r non ws kro-vn worden, doch het ont brak Bosscha aan de gelegenheid om zijn vernuftige methode uit te. wer ken. Heilige jaren later vond hij eeno methode van dubbeltelegrafie uit, waardoor hij de mogelijkheid aan toonde om op een telegraafdraad, die Rotterdam, Den Haag en Amsterdam verbond, zes berichten te gelijk over te zenden, door op hetzelfde oogen- blik tusschen elke twee plaatsen in beide richtingen te seinen. Toen Bosscha assistent werd aan het Natuurkundig Kabinet te Lelden, was hij in de gelegenheid met een voor dien tijd ruime verzameling van instrumenten te werken. In die dagen trad de wet van liet beihoud van liet arbeidsvermogen meer en meer op den voorgrond door de verhandelingen van Robert Mayer en Helmholtz. Youle had het moge lijk gemaakt het mechanisch ar beidsvermogen uit te drukken in warmtecaloriën Bosscha, dit nieuwe beginsel toe passende op de scheikundige wer king in een element van Daniell, vond dat het mechanisch warmte-equiva- lenit gelijk staat met 728 cal., een «eer bevredigende overeenstemming met do uitkomsten van Fauve en Siibormann, die 714 cal. hadden ge vonden. In het vervolg van Bosscha's verhandeling worden tot nu vragen, betrekking hebbende op electrische stroomen, besproken, o.a. toonde hij aan, dat met de wet van Youle de warmteontwikkeling in het zwavel zuur, waardoor een electrische eti-oom geleid wordt, uit den werke- lijken weerstand der vloeistof kan v. orden berekend. Met deze proefnemingen had Bos- sclia deel genomen aan de bevesti ging van de „Wet tot behoud van het arbeidsvermogen.'' In Januari 1858 hield hij m Utrecht in het Nutuurh. Gezelschap een meesterlijke rede, waarin hij de beteekems van deze wet tefc opzichte van den gal vanise hen stroom uiteenzette. Ook thans nog is het een genot deze rede en de populaire wetenschappelijke artikelen, die in dien tijd in Vrij groot getal van zijn hand verschenen te lezen. „De afwezigheid van alle geleerdüeidsvertoon", aldus merkt prof. Lorenta op, „de heldere, door zichtige gedachtengang, die door een gelukkige woordenkeus geheel iot zijn recht komt, de inlassching, als er aanleiding toe is, van een dieper gaande opmerking of van een alge meens wijsgeerige beschouwing, dat alles geeft aan Bosscha's geschrif ten een groote bekoring, evenals wij het, als wij hem hoorden spreken, in jsoo hooge mate bewonderden." Nu eii dan trok Bosscha conclusies uit het werk van anderen, waartoe dezen zelve niet gekomen waren. Zoo leidde hij uit de proeven van Youle over do warmteontwikkeling af, den door de galvanische cel verrichten arbeid, welke conclusie dezelfde grootheid gaf als de door Bosscha gedane metingen. Zoo ook zij'n kritische discussie over Regnaults metingen van natuur kundige grootheden, voor de strooin- storkte van belang. Door tijdrooven- de becijferingen heeft Bosscha toen de leemteh aangevuld, d'e ontstaan waren, doordat Regnaults berekenin gen niet in overeenstemming waren met de zorg, die hij aan de waarne mingen had besteed. O.a. corrigeer de B. Regnaults becijferingen voor een emperische formule voor de uit zetting van kwik. De slotsom was een nieuwe formu le. Weemoedig is de gedachte, zegt Prof. Lorentz, dat Bosscha in zijn laatste levensjaar dit onderwerp •weer heeft opgevat en er- zelfs op den laatslen dag zijns levens nog aah heeft gearbeid. Ook vulde hij Regnaulis beschou wingen aan, owr de uitzetting van kwik in thermometerbuizen van ver schillende glassoorten. De discussie der waarnemingen viel in den tijd, dat Bosscha geen laboratorium iot zijn beschikking had Hij was toen Inspecteur van het M. O. In deze ja ren verscheen ook zijn groot leerboek der natuurkunde. Zijn experimenteel talent deed hij weer gelden, toen hij hcogleeraar aan de Polytechnische school werd en een nieuw lubuiato- riuin kon inrichten. Met Stamkart en OmJcinans verrichtte hij <ie werkzaam heden voor de nieuwe standaardme ters. Nederland kreeg twee nieuwe motors van iridiumhoudeud platina, die met behulp van een groep Fran- sclie natuurkundigen ui de jaren 1876 1880 ie Parijs vergeleken zijn met den „Mètre des archives", den oor- spi onkel ijken grondslag van het me trisch stelsel, De eene staaf bleek 5,8 een prijsvruag in 1900 door de Maat schappij uitgeschreven, hebben Bos scha en Oudemans •■••"--toond, dat Marius onafhankelijk van Galilei de wachters van Jupiter ontdekte en hun beweging beschreven heeft bewezen, dat Marius geen plagiaat gepleegd heeft Bosscha heeft gelukkige jaren in dit huis doorgebracht, aldus merkt Prof. Lorentz in het sh't van zijn re de op. De Maatschn- die hoiu dier baar was geworden, zag hii bloei a is weleer, t Van Mn rum haar tot sieraad strekte. Spreker herinm dan ann de goede verstandhouding van Bosscha en directeuren en leden der Maatschappij en eindigt dan al dus „Thans, nu hot licht ge loofd is, wordt onze smart "etemoerd door dc dankbaarheid voor wat iiij ons ge schonken heeft. IIij was rijk van ver stand en edel van gemoed, van ster ken wil, maar met ruimen blik en verdraagzame» geest, oen krachtig strijder voor het. recht, een trouw die naar ilcr waarheid." Hierop bracht Dr, J, P. Lotzy het JAARVERSLAG. uit In dit verslag wordt allereerst her innerd aan het verscheiden van prof. J. Bosscha. Reeds tweemalen heb ik zoo deelt de secretaris mede van het voor recht mijn hooggèachten ambtsvoor ganger te kunnen gedenken, afstand gedaan. Zoo gaarne had ik reeds aan zijn graf gezegd, hoe zeer ik zijn ver lies gevoelde, maar ik begreep, dat waar do familie slechts een spreker aan de groeve wenschte. die spreker de oudste vriend van den overledene moest zijn en velen uwer. die daar aanwezig waren, beuben gehoord, hoe voortreffelijk ons Bosscha's leven door prof. V. d. Sonde Bakhuyzen werd geschilderd. Ook aan u .hooggeachte Lorentz, heb ik slechts noodo de gelegenheid afgestaan Bosscha nier uitvoerig te gedenken, maar toch aan niemand liever dan u, want door wien konden Bosscha's verdiensten op physisch ge bied waardiger worden in het licht gesteld, dan door u, wiens groote ver diensten on physisch gebied algemeen bekend zijn, ja zoo bekend, dat ik zeer zeker een andere uitdrukking zou ge bruiken, indien ik niet wist, dat zulks uw even algemeen bekenne beschei denheid. onaangenaam zou zijn. Lit Bosscha's loven is u zooveel verhaald, dut ik daaraan slechts wei nig zou kunnen toevoegen, maar toch nog wel een kleine treffende bijzon derheid. Gij allen weet dat Bosscha van zijn eerste optreden als secreta ris onzer Maatschappij af, zich met do Huygens' uitgave heeft bezigge houden. Het is ook zijn laatste werk geweest. Toen ik Bosscha den 15den April j.I des middags te vijf uur ver liet, ging hij aan ile correctie van il dezer monumenteele uitgave, oogenschijn- lijk in den besten welstand Wie kon toen vermoeden, dat hij slechts wei nige uren later uit dc wereld der le venden zou zijn gescheiden Ik heb in mijn leven slechts enkele zoo droeve oogenblikken doorleefd, als toen ik do tijding van zijn dood vernam en weldra h ui zijn doodsbed stond. Want ik verlies ui Bcssclia meer dan één uwer misschien kan bevroe den. Bosscha heeft mij in moeilijke omstandigheden van mijn leven ge steund door raad en daad, op een ijze, die ik nooit zul vergeten, heeft mij waardig geacht zijn opvolger te zijn en is voor mij in alle opzichten een vaderlijke vriend geweest. En het. was juist die vriendschap, die hij mij schonk, die een, naar ik hoop, recht matige trots bij mij opwekte, want deze was niet alleen de vriendschap van een uitstekend geleerde, het was, wat oneindig meer zegt, die van een uitstekend inensch. Het waren* bij Bosscha vóór alles de uitstekende mer.sclielijke eigen schappen, die hem,ons allen zoo dier baar maakten en die hem, ook al is hij van ons heen gegaan, een blijven de plaats in ons midden verzekeren. Die zekerheid maakt het ons licht met ons werk voort te gaan in den geest van een der beste secretaris sen, die enze Maatschappij ooit heeft gehad", zot Dr. Lotzy. Omtrent de werkzaamheden der Maatschappij wordt medegedeeld, dat het tweede stuk van Gerth van Wijk's Dictionary of Planinames ge reed kwam zoodat thans het eerstel deel van dit nuttig? werk, een quarto van 14 «i pagina's, is verschenen. Aan! het volgende deel wordt door den j schrijver met onverzwakten ijver ge- werkt. Onder de goede leiding van prof. Moll wordt de uitgave van het doori het mede-lid der Maatschappij C. A. J. A. Otideui-ms nagelaten manuscript! der parasitische Europcesche schim- j mels, voor de pers gereed gemaakt, welke catalogus tol oo een bepaalden - datum wordt bijgewerkt. Van de Archives Noerlandaises ver schoot 15de deel. Van nu af is het tijdschrift gesplitst in een afdeeling der Sciences Exactes en in een serie der Sciences Naturelles. Het 13de Huygens-deel zal vermoe- welke weer andere vogels in practijk Daarna werden de brengen, zooals valken, sperwers, vragen vastgesteld: enz., waarbij wèl een vleugelslag, zij het dan ook een van zeer klein am plitudo, voorkomt. In zijn beroep van zeevaarder hoeft spreker talloozo malen liet zweven der zeevogels aandachtig gadegesla gen en herhaaldelijk, maar jarenlang olgende prijs- OndCrscheiden in ons land vertde soorten van zoogdieren zijn be trekkelijk zeer onvoldoende bestu deerd. Een uitzondering daarop vor men alleen de huiszoogdieren, alsrne- -. - de die zoogdieren, welke tot „het tevergeefs, naar een oplossing van - dit vraagstuk gszocht. Thans maant IJ™,, mden Bn d8r >»- hij een in alle opzichten steekhouden- de verklaring te kunnen geven. Hij ontwikkelt daartoe vier stellingen I. In een vrij zich voortbewegend luchtvolume, dat is een volume, dat niet in eenig omhulsel besloten is, dus o. a. m de atmosfeer Ijij wind, verkeert de lucht steeds in een zooda nige inwendige beweging, dat overal kleinere of grootere gedeelten van hot luchtcomplex in alle mogelijke rich tingen oogenblikkelijke snelheden be zitten ten opzichte van de gemiddelde ichting en snelheid van het geheele olume. Er zullen dus in zulk een luchtcomplex overal ook voortdurend in richting en snelheid veranderlijke rijzende luchtstroomingen bestaan, .•venzoo dalende. De opwaartsche en Ie dalende stroomingen zijn equiva lent ten -opzichte van de gemiddelde 'chting van het geheele volume. II. Bij wind zal over bepaalde op pervlakten de rijzing van de lucht ■wegend zijn. Dit bevordert do gelijkheid van het zweven, zonder daarvoor nochtans conditio sine qua- jn te zijn. ILL llet zweven van de vogels wordt mogelijk gemaakt door do aanwezig heid van grootere of kleinere rijzende luchtstroomingen van zekere sterkte nel berust op liet vermogen van den vogel om zou voordeeiig mogelijk van die rijzende stroomen partij ie trek ten en zoo min mogelijk nadeel te on dervinden van de dalende. De luelnweerstand, welken de vogel ondervindt, is, dank zij zijn ve derkleed, ook bij groote snemeid een jeringe du komt aan het zweven in nooge mate teil goede. Spreker iicüt aeze stellingen nog nader toe. Hij zegt o. a., dat dc verti cale component der luchtbeweging bij wind beneden een zekere windkracht Kleiner blijft dan het minimum, dut de vogel noodig heeft. Dit is de reden waarom bij volslagen windstille en zeer Hauwen wind, de vogels niet zyveven kunnen, tenzij er door een be paalde, met altijd even gemakkelijk na te speuren Oorzaak, een stijging van de lucht heersciit. legen berghellingen en bij berg toppen zal die zeer vaak aanwezig zijn, ook al is het in de dalen vol maakt stil. W aar do arend zweeft moet de lucht stijgend zijn. Luchistljging door atmosferische ooi zaken komt vaak voor. Wanneet dicht bij het aardopper- lak de meeuwen zich alleen klup- hooren. Men vraagt derhalve nv: nstons een drietal in het wild le vende, maar niet lot liet jaagbaar wild bohootende zoogdiersoorten, nauwkeurige, op eigen waarneming gegronde mededeelingen aangaande de variatie der soort binnen de gren zen van Nederland en aangaande ha re levenswijze (voedsel, voortplan ting, nestbouw, enz. II. De Maatschappij verlangt een experimenteel onderzoek omtrent de vererving der ouderlijke eigenschap- peil op de nakomelingen in een geval waarin die ouders tot twee verschil lende planten- of diersoorten behoo- ren. III. Wederuilschrijving der prijs vragen uit het programma der Maat- scliappij voor het jaar 1910. A. Uit de 'rubr.ek „Te beantwoor den vóór 1 Januari 1912", No. I, tot en met VI. B. Uit de rubriek „Te beantwoor den vóór 1 Januari 1911" No. 111 en IV. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts per regel. binnenland KONINGIN WILHELMINA IN BELGlf. De Antwerpse!* correspondent der ,TeL" schrijft Koningin Willielmina mag er op rekenen, i|at zij te Brussel met groote geestdrift zal ontvangen worden. Van nu af al betoogen do bladen, dat de hoofdstad aan de lieftallige vorstin der Nederlanden, „la gra- cieuse souverame", is de geijkte term een minstens even schitterend ont haal verschuldigd is, als aan keizer Wilhelm en president Fallières. ficieel zal haar zeker dezelfde ei wezen worden. Maar ook Antwerpen zou ditmaal wel een brokje van de feesten willen hebben. Antwerpen, waar mot min der dan 19.000 Nederlanders wonen. Do Koningin moet door Antwerpen komen maar zal haar trein stilhou den in liet Ccntraal-stalion, of maar eenvoudig van den Dam langs buitenwijken rond op de haan r Brussel komen Het spreekt bijna vanzelf, dat dit bij de heenreis het geval zal zijn. Do Vorstin mag natuurlijk geen hulde aannemen, vóór zij door don koning ïi welkomd is. Maar bij de terugreis Moest 4An haar trein enkele oogen blikken stoppen, al ware het slechts in de Statie van den Dam, zooals het bij bet bezoek van koning Willem III in 1883 gebeurd is, dan zou onze ma gistraat haar wel officieel gaan be groeten en dan bestond cr voor onze machtige Hollandsche kolonie ook ge legenheid om haar Vorstin te huldi gen. Doch de Antwerpenaars, en vooral de Hollandsche Antwerpenaars, ho pen op méér, zij wilden wel, dat er stappen weiden aangewend in Den Haag, opdat de Koningin van Brussel zou komen naar tiet Zuiderstation daar dan haar trem zou verlaten, en in een rijtuig dwars door de stad naar het Centi aal-station zou trek ken, om dan de hulde van de gan- sche bevolking te ontvungen. terwijl zij dezen tocht deed, die ze- Yoor ouden van dagen. Het is niet de oude dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpijn, rheumatiek, urinek walen, water zucht, graveel, lendenjicht enz. ver oorzaken. Ouden van dagen zoowel als jon ge menschen dienen te weten, dat de nieren zorg dragen voor de afschei-JH[ ding van het urinezuur en andere kor een triomftocht zou zijn, zou haar schadelijke stoffen uit het bloed.trein dan naar iiet Lenti aal-station Wanneer deze organen hun werk be-zij" rondgereden, zoodat zij don zou- hoorlijk doen gaat het bloed er iedere ,der "-achten haar reis zou kunnen dria minuten door heen en komt l«t"StUhftrlott. uog maar, nu baalt ei volkomen gezuiverd uit. 'net al een zekeren vorm gekregen. Zijn de meren echter verzwakt of Het dagblad „Le Matin"' maakt er al ziek, dan kunnen de onzuiverheden een formeel voorstel van. Hel vraagt in liet bloed er niet door de nieren wa' het „protocol" er van deukt, eu uit gefiltreerd worden. Hel m,t on- «f N'ederlandscho consul, dc heer - Van tien Bergh, zich de zaak voor zuiverheden bezwangerde bloed goeft 3 dientengevolge ziekte in plaats van j|et éénig bezwaar, dal ik tegen dit nieuw leven aan alle organen in heerlijke voorstel zie, isdat wij te zie ik niet goed het protocol dulden, dat wc eerst een vreemde vorstin huldigen zouden. zijn omloop door het lichaam. I Antwerpen tot dusver nog altijd niet Vandaar dat kwalen als de boven- I officieel onzen eigen koning _ontv wiekend voort kunnen bewegen, ziet» genoemde spoedig volgen, en het is peP hebben. En "'"f men soms op 300 meter hoogte een dan ook van het grootste belang, dat dozijn zilvermeeuwen lustig carrous- menschen op leeftijd acht geven op de sel-zweveh. Een kolom stijgende werking van hun nieren. Wanneer lucht cüLent hun tot feestterrein. Wan- zjj hun plicht niet behoorlijk vervul- neer de toeschouwer, beschut door fen, komt hen dan onmiddellijk te boom en huis, den schoorsteenrook hulp met Foster's Rugpijn Nieren loodrecht ziet opgaan en zegt „het is Pillen, de standaardmedicijn voor de DE MIDDENSTAND EN DE TARIEF WET. De Amhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid kan zich niet •eonigen met het voorstel van het Baron Sweerts de Land as Wyborgh zai ook in zijn nieuwe functie het eere-voorzitterschap blijven beklee- den, dat eveneens zal'worden aange-, boden aan den nieuwen burgemeeeq ter van Den Haag. Het bestuur koestert het voorn* men, als hoofdpunt voor de feestvie ring in 1813 de landing van Prins Willem in dat jaar te Scheveningen voor te stellen, maar ditmaal met meer luister, praal, schitterender uit monstering en historisch getrouwer dan vóór 25 jaar. De voorzitter, dio ook Lid is van het Haagsche comité, gaf te kennen, dat Den Haag dezo pe-' riode uil den voorgenomen optocht zou uitschakelen en aan Schevenin gen overlaten. M. DE JONGE Jzn. Te Rotterdam is, zestig jaar oud, overleden de heer M. de Jonge Jzn., oud-wethouder van Goes en lid van Ged. Staten van Zeeland. Sport eu Wedstrijden bladstil" en bij ziet een ooievaar m nieren en blaas. Zij versterken de nie Hoofdbestuur van den Middenstands- wijde spiralen langzaam stijgen, da'n ren en maken hen gezond, zij stellen bond om alleen de technische zijde hij zeker zijn, al kan hij dot niet "hen in staat om hun gewichtig werk van de Tarief wet te behandelen. Zij zien, dat het dier gebruik maakt van weer behoorlijk te doen en als uw heeft daarom tot alle bij den Bond 1 een locale stijging, veroorzaakt door nie'r&n gezond zijn, houden zij ook u aangesloten vereenigirigon een rond- een sterker verwarmd stuk land, gezond. - schrijven gericht om oen verzoek aah een dak enz. Let er op, dat de juiste naam Fos- het Hoofdbestuur te steunen om dit Spreker verklaart met behulp van ter's Rugpijn Nieren Pillen en de punt op liet eerstkomende congres, ee'nige figuren hoe de vogel bij liet handteekening van James Foster op het eerst aan do orde te stellen, en afwisselend passeeiren van rijzende het etiket voorkomen, dit behoedt u daarbij door het indienen van prae- en dalende stroomen een voordeeiig voor namaak. De echte zijn te Haar- adviezen, of zoo dit niet meer moge-j overschot aan voorwaartscho ver- lom verkrijgbaar bij de heeren J. J. lijk is, ter vergadering zelf, doorr snelling kan overhouden. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; i sprekers van verschillende richting, De conclusie, waartoe vrijwel alle en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen- j het groote belang van deze zaak dui- sc'hrijvers, die 't vliegen en zweven ding geschiedt franco na ontvangst delijk te laten uiteenzetten en haar en de andere 6.1 duizendsten mïlli- delïjk dit iaar'verscliiinem n*U\li»r 1I r l fa Ti in ttfln /Ia nW-trn n> poneht in de luchtbeweging, nu zal er bij wind altijd zijn, maar kan er ook zijn bij windstilte. Spreker eindigde aldus: Vraagt u mij of uit dit een en ander iets te lee- ren valt voort het vliegen van den mensch, daïi geloof ik, dat dit zeer ze kor het geval is. Ook zonder tot ve- derbekleeding zijn toevlucht te ne men, zijn er vormen aan to geven, welke een gedeeltelijke utilisatie va» de weerstands.panning opevern, d.i. een noemenswaardige vermindering van den luchtweerstand. Misschien zou die utilisatie ook zijn toe te passen op de schroef, n.l. door deze te lateh drukken op lucht, wel ke in een cilindrischen hollen kop verdicht wordt, en door aderen op 't achterviak van de schroef uitvloeit. De doorsnede van de schroef moet behandeld hebben, gekomen zijn, nl. van postwissel A f 1.75 vóór één, of dat er wind moet zijn om het zweven f 10.voor zes doozen. mogelijk te maken, is volgens spre- i ker niet juist; het criterium is, dat er moet zijn een opwaarts gerichte com- Dezo Neemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'* Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd! Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing Men verlange uitdrukkelijk den naam Or. HOMMEL. bit de Ginstreken SCHOTEN. Door de ant.-revoL kiesvereeniging zijn tot \oorloopige candidaten leugelprofiel zijn: in het tijd- s'<dd de hoeren E. de Graaff, aftr., W. Venema en L. F. v. Wagenïngen. schrift „Engineering" zag ik daar voor reeds pleiten. Zweef vlakken moeten vleugelpro- H A AR LEMMERLIED E C. De veeziekte, mond- en klauwzeer motor langer te zijn, dan de „mètre des archives" mei een waarschijnlij ke font van 0,16 mïkron. Bosscha is ook met zijn vele gaven in menige andere richting werkzaam geweest. Snreker herinnert aan Bos scha's aandeel in het tot-ontwikkeling brengen van het M. Ozijn verdien sten aan üe Technische iioogescliool eu de Leidsche Universiteit. Ten slotte herdenkt Prof. Lorentz Prol. Bosscha's secretarisschap van de Holl. Maatsch. van Wetenschap pen. Deze laatste werkkring was hem het liefst van alle. Hij vond hier een urbeidsveld, dat met zijn neigingen in volkomen overeenstemming was. Van het beginsel en bet streven werd hij do verpei soonlijkin™ en voor de Muatschai'-.Jij was het een groot voor- reciit een «loerde van zijn beteeke- ms aan zich te verbinden. Op dc jaarvergaderingen was hij een voorname en waardige figuur. Sedert zijn komst in Haarlem boeide hem in 't bijzonder de geschie denis der natuurwetenschappen, ge tuige zijn uitgave van de werken van Ten slotte brengt de secretaris dank aan do directeuren, die hem door oen subsidie in staat stellen een proeftuin in te richten en te exploi- ic-orcn, waarin onderzoekingen om trent het nrobleom der erfelijkheid, voor wetenschap en land- en tuin bouw van zoo groot belang, zullen worden verricht. Thans wordt het woord gevoerd door Schout-bij-nacht G. F. Tydeman, die een redevoering houdt over het ZWEVEN DER VOGELS. Spreker vangt aan, met op te mer ken, dat, voor zoover hij weet, men er nog steeds niet ui geslaagd is, een geheel aannemelijke verklaring te ge ven voor liet overigens vrij algemeen bekend verschijnsel, dat er meerdere soorten van vogels zijn, in staat om zich gedurende geruimen tijd, zon der dat zij één vleugelslag doen, zon der verlies aan snelheid en hoogte soms zelfs winnende aan hoogte en snelhoid door de lucht voort te be wegen, die dus, met andere woorden, fiel hebben en een voortgaande bui- heer&cht in deze gemeente nu onder i,g lit de Stroomrichtius, is die hat vea van 45 eoehouders in hot bij- 1 zonder m de polders tusschen Spaar ne, Ringvaart en Liede deze week f Huygens. Naast het Huygens-werk de glijdende horizontale zweefvlucht neemt ur. de studie met Oudemans kunnen uitvoeren, onder: tien over Galilei's tijdgenoot Mon moet namelijk dezen vorm van Simon Marius. Naar aanleiding van 1 zweven wel onderscheiden van dien. richting moeten zij niet lang zijn. i'V, 11(41 t Clt fKUt. I UVW Dat is, naar ik meen, reeds empt-kwamen enkele sterfgevallen voor. risch gevonden, maar of het alge- meen wordt ingezien weet ik niet, ook niet of men genoeg inziet, waar om dat zoo is. Ook moeten zweefvlakke'n elastisch zijn; zij werken dan bij de wisseling der luchtstroomen als veer-accumu- latoren en bevorderen de van het evenwicht. Het onderzoek, naar de hoogte waarop de vlieger eene voor hem b'ruikbare stijging van de lucht boven de voorwerpen op aa'rde kan vinden, zal noodig zijn, wil de mensch ooit er in slagen den vogel het echte zwe ven na te doen. Naar mijn meenfng zal er aan snelheid, aan gewicht en duurzaam heid van den motor en aan de vei ligheid nog veel te winnen vallen, wanneer de mensch, ook al gebruikt hij een schroef in plaats van klap- HILLEGOM. Tqt 2«n ambtenaar ter secretarie dezer gemeente is door B. en W. be noemd de heer A. J. Wijnekers, amb tenaar ter secretarie te Breda. L- j De verpachting van de standplaat- bewantng sen op de a- s. kermis heeft dit jaar opgebracht de som van f 200.50. SLOTEN. In tegenwoordigheid van het Be stuur en e'nkele belangstellende In gelanden had de proefbemaling plaats van een nieuw gestichte mo- tor-centrifugaalpomp-inrichting voor den Midd. Akerpolder. De uitkom sten der proef waren zeer bevredi gend, wijl de opgebrachte hoeveel heid water de aangegeven capaciteit van 360 knb. M. por uur aa'nzienlijk overtrof. Deze machine is gesticht wiekende vleugels, aandachtig in denaast den watermolen om als hulp- leer blijft gaan bij de „mocstervlie-1 gemaal dienst te doen bij hoogen r gers" van den oceaan. terstand of langdurige windstilte. oordeel omtrent de aanhangige wet aan de Regeering kenbaar te maken. VAN EEN VARKEN GESCHROK KEN. Het 2 1/2-jarlg zoontje van den land bouwer Th., te Maasniel, is Donder dag zoodanig voor een varken, dat aan zijn beenen snuffelde, geschrok ken, dat het korten tijd later aan de gevolgen van dien schrik overleed. DE REIS VAN HET DU1TSCHE KEIZERPAAR. Het keizerlijk jacht „Hohenzollem", met het Duitsche keizerspaar en prinses Victoria Louise aan boord, wordt Zondagavond omstreeks 7 uur to Vlissingen verwacht VERGIFTIGING. Omtrent het vergïftigingsgeval op het bruiloftsmaal te Limmen, waar van wij melding maakten, verneemt men verder Gisteren is een der bruiloftsgasten n gevolge van vergiftiging overle den. De vader van de bruid, Van der Peet, en nog drie personen verkeeren in levensgevaar. Een dezer zijn zelfs de laatste sacramenten toegediend. overige lijders zijn aan de bete rende hand, doch gevoelen zich nog zeer onwel- De bevolking is zeer on der den indruk van het geval. VITRIOOL GEDRONKEN. Een 3 1/2-jarig kind to Utrecht heeft een flesch met vitriool in handen ge kregen het dronk daaruit en be zweek onder hevige pijnen. EEN CHRISTELIJKE H. B. SCHOOL. In een te Ter Neuzen gehouden ver gadering van de vereeniging voor Christelijk middelbaar onderwijs Ln Zeeuwsch-Vlaanderon, is in beginsel besloten tot oprichting van een Chr. Hoogere Burgerschool. ONGELUKKEN. Te Oud-Vroonhoven is giste'ren het 3-jarig kind van C. Janssen in een ketel met kokend water gevallen, waardoor het heele lichaam met brandwonden is bedekt. De toestand van hot kind is zeer bedenkelijk. NEERLAND'S ONAFHANKELIJKHEID. Te Scheveningen vergaderde onder leiding van den heer A. Hoogenraad dc Vereeniging tot herdenyking 4- Schevenincen van het herstel van Neêrlanda onafhankelijkheid, destijds door het Juliana-feeetcomité opge richt, met het uitv. comité als be stuur. VLIEGDAG TE SOESTERBERG. Zondag a. s. vinden er wederom belangrijke vliegdeirmostrnties in het vliegkamp Soesterberg plaats. Wijn malen en Koolhoven zijn van de par tij. Voorts zal de bekende Belg Ver- schaeven de lucht in gaan. Ilii komt per aeronhuie van T u»i, naar Soester berg vliegen. Tevens zendt hij een andere machine per spoor naar Soes terberg met het oog op eventueel blij ven steken onderweg. Men kan dus weer op een hoogst belangrijken vliegdag rekenen. HET DRAMA IN DE LUCHT. Snel heeft zich het vreeselijke vlieg ongeluk, waarbij, twee slachtoffers to betreuren zijn, m hei aerodrome te Betneay bij Keuns afgespeeld. s Ocinenös omstreeks Jiaif twaalf >eg de aviateur Pierre Marie Buur- myue op m zijn mouopian, ten einde met zijn passagier, den luitenant op non-actrvitett Paul Dupuis, naar Cha lons te vliegen. Hij had twee zwen- volbracht en wilde zijri ma chine de richting geven naar Cha lons, toen een windvlaag hei toestel opUchtte, het deed kantelen, waarna de machine van een hoogte van 70 meter op den grond te piet ter viel. De benzine verspreidde zich over 't toestel, dat geliec. .erbiandde. Luitenant Dupuis werd geheel ver koold uit de verbrande overblijfse len te voorschijn gehaald. Hij was opslag dood gevallen De aviateur Bournique word in ho- peloozen toestand naar de kliniek Ie Reims gedragen. Zijn beenen waren op vreeselijke wijze verbrand, terwijl zijn armen gebroken waren. Twee uur later overleed hij. De 40-jarige Bournique had zich, als bestuurder van een „Dcperdussin"- mouoplan voor de Europeesche rond vlucht laten inschrijven. vliegmachine-fabrikant Deper- dussin verklaarde, <lat het ongeluk te 3ii was aan den te grooteu moed den aviateur. Pierre Mane Bour nique stoorde zich met veel aan de wetten van het evenwicht. „Dikwijls'' aldus Deperdussin, „hen ik gehoord, dat mijn chef-aviutcur, Aubrun, zei, dal hij bij een ongeluk zijn leven zou laten". Aubrun vertelde, dat Bournique to zeker van zich zeli was. 't Was alsof hij een voorgevoel van het ongeluk had, want tot den directeur van de viiegschool had hij nog te voren ge zegd: ,,'t Zou zeker onvoorzichtig zijn, een vrouw in de aeroplane mee te no men. Straks stijg ik met luitenant Dupuis op. Dat is niet hetzelfde. Wan- leer we onzen nek breken, weten we ran te voren wat we wagen". SLACHTOFFERS VAN DE VLIEG SPORT. De doodenlijsL t.it; avmteuxs. telt dit jaar nu reeds 16 namen. Het zijn: De Rus Roussyan, Belgrado 9 Jan. De Duitsche luit. Stein, Doeberitz 6 Febr. De Franschen Nöel en Delulorro. Douzy 9 Febr. De Italiaan Ceï, Parijs 28 Maart. De Fransche luit. t. z. Buyasson. Chevreux 14 April. De Fransche kapt. Tarron, Versail les 18 April. De twee Russen gebrs. Matjewitsch. Sebastopol 1 Mei. De Franschmnn Vallon, Shanghai 6 Mei. De Amerikaansche luit. Kelly, San Antonio, 11 Mei. Duitscher Broockemiiller, Jo- hannisthal, 11 Mei. De Amerikaan Hurdlee, Los Ange los 17 Mei. De Franschen Bournique ^en Du- mis, Reims 18 Mei. WEER EEN VLIEGONGELUK. Een Engelsch aviateur vloog te Hen don. toen de schroef van zijn vlieg machine onklaar raakte. Dc mnehino stortte neer en werd verbrijzeld; de aviateur werd zwaar gewond Gemengd Nieuws BOSCHBRAND. Uit Rheine wordt gemeld, dat een groote boschbrand in de bosschen der heeren Von Werden en Einhorn voor ongeveer 120.000 Mark sohadi} veroorzaakt heeft. DE STAKING TE JOHANNISBURG, duurt nog voort. Donderdag i* bij eeu tramremise in een der buitenwij ken een dynamietbom gevonden. Een man is gearresteerd, bij wien dynamiet is gevonden, en die naar men vermoedt betrokken is bij de po gingen om tramwagens door dyna miet te vernielen. VERGIFTIGING. Van het regiment infanterie, dat to Görlitz in garnizoen ligt, zijn 150 man ziek geworden onder verschijn selen van vergiftiging. De oorzaak is vleesch- of lood vergiftiging. KINDEREN EN DE BIOSCOOP. De regeeringspresident te Kiel heeft bepaald, dat kinderen beneden de 15 jaar na acht uut 's avonds, zelfs on der geleide van volwassenen, gecne bioscoop-vertooningen meer bijwonen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6