C i'D Bon wve reen i ging „Eben Haë- zi-: te Schoten, 5, van een nieuwe, onlanga ontwrichte, 2de jongens-prik- Raarten-vereeniging „Voor een nut tig doel" f 25. en de afrekening over Maart en April der 1 -cents- ver oom - ging „Door kleintjes groot" te Bloe- mendaal ad. ƒ122 50. Tot dekking van het tekort aan verpleeggelden over 1910 tot een be drag van ƒ500 kwamen de volgende giften in van een fee«tje van Gom - werkl. 5.851/2, gecollecteerd op een gezellig avondje in café Pretoria 3.50 en van „Vriendschap zij ons Doel" ƒ4. Rubriek voor Vragen Geabonneerde^ hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden hij de Reductie van Haarlem's Dagblad, Groote Hoi entrant 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niet volledig naam en Woonplaats ynn den Inzender vermelden Wordt goon aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer de mevrouw von een dagdienstbode voor eenigo ■weken de stad verlaat, is zij dan ver plicht kostgeld te geven ANTWOORD. Do kosl is ook loon, en dat het meisje in die weken geen werk verricht ,is een gevolg van omstandigheden, van haar wil onaf hankelijk. Daarom moet zij een billijk kostgeld 'lebben, want overeenkom sten verbinden ook tot datgene wat door het gebruik en de billijkheid ge vorderd wordt. VRAAG. Hoe wordt bij de perso neel© belasting de aanslag gerekend 7 ANTWOORD. Acht procent van do zuivere huurwaarde, onder aftrek vun een bepaalde som voor iedere klasse. Daarbij komt dan meubilair naar de waarde en haardsteden naar hot aantal, behoudens eventueel© kin deraftrek voor deze drie eerste grond slagen. Geen progressie. De gemeen ten en de provincie heffen een be paald aantal opcenteu, niet bere kend per wijk of buurt, doch alge meen. Dienstboden en rijwielen worden naar andere tarieven afzonderlijk be rekend. VRAAG. (Om redenen van persoon lij ken aard niet overgenomen). ANTWOORD. Voor de kindere-n moet hij zorgen, maar dan behoeft hij ze ook niet bij de vrouw te laten. Zouals de zaken nu staan, namelijk dut de vrouw met haar kinderen den nian verlaten heeft, is er niets aan te doen. VRAAG. (Van B. Z., op verzoek hier niet overgenomen). ANTWOORD. Wij kunnen tegen de door u bedoelde verzekering bij een andere maatschappij geen be zwaar ontdekken; maar de door u genoemde vrees zou toch gemakkelijk weg te nemen zijn, door eene duide lijke aanteekening op den polis, door de directie der maatschappij, die do bestaande verzekering sloot, daarop geplaatst. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, of een dienstbode den Hemelvaarts dag als een Zondag berekenen kan ANTWOORD. Over het algemeen wordt dit wel gedaan. VRAAG. Ik heb slakken in mijn huiskamer. Is daaraan nog iets te doen ANTWOORD. Voor zoover ons bekend is niet. VRAAG. Kunt u mij ook de na men en adressen van couranten voor reizigers opgeven ANTWOORD. In Nederland wordt o. a uitgegeven „De Handels reiziger", orgaan van de Nederland- Bche Handelsreizigers VereenLging Bureau Diergaardelaan No. 46 a, te Rotterdam. VRAAG. Mijn zoontje is 14 jaar en wenscht stuurman ter koopvaardij te worden. Op welke school moet hij dan warden opgeleid ANTWOORD. Uw zoon moet de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam bezoeken. Commandant daarvan is de beer G. Doncker, die u zeker alle gewensekte inlichtingen zal willen verstrekken. VRAAG. Waar moet ik mij ver worgen om verpleegster te worden voor kraamvrouwen 7 ANTW OORD. Wend u tot inej. 41. II- Buig. directrice van de Kweek school voor Vroedvrouwen te Amster dam. Binnenland DE EERSTE KAMER heeft gisterenmiddag, zonder hoofde lijke stemming, de wet tot bestrijding van de Zedeloosheid goedgekeurd. Het zou moeilijk zijn uit de gevoer de debatten iets op te diepen, dat öiet reeds bij dc behandeling derzelf de wet aan de overzijde van het Bin nenhof gezegd was. Dezelfde verde diging werd gehoord, dezelfde bezwa ren werden vernomen, bedenkingen d;e intusschen niet krachtig genoeg bleken om een stemming over het ont werp uit te lokken. Krachtiger evenwel dan aan de overzijde van het Binnenhof klonk liicr het bezwaar tegen het totalisa- tor-verbod en den wensch, dat de Minister van Justitie alsnog dit ver bod zou opheffen. De Minister bleek hiertoe niet genegen, maar verklaar de wèl, dat indien een der leden van de Tweede Kamer het initiatief nam tot wijziging der wet, ten einde den totalisator op de wedrennen te hand haven, hij zoodanig voorstel zou steunen. Zooals gezegd, eigenlijke bestrij ding ondervond het wetsontwerp .niet, tenzij dan van den heer v. d. ■Feite, die betwijfelde of het grondwet tig was, omdat de Min. bij nota van wijziging een geheel nieuw artikel had voorgesteld. De bedénkingen, be halve dan die betreffende den tota- lisator, waarover meerdere leden, doch in het bijzonder do heer Bloem bergen, spraken, betroffen ©enerzijds de noodzakelijkheid der voorgestelde strafbepalingen of wel haar doelma tigheid. Zoo lxtfrourde do hoer Van Welde ren Rongers, dat hij, op het einde tijnor parlementaire loopbaan, moest medewerken aan het uitreiken van een brevet van onzedelijkheid aan de natie en zag hij ih het bor- doelen-veïbod slechte een verplaat sing van kwaad. Ofschoon het hier mede niet eens zijnde, was ook de lieer Van Leeuwen van oordeel, dat de schildering door den Min. gegeveh van de onzedelijkheid hier te lande, met name te Amsterdam, Vrij sterk gekleurd en overdreven was. De bezwaren, die overigens raak ten de wijt© waarop de Neo-Malthu- Siaanscho propaganda werd bedreigd en de strafbepalingen tegén een ze ker soort van ontuoht' gericht, wer den echter opgewogen door de in stemming die dezelfde sp'rekors te kennen gaven met andere der voor gedragen strafartikelon. Onbeperkte instemming kwam van do hoeren Van don Biesen, Hovy en Lucassou. Vooral de heer v. d. Bde- sen was weder zeer plastisch in de uiteenzetting van de talrijke ver schijnselen van zedelijken achteruit gang, die hij bij bns volk waarnam. Evenals wij deden toen deze zaken in do Tweede Kamer aan de orde waren, zullen wij ook thans op het debat en de bijzonderheden daarvan niei ingaan. De Minister van Justitie, de heer Regout, had een vrij gemakkelijke taak mot de verdediging van zijn ontwerp en kweet zich daarvan in betrekkelijk korten tijd. Het grond wettig beswaar van den heer v. d. Feltz was trouwens reeds door den heer Roëll ontzenuwd. De Min. was overtuigd, dat zijn ontwerp weten schappelijke critiek kan doorstaan. Hij had weinig anders te zeggen, dan wat hij reeds in de Tweede Kamer had gezegd en eindigde met een be roep op dc linkerzijde om dit ont werp mode te helpen aannemen, om dat hij het wilde godragen z.en door do volksovertuiging. In dit verband betreurde hij. dat in de andere Ka mer de Liberale Uniegroep haar stem aan de wet onthield. Zooals 'reeds gezegd; 's Ministers beroep op de Kamer vond een gun stig onthaal. Er werd geen stemming gevraagd. lieden 11 uur zet de Karner haar arböid voort mot de Successiewet. Terwijl de eene Minister Redout in den Senaat aanwezig was, beant woordde in de TWEEDE KAMER dc andere m'r. Regout, die van Wa terstaat, de interpellatie van den heer Troolstm, in een rode die met de record-snelheid vun een aeroplane werd uitgesproken ein niettemin tot do pauze duurde. Het eigenlijke antwoord op de in terpellatie nam daarbij maar weinig plaats in en kwam vrijwel nee'r op dat wat de Minister op 14 Dec. j.L over hetzelfde onderwerp heeft ge zegd bij de behandeling zijner be grooting. De Minister kwam er in de eerste plaats tegen op, dat men zijn pres tige benadeel en wilde door hem als oud-werkgever in het debat te be trekken; te meer waar de hem als zoodanig verweten feiten onjuist wa ren. Zijn ondernemingen waren de heer 'Troelstra kan zich daarvan door oen bezoek overtuigen geen moordholen. Zeer omstandig lichtte de Minister too waarom z. i. de hou ding der door hot personeel gekozen leden der commissie van Beheer voor de pensioenregeling niet geheel correct was geweest en waarom hij een tweede onderhoud met die hee- ren had geweigerd. Vervolgens tooh- de hij aan, dat de invloed dér Ned. Vcreeniging door den heer Troolstra was overschat en dat er inderdaad een belangrijke stijging van de loo- nen »n de laatste jaren bad plaats gehad: mede dat de pensioenregeling voordeeligér was, dan de beer Troel stra haar voorstelde en te verkiezen boven eenige loonsvermeerdering, die de Maulschuppijen op zeer zware las ten zou brengen. Dit in verband met de financieele positie der maat- scluippijen, die bij ueu betrekkelijk kleiu* aandelenkapitaal, waarop al le lasten drukken, groote obligatie- schulden hebben. De Min. overwoog dan ook het denkbeeld om de maat schappijen met voorschotten uit de Staatskas, tegen lage 'rente, te liel- peu. Wat de zaak-Franken betrof, waar aan dö Rcgeoring niets kon doen, omdat het ontslag geheel binnen de bevoegdheid der H. LJ. S. M.-directie lag, erkende do Min. dat de door den ontslagene gemaakte propaganda voor de Ned. Vereeniging tot dat ontslag kon hebben medegewerkt. In het algemeen keurde de Min. af dat or ontslag werd gegeven we gens propaganda voor de vakbewe ging. Maar men mocht niet uit het oog verliezen dat de Ned. Voreeni gi'ng, zich uitsluitend 9tellcnd op het standpunt van den klassenstrijd, niet beoogde verbetering van toestanden, maar hel kweeken van ontevreden heid en ondermijning van het gezag, wat een ernstig gevaar kon mede brengen voor de veiligheid van het verkeer. Wilde die vereeniging haar houding wijzigen, dan was er over leg mogelijk met de directies en ook met de Regeering, die geenszins vij andig stond tegen o vér de organisa ties. Van socialistenhaat was geen sprake. De Min. vroee er op. dat het T werk is van de Ned. Vereeniging wanneer de groepsvertegenwoordi- güig een misbaksel is geworden en om wijziging vraagt. Dc Reg. kon van de maatscliappijen niet eischen erkenning der vakvereenigiogen, maar samenwerking was mogelijk indien zij werkelijk vnkvOreerugin- gen waren in de beteekenis die ook de heer Troelstra daaraan hechtte. De interpellant, repliceorcnd. vond 's Ministers rede „soep met balletjes, maar te véél soep". Hij zag in de ver klaring des Ministers, speciaal over de politieke bedoeling der Ned. Ver- eo'niging, die ook algemeen stem recht wenscht, een voortgezette oor logsverklaring. De Min. mocht niet den ai-sch stellen dat de spoorweglie- den afstand zou doen van hun poli-: tieke eischen. Spreker betoogde dat o-k in niet-soc'alistische spoorweg- leringen groote teleurstelling heorsch- te over 's Ministers houding ten aan zien van het personeel. Vooralsnog stelde hij geen motie voor. De heer Troub betoogde, dat liet standpunt zijner partij bekend was en levens de wénachelijkheid van de permanentie van hot scheidsgerecht. De vraag was dat was de hoofd zaak van het debat of houdbaar was 's Ministers eisch dat de vakor ganisaties de werkgevers niet moch ten bestrijden. De Staat behoorde liet golieele beheer der spoorwegen op zich te nemen; deed hij dit niet. dun moest de Regeeruig zich bepalen tot wenken, doch zonder don minsten waarborg dat de darecties die ook zouden opvolgen. De Rogooring, die te zorgen had voor oen goed spoorwegverkeer, moest ook zorgen voor een behoorlij ke bestaansregeling van het perso neel, dat gelegenheid moest hebben zich door zijn organisaties uit te spreken. De Regiering moest die organisaties erkennen, maar het om gekeerde was eveneens noodzakelijk De organisaties moeeten zich niet op het standpunt stellen van den klas- sestrijd, want dat was onhoudbaar in een publieken dienst, omdat hot algemeen belang ging vóór bijzonde re belangen. De Regeering on de di recties moesten door haar houding tegenover de organisaties waken voor den van Frankrijk uit drei genden anarchistisch-revolutiOnairen goest in de vakbeweging. De heer Roodhuyzen, nu aan liet woord zij'nde, verkreeg uitstel tot he den 11 uur. ONTWERP M1L1T1EWET. Naar verluidt, is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffen de bet onderzoek van het ontwerp- Militiewet in de aideelingen om streeks 25 dezer te verwachten. VERBETERING POSITIE OFFICIEREN. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is aan liet departement van Oorlog liet ontwerp tot verbetering van de posi tie der officieren gereed gekomen. GEBIVAKKEERD IN DE OPEN LUCHT. Voor een paar maanden weid door den raad der gemeente Oldenzaal een woning Achter de Muren onbewoon baar verklaard. Behoorlijk werd hier van aan eigenaar en huurder kon nis gegeven. Ondanks dit alles moest Maandag op last van den burgemoes- ter van Oldenzaal de woning door de politie worden ontruimd. Het gezin T. bivakkeert nu op straat vóór de wo ning met huisraad en al. Daar wordt ook de nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Een paar kostgangers van T. blijven trouwe leden van liet gezin, ook gedurende den nacht. T. maakt nog steeds geen aanstalten om- een betere verblijfplaats op te zoe ken. DE SUBSIDIE AAN „DE HANZE" TE DELFT. Men meldt uit Delft aan 't Hbld.: B. en W. van Delft hebben den ge meenteraad hun standpunt doen ken nen ten aanzien van de, thans voor de dérde maal ingekomen aanvragen, om suhsidie van de R. K. Middcn- standsvereen.ging „De Hanze" voor haren handelscursus. Men herinnert zich, dat Ged. Staten tamelijk duide lijk hadden gedreigd, dat de gemeen te Delft haar provinciale subsidie van 500 gulden on die van hot rijk van 1500 gulden zou verliezen, indion zij niet subsidie verleende aan de „Hanjze". De gemeente geniet deze subsidién voor haar handelscursus. B. en W. meen en zich van prae- advies te kunnen onthouden; zij heb ben herhaaldelijk hunne meening uitgesproken en in den Raad is do zaak even zoovele malen, aan de or de geweest. Wel leggen B. en W. over een afschrift van een, door hen tot Ged. Staten gericht schrijven, waarin zij stelling nemen tegen de bedreiging. B. en W. zeggen aller eerst, dat zij vermoeden, dat „De Hanze" opnieuw een verzoek zal in dienen om. subsidie wat inmiddels is geschied en dat wanneer „De Hanze" er in slaagt, aan to toorien, dat liaar school er een is toeganke lijk Yoor allen van elke gezindte en niet, zooals in het vorig verzoek dui delijk uitkwam, een R.-K. seote- school, dat dan vörwacht mag wor den, dat de meerderheid van den Raad voor subsidie zal te vinden zijn hoewel zij op 's Raads meening niet. vooruit willen loopen. Ten aanzien van het, door Ged. Staten gevreesde, gevaar, dat de gemeente zou loopen van bij weigering van subsidio aan „De Hanze" de provinciale cn rijks subsidie voor haar eigen handolscur- sus te verliezen, hebben B. ein W. een andere meenine dan Ged. Star ten. Do beide zaken hebben niets met elkander te maken en de intrekking van de, door de gemeénte genoten, subsidie zou, indien niet tegelijk alle subsidiën aan gemeentelijke vak9cho Ion wérden ingetrokken, een zui vere represaillemaatregel zijn, wel ke noch van het rijk, noch van de provincie mag worden verwacht. MOORD TE 's-GRAVENHAGE. De justitie te 's-Gravenhage heeft andermaal een onderzoek gehouden in het huis van den vermoorden Por- zischen koopman, in de Wagen straat. Het doel was het voorwerp in handen te krijgen, waarmode de mis daad bedreven is. Het is gevonden in oeui loosing, die van boven naar be noden loopt en vroeger als privaat gebruikt werd. Het moordtuig is het dolkmes, dat aan den vermoorde zelf toebehoorde en is in beslag geno men. BRANDEN. Te Heer Hugowaard is in een mi nimum van tijd tot den grond afge brand de behuizing van II. Koster. Oorzaal; onbekend. Onder Sambeek is een groote uitge strektheid bosch en heide verbrand. Door onvoorzichtig wegwerpen van e«on lucifer is in Den I-Iaag in brand geraakt de benzine van de Roode- Kruis-aulo No. 1, die aan do Nassau Ouwerkerkstraat stond en door het vuur bijna geheel werd vernield. Aan liet blusschen werd dadelijk begonnen, bet was bijna geëindigd, toen de brandweer kwam. Ook N 2 bekwam eenige schade. ALWEER DOOR 'T SPELEN MET LUCIFERS. Van een hooiberg, toebehoorende aan den landbouwer Joh. Post te Vries, waarvan op 7 Maart een ge deelte verbrandde, is thans de rest verbrand. Beide keeren is de brand ontstaan door het spelen met lucifers door ecu zosjarig knaapje. ONGELUKKEN. Vrouw Geelens, te Tilburg viel in oen kelder. Zij overleed kort daarna aan een bekomen hoofdwonde. Dinsdag had een ernstig ongeluk plaats op dén straatweg van Ainster- dam-Naarden. Eenige fietsrijders, komend van Naa'rden, weken voor een aankomende auto naar den ver keerden kant uit. Om een ongeluk te voorkomen, week de auto zoo plotse ling en met zulk een kracht over de rails vau de Gooische Stoomtram, die juist gepasseerd was, dat oen 2- tal dames uit de auto vielen en een hunner ernstig werd gewond. Geluk kig was de eigenaar van een voor bijrijdende automobiel zoo Vriende lijk de dames op te nemen én naar Amsterdam te vervoeren. Het ruim 21/2-jarig zoontje van den veehouder 11. A. H., ie Brand wijk, is in een onbewaakt oogenblil; te water geraakt. Eenige uren later werd het kind levenloos opgehaald. NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. Deze Bond zal 24 Mei te Alkmaar een vergadering houden. Prof. Dr. Kouwer zal op deze vergadering spre ken over den aebturigen werkdag voor vorplegend personeel. Rechtszaken ZAAK HENRI DE VRIES. Gisteren werd voor liet kantonge recht te Amsterdam behandeld de zaak van den heer Henri de Vries, tooneelspeler te Londen, tegen den heer F. A. Nógcerath, directeur van het si>ecialiteiten-theater „Flora" te Amsterdam. De heer Henri de Vries bad gecon- Iracteerd om in Amsterdam van 1— lift November on in Den Haag van 1— 15 December 1910 voorstellingen te geven. H:" zou iederen avond twee verschillende stukken opvoeren en 's Zondags op een matinée slechts éen stuk. Iedere veertien dagen zou van programma verwisseld worden. Op IS November is de heer De Vries na de voorstelli' van 's avonds plotseling ontslagen, naar aanleiding van een geschil over de op te voeren stukken. Hij heeft nu een eisch tot schadever goeding ingediend, groot ƒ3600. Voor den heer De Vries trad op Mr. D. E. Lioni voor den heer Nóggerath Mr W H K. Mouthaan. De uitspraak is over 8 dagen. Sport en Wedstrijden DE ONDERGANG VAN HET LUCHTSCHIP „DEUTSCI1LAND". Over het ongeval van de „Deutsch land" te Dusseldorf komen nog de volgende bijzonderheden Tegen 10 uur 's morgens weid in de hal hot commando gegeven, om het luchtschip er uit te brengen. Acht passagiers, onder wie twee dames, waren in de „kabine" gestapt. Met weder was gunstig. Et was wei wind, doch niet in hevige mate. Bij het uit brengen liielpen 15 brandweerlieden, benevens de gewone manschappen voor de bediening. Het luchtschip, dat met den voorkant steeds eerst in de hal gebracht wordt, komt bij liet uitbrengen met het achterste gedeel te liet eerst naar buiten. Aan den achtersten gondel werden de touwen links door 20, rechts door 15 nian ge grepen. Aan den voorsten gondel wa ren ongeveer evenveel mannen aan het trekken. Aan den uitgang van de hal is een lange, hooge houten schutting ge bouwd, die het schip tegen den wind uit het Noorden beschermen moet. De „Doutscliland" kwam vlug uit de loods. Toen het ongeveer voor de helft er uit was, kwam er plotseling een windvlaag uit het Zuid-Oosten en drukte het schip naar links tegen de schutting. Een gedeelte van de manschappen van den voorsten gondel werden van links naar rechts gecommandeerd, om het luchtschip in rechte positie te brengen, maar de druk naar links was niet uit te houden Nu werd gecommandeerd: „Schnell vorwdrts ten einde het gevaarte uit de hal te brengen en het buigen ervan bij den rand van den uitgang te verhinderen. Toen liet tot den voorsten gondel er uit was, dreigde door het zwenkon naar links steeds meer gevaar, zoodat liet publiek te hulp geroepen werd, om mee te hel pen atui do touwen to trekken, en het luchtschip snel in de open lucht te halen. Do „Doutscliland" Was roods 10 M. van den uitgang verwijderd, toen de wind in kracht toenam en hij dwars tegen den kant vun dc schutting werd gedreven. Dit geschiedde met zooveel kracht, dat de touwen uit de handen der menschen werden getrokken. Hoewel nog 70 b. SO man aan den voorsten en achtersten gondel de touwen vasthielden, dreef het lucht schip steeds meer dwars en langza merhand bloei; alle hulp tevergeefs. Do „Doutscliland" stiet mot groot geweld tusschon den achtersten gon del en de „kabine" op den rand van do schutting. Het kraakte ou knakte in het omhulsel, terwijl de laatste touwen weiden losgelaten. De manschappen in de gondels hie ven, ondanks den gevaarlijken toe stand, kalm. Toen het achterste ge deelte van hel luchtschip geknakt was, lieten ook de manschappen den voorsten gondel los. Nu word hel luchtschip geheel door den wind ge grepen en liet voorstuk weid in de hoogte gevoeid en op het dak van de hal geslingerd. Do „Doutscliland" lag zoo, dat inj niet den rand van den uitgang der hal en met de schutting een driehoek vormde. De voorste gon del rustte op het duk. De „kabine" hing onbeschadigd in het midden en hei achterste gedeelte lag over de schutting. Dadelijk werden uit den voorsten gondel touwen gegooid, waardoor het luchtschip, dat bijna geheel ver nield was, vastgehouden kon wor den. Intusschen was hulp gekomen. Ze ventig infanteristen hadden het onge luk gezien en waren toegesneld. Eerst moesten de passagiers gered worden. Dezen moesten uit den zwevenden „kabine" gehaald worden. Met behulp van een brandladder werden zij ge red. Ook de manschappen klauterden ongekwetst langs touwladders uit den vernielden gondel. Water en benzine stroomden uit de tanks op den grond. De ingenieurs klommen op het dak en lieten het gas uit de ballonets, voor zoover dit mogelijk was. Daarna kon dc „Deutschland" onder oorverdoovend gekraak naar den grond getrokken worden. Ook liet achterdeel viel naar beneden. Er whs niet veel meer dan een wrak van de „Deutschland" over en do aanblik, welke liet luchtschip bood, herinnerde aan den ondergang van liet militaire „Zeppehn'-lucht- schip bij Wcilburg. 's Morgens was het nog de trotsehe „Deutschland", 's avonds was liet mots nicer dan een geraamte te midden van allerlei over blijfselen. liet aluminiurn-geraamte was in drie deelen gescheurd. Alleen het middengedeelte zag er nog goed uit. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de zeer ongunstig gelogen en smalle hal te Dusseldorf. EEN VLIEGMACHINE OP HOL. Het gebeurde in Hendou Aerodro me. Een aviateur, leerling nog, land de iii het midden van het veld. Hij stapte even uit do machine om den propellor aan te zetten ten einde weer contact te krijgen. Dit geluk te, doch zijn poging om wéér in zijn toestel te klimmen, mislukte. En voort snelde de vliegmachine, ter wijl de aviateur wanhopige, doch vruchtalüoze pogingen deed, het toe stel bij den staart vast te houden. Hij kon echter de snel loopCnde ma chine niet lang vasthouden en werd eindelijk weggeslingerd. Bevrijd nu, rende de aeroplane iu kleine cirkels met groote snelheid ovêr het veld. De eene mecanicien na de andere, die beproefde de hollende machine te grijpen, weid weggeslingerd. Op oen oogenblik stonden drie man vóór de machine, doch zij wierpen zich gauw op den grond ten einde niet door de vleugels getroffen te worden. Ten slotte wist Graham White, die ook was komen toesnellen, een vlcugeltop te grijpen. De beroemde aviateur hield goed vast, cn, nudat de ma chine eenige malen als een dolle om W hite /had rondgedraaid, werd izij door de mecaniciens overmeesterd en naar den hangar teruggebracht. ï'inanciëele berichten DE UITSPRAAK IN HET STANDARD-OIL-PROCES. liet vermoeden, dat de uitspraak van het Hooggerechtshof te New-York wel is waar schijnbaar de regeering in het geluk stelt, doch iu het wezen der zaak de Amerikaansche trusts weinig zal doren, vyordt, volgons 't Hbld., door nadere berichten omtrent de motiveering van het vonnis volko men bevestigd. Zelfs blijkt liet stand punt van het Hooggerechtshof derma te te zijn aangepast aan de bestaans voorwaarden dor trusts, dat bij een nadere beschouwing dor uitspraak veeleer van een volledig© zege der groote corporatièn dan von een regee- ringsovervvinning kan worden ge sproken en do vaste houding der fond- senmarkt na hel hekend worden der decisie is dan ook in het licht der na dere mededeelingeu volkomen begrij pelijk. Reuter seint uit Washington President Tuft verklaarde, dat hij op het oogenblik niet voornemens is, een bijzondere boodschap tot het con gres te richten om wetgevende maat regelen tegen de groote maatschap pijen voor te stellen. Daar de tegen woordige zitting van het congres ge heel in beslag genomen wordt door de behandeling van het wederkeerig- lieids-vergelijk, zal president Taft geen andere onderwerpen aan de cir cle stellen, zoo zij niet van buitenge woon dringenden aard zijn. Gemengd Nieuws DE EX-SULTAN VAN TURKIJE. Berichten uit Saloruki maken weer melding van een zenuwcrisis, waar aan Abdoei Hamid ten prooi is. Zijn toestand moet ernstig zijn, maar niet direct levensgevaarlijk. Het lioct, dat de oud-Sultan getracht lieefl zelf moord te plegen, door zich uit het venster te werpen. Zijn vrouwen zou den het juist bijtijds hebben verhin derd. Als reden voor de nieuwe ze nuwcrisis vau Abdoei Hamid wordt opgegeven ongerustheid in verband met het aanstaande bezoek van den legen woord igen Sultan aan Saloniki. Men weet, (lat Abdoei Huinid sinds jaren aan vervolgingswaanzin lijdt, zoodat vroeger in zijn eigen paleis niemand veilig voor bem was. Koloniën De Raad van Justitie te Padung deed uitspraak in de zaak Zeydel. Zeydel werd veroordeeld tot 20 ja ren tuchthuis en betaling een er boe te groot f 400, terwijl zijn medebe- klaagdcn Amat en Tahir elk werden veroordeeld tot 18 jaren dwangar beid in den ketting en betaling der kosten van bet geding. Stoomvaartberichten KON. HOLL. LLOYD. Het st. Hollandia, uitreis, vertrok 17 Mei van Santos. STOOM V.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Astyanax arriveerde 17 Mei van Japan te Rotterdam. Het st. Idomeneus, van Japan naar Amsterdam, passeerde 13 Mei Pe- rim. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Tambora, uitreis, arriveerde 17 Mei te Marse-lle. Marktnieiiws Veemarkt. Aangevoeld en verkocht te Haar lem op 17 Mei 1911 Koeien en ossen 2 stuks. Nuchtere kalveren 38 stuks, hoogste prijs 12, laagste 9. Schapen 25 stuks, hoogste prijs 32, laagste 22. Lammeren 82 stuks, hoogste prijs 15, laagste 12. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede A. Dat zijn gesteld in handen van B. on W. om advies lo. eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht, dienst 1911—'12; 2o. de rekening en verantwoording over 1910 en oe begrooting voor 1912 dei- Barbara-bewaarschool 3o. de begrooting over 1912 van de Stads-Apotheek 4o. de begrooting voor 1912 betref fende de huiszittende armen on het Stads-Armen- en Ziekenhuis; 5o. oen verzoekschrift van hét be stuur van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding, om voor liet jaar 1912 ten behoeve van spel leiders-cursussen subsidio te vcrlee- 6o. oen verzoekschrift van het be stuur der Ambachtsschool, om voor het jaar 1912 weder subsidie te ver leen en voor de Avond-vakteeken- school 7o. een verzoekschrift van het be stuur der Ilaarlemsche Huishoud- en Industrieschool, om voor liet jaar 1912 weder 4000 subsidie te verlec nen 8o. een verzoekschrift van de Veree niging „Raad voor bescherming van den Zuigeling", om voor het jaar. 1912 800 subsidie te verleeiien 9o. een verzoekschrift van de Ver eeniging voor vakopleiding in het kleedoimal.ei-sbeurijf, om ten behue- ve van eene vakschool voor kieeder* makers een jaarlijkscli subsidie van 1750 en een bijdrage in de oprich tingskosten alleen voor het jaar 1912 van I 450 te verleenen lüo. een verzoekschrift van het be- siuur der Nationale Vereeniging voor -Handelsonderwijs, om voor liet jaar 1912 weder subsidie te verleenen llo. een verzoekschrift van F. M. Baron Van Lynden, om het Zuidelijk gedeelte van de Langelaan, gelegen tusschen zijn eigen domeinen, te mo gen koopen 12o. een verzoekschrift van mejuffr. M. Prins, om haar met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te ver leenen als ieerares iu handteokerion aan de Meisjesschool voor middel baar onderwijs en aan de Opleidings school voor meisjes 13o. een verzoekschrift van den Raad der Gereformeerde Kerk C. om hem twee lokalen in het Proveniers huis in gebruik te geven ten behoeve van eene Zondagsschool 14o. een verzoekschrift van hel Cen traal Comité van draukbestrijdendo vereenigingen, om voor het jaar 1912 weder subsidie te verleenen. U. Dat zijn ingekomen lo. een voorstel van B. en \V. lot vaststelling van een staat tot beschik king op den post „Onvoorziene Uitga ven dienst 1911 2o. een voorstel van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van ver ordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd tot wijziging van d© Al gein eene Politieverordening cn do Bouwverordening 3o. amendementen van den *ioer Mr. M. Slingenberg op het ontwerp besluit C ter uitvoering van 't Werk liedenreglement. (Te behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrie.') 4o. een amendement van den l eer L. Modoo op het ontwerp-beriuit C ter uitvoering van het Werklieden- reglement tTe behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrief) 5o. een verzoekschrift van de afdee- ling Haarlem van den Christelijken Bond van Nederlandsche gemeente werklieden, de onder-afdeeling Ge meentewerklieden van de afdeel ing Haarlem van den Nedcrlandschon

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6