NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8567 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 MEI 1911 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem- Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem „de omstreken en franco per post Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. f 1.20 1.30 1.65 0.02 H 0.37 'A 0.45 AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon intere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Dingen die niet iedereen weet. Voor onze geabonneerden zijn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 29 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: lets over Asphalt. in Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groote Houtstraat 53 en Zuider Bui tenspaarne 12, in de omlig gende gemeenten bij onze agenten. AGENDA ZONDAG 28 MEI. Brongebouw: Concert HaarL Mu ziekkorps, 8 uur. Concert !n den Hout. Stadsnieuws GRESIIOFF-GEDENKTEEKEN. Hedenmiddag te 2 1/2 uur had de onthulling van het Greshoff-gedenk- teeken in het Koloniaal Museum plaats. In tegenwoordigheid van belang stellenden hield de heer P. J. van Hou ten. van 's-Gravenhnge, voorzitter van den rand van het Kol. Museum, een gedenkrede. In het Museum was een kleine ten toonstelling geopend van voorwerpen, betrekkin? hebbende op de werken van Dr. M. Greshoff. Over het gedenkteeken schrijft on ze medewerker voor kunst Welwillend stelde de heer Jan Bron ner ons ui de gelegenho d kennis te nemen van het monumentaal me daillon, dat, ter gedachtenis van Dr. M üreshoff, in het Koloniaal Mu seum zal worden geplaatst. Op kloeko wijze is de jonge Haar lemsche beeldhouwer, leerling van Professor Bart van Hove, er in ge slaagd levensgroot, een zeer goed ge lijkend portret van den sympatlue- ken denker te leveren, dat bijzonder nog gaat winnen als de kleur van het hout eonige tinten zal zijn opge- donkerd. De d epo cirkelkom, die den kop, hoog relief, omgeeft, waarborgt ec-n kracht'g effect bij elke belichting. De cirkelvorm gaat naar de hoe ken in cartouche-einden over, op ww&e 6.luien <le emblemata der plant en scheikunde en de wapens van hieeriondsch O.-l. eu Haarlem m vlak rei.cf Zijn aangebracht. ynderschr.ft is de naam M. Gres- hoi; met de Jaaitallen 1SG21909, ter wijl de cirkelvorm voormeld, ui het rund ua oorden draagt Auctor, Abit, Opens, seet. Turnen, Exslat, Opus. tUe werker gaat heen zijn werk blijlt). Zeldzaamheid moet zijn de grootte en dikte van het stuk teakhout wi U-l het medaillon is gehouwen, het oppervlak is bijkans 1 vierk. M. G. Kif CONCERT LN DEN HOUT. Het pi-ia ranima vari het concert in den Hout op Zondag 28 Mei luidt 1. Triumph, Marsch naar Beethoven» 6de plan" concert, Wieprecht. 2. Ouverture Der Bcherrscher der Geister, Weber. 3. Czardas a. d. Opera Der Geist des Woiwoden, Grossmann. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra Mig- •non, Thomas. 5. Ouverture Le Domino Noir, Auber 6. Valse des flours du Ballet Casse •Noisette, Tsohaikowsky. 7. Fantnisie de l'Opéra Le Premier Jour de Bonheur, Aubcr. Remonstranten. Gisteravond had lil het kerkgebouw aan do I.eidschevaart de jaarverga dering plaats. De secretaris bracht verslag uit over den toestand der ge meente. De penningmeester gaf een overzicht vnu den staat der geldmid delen. Als bestuursleden werden her kozen de herren P. Crama van Haar lem en mr. P. Tideman van Bloemen- daaL Aangenomen werd dat de Kring der gemeente Haarlem omvat de volgen de burgerlijke gemeenten: Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Bennebroek Zandvoort, Velsen, Ilaarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer benoorden de Kruisvaart, Schoten, Spaarndam, Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Nieuwe zaak. Op den Jansweg no. 15 opent de heer C. Piêt hedenavond een nieuwe zaak in automobielen, motorrijwie len, fietsen enz. Er ls groote keus, en de winkel noodt door zijn aange naam aspect tot binnentreden. De lichte kleur van het schilderwerk geeft der zaak een vroolijk aanzien. Electrisch licht maakt den winkel des avonds aantrekkelijk. Hedenavond wordt de zaak feeste lijk verlicht met gekleurde gloeilamp jes; een plantendecorat-e is aange bracht. De afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding hield Vrijdagavond een algemoone vergade ring in De Kroon, onder voorzitter schap van Dr. Adrian. Deze.bijeenkomst had ten doel, de agenda voor de jaarlijksche algemee ns bondsvergadering te behandelen. Die behandeling gaf aanleiding tot een vrij uitvoerige discussie, waarin de wijze van wei Kan van liet Bonds- bestuur van veiscliillende zijden ern stig werd gelaakt. Met voorstellen had. het afdeelmgsbestuur op deze vergadering niet kunnen komen, om dat de agenda voor de Bondsvergade ring, mplaats vau binnen den voor geschreven termijn, eerst eenige da gen geleden was toegezonden. Bij iiet punt „Bestuursverkiezing" spraken eenige hceren hun leedwezen uit over het aftreden vun de heeren Van Aken en Heyn, die bedankt heb ben voor hunne functie. Speciaal de eerste guat mede met de ideeeü der Haarlemsche afdeeling over lichame lijke opvoeding. Reden van het be danken schijnt te zijn de quaestie met het bekende boek van luitenant Hubert van Bleyenburg over gymnas tiek. De Haarlemsche afgevaardigden zullen op de algemeen© vergadering hun leedwezen over het besluit dor beide heeren te kennen geven en naar hunne opinie vragen. Wat betreft hét punt „benoeming eener commissie tot statutenwijzi ging", wordt de wenschelijklieid uit gesproken, dat de afgevaardigden die commissie opmerkzaam zullen maken op de wenschen, doof- de afdeeling Haarlem reeds eerder geuit. Het verslag over liet beheer van den bondspenningmeester was dit maal aan de afdeeling Haarlem op gedragen, en is opgemaakt door de hoeren J.'L. E. I. Breda Klcynenberg en J. J. van den Hoek. Laatstgenoem de doelt mede, dat men in verband met de in hqt verslag gemaakte be schouwingen dit reeds voor eenige weken in handen van het hoofd!>e- stuur heeft gesteld. Spreker leest daarna een afschrift voor van het verslag, waaruit bli.ikt, dat het be hoor van den bondspenningmeester keurig is. Binnen enkele jaren moet onder dit nieuwe beheer het aanzien lijke tekort belangrijk afnemen. Eeni ge algemeene beschouwingen zijn daarna gemaakt het verslag spreekt de meening uit, dat vooral veel ge daan moet worden om het aantal bondsafdeoliogen te vermeerderen. Verschillende zaken waren te duur, b.v. het paardcn-springconcours heeft zeer veel geld gekost. Geadviseerd wordt, voorloopig geen subsidies aan do nffleelingen ineer te verstrekken, aangezien de bondskas niet sterk is. Dan heeft men telkens weer In den Bond liet gebrek aan algemeene lei ding kunnen ontdekken. Meer centra lisatie in een bepaald punt, en van daar uit-distrtbueeren, is noodwen dig. Onder dankbetuiging aan de samen stellers van het verslag wordt beslo ten, dat dit morgenavond op de bondsvergadering zoo zal worden uit gebracht. In bespreking komt het puntvast stelling van de plaats voor de volgen-' de bondsvergadering. Naar- aanlei ding van een voorstel van den heer Sarlet, om te verzoeken die te Haar lem te houden, besluit men, dat de afgevaardigden het bandsbestuur zul len raadplegen, en als dat geen be zwaren van practischcn aard heeft aan le vragen, of de vergadering te Haarlem kan zijn. De heer Dwars wijst er bij de verdere bespreking op, dat de Bond nu weer plannen heeft tot het orga- nisecren van groote wedstrijden te Assen. Daaraan zullen weer alleen SDortmenschendeelnemen, die al Lichamelijk gevormd zijn en dus niet meer lichamelijk opgevoed behoeven le worden. Lie lieer Kleynenberg herin nert aan het groote tekort van uen Boud 12.1XW, en netoogt verder, dal de rege-;rings-subsidies zouden ver vollen ais geen wedstrijden meer wordeu goiiouuen. Dus moeten wij leiding aan die wedstrijden trachten te geven, zoodat ze zoo goedkoop mo gelijk zijn. Die leidmg van de afdee ling Haarlem zal, naar spreker ver moedt, reeds Zaterdag op de bonds vergadering blijken. De feesten te Assen zijn door het hoofdbestuur veel goedkooper georganiseerd dan die te Den Haag, de bevolking zal in eerst genoemde plaats meer aandacht aan de zaak wijden. Maar op de vorige feesten was de centralisatie zoek, en spreker deelt mede, dat door Haarlem nug mondeling is geadviseerd om tot de aanstelling van een goed betaalden hoofdbestuurder citer te gaan. Bij de roeitochten van den N. B. v. L. O. heeft men verzuimd om in de plaatsen waar men kwam, te werken vior het stichten van afdeelingen. Men wilde geen nieuwe afdeelingen, wel persoonlijke leden, omdat die meer geld in kas brengen. En juist moest men alle kracht zetten op de vorming van afdeelingen 1 Vervolgende, toont spreker aan door een voorbeeld, welk een verre gaand foutieve indeeling in het be heer bij den Bond wel heeft bestaan. De f 250 subsidie van de gemeente Haarlem zijn heelemaal niet aange vraagd, en ten slotte is het alleen nog in orde gekomen doordat de wet- hrmden van financiën, een nalatig heid vermoedend, den post pro memo rie hnd uitgetrokken, zoodat die nog kan worden opgevraagd. Men heeft een flinken centralen man in den Bond noodig. En als er geen verandering in de tot dusver ge volgde methode komt, zal spoedig de tijd daar zijn, dat de afdeeling Haar lem zich onttrekt aan het algemeen lichaam. De hoer v. d. Hoek wijst ei- op, dat nu met de verandering in hot bondsbestuur een verbeterde toestand zal m treden. De twee heeren van liet dagelijKsch bestuur, waarmee de be stuursleden van Haarlem confereer den, waren het eens met hunne mee- mugen, zoodat liet nu b.v. ook uit zal zijn met het voortrekken der aan werving van persoonlijke leden boven die van afdeelingen. De heer Dwars heeft die over tuiging niet, alleen op de verklarin gen van twee leden van het dage- lijkscli bestuur afgaande. De lieer v. d. L e y h (hoofdbestuur) merkt op, dat momenteel alleen het dagelijksch bestuur in den Bond re geert, eu zegt in verband met de re- goenngs-subsidièn, dat de subsidie van Binnenlandsche Zaken alleen voor spelleidérscursussen is bedoeld. Spreker acht liet nuttig er op te wij zen, dat de wedstrijden op bescheiden schaal moeten worden ingericht De Voorzitter gelooft, dat de Bond aan de vraag der opvoeding voldoet, als ze de opvoeding van per sonen, die de lagere 6chool hebben verlaten en nog met volwassen zijn, ter hand neemt. Op dat indertijd door ons gedane voorstel is de Bond niet ingegaan. Wij moeten hebben het kind van 12 tot 18 jaar als we dat punt alleen steeds vasthouden, zijn w e op den goeden weg. Wat de subsi dies aangaat: die aan Bpelleiders- cursussen kunnen we van harte ac- coptoeren, maar (naar spreker's mee ning) niet die voor militaire wedstrij den. Thans kunnen we niet met voorstel len komen, staan voor een fait ac compli. En laten we dan het nieuwe bestuur toonen, dat we inzien, dat het hun ernst is. Merken we, dat de oude gewoonten ook door dit bestuur worden gevolgd, dan kunnen we al tijd nog met voorstellen komen en la- tor zien, of afscheiding van den Bond noodig is. Laten we nu den afgevaar digden do gelegenheid geven, nog eens ernstig te wijzen op de voorstel len. verleden jaar gedaan. Spreker brengt tenslotte hulde aan de lieeren Kleynenberg en v. d. Hoek, voor liet door hen gedane werk. Nog komt de heer Sarlet met eon opmerking ovër de opnieuw geor ganiseerde rijwiel-afstandsritten. Die zijn eonigen tijd geleden al eens ge houden en toen heeft spr., die deelne mer was, ervaren dat leiding ontbrak en dat de mededingers er een race- partij van maakten. De heer Merens zon wel eens willen weten hoe 't staat met de ver schijning van liet jaarboek van den Bond, waarvooï de termijn al lang is verstreken. Ook zijn er indertijd groo te plannen geweest voor twee-Jarige spelleiderscursussen. Die zouden in Maart van dit jaar al begonnen zijn, maar spr. heeft sinds indertijd de plannen hem werden voorgelegd, er niets meef van gehoordI Op voorstel van den Voorzitter worden de heeren J. J. van den Hoek en dr. W. E Merens tot afgevaardig den naar de Bondsvergadering be noemd. Daarna wordt deze bijeenkomst ge sloten. Aanrijding. Gistermorgen te half acht had on der de Amsterdamschc Poort een aan rijdiug plaats tusschen een bespan nen voertuig, bestuurd dor den 16- jarigen N. en een melkwagen, die door R. In het rechte spoor gehouden werd. Het resultaat van die botsing was. dat een hoeveelheid eieren en melk verloren ging. DrinkhaL De Drinkhal der Staalwaterbron- nen is gisteren door 78 personen be zocht. Mond- en klauwzeer. liet mond- en klauwzeer breidt zich uit Thans zijn weder drie nieuwe ge vallen van de ziekte geconstateerd. Prof. Bosscha In het lingelsehe weekLlad Nature wijdt prof. H. Kamerlingh Onnes te Leiden een warmgesteld artikel aan de nagedachtenis van Jtrof. Bosscha. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Bij den heer De C. te Santpoort en bij den landbouwer H. L. is mond en klauwzeer geconstateerd. BENNEBROEK. Het onderzoek van verlofgangers, die in deze gemeente vertoeven zal worden gehouden te Haarlem op Vrij dag den 9en Juni des voormiddags 11 1/2 ure. D.t jaar heeft die inspec tie plaats ln het Mil. Hospitaal. Een ongunstige loting. Van de 12 lotelingen der lichting 1911 is dezer dagen wederom iemand afgekeurd. Het aantal lotelingen we gens hchaamsgebreken voor den dienst ongeschikt bevonden, bedraagt thans 'reeds 5. A. van WHhgenbnrg, lotingsnummer 9, zal dus later nog worden opgeroepen. HAARLEMMERMEER. Vrijdngavond word Hoofddorp's be volking opgeschrikt door het gelui der klok van 't Raadhuis en 't geroep van „Brand 1" Ito onderzoek bleek, dat op een oschbell tegen een houten schuur heete asch was gewoipen, die liet hout heeft doen vlam vatten. Gelukkig was men er vlug bij nu was de schade gering. Assurantie dekt deze. Auto te water. Donderdagnacht geraakte aan den Spaa'rnwoude'rweg nabij den Hoofd weg een automobiel door het ver keerd werken van do stuurinrichting te water. De inzittenden, drie heeren en drie dames, kwamen er gelukkig met ee- n'ge onb du den de wondjes en schram mon en een nat pak af en vervolgden des nachts dru pnat in een rijtuig hun weg naar Amsterdam. De auto werd er gisterenmorgen uil geheschen en bleek aanmerkelij ke umterieele schade te hebben beko- Het bouwen van twee arbeiderswo ningen aan den Kruisweg, voor reke ning van den heer Tiele, ls onder hands opgedragen aan de aannemers Gebr. Bakker eu C. v. d. Helm te Hoofddorp. SLOTEN. Voor de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad te Sloten zijn tot caudiduat gesteld: Van do Protest, kiesvereeniging: S. N. du Croix te Sloterdijk, en door eo nige kiezers aan den Adrn. de Ruy- terweg J. W. Klein R. K. en a.-r. kiesvereeniging heb ben zich van 't stellen van een can- didaat onthouden. IJ MUIDEN. Uitbreiding Stoom vissche rij vloot Door de N. V. Zeevisscherij Sham rock is aangekocht do Engolsche stoomtrawler Ben Acliie Aberdeen C10. Het stoomschip kwam gisteren avond te Umuiden aan. ZANDVOORT. De muziekkapel Paul Krncrer alhier heeft bij een wedstrijd van harmo nie- en fanfarekorpsen te Capelle a. d IJsel in de 2de afdeeling een derden prijs behaaid. levens verwierf zij een 2den prijs in de eerste afdeeling van den marsebwedstrijd. Door 42S Zwilsersche toeristen (de Sangerverein Harmonie uit Zurich) zal morgen. Zondag, een bezoek aan onze plaats worden gebracht. Het di ner zal gebruikt worden in Hotel Grcot Badhuis. Bij de politie zijn als verloren aan gegeven een manchet met goud dou- uiê knoop en een nikkelen horloge met dunnen ketung. Ais gevonden werd aangegeven een gouden dus- sjjeld. De H. IJ. S. M. zal Zondag 28 Mei 4, 5, 11. 18 en 25 Juni 1911 een extra- trein laten loopen van Zandvuort naar Amsterdam, \erlrek Zazulvoort 4.24 nam., aankomst Amsterdam 5.04 nam Binnenland LITO-FOTOGRAFEN. De Nedc-rlandsche Liio-fotogroii- sche Bond heeft te Utrecht zijn 8ste jaarlij ksciie bondsvergadering ge houden. Vertegenwoordigd waren 13 afdee lingen met 23 afgevaardigden. De voorzitter, de hedr D. van Bat- tum uit Amsterdam, wees m zijn openingswoord op den groei der or ganisatie. Thans heeft de bond 400 leden, verdeeld over 12 afdeelingen. Aan de orde kwam do voorgestelde samensmelting van den Nederl. Llto- fotografischen Bond, den Al gem. Nederl. Chemigrafeiibond eu den Fo- tografen-bediendenbond. Voor dozen nieuwen bond waren statuten ont worpen, waarin o.a. voorgesteld was de vorming van vakgroepen voor de beoefenaars 'der verschil lende tot de zen nieuwen Bond behoorende vak ken. Het voorstel-Lindeman om te doen vervallen de plaatselijke en landelij ke vakgroepbesturen en daarvan de samensmelting te doen afhangen, werd verworpen. Wel vereenigde de vergadering zich met een voorstel om te trachten 't in die richting te doen leiden, nv.ts daardoor de samensmel ting niet vervalt. De voorzitter constateerde, dat met het gehee-le oniwerp-statuten do ver gadering z.ch dus vereenigd heeft. AMSTERDAMSCHE DUIN WATERLEIDING. De reeds aangekondigde unbYet- d ng der winplaats van de Amster- damsehe duinwaterleiding zal f 463.000 kosten. Het watergevend ver mogen zal niet 1 mil. kub. nieter per jaar stijgen. ALGEMEENE ARBITRAGE. Het Tweede Kamerlid Hugenholtz heeft aan den minister van buiten- landsche zaken de volgende vra gen gericht: Heeft de regeering haren wensch te kennen gegeven aan de regecring van de Vereen ;de Staten van Amer - ka, om, evenals Engeland en Frank rijk, beraadslagingen te voeren over een algemeen arbitrage-verdrag, het welk alle geschillen zal omvatten die met ons land zouden kunnen rijzen, en, indien niet, is de regeeriug voor nemens dien wensch alsnog kenbaar te maken? BENOEMD. Do gemeenteraad van Breda heeft met 11 van do 20 stemmen tot direc teur der openbare werken en der be drijven no. 3 der voordracht be noemd, nl. den heer W. van Veen, In genieur der gemeente-werken te Utrecht. HERSTELLINGSOORD VILLANDRY Onder voorzitterschap van don hoer A. Willemse is gisteren te Utrecht de jaarvergadering gehouden van dt Vereeniging tot stichting en exploi tatie, van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel. In de vac. Voorzaat werd als be stuurslid benoemd de heer Ten Beu zel te Utrecht- Besloten werd ook voortaan geen kinderen op Vlllandry op te nemen. Het landgoed werd opnieuw ge huurd. Weder werd bepaald, dat goduren- de drie weken kostelooze verzorging zal plaats hebbenj terwijl het bedrag ingevolge de urtl. 6 en 7 van het huis houdelijk reglement weder op f 1 werd vastgesteld. Het bedrag voor particulieren, d.e, zoo er plaats is. in Villandry zullen kunnen worden op genomen, werd van f 2 op f 3 ge bracht. TWEEDE KAMER. MILITIE-WET. Voorloopig Verslag. Hel eerste gedeelte van het afde lingsverslag o\er bet wetsontwerp houdende regeling van de verplich tingen ten aanzien van de militie, is ge-.s ijd aan de bespreking van het militair beleid van het Kabinet Sommige leden hadden daarvan een ongunfctigfU indruk. De arbeid van het Kabinet om de beweerde desorga nisatie op militair gebied te hervor men, liad slechts teleurstelling ge baard. Algemeen is de meening, dat hierdoor de weerkracht van het leger belangrijk is geschaad. Do verbete ring der kustverdediging heette on verwijld ncodig lot meerdere bevesti ging van de doode weermiddelen en spoedig daarna bleek, dat de Regee ring op spoedige behandeling van dat zoo urgente ontwerp geen prijs meer stelde. Deze beschouwingen vonden tegen- sprauk. De desorganisatie van het leger zoo werd van andere zijde betoogd dagteekent van het be wind van Minister Staal en Minister Van Rappard. De invoering van het tweeploegen- stelsel heeft op zichzelve de weer kracht van het leger niet belangrijk geschaad. Het kwam alles op de toe passing aan. Wnt nu het Militleonlwefp zelf be treft, was de indruk bij vele leden gunstig, nl was er een groep, die ge- wenscht hnd, dat de Minister door tastender zou te werk zijn gegaan in de richting, in het advies van den Raad van Defensie aangegeven. Aan de hulde, den samensteller van het wetsontwerp en den steller der Memorie van Toelichting ge bracht, wilde men zich ook van an dere zijde niet onttrekken maar van dien kant werd betoogd, dat het wets ontwerp blijkbaar heeft geleden on der den spoed, dien de Minister ge meend heeft te moeten betrachten, blijkbaar onder den aandrang, waar mede sinds eenige jaren een nieuwe mihtiewot is gevraagd. En toch was er geen pericuium in mora. Men had best met partieele maatregelen kun nen volstaan. Men had moeten wach ten totdat de sluitsteen van ons weer- stelsel zal zijn gelegd, als hoedanig steels de regeling van den landstorm heeft gegolden. En ook de wijziging der La.'idweerwet hangt met het mi litiestelsel nauw samen. Zich aansluitende aan de klachten over do overhaaste indiening van het wetsontwerp, vc-rklaarden verscheide ne leden, dat iiet wetsontwerp^ niet het gunstig oordeel verdient, daar over uitgesproken. Men vleide zich evenwel van die zijde met de vruch ten van het gemeen overleg. Daaren tegen achtten vele andere leden liet wetsontwerp met zulke groote gebre ken behept, dat zij met beslistheid zich er tegen moesten verklaren. Eenige leden noemden het wetsont werp zelfs in menig opzicht reaction- nair, terwijl bovendien verscheidene leden verklaarden geen definitief oor deel te kunnen uitspreken uit gemis aan de noodige gegevens omtrent de vermoedelijk* werking der wet. Over het advies van den Raad van Defensie en over den toestand der Defensie, olsnie-u; over den geest in liet leger, gelijk die in bedoeki advies worden behandeld, werd zeer breed voerig van gedachten gewisseld. De indruk was zeer verscluliend. Intus- schcn had het velen leden ten zeerste verbaasd, dat het vernietigend oor deel van den Ruad van Defensie over onze weerkracht is publiek gemaakt, en zijn wenschten daartegen krachtig te protesteeren. Eenige leden zogen in die publiekmaking zelfs een ten dentieus karakter om daarmede op de Staten-Generaal ten gunste te werken. Tegenover deze groepon van leden stonde'i er echter ook, die de publi catie toejuichten als een daad van kloek beleid. Voor enkele leden had ten slotte dit rapport nog een andere zijde. Zij meenden, dat daardoor de nutteloosheid van den Raad in een scliril licht is geplaatst. Bij de behandeling vau de hoofd punten van het wetsontwerp kwamen m de eerste plaats ter sprake het con- tigent, de diensttijd en de afschaf fing der loting. Uit de breedvoerige beschouwingen, daarover gevoerd, blijkt o. a., dat zeer vele leden liet voorstel tot vorhooging van het conti- gent met Instemming hebben begroet. Er waren er loorstanders van lot®- lingen-uitbreldirg, die het betreurden, dat de Rcgoerin? is gezwicht voor de actie tot afschaffing der vierde her- hu lingsoefening, welke zij een hoogst afkeurenswaardige maatregel acht-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1