in de laatste weken met meer succes dan vroeger tegen de opstandelingen vechten. Elk bericht van 't strijdtoo- neel brengt een zege der Turken. Of zouden de berichten der Turksche re- goering misschien eenzijdig zijn BULGAHIJE EN TURKIJE een incident bestaat. De Bulgaarscho ministerraad ver- klaagde het antwoord van Turkije, op de Bnlgaarsche protesten, over den moord van kapitein Georgief. onaan nemelijk. Bulgarije eischt onmiddel lijke bestraffing der schuldige solda ten. schadeloosstelling voor het gezin van den kapitein en gelastte den Turk- schen gezant een gunstiger antwoord te vragen. UIT PORTUGAL. Een telearainuit Oporto meldt150 monarchisten zijn hier do laatste drie dagen gevangen genomen, in verband met een tegen-omwenteling, waar voor men vreest. Verder is het rustig. DE POLITIEKE VRAAGSTUKKEN IN ITALIë komen ter sprake, naar aanleiding van 't door 't ministerie Giolitti bij de Kamer ingediende buitengewoon uit gebreid program. Als hoofdpunten komen daarop voor echtscheidingswet, en wettelij ke regeling van het onderzoek naar het vaderschap. Minister Nitti bereidt een wetsont werp voor, waarbij het verzekerings wezen door den staat zal worden ge monopoliseerd voor het Duitsche model der arbeiders-, invollditeits-, ziekten- en ongevallenverzekering voelt de minister niet veel. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Een radio-telegram uil Lalla-Ito bevestigt, dat generaal Moinier Zon- 'dugavond Fez binnengetrokken is. Zijn troepen stonden op twee uur af- siands van de stad. bij Doejat. toen do generaal een koerier afzond, om zijn komst in de stad aan te kondigen. Alleen Zaterdag en Zondagochtend hadden troepen Sjerarda's het Moi- nier's strijdmacht lastig gemaakt. Kanonvuur verdreef hen uit hun stellingen. De oproerige stammen, die Fez ingesloten hadden gehouden, waren verdwenen, toen Moinier de stad bereikte. Er was onmin onder hen uitgebroken, die zoo hoog liep, dat zij onderling schoten gewisseld hadden. Do Franschen boften dus wel 't Eskader Afrlkaansche jagers, on der bevel van generaal Ditle. op weg naar Rabat, is weer eens door Marok kanen aanbevallen. Aan Fransche zij de werden 5 man gedood en 4 ge- Wond. Een journalist, die in nauwe be trekking staat tot 't Fransche minis terie van buitenlandsche zaken deelt over FRANKRIJK'S PLANNEN IN T LAND DER MOOR13N 't volgende mede De bezetting van Fez zal slechts van tijdelii'.:en a.ard zijn, daar Frank rijk niet het recht heelt zich daar te vestigen en dit ook geenszins met zijn belangen zou strooken. Dat het de stad heeft bezet beteekent volstrekt niet, dat Frankrijk naar de heer schappij over Marokko streeft, want Marokko kan niet als staat worden beschouwd. Het is dan" ook onzin van „timiseering" van Marokko te -spre ken. Tunis zou, ingevolge, een ver drag, onderteekend door den Bey, in bezit kunnen worden genomen, een soortgelijk verdrag met Marokko zou evenwel geen practïsch resultaat op leveren. Het is dus een dwaasheid te denken, dat Frankrijk bijbedoelingen zou hebbeai en geen enkele rogeering denkt dat dan ook. De bezetting van Fez zal dus geen andere dan plaatse lijke moeilijkheden veroorzaken, die het gevolg zullen zijn van het feit, dat deze bezetting slechts tijdelijk zal zijn en tochi hare uitwerking niet mag missen. De colonne-Moinier zal Fez waarschijnlijk na korten tijd verla ten en in de richting van Mekines en het Chauia-gebied vertrekken, om 'daar do bevolking te tuchtigen we gens den in Januari gepleegden moord op de Fransche officieren, daar de Sultan zelf daartoe niet bij machte is. Ten einde te zorgen, dat de bezet ting van Fez ook werkelijk het ge- wensehto effect heeft, zal de regee- rïog om een leger te vormen door de militaire missie te versterken en door hem een voorschot te verstrekken van vijf millioen fres. ter betaling van 'dal leger. Zoodoende zal Fruukrijks militaire actie, die gewettigd is door zijn recht om zijn in gevaar verkee- rende medeburgers te beschermen, ook in overeenstemming blijken met de drie grondbeginselen van de Aktoi Vun Algeciras. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Terwijl vn.n het Fransche Oosterle- ger, onder bevel van generaal Toutée, voortdurend berichten inkomen over hernieuwde aanvallen van de Inlan ders, blijkbaar met het doel de groote kudden, die de Franschen op den rechteroever van do Moulouya heb ben bijeengebracht ter voeding van do troepen, te rooven. blijkt uit een telegram over de Spaansche actie in Noordwest-Marokko, dat ook daar Europeanen en inlanders herhaalde lijk niet de wapens in de hand tegen over elkaar staan. De Spaansche Minis ter-president heeft de verklaring afgelegd, dat de Spaansche troepen inderdaad den berg Negrone, welke stelling den weg naar Tctuan en omgeving volkomen be- heerscht, hebben bezet. Hij noemde 'deze operatie ovenwei een beweging zonder eenige verdere beteokenls. Hot heet, dat tot doze bezetting is overgegaan naar aanleiding van don moord op eenige Spaansche visschers op de kust. voor welke misdaad, de daders niet onmiddellijk gestraft zijn door den pasja van Tangier, die daar macht heeft. Er zijn er evenwel —vooral in Lon den en Berlijn I die anders over de Spaansche plannen in Marokko den ken. DE REVOLUTIE IN MEXICO Is nog niet heelemaal bedwongen. Een tek-'r.rm meldt dat er ongeregeldhe den hebben plaats gehad naar aan leiding van de weigering van presi dent Diaz en Corral om onmiddellijk af te treden. Troepen en politie schoten op de menigte en doodden en wondden een groot aantal personen. Het aantal ge- dooden wordt zeer verschillend op gegeven, de opgaven loopen uiteon van 7 tot 18. Ook hebben opstanden plaats ge had te Tehuantopec, Guadolajata en Zaeptecas. ONRUST IN CHINA. Naar uit Wladiwostok wordt ge meld, komen in Mantsjoerije steeds meer gevallen van muiterij onder de Chineesche troepen voor. Dit wordt voor de dynastie een be denkelijk toeken geacht, daar zij hoofd zake!'ik nog slechts steunt op Mantsjoerije en het leger. Ook in het zuiden van China is de geest onder de troepen verre van goed. Wat zal de naaste toekomst in Chi na brengen Stadsnieuws VEREENVOUDIGING VAN EXAMENS. O'nde'r presidium van Dr. J. D, v. d Plaats te Utrecht hield de Vereeni- giug tot vereenvoudiging en verbete ring van Examens en Onderwijs gis- toreh in het Hotel Roozen alhier haar elfde olgemeene vergadering. Do voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom, en begroette in 't bijzonder de afgevaardigden der be vriende vereenigingen. Zoven afgevaardigden waren aan wezig; uitbrengend 35 stemmen. Vervolgens werd door den secreta ris, Dr. H. Cannegieter Tz'n. van 's- Gravenhage, het jaarverslag over '1910 uitgebracht. Daaruit bleek, dat de vereeniging in ledental niet voor uitgegaan is; groote gebeurtenissen kwamen niet voor. Verschillende vergaderingen wer den gehoude'n en rapporten uitge bracht. Het jaarverslag werd, behoudens eon kleine wijziging, goodgekeurd. De afd. Ut'recht, die de rekening en verantwoording van den penning meester nagezien heeft, stelde voor die goed to keuren, wat geschiedde. Stemmen gingen uit do vergade ring op om de volgende algemeene vergadering te Utrecht to houden; aan het hoofdbestuur, dat met de uitsproken wensdhen rekening zal houden, werd ten slotte de plaats-: bepaling overgelaten. Ook zal het hoofdbestuur een commissie benoe men, die het volgend geldelijk beheetr zal nazien. Aan de orde was vervolgens de •ver kiezing van 5 leden voo'r het hoofd bestuur. Aftredend waren twee leden uit de categorie der onderwijzers wegens het bedanken van Dr. Can negieter en de periodieke aftreding van Prof. J. F. Niel-meyer, en drie uit de categorie de'r oud era wegens het l>edanken van Mr. A. Lind en Dr, J. P. v. d. Stok en de periodieke af treding van Dr. J. D. v. d. Plaats. Mevr. L. lielinfanteAh'n van 's- Gravenihage wendde nog een poging aan Dr. J. D. v. d. Plaats voor het hoofdbestuur te behouden, maar de- zo meende, dat hij voor jongeire krachten plaats maken moest. Gekozen werden vervolgens Th. Sanders te Amersfoort, Prof. J. F. Niermeyer te Utrecht, J. Schuitema- ker te Amsterdam, mevrouw L. Be- linfanteAlm te 's-Gravenlhage en mej. A. G. Dyserinck te 's-Graven ha- ge. Vervolgens was het wootrd aan mej. J. M. Wolfson van Rotterdam, die een voordracht zou houden over het algemeene onderwijs en het vak onderwijs. Mej. Wolfson verklaarde, dat zij zich aan het rapport van de Staats commissie zou houden, en wel i'n de eerste plaats aan het meisjesonder wijs. Daar jaarlijks 64000 meisjes de L. S. verlaten, zonder dat zij verde'r on derwijs genieten, is de vraag gewet tigd: Wat doet de school voor het meisje als meisje. Spr. dankt in de eerste plaats aan 't handwerkonder- wijs; dat wordt nog en het is ee'n fout in vele plaatsen gegeven bui ten de schooluren. Maar hoe kunnen vraagt spr. de rapporteurs meenen, dat de gym- nastiek-uren voor do meisjes niet zoo talrijk als voor de jongohs behoeven te zijn? Al wil spr. niet, dat de jon gens óók' aan het handwerk-onder wijs deelnemen, spr, wil tooh ook niet, dat het Landwerk-onderwijs gaat ten koste van het gezonde li chaam van het meisje. Keukens moeten e'r ook aan de scholen verbonden worden. Huis- houd-onderwijs is noodzakelijk. Bij het U. L. O. is bij de gymnastiek geen openluchtspel opgenomen en 't onderwijs in eerste hulp bij ongeluk ken ontbreekt. Wat het middelbaar en hot gymnasiaal onderwijs betreft spr. heeft in het rapport slechts eenmaal het woord meiisje gevonden, en dat was in een statistiek. Spr. komt daar met Mom tegen op, want zeer vele meisjes geniete'n onderwijs op de H. B. S. voor jon-! gens en de gymnasia. Spr, vilndt het een eisdh van. nood zakelijkheid, dat de meisjes van de gymnasia enz. in de hoogere klas sen ook ha'ndwe'rkonderwijs genie ten, want daaraan hebben de meisjes vooral later zeer veel, al was het slechts voor ontspanning. Een leera- res, die zich geheel en al met de spe ciale meisje.sbela.ngen bearig houdt, ia eveneens zeer noodzakelijk. Spr. neeft in de rapporten geen leerplan voor de twee middelbare meisjesscholen gevonden. Voor de middelbare meisjesscholen met 5-jarigen cursus vindt spreekster geen uren voor staathuishoudkunde en staatsinrichting, en evenmin voor wis- en natuurkundige aardrijkskun de, of voor kunstgeschiedenis. De na- tuur- en schei k imde worden bij de kermis der natuur achteraan gezet. Het boekhouden komt niet vow te gen dat alles komt spreekster op. De gymnastiek wordt door de ge wone leerares gegeven het zingen ia opgenomen. Spreekster acht de akte gymnastiek noodig, als men tenmin ste 'het vak hoog wil houden. Dan wat de wis- en natuurkunde betreft. Zouden de meisjes vraagt spreekster in vier jaar niet kunnen dóen, wat de jongens in drie jaar doen Aan het eind van de scholen wil spr. een examen, dat, aange vuld door andere, toegang geeft tot de universiteit. Ten slotte gaf spr. eenige mede- deelingen uit het rapport aangaande het vakortlerwijs. Vervolgens was het woord aan mej. M. Maronïer. Deze spreekster had haar betoog in een achttal stellingen geleemd. Het waren de volgende I. Het onderwijs en de opvoeding der meisjes hebben ten doel de vor ming der vrouw tot a. lid der gemeenschap b. middelpunt van het huisgezin. II. Een hoofdve.reischte is Zaak- onderwijs op de L. School. III. Verplicht lager onderwijs gedu rende 8 jaar. IV. Tn de 7de en 8ste klasse hand- werk-, huishoud- en kookondeTwijs. V. Voor alle meisjes moet algemeen ontwikkelend onderwijs «met daarop volgend aansluitend vakonderwijs mogelijk zijn. VI. De opleiding tot, verpleging van zieken volgt op volledig M. U. L. O. of na 3 jaren EI. B. School. VIL Aan de opleiding voor onder wijzeres en voor socialen arbeid ga vooraf de 5-jarige H. B. S. of het Gymnasium. VIII. In het laatste jaar van alle L. en M. onderwijs mcfet onderwezen wordon' in sociale kennis en gezond heidsleer- Er moet voor alle meisjes gelegenheid zijn tot verder onderwijs in deze twee vakken. Volgons spreekster moeten alle kin deren eerst twee jaar thuis hun op merkingsgave oefenende oefening hunner oogen en ooren is zeer noo dig. Op hun zesde jaar gaan de kin deren de lagere school bezoeken: ver tellen, waaronder aardrijkskunde, ge schiedenis en natuurkennis vallen, en zaakkennis, die alie oefeningen omsluit, behooren tot de leervakken. School wandelingen zijn zeer noo- dig, maar steeds moeten die gemaakt worden met een bepaald doel. Met in stemming haalde spreekster do theo rie van Jan Ligthart aan. Vage uitspraken geeft liet -rapport slechts over het gemeenschapsleven der vrouw, en toch begint de vrouw zich meer en meer met het sociale le ven to bemoeien. Voor ouderwijzer moet men eane wetenscl tappeUj ko opleiding hebben gehad word die thans verlangd, dan zouden zich zeker veel meer personen tot dat zoo mooie vak aangetrokken voelen. Op de inleidingen volgden applaus en eenige discussie. De heer G. A. Oot- mar bestreed de rustgevende werking van het handvverkondervvijshij meende, dat het eerder vermoeiend werkte, en tot de ziekten van het meisje bijdroeg. Prof. Niermeyer vroeg, hoe het komt, dat de Ligthart-methode in ons land zoo weinig gevolgd wordt. Mej. Maronïer deelde mee, dat de onderwijs-methode in het buitenland veel gevolgd wordt, maar- zei de inleidster geen profeet is geëerd in zijn eigen land. Wanneer het onderwijs goed gege ven wordt, kan het niet anders, of hot moet vruchtdragend zijn. De heer Franken meende, dat men geduldiger moet zijn. Het is de zaak, dat er weinig geschikte krachten zijn, die talent bezitten, 'het onderwijs op zulk een intense eni geheel nieuwe wijze te leiden. Een dergelijke metho de vergt veel meer van de onderwij- zors ook moeten die over een groote algemeene kennis beschikken, De heer Huizer sloot zich bij dit be toog grootendeels aan en de heer Ootinar deelde mee, datLigthart zelf Ootmav deelde mee, dat Ligthart zelf Vervolgens werd geluncht. Na den lunch kwamen de stellingen aan de orde, waarin het hoofdbestuur het streven der vereeniging heeft samengevat, na de besprekingen in do buitengewone algemeene vergade ring, die 28 December 1910 te 's-Gra- venhage gehouden werd. De eerste stelling luidde In het leerplan van alle Scholen voor Lager, Middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs behoort een voldoende plaats gegeven te worden aan de li chamelijke opvoeding. Den Haag amendeerde dit voorstel door den wensch uit te spreken voor behoort oen voldoende plaats gegeven te wor den aan do lichamelijke opvoeding te lezen „geven een zoodanige plaats aan de lichamelijke opvoeding, dat deze dagelijks tul haar recht lcomt." Dit amendement werd aangeno men. De tweede stelling was Aan de 1. s. behoort het aantal lesuren in de schoolbanken doorgebracht voor da lagere Mossen verminderd te worden. Op grond van ervaringen juist te Haarlem opgedaan, meende het hoofdbestuur deze stelling met vrij moedigheid te mogen aanbieden. Dr. Ootmar achtte 't wenschelijk in plaats van „verminderd te worden" te lezen „minder te zijn dan voor de hoogere klussen". Dit amendement werd aangenomen. De derde stelling wasAan de 1. s. behoort geen onderwijs gegeven te worden in een vreemde taal. Mevr. Belinfante verdedigde deze stelling en ze werd ten slotte aangenomen, met de volgende redactieAan de 1. s. behoort in de eerste zes leerjaren geen onderwijs in een vreemde taal gegeven te worden. Stelling vier luiddeEr behoort geen toelatino-sexamon geèischt te worden voor de scholen Middelbaar of Voorbereidend Hooger Onderwijs. Na eenige discussie werd deze stel ling in de volgende veranderd: Het bewijs mwta .09..!. te hebben doorloopen is volaoende om tot het middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs te worden toegela ten. Stelling vijf was De driejarige mid delbare school zij tevens de onder bouw van het Lyceum. Amsterdam wÜde deze stelling aan gehouden zienMr. A. Lind las een brief met bezwaren van Prof. Wink ler voor Amsterdam's voorstel Werd echter verworpen. De stelling werd na oen rede van Prof. Niermeyer, aldus veranderd Het is uit opvoedkundig en maat schappelijk oogpunt gewen scht, dat in het loven wordt geroepen een al gemeene middelbare school met 3-ja- rigen cursus, die algemeen ontwikke lend onderwijs geeft en tevens dient o. a. als onderbouw van het voorbe reidend Hooger Onderwijs. Stelling zes werd onveranderd al dus aangenomen Het getuigschrift van met goed gevolg afgelegd eind examen in één der afdeelingen van het lyceum geve recht tot het afleg gen van het eerste examen aan- alle hoogescholen en bii alle faculteiten. Stellhm zes luidde aldu3 Voor de verbetering der studie-opleiding van onderwijzers en leeraren is noodig afschaffing van het stelsel der akte examens en oprichting van oefen scholen'. De aanvangsleeftijd voor zelfstaadigen arbeid in de 1. s dient minstens twee jaar te worden ver schoven. Deze stelling werd aangenomen, nadat aan den eersten zin nog werd toegevoegd„met het ins promoven di" en aan den tweeden: „mede opdat; vooral voor algemeene ontwikkeling een betore grond gelegd worde. Dit laatste amendement was van de afdeeling Den Haag. Het bestuur werd vervolgens ge machtigd voor deze belangrijke stel ling krachtig propaganda te gaan maken onder onderwijzers, autoritei ten en publiek. Over de wijze waarop, zal het be stuur beslissen. De vergadering werd daarna een huishoudelijke. Behandeld worden verschillende voorgestelde statuten wijzigingen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, i meubelmaker, 2 mo delmakers, 8 metselaars, 5 opper lieden, 1 stucadoor, 1 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grof bankwerkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkera, 1 ketelmakers, 6 burgersmedsn, 8 machinisten, 7sto- kers, 2 electricians, 1 instrument makers, 8 koperbankwerkers, 3 ko perslagers, 5 loodgieters, 1 schoen makers, J zadelmaker, 1 kloerma ker, 2 schilders, I behangers, 1 stoffee rder, 4 bloemisten, 3 tuin lieden, 7 grondwerkers, 2 bakkers, 1 banketbakker, 2 slagora, 1 krui deniersbedienden, 1 kellner, 14 ma gazijnknechts, 15 loopknechts, 4 huis knechts, 1 sigarenmaker, 6 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, lithograaf, 1 binder, J2 losse werMieden 1 dienstboden, 12 werksters, naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, ti vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 3 Koetsiers en voerlieden. A k t e-e x a in e n s L. O. Haarlem, 24 Mei. Geslaagd d« da mes M. M. Kimman, te Bergen M. van Lingem, te BeverwijkW. J. Knipsclieer, A. C. Kupfer en B. G. Lanbingu, te Haarlem. Aanbesteding. Door het hoofdbestuur der Poste- rijen en Telegrapliie werd aanbesteed het bijspannen van draden aan de teJephoonlijn HaarlemIJmuideh en 'hel uitvoeren van daarmede in ver band staande werken. Laagste inschrijver H. Baas, te Waddinxveen, voor 1137. Loonactie. De grond werkéersvereenigittg „V. Z. O. S." en de opperlieden vereenii- ging „V. Z. O. S." hebben'een motie aangenomen, waarin aan de pa troons nogmaals ve'rzocht wordt edn conferentie toe te staan over de ge vraagde loonsverhoogfing. Voor 4 Ju ni wordt antwoord gevraagd. ,Lnd,en de patroons weigeren, zullen zoo is door de vereenigingen in een motie uitgesproken de gezellen noodge dwongen, door middel van staMng, wanneer de tijd daalrvoor gunstig blijkt, trachten op de®e wijze hun ai- schen ingewilligd te krijge'n. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Uit de Omstreken I LISSE. Alhier zal op 30 Mei a.s. ter vie ring van de 12 1/2-jarige regeering der Koningin een feest worden georgani seerd, bestaande uit des morgens schoolfeesten en dos middags volks feesten. Br circuleert een lijst bij de ingezetenen voor dit doel, waarop xoedö flink wwdt Binnenland BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN HET BELGISCHE HOF. Het „Hbld' van Antwerpen" schrijft: „Er is reeds gemeld, dat het in zicht bestaat in hoogelre kringen, de ontvangst van koningin WillieJmuna, te Brussel, minstens zooveel luister en praal bij te zetten ais het geval was bij do aankomst van keizer Wil helm eh president Fallióres. „Hierbij wordt aangemerkt, dat het bezoek van koning Alhrecht en ko- ningiin Elisabeth aan Nederiand's vorstin te Amsterdam bijna in fami liekring geschiedde, wat er dan ook de hartelijkheid van verhoogde. „Te Brussel heeft men, zoo ver neemt de Vlaamsche Gazet, ande're bedoelingen. „Men gaat hier, naar wij verne men, van de gelegenheid gebruik ma ken, om de welgemeende vriandsohap pelijke gevoelens van België tegen over Nederland te luchten, te bewij zen, dat, zoo Amsterdam bij de Ont vangst van het Belgisch vorstelijk paar bewezen heeft dat oude veeten vergeten waren en gedempt de b'ron van twist, Brussel niet ten achter wil staan in het betuigen zijne'r sympa thie aan het Nederlandsche volk, in den persoon van den loot van Oranje! „Uit de ontvangst en het onthaal dor Nederlandsche vorsten in België's hoofdstad zal blijken, dat zoo staat kundig beledd het samengaan en de verstandhouding tusschen de twee broedervolkeren nog in den wog staat de volksmassa aan dezen oeveT van den Moerdijk voor de zaak is gewon nen en het tot zijhe hoogste betrach ting behoort, van woorden tot daden te zien overgaan." PRINS HENDRIK NAAR MIDDELBURG. Naar de „M. Crt." uit goede bron verneemt, heeft r> •••-- s Hendrik der Nederlanden het voornemen, de land bouwtentoonstelling te Middelburg den 7den September met een bezoek te vereeren. TWEEDE KAMER. Nadat de nominatie voor een lid dor Rekenkamer was opgemaakt, hield de Kame'r zich bezig met een verstrekkende regeling harer werk zaamheden. Tegen de gewoonte in, kwam daarbij verzet tegen dc voor stellen van den Voorzitter. Zoo wilde deze do Tariefwet in ham den stellen van eon Commissie van Voorbereiding zonder de bijzitteis die het Reglement van Orde veroorlooft en wilde do heer Ve'rhey dezen juist niet missen om de deskundige voor lichting die zij konden geven. Zoo wilde de Voorzitter, als het kon, de Tariefwet nog vóór den zo mer onderzoeken, en betoogde de heet Borgesius dat nog niets moest wor den beslist, omdat de mannen van zaken nog niet de Kamer kunnen voorlichten. Zoo wilde de Voorzitter' de oudet- doms- en invaliditeitswet in handen stellen eener Commissie van Voorbe reiding (die voor de Ziekteverzeke ring) en kwam daartegen de heer Van de Velde in verzet, op grónd dat een gewoon afdeelingsonderzoek aan den gewenschten spoed bevorderlijk zou zijn. In elk van deze drie gevallen gaf de KameT evenwel den Voorzitter ge lijk, bij stemmingen waarbij het, op enkele uitzonderingen na, vrijwel rechts tegen links ging. Bij de voortzetting van de beraad slaging over de Steenhouwerswet verdween het ameiidement-Helsd.in- ge'n, dat niet gehandhaafd werd. En zoo kwam men aan art, 2 luidende: „De werkgever zorgt, dat in zijn onderneming geen steenhouwersar- be:d wordt verricht dóór arbeiders, die niet tot dezen arbeid zijn toege laten." Reeds bij het algemeen debat was gebleken, dat van verschillende zij den bezwaar bestond tegen het in grijpen des Ministers m de vrijheid van het bedrijf, tegen wat men noem de: op de spits gedreven staatsbe moeiing, togen het verbieden van de inensohen om heer en moester te zijn ove'r eigen doen. En opnieuw bleek daahvan in redevoeringen van de heeren Tydema'n, De Kanter, De Vis ser en Loeft. Dooh nu was er eeai, van beide zijden de'r Kamer ondertee- kelnd, amendement voorgesteld, dat ten minste enkelen bevredigde als compromis. Het luidde (om art. 2 te lezen): „De werkgever zorgt, dat in zijn onderneming geen steenhouwe'rsar- beid wordt verricht door arbeiders beneden den leeftijd van 21 jaren, tenzij dezen in het bezit zijn van een geldige steonhouwerskaart." Men bereikte hiermede dat 21-jani- ge arbeiders geen geneeskundig at test mee'r noodig hadde'n, maar, ge lijk de Ministe'r ook opmerkt, het ver schil was méér formeel dan werke lijk. De Minister nam, omdat hij de wet niet in gevaar Walde brengen, het amendement over, waarop art. 2 zonder stemming werd goedgekeurd. Dinsdag 11 uur voortzetting. HET TOTALISATOR-VEUBOD. Onze Haagsche corr. schrijft Zooals bekend is, heeft de Minister in de Eerste Kamer medegedeeld me de te willen werken tot de wederin voering van de totaiisntor, indien er een voorstel daartoe kwam uit de Tweede Kamer. Voor zoover uit de Tweede Kamer thans echter verluidt, is de kans op een voorstel uit die Ka mer zeer gering. Mocht er iemand zijn, die raot het voorstel zou willen komen, dan ia Jjet onwaarschijnlijk, dat dit op die wijze een meerderheid van stemmen zal krijgen. Nu de wet| eenmaal door de Eerste Kamer aangenomen, is de kans op wederin voering zoo goed als vorkeken. BOND HEEMSCHUT. Te Amsterdam werd de eerste alge-, meene vergadering gehouden van den Bond „Heemschut". Do voorzitter, mr. W. B. Buma, uit I-Iuizum, deelde in zijn openings woord mede, dat hij het voorzitter schap niet langer zou kunnen waar* nemen. Aan het verslag van den secretaris, den heer A. W. Weissman, ontleenen wij, dat thans 29 vereenigingen bij den Bond zijn aangesloten. 't Bestuur ijverde in veel gevallen voor 't beginsel van den bond, O. a. wat onsmakelijke reclame betreft. Een geval betrof don groote® stoel, ge plaatst in een weiland bij Haarlem door de Kunstnijverlieid-werkplaats „Onder den Sint Maarten". Aan de leiders dezer fabriek, welke artistieke doeleinden nastreven, werd namens den Bond verzocht deze reclames, die de omgeving ontsieren, weg te ne men. Tot bestuursleden werden gekozen, de heeren Mr, W. H. de Beaufort te Leusden, F. J. J. M. van Rijckevorsel te 's-Gravenhage, en J. II. W. Leli- man te Amsterdam. De eerste is tot voorzitter- benoemd. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van N'cd.- Indië, betreffende pestgevallen op Java Afdeeling Malang 2 ziektegevallen op eergisteren (22 Mei) bleken pesL te zijn. Gisteren (23 Mo? 18 gevallen, waarvan 8 dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog 4. Soersbaja en Madioen geen geval len, TARIEFWET. Door de Vereeniging van Neder landsche Chocolade en Suikerwerkfa brikanten werd te Rotterdam een ver gadering gehouden, ten einde van gie- dachten te wisselen over het onlwcip- Tariefvvet, voor zoover het betreft do chocolade- en suikerwerk-industrie. Van verschillende plaatsen van ons land waren fabrikanten tegenwoor dig. Met algemeene stemmen weid be sloten een adres to 'richten tot den Minister van Financiën, adhaesie be tuigende met dit ontwerp, doch voor af alle fabrikanten in het land dit ad'res ter teekemng aan te bieden. Staande du vergadering werd het adres door alie aanwezigen gotee- kend. DE WATERVOORZIENING VOOR AMSTERDAM. Naai- het „Hbld." verneemt, wordt ten Stadhuizo to Amsterdam de ont eigening voorbereid van meer dan ÏSUO Hectaren duingronden, welke deel uitmaken van de winplaats der Ainsterdarusche duin w aterleidi n g. Reeds in zijn rapport van 19Ü7 is door den directeur der Waterleidin gen de vvenschelijkheid betoogd voor Amsterdam, om de volle beschikking te hebben over dezo gronden, en ook wethouder Delprat uchtto in zijn nota van Januari 1910 aan de Bijstands- commissie gericht, het bezit er van noodig. Amsterdam kan dan de even tueel noodig geachte werken doen uitvoeren, terwijl tegen het nadeel toebrengen aan het groote gebied dar winplaats, b.v. door verontreiniging, afdoende gewaakt kan worden De grootste complexen duingron den, waarvan de onteigening ten ui- gemeenen nutte voorbereid wordt, zijn die van de erven Favauge 1329 H.A., van de familie Van Lennep 240 H.A., van jhr. Boreel 234 Il.A. en van jhr- Dedei 71 H.A., te zamen 1874 H.A Voorts vernoemt liet blad, dat den Amsterdamschen Raad binnenkort een voordracht bereiken zal, houden de- een krediet-aanvraag van ongeveer f 450.000, ten einde het wingebied dor waterleiding te verrijken met een nieuw kanaal en bijbehoorende wer ken. Een en ander aan te leggen in liet Zuiderduin, waarvan het bezit onlangs door een aankoop van 740 H.A. van graaf Van Limburg Stirum belangrijk is uitgebreid. NATUURHIST. VEREENIGING. Woensdag en Donderdag beeft de ze vereeniging op de Veluwe, meer bepaald in 't Leuvenumsche bosch. haar 10-jarig bestaaai gevierd. Woensdag werd te Nunsj?eet verga derd. De heör Striks uit Leiden hul digde het hoofdbestuur en bood na mens de afdeelingen een met zilver, beslagen voorzittershamer en inktko ker aan. De hee'r Thijsse uit Bloeme'ndaal vertoonde een reeks lichtbeelden en vertelde bijzonderheden van het Leu venumsche bosch, waarin Donderdag gewandeld zou worden. 's Avonds was er een feestelijke bij eenkomst. De tocht van Donderdag slaagde, dtink zij 't mooie weer, uitstekend. NED. BOND VAN JONGEL1NGS- VEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. De bomdsdog te Nijmegen was zeer druk bezocht. Verschillende huishoudelijke zaken werden afgehandeld. De volgende bondsdag zal te Groningen gehouden worden. Als sprekers traden op de bedreu Zijlstra te Groninge'n over „Splitsing der jongelingsvereeniging naar den leeftijd der leden". Dr. J. G. Schreu- ders te Erraelo over „Weerbaa'r ook voor Indië". en ds. H. A. van AndeL BOND VAN ASSISTENTEN DER POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. In de vergade'rin gte Utrecht werd besloten bij de regeering aab te drin gen over verbooging der salarissen, en te ijve'ren voor invoering van den' 8-urigea werkdag,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6