HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. ZATERDAG 20 MEI 1911 Buitenlandsch Overzicht Zooals blijkt uit hétgeen omtrent don inhoud van hot door president Taft aan de Britsche od Franscho re- goor in gen voorgesteld arbitrage-ver drag reeds is gepubliceerd, wcnscht deze ook arbitrage te zien toegepast in geschillen, die de levensbelangen o f de eer van het land raken en die Jn de tot dusvorro gesloten verdragen van dien aard opzettelijk uitgesloten zijn. In de jongste nummers van de „Out look" komt ROOSEVELT ZN STANDPUNT IN DEZE BEWEGING VOOR ARBITRAGE uiteenzetten. De oud-president komt tegen het voorstel van zijn opvolger op. „De Vereenigde Staten zoo schrijft hij moesten de verplichting niet op zich nomen om quaesties van eer, onafhankelijkheid of onschend baarheid van hun gebied aan een scheidsrechterlijke uitspraak te derwerpen. Stilzwijgend behoorde worden aangenomen, dat de contrac- teerendc mogendheden evenmin aan denken afstand te doen van haar rechten in dergelijke levensbelangen, als iemand in het gewone leven zijn recht van wettige zelfverdediging zou opgeven. Door de belofte om eere-quaesties aan een scheidsrechterlijke beslissing te onderwerpen, zoo besluit Roose velt, geven wij ons zelf een brevet van lafheid, waaneer wij onze belofte hou den en van huichelachtigheid en kwade trouw, wanneer wij ze schen den." Tot zoover het geschrijf van Roose velt. Eerlijk gezegd valt Teddy ons nu tegen. Is hij niet de voorstander van den vrede, waarvoor hij werd aangezien Of is hij een beetje ja- loersch op het succes van Taft Er komen MINDER GUNSTIGE BERICHTEN UIT MAROKKO, althans uit het Algerijns ch-Marok- "kaansche grensgebied, waar afdeelin- gen van de Fransche troepen, onder generaal Toutée, te schermutselen hebben met wel gewapende en drieste tegenstanders. De verwoesting van .het dorp Gersif aan die ovenzijde dor Moeloeja en de bozetting van de door waadbare plaatsen in de rivier schij nen dus op de stammen nog niet veel indruk gemaakt te hebben, wat trou wens ook wel blijkt uit de laatste be richten, die melding maakten van het gevecht tusschen een uit Debdoe in de richting van El-Merada ver trokken afdoeling verkenners en een sterke Moorenmacht. Het gevecht had plaats op slechts 12 kilometers af stand van Debdoe bij Alwana. Dooi den dikken mist kon de artillerie zich niet doen gelden, zoodat er aan Fran sche zijde, behalve een kapitein, tien man gedood of gewond werden. De gesneuvelde officier is kapitein Labordette, een man van 38 jaar. DE DRIESTHEID DER STAMMEN, die het gebied der Moeloeja bewonen, blijkt tevens uit den aanval, die er in den nacht van 13 op 14 dezer door ra treedt voorloopig als zijn opvol ger op. Madero de leider van den op stand zal zich evenwel niet geheel en al op deu achtergrond laten schuiven en men mag dus veilig nemen, dat hij tot den tijd, dat een nieuwe president benoemd meenschappelijk met De la Bafraile macht zal uitoefenen, hetgeen te min der bezwaren zal opleveren, daar zij zeer bevriend zijn, zoodat De la Barra waarschijnlijk het voornemen om Reyes tot minister van oorlog te be noemen, wel zal opgeven en aan Gon zalez Salaz, den cand. van Madero die portefeuille zal toevertrouwen. Verzekerd wordt, dat Diaz lijdt aan een ontsteking, en dat zijn toestand met het oog op zijn hoogen leeftijd vrij zorgwekkend is. Toen hij het ka binet ontving, dat hem het voorstel om af te treden kwam doen, lag hij met hevige pijnen te bed. Minister Limaritour stelde hem van te voren opgestelde vragen, zoodat hij slechts met enkele woorden behoefde te ant woorden. Bij al hetgeen de hoogbe jaarde president voor zijn land en zijn volk heeft gedaan, heeft hij nu ook nog het grootste persoonlijke of fer voor liet welzijn van zijn land gebracht, dat hij kon brengen, want hij hing, zooais bekend is. met hart en ziel aan zijn ambt en heeft er eerst afstand van gedaan, toen hij inzag, dat cüt het eenige middel was om een einde te maken aan den burgeroor log, die dreigde, hetgeen hij in jaren van toewijding, zij het dan ook niet zonder hardheid, tot stand had ge bracht, binnen korten tijd weder 1 niet te doen. De „World" van Nesv-York ziet DE TOEKOMST VAN MEXICO voorshands nog duister in. Het blad schrijft, dat de herfstoogst zoo zwaai- geleden heeft, dat hongersnood met zekerheid voor de deur staat. Bo vendien zal liet land tenminste een jaar lang onrustig blijven. Zelfs de gecombineerde strijdmachten van Ma dero en de regeering zijn niet bij machte, de geheele Republiek kalmte te brengen. Vele van Diaz' genstanders zijn bij laiige na geen voorstanders van Madero en zullen zeker geen genoegen nemen met de vredesvoorwaarden, waarover Made- '0 zoo voldaan is. DE PRUISISCHE KIESRECHT- QUAESTIE s weer aan de orde. Naar de „Mecklenburgsche Landes Zeitung" uit officieele bron ver neemt, heeft de Pruisische minister president Von Bethmann Hollweg nieuwe onderhandelingen aange knoopt niet de verschillende ressort- chefs en de leiders der partijen over de grondslagen eener kiesrechthervor ming in Pruisen. Het ontwerp zal in 1912 bij den Landdag worden inge diend. Zal dat ontwerp meer succes heb ben De quaesties in het Vere Oosten be palen zich in den laatsten tijd voor loopig tot EEN STRIJD OM MANTSJOERIJE. Van Chineesche zijde wordt be toogd, dat Rusland en Japan allés in het werk stellen, om de leening van 80 millioen Taels, waartoe China rnei een Amarikaaiisch-puitsch-Engi-lseh- Fransch consortium is overeengeko men, te doen mislukken nicz en Soengey Ra ja varieerden nog al in prijs e!n waren de omzetten, ge lijk de andere dagen wel van beteek c- nis. In de mijnafdeeling viel in hoofdzaak voor Great Cobars en Pittsburg Coal eeüig avans te no- leeren. Tabakken waren voor het meere'ndeel niet flauw; oude Deli's, Bindjeys en Sennali's lagen vast; Die houding wordt nïet het oog op alhoewel de eerstgenoemde aan it doel der leening en on hetgeen ende der week weder een 5-tal pun- het doel der leening en bij verschil lende verdragen werd vastgesteld, onverklaarbaar geheet© n. De leening moet toch dien en de munthervorming in China en de verdere ontwikkeling van Mant- sjoerije. voor maatregelen dus, die aa.n het buitenland in het algemeen moeten ten goede komen, wijl zij het handelsverkeer zullen bevorderen. Wanneer nu Rusland en Japan toch, niettegenstaande zij zich bij don vrede vuil Portsmouth weder zijds verplichtten mets in den weg to stellen van mautregelen, die China zou willen nemen ui het algemeen belang, voortgaan China te bemoeilij ken bij een streven in bedoelden geest, is zulks slechts te verklaren uit' den ensch, om andere mogendheden uit Mantsjoerije uit tc sluiten. Men vertrouwt van Chineesche zij de, dat deze toeleg zal mislukken. De commissie vau den Rijksdag v-oór de behandeling van het Grond- wets-ontwerp voor het Rijksland heeft ■ui- die wet aangenomen, nadut twee hen gedaan is op het kamp bij Tau- door de Rijkspartij voorgestelde para- rirt, waarvan de tijdelijk onvolledigegrafen over de vrijheid van gods- bezetting volstaan moest met het j dienstige bekentenis en van taai, wa- vuui' van den vijand te beantwoorden. 1 ren goedgekeurd. De wet werd aan- De aanvallers maakten zich van 180 genomen met 19 stemmen van de ossen en van 300 schapen meester, die Rijkspartij, het centrum, de natio- evenwel later teruggenomen konden I naal-liberalen, de volkspartij worden. Uit alles blijkt, dat de ontzetting van Fez nog niet zoo gemakkelijk gaat, als eerst wel gedacht was. Gunstige berichten komen er thans over DE REVOLUTIE IN MEXICO, wat ook wel noodig is, want het zag er in die republiek in de laatste tij den niet rooskleurig uit. Er moest in welke richting ook I spoedig verandering komen. Nu wordt geseind, dat PRESIDENT DIAZ ZAL AFTREDEN, en wel op 24 of 25 Mei, dus over en kele dagen. Diaz verdwijnt dus van het Mcxi- caansclie staatstooneel en De la Bar- DE KRETENSER QUAESTIE wordt uit Athene gemeld, dat een voorstel van Engeland aan de be schermende mogendheden, om het recht van Turkije, om Kadi's op Kre ta te benoemen, te herstellen, de Kro- tensers en Grieken zeer verontrust. De grondwetten van het eiland van 1899 en 1907, die door de mogend he-' den bekrachtigd zijn, ontnamen der Porie liet recht. Kadi's te benoemen. Griekenland is er pijnlijk door ver rast, dat Engeland voorstelt 't recht der Porte te herstellen. Dit zal van invloed zijn op Griekenland's hou ding in de Kretenser-kwestie. Het spant er dus weer 1 ten moesten verliezen; zij hadden dan ook bijna een koers van 500 bereikt. De Petroleummarkt had ook door Amerika te lijden, een enkel fonds, zooals Pcrlak bleef vast en vraagd, andere brokkelden wedör met weinig affaire. Het geld was ruim, noteerde zelfs 11/2 h 2 wanneer echter de vraag voor Amerikanen blijft aanhouden zal dit lage cijfer wel geen stand houden, men prof.teerde maar gretig van deze goedkoopte van geld on zijn de geldgevers dan ook spoe dig op hun voordeel bedacht wordt de prijs verhoogd. Toch 1 geen duur geld te verwachten. Stadsnieuws BEURSVERSLAG van MERENS en TLELEMAN, Haa'rlem, 19 Mei 1911. De uitspraak tegen de Standard Oil Cornp. is dan eindelijk gevallen, ter wij ltevens de gehoede ministerraad zijn ingenomen!ie,d met deze beslis sing heeft uitgesproken, en deze raad thans onverwijld de vervolging tegen de andere onwettige trustmaatschap pijen zal doorzetten o.a. tegen de z.g. Atlantische Schecpvaarttruat, waar bij ook Britsche firma's zijn betrok ken. Deze gunstige berichten hebben hunne uitwerking niet gemist. Na beurs bekend geworden was Londen zoowel als onze beurs zeer vast opende New-York den volgenden dag met 1 tot 3 verhooging om zoodoen de tot Vrijdag met een gelijkmatige rijzing door te gaan. De omzetten waren zeer groot en van vele zijden werd na dit bericht gekocht. In New- Yo'rk meende ma'n op te merken, dat verschillende personen, die vroeger in nauwe relatie tot de Morgan-groep stonden omvangrijke aankoopen in dit fonds uitvoerden. Thans deden ook weder de gewone berichten hun goeden dienst, daar men over het al gemeen zeer willig was. De Noord- Westelijke Sporen ontmoetten een zeer gunstige stemming op goede oogstvooruitzichten. Koperwaarden zeer vast met voortdurende Vraag; een gevolg van geruchten betreffen de vorming van eon kopertrust, die aanstonds na dp uitspraak tegen de Standard Oil Company zijn opgedo ken. Harrinnan-waarden eveneens vast van stemming, daar men thans een gunstige opvatting heeft betref fende den uitslag van de nog han gende processen. National Lead e'a Bade Chesapaake vast met flinke prijs- In het douchebadhuis aan het Leid- verhooging wegens onverminderde schep]ein zijn in de afgeloopën week d.videndeu. 1370 baden genomen; in dat aan den Zooals men ziet slaan uile goede of J Koudöïrhorn bedroeg dit aantal 812. slechte berichten dadelijk ,J)E GENESTET-BANK' 13e lijst van bijdragen voor de „De Genestet-Bank'opgegeven door den penningmeester va.11 het comité, mr. H. Ph. 't Hooft, Groote Houtstraat 164, Haarlem. B. Elias, 's-Gravenhage 2.50, prof. r. J. Kraus, idem, 2.50, Alg. Nod. Verbond, 25., 13. van Stolk, Rotter dam, 10., R. K., Haarlem, 5, Dames N. N., idem, 2, N. N., Gymnasium, idem, 2, N. N\, idem, 0.10, Mej. E. Baelde, Rotterdam, 2.50, Jhr. H. Smissaert, 's-Gravenhage 1, Mevr. de Wed. P. \V. Janssen, Amsterdam, I 25., Dr. N. Mansvelt, Utrecht f 1. Totaal f 78.60. EINDER-OPERETTE. Het succes, dat reeds meermalen met de opvoeringen der verschillen de kinder-operetten, door het Neder- landsch Kinder-operetle-gezelschap „Amsterdam", directeur de heer J. A. Sulsters. is behaald, heeft de directie den schouwburg doen besluiten, om nog eenmaal een voorstelling te geven. Er zal een geheel nieuwe operette opgevoerd worden, bewerkt naar sprookje van de geliefkoosde schrijf ster Agatha, getiteld „De Oranjegele dwerg of Prinses Duizendschoon' kinder-operette in 5 bedrijven, met medewerking van (ren 40-tal. jonge da mes van 12 tot 16 jaar. De muziek is gearrangeerd door mej. Femia, onder wier bekwame be geleiding de voorstelling zal plaats hebben. A k t e-e x a m e ns L. O. Haarlem, 19 Mei. Geslaagd de da mes: R. Blokker en M. W. Mooy te Zaandam; D. v. d. Gragt, te Hoorn; H. v. Griethuyzeii, te Leiden; A. W. Guitig, te Haarlem, H. Gysberts te Helder; F. de Haar te Wijk aan Zee. enwordt zonder eenige verdere bevestiging af to wachten alles als een haussemotief beschouwd. De beurs heeft over het algemeen te lang stil gelegen om thans niet eens te profiteeren, doch op het einde dezer weok waren de w.instnemingeh zeer belangrijk; dit nam eohter niet weg, dat de koersen slechts een fractie terugliepen en op alle beurzen de Amerikaoinsche koer sen zeer vast te noemen waren. Door de aaaidacht, door ohis publiek aan de Amerikaansche markt geschonken waren de Cultuur- en Rubberfondsen met zeer weinig affaire, alleen Am- Gouden Echtpaar. Maandag hoopt het echtpaar Nico- laas Ebbing cn Johanna van Brug gen den dag te herdenken, waarop hot vóór 50 jaar in het huwelijk is getreden. Velen zullen don stoeien veehoi der, wonende Dubbele Buurt 38 e zijn echtgenoote kermen. Maandagmorgen zal hei gouden feest beginnen met een plechtige g< zongen H. Mis in de O. L. Vrouwe- kerk aan het Spaarne; daarna wordt het voortgezet in huiselijken kring. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij liet bureau van politie, twee huis sleutels en een geboortebewijs. _N. de Zwager, llaarlemmerl.straat 25, oen paar kinderschooltjes. 1) Frans. Ned. Herv. Weeshuis, Olieslagerslaan, een nikkelen potlood houder. Postma, Saepredamstrnat 58 rood. een kinderportret. Gemcentereiniging, twee roeibootjes J. de Jong, Warmoesstrrrat 24, boenen broche Schuite, Schoterweg 31. een portemonnaie met inhoud. in Deukoren, Duvenvoordestr. 45, een pakje voering. W. Lont Ecndrachtstraat 35, een rozenkrans in étui. an Rijn. Nassaulaan 46, een rozenkrans. Bij T. Scheers. wonende le Amster dam, Donselaarstraut 31, is terug to bekomen een rozenkrans met zilveren kruis. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 1 timmerlieden, machinale houtbewerker, - wa genmaker, 1 meubelmaker, 2 mo delmakers, 1 metselaar, 6 opper lieden, I stucadoor, 1 witters, 5 machinebankwerkers, 1 monteur. 10 grof bankwerkers, 2 metaaldraaiers 3 vuurwerkers, 2 ketelmakers, burgersmeden, 4 machinisten, 8sto kers, 2 electriciens, 1 instrument makers, 2 koperbankwerkers, 3 ko perslagers, 4 loodgieters, 2 schoen makers, J zadelmakers, 1 kleerma Iter, 1 schilder, l behangers, 1 stoffee rder, 3 bloemisten, 4 tuin lieden, 9 grondwerkers, 2 bakkers, banketbakker, 2 slagers, 1 krui deniersbedienden, 1 kellner, 12 ïna- azijnknechts, 16 loopknechts, 3huis knechts, 1 sigarenmaker, 6 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, 17 werklieden 1 dienstboden, 12 werksters, 6 naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, 5 vrou welijke kantoorbedienden, adspi-i rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 3 Koetsiers en voerlieden. Rubriek voor Vragen Goabonneerdcn hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor leantwoording vatbaar, in te zenden bij do itedactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtu.aut 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dio niet volledig naam en vroonplaats van den inzender vermelden vrordt geen aandacht geschonken. mij kunnen zoggen hoe lang hil daarvoor moet teekenon? ANTWOORD: Wij rneenen voor 0 jaar, terwijl de premie f 120 is. VRAAG: Mijn dienstbode, die per I maand betaald werd, is niet 14 da gen vem-okkeu, achterlatende een bewijs dat zij zes weken schadever goeding wil betalen. Hoe moet ik dat geld nu -n handen krijgen? ANTWOORD: Zij ib geen zes we ken, doch slechts céri maand ver schuldigd. Neemt u daar genoegen moe, dan zal zij wel goedschiks wil len betalen en anders moet u haar voor den kantonrechter dagvaardon. lor griffie kunt u inlichtingen beko men. VRAAG: Mijn Vrouw huurt een «Lonstbode, d.e <x?n lijdelijk adres tc Amsterdam opgeeft. Zij meldt per briefkaart 15 Me: :n dienst te zullen komen en de godspenuing wordt haar toegezonden, waarvan zij do ontvangst bericht. Verder laat zij niets van zich hooren. Hoe kun ik me nu recht verschaffen? ANTWOORD; U zuil eens moeten onderzoeken waar dat juffertje haar wezenlijke woonplaats heeft, maar ecu procedure tot schadeloosstelling zal u wel niets baten. Er zal tocl svot niets zijn. Een strafactie zoi misschien meer doeltreffend zijn. In- - d-ion u haar wezenlijk domicilie kent. dan kunt u bij den burgemeester of den Commissaris van politie proces orbaal laten opmaken. VRAAG: Heeft een dagmeisje dal wegens uiistedigheid van mevrouw naar huis gestuurd wordt, recht 01 kostgeld? ANTW OORD: Zeker, de kost is ook loon en het meisje moet dus een bïl- 'ijke vergoeding hebben. Aan dag- ueisjes geeft men in zoodanig geval nog al eens het dubbele weekloon. VRAAG: Als de familie voor eeni ge maanden naar buiten gaat en men er niet op gehuurd is, is mevrouw dan verplicht het zes weken te vo te zeggen en zoo niet, liecft men dan recht op zes weken loon'? ANTWOORD: Men heeft alleen Techt op zes weken loon als schade- ergoeding, wanneer de dienstbetrek king is opgezegd zonder in achtne ming van den wettel ijken tijd. Gaat mevrouw naar builen en neemt zij de dienstbode mee, dan is er van zelf geen sprake van en laat zij haar achto'r dan krijgt zij loon e CENTRAAL COMITé v. DRANK- BESTR. VEREENIGINGEN. In de gisteravond gehouden verga dering van het Centraal Comité van Drankbestrijdendo vereen igingeri te Haarlem, werd door den voorzitter, Ds. A. J. Montijh, de nieuw toegetre den organisatie het Lege'r des Heils, welkom geheet en. De vergadering hechtte haar goed keuring aa'n het adres door het Be-1 deren weg da'n maar stuur bij den Raad ingezonden 0111worden, subside uit de gemeentekas, voor 'tl jaar 1912. Verder werden eenige huis-1 VRAAG: Iemand van 18 jaar VRAAG: Als iemand eeai bruikleen- contract heeft voor zijn inboedel, zooals meubilair, moet het meubilair dan gebrandmerkt zijn? Er staat 111 het contract een letter, maar moet dit juist gebrandmerkt zijn? ANTWOORD: Als dit. niet bedon gen is, dan kan ook wel eeui andere manier van merken gebruikt wor den, als partijen het over dien an- eens kunnen houdèlijke zaken afgedaan. VRAAG: Zijn kinde'rcn aanspra kelijk voor de borgstellingen door huil vader aangegaan? ANTWOORD. Ja, als erfgenamen van hun vader komen zij zoowel op voor de baton als voor de schulden en verbintenissen, voor zoover de laat ste het vermogen betreffen. Het beste is dat zij de nalaten schap aanvaarden onder het voor recht van boedelbeschrijving. Voor de nooddge formaliteiten moeten zij zich dan wenden tot eehen procu reur. Zij zijn d3n voor de schulden niet verder aansprakelijk dan ten beloope van de baten des boedels. VRAAG. Ik ben achttien jaar en wil in dienst bij de marino. Kunt u mij ook inlichtingen omtrent dien dienst geven'? Waai- moet ik mij dan ver voegen ANTWOORD. De meest volledige inlichtingen zal men u kunnen ver schaffen ten Stadhui/.©*, afd. militaire zaken, of anders aan liet bureel van den Garnizoenscommandant, Groote Markt no. 17. VRAAG. Waar en wanneer wordt 1 dienst bij de mariniers. Zoudt u het examen voor klerk bij do post en Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. De tijd komt, en is al gekomen, dat. 'er des namiddags tegen etenstijd of 's avonds tegen donker in spanning wordt uitgezien naar zoons, die'zijn gaan roeien, zeilen of zwemmen, en vergoten hebben op het vooraf vastge stelde uur thuis te komen. De situatie is daarbij altijd dezelfde. Moeders vol angstgevoel, telkens uit de deur kijkende of de jongen nog niet na dert, vaders in al het overwicht van voorgewende koelbloedigheid, moe ders troostende met tal van gevallen die den jongen kunnen hebben opge houden, maar in hun ziel even be vreesd dat er een ongeluk zou zijn gebeurd. Wanneer de rakker binnen korter of langer tijd thuis komt, zal hij dan ook met gelijke verheugenis door zijn beide ouders worden ont vangen Alleen heeft papa een mas ker van verwoedheid opgezet, dat uiting vindt in de mededeeling dat als het nog eenmaal mocht voorkomen, dit of dat niet weer zal worden toege staan. Ik moet erkennen, dat de hoofdper soon de tranen van zijn moeder en den tooi 11 van zijn vader gewoonlijk in dezelfde gelijkmatigheid over zich •heen laat gaan. Toen mijn zoon Jan nog in dezen leeftijd verkeerde, placht hij te zeggen: „Het is toch voldoende •wanneer ik weet dat mij niets ongun stigs overkomen is. En bovendien" zoo 'voegde hij er bij, „zoodra een Ilaar- lemsche jongen zijn woning heeft verlaten wordt door het gemeentebe stuur op zoo verschillende manier op hem gepast, dat het haast onmogelijk is^een ongeluk te krijgen. Als je bij zonder drukke straten passeert, zoo als het knooppunt ZijlstraatBar tol- jorisstraatGroote Markt, dan wordt er door een agent van politie zorg vuldig voor je welzijn gewaakt. Rol je bij ongeluk in de Nieuwe Gracht, dan zijn er dreggen in de buurt 0111 je er uit te halen, en mocht je onver hoopt op straat in brand raken, wat in onzen sigarettenrookenden tijd zeer wel mogelijk is, dan zijn er aller wegen brandkranen voorhanden, om niet te spreken van Jetje, den een paardsslangenwagen, die 111 geval van nood kun worden gerequireerd". Aan deze beschouwing van Jan dacht ik, toen ik vernam, dat de po litie op het stuk van vaste stoelen we der uitrennend voor onze veiligheid heeft gezorgd. De openbare vergade ring ter bespreking van het, asphalt- vraagstuk, die belegd was in de bo venzaal van „De Kroon", mocht daar geen doorgang hebben omdat op dut zaaltje de stoelen niet vaststaan. De vergadering trok derhalve wel gemoed naai' de schouwburgzaal, waar de zetels aan den vloer zijn vastgeklonken. Deze kleine liistorie geeft aanlei ding tot eenige beschouwing. In dc eerste plaats tot deze, dat de politie zoo laat, immers op den avond dei- vergadering pas, tot haar wetenschap schijnt te zijn gekomen, een feit even wel, dat haar niet te zwaar mag worden aangerekend, omdat gansche volksstammen in het geheel niet tot wetenschap vermogen te geraken. En vervolgens, omdat wat gevaar lijk scheen te zijn voor een open bare vergadering, zeer wel dooi' den beugel ka.11 voor n iet-openbare bijeenkomsten. Ik heb diezelfde bo venzaaltjes van ..De Kroon" gevuld gezien met minstons tweemaal zoo veel menschen als op de asphaltver- gadering tegenwoordig* waren, zonder dat een agent van politie zich met de zaak bemoeide. Het formeele verschil zit dan alleen liiorin, dat bij een openbare vergadering het entrée aan dc kas gekocht of zelfs voor niemen dal verkregen kan worden, terwijl bij particuliere bijeenkomsten toegang wordt verkregen op kaarten of diplo ma's, die vóóraf zijn rondgezonden. Het maakt, wanneer ©r brand of pa niek komt, voor de aanwezigen wel geen onderscheid, maar de wetgever heeft daarin een groot verschil weten le ontwaren. Jammer maar, dat de vergadering van Maandagavond niet vooraf een vereen 1 ging tot bevorde ring van asphalteering in Haarlem's hoofdstraten had opgeriht dan zou de gansche verhuizing overbodig zijn geweest. Mijn vriend Hupstra heeft, naar hij ij vertelde, hartelijk 0111 deze verdrij ving gelachen. Hij zat namelijk op dat oogenblik in café Brinkmann rus tig achter een kopje koffie en dat wel op een lossen stoel. „Wanneer er ooit", zoo zei hij, „sprake kan wezen van een openbare vergadering, d.w.z. van een bijeenkomst waar- iedereen toegang heeft, dan is dat toch zeker het geval in een café-restaurant. Ik heb bij Brinkmann gezeten op drukke momenten, stoel aan stool, als haring in oen ton, toen het ar voller was dan ooit in een onzer schouwburgzalen. Maar van vastzetten der stoelen is in een koffiehuis nooit sprake geweest". Ik kan niet nalaten Hupstra op het onlogische in zijn betoog aandachtig te maken. „Je begrijpt toch", zeide ik, „dat er in schouwburg- en verga derzalen, waar iets vertoond wordt, veel meer gevaar voor paniek bestaat dan b.v. in een gewoon koffiehuis. „Met je welnemen", zei Hupstra, „dat ben ik niet met je eens. Je toont weer, niet behoorlijk over de zaak te bobben nagedacht. Heb je jc wel eens voorgesteld, wat er de gevolgen van zouden kunnen zijn, wanneer plotse ling midden in café Brinkmann de kreet werd gehoord„Het bier is op!" En daarop vuur vattende bij zijn on derwerp, verklaarde hij vol geestdrift, dat alle stoelen in do gemeente zonder uitzondering belmoren te worden vast gezet, zelfs die bij concerten in den Hout om de muziektent worden gezet, daar het in het geheel niet onmogelijk is dat vandaag of morgen een zenuw achtige juffrouw na liet uiten van een heftigen gil zou uitroepen: „Men schen, de slangen voor het Koloniaal Museum zijn los!". „Hupstra", zei ik kalm, „wees zoo vriendelijk om ernstig te blijven". Maar Hupstra, eenmaal op dreef gekomen, was in zijn vaart niet meer te stuiten, en deed nog allerlei oor zaken aan de hand, die op verschil lende plaatsen paniek zouden kunnen teweegbrengen. Op het Stadhuis: ge brek aan papier; op het station: het zoek raken van de voorgesclireven snelheid; op het bureau van politie: van den moker des gezags; op-het be lastingkantoor in 't Pand: de hoofdei, omslag; op school: liet paedagogisch beginsel. Maar voor al deze uitwei dingen werd mijn tijd te kostbaar. Ik ben dus naar huis gegaan, en heli aan mijn vrouw gevraagd hoe ze er over daclit, wegens het gevaar van paniek, in ons huis de stoelen vast te zetten. „Er is", gaf zij ton antwoord, „maar één ding vóór, nl. dat jij en de kinderen dan niet meer door'onnoo- dig heen en weer schuifelen het kar pet zullen doen verslijten. Maar het is om drieentwintig redenen onmogelijk, zoodat we er maar niet verder over zullen spreken". Wie het geval-Vorbeme heeft ge volgd, weet dat er verschil is tusschen de verklaring van den con troleeren- den medicus cn den behandelenden huisdokter. Hier is blijkbaar misver stand, en ik zal er daarom verder ook niets van zeggen. Het is alleen de vraag, lioe dergelijke verschillen in de toekomst dienen te worden ver meden. Naar mijne meening zal de controleeren de geneesheer de zaken voortaan schriftelijk dienen op te vat ten. Voor mijn papierlievend gemoed is het een genot om na te gaan op hoe verschillende wijs Koning Papier over deze nieuwe lak van gemeen telijken dienst zal kunnen heerschen. De zieke gemeenteambtenaar of -be ambte vult een aanvraagformulier in, nummer één; de controleerend genees heer schrijft die aanvraag in zijn re gister, nummer twee: vervolgens neemt bij een dubbele verklaring van bezoek, waarvan een, door hem ge- teekend, ten huize van den patiént wordt achtergelaten, en hij de ande re, door dezen ondorteekend, voor zijn verantwoording mee naar huis neemt, nummer drie en vier. Daarna stelt hij zich schriftelijk (dat is per aangcteckenden brief} in contact met den huismedicus, nummer vijf, die hem daarop langs donzelfdcn weg antwoordt, nummer zes, en tenslotte wordt or van elk geval een protocol opgemaakt en gezonden aan B. en V nummer zeven, die daarop weder be wijs van ontvangst zenden, nummer acht. Ilct spreekt vau zelf, dal bij dit systeem onmisbaar is het boeken van in- en uitgaande stukken in de daar voor geschikte registers, zoodat, wan neer mijn raad wordt opgevolgd, bin nen een jaar oen heel aardig klein bureautje zal zijn ontstaan, bestaande uit minstens een commies, een ad juncl-connnies, en een passend aantal klerken.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9