lAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. GEVONDEN VRIJDAG 19 MEI 1911 Buitenlandsch Overzicht 'T ARBITRAGE-VERDRAG. Uit Washington werd geseind, (zie vorig Overzicht), dat nu ook Ei ank- rijk in do bewoging voor een arM- Irngo-verdrag betrokken is. Dit mag on verwacht ïieoten. Nader is dan ook Uit het Vorre feston geseind „Het feit, dut Frankrijk zich, even als Engeland, bij do arbitrage-bewe ging heeft aangesloten, heeft to Washington verbazing gewekt, daar men van meemiig was, dat alleen do Veroonigde Staten en Engeland zich hadden verstaan over de eerste stap pen in deze richting." Men inag aannemen, dat de laat ste mededeelingeu over den inhoud van het arbitrage-verdrag vrij juist zijn. In de eersle plaats treft de wijde strekking van het ontwerp, dat im mers ook wil voorzien in arbitrage voor gevallen, die de nationale eer en de levensbelangen der betrokken volkeren raten en die in de beslaan de arbitrage-verdragen uitdrukkelijk •„waren buitengesloten. Een tweede punt, van groot belang ditmaal speciaal voor Nederland van beteekenis is, dat iu de beide .vormen, in welke tot arbitrage, die 'de eer of de levensbelangen van de contracteorcnde partijen raakt, zou .worden overgegaan, aan hot "Haag- scho Hof van Arbitrage een belang- •ijke rol wordt toegedacht. Enkele bladen schrijven artikelen over do verhouding tusscheu ENGELAND EN DU1TSCHLAND in verband met liet bezoek van den Duitschen keizer aan koning George De „Temps' schrijft o. a. „Deze reis kan beschouwd worden als een aanduiding, dat er verbete- ïuig is gekomen ia de betrekkingen tusscl.cn Duilschlund en Engeland. Op zich zelf zou weliswaar uie reis voor de verbetering niets bewijzen, het is vroeger zelfs wel voorgekomen, dal suo.tgclijke omstandigheden aan leiding werden lol nieuwe geschillen. Maai iu verband met den toestand krijgt zij een andere belangrijke be teekenis zij toont namelijk, dat men aan beide zijden er naai' streeft, even tueel'. moeilijkheden niet te vergroo- ten c.' j is ten deele een erkenning van ue speciale omstandigheden, waaronder te-ide lauden 111 econo misch, politiek en militair opzicht met elkander moeten leven. Voor ons, die niet geiooven aan dooi liet noodlot voorbestemde oor logen, is deze ontwikkeling een reden te meer, om op den voortduur van het Europeesch evenwicht te blijven vertrouwen. In de idee van dat even wicht ligt een kracht, die zich omzet in daden uit die handelingen moet evenwel eerbied blijken voor de be langen, waarmede zij in aanraking •komen, anders zou haar uitwerking niet van blijvenden aard zijn." Er is ontdekt althans het wordt in een telegram uit Lissabon verzekerd. Het moet een ernstige royalistische sa menspanning tegen de republiek zijn, want de volgende bijzonderheden worden gemeld Daar de samenzweerders zeker van hun zaak wilden zijn, trachtten zij een fonds bijeen te brengen, tot dek king der kosten voor een militaire expeditie, die over Oporto Portugal ZOU binnendringen. Do expeditie zou uilgaan van Vigo. Personen, beh'oorehde tot het gar nizoen van Oporto, namen deel aan de samenzwering. Een gevolmachtigde van een groep financiers, die reeds 5 millioen bijeen hebben gebracht, bevond zich dezer 'dagen te Brussel, om financieele kringen aldaar te polsen. Hij bood, voor het geval de samenzwering mocht gelukken, mijn- en spoorweg concessies In Portugal aan, in ruil voor do financieele hulp. Tot zoover het telegram. De juist heid van het beweende kunnen we hier moeilijk coniroleeren, wel kun nen we in herinnering brengen, dat in Jeu laatsteu tijd met veel sensatie v or set lil lende zoogenaamde samen zweringen in de jonge republiek ont dekt zijn, waarvan later weinig of niets meer is gehooid. Bovendien komt liet ons onwaarschijnlijk voor, dat er rijkaards gevonden zullen wor den, die geld willen geven, in ruil voor concessies, die zeer, zeer hoog in de lucht hangen. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Omtrent de colonne onder aanvoe ring van Brulard is nog weinig na ders bekend. Alleen meldt een tele gram, dat de colonne op 16 dezer op een groep Marokkanen stuitte, die evenwel na een levendig gevecht ruggodreven werden. Men mag dus veronderstellen, dat de troepen hun opmarsch naar Fez voortzetten, maar dat zij vele moei lijkheden ontmoeten, daar de bevol king van liet gebied, waar zij door trekken, zich vijandig gezind betoont. Naar uit Taudzjor geseind werd, zou, volgens verholen, daar door inboor lingen aangebracht, de colonne tol Dar-Kaïd-Bel-Itliudda of tot Dar-Beai- Ali gevorderd zijn. Ook gaat er een gerucht, dat er 145 Marokkanen in een gevecht tegen de manschappen van Brulard gesneuveld zouden zijn. Woensdag is er een koerier te Tandzjer aangekomen, die uit Fez een brief en officioele rapporten bracht, van 9 dezer gcda'gteekend. De ze behelsden slecht nieuws. De op standelingen houden de stad ingeslo ten. Zij hebben zich genesteld in de tuinen en onder de wallen der stad, waar ze voor do artillerie der forten onbereikbaar zijn Bovendien laat de schietvoorraad binnen de muren van Fez niet toe, dat er een vuur van ©eni ge beteekenis op do belegeraars ge opend wordt. De bewoners van Fez Bali, dat is het oude gedeelte van de stad, onderhouden vooral gedurende den nacht heirekkingen met de Ber bers en de Sjerarda, die de stad om singeld houden. Zij doen mededeelin- gen omtrent versterkingen in de stad en het schijnt gevaarlijk te zijn in het oude stadsgedeelte, waar het ver raad tiert, troepen te posteeren, daar de geest der bewoners er reeds zeer onrustbarend is. De mehalln, die door majoor Brómond naar Fez voerd is, is in verschillende bastions ondergebracht, die zij slechts verlaat, om de belegeraars te beletten de poor ten der stad open te breken. Zoodat het hoog noodig is, dat de colonnes van Brulard en Gouraud te Fez ti komen. Een telegram aan een Engelsch. blad maakt melding van EEN BELANGRIJK GEVECHT bij Fez, 12.000 opstandelingen hebben de stad drie dagen lang verwoed aan gevallen, maar zijn teruggeslagen. De troepen van den Sultan, buiten de stad gelegerd, wachtten den aan val af. liet geschut maaide telkens den onstuimig aanstormenden vijand neer. Eindelijk trok deze m venvar- ring terug. De troepen van den Sultan leden weinig verliezen. De Sultan sloeg het gevecht uit een toren van zijn paleis gade en wensch- to de kolonels Brémond en Aangin met de overwinning geluk. De berichten UIT MEXICO doen de laatste dagen hopen, dat men binnenkort een herstel van de nor male toestanden in de republiek mag tegemoet zien. Zelfs vernam men, dat president Diaz de proclamatie, waarin hij zijn aftreden bekend maakt, reeds heeft onder leekend. Andere berichten ge ven te verstaan, dat Diaz beloofd heeft, nog vóór het einde der maand te zuilen heengaan. In elk geval is de wapenstilstand - reeds onder de telegrammen als onmiddellijk aanstaande aangekon digd er door. De staking dei- vijan delijkheden zal vijf dagen duren, en zij zal absoluut zijn. Dat wil zeggen, zij zal gelden voor heel Mexico. Het leemt er nu maar op aan, of de op standelingenleiders, die niet in den staat Chihuahua (het operatieterrein van Madero) vechten, zich zullen ge bonden achten door een overeen komst, door de regeering aangegaan met Madero. Het schijnt, dat men in parlemen taire kringen te Berlijn meer hoop begint te koesteren voor de herziening eter grondwet voor Elzas-Lotliarin- gen. De regeering heeft achter de scher men hard gewerkt, om de commissie leden voor het wetsontwerp te wón nen. Heden worden de zittingen van de Rijksdagcoinmissie hervat en met meer vertrouwen ziet men de resulta ten tegemoet. IN ALBANIe is weer gevochten. Een telegram uit Skoetari meldt, dat te Goussinie een botsing heeft plaats gehad tussclien troepen en opstandelingen de rebel len leden groote verhezen. Op het slagveld weiden Montenegrijnsche geweren gevonden. Ook in de richting van Kolaschino hebben schermutselingen plaats go- had. De Albaneezon vielen in een hin derlaag en verloren 12 man. Dit zijn korte telegrammen, die er evenwel op wijzen, dat de rust in Albanië nog lang niet teruggekeerd is. Ook is het opmerkelijk, dat er Montenegrijnsche geweren gevonden zijn. Hoe rijmen de Monte- uegrijnen dit met ihun beweerde neu traliteit Wellicht zullen do regeerders in Konstanttnopel dit ook wagen en weer eens vertoogen naar Cettinje sturen. En, of die dan meer zullen helpen dan de eerste Men verneemt, dat Turkije de veel besproken KADI'S NIET NAAR KRETA zal zenden. Do Mohammedanen op Kreta zullen hun kadi's zelf kiezen en de Forte zal hun benoeming do goedkeuring der. beschermende mogendliedeii onderwerpen. Stadsnieuws „KRACHT EN VRIENDSCHAP." Woensdagavond is hl ar ter stede opgericht een meisjosafdeeling der Christ. Gyrnna. Vereen. „Kracht en Vriendschap". Nadat de voorzitter, de heer D. Blom, hel samehzijn ge opend had, werd door den directeur, den hee'r A. J. Meije'rink, de lessen aangevangen. Deze afdeoling telt thans 40 leden. Kracht en Vriendschap heeft thans ruim 100 leden. „LAUREN'S JANSZ. COSTER." De muziekvereeniging Laurens Jaiisz. Coster houdt deze week een uitvoering met medewerking van de dames D. van der Burg en A. Dreos, den heer A. Kaptein en een Gem. Dubbel Kwartet. Directeu'r ls de heer K. H. Kerk hof!. UIT DE RECHTSZAAL. EEN MEISJE GESLAGEN. Zekere Th A. II. heeft op 5 April te Assondelft niet een meisje, Dora Weber, met wie hij indertijd verkee ring had, ruzie gekregen, en haar zoo heftig op den neus geslagen, dat dit lichaamsdeel hevig bloedde. Nu nog klaagt het meisje wel over hoofd pijn. Mr. Iloyer Vroeg lweek gevange nisstraf. GFMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 2 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, 2 mo delmakers, 1 metselaar, 6 opper lieden, stucadoor, 1 witters, 7 machinebankwerkers, 2 monteurs, 9 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers 2 vuurwerkers, 3 ketelmakers, 5 burgersmeden, 8 machinisten, 7sto- kers, 2 electricions, 1 instrument makers, 2 koper bankwerkers, 4 ko perslagers, 8 loodgieters, 2 schoen makers, J zadelmakers, 1 kleerma ker, 2 schilders, 1 behangers, 1 stoffee rder, 4 bloemisten, 5 tuin lieden, 12 grondwerkers, 2 bakkers, I banketbakker, 2 slagers, 2 krui deniersbedienden, 2 kellners, 8 ma- gazijnknechts, 13 loopknechts, 3 huis knechts, 1 sigarenmaker, 8 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, l binder, i4 losse werklieden 2 dienstnoden, II werksters, 7 naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, 4 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 3 Koetsiers en voerlieden. ORGELBESPELING op Diasdag 23 Mei 1911, des nam. van 1—2 uur, in de Groote- of SinUBavo- terk alhier, door den Heer W. Ezer- nian. Programma: No. 1. Prélude on Fuga, E. Mobach. No. 2. Rhansodie No. 1, C. Saini- Saeus. No. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn, a lvoraalvariatiën. b. Fuga. c. Finale, Andante. No. 4. Wallfah'rts-Gesang, C. A. Lo- renz. No. 5. Communion, A. Goilman.t. R.-K. VEREENIGING VOOR VOLKS ZANG IN HET BISDOM HAARLEM. Het voorloopig hoofdbestuur dor R.-K. Vereeniging voor Voltezang in her. Bisdom Haarlem had tegen Don derdag eon eerste aJgomeene vergade ring in do sociëteit Vereeniging be legd. 's Morj^ns te 10 uur ging aan die bijeenkomst een andere in de O. L. Vrouweterk aan het Spaarne vooraf. Een koor van 200 kindieren zong er de II. Mis van Singorbergor werd uitgevoerd en do Gregoriaaiisehe en meerstemmige gezn ngon. De middagvergadering werd gepre sideerd door den hoor Van Gemert, van hier. Nadat de notulen van den 'secretaris, don heer Do Jong, waren goedgekeurd, went overgegaan tot de behandeling van de ontworpen sta tuten en reglement. Het doel der vcrooniging is, den .volkszang te bevorderen en te verbe teren volgens Katholieke beginselen. Zij tracht haar dool tc bereiken door liet oprichten van plaatselijke uf- deelingen en hot benoemen van plaat selijke commissies b. liet oefenen van invloed op den zang iu alle vereonigingen en alle in- klingen van onderwijs; c. hol oefenen van invloed op de keuze der muziek bij* int voeringen d. het houden van bijeen komsten en zangfeesten \oor kinderen on vol wassenen e. het verspreiden zoowel van reeds bestaande als van nieuwe liederen f. het uitschrijven van prijsvragen voor geschikte teksten en melodieën van bonds- en volksliederen g. hel weren en bestrijden van lie deren, die niet overeenkomen met do Katholieke beginselen j h. door tijdelijke samenwerking voor bepaalde doeleinden met andere personen en voreenlglngen. die het zelfde doel ook nastreven andere, wollige middelen, die aan het d.iel bevorderlijk kunnen zijn. Alleen Katholieken kunnen wer kend-, beschermend- of belangstellend lid der vereeniging zijn. Ter vergadering werd medegedeeld, dat een viertal afdcölingen van de vereeniging (te Rotterdam, Amster dam, Den Htuig en Delftj in wording zijii, terwijl in Haarlem reeds 150 le den zijn- Men propageert voor de op richting van meerdere afdeelingen. Na de vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement had de hoofdbestuursverkiczing plaats. Ge kozen werden: mej Wichmann, te 's-Gravenhage mevrouw Kerkhoff— Poortman, tc Haarlem, en de heeren: Do Jong (Haarlem), Schiphorst (Haar lem), De Pater (Amsterdam), pastoor Jansen (Den Haag), Van Gemert (Haarlem), Laudy (Amsterdam) en de ken Stoffels (Haarlem). In principe is besloten tot de stich ting eerier federatie van allo diocesa ne veerenigingen voor den volte- De voorzitter sloot do bijeenkomst om half vijf. PROPAGANDA- F.N LIEDER AVOND. Donderdagavond hooft de R. K. vereeniging voor Volkszang in het Bisdom Haarlem een vrij goed be zochte bijeenkomst in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging gehouden. De avond was, behalve aan de pro paganda, aan den zang geVvijd en werd met ec'n kort woord geopend dóór den eere-voorzitter monseigneur deken Gvaaff, van hier. Daarna ving hot muzikale deel va.n 't programma aan. Een koor van 300 zangeressen en zangers (héél jeugdige en kleine zan geresjes waren er onder, die dapper hun best deden) bracht onder leiding van den heer De Jong, een veertien tal liedckens ten gehoorc uit het lie derenboek „De Leeuwerk" (leeuwe rik). Het geheel klónk frisch; terwijl over het algemeen zuiver gezongen werd en de dirigent zijn talrijke schare goed onder appèl bleek te heb ben. Het succes was natuurlijk groot en de vele aardige uielodieèn, door frissche, jeugdige stemmen gezon gen, werden met grooten bijval ont vangen. Als punt 8 vermeldde de agenda een propagandistische toespraak j door den heer Alphous Laudy, let terkundige te Amsterdam, lid van 't hoofdbestuur der vereeniging. Deze hield een zoor gloedvolle en bloem rijke rede, waaruit we hier eenige punten aanstippen. De hee'r Laudy merkte in den aan vang zijner rede op, dat liet lied nog altijd de beste propagandist voor den volkszang is. De dag van heden heeft een bijzondere boteekonis voor de ontwikkeling van liet Katholieke leven in het bisdom Haarlem, omdat man. den doop viert van de diocesane vereeniging voor den volkszang in 't bisdom Haarlem. In beginsel is zelfs besloten tot een federatie van alle diocesane volte- zangvereenigingen in Nederland. Daarom bracht spr. een eeregroet aan de stichters van dit alles, de mensohen vah de volkszaugverceni- ginig in Limburg, speciaal aan den heer Merkens, en deed dit in het Limburgsch de taal van zijn eigen geboortegrond. Hij hoopt dat ook in het Nedor- lahdsche lied de Llmburgsche Leeu werk de componisten en dichters aan het zingen moge brengen, ten bate van den volkszang. „Neemt den Heiland op de schou- de'rs en draagt Hem weer binne'n in den volkszang, onder den roep: „Aan U, o Christus der eeuwen, aan U zij de zegepraal!"' 'zeidë spr. toon hij herinnerde aan de vele slechte liede ren d e tegenwoordig gezongen wor den, ja, zelfs bij de kinderen ingang vinden. Verschrikkelijk vindt hij wat onlangs gebeurd is in de Kroon, toen op een kinderfeest de kinderen niet de eenvoudige HoUandsehe liedjes, maar wel allerlei opcrcttedeuntjes bleken te kennen. Maar ook in Haarlem zal nu een reactie kómen, 't Geen de Limburgers begonnen zijn heeft zich voortge plant, heeft elders ingang gevonden en ook hier zal dat zoo zijn „Meer Vreugde", had een Duitsch prediker tot tekst van zijn preek ge kozen, „Meer volkszang" was de tekst van den spreker van dezen avond, die onder donderend applaus het podium verhei. Daarna werd het muzikale deel voortgezet. Mei. Angélique Bakker en mej. M. van der Vijver traden achtereenvolgens als solisten op. tel den begeleid op den vleugel door prof. Dobbelsteen (de heer Jonck- bloet begeleidde het koor). Mej. Bakker droog met een lief. beschaafd geluid vier liederen voor. nl Hemelhuis, De verhuizende meid, Moederke Alleen en Het afscheid der Zwaluwen. Wellicht had haar voor dracht meer expressief kunnen zij'n in „Hemelhuis", maar toch boeide zij over 't gefïeel doo'r een levendig voordragen, gepaard aan een holder en klankvol geluid. Veel succes behaalde zij, evenals mej. v. d. Vijver die tori gehoore bracht Een kind van Holland, Het lied van den smid. Hij' die geen lied je zingen kan, en Het lied van Pier den Mandenmaker. Toch was zij minder gelukkig dan haar voorgangster. Haar geluid bleek soms niet genoegzaam gevormd voor een helderen en klankrijken zang van een lied als b.v. haar laatste num mer. Toch gaf ook zij overigens wel goeds in haai' voordracht. Het woord werd o.m. nog gevoerd door prof. Dobbelsteen, die de hoop uitsprak dat de heer Laudy ook in Den Bosch een propagandarede als die van hedenavond zou komen hou den. Mevrouw Kerkhof f-Poortman kwam den dirigent, den heer Jacques de Jong, een krans aanbieden. Ten slotte gaf het koot nog eenige liederen, terwijl het publiek in de zaal een paar daarvan meezong. Te half elf eindigde deze bijéénkomst, bijeenkomst. Hind et wet. B. en W. vau Haarlem maken be kend dat van heden op alle werkda gen, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 um-, lot 30 Mei e.k. des voormiddags ten 11 3/4 ure, ter ge meente-secretarie, 7de afdeoling, ter inzage is nedergelegd het Ingekomen verzoekschrift met de bijlagen vau Bestuurderen der Cooperative Brood Ónze Lachhoek MUZIKALE GEVOELIGHEID. Een medelijdend heer ziet op straat oen orgelman, die zijn hoofd met een dikken wollen lap zoodanig verbon den heeft, dat de opren er geheel door bedekt zijn. De heer geeft hem een dubbeltje en vraagt, wat hem scheelt. De orgelman maakt den doek los, laat zijn gezonde ooren zien on zegt gelaten Ik draag 'ui alleen, om niet den heelen dag dat verwenschte gedreun to hooren. Onderwijzer. Vertel me eens, Karei, wanneer is het oogsttijd Karei. Van November tot Maart, meester. Onderwijzer. Maar, Karei, waar- u noem je nu juist die koude maan den Wie zei je, dat zo de oogstmaan- in zijn Karei. Vader. Hij is loodgieter. baltic brij en Verbrui ksvereeni ging do Eendracht", om vergunning tot uit breiding van de bakkerij in het per ceel no. 6 in eene poort aan de Klcck- steeg, door het bijtrekken van het perceel aan he-t Donkere Spaarne no. 42, en het daarin bijplaatsen van ecu oven, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 30 Mei e.k., en wel des voormiddugs ten 11 3/4 ure op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, be zwaren tegen het uitbreiden der in richting in te brengen. B. en W. nfaken bekend, dat bij hun beschikking van 11 Mei j 1. aan do Naauilooze Vennootschap „Maat schappij tot voortzetting der zaken, gedreven onder den naam van Klaas Tilly", vergunning is verleend tot op richting van eene oliekokerij met een lx-waar- en ver-werkplaats van terpen tijn Ln een gebouw, te stichten op een gedeelte van liet terrein aan het Zul- der Buiten Spaarne O.Z., kad. sectie E no. 2973 en 2990 ged. Rubriek voor Vragen Geabonceeiden Lebben Lot voorrecht, ▼ragen op rerachiüend gebied, mils voor beantwoording vatha.ir, in to tender r.»| da Redactie vnn Haarlem's Dagblad. oota Houtstraat 53l Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aun vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender voruieldea wordt geen aandacht /rc-chouken. VRAAG. Mijn betrekking is tegen 1 Juni upgezegd, en de oude dienst bode werd teruggenomen. Daar liet nu binnentijds is, kan ik geen andere betrekking krijgen. Heb ik nu het recht schndevergoeding te eischen ANTWOORD. Wanneer me vrouw oen opzeggingstermijn van zes weken in acht genomen heeft, kunt u geert schadevergoeding eischen, ook al moet u binnentijds den dienst ver laten. VRAAG. Ik heb een dochter, die oen man met twee kinderen heeft. Zij heeft die 14 dagen verlaten en is naar Duitschland gegaan. Nu is zij reeds lang terug, maai- zij belastert sinds dien tijd haar ouders, om zich zelf vrij te pleiten. Bij de politic ben ik reeds geweest, maar zonder resul taat. Wat moet ik nu doen VNTWOORD. Dien, als weer iets van dien aard voorvalt, onmiddellijk een klacht in bij den officier van jus titie, VRAAG. Hoe verwijdert men eivlekken uit een ontbijtservet ANTW OORD Mc-t een weinig gekristalliseerd citroenzuur. VRAAG. Ik heb verkeering ge had, die nu af is. Ben ik verplicht, den ring terug te geven ANTWOORD. Verplicht is u daartoe niet. eens gegeven blijft gege ven. maar een vaste gewoonte is het wel. Als het houden van den ring u onaangenaamheden bezorgt, doet u het best. hem maar weer terug te ge VRAAG. - Ik ben voor do eerste maal bekeurd, toen ik met een fiets op een voetpad reed. Ik was nooit gewaarschuwd, en ben tot ƒ3 boete veroordeeld. Kan ik nu nog verminde ring krijgen ANTWOORD. U kunt bij do Rechtbank tegen het vonnis in appèl komen, maar dat zal u wel niet veel baten. FËUILLHÏON Doane najll do geschiedenis, welke hij des avonds gehoord had, mee naar bed en stond er mee op. Hij kon haar niet uit het hoofd zetten. Zij bedierf :hom zijn „vacantia", wat wel jammer ,was, want hij was een vroolijke ka meraad in oen gezelschap, liet woer was slecht 't was al laat in Septem ber on dtfn een regenachtig© herfst in 'Londen I Ilij had geen rust, hoorde .plotseling <le „stem uit het Oosten" en drio welven latei- slenterde hij door den bazar te Smyrna. Hoewel hij zo reeds eerder had go zion, miste d© plaats ook nu voor hem miet den tooveruchligen indruk. In do gangen heerschto do zachte, en toch ^doordringende warmt© van het Oos ten door spleten en gaten in het dak Schoot dc zon haar stralen op de kleu rige rijke stoffen, in de winkels opge hoopt, op de echte en nagemaakt© curiositeiten, op de schilderachtige ■deeding vnn de menigte Turken, Grieken, Koerden. Albaneezen pvanronder Deane zich bewoog. Als men enkele Europeanen niet meere kende, zou mou gezegd hebben, dat de plaats er nog even zoo uitzag als voor eeuwen her. Nu en dan werd het rumoer in den bazar, dot veel op het gegons van een reusachtigen bijenkorf geleek, verbro ken door het gerinkel van bellen, als iemand o- oen ezel gezeten uit een der zijgangen kwam. gevolgd door een rij kameelen, die zonder gerucht voortstapten langs don nauwen weg, terwijl hun koppen do tapijten en de kens en de gehord uurdo zijden stof fen aanraakten, die aan weerszijden uithingen. I-Ict was een tooneol uit do „Duizend en één Nacht" en wie zich er in bevond, had geen moeite om te geloovon aan de waarheid dei- oude sprookjes. Mogelijk was waf in een dier kolossale kruiken zat wel ©en botooverde geest, de maji op den ezel kon wel Ali Baba zijn op weg naai den -geheimen kelder. Dat was zeker Morgiani, die door gindscho opening liep dat kon niemand anders zijn dan de groot© Kalief Haroen al Ras- jid, gevolgd door zijn trouwen groot vizier, en dio zeeman met zijn ver weerd gelaat, wol. dat was Sindbad, zonder twiifel. O, wondervolle plaats. Slenteren is een kunst, die men in haar volmaaktheid alleen in het Oos ten kan leeren. Deane in zijn witte kleeding, met. roodo fez. leek wel iets op een Ooster ling, terwijl hij langzaam, met de handen op don rug een sigarette in den inond tusscheu de stalletjes voortwandelde. Als hij bij een tentje bleef staan om ©en kleinigheid te koo- pen, sprak hij zoo vloeiend Arabisch, dat de Turk in zijn gebogen houding 't begin mompelde van den welbe kenden regel van een Moliammedaan- sclie formule „Allah akbar", (God is het grootst), waarop Deane zonder verwijl antwoorddo: „Oo Uhmmed rasooi Allah (En Mohammed is zijn profeet.") Een eind verder sloeg hij eon gang in naar een open hof of Kalm, waar de kameelen en hun drijvers rust ne men. I-Ict was een aangenaam oord, een soort oasedo kameelen. her kauwden liiin hooi in de schaduw van een broeden palm, oen fontein liet haar zacht tintelende muziek hooren, wedijverend mot die vuil de bellen, als de geduldige dieren den kop be wogen. Deane zette zich neer bij de fontein en leunde achterover om de frissche lucht te genieten en den hel deren zonneschijn, terwijl hij met half gesloten oogen naar do omge ving zag. De vier zijden van de Kalm werden ingenomen door kleine winkels en woningende laatste met hun zwart getraliede vensters en dicht gesloten deuren gaven een geheimzinnig voor komen aan de plaats, die tint van mysterie en romantiek, welke aan allo dingen in het Oosten eigen is. On der den invloed van zijn omgeving slcot Deane de oogen en was half in geslapen, teen hij een lichten voetstap bij hem hoorde. Hij opende de oogen en zag Sir Gordon Trafforde lang zaam de kaïncelen en hun slapende drijvers voorbijgaan. Deane was niet verwonderd daar Trafforde aan te treffen. Hij stond niet op on leunde voorover om te ont dokken of Sir Trafforde naar hom zou zien. doch do ongelukkige man ging voorbi' en verdween in ©en nauwe opening in een der zijden van het vierkant, die Deane nlot eerder had opgemerkt, Ilij was nu klaar wakker en stond on hot punt de plaats te ver laten, toon twee gesluierde gedaan ten met den on hoorbaren stap der Tuvksche vrouwen, hem voorbijgin gen. Alleen bet bovenste gedeelte van het gelaat was zichtbaar, maar hij zag", dat de «ene een oudo vrouw, de ander eon jong meisje was. De oude sloeg de oogen niet op, doch liet meisje wondde liet hoofd «en wei nig om en zag naar liem. Deane schrok en bleef stokstijf slaan, ter wijl liij op zijn sigarette beet. Zijn plotselinge ontroering was niet ver oorzaakt door de wondere schoon heid dor oogen, maar door het feit, dat deze volkomen geleken op die van den man. welke zoo juist door een donkere gang verdwenen was. Ja. zij hadden een sprekende gelijkenis met Trafforde's oogen, behalve dat de treurige en moede blik van deze bij het meisje vervangen was door een drooineme teedere uitdrukking. Zij had ongetwijfeld zijn verwonde ring bemerkt, en trok den sluier hoo- ger. Terwijl ze dit deed, trapte zo op een meloenschil en gleed uit. Zij zou bet evenwicht wel bewaard hebben, doch de oude vrouw, haar ongeduldig bij den arm grijpende, was oorzaak, dat zij viel. Voor het oogenblik ver getende, dat het verboden is' 'n in- landsche vrouw ic naderen of auh te raken, naderde Deane onwillekeurig het meisje, maar bleef in tijds staan, nog voor 'n Turk, die tot nog toe het tooneel onverschillig had gadegesla gen, een dreigend gegrom kon laten hooren. Het meisje, rood «ls een pioen, took den sluier dicht over hot gelaat, sprong op en werd door de oude vrouw meegetrokken, dio haar verwijtingen deed over haar ongeval. Zij verdween in de gang, wolk© Traf forde was binnengegaan en Deane verliet het plein. Hij zei, buiten de bazar gekomen, tot zichzelf, dat de gelijkenis eon vrucht van zijn verbeelding was, ver oorzaakt door z'n voortdurend den ken aan Trafforde's geschiedenis, en dat hot beste wat hij doen kon zou zijn. Smyrna en liet Oosten te verin- ten zonder uitstel. Doch de oogen van het meisje lie ten hem geen rust en hij kon niet van den bazar wegblijven later in den avond kwam hij er nog eens. Traffor de zat daar op de steenon bank bij de fontein, met gevouwen armen en op do borst gebogen hoofd. Hij sliep. Deane wilde hem niet lastig vallen en daarom heengaan, toen 'plotseling een man uit de nauwe gang ver scheen en op den slapende toesloop. Deane verschool zich achter een hoop opgestapelde zakken en zag toe. De man kwam half kruipende bij Sir Gordon, bleet een oogenblik om zich hoen spiedend staan, en greep toen Iiaar Sir Gordon's horloge. Nu wist Deane dat het voor den slapende be ter zou zim liet horloge tc verliezen, dun dat do bewoners van dc plaats ta hoop liepen, want twee Europea nen zouden niets kunnen uitrichten logon een bende haatdragende Ooster lingen. H" hoopte dus, dat de dief met het horloge zou heengaan zon der den andere te wekken. Maar do man moest zeer lomp te werk zijn ge gaan, want Sir Gordon werd wakker, sprong op en greep naar den roover. De man uitte een teeken van verwon dering. (Was het een teeken vnn her kenning en haalde 'n mes te voor schijn. Maar Deane had het oogenblik 1 >crokend, waarop tusschenkom'st noo dig zou zï;n en voor de dief gebruik kou maken van ziin wapen sloeg hij hem tegen den grond. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5