lAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. GEVONDEN L DONDERDAG 18 MEI 1911 Nabetrachting van den Gemeenteraad- De publiek© tribune in de Raads zaal was Woensdagmiddag dicht be zet mot toehoorders, die men niet vaak in het „Prinsenhof" ziet. nl. een groot getal Gemeente-werklieden. Het valt niet te verwonderen, dat deee arbeiders van hun lielangstelling blij ken gaven. Uit de verslagon van ver gaderingen en uit ingezonden stuk ken heeft men ©enigermate kunnen opmaken, hoe verlangend mon in de kringen dor Gemeente-werklieden was naar de eindelijk totstandkoming van 'de loonregeling. Die regeling van de loonen was ©en gevolg van do reeds jaren geleden ter hand genomen fi nale regeling van de positie dezer ar beiders. In September 1909 heeft d© Rand nl., na een langdurig© voorbe reiding, een reglement vastgesteld voor de werklieden in dienst der ge meente. Een uitvloeisel van dit Werk- lledenreglement was do gister aan de orde gestelde loonregeling. Ook die loonregeling is er maar niet zoo ge komen, evenmin als 'l Werkliedenre- glement. Zulk een financi©ele rege ling blijkt altijd oen moeilijke, niet alleen, omdat men daarhu de loonen eenvormig moest maken, maar ook, omdat men 't over het principe van het atandaardloon niet eens was. De groot© striid ging gister dan ook over het minimum van het loon. B. en W., althans de meerderheid, waartegen over de heer Loosjes de minderheid bleek te vormen, waren van meening, dat voor de geringsle-vakkennis-ver- eischendo vakken 10 80 voldoende was. De Commissies van Bijstand uit don Raad voor de Gemeente-bedrij ven en Openbare Werken oordeelden echter, dat het aanvanisloon voor deze arbeiders minstens f 12 behoorde te bedragen. Een gevol~ daarvan was, dat deze Commissies slechts 8 loon- klassen aannamen, die met 60 cents verschil tot 16.20 opklimmen. In het stelsel van B. en W. waren 10 dezer loonklassen ontworpen, die eveneens, mot dezelfde opklimming, tot 16.20 kwamen. in de beraadslagingen kwam aan 't licht, dat het systeem van B. en W. zich vrijwel grondde op een loonvast- stelling, die geheel beheerscht wordt door de verhouding tusschen vraag en aanbod. Wethouder Do Breuk zei het in ronde woorden, dat men voor dit geld werklieden krijgen kon. Niet onfijntjes merkte de heer Visser den Wethouder op, dat deze wel aange toond had. dat, men voor dat mini mum-loon menschen kon krijgen, maar niet. dat die ar bei dors van dat loon kenden leven. Beloonimr nanr de levensbehoeften was meer het kenmerk van het voor stel der Commissies van Bijstand. Op grond van vroeger reeds meer malen besproken cijfers betoogde men, dat het loon-niinimum niet beneden do f 12 mocht gaan. En het bleek ten slotte, dat de geheele Raad, nog ver sterkt met de stem van den Wethou der Loosjes. in dit opzicht stond te genover de meerderheid in het College van B. en W. Met een overweldigen de meerderheid van 26 tegen 3 slem- men, die der 'drie overige Wethou- ders, besloot de Raad 12 als mini mum te stollen, 'k Geloof, dat de voor stemmers met genoegen op hun be sluit zullen kunnen terugzien. Een weekloon van f 12 voor een volslagen werkman, de waardeering van zijn arbeid moge dan verschillen, is niet te hoog, vooral niet in deze tijden van duurte. De Gemeente-werklieden hebben hun verzoek om slechts twee loonklas sen van f 14 en 15 voor niet-vaklie- den eu vaklieden niet ingewilligd gekregen. Naar de tevreden gezichts uitdrukking van de bezoekers der pu blieke tribune te oordeolen, zullen de betrokkenen echter niet zeer teleurge steld zijn door het resultaat der bo sprokingen. Uit de discussie over deze kwes tie valt niet veel belangrijks meer op te 'dienen. Het debat was trou- wen$ reeds uitgeput vóór men met do openbare behandeling aanving. Ai wat er over deze aangelegenheid te zeggon was, was nl. al gezegd bij het afdeelingsonderzoek, bij do beraad slagingen in de Commissies en in do vele stukken, die over deze zaak ge wisseld zijn. Een der opmerkingen lijkt mij eüh- ter wel van belang, om nog oven te re- leveeren. De opponeerende Wethou der Loosjes wees zeer terecht op het weinig-beteekenende van do door B. en W. ter vergelijking gegeven cijfers uit andere plaatsen. Men wist niet, zedde de heer Loosjes, of do opgege ven laagste loonen genoten worden door volwassen of niet-vol wassen werklieden. Inderdaad, het gebrek aan zekerheid op dit punt, neemt veel van de waarde dezer ter argumentutie ge bruikte cijfers weg. Bij do atgemeene beschouwingen over het aanhangige onderwerp ver namen we nog, dat dc heer De Braai rondloopt met plannen voor de in-'t- leven-roeping van een nieuwe Com missie von Bijstand, nl. een voor so ciale aangelegenheden Op die manier hoopt de heer De Braai lansrdurige vertraging, als de ze zaak heeft ondervonden, gedeelte lijk te voorkomen anderdeels door erkenning der organisatie. Niet ten onrechte 1 Samenspreking met de be langhebbenden zou zeker tot resultaat gehad kunnen hebben, dat er meer eenstemmigheid over de loonskwes- ties was geweest. En het voortdurend geadresseer met den tijdroovenden aankleve van dien zou voor een groot deel vermeden zijn. Toen de hoofdvraag beslist was, bleek er weinig belangstelling meer bij den Raad te zijn voor de amende menten. Pogingen, om dc loonsver- hooging om de twee. jaren inplaats van om de drie jaren te doen geschie den, mislukten. Ook een wcl-wat-on- voorbereide poging van den heer Bre- gonje, om. vier verhoogingen, inplaats drie. te geven. Mede werden verwor pen eenice amendementen van Mr. Slingenberg. Eén er van was van al- gemcener belang. Do heer Slingen berg, die het inhouden van een loons- verhooginn- als straf beschouwt, wilde dengeen, die in dergelijke omstandig heden mocht komen, in de gelegen heid stellen, om de meening van de Commissie van advies in te winnen, evenals dat kan bij op-andere-wijze j gestraften. De Raad niet alzoo We bleven hiermee in de behande ling van de loonregeling steken. Den volgenden keer verder I Een andere aangelegenheid, waar bij in-Gemeente-dienst-zijnden betrok ken waren, was het voorstel van B. en W., om de positie der agenten van politie te verliet©ren. De agenten van politie en het kader verkrijgen nu den lang gewen schten vrijen dag om de negen dagen. Voorts werd in beginsel besloten, om pen- sionneerin" van de op-hun-55-jarigen leeftijd ongeschikt geworden politie dienaren (kader en agenten, uitgezon derd het administratieve personeel) mogelijk te maken. Dit pensioen zal voor elk jaar dienst 1/45 van 't gemid delde jaarloon der laatste 5 jaren be dragen. Dit is een gunstige uitzonde ling tegenover de andere gemeente werklieden enz., die slechts 1/G0 ver krijgen. Een aantal Raadsleden was weinig ingenomen met deze bevoorrechting, die h. i. niet geheel gemotiveerd was, daar anderen nog onder ongun stiger omstandigheden werkten. Som migen wilden de vervroegde pension- neering onnoodig maken door aan de agenten een vrijen dag te geven om de zeven dagen. De heer Modoo b.v. redeneerde zooWanneer men min der van de agenten vergt, zal bun leefkracht niet zoo spoedig opraken en kan de vervroegde pensionneering achterwege blijven. De lieer Modoo liet hierti' niet na, om te wijzen de omstandigheid, dat de agenten tot-nu hun vrijen dag voorieen deel acht uren moeten inhalen, door extra-werk. De Raad verwierp ech ter de meerdere vrije dagen, die de heer Modoo wilde en besloot tot ver vroegde pensionneoring. De hoer Bregonje had een succesje, doordat hij zijn amendement aange nomen zag. om het uurloon van de agenten 4de klasse van 20 cont niet te verhoogen tot 22 cent, doch tot 23 cent. Do Raad verwarde zich in dis- cusiën over vergelijkingen van deze agenten mot losse werklieden, door B. en W. gesteld, met vast-losse werk lieden door don Burgemeester ont dekt en met los-vaste-werklieden door den heer Kleynenlierg uitgedacht. De heer Van de Kamp leverde een gemoedelijk pleidooi, om de we'nsche- lijkheid te bctoogen van de recrutee- ring der agenten 8de klasse uit de agenten 4de klasse. Nu gebeurt dit niot. Een op-'t-oog onbelangrijk punt als eer. suppletoire begrooting, lokte een eeiiigszins pijnlijke discussie uit. De zaak is, dat B en W. voor 't Koninginnebezoek op 2G Mei 1910 een /4000 meer hebben besteed, dan de Raad had gevoteerd. Weliswaar, we ten wij niot, althans mogen wij niet weten, wat over deze aangelegenheid is te doen geweest zij werd in ge heime zitting behandeld maar toch komt het mij voor. dat een der gelijke overschrijding van een toege staan crediet, nu niet zulk een groote exceptie is. dat de beer Modoo mocht spreken van gebrek aan respect van B. en W. voor Raadsbesluiten. Jhr. Boreel mocht terecht wijzen op zijn 18-jarig burgemeesterschap, ten Iet- wijze, dat hij de noodige differentie voor den Raad koestert. De lieer Levert sprak ook een woord van-pas door er op te wijzen, dat een. dergelijke feestviering, tête réposée, beschouwd, in een kleiner kring dun de Raad wol eens niet meevalt, wat de kosten betreft. Het nlijke in deze zaak was, dat des Burgemeesters zeer royaal aan bod, om de te-veel-uitgegeven f 4000 uit eigen middelen bij te passen, niet alleen bij den heer Modoo geen schijn van dankbaarheid wekte, maai- dat hij zelfs sprak van een „vernedering", indien de Raad zulk een geschenk aanvaardde. Werkeliik, de heer Modoo, die de zaken gewoonlijk nuchter en prac- tisch weet te bekijken, heeft deze kwestie wel veel grooter gezien, dan zij was De overschrijding van het gevoteerde bedrag werd ten-slotte door den Raad zonder stemming goedgekeurd. Een flink besluit't Zou geen pas gegeven hebben, m. i., dat de Raad van het aanbod van Jhr. Bo reel gebruik zou hebben gemaakt, al zal hij de goede bedoeling van den Burgemeester toch zeker wel waar- deeren. De openbare Raadszitting, die door een 'n-uur-lange geheime zitting werd onderbroken, duurde dezen keer tot half zeven. En nog kwam men bij lange na niet klaar met de agenda I Gelijk te verwachten was, blijft de asplialteeringskwestie bewaard voor de (een volgende Raadsvergade ring. JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Cverzicht ALGEMEENE ARBITRAGE. Uit Washington wordt geseind „Het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten heeft, aan do Engelsche en de Fransche regocring, die beid© den wenscb heb ben geuit, verdragen van algemeen© arbitrage te sluiten, een ontwerp van zulk een verdrag voorgelegd, dat dienen kan als basis voor onderhan delingen over permanente verdragen. Dit ontwerp voorziet in arbitrage voor gevallen, die de nationale een- en de levensbelangen der betrokken vol* j keren raken en die in de bestaande 1 ai'bitrageveidragen zijn uitgesloten. dei- beide regeeringen aan internatio nale rechtspraak onderworpen kun nen worden, zullen naar het liaog- sche Hof van Arbitrage verwezen worden. Is ©en vun bende regeeringen van oordeel, dat het geschil niet aan internationale rechtspraak onderwor pen kan worden, dan wordt het ver wezen naar een commissie, die be staat uit burgers van de betrokken landen, tevens leden van liet Haag se he Hof van Arbitrage." Tot zoover dit telegram. Het verras sende is, dat men in Amerika nu met een Frankrijk in de zaait betrekken wil. Als dit gelukt, dan schiet de zaak een flink eind op. Komt het er door, dan moet Duitschland ook maar in de combinatie betrokken worden. Als Toch kunnen de vrienden van den vrede hoop koesteren. In de laatste jaren is ook in Europa een be langrijke verbetering in do verhou ding dor verschillende mogendheden, te constateeren. Ook nu weer tusschen Duitschland en Rusland. Elders in dit blad is te lezen over het bezoek van den Duitse!ten kroon prins aan tien Tsaar. De Russische pers wijdt aan deze ontmoeting be schouwingen over de verhouding van DUITSCHLAND EN RUSLAND. De officieuse „Rosja" schrijft „Deze gebeurtenis is van groot© po litieke beteekenis en dient a'.v nieu we en plechtige bekrachtiging van de onveranderlijkheid der vriendschap pelijke betrekkingen, die sedert reeds meer dan een eeuw tusschen Rusland en Duitschland, tot heil van beide staten en volkeren, bestaan. Dc nau we banden van bloedverwantschap, die sedert lang tusschen beide vor stenhuizen bestaan, zijn in belang rijke mate bevorderlijk voor omstan digheden, die den Europeeochen vrede ten goede komen. De groote, roemrij ke politieke tradities, die de vorsten van Rusland en Duitschland van hun doorluchtig© voorvaderen hebben overgenomen, zijn een voldoende waarborg, dut uit het verleden ge- erfde principes ook in de toekomst den grondslag voor de verhouding van beide rijken zullen vormen. Een bijzonder kenmerk van de Hussisch- Duitsclic betrekkingen is, dat de on veranderlijke intimiteit van beide landen geen bezwaar :s voor een zeer nauwe toenadering tot andere landen. Dit kan in de eerste plaats verklaard worden uit het feit, dat zoowel Rus land ills Duitschland de traditioneel© vriendschap getrouw betrachten en deze uitsluitend gebruiken voor hand having van den algemeenen vrede- De oprechtheid der beweegredenen van de beide regeeringen is boven allen twijfel verheven en verklaart de be- toogingeii van vaderlandslievende ge voelens. die in Rusland en Duitsch land naar aanleiding van het bezoek van den kroonprins en de kroonprin ses, de kleindochter van grootvorst Michael Nikolajevvitsj, tot uiting ko men." Blijkens do laatste berichten, d.d. 10 Mei, lieorschte er toen in DE MAROKKAANSCIIE HOOFD STAD FEZ rust. Men was evenwel te Tanger van meening, dal voor de Europeanen in Fez thans een kwade tijd zou aanbre ken, daar de opmarsch van dc Fran sche coloiino natuurlijk onder dc be woners der stad en de Berbers groote opgewondenheid moet veroorzaken. Reeds thans hebben de postboden het zwaai- te verantwoorden. Wan neer zij den opstandelingen in han den vallen, kunnen zij er namelijk zeker van zijn, dat hunooren worden afgesneden, of dat zij aan andere martelingen worden onder worpen. De animo, om de buitenwereld door brieven op de hoogte te brengen wan hetgeen te F éi gebeurt, zal er dus niet grooter op worden Raisoeli heefteen schrijven ontvan gen van de oproerige stammen, waarin deze hem verwijten trouw te zijn gebleven aan den Makhzem, ter wijl de meeste stammen tegen de re- gearing zijn opgestaan, omdat deze het* land aan de vreemdelingen heeft overgeleverd. De oude rooverhoofdman stoort zich geenszins aan dit verwijt, maar treed i, volgens berichten uit El Ksar, hoe langer hoe brutaler tegen de in landers op, wel wetende, dat hij ge rust met zijn knevelarijen kan voort gaan, totdat de Europeanen er een stokje voor steken. Ja, ja, Marokko is wel een pledzierig land 1 Omtrent de actie van SPANJE IN MAROKKO wordt gemold, dat de bedrijvigheid in Melilla en Ceuta de diplomatieke agenten zeer bezig houdt. 22.000 man Spaansche troepen staan gereed, Te- toean te bezetten en dit zou dan ©en blijvende bezetting worden. Een diplomatieke agent van een© voorname mogendheid deelde uun ©en journalist mode. dat de Marokkaan- sche toestand op het oogenliiik zeer critiek is en ingrijpende veranderin gen ophanden zijn. De journalist kwam bij zijn interview tot de gevolg trekking, dat Engeland en Duitsch land het beleid van Frankrijk en Spanje in Marokko niet geheel goed keuren. IN DE TURKSCHË KAMER voerde de minister van binuenlaiid- sclie zaken het woord, om te verkla ren Wij voeren een politiek van gelijk heid tegenover de verschil lende ele menten en men moet de regeoring met vcxoordeelen, wegens hot optre den van sommige ambtenaren. Wij zullen alle maatregelen nemen, om te beletten, dat buitenlandsche Israë lieten zich in Palestina vestigen. Dc Malissoren-quaeslie is van plaatselijk belang, geeft geen reden tot onge rustheid en zal spoedig met Montene gro geregeld worden. Het beleid van Nazint pasja als wa- li van Bagdad is goedgekeurd, maar de officieren, die te zijnen gunste be toogingen hielden, handelden ver keerd en zullen gestraft worden. De Kamer keurde deze verklaringen goed. TURKIJE, KRETA EN DE MOGENDHEDEN. Naai' men uit Konstantinopcl ver neemt, laat de Porte een stuk uitwer ken, waarin zij vaststelt, dat de be schermende mogendheden van Kreta drie weken geleden geen bezwaar heb ben gemaakt, toen werd medegedeeld, dat de Turksche regeering kadi's voor Kreta wild© benoemen. De Turksche regeering acht bot krenkend voor baar eigenliefde en nadeelig voor liet aanzien van Turkije, van haar te ver langen, na de benoeming van de ka di's en het liesluit hen naar Kreta te zenden, er van af te zien. Blijkbaar wordt VEEL BLOED IN MEXICO VERGOTEN, althans een journalist verzekert Oog getuige te zijn geweest van een schrikaanjagend bloedbad te Som- brcrete. 1700 opstandelingen, die woe dend waren over wreedheden, die sol daten van de regceringstrucpen op boeren hadden gepleegd, bestormden het plaatsje en maakten 500 soldaten en burgers, die weigerden „leve Ma- dero te roepen, af. Blijkens een telegram uit de stad Mexico, heeft president Diaz aange boden, voor het einde van de maand af te treden. Ook wordt verzekerd, dat tot de vredesvoorstellen der regeering 1 Ki ll oor t het aftreden van den vice-presi dent Corral. De la Barra zal dan het presidentschap ad interim waarne men. Stadsnieuws HET 100NEEL HET MILLIOEN, klucht in 5 bedrij ven van Georges Berr en Marcel Guillemaud, doo'r het Rot- terdamsch Tooncelgezelschap. Tn bega'h Mei kon de voorstelling van „Glaube und Heimatli" van de Koninklijke Vereemging „Ilct Neder- landsch Tooneelmet doorgaan we gens gebrek aan belangstelling; 10 dagen later dus nog verder bui ten bet seizoen komen de Rotter dammers met een vrij onbeteekendc, Fransche klucht, en zij vinden hier een mooi bezette zaal, alsof liet nog midden in den winter was. Moeten wij daaruit nu de conclusie trekken, dat de smaak van het Haur- lemsch publiek niet bijzonder hoog staat? Volstrekt met! Want als het Nederlandsch met een klucht en liet Rotierdamsch Tooneelgezelschap met een serieus stuk -was gekomen, dan zouden wij het omgekeerde hebben waargenomen, daii hadden wij gis terenavond moeten huilen in plaats van lachen. De Rotterdammers zijn hier in Haarlem nu eenmaal popu lair; of zij met „De Kinderenof „De Salonluitena'nt," met „Monna Vanna" of „Het Millioen'komen, dat is het publiek vrijwel onverschil lig. Als het gezelschap van deft heer Onze Lachliotk PASSEND OPSCHRIFT. A. Wij willen onzen procuratie* houder bij gelegenheid van zijn zil veren jubileum ©on nieuw schrijf bureau Ion geschenke geven. We wen- schen er ©en opschrift op te plaatsen. Weet u een geschikt B. Welzeker. Laat er op gravee- ren „Hier rust onze geacht© procu ratiehouder". BEDENKELIJKE LOF. Dit is althans een voordeel van den ouderdom, dot men met de jaren verstandiger wordt. Maar u is toch nog heel jong? Koopman. Ik zal uw salaris met 50 verhoogen. Je bent in het laatste jaar bijzondar nauwgezet en oplet tend bij het werk geweest. Ik geloof niet, dat jo je een enkelen keer hebt misrekend. Boekhouder. Slechts één maal. Koopman. Wanneer dan Boekhouder. Ik rekende er op, dat ik f 100 opslag zou krijgen. Van Eysden komt, dan gaan de Haarlemmers naar de komedie, en kel en alleen, „omdat de Rotterdam mers spelen". En dc Rotterdammers verdienen deze sympathie, want met welk stuk zij ook komen, steeds is het een genot om hun spel te volgen. Wij hebben ,.L© Million" hier in Februari van de Tournée Acbard gezien en vergele ken de opvoering toen met een cine- riiatogroaf-vertooning. Ook gisteren avond dachten wij nu en dan aan een bioscope-theater, maa'r de Hol landers wisten van deze wel ver makelijke vaudeville toch vrij wat meer te maken dan hun Fransche confraters. Hel is weer eens proefon dervindelijk bewezen, dat men hie'r niet nanr voorstellingen van een derde rangs Fransch troepje behoeft te gaan om dergelijke lichte stukken te zien, als wij ;n ons eigen land nog gezelschappen hebben, die ze veel amusanter en beter spelen. Wat zijn tfr bij de Rotterdammers toch uitstekende krachten en wat spe len zij allen met opgewektheid en entrain! Ze waren eigenlijk allen goed: Nico de Jong, meesleepend door zijn gezonden, vroolijken hu mor als de pechvogel Bouflette, Van der I.ugt Melsert. fijn en geestig in de rol van den zwartgalligen, ja- löerschen Prosper, Vrolik, een pracht- type van een Fransclien kluchtspel- commissaris, Honri Poolman, aller amusantst als de veelzijdige moder ne boef Thomas Crochard, Vervoorii, Morricn, Stapelveld, wij zouden ze allen zonder uitzondering kunnen noemen. En mej. Duymaer van Twist was zoo'n bekoorlijke, char mante Réatrice, dat wij ons niet konden begrijpen, dat Bouflette pas aan het einde van het vijfde bedrijf in haar armen viel. Voor dc Rotterdammer: was de opvoering van deze onschuldige klucht een groot succes; de lach was den heelen avond niet uit de zaal en na elk bedrijf toonde het talrijke pu bliek zijn dankbaarheid door een zeer hartelijk applaus. Deze laatste voorstelling van het seizoen zal zooals het in de too- neelwercld behoort nog door een „allerlaatste" gevolgd worden. Het doet o'ns genoegen te kunnen mede- dooien, dat de Hagespele'rs nog eens hier zullen komen om ook van de wol de volgende week met „Een Hu welijk onder Lodewijk XV", het gees tig© blijspel van Al. Dumas-père. Waar het de afscheidsvoorstelling geldt van het wakkere troepje van den heer Verkade, is elke aanbeve ling eigenlijk overbodig. Wij twijfe len er dan ook niet aan, of de Hage- spelers zullen hier een volle zaal «- vinden. J. B. SCHUIL. STAM KAPITAAL LIGHALFONDS. Voor de vorming van ©en stamka pitaal tot instandhouding v an het Lig- halfonds werden in de laatste 3 we ken in dank ontvangenvan den Prov. N. H. Boerenbond ƒ2.50, uit de kas vun het ziekenfonds der Chr. FEUiLLF l Ofti i) Dcane zou juist een noot kraken, doch liet het na. om, zonder het te laten merken, een nieuwsgierigen blik te slaan op een man, dio de eet zaal was binnengekomen en op een tafel toeging in het andere eind van het vertrek. Het was iemand van mid delbaren leeftijd, die voor zijn tijd verouderd scheen, zijn gcluat was bleek en gerimpeld, zijn haar wit als sneeuw, als door ziekte en zorgen, en hij ging met gebogen hoofd, zonder naar links of rechts te kijken, alsof hij in gedachten was verdiept, leder oen zou hem op het eerste gezicht voor oen gentleman gehouden hebben hij bezat dut onberispelijk voorkomen, hetwelk de aandacht trekt, ook van den meest onverschilligen toeschou wer. Wie was dat vroeg Dean©. Wynter, een journalist, een van de twee mannen, die met hem dineer den, antwoordde Ge wilt toch niet beweren, dat g© nooit Trafforde hebt ontmoet, sir Gordon Trafforde Ja. antwoordde Deano langzaam, ik heb dien man ontmoet drie maal.. Eenmaal in Damascus, ©ens in Smyrna, en vreemd genoeg, eons er gens in «en goedkoop restaurant- Maar ik heb nooit een woord met hem gesproken, 't Is voor hel eerst, dat ik zijn naam hoor. Er schijnt iels ge- lxeimzinni-<! aan hem to zijn. Hij is natuurlijk lid van de club? Ze waren in de Club van. liet Oos ten. Ja, natuurlijk, maar hij bomt hier slechts zelden en bij lange lus- schenpoozen, antwoordde Somers. Hij is evenals gij een groot reiziger en ik zou durven zeggen, dat huilen u nie mand zooveel van het Oosten weet uls hij, dat zegt wat. Hij is geweldig rijk, doch leeft alleen en schijnt al heei weinig vrienden te hebben. Terwijl zij daar zoo zaten, had mijnheer Gordon z'n diner geëindigd en wandelde naar do deur toen hij do drie mannen voorbij kwam, hief hij zijn hoofd op en zag naar hen. Deane ontmoette zijn blik en stond er verbaasd over; non- nooit had hij zoo'n vreemde uitdrukking in iemands oogen gezien. Die van Sir Gordon waren donker, bijna zwart, on druk ten diepe treurigheid uit, en tegelijk scherp onderzoek het was de blik van een man. die iets zo©kt eu wan hoopt het ooit t© vinden. Hij herken de Wynter, op wiens knikje hij met een lichte buiging van het hoofd ant woordde. Somers verliet hen om een avond partij bij tc wonen, waar hij als ver maard schrijver verz was. Deane stelde Wynter voor met hem naar zijn kamers te gaan om enkele merk waardigheden to bezichtigen, die hij, Deane, had meegebracht. Onderweg was Wynter stil en afgetrokken, en nadat hij dc vreemde voorwerpen had gezien en de beide mannen in luie stoelen waren gezeten met de whiskey en soda tusschen hen in en de pijp in den mond, zei hij Hoor eens, Deane, er is een ge schiedenis met Trafforde. Ik wou er u niet over spreken in tegenwoordig heid van Somers, die, al zou het zijn l-eveil kosten, niet zou kunnen nala ten, er „kopij" van te maken. U wil ik liet wel vertellen, omdat ik weet, dat gij zwijgen kunt. Ik ken Trafforde zeer goed, al doel hij niet anders dan mij toeknikken; wij waren samen te Harrow. En hij was daar zeer bemind, te Oxford niet minder, hoe vreemd u dat ook moge schijnen. Rij verkreeg titel en bezitting, toen hij nog jong was ik denk zoo tweö-en-t w in tig jaar en wij allen verwachtten, dat hij een meisje zou trouwen uit zijn stand en zich vestigen als ïand-edel- miui, doch tot onze verwondering en onverholen teleurstelling van zijn verwanten, is hij verliefd geworden op een vreemdelinge, dochter van een Turksch koopman, die, staatkundig banneling, zich in Londen had geves tigd Zijn naam is mij door het hoofd gegaan, doch die doot cr ook niets toe. Zij was een schoonheid, natuur lijk van Oostersch type. Trafforde had een mededinger in oen landge noot van het meisje, een boel sohoo- nen man met aangename manieren, doch die iets in zich had van een tij ger. Hij beminde het meisje, en ik wil gelooven, dat de vader hem aan gemoedigd had, totdat Trafforde ver scheen de dochter gaf aan dezen de voorkeur en het paar werd door hel huwelijk vereenigd. Trafforde ging met zijn jonge vrouw naar zijn buiten in Hampshire, waar zij gelukkig leef den ik heb hun daar een paar malen bezocht. Er werd hun een dochtertje geboren en daarna begon mevrouw Trafforde te kwijnen zij leed aan heimwee naar haar geboorteland, naar heldere en warme luchten... - Ik ken dat, viel Deane zijn vriend in de rede. 't Is dp stem van liet Oos ten, hoewol als Engelschinan. hob ik die ook gehoord en Ofschoon wij. Wes terlingen, er ons tegen kunnen ver zetten, voor een echt kind uit het Oos ten is dat niet mogelijk. Juist, zol de ander. Trafforde ging daarom niet vrouw en kind op reis naar het Oosten, naar Smyrna, waar ik denk. dat mevrouw geboren was. Zij herstelde daar wonder snel en de familie was heel gelukkig, toen er plotseling iels gebéurde, dat een menscheuleven geheel kan verwoes ten. Op een namiddag verdween de Grieksche kindermeid, in wie dc Traf- forde's het volste vertrouwen hadden, met het dochtertje. Het laatst waren zij gezien in den bazar en voor zoo ver ik weet is er nooit «enig spoor meer van hen gevonden. Trafforde, half krankzinnig van smart, deed al le pogingen om ze terug te krijgen. Hij riep de hulp in van de politie, wond de zich zelfs tot den Sultan, maar de twee waren verdwenen om een af- gezaagden term te gebruiken of de aard© hen verzwolgen had, Do onge lukkige moeder werd ziek en stierf een paar maanden later 't Klinkt on gelooflijk, niet waar, die gebeurtc- Toch niet, antwoordde Deane op ernstigen toon. Dit moet gebeurd zijn voor ongeveer 20 jaar. Toen was 't gemakkelijk 't meisje en haar oppas ser of kindermeid in den bazar te rooven en voor altijd te doen verdwij nen. Als trij de plaats kendet, zoudt ge zeggen, dui. het nu nog niogclijk was. Natuurlijk kan men zeer wel gis sen, wie de roover geweest ia dc jonge, afgewezen minnaar. Een Turk vergeeft niet, dat men hem de vrouw ontneemt, welke hij lief heeft; hij lijkt in sommige opzichten op een tij- eer, een kat en hij kan zijn tijd af wachten. als 't liefde geldt, of wraak betreft, hooft hij een taai geduld. En ik veronderstel, dat sir Gordon nog steeds zij» dochter zoekt Ja, hernam Wynter, terwijl hij dc schouders ophaalde. Ge kondt het zien aan dc uitdrukking van zijn ge laat. Doch 't is natuurlijk een hoope- loos zoeken. Waarschijnlijk zijn do meid en 't kind er bij vermoord doch al leeft liet dochtertje nog, dan nog is het onmogelijk een spoor van haar te vinden. Zij moet nu een jonge vrouw zijn en zichzelf voor een Turk sch© houden. Turksche vrouwen zijn dicht gesluierd en streng bewaakt. Ja, ik geloof, dat Trafforde's pogingen zonder gevolg zullen blijven. Maar— hij houdt vol. Go hebt hem ontmoet te Damascus en Smyrna. Hol is een el lendige geschiedenis en ik wou, dat ik zo u niet had verteld. Praat er niet van, Deane, ze is tamelijk vergeten en ik zou niet graag willen, dat ze weer in het publiek kwam. Belooft ge mij te zullen zwijgen Ik hoop. dat ge vertrouwen stelt in mijn bescheidenheid, zei Deane. Bij 't afscheid drukte Wynter do ver wachting uit, dat Deane een tijdlang te Londen zou blijven en deze ant woordde, dit ook van plan te zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5