De ■fi.-K. Volksbond en de Vereeniging van werklieden der Gemeentereini ging ,.De Goede Verwachting", be- treffcmJo het minimum loon van de gemeentewerklieden. (Te behandelen bij punt 12 van den oproepingsbrief); 60. «en voorstel van den beer \V. A. J. van de Kamp, betreffende de as- phalteerlng van eenige hoofdstraten. (Te behandelen bij punt 15 van den oproepingsbrief) 7o. oen voorste! van den lieer A. Rinkemn, betreffende de asphaltee- ring van ©enige hoofdstraten. (Te be handelen bij punt 15 van den oproe pingsbrief) 80. eene motie, aangenomen in de op 15 Mei j.l. door de Haarlem schel Handels vereen iging gehouden verga dering betreffende de asphalteeriug van de hoofdstraten. (Te bohandeien bij punt 15 van den oproepingsbrief); 9o. liet verslag over 1910, als be doeld bij art 52 der Woningwet lOo. liet verslag over 1910 van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis llo. een sohrijven van mcj. W. E. Huiskes, houdende dankbetuiging voor haar benoeming lot onderwij zeres aan school No. 10 12o. Het verslag van den tuinbouw wmior cursus 1910—11. 13o. Een schrijvdn van liet Bestuur van het Gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid inzake wijziging van het Huis houdelijk Reglement. 14o. Een verzoekschrift van Joh. Jansen betreffende do betaling van, wegens lek in de waterleiding in het perceel aan de Leidsclievaart no 17, verloren gegaan water C. Dat het gemeente-verslag over 1910 ter perse is en weldra aan de leden zal worden rondgezonden. D. Dat bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. II. Prinses Ju liana telegrammen van gelukwensch zijn gezonden aan H. M. de Koningin aan Z. K. H. Prins der Nederlanden en aan H. M. de Koningin-Moeder voor welke telegrammen dank is be tuigd. E. Dat door B. en W. pensioen is verleend aan Mej. A. P. G. Romijn, eervol ontslagen hulponderwijzeres aa'n do Barabara-bewaarschool, ten bedrage van f 94 per jaar; en aan J. W. F. Schoon, eervol ontslagen plant soenarbeider ten bedrage van f 179 per jaar. F. Dat op zijn verzoek door B. en "IV. is ingetrokken de benoeming van Mr. A. Th. Peiffer tot commies-re dacteur ter gemeentesecretarie en dut als zoodanig is benoemd Mr. J. Ripliagen, en dat door hein eervol ontslag is verleend aan dr. W. E. Merens als plaatsvervanger van den genoeskundige, belast met het toe zicht op den gezondheidstoestand van de ambtenaren, beambten, en .werklieden der gemeente. G. Dat zijn ingekomen: lo. Een sohrijven van Ged. Staten Öer provincie Noord-Holland, ten ge leide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 14 December 1910 no. 11 G. en 14 D, betreffende de uit betaling van jaarwedden aan amb tenaren enz. in gevallen van onge schiktheid. 2o. Een schrijven van dezrifdiefa, ten geloide van liet doo'r hen goed gekeurde raadsbesluit van 12 April jl. no. 12 tot verkoop van een gedeel te grond aan de Stolbergstraat. 3o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide vain het door hen goedge keurde raadsbesluit van 25 April jl. no. 5 tot vaststelling van een staat tot beschikking op deu post „Onvoor ziene uitgaven", dienst 1910. 4o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 25 April jl. no. 9 tot aankoop van perceelen aan de Koksteeg. 5o. Een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 25 April jl. no. 13 tot aanvaarding van een gedeelte grond van de Nadorststraat. 60. Een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 25 April jl. no. 14 tot het verhuren van grond aan het Tufnlaantje. PUNT 4. B. en W. bieden ter vaststelling een 2e suppletoire begrooting, dienst 1911, aan. met een staat van af- en overschrijving. De staat van af- en overschrijvin gen is opgemaakt voor de financieele regeling voortvloeiende uit het besluit om de vorming van een fonds voor de eigen pensioenen der ambtenaren reeds met 1910 te beginnen voldoende te regelen. De suppletoire begrooting wijst in ontvangst en uitgaaf aan fl.393.004.17^ De dienst 1909 sloot met een voordee- lig saldo van 80.540.59 1/2. De Financieele Commissie adviseert tot goedkeuring van de 2de suppl. be- grootiug. dienst 1910. De heer MODOO maakt de opmer king, dat de uitgave van 'ruim f 14000 voor openbare vermakelijkhe den, voornamelijk veroorzaakt- door liet bezoek der Koningin, zeer hoog is opgevoerd. liet bedrog op zichzelf is erg ge noog, maar het ergst is, dat B. on W. dit bedrag hebben uitgegeven, ondanks zij de wetenschap hadden, 'dat de Raad niet zulk een groot be drag wilde uitgeven. De heer F. W. N. ITugemholtz heeft inde'rtijd eens gezegd, dat B. en W. den Raad be schouwden als een quanüté negli- gable. Hoewel spreker dit niet wil onderschrijven, moefat hij toch, dat deze uitgave weinig getuigt van respect voor den Raad. De VOORZITTER erkent, dat de Raad, in geheime zitting, slechts een bedrag vau f 10.000 heeft toegestaan. B. en \Y. hebben de groote verant woordelijkheid van de overschrij ding van net credlet gevoeld, maar zij meenden, dat men aan Koning in en Prins geen minder onthaal aanbieden Het bedrag moest overschreden worden. De Burgemeester heeft toen aan B. en W. meegedeeld, en hij herhaalt dit, dat hij bereid is, wan neer de Raad bezwaar maakt tegen de overschrijding van het crediet, om het hoogere bedrag persoonlijk bij te passen. De heer MODOO zegt, dot de kwes tie niet zoo is, als de Voorzitter haar voorstelt. De zaak is deze, dat een college vafa vijf pe'rsonen (B. en W.) het beter wil weten dan een college van" 33 personen (de Raad). Wanneer men de stad niet voor het toegestane bedrag kon versieren, had men bij den Raad moeten ko men, om eein hooger crediet. Maar 13. en W. mochten met hot Raadsbe sluit op zij zetten. Spr. zou het ver nederend vinden, wanneer de Raad in dezen vorm een geschenk van den Burgemeester aannam. De heer LEVERT kan niet mee gaan met de scherpe woorden van den heer Modoo. Deze mag niet uit een enkel feit aannemen, dat B. cm W. geen respect voor den Raad koesteren. Altijd vol gen B. en W. de wenschen van den Raad, dit eene geval is een exceptie. En deze exceptie kan spr. wel bil lijken, daar t toch wel mogelijk is, dat B. en W. k töte reposé tot de slotsom kwamen, dat 't onthaal der Koningin niet voor deze som kon ge schieden. De heer BREGONJE zal nict de scherpe woorden gebruiken van den heer Modoo. Maar in beginsel is spr. het met hem eens. B. en W. mogen op die manier niet een Raadsbesluit op zij schuiven. De VOORZITTER merkt op, dat hij nu 18 jaren Burgemeester van Haar lem is. In dien tijd heeft hij wel be wezen, dat hij de Raad niet be schouwt als een quantité negligable. De Voorzitter meent voorts, dat hij, als elk ingezetene der Gemeente het recht heeft, om aan de Gemeente ©en geschenk te geven. Spr. heeft in t college van B. en \V. gezegd, dat hij bereid was, het meerdere geld bij te passen, als de Raad bezwaar had tegen deze overschrijding. Met de som van f 10.000 was do ontva'ngst der Koningin niet te be kostigen. De Voorzitter dankt ten slotte den heer Levert voor zijn woorden. De heer MODOO houdt vol, dat de Burgemeester niet het 'recht had, als Burgemeester dit geld beschikbaar te stellen. Het valt niet weg. te rodenoeren, dat dit Raadsbesluit niet is uitge voerd, als de Raad wil. Als particu- lie'r 'had. de Burgemeester wol een deel van de versieringen kuhnen be kostigen; maar dun moest dit om gaan buiten hetgeen de Gemeente deed. Het kon wel goedkooper. Do imitabie-Houtpodrt heeft f 5000 ge kost. Bad men die niet gebouwd, dan was het gevoteerde bedrag niet overschreden en de dag zou geens- zilns in het water gevallen zijn. Do heer RINKEMA meent, dat do kwestie anders is, dan de hoer Mo doo meent. De zaak, waarom het hier gaat is deze: Keurt de Raad de over schrijding goed, welnu, dan neemt' hij het voorstel aan; maar vindt hij ait niet goed, dan verwerpt men liet en de Burgemeester zal het meer dere bijpassen. Bet voorstel van B. en W. wordt thans zonder stemming goedgekeurd. PUNT 5. B. en W.leggen over de reke ning en verantwoording der Stads-1 Apotheek over het jaar 1910, sluitend met een bedrag van 9773.90, waar onder een subsidie der gemeente van f 4909.29. Bij B. en W. zijn daartegen geen bedenkingen gerezen, weshalve zij, onder overlegging van het advies der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-fiiinnciën, in overweging geven, deze met goedkeu ring te bekrachtigen. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. B. en W. stellen voor. het Bur gerlijk Armbestuur te machtigen tot het doen van af- en overschrijvingen op posten der begrooting wegens de Huiszittende Armen en het Stads- Armen- en Ziekenhuis, dienst 1910, tot oen bedrag van 723.72 1/2. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. B. en W. stellen voor, goed te keu ren de door het bestuur van de afdee- ling „Haarlem" dor Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" ingediende rekening en verantwoor ding over 1910 en de begrooting voor 1911 van het 2e douche-badhuis. Aldus wordt besloten. PUNT S. Het 3de suppletoire kohier dei" plaatselijke directe belasting naar hot inkomen dezer gemeente, dienst 1910 wijst aan een bedrag van f 161,511/2 bij een beschreven inkomen van f 746.50 00 111 aanslagen. Wordt goedgekeurd. PUNT 9. B. on W. doen den raad mededoe- ling vnn den aankoop van de boeren woning en landerijen ,,'t lluis ter Spijt" aan de Kleverlaan. De aankoop is geschied voor 170.600, terwijl de kosten van aankoop 13.386.50 bedra gen. B. en W. stollen den raad voor, be houdens goedkeuring van Ged. Staten den aankoop te bekrachtigen en B. en W. uit te noodigen voorstellen lo doen in zake de aan den grond te geven bestemming. Aldus wordt besloten. PUNT 10. Binnenkort zal moeten worden over gegaan tot vergrooting van de terrei nen dor algemeene begraafplaats. Het R- K. kerkbestuur van de paro- cliio St. Jozeph heeft zich bereid ver klaard voor f 31.000 in koop af te staan de nerceelen kad bekend sectie G nos. 7. 8 en 9. groot 5 H.A. en 10 A., gelegen tussolien den Doodweg en do Delft, aansluitende op de terreinen van de vroegere boerderij „Het toren tje" aan de Kleverloan. B. en W. stellen voor, tot dezen aan koop over te gaan. Het ligt iu de bedoeling van B. en W. uanvankelijk voor de vergrootiug van de begraafplaats te bestemmen den reeds aan de gemeente toebehoo renden grond en den aan te koopen grond, gelegen tusschen den Doodweg, do Kleverlaan en het Schotervoetpad, ter oppervlakte van ruim 19,000 vierk. meter. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor. een verorde ning op de Gemeente-nolitie. Daarin wordt liet loon gesteld op 22 cent per uur voor agenten 4de klasse. Bij een dienst van vier uur of minder ont vangen zij 25 cent per uur. Het poli- tie-diploma met a au toeken ing geeft eeu jaarlijksche toelage van ƒ25 en een zonder aanteekoiiing ©en derge lijke toelage van ƒ15. Deze verordening treedt op 1 Juli 1911 in werking. B. en W. stellen voorts voor, af te wijzen het verzoek vau, F. van Kessel 0 a., om periodieke loonsverhooging voor de agenten 4de klasse. Dan stellen B. en W. voor, om het aantal vrije dagen der agenten 1ste, 2de en 3de klasse te bepalen op één vrijen dag op elke 9 dagen. E11 ten-slotte verzoekt het College machtiging om voorstellen te doen, om de aanspraak op pensioen voor do politie-dienaren, uitgezonderd de pensicmneeren over te gaan Is n!ef onbillijk. Hij hoopt daarom, dat voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Spreker vraagt wat de kosten zijn van 't geven van den vrijen dag om de zeven dogen. De VOORZITTER citeert niet gaar ne cijfers uit 't hoofd maar hij go- looft, dat de kosten van den vrijen dag, els de heer Modoo wil, ƒ20,000 tot ƒ25.000 bedragen Daarbij komen dan nog de kosten om het extra-werk voor-en-na don vrijen dag te voorko men. Spr. houdt vol, dat het onge zond is, om in winternachten zich langzaam langs de straten te bewo gen. Dat andere vakken meer sloo- pehd/zijn, kan spr. niet toegeven. Dc heer KLEYNENBERG kan thans niet meegaan met 'L voorstel-Modoo, daar 't 25.000 zal kosten Wanneer men do agenten kon laten kiezen, zouden zij 't voorstel van B. on W. kiezen. De heer MODOO vindt 't verschrik kelijk, dat men eerst vraagtWat kost 't? F.n wanneer 't blijkt, dat 't veel is, blijft men de politie-agenton uitbuiten. Spreker begrijpt riet» dat B. en W. wel willen vervroegde pen sion neer lug, maar niet de meerdere vrije dagen. Wat is 'l geval 1 Feiteliik teren de agenten hun levenskracht in en daarom moeten zij eerder gepension- neord worden. Maar geeft men linn meer vrij. dan toren zij hun le venskracht niet in. Spr. wijst er op, dat hij voorstelt „zooveel mogelijk" een vriien dag om de zeven dagen en „zooveel mo gelijk" afschaffing vnn het euvel van liet extra-werk. Voorts celooft hij. dat 't meerdere vrij geven niet 25.000 zal kosten, maar slechts eenige duizenden. De heer KLEYNENBERG vindt het niets verschrikkelijk wat hij gezegd heeft. Spreker zou zooveel mogelijk illen geven, maar dat kan nu niet. Do heer VAN LYNDEN merkt inspecteur-administrateuren, de kier- dat de lichaamsslooping een natuur- ken, te verzekeren, indien zij na het ljjke is. Een man van 60 jaar kan bereiken hunner 55ste levensjaar doorniet meer zooveel kracht ontwikkel den Burgemeester ,na advies van ien ajs eerl j0tlger man En "t is toch twoe geneeskundigen, worden ontsla-J wcnscbelijk, dat ecu agent sterk van gen wegens vermindering van ziels-lichaam is, b v. voor 't arresteeren of lichaamsvermogens. vnn personen. Daarom is vervroegde Dit pensioen wordt berekend voorpensionneering wenschcliik ieder jaar dienst 1,'io van de gemid- De VOORZITTER verdedigt nog- deldo wedde over een jaar van het maals het voorstel van 3. eri W. Voor bedrag, dat gedurende de laatste 60 voorslel-Modoo voelt spr. persoon- maanden voor hen als pensioen-1 ujk vee!, maar hij acht do kosten to grondslag heeft gegolden. hoo?r Misschien dat in de toekomst De heer KRUSEMAN zet het stand-in dat opzicht kan trodaah wor- punt der Commissie voor de Pensioe- <jen nen uiteen. Hij" bestrijdt de uitzonde Het voorste!-Modoo wordt -verwor- ringsbepalingen voor de politie. Ook pen met 21 togen 8 stemmen Voor een straatmaker werkt in weer en waren de heeren De Braai, Sling en- wind. Bovendien zullen de thansberg, Spoor, Modoo Visser, Schram, voorgestelde lotsverbeteringen voor j Bregonjo en Middelkoop, do agenten tegen het minder aange- De hoer BREGONJE stelt voor het name opwegen. Verder is het onbil- uurloon der agenten 4de klasse te lijk, dat hun pensioen 1/45 zal bedra-bepalen op 23 teut. in plaats van op gen tegen 1/60 voor de anderen. 22'cent. De agent wordt wel eens do voorstel VOORZITTER verdedigt het opvoeder van de straat genoemd, 1 van R. en \Y. Hii wijst op daarom is 't wenschelljk zoo goed hei sloopend werk van de agenten en mogelijk ontwikkelde menschen te het in-woer-en-wind buiten zijn. hebben. Reeds vroeger pleitte spreker voor j Spr. wijst op het loon der gewone vervroeging van pensioen, werklieden. Wel hebben de agenten Jhr. Boreei merkt naar aanleiding vrij schoeisel cn kleeding, maar straks van 't geen de heer Kruseman daar- er al op gewezen, dat het werk van over zei, op, dat hij weliswaar hoofd den agent sloopend is. Daarom stelt der politie is, maar niet uit dien hoof- spr. \<x>r hut uurloon met één cent te do verbetering van de positie der po-vechoogen. litiedionareii wil. Alle ambtenaren 1 Do heer DE BRAAL ondersteunt dit zijn hem gelijk. voorstel. Spr. komt or tegen op, dat Spreker wijst er ook op, dat de de Burgemeester de agenten 4de klas- agmteii meestal eerst op 25-jarigen 3» heeft vergeleken met losse werklie- iceftijd in dienst komen. Vandaar ook den. Dit ziin menschen, die ontslagen do hookere pensioensgrondslag, vvorden, als hun werk is afgeloopen. Verder hebben zij maar één vrijen dag Dat is hier niet 't geval. Spr. wijst op 0111 de 9 dagen. den eisch van ontwikkeling aan den Dc heer MODOO is tegen het voor- agent gesteld er zijn er al onder de stel van B. en W. Het leven in de hui- agenten 4de klasse, die een diploma tenlucht is niet ongezond. Men heeft hebben, of althans er voor leeren. in 't TuberculoSe-Museum kunnen, De VOORZITTER zou geen bezwaar zien, dat men de menschen in Ameri-hebben, als hoofd der politie, wan- ka met 't hoofdin de buitenlucht j neer 23 cent werd gegeven, maar de lefft. j losse werklieden hebben slechts 22 De heer DE BRAAL Toch niet bij 1 cent bij de Gemeente een sneeuwstorm. 1 Als de agenten 4de klasse al geen De heer MODOO heeft wel eens ge- losse werklieden zijn. dan toch vast- hoord, dat de buitenlucht bij 't slecht- losse werklieden. Want zij werken vrij ste weer nog beter is, dan de lucht in geregeld per uur. de huizen. Spreker noemt ook 't ar-j De heer KLEYNENBERG onder- guiuent der onbillijkheid tegen het steunt het voorstel-Bregonje. De los- voorstel van B. en W. I vaste werklieden hebben altijd "gore- Dat t werk van een agent sloopend gride diensturen. De agenten 4de is, verklaart spr. hieruit, dat hier te klasse kunnen elk uur van den dag, veel gevergd wordt. De agenten heb- ook des nachts, opgeroepen worden, ben te weinig vrij. Wanneer zij hun Ook worden zij soms een boelen dag vrijon dag hebben, moeten zij er vóór ,,iet opgeroepen. en er na acht uren extra dienst doen. I De héér VAN DE KAMP was aan- Zij hebben dus feitelijk geen vrij. Laatvankelïjk niet voor verhooging. Maar, men de agenten beschouwen als elk vraagt spr. achteraf, is 23 cent ook ander mensch, en htm ook om do 7 W«1 voldoende dagen vrij geven. Dat is in alle be- Spr. betoogt, dat de instelling van roepen ingevoerd. Het voorschrift de agc-nten 4de klasse niet goed is. wordt reeds in den Bijbel geschreven. Men moest uit die agenten de agenten Het vrijgeven om de 7 dagen zal het 3de klasse recrutooren. Dat gebeurt euvel van het sloopend werk wegne- i nu met. Wie agent 4de klas is. blijft men. Dit beweert ook de Commissa- dit. Wanneer men 't systeem veran- ris van politie te Hilversum, op derde, zou men 't is onaangenaam grond van ervaring. Deze is ook van om 't te zeggen kunnen voorkomen nieoning. dat de agenten zoo spoedig dat er onbruikbare agenten lang verslijten door den langen diensttijd, straat loopen. Waarachtig, du niet door het moeilijke van het werk. waar, laat men 't maar erkennen 1 Wat het leven in de buitenlucht be- zegt spr onder gelach van den Raad. treft, wijst spr. op anderen, die voort-j De heer MODüü merkt op, dat durend in de buitenlucht zijn. Die on-vroeger in de verordening stond, dat dervinden daarvan ook Geen nadeel, j den agenten 4de kl. minstens 50 cents Bovendien, den agenten wordt go©- zou uitbetaald worden. Dit zag spr. de kleeding en goed schoeisel ver- weer gaarne in de verordening opge- schaft, waardoor zij zich kunnen wa-1 nomen, penen tegen nadeelen van 't buiten- B. en W. nemen dit amendement zijn. I over. Spr. wijst voorts op Leiden, waarHet ameudement-Bregonje wordt men behalve aan politie-agenton, ook aangenomen mot 21 tegen S stemmen, aan stokers vervroegd pensioen I Tegon zijn de heeren: Krol age, VaD geeft. Styrum, Spoor, Loosjes, De Breuk, Spreker stelt daarom bij een motie Huiswil, kruseman en Wilkens. voor, B. en W. op te dragen een re- Het voorstel tot vervroegde pen- geling te maken om den agenten een sionnoerins wordt aangenomen met vrijen dag te geven, om de zeven da- 21 tegen 8 stemmen. Tegen slemden gen en hen uit te noodigen een eiud do heeren Modoo, Visser. Schram, te maken aan het euvel van het extra- Seignette, Dc Breuk, Middelkoop. Kru- werk vóor-en-na den vrijen dag. iseman en Van den Berg. De beer SCHRAM betuigt instem- Het gehoele voorstel van B. en W. ming met dit voorstel. Hij wijst even-j wordt thans aangenomen, eens op dc onbillijkheid van ver-i vroegde peasionueering jegens ande-j re gemeente-werklieden. Eén vrije PUNT 12. dag om de zeven dagen is het middel, B, en W. bieden ter vaststelling aan 0111 de agenten te brengen onder nor-.loonregeling dor Gemeentewerklieden, male omstandigheden, üp weten-1 Ingekomen zijn eenige aniendemen- schnppelijke gronden is dit vrij geven ten van den heer De Braai om de zeven dagen betoogd. Tijdens j do Fransche revolutie heeft men ge-I. Het aantal loonklassen te bron- tracht werkweken te maken van 10 gen van 10 op 8 en dus de loonklas- dugen. (Gelach.) Dat is toen ook niet sen van ƒ10.80 en ƒ11.40 te laten ver- gelukt. vallen. Spr. il-nt daarom vóór aanneming TI. Too te kennen 'drie Iwee-JaarHjk- van do motie-Modoo 1 sche loonsverhoogingen van 60 cent De heer KLEYNENBERG sou er wel per week. vóór zijn om de meerdere vrije dagen III. Verandering van loonklasse te geven, maar spr. Is bevreesd voor van een aantal werklieden, de kosten. Het voorstel tot vervroegd 1 De Commissies van bijstand voor 'de Openbare Werken en de Gemeente bedrijven hebben de volgende amen- densenten ingediend I. Om het Werkliedenreglement te rugwerkende kracht te verleenen tot 1 September 1910 (gelijk B. en W. wil len) maar dien termijn te stellen op 1 Januari 1910 wat de loonregeling betreft voor degenen, die toen al in vasten of tljdelijken dienst waren, of op dat tijdstip 2 jaar in lossen dienst waren. (B. en W. willen alleen vaste werk lieden van die terugwerking doen pro- fl toe ren. II. De werklieden beneden de 23 jaar niet te brengen op de lijst be doeld in art 1 van het Werkliedenre glement. IH. De loonklassen te brengen op 8, nl. van 12 tot 16.20. (B. en W. willen 10 loonklassen, nl. m ƒ10.80 tot ƒ16.20). IV. Om B. en W. de bevoegdheid to geven ook een vergoeding too te kennen bii buitengewone werkzaam heden. (B. en W. stellen voor. die vergoe ding alleen toe te kennen, als die bui tengewone workzaamheden gevaar op leveren of bijzondere slijting van kleederen veroorzaken). V. De vergoeding op Zondag aan de fitters der Lichtfabrieken niet al leen toe te kennen, wanneer zij ver plicht thuis zijn, gelijk B. en W. voorstellen, doch wanneer zij ver plicht binnen de gemeente zijn. VI. Aan de losse sneeuwruimers 20 cent per uur en aan de andere losse werklieden der Reiniging 2 cents bo ven het 1/60 aanvangsweekloon in de betreffende loonklasse per uur uit te betalen. (B. en W. willen de sneeuwruimers in dit opzicht gelijk stellen mot de andere losse werklieden bij de Reini- giag)- VII. Voor de werklieden groep A. ui 't Slachthuis, belast met stal-, hal- en terrein dienst, den wachtdienst op Zondag als werkuren te beschou- (B. en W. willen die uren niet als zoodanig beschouwd zien). VIII. Ook voor de stokers en den helper in 't Slachthuis en de machi nekamer wil de Commissie den Zon dagsdienst doen beschouwen als werkuren. De heer Slingenberg stelt voor, te bepalen, dat de loonsverhoo gingen zullen worden toegelegd niet aan degenen, die in een zelfde betrekking een aantal jaren werkzaam zijn, maar aan degenen, die dit aantal jaren in gemeente dienst zijn, zonder meer. Nu zou het kunnen voorkomen, dat bij een bevordering tot oen hoogere loonklasse hot I0011 niet steeg, doch achteruitging. IIDaar de heer Slingenberg 't niet toekennen van een periodieke loons- verhoogiug beschouwt als straf, wil hij bepaald zien, dat de werklieden ook bij het niet-toekennen der loons- verhoogine de meening van de Com missie van advies kunnen inwinnen. De heer Modoo stelt in II van het ontwerp-besluit C. van gedrukt stuk no. 169 (1910) de volgende wijziging aan te brengen: II. te bepalen, dat de sub I omschre ven aanvangsweekloonen na 2 jaren dienst, na 4 Jaren dienst en na 6 Ja ren dienst in dezelfde betrekking tel kens met f 0.60 zullen worden ver hoogd, zullende bedoelde verhoogin gen ©venwel niet worden toegekend, indien hij B. cn W. o'rnstig© grieven bestaan omtrent de wijze, waarop de betrokken werklieden hunnen arbeud hebben verricht ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer DE BRAAL wil zijn stem geven aan de loon-klasse-verminde- ring. Spr. merkt op. dat deze loonre geling zoo lang op zich heeft laten wachten. Daarmee wil spreker niets onaangenaams zeggen over degenen, die aan de regeling hebben gewerkt. Maar wel is te begrijpen, dat er vele betrokkenen zijn. die een spoediger behandeling wensebten. Spr. meent, dat de zaak wol eerder had kunnen afgehandeld worden. Had men de organisatie erkend, dan was de stroom van adressen en voor stellen voorkomen. Zoo doet men ook in de particuliere industrie. Spr. go- looft niet. dat de gemeente-werklie den minder ontwikkeld zijn, dan de werklieden in de particuliere indus trie. Een bewijs voor die stelling zijn de adressen van de belanghebbenden. In 'i bijzonder vestigt spr er de aan dacht op. dat de werklieden van de Gemeente-reiniging meer ontwikkeld zijn, dan vroeger. Spr. komt er in dit verband tegen op. dat men zonder de organisaties te erkennen de werklieden dwingt door hun onderteekening van het Wcrklie- donreglement, aile wijzigingen, door den Raad aan te brengen, te volgen. In Drift stelten 3 Raadsleden voor de organisatie te erkennen en haar ook voor een zeker deel medezeggen schap te geven. Spr. meent, dat der gelijk© zaken ook nog op een an dere wijze te bespoedigen zijn. Daar om zal spr., als hij steun, krijgt van zijn medeleden, voorstellen een Com missie voor Sociale aangelegenheden in 't leven te roepen. Die Commissie 7.3I behandelen kunnen de taak van de Gemeente als werkgeefster, de toe passing van de algemeene sociale wet ten op de Gemeente-zaken cu het aub- sidieeren en steunen van sociale in stellingen. Thans worden de onderdeden van het voorstel van B. en W. in behande ling genomen. Aan de ordo is de vaststelling van de loonklassen. De heer KLEYNENBERG merkt op, dat B. en W. een verkeerden weg heb ben bewandeld, door te gaan vragen, wat meir in andere steden verdient Men heeft daar de fout, dat meu vele werklieden, b.v. van de Gemeente-rei niging, niet beschouwt als werklie den. Dat nu is een voordeel van dit work- liedenreglement, dat men dl© men schen ook brengt op 't peil van dc an dere arbeiders. Men heeft gezegd, als men dien men schen f 12 geeft, kan men daarvoor geen werklcozen en dergelijke arme mtuischeu aannemen. Dat moet ook niet. Men moot bekwame werk lieden vormen. Ku die imeten wel 12 verdienen. Wie minder verdient, wordt een pauper, hij wordt armlas tig. En dat mag toch geeu Geiuconu.- w er km nu worden. In iie typografische vakken hier ter stede geeft men ook een aanvangsioon van 12. Dat is een navolgenswaardig voorbeeld. In do Commisiea Was men er ook voor. Spr. hoopt, dat mon dit belangrijkste punt van de loonregeling zal oplossen in sprekers geest De beor BREGONJE is er van terug geschrikt, om oen nog hooger aati- vangsloon dan 12 voor te stellen. AU B. en W. eens met spreker waren rondgegaan, hoe de werkman leeft, hoe zijn voedsel en zijn kieeding zijn. Spr zal niet zeggen, dat dat ellendig is, maar als B. en W". daar eens had den rondgezien, dan zouden zij min stons liet voorstel der Commissie bob ben overgenomen, zoo zij al niet een hooger loon dan 12 hebben voorge steld. Spreker wijst op het proefschrift van Dr. Moquette, die 12 als mini mum stelt, op de opgaaf vau don R. li. geestelijke ltaymaekers, die 15 stolt, en op de uitlating van Mr. Siuoenge, dat de uitgaven in de laat st© jaren voor een werkmansgezin met ƒ1.50 per week zijn gestegen. Dan wijst spr. op den strijd tegen de tuberculose, die vergemakkelijkt wordt door een verhoogd loon. Als spr- nu voor 12 loon stemt, doet hij dat niet, omdat dit voldoende is, maar omdat er op 't oogenblik niet moor te krijgen is. De heer RINKEMA merkt op, dat ook anderen, dan werklieden kunnen weten, hoe de toestand der arbeiders is. Spreker heeft in de Commissie zes klassen voorgesteld, maar de Com missie ging daarmee niet mee Spre ker heeft zich daarbij neergelegd, eu hoopt, dat nu het loon van 12 wordt aangenomen. Voor spreker is een ge meentereiniger dezelfde als een ma- chi ne-bank werker. Nu men met 1 Juli het loon in de bouwvakken gaat verhoogeu, is dit een reden te meer, om deze loonen ook te verhoogeu. Spreker wekt, op deze gronden, den Raad op, het voor stel van B. eu \V. te verworpen en dat in de Commissies aan te nemen. De heer DE BREUK, het standpunt van B. en \Y. verdedigend, merkt op, dat niet B. en W., doch de hoofden van dienst de loonklassen hebben voorges ie kL ijpr. ontkent, dat kren- genvisschers cu gootenscheppers vak kennis noodiff hebben. Trouwens 2/3 van de werklieden der Gemeentereini- ging krijgen met 1912 reeds 13.80. Het geven van een aanvangsloon van 12 zou die menschen uitsluiten van een betrekking, die nergens elders, maar wel bij de Reiniging terecht kunnen. Elders genieten de werklieden geen hooger loon. In den Haag 9 tot 11.50 in Rotterdam 10 tut 12. Al leen Amsterdam zou even hoog k© als Haarlem. Moet men nu zeg-' gen, dat die gemeenten het allemaal mis hebben Spreker zegt voorts, dat er nog wel wat afvalt bij de Reiniging daarom worden de betrekkingen aan de Reiniging begeerde betrekkingen. Hij komt er ook tegen op, dat B. 1 W. er zien af te komen met een zoo gering mogelijk loon. De heer KLEYNENBERG komt op tegen de stelling van den heer De Breuk, dat men de menschen, die elders riict terecht kunnen, maar mot "n lager loon moet laten loopen. Spre ker blijft van meening, dat men, ook bij de Reiniging, volkomen volslagen vakmenschen hebben moet. Voor spreker is een urinoir-reiniger dezelfde als een andere arbeider. Men moet nog medelijden hebben met deze menschen, omdat het een vuil beroep is. Wie zijn volledige werkkracht geeft mag men niet afschepen met een loon, waarvan een normaal gezin niet kan leven. De heer DE BRAAL legt een staatje over uit de „Politie-Bode", waaruit blijkt, dal een weekloon van f 15.42 noodig is. Spreker merkt op, dat in Amsterdam thans ongeveer 12 wordt gegeven. En in Utrecht is het loon ook met 1 verhoogd. En in Schoten wordt 12.50 gegeven als mi nimum. Spreker komt er tegen op, dat do heer De Breuk zegt, dat men aan de Reiniging nog extraatjes heeft, daar B. en W. de gemeentenaren uitnoodi- gen, geen fooien te geven. De lieer BREGONJE zegt als werk man te kunnen oordeelen over de kos^ ten van een gezin. Met 13.80 hoeft men nog niet voldoende. Men moet eens zien, met welk een zorg men onder arbeiders de ver meerdering van het gezin tegemoet ziet. Voorts betreurt hij het, dat de heer' De Breuk oenigszins smalend heeft gesproken over dc menschen, die zulk een onprettig werk doen, als de ge meen terei n i ge rs. De heer VISSER heeft weinig ken nis van arbeiderstoestander., maar neemt do opinie van de Commissie als do juiste uan. De heer De Breuk zegt wel, dat men voor 10.80 men schen krijgen kan. maar niet, dat die menschen van dat loon leven kun nen. Zoolang men spreker daarvan niet overtuigt, zal spreker stemmen voor een .lanvanssloon van 12. De lieer LOOSJES maakt de min derheid van liet college van B. en W. uit. Hij zal uiet veel meer over de zaak zeggen. Spr. is vóór een aan vangsweekloon van 12. Spr. markt nog op, dat cle cijfers in andere plaat sen gegeven, weinig-zeggend zijn, daar men uiet weet. of de laagste loo- non al of niet werklieden boven 23 jaar betreffenWat betreft de opmer king van den heer De Breuk over het aandeel van do hoofden-van-dienst„ merkt spr. op, dat dit alleen het geval is geweest met den directeur der Rei niging. liet voorstel van B. en YY. wordv ver w orne n met 26 teeen 3 slem- men. Vóór stemden de heeren De Brouk, Hulswit en Kruseman. liet voorstel van de Commissie (8 loonklassen van 12 tot 16.20) wordt aangenomen zonde rs temming. De heer DE BRAAL licht zijn amen dement toe, om te laten vervallen de bepaling, dat de loonsverhoging kan Ingehouden worder. WJ t bestaan van

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7