschevaart 66, een zakmes. A. van Huizen, Burgwal 14 rood, een lorgnet. Het Bureau van politie, een sleu tel. A. Wouter Mourik, Javastraat 27, Schoten, een rijwielpomp. J. Senger. Romolenstraat 18, een ledige gonjezak. G. Koster, Da Costastraat 17, een rozenkruns. J. Artler, Kruisstraat 44 H, een 'rozenkrans. POSTDUIVEN VEREENIGING „DE OOIEVAAR". Deze posUlnivenver. hield Zondag een kasvlucht met oude duiven van Quievrain uit, afstand 231 K.M. De lsle prijs werd gewonnen door D. de Geus. Uit de Omstreken VELSEN. GEMEENTERAAD. Dinsdagmiddag te half twee kwam de Raad bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer Mr. II. ver Loren van Thcmaat. De agenda is ditmaal minder tal rijk in punten van behandeling dan anders "t aantal is dorlien. Afwezig zijn van de leden de heeren Scliuitc- maker en Splinter. Aan de orde komt punt 1 Inge komen stukken. De volgende drie worden voor kennisgeving aangeno men. Ie. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Hpllaiid van 19 April j.L no. GO, lioudonde toezending van beschikking-ai in zake dc verdee ling der gemeente Velson in vijf stem- dïstricten voor de verkiezing van le den van de Tweede Kamer der St,i- ten-Generaal en van de Provinciale Staten. 2e. Berichten van mej. A. P. Stadt. en van J. Frankfort en D. de Vries, dat zij hunne benoeming onderschei denlijk tot onderwijzeres en onder wijzer aan Openbare Lagere Scholen in de gemeente aannemen 3e. Een brief van j)cn ontvanger der Registratie te Zaandam d d. 4 Mei j.l. No. 4 1263 naar aanleiding van een schrijven, van 29 April j.l., waarin wordt medegedeeld, dat J. List voor het aanleggen van een glijbaan op het Zeestrand vergunning noodig heeft van het bestuur van den Wate: - staat en zich daarvoor per request zal moeten wenden tot den Minister van Waterstaat. Dl-. RuysCh, wa&rn. hoofd-inspec- tour der Volksgezondheid voor N.- Holland en Utrecht, geeft (naar aan leiding van de ingekomen bezwaar schriften tegon het bepaalde in art. 1. letter c., der Verordening op levens middelen, genotmiddelen en ver- bruiksartikelen) op verzoek zijn oor deel daarover aan Gedep. Staten te kennen. Hij geeft in overweging om bet aldus te lezen „bedeeld zijn met' benzoëzuur, boorzuur, cliloorzuur, fluorwaterstofzuur, micrenzuur, sali- cylzuur, zwavel igzuur of hunne zou ten of formaldehyde". Op dit schrijven zijn eenige advie zen in gek omen. De heer Coehergh, in specteur van do Volksgezondheid te Utrecht en do Gezondheidscommissie achten de bestaande redactie van art. 1 c. beter dan do voorgestelde do heer C. L. do Fouw, kourineester- scheikundigo der gemeente, kan zich met deze laatste vereenigen. B. en W. steilen voor, de bestaande redactie te handhaven in verband roet de beide eerstgenoemde adviezen. Den heer DE BOER heeft net prae- advies van B. en W. bevreemd. Hij lees' niet in het prac-ndvies van den heer Coebergli, dat deze voorstander van de oude redactie i«. Wat diens motieven betreft hetzelfde wot hij aanvoert tegen de redactie van Dr. Ruvsch is ook op de zijne van toe passing. Spreker wil voorstellen het geheel e sub c te doen vervallen uit do veror dening of de redactie van Dr. Ruysch, óf alleen a. en b aanhouden in de verordening en c. laten verval- üc VOORZITTER merkt op, dat men nooit tot vervolging zal kunnen overgaan bij een dergelijke redactie, als -ie heer De Hoer zou willen zeer positief moet worden aangewezen, wèt er verboden is. De heer NETSCHER vindt bij aan neming van het amendement van den heer De Boer de kracht van de ver ordening zeer verminderd. Wanneer proces-verbaal bijna niet kan worde opgemaakt, is de verordening een wassen neus, een valsche geruststel ling voor de burgerij. De heer DE BOER zegt, dat alles al in a. en b. besloten llgi „Ondeugde lijk van samenstel ling" hetgeen in a. staat, omvat do zaak voldoende. Spreker vindt het volstrekt niet noodig om vonnissen op te leggen, en meent dat het voor den betrokkene groener straf is, als hij gesignaleerd wordt voor het leveren van ondeug delijke middelen, dan dat hij na eeni ge maanden misschien vijftig cent boete krijgt. In stemming komt liet voorstel van» B. en W., om art. 1 to handhaven. Dit wordt aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. De VOORZITTER stelt punt 3 (Wa terleiding) aan de orde en deelt mede, dat Maandag de Commissi.-'van gas- en waterleiding zou vergaderen, maar niemand ïs verschenen. Bloemendaal heeft nu een boekdeel van rapporten ingezonden, maar de zaak zal nu on derzocht moeten worden, alvorens B. en W. met voorstellen kunnen ko men. De beliandeling der waterleiding- kwestie wordt dus verdaagd. Punt 7 is een voorstel van den heer J. E. Mulder tot w ijziging van art. 9 der Melkverordening. De heer MULDER gaat in geen en deele met het voorslel van B. en W. mee, dat ook '"n tegenstelling is met de adviezen van dr. Coebergh en van de Gezondheidscommissie. Spreker wil zijn voorstel in dien geest wijzigen, dat, evenals volgens dr. Coebergh en de Gezondheidscom missie. alleen de bepaling van het vetgehalte der afgeroomde melk c-r uitgelaten zal worden. Noodzakelijk moeten we deze wijziging aanbrengen in het artikel, omdat anders geen centrifugemelk hier verhandeld kan worden. De heer NETSCHER v'iidt, dat eerst aan de gebruikers en dun aan de makers moet wonden gedacht Centrifuge-melk lieefi een minder vet gehalte is het nu eigenlijk minder waardige melk, die we voor verhan deling moeten gaan bevorderen Spreker vraagt inlichting hierover. De heer MUI.DER geeft den Wet houder de gevraagde inlichtingen. Centrifugemelk is volstrekt niet min derwaardig alleen het vetgehalte is verminderd, terwijl overigens de voedmgsbestanddcelen or evengoed in voorkomen.. De heeren BOEKEI, en ZEGEL ge ven weinig vvaardeerendo qualifica- t.ies van centrifugemelk, de eerste deelt mee, d,at „wanneer je er je varkens mee voert, je er nog slecht mee af bent." Hel, nieuwe voorstel van den heer Mulder, overgenomen door U. on W., wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8 brengt de behandeling van een heele reeks adressen. Op voorstel van den heer MULDER besluit de Raad, om een adres van 28 veehouders, om wijziging vau art. 2 der Melkverordening. tot de volgende vergadering te verdagen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten om aan mej. M. M. Jetten eervol ontslag te verleenen als onder wijzeres. Even zoo wordt aangenomen een Voorstel van B. en W.. om op het adres (inzake ruiling van gronden voor het schoolterrein voor school B. te IJmuiden) van den heer Van Hal fom afwijzend te beschikken en be treffende de ruiling van grond met de heeren Meeuwenoord en De Vries hun nadere voorstellen af te wach ten. Toegestaan wordt een verzoek van T. van Strien, inzake afwijking van do bouwverordening, met gunstig prae-advies van B. en W. Bij request van 25 April heeft F. Schuit, te Santpoort, wonende op ,,'t Huis te Wisse", gevraagd om ver legging van het over zijn weiland lig gende Wi.ik-aan-Zeeër voetpad. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken, aangezien adressant geen genoegen wensent te nemen met de omlegging van een gedeelte voetpad, zooals dit door hen mogelijk en billijk wordt geacht. Het prae-advies wordt aangenomen met S tegen 5 stemmen. B. en W. prae-adviseeren afwijzend op een verzoek van 11. Leeuw, pachter van T Badpaviljoen te IJmuiden, om een vergunning voor dit perceel in een lokaal van 120 vierk. M., gelegen aan de zeezijde. Het verzoek wordt afgewezen. Een request van W. Polderman Jr. c.s inzake rioleeriug ten behoeve hun ner perceelen aan den Rijksstraatweg wordt in handen van B. en W. ge steld ter fine van prue-advies Onze Lachhoek DAT KAN GOED W ORDEN. Bezoeker Wel. Kareltje, wat ben jij groot geworden. Als dat zoo door gaat, zul je spoedig grooter zijn dan je vader. KareltjeDat kan goed worden dan moet vader mijn oude kleeren dragen. DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE EN EEN KIBBELPARTIJ. Dc draadlooze telegrafie doet me denken aan een kibbelpartij zonder leden. Hoe kom je daar bij Wel, 't is allebei woorden over niemendal. DUBBELZINNIG. Waarom fietst de dikke slagers weduwe niet meer Zij viel er te veel bij af. NIET MEER FATSOENLIJK GENOEG. Wat een bof Modder koopt aan het station de trekkingslij st, stapt in en ziet, dut hij de honderdduizend ge wonnen heeft En, wat heeft hij gedaan Ilij is dadelijk uitgestapt en heeft een kaartje eerste klasse genomen. TAALPUR1TEIN. Hoofdonderwijzer Mag ik u mijn dochters voorstellen Ma- .Mech- en Clotliilde I A. de Maaker vraagt te mogen af wijken van art. 2 der bouwverorde ning bij de stichting van een school- - gebouw. B. en W. prae-adviseeren gunstig. Het verzoek wordt toegestaan. De heer Joh. Wichmann, te IJmui den, heeft bij request van 22 April om dispensatie verzocht van artt. 8 en 9 der bouwverordening omtrent de lig ging van een terrein, waardoor de gevellijn van het daarop te bouwen woon- en winkelhuis aan den hoofd verkeersweg naar de brug in de lijn VelsenIJmuiden kan aangesloten blijven. B. en W. prae-adviseeren afwijzend. De oppervlakte van het open terrein hn 't gebouw zal 32 M2. instede van 40 M2 bedragen. De Raad en B. en W hebben geen bevoegdheid daarvan dispensatie te verleenen, hetgeen met hot oog op het bebouwen van lioek- torreinen als een gebrek in de bouw verordening is aan te merken. De VOORZITTER moet, van een juridisch standpunt bezien, de aan neming van liet. verzoek ontraden, hoewel de inwilliging daarvan hem overigens voorkomt billijk te zijn. De heer VERMEULEN, die in deze quaestic de minderheid in het college van B. en W. uitmaakt, verklaart zich vóór een inwilliging van het request, aangezien dat volstrekt geen nadoelen zal kunnen meebrengen voor den bouw. De heer DE BOER wil het verzoek ook billijkheidshalve toestaan. Het prae-advies van B. en W., in stemming gebracht, wordt verworpen met 12 stemmen tegen één. Daarna wordt bet verzoek zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stellen voor in hun han den te stellen om prae-advies een verzoek van J. W. Lassing en J. C. Putz, bouwkundigen te Bloemendaal, handelende voor hun principaal den hoor Th. G. Bakker, te Amsterdam, osn vergunning tot het bouwen van een atelier ter hoogte van 7.30 M. aan den Duinlustweg te Santpoort. Hiertoe wordt besloten. Do heer J. A. Raasveld Jr., bouw kundige te 's-Gravenhage, maakt be zwaar togen oen aanschrijving, door hem ontvangen betreffende aan te brengen verbeteringen aan zijn wo ningen te Velsen. Hij verzoekt in een breed gemotiveerd request om herzie ning der aanschrijving. B. en W. prae-adviseeren afwijzend, in overeenstemming met de Gezond heidscommissie. FEUILLETON door Morice Gerard. 54) Haar brein scheen zijn gewone 6cherpziiuilgheid verloren te liebben. Terwijl de wind haar verhitte slapen verkoelde was zij zich nau welijks be wust of zii iets uit het verleden on dervond, dan wel of de toekomst haar werd voorgespiegeld evenals de oude toovenaars dat lieten zien in een kris tallen spiegel. De vogels schenen alle eenzelfde refrein uit te jubelen „Ik heb je lief Er zijn tijden,, waarin de tong de trouwe dienaar is van het verstand. Dat is bijna altijd het geval. Do geest beslist hoeveel en welke gedachten in woorden uitgedrukt moeten worden. Maar de tong weigert soms, als de meesterlijke direotio om een of ande re reden to kort schiet. Dat was op dit oogenblik het geval met Helena van Amphulia, want haar zenuwen wa ren haar verstand de baas en hadden haar wil verdoofd. De onbelemmerde tong zei Ik ben hier in lungen tijd niet ge weest. Ik geloof, dat ik hier niet weer geweest ben. sinds... Daar was de muur, waar zij het mos had gezocht, en dien Maurits was overgekioininen om haar te hulp te snellen. Daar waren de boomen, de zwijgende getuigen, toen zoowel als nu zelfs een eenzaam hert, dat het. menschenpaar met glinsterende oogen j aankeek, snuivend door zijn fijne neusgaten, in twijfel of het zou vluch ten dan wel blijven, voltooide het ge heel. De Prins sprak niet. Zijn geest vloeide ook over van overweldigende gedachten. Want hij wist. dat de cri sis gekomen was, de groote crisis van zijn lot, zli.n hoop, zijn toekomst, zijn liefde. Helena ging na een pauze voort met een vraag, die haar al maanden lang op de tong lag, maar die zij nooit had durven uiten. Ik heb mij dikwijls verbaasd. Prins, dat er twee jaar verloopeu zijn tusschen onze eerste en onze tweede ontmoeting, hier en daar te Durs- dorf op liet bal. Maurits staarde recht voor zich uit over de ooren van zijn paard heen. De twee dieren stapten langzaam voort, door hun berijders aan him eigen lust overgelaten De moed ontbrak den Prins, om de vorstin aan zijn zijde' aan te kiiken. Ik had een gelaat aanschouwd, waarnaar ik niet weer durfde opkij ken. Ik had een gestalte op de armen gedragen, die ik niet weer durfde zien, uit vrees van van,.. Waarom vroeg de Koningin zachtjes, on baar stem beefde. Omdat ik baar liefhud liefhad meer dan woorden kunnen, uitdruk ken, antwoordde de Prins. Tcxen u die chvaze phantasie te beven was was u dus weer in staat te kijken antwoordde de Koningin, alsof zij over onverschillige dingion sprak. Haar stom beefde niet meer, zooals tot nu toe, hoe zij zich daar ook tegen verzette. De Prins sprong van zijn paard en greep den teugel van dat der Ko ningin. Hti legde zijn liand op de hare. Het paard van Hare Majesteit bleef staan, terwijl het zijne zich be daard aan het jonge gras te goed deed. Speol niet met mij, riep hij uit. Je weet, hoezeer ik je lief heb, llclena Mijn Koningin O, hoe innig lief heb ik je toch hoe heb ik je altijd bemind, sinds dien dag, waarop ik je voor het eerst in de armen hield Wie was ik, dat ik mijn oogen zoo hoog mocht op heffen Ik trachtte het te vernietigen, het uit m.im borst te rukken. Het ging niet. Het beheerschte mij geheel. Toen kwam ik in liet bezit vau mijn vor stendom en ik begon een beetje te ho pen togen beter weten in. Van dat weinigje hoop vervuld, keerde ik naar Dursdorf terug. En als je mij nu af wijst 1 Maurits kon niet meer spreken. Zijn gelaat was doodsbleek van verlangen en angst, gevoegd bij de sj>oren van zijn pas doorgemaakte ziekte, en de kracht van zijn groote aandoening. De hand, die hij op die der Koningin legd had, beefde. —Waarom zou ik je afwijzen zei zeen bij die woorden boog zij het hoofd. Hun oogen ontmoetten elkaar. Kun jo mij een beetje liefhebben? - - vroeg Iiij nu het antwoord niet meer twijfelachtig voor hem was. Do woorden schenen door de luoht tot den Prins te komen, zij klonken als een echo uit de boomen, uit heit gezang der vogels in het kreupelhout.,. Ja Ik heb u liefik heb u lief I EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5