Het prae-advies wordt zonder hoof delijke stemming aangenomen. '"'H lid van do Commissie van toe licht o]) de burgeravondschool (vaca ture-J. L. Tromp) wordt de lieer P. Scholten, directeur van de Tucht school te Velseroord, benoemd. Op hem zijn 9 stemmen uitgebracht togen 4 op dan heer W. J. Kermer. RONDVRAAG. De heer DE BOER bespreekt de te genwoordige wijze van belastinghef- fen, die z. i. m de gemeente Velsen niet billijk is. Er bestaat een groot verschil in personen, die in inkomen Verschillende kapitaalkracht neemt feitelijk meer toe dan het inkomen. Spreker drukt de wenschelijkheid uit van de instelling eener progressie in de inkomstenbelasting, zooaJs dat bij verschillende andere belastingen (personeele belasting) ook het go- val is. Juist is het gezien, dat hoe hooger de draagkracht van een inwoner wordt, hoe hooger ook de rijksbelas ting. Eveneons moet het zoo met de gemeentebelasting gaan. Spreker dient de volgende motie in, en spreekt do hoop uit, dat de Raad deze met algemeen® stemmen zal aannemen Do Raad dor gemeente Velsen, overwegende, dat het heffen vari 'een gelijk percentage van het belast baar inkomen van alle gemeentena- ren, zoouls dit bij de thans geldende verordening, regelende de gemeente lijke inkomstenbelasting, geschiedt, naar verhouding den min der gegoede zwaarder drukt dan den xneerge- goede van oordeel, dat het rechtvaardig en mitsdien wonschelijk is, dat belas tingen zooveel mogelijk naar draag kracht geregeld worden, la-sluit in beginsel tot de invoering van progressie in de gemeentelijke belasting i.Hoofdelijken Omslag), en verzoekt B. en W. nog vóór 1 October a s. voorstellen dienaangaande aan den Raad voor te leggen. Opgemerkt wordt, dat dit een veel omvattend voorstel en niet een motie is. Na «enige discussie over de quaes- tie. of onmiddellijke behandeling kan plaats hebben, trekt de heer De Boer rijn voorstel voorloopig in, om het tegen de volgende Raadszitting op nieuw in te dienen, waar het dan op de igenda kan worden geplaatst Tenslotte gaat de Raad in besloten Bitting over, ter behandeling van de kohieren hoofd, omslag en belasting reclames (vergunningsrecht, hoofd, omslag). ZANDVOORT. UIT DEN RAAD. Dinsdag vergaderde Zandvoort's Raad onder presidium van den heer Bceck&nahi, bui®emeester. Afwezig was alleen de wethouder, de heer Van der Werff. Na de goedkeuring der notulen, werd meegedeeld, dat Ged. Staten verschillende raadsbesluiten hebben goedgekeurd, o.m. de verordening op de heffing der hondenbelasting en het raadsbesluit tot aankoop van grond voor een te bouwen raadhuis. Ingekomen waren verder berich ten, dat de Commissaris dor Koning in in deze provincie Joh. Dijkstra als buitengewoon gemeenteveldwach ter eervol ontslag heeft verleend en dal de heer L. Olree dank voor de verleende gratificatie heeft betuigd. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Do Nèd. Hërv. Gemeente verzoekt ivoor haar Diaconiehuis aansluiting hij het gemeentelijk rioolbuizen-het en wenschte tevens voor gazamen- lijke rekening een hekje te verplaat sen. De VOORZITTER deelde mede, 'dat de aansluiting bij het net kos teloos kon geschieden hoewel nog geen staat-vau-kosten van den ge meente-opzichter ingekomen is maar dat het hek voor rekening der Ned. Herv Gem. zelve verplaatst ■worden moet. De heer M. KONING wilde nog aanhouding. Spr. zou in overweging willen geven deze instelling van fi- lantropischen aard een kleine tege moetkoming te geven, bij welke woor den de heer SLAGVELD zich volko men aansloot. Besloten werd het verzoekschrift eau te houden. B. en W. zullen na der prae-adviseeren. Een vergunninghouder was tegen lijn aanslag van f 100 in verzet ge komen. De heer SLAGVELD stelde voor, die op f 75 te brengen, maar de raad verwierp dit voorstel eenstemmig; alleen de heer Bückmann ging met den voorsteller mede. De heer Driehuizen verzocht afwij king van de bouwverordening; die werd verleend, mits het advies van de Gezöndheidscommissie gunstig luide. De Buffet-Maatschappij „E Pluri- bus Unum" verzocht voor villa „Erin", een hekje te mogen plaatsen. I-Iet verzoek werd ingewilligd. Een zekere recognitie zal even wel betaald worden. De hoer COLLOT d'ESCURY vroeg of (le Maatschappij haar wegen nu ook eens niet verbeteren zou de eene dienst is de alndere waard. B. en W. zullen bij de Maatschap pij nog eens moeite doen. Do heer C. J. P Roest, wonende aan dc Haltestraat, bood ee>n stukje grond aan, gelegen aan die straat, groot 4 vierk, M. tegen f 8 per vfierk. M. Hcquestrant verzocht te.vehs, dat de gemeente op haar kosten dan ook een hek terugzet. Besloten werd tot den aankoop over te gaan. De Zandvoortsche vereeniging ter bevordering van het vreemdelingen verkeer hood der gemeente ijzeren papiermanden en wegwijzers aan, i do - r het onderhoud voor de veree- j nïging wol wat bezwaarlijk werd. Besloten werd alleen de manden over te nemen. Tot onderwijzeres werd vervolgens benoemd me]. C. H. van Schaik te Fuassen. J Koper verzocht 10 strekkende me ters strand in pacht onder de gewone voorwaarden werd dit verzoek toege staan. De heer Timmermans werd vervol gens nis loco-secretaris beëedigd. Door do groote uitgaven van den laatsten ti'd, ls geld noodtg gewor den U en \V. stellen voor een tijde lijke g-ektlsetting van ƒ55.000 aan te gaan. Na wat discussie werd besloten de leening nan to gaan. Naar aanleiding van een adres van de Voreeniging tot behartiging der be langen van do badplaats Zandvoort In zako het adverloeren in buiten- landsche bladen, stelden B. en W. voor 100 voor dat doel beschikbaar te stellen. Do hoer VAN DER PLAS vond het moor op den weg dor voreeniging, dan op dien der gemeente liggen, in bui- tenlandsche bladen to odverteeren. Spr. zou voor dut doel wel ƒ100 aan do voreeniging willen schenken, on der voorwaarde, dat do Voreeniging die gelden ook alleen voor ndvorteo- reu besteedt. Over Ivot voorstel-Van der Plas staakten de stemmen, 5—5. Dat v iel den hoeren tegen deze zaak, die toch wel dringend is, zou nu weer moeten aangehouden worden. De heer Col lot d'Escury wilde zijn stern wel omdraaien, maar de Voorzitter wees gestrengd ijk on de gemeentewet en het reglement van orde. De hoer ZWAAN deed, onafhanke lijk van hot gevallen votum, een voor stel om voor B. en W. 100 beschik baar te stellen, om in buitenlandsche bladen te udvertoeren. De lieer COLLOT D'ESCURY onder steunde dit plan, de VOORZITTER bestreed het. De heer ZW VAN Dan wil ik wel ƒ125 voorstellenhet voorstel is dan zeker geheel nieuw. Maar de rood wilde or niet aan, en besloot toch maar de zaak san te hou den, nadat te elfder ure nog gestemd was, óf er wel 100 beschikbaar zou gesteld worden. D&t voorstel werd in 'k cc val aangenomen. Eon request der K. E. M. in zake straatverlichting cu verlenging der mcessie word aangehouden. Bij de Rondvraag vroeg de heer VAN DER PLAS of er al maatregelen zijn getroffen tor voor koming van ongelukken in het bad seizoen. De VOORZITTER antwoordde, dat voor een kist bij eventueels verdrin- kingsgevallen etc. zorg zal gedragen worden. Daarna eing de vergadering in be sloten zitting over. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regel. FRIEDERIGH'S TUBE-TANDPASTA Fama-Tanderême A 10.45 per groots tube. Antiseptisch. Verfrisschend. Als gij uw kind gezond, vroolijk enfrisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOM MEL'S Haematogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. liet programma van het Koninklijk bezoek dat dit jaar aan de hoofdstad zal worden gebracht van 612 Juni, luidt als volgt Dinsdag CJuni. Voorin. 11 u. 15 min. vertrek Paleis Hei Loo. Nam. pl. m. 12 uur 40 min. Aankomst Amsterdam. 2 uur. Audiëntie militairen. 4 uur 30. Audiëntie civiele autori teiten. 7 uur 30. Diner (wethouders). WoeusdagTJ unL Voorin. 10 uur 30. Audiëntie 2e ge deelte civiele autoriteitendaarna rijks-, gemeentelijke en kerkelijke ccinmissiën. Num. 1 uur 30. Audiëntie particu liere commission. 4 uur 30 tot 5 uur. Rijtoer. 7. uur 30. Diner (Gedeputeerde Sta ten). Donderdag 8 Juni. Voorna. 10 uur 30. Audiëntie parti culieren. Nam. 2 uur tot 3 uur. Rijtoer en be zoek aan de tentoonstelling van Arü et Amicitia. li uur. Diner (commissarissen dor Koningin, kamerheer en en adjudan ten i. b. d.. enz.). 9 uur. Bal. Vrijdag9Juni. Voorin. 11 uur 30. Uitrijden, boot tocht od hot JJ met bezoek aan het Julianodok. Nam. 12 uur 45. Terug ten Paleize. 2 uur 30. Rijtoer en bezoek aan de tentoonstelling van de Voreeniging St. Lucas in het Stedelijk Museum. 4 uur. Terug ten Paleize. 7 uur 30. Diner (gemeenteraad). Zaterdag 10 Juni, Voorin. 11 uur. Rijtoer, bezoek aan hot Rembrandthuis (Jodenbreestraat) en aan de Centrale Brandweerkazerne (Nieuwe Achtergracht). Nam. 12 uur 45. Terug ten Paleize. 2 uur 15. Rijtoer, bezoek aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Ned. Hervormde Diakonie (Nieuwe Heorengracbtj en aan hst Modelhuis van den heer N. le Grand (Keizers gracht). 1 uur. Terug ten Paleize. 6 uur. Diner (civiele en militaire autoriteiten). 8 uur. Vertrok naar de voorstelling In den Stadsschouwburg van het blij spel ,,Sara Burgerhart", door de Ko- ninkl. Vereeniging het Nedorl. Too- neal. 10 uur 30. Terug ten Paleize. Zondag 11 Juni. Voorm. 10 uur Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk. Nam. 2 uur 15. Rntoer en bezoek aan het Genootschap „Naturu Artls Ma- gistra". 4 uur 80. Terug ten Paleize. 7 uur 80. Diner Maandag 12 J uui. Nam. 2 uur 30. Vertrek uit Amster dam. Pl.m. 4 uur. Aankomst Palels Het Loo. EERSTE KAMER. Onze Senaat vargaderde gisteren even, tot toelating en belediging al lereerst van zijn nieuwe leden, de heeren mts. van Lonschot en van den Berg, en vervolgens tot vaststel ling der agenda voor de openbare vergaderingen. Heden 11 uur komt eerst de wet op de Zedeloosheid aan de orde; daar na de successiewet. In de TWEEDE KAMER was het begin al dadelijk na de vacantia niet schitterend Nauwelijks waren eenige kleine wetsontwerpen afgedaan en moest er gestemd wor den ove'r een onteigeningswetje waarbij de in Den Haag gelegen Loo- laan, thans particuliere weg, in ei gendom overgaat aan de gemeente Voorburg een wetje waai-tegen do heer Rink Juridische bezwaren had ontwikkeld of er bleken maar 50 leden tegenwoordig en de vergade ring moest tot half 2 worden ge schorst. Na de heropening werd gezegd wetje aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Tevens werd besloten, dat de volgende week Donderdag en Vrijdag niet zal worden vergaderd, daarentegen, met 47 tegen 22 stem men, aangenomen het voorstel des Voorzitters om a.s. Maandag te half 2 te vergaderen, dat, ondanks het bezwaar van den heer Kooien, dat op dien dag de Bond von R. K. kies- eeni gingen vergadert. Men kwam toen tot de interpella tie van den hee"r Troelstra betreffen de het recht van vereeniging onder het spoorwegpersoneel. De door den interpellant aan den Minister van Waterstaat te richten vragen werden door den heer Troel- stra toegelicht in een uitvoerige rede. Uitgaande van het ontslag van den spoorwegarbeider Franken te Zaan dam, betoogde de interpellant dut daarvoor geen andere reden was te vinden dan de door den ontslagene gemaakte propaganda ten gunste van de Ned. Vereeniging mn Spoor- en Tramwegpersoneel, welke zich na de staking van 1903, tegen de ver wachting in, uitstekend heeft weten te handhaven, ondanks den duw haar destijds toegebracht. Zeer omstandig betoogde de heer Troelstra. dat het noodzakelijk was voor de Regeering, om het organisatie- recht van het spoorwegpersoneel boter te verdedigen tegenover de directies, die. de organisaties als vogelvrij bo schouwen en van het eervol ontslag (waartegen geen beroep openstaat) misbruik maakten om zich van z.g. lastige elementen te ontdoen. In de eerste plaats was noodig, dat do Minister zelf een andere houding aannam tegen de organisaties, die hij slechts in schijn erkende, doch in de practijk niet. Spreker meende, dat de Minister zich in dezen te zeer gedroeg als de ex-werkgever Regout, die in zijn fabriek schijnbaar wel verbete ringen invoerde, doch in wezen van organisaties en wettelijke bepalingen ten gunste der arbeiders geen notitie nam Dit deel van de rede van mr. Troelstra gal nog al eens aanleiding tot interrupties van en een twistge sprek met den Minister, dat door den Voorzitter slechts met moeite kon worden onderdrukt. De heer Troelstra. schetste den Mi nister als een verlicht despoot, wiens houding tegenover de organisaties steeds afwijzend was en in dat ver band wees hij er do rechterzijde op, dat ook reeds spoorwogliedcn waren ontslagen, omdat zij lid waren eener R. K. "organisatie. Dat geschiedde bij de Westlandsche Trom. De Minister had het fiasco der groepsvertegenwoordiging erkend, doch dat geweten aan de Ned. Veree niging, terwijl de oorzaak school in de zaak zelve. Die organisatie had fei telijk niets in te brengen, had dan ook niets verbeterd. En de toestanden onder hot personeel waren ongunstig, de geest obstinaat, wijl sedert 1903, toen het stakingsrecht werd ontno men, de loonen zeer weinig waren ge stegen. voor sommigen zelfs verlaagd. De Regeering behoorde regelen te stel len voor de erkenning der organisaties en er tegen te waken, dat iemand om zijn werken voor die organisaties werd ontslagen. Het was noodig, dut de Regeering liet hooger beroep werd voor de organisaties bij geschillen met de directies. Er mocht geen onder scheid worden gemaakt tusschen do Ned. Vereeniging en andere organisa ties. Eindelijk betoogde do interpellant nog, dat de nieuwe pensioenregeling op vaak onbehoorlijke wijze met de be langen van het personeel omsprong. Heden 11 uur is de Minister aan het woord. STAKING TE WORM0RVEER. Te Wormervcer hebben de opperlio den en de losse arbeiders in do bouw vakken, te zamen ongeveer 100 man, den arbeid neergelegd. Zij willen het uurloon, dat voor deze cutagorio van werklieden 21 cents bedraagt, op 24 ct. gebracht zien. Bij de in aanbouw zijnde fabrieken aan den Noorddljk en het Zuideinde wordt niet gewerkt. De staking is begonnen bij do met- selaarsfirma P. Stelling en Zn., waar 14 opperlieden het werk noerleg- den. Sedert hebben zich daarbij ul de losse werklieden, zoogenaamde sjou werlui, van de firma's Gebr. Gorter, I Stam en Kok aangesloten. 1 Nader wordt gemeld Ook de beiers hebben zich bij de staking aangesloten, zoodat het Hei werk voor de graansilo aan den Noonddijk en voor de nieuwe fabriek van de firma Boon en Conip. thans gelieol stil ligt. Namens de stakende bouwvakken een verhooging van 3 ct verspreid .waarin wordt medegedeeld, dat zij in de laatste acht maanden reeds herhaaldelijk, doch steeds zon der resultaat aan de patroons in de biuwvakken oen verhioeing van 3 cent per uur voor alle arbeiders hebben gevraagd, totdat eindelijk verloden Donderdag de firma P. Stelling en Zn. het loon voor de metselaars van 20 op 28 cents bracht Toen daarop den volgenden dag de opperlieden een verhooging van 3 cent per uur kwa men vrugen, gaf de heer Stelling te kennen, dat hij daar aan in 't geheel niet dacht, waarop de staking volgde. NEDERLANDSCHE SPEELHUIS HOUDERS NAAR DUITSCHLAND In hot Berliner Tageblatt" leest men, dat do Berlijnsclie. politie op het ocvgenblik speurt naar Belgische en Ilollandsche speelhuishouders, die uit hun vaderland verdreven, thans Rijn land en ook Berlijn overstroomen, om te trachten er nieuwe speelhuizen op to richten. Te Dusseldorf, Keulen Aken en ook in Berljin zijn deze be roepsspelers reeds geobserveerd. De Berlijnscho politie houdt thans met noine het oog op drie spelers: Wil lem Content, Elens en Brando vroeger to Scheveningen speelbanken haddon en thans op weg naar Berlijn zijn. C. BOSMAN. To Alkmaar is na een korte, doch ernstige ongesteldheid overleden de lieer C. Bosman, oud ruim 81 jaren. Do heer Bosman heeft veel voor de ont wikkeling van Alkmaar gedaan op het gebied der nijverheid en industrie, terwijl hij ook het verkeerswezen in hoogo mate bevorderde met zijn stoom- bootonderuemingen van Alkmaar :aar Amsterdam, Enkhuizen— Stavo ren, HelderTexel, HarlingenTer schellingVlieland, waarmede tevens de post vervoerd werd. DE TARIEF WET EN DE KAMERS VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel te Gro ningen ontving bericht op haar tot den Minister van Financiën gericht verzoek om de Ontwerp-Tariefwet niet in behandeling te doen nemen dan na dat daarover is ingewonnen het ad vies der vertegenwoordiging van han del en nijverheid. De Minister ant woordt, dat hij het vóór de indiening met noodzakelijk heeft geacht, en het niet op zijn weg ligt stappen te doen om vóur de behandeling het advies der Kamers van Koophandel in te winnen. DE TENTOONSTELLING TE DRESDEN. Gistermiddag werd het palviljoen der stad Amsterdam op de internatio nale hygiënische tentoonstelling ge opend in tegenwoordigheid van Ge- heimrat Lingner, Oberbürgermedster Beutler en een 30-tal belangstellende autoriteiten. De vertegenwoordiger der stad Amsterdam, gepensionneord zeeofficier Flaes, bracht in kcxrte woorden in herinnering waarom en waarmede de stad Amsterdam aan deze tentoonstelling deelneemt. Ingenieur Doeen der Amsterdoim- sche Waterleiding gaf daarna ©ene verklaring over de theorie der grond- waterbeweging. President Geheimrat Lingner aanvaardde onder woorden van waardeering het paviljoen. PEST OP JAVA. Een nader regeeringstelegram van 1G Mol meldt „Afdeeling MalarugGisteren (15 dezer) tien gevallen, waarvan drie doodon. „Van de districten Penanggoengan en Nguntang geen bericht ontvangen. „Van de koorts gevallen op dertien en veertien dezer bleken er twee pest te zijn. Van de pestlijders van vorige dagen overleden er nog tien. „Soerabaja één geval Kediri geen gevallenMadioen de verdachte lij der is koortsvrij." DE RIJKSMIDDELEN. Voor de tweede maal sinds den aanvang des jaars vertoont de maandstaat der Rijksmiddelen een lager eindcijfer dan in 1910. Het ver schil is dezen keet zelfs zeer aan- ienlijk. Met een eindcijfer van f 14.204.002 bleef de opbrengst der iddelen in April bij het vorige jaar niet mlhder dan f 425.127 ten aohte- ren. Was het in Februari een achter uitgang van circa f 1/2 millioen bij den jeneveraccijns (ten gevolge van het feit, dat de opbrengst met een abnormale maand In 1910 vergeleek) die de einduitkomst drukte, dezen keet is het eveneens aan een bijzon dere omstandigheid toe te schrijven, dat geen beter resultaat 'kan wor den geboekstaafd. De opbrengst der successie-rechten .altijd een zeer wisselvallige bate, is n.l. f 648.000 ten achteren ge bleven bij April valn het vorige jaar, toen dit middel een ongekend hoog bedrag had opgeleverd. Het totaal voor de eerste 4 maan den yan 1911 overtreft de opbrengst in denzelfdeu tijd van 1910 nog met f 1.352.876. EEN GROOT GEZIN. Een kellneo- te Rotterdam huurde voor zich en zijn gezin een woning in do Goudsöhestraat aldaar. Zaterdag is hij echter met zijn gezin uit die wo ning gezet, omdat hij inplaats van vier, zooaJs hij opgaf bij het huren, tien kinderen van 3 tot 18 jaar oud bleek te hebben. De buien bergden zijn inboedel op hun zolders en de man trok er op uit om een andere wo ning te .huren. Hij kon nergens sla gen. Hot gevolg was, dat vader, moe der en drie kinderen den nacht van Zaterdag op Zondag op de straat doorbrachten, de zeven andere kin deren op het politiebureau in de Meer man ssfcraat. Gisternacht hebben al de kinderen op dat politiebureau ver toefd en zijn alleen de kellner en zijn vrouw op de straat gebleven. Gisteren is de man, die niet arm lastig is en tot 8 huur per week zou kunnen verwonen, er in geslaagd een woning te huren In den Vogelenzang, zoo meldt de N. R. CL ONWEDER. Te Zuiddorpe (Z.) is de bliksem in de schuin- van den landbouwer C. de Clercq geslagen. Aan redden viel niet te denkon. In de vlammen zijn omge komen een merrie met veulen, drie vette slieren, tea kalveren en tiental varkens. Ook alle landbouw gereedschappon zijn verbrand De boerenknecht P. Allersma te Uit huizermeeden is door don bliksem gedood, toon hij van het veld terug keerde. Zijn maat, die naast hein liep, bleef ongedeerd. Te Opmcex 'is dc boerderij vah den heer Bijvoet door den bliksem ge troffen en totaal afgebrand. Verze kering dekt de schade. Te Zuidwolde is de woning van G. Kleine door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. De levende have werd gered. Maandagmiddag trokken zware on weersbuien, vergezeld van tmgclslag en plasregen, over Hoerde (G.) Dooi de eerste bui weid dc boerderij van den landbouwer II. Eikelboom te Hoorn in vlammen gezetbij de laat ste sloeg dc bliksem in de kapitale boeren helstede van den landbouwer H. Maten Lzn. aan den IJsseldijk, te Veesen. Beide perceelen, die tegen brandschade verzekerd waren, gingen geheel in vlammen op. Een nieuwge bouwde landbouwschuur van den heer Maten werd mede oen prooi van het vuur. De levende have kon geheel gered worden, op een paar kalveren an den hoer Eikelboom na. Ook een deel van de inboedels kon nog in vei ligheid worden gebracht BRANDEN. Door ecu defect aan den motor is brand ontstaan in de stoommaierij van den heer Van der Heijden te Wij- chen bij Nijmegen. Het gebouw- brandde geheel uit. De inventaris kon gered worden. Verzekering dekt de schade. DE REIS VAN DEN DUIÏSCHEN KEIZER. Het Duitsche Keizerspaar keert Zon dagavond naar VILssingen terug en zul Maandagmorgen omstreeks 10 uur naar Duitschland por extra- trein voortzetten. INTREKKING VERBANNING TINS LEY. De Haagsclie HbkL-correspondent meldt: Dat het besluit tot verbanning van den vertegenwoordiger der Urani- umlijn, den heer Tinsley, dezer da gen is ingetrokken, heeft natuurlijk hier en daar bij hen, die gaarne achter alle zaken iets verborgens zoe ken, het vermoeden gewekt, dat on ze Regeering gezwicht was voor En- gelsche pressie. Ik meen te kunnen verzekeren, dat dit volstrekt on juist ls. De Engolsche Regeering heeft zich van den aanvang af op 't standpunt gesteld, dat de Nederland- Bcho Regeering volkomen in haar recht was en dat er niets viel te pro- tostooren, noch zelfs te reclameeren. De intrekking van het verbanuings- beeluit is dan ook louter het logische gevolg eenerzijds van de bedoeling der wet, die slechts tijdelijke verban ning beoogt, anderzijds van het feit, dat de omstandigheden, (waaronder de beer Tinsley aanleiding had gege ven tot zijn verbanning, waren ver dwenen, zoodra de Duitsche Regee ring geen bezwaar meer maakte om Russische landverhuizers op consu laat-passen door te laten. Langere verbanning van den heer Tinsley had toen geen zin meet en vandaar de intrekking. VALSCHE ENGEI.SCHE BANK NOTEN. Bij de weduwe Kuyk, winkelierster in goud en zilver. Oudebrugsteeg te Amsterdam, kwamen twee Engelseh sprekende heeren, die er een doublé horlogeketting kochten. Zij gaven een Engelsche banknoot van 5 pond sterling in betaling en kregen een bedrag van f 50.50 als wisselgeld te rug. Toen de klanten weg waren, be merkte juffrouw Kuyk. dat het bil jet vermoedelijk valsch was. Zij deed aangifte bij de politie, die het biljet in beslag nam. De winkelierster was in staat, een vrij volledig signale ment van de beide Engelsehen op te Tevens kon zij mededoelen, dat de heeren nog meer van derge lijke biljetten in portefeuille hadden. De in besiag genomen banknoot ziet er nieuw uit. ONGELUKKEN. Aan de 'rijwiel- en machinefabriek „Iiollandia", in de 3e SchiDkelstraat te Amsterdam wilde de werkman H. F. H. te Amsterdam een afgevallen drijfriem op eed draaiende as schui ven. Plotseling werd hij door de as gegrepen en een paar maal rondge slingerd. Met een gebroken rechter arm en ernstige verwondingen aan het hoofd en de borst, werd de main per auto-ziekenwagen naar het Wil- helmina-Gasthuis gebracht en daar opgenomen. GEVALLEN. In de Celebesstraat te Amsterdam viel gisterenmiddag uit de 3e éta ge een kind op straat. Per rader brancard is het kind in deerniswok- kenden toesta'nd vervoerd naar 't O. L. Vrouwengasthuis. BEZOEK PRESIDENT FAILLIèRES. Van het Franscho eskader, waar- ice President Fatlliëres aan Amster dam een bezoek zal brengen en dat uit twee pantserkruisers en twee tor pedojagers bestaat, trekt in de eerste plaats de „Edgar Quinet" dc aan dacht, welke nu te Bros: voor de reis in gereedheid wordt gebracht De „Edgar Quinet" is oen der nieuwste en grootste pantserkruisers der Fransche marine, een water ver plaatsing van 13.7S0 ton hebbende. Do lengte is niet minder dan 171 Meter, de breedte 23 M., de diepgang 9 M. De krachtige machines van dezen grooten pantserkruiser ontwikkelen 36.000 P.K. aan het schip, en eene snelheid gevende van 24 knoopen. De bewapening bestaat uit 14 kanon >n van 19 c.M., waarvan 4 paarsge wijze in twee torens, dc overige in zes torens zijn opgesteld. Het kleinere snelvuur-geschut bestaat uit 24 stuk keu. De bemanning telt 738 man. De „Edgar Quinet", (lie iri 1907 te Brest van stapel liep is een zuster schip van de Waldeck Rousscuu", don jongsten pantserkruiser van Frankrijk. Het oorlogsschip, dat den naam draagt van den Franschen dichter (overleden in 1850), heeft niet minder dan zes schoorsteenen, in twee groe pen van 3 geplaatst. Het tweede groote schip is de pant serkruiser „La Marseillaise" van een kleiner type en van vrocgeren datum dan (te „Edgar Quinet". Hij werd in 1000 gebouwd en heeft 10 014 ton wa- torverplaatsing. De afmetingen van dezen pantserkruiser v.iin: Lengte 150 M., breedte 21 M., diepgang SM. De bewapening is samengesteld uit wee kanonnen van 19 c.M, en acht ■an 16 c.M., voorts uit een 20-tal klei ïor geschut. De equipage bestaat uit 600 koppen. De „Marseillaise" heeft ier schoorsteenen. Voorts wordt de „Edgar Quinet" log geëscorteerd door een tweetal torpedojagers. S. A. WEBB. 76 j'aar oud is te 's-Gravcnhago overleden de heer S. A Webb, oud- directeur van de Beil-Telephoonmaat- schapnii te "s-Gravenhage en nnd- Inspectcur van den Post- en Tele graafdienst in Nederlandsch-Indie. DEBIETRECHT OP TABAK. De Kamer van Arbeid voor de Ta baksindustrie te Utrecht, heeft een adres gezonden, waarin zij zegt met leedwezen te hebben vernomen van de indiening van het wetsontwerp. ONZE DUINEN. Men schrijft ons: Een prachtig stuk natuurschoon staat weer op 't punt om te verdwij nen. Is men reeds langen tijd l>ezig om kleine gedeelten weg te graven, hu wee"r maakt een firma te Scheve- •ningen voorbereidselen om met af- zanding te beginnen. En het is nu weer een stuk onzer duinen benoor den de Rijhlandsche watering, van ongeveer 3/4 uur lengte. Deze firma heeft zich verplicht tegenover de staat om een strook van 600 M. breedte te laten liggen, die tot zeewering moet dienen. Zoo zien wij do duinen ver dwijnen. Letteren en Kunst HET TOONEEL DE AFSCIIEIDSVOORSTELLING VAN DE HAGESPELERS. Gisterenavond heeft dc heer Eduard Verkade in den Ilollandschen Schouwburg te Amsterdam voor een publiek, dat voor een groot gedeelte uit genoodigden bestond, zijn af- scheidsvoorsteiling gegeven. Hij had hiervoor „Hamlet" van Shakespeare gekozen, dat liem alle gelegenheid gaf nog eens duidelijk te laten zion, wat hij als spelleider, maar ook als acteur voor ons nationaal tooneel in deze afgeloopen jaren is geweest Het is zeker teleurstellend, dat een zoo intellectueel en artistiek man als Verkade in zijn ernstig en kunstzin nig streven niet dien steun heeft mo gen vinden, dien hij verdiende. Niet 'dat de heer Verkade zich ooit te l»e- klagen zal hebben gehad over gebrek aan sympathie van de zijde van het publiek. Integendeel, de voorstellin gen der Hag espeters werden in de meeste plaatsen vrij druk bezocht en het waren zeker niet de minst ont wikkelden, die h«t work vin den heer Verkade met gr-"'. belangstel ling volgden. Maar het too**e>lhcdrijf is nu eenmaal z<»er kostbaar, vooral wanneer een spelleider aan de aan kleding en de costumeering van alle nieuwe op te voeren werken de hoog ste eisehen stelt. Dit blijkt in een klein land als het onze zonder offi- cieele subsidie of geldel ijken steun van kunstvrienden op den duur on mogelijk en het zullen dan ook wol uitsluitend fluoucieele overwegingen geweest zijn, die den heer Verkada liebben doer: besluiten, om zijn gezel schap to ontbinden. Voor den jongen, idealistischeu re gisseur, die vier* jaar geleden niet zoo'n moed en vertrouwen het gozel- schap der Hagespelers oprichtte, was er aan den avond van gisteren dus wel een zeer v eemoedige kant. Maar de groote hartelijkheid van de tal rijke aanwezigen, die zich uitte in bloemen en enthousiaste toejuiciun- gen aan liet slot, zal den heer Vei ka de hebben bewezen, dat zeer velen zijn artistieken ta-heid ten zeerste heb ben gewaardeerd en hem noode zien vertrekken. Dat de heer Verkade getoond heeft een régisseur van ongemeene gaven te zijn, zullen weinigen kunnen ont kennen. Hij beeft met gr oo tended a zwakke, dikwijls on geroutineerde krachten opvoeringen gegeven van Shakespeore-wvivcn als Macbeth, Hamlet en Romoo on Julia, die al mochten ze niet steeds in alle opzich ten slagen toch altijd weer het dui delijkste bewijs gaven van het onge wone talent en de fijne, kunstzinnige opvattingen van den leider. Eduard Verkade nam geen genoegen met. de gewone, realistische, .dikwijls onstijl volle décors, maar bracht nieuwe, in ons land vrijwel onbekende regio principes in praktijk. Zelf man van grooten smaak en helder doorzicht, maakte hij zich de lessen van Gordon Craig en George Fuchs, den stichter van het Mönchener Kftnstler-Theater,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6