NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8568 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. M ANDAG 29 MEI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der i yV'a YH/jWlC® BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 AIAdvertenliën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/JT 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem I 03VA 3j%SMmW<É£\Z> "edactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 30 MEL Gr. kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Velsen: Gemeenteraadsvergadering, 1 1/4 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. SCHOOLEOUW. Na aanneming van hel voorstel van B. en W. tot stichting van een school gebouw aan de Parklaan is bij P.aad ingekomen een voorstel van één der leden .om B. en \V. uit te noodi- gen, „de nieuw te bouwen school zoo danig in te richten, dat zij gebruikt kan worden als twee scholen met ven klassen, opdat in elk dezer scholen aan het hoofd der school het geven van onderwijs in een klasse kan wor den opgedragen". Dat voorstel werd in handen van B. en YV. gesteld om advies. Uit de toelichting er van blijkt, dat het niet de bedoeling is, om nu reeds tegelijkert!id te beslissen, dat de nieu we te bouwen school direct als twee scholen (met zeven klassen) zal wor den gebruikt. Slechts de wensch, om bij het bou wen van de nieuwe school met de mo gelijkheid van zoodanig -ebruik reke ning te houden .heeft dit Raadslid zijn voorstel doen indienen. Na ampele overweging zijn B. en W. gekomen tot de meening, dat de nieuw voorgestelde wijze van inrich- tin- der school moet worden ontra den. Niet uitsluitend met het oog op de kosten. Deze. aanvankelijk geraamd (volgens het reeds in gereedheid ge brachte bouwplan voor een vertien- klassige school) op f 69000, zouden met 2000 moeten worden verhoogd, welk bedrag tot 3500 sti: indien werd tegemoet gekomen aan de door den Districts-schoolopziener ten aanzien van het nieuwe sclietsplan geuitte wenschea. Volgens dat schetsplan zou verkre gen worden een gebouw, waarin li leslokalen en één g> mnastieklokaal voorts een kamer voor ieder der schoolhoofden, alsmede een hoofdin gang in den Noordelijken- en een in den Zuidelijken gevel. Om het ge bouw dan c. q. later te doen dienen voor twee afzonderlijke scholen, zou slechts noodig zijn het optrekken van een muur in het midden der gang van de beide verdiepingen. B. en YV. achten de uitgaaf niet ge rechtvaardigd door de enkele om standigheid, dat de Raad te eeniger- tijd zou kunnen besluiten om een prcef te nemen met een zes- (zeven, klassige school, teneinde bij eventueel slagen van de proef, mogelijk te ko men tot afschaffing van het ambulan- tisme. De berichten over ©en dergelijke proefneming in andere plaatsen lui den niet gunstig en de vraag is alles zins gewettigd of wel ooit of binnen afzienbaren tijd door den Raad een besluit tot zoodanige proefneming zal worden genomen. B. en W. meenen daarenboven een voornamen grond voor hun ongunstig advies te vinden in het feil. dat invoe ring van 7-klassige scholen tengevolge zoude hebben, het breken met het stelsel dor halfjaarsklassen, hetgeen hunnerzijds zeer zou worden betreurd. Algemeen wordt het systeem van toe lating der leerlingen tweemaal per Jaar, zooals dat vóór een tweetal Ja- hier is ingevoerd, door deskundigen beoordeeld als te zijn een belangrijke stap tot verbetering van het onder wijs. Het zou dus te betreuren zijn, Indien men ter wille van een nieuw stelsel, waarvan het wenschelijke nog allerminst gebleken is, dit systeem weder moest laten varen. B. en YV. bieden, ten einde te kun nen geraken tot een behoorlijke af sluiting van den dienst der gemeente huishouding van 1910. den Raad tor vaststelling aan ©en staat tot af- en overschrijving, sluitend met een be drag van 34319,60. De eigenaar van de perceelen. gele gen aan de Kleverlaan hoek Doodweg heeft zich bereid verklaard die eigen dommen voor 13000 aan de gemeente te verkoopen. B. en YV. achten het in bet belansr van de gemeente op die aanbieding In te gaan. Indien deze perceelen in het bezit der gemeente zijn, kan de geheele Doodweg, van de Kleverlaan af tot zoover het gemeen telijk bezit aldaar strekt, als openbare weg worden opgeheven, mits een nieu we ten westen van 't nieuwe ge deelte van de begraafplaats worde aangelegd. Daardoor zal dit gedeelte met de bestaande begraafplaats tot één geheel kunnen worden vereenigd. De heer P. J. Bückmann verzoekt den Raad, aangezien zijne benoe ming als gemeente heel- en verlos kundig© 5 Juni ec s. ten ©inde loopt, hem als zoodanig te willen barbenoe- B. en YY'. deelen mede, dat door de eigenaren van de weilanden ©n het water gelegen ten noorden van de perceelen tusschen den Doodweg de Delft, tot den aankoop waarvan door den Raad reeds vroeger beslo ten is, aangeboden is een en ander voor 33000 aan de gemeente in koop af te staan. B. en YV. stellen voor, tot den aankoOD over te zaan. Daardoor zal het geheele terrein. Ingesloten door Doodweg, Spaansch Vaartje, Delft en Kleverlaan In het bezit der gemeente zijn. Opgemerkt wordt, dat het perceel sectie G no. 1259 bij den Schoterveenpolder in eeuwigdurende erfpacht is. De commissie van bijstand in het beheer van de gemeente-financiën ad viseert den in bare handen gcstelden staat tot beschikking uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven" dienst 1911 tot een bedrag van 9.811/2 vast te stellen. Om te kunnen voorzien in de vaca ture van onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs no. 9, opengekomen door bet verleeuen van eervol ontslag aan den onderwijzer dier school S. A. Pereboom. hebben B. en YV. de volgende voordracht opge maakt 1. Mej. YV. Schreuder, te De Rijp. 2. Mej. A. YV. H. Thonus te Haar lem, en 3 Mej. M. J, de Boer te Lisserbroek. De Raad der Gereformeerde Kerk Haarlem C. verzoekt vergunning om ten behoeve van het houden van Zon dagsschool gebruik ta mogen maken van twee lokalen in het Proveniers huis, welke voor hetzelfde doel zijn afgestaan aan de thans ontbonden vereeniging „Josia". B en YV. hebben tegen de inwilli ging van dat verzoek geen bezwaar en stellen mitsdien voor de gevraagde vergunning te verleenen. NIET AARDIG. Aldus is het opschrift van een be richtje in de Volksstem, waarin o. staat te lezen „Het Haarlemsch Dagblad echter is nog steeds bevreesd onzen naain te noemen." YY'aarom zouden wij daarvoor be vreesd ziin Zóó bang zijn wij niet. De redactie van de Volksstem vergist zich daarin en als bewijs daarvaji kan dienen, dat wij haar blad nu al twee maal genoemd hebben. Maar zr vergist zich ook in ©en an der opzicht, namelijk hierin, dat wij berichten uit haar blad zouden over nemen zonder de bron te noemen. Daarvan z-'m wij ons geenszins be wust. YVil de redactie zoo vriendelijk zijn, ons eens van die berichten aan tei wijzen Tooneelwedstrijd „J. J. Cremer". Van H. M. de Koningin ontving de Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cre- een groote zilveren medaille voor den wedstrii<L FATSOEN. Het bekende stuk van onzen mede werker voor tooneel. den heer J. B. Schuil, zal In de vertaling van Else Otten (als die lieben N.a c h- b a r n) nog dezen zomer in Fried- richroda en in het a. s. winterseizoen in Eisenach worden opgevoerd. N. V. Haarlemsch© Machi nefabriek voorh. Gebr. Flgee. In de Zaterdag gehouden algemee- ne vergadering van aandeelhouders der N. V. Haarlemsche Machinefa briek voorheen Gebr. Figee alhier, werden de balans en de winst- en ver liesrekening over 1910 goedgekeurd en werd besloten -- ruime afschrij vingen- een dividend van 70 (als v. J.) per aandeel uit te keeren. De commissaris, de heer J. YV. Repe- lius, werd herkozen. Zangwedstrijd. In de zangwedstrijden van „Euter pe" te Amsterdam behaalde „Euter pe" von Haarlem, directeur dc heer A. YV. YVesselius, in de 2de ofdeeling A. gemengde koren, den 4den prijs, een verguld zilveren medaille en f 20. „St. Caecilia" van Velsen behaalde in de 2de afdeeling B. gemengde ko ren, den 5den prijs, een verguld-zil veren medaille NEDERLANDSCHE YV1NKELYVEEK. Met de poging om einde Juni en be gin Juli een Nederlandsche YVinkel- week te Haarlem te houden gaat het flink en naar wensch. Op de circulai re dio onlangs rondgezonden werd, hebben niet minder dan 104 firma's zich bereid verklaard, in deze week alleen producten van Nederlandsche nijverheid in hunne winkels te etalee- ren. Deze firma's vroegen 401 getypte brieven aan, waarbij de medewerking van de Nederlandsche fabrikanten voor de goede zaak wordt ingeroepen. Naar ons ter oore kwam heeft reeds menige Nederlandsche industrieel zich bereid verklaard, door toezending van daarvoor geschikte artikelen ook zij nerzijds het plan te bevorderen. Toch is het aan 't Comité voorgeko men, dat nog menige winkelier, toch in de termen valt om mee te doen, zijn bereidverklaring daartoe nog niet ingezonden heeft. Leden van het Comité zullen dus in de eerstvolgende dagen menig persoonlijk bezoek gaan brengen. Het kan niet anders, of wie er eens rustig over spreekt, is voor het plan gewonnen. BRONGEBOUYV. YVij ontvangen van de directie van het Brongebouw een circulaire be treffende deu Jardin feérique, dien, zooals wij vroeger meldden, de directie in het park zal aanrichten die hoofdzakelijk bestaat uit een zeer groote en kleurrijke electrische ver lichting. Tevens zal aan Nederlandsche fir ma's op electrisch gebied gelegenheid worden gegeven, om van 29 Juni tot 9 Juli in de zalen te exposeeren. De directie maakt in haar circulai re gewag van de plannen der Nederl. YY'inkelweek, waarmee zij haar voor nemen in verband brengt. Officieel verband tusschen die beide is er niet. De circulaire bevat overigens een onjuistheid, daar zij vermeldt, dat in het Brongebouw de prijzen der Haar lemsche Winkelweek uitgereikt zul len worden er worden namelijk geen prijzen beschikbaa'r gesteld. MUZIEK IN DEN HOUT,. YY OENSDAG 31 MEI. 1. Kriegeimarsch aus Athalia, Men delssohn. 2. Ungarische Ouverture, Gross- mann, 8. Ave Maria, Gounod. 4. Grande Fantaisie de 1'Opéra Manon, Massenet. 5. Ouverture Maxlmlliain Robes pierre, Litolff. 6. Ballet 'russe, Luiqinl. a. Czardas, b. Valse Lente, c. Mazurka, d. Marche russe. 7. Vision, Walzer, Waldteufel. 8. Grande Fantaisie de l'Opéra Un Ballo in Maschera, Verdi,- Akte examens L. O. Haarlem, 27- Mei. Geslaagd de da mes A. J. Rionks, M. J. Rother. E. W. Schotel, C. Sernee. N. YV. Sloof, allen te Haarlem, en C. L. M. Sciarone. te Leiden. Schoolhoofden. De Provinciale Vereeniging „Noord- Holland" van Hoofden van Scholen vergadert dezer dagen alhier. Op de agenda komen o. a. voor Het groot ste bezwaar tegen het meegaan met de klasse is de eenzijdigheid in de verstandelijke ontwikkeling, der leer lingen. YVat kunnen we daartegen doen Inleider is de heer II. Sprui- tenberg te Amsterdam „De Gasfa briek", lezing van den heer K. Blok huis, adjunct-directeur der gemeente- lichtfabrieken te Haarlem. De Dageraad. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Vereeniging tot be vordering der vrije gedachte onder den naam „De Dageraad", werd Za terdagavond tn de Vereeniging een feestelijke propaganda-avond gege ven. De zaal was slechts matig bezet. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer Hagtengïus. Spreker herdacht de oprichters der vereeniging, de heeren J. J. Groot, Dr. De Vries, Blauw en Bouchart. Geen hunner heeft het 10-jarig be staan beleefd. Medegedeeld werd, dat van de me dewerkers voor dozen avond, de heer G. Arbous en mevr. Truua Post be richt was ingekomen, dat zij verhin derd waren te komen, en dat in hun plaats zouden optreden de heer en mevr. Voget. Door deze mededeeling verviel het propagandistisch karakter dezer uit voering, want inplaats van „De Kruissprook" van Multatuli, „Waakt op, Proletaren", werden nu eenige gewone voordrachten gegeven, die evenwel veel succes hadden. De muziekvereeniging „Voorwaarts" onder leiding van den heer P. P. YVit, bracht op verdienstelijke wijze eenige nnminers ten gehoore. Ook de zangvereeniging „Excel sior", directeur de heer P. de Nobel, A-erleende haar medewerking en zong o. a. het „Lied" van E.. B. Koster. In- plaats van „Voorjaar" werd gezongen een compositie van den heer De Nobel, „Liefdewoord". De zang oogstte veel applaus. Tot slot werd nog een tableau-vivant gegeven, voorstellende de „Triumf der Vrije Gedachte", waarin werd voorgesteld de ontwikkeling der vrije gedachte. De zangvereeniging zong daarbij het lied„Morgenrood", van D. Troelstra, terwijl het tableau fantas tisch werd verlicht. In de pauze werd rondgegaan niet lijsten voor een vaandel voor de zang vereeniging. Een bal, onder leiding van den heer De Lange, sloot dezen avond. HAARLEMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Ln de heden gehouden jaarlijksche alg. verg. van aandeelhouders der Haarl. "Train weg-Maat schappij is aan commissarissen door den commissaris directeur, den heer J. J. S. van Ha mel, het jaarverslag over het zevende boekjaar uitgebracht, waaraan we het een en ander ontleenen: In tegenstelling met het vorige zijn do resultaten over dit jaar van de Maatschappij zeör gunstig geweest, zoo zelfs dat het behoort tot de meest gunstige van haar bestaan. De netto winst bedraagt nl. f 9240.05, tegen f 1518.10 1/2 over 1909—1910, hetgeen een meerdere winst van f 7721.94 1/2 beteeken t. Dit gunstige 'resultaat is grootcn- deels te danken aan het groote ver keer gedurende de bloemen» tentoon stelling in het voorjaar. Soms, op Zon- en feestdagen, moest de politie vaste assistentie verleeuen om te groot gedrang te voorkomen. Voo'r deze welwillend verstrekte hulp zou de directeur willen voorstellen, al is het wel wat laat, nog eenige tege moetkoming uit te trekken. Verder heeft het beter weer ln dan vorigen zomer het passagiersvervoer zeer bevorderd, terwijl met het oog op het spoedig einde van het bedrijf geen groote herstellingen meer wer den onderhanden genomen. Bij nadere overeenkomst tusschen de gemeente en de Noord-Zuid-Holl. Tramweg-Mij. is bepaald, dat do nieuwe lijnen op 1 Januari in exploi tatie moeten genomen worden, zoo dat naar alle waarschijnlijkheid aldus schrijft do directeur ons be drijf tegen d.en tijd gestaakt zal moe ten worden. Van de zijde der gemeen te gewerd ons echter nog niet de mm- ste aanduiding of kennisgeving in die richting. Vervoerd werden in 19101911 in 119578 r.tten 975688 passagiers met een opbrengst van f 48784 30 dit zijn 106897 passagiers met f 534*85 opbrengst méér dan in 1909—1910. De gemiddelde opbrengst per K M. was in 19101911 f 57,97 tegen f 51.62 in bet vorige jaar. Het personeel volvoerde het hem opgedragen werk naar behooren, Ten behoeve van den dienst is uitgege ven f 43906.77 1/2. De ontvangsten be droegen f 50515,61 1/2. Blijkens de winst- en verliesrekening bedraagt het saldowinst f 9240.05. De commissaris-directeuT geeft in overweging liet geheele bedrag te bestemmen voor afschrijvingen. KERMISVERPACIITING. Daar waren ze vanmorgen weer in de antieke Stadhuishal samengeko men de kermismenschen niet zij, die er groote „etablissementenof „salons" op na houden, die had den vroeger hun beurt reeds gehad maar de eigenaars en beheerders van kleinere inrichtingen, van sch.et- tenten, palingkraampjes en dergelij ke. De „gegadigden" zijn niet meör dezelfden van vroege*', en Dr. H. Kruseman leest niet meer voor de bij zonder attracties van inrichtingen, waar Ai tentoongesteld worden „men- schen of diereu welke van den nor malen vorm of de normale afmetin gen afwijken" zooals dat deftigüjk heet. Tevens worden niet meer „toe gelaten of geduid", inrichtingen waar in hazardspel (ook met rad), woistel- tenten, messentenien, vischvermaak- tenten, platenbakken, knikkerwerp- tenten en somnambuletentjes. Ook' straatmuzikanten en straatkunste naars waaronder ook dieren te ver staan zijn, worden geweerd. Toch behoeft men niet te vreezen, dat de kennis d.t jaar slechts schaars van pret-inrichtingen zal voorzien zijn. Integendeel, het komt ons voor dat er meer is dan "t vorige jaar. Een 50 hiijelten wel waren heden ingekomen, en men inoet niet verge ten, dat deze verpachting er slechts een was om de opengebleven hoekjes en gaatjes te vullen. D.e zullen be hoorlijk gevuld zijn. Dribkbal. De Dnnkhal der Staal waterbron nen is Zaterdag en Zondag door 122 personen bezocht. NOG VRU GOED AFGELOOPEN. Zaterdagmiddag om kwart vóór vijf wilde een achtjarig jongetje, toen op den Schoterweg de stoomtram Haar lem—Alkmaar passeerde, op de tree plank van een der wagens springen. Hij viel en kwam voor een der wielen terecht Maar daarvoor bevond zich een remblok, en dat sleepte den jon gen een eind mee, waarna hij opzij werd geworpen, 't Bleek, dat hij (De J., wonende Colensoslraat 46) 4 won den aan 't hoofd had bekomen. Dr. Fa^ee Sohaeffer oordeelde zijn toe stand niet levensgevaarlijk. Do jon gen werd naar zijn woning vervoerd en later vandaar naar het gesticht Johannes de Deo. Nader meldt men ons. dat de toe stand van den jongen De J. vanmid dag zeer ernstig was, ofschoon geen onmiddellök levensgevaar bestaat Jonge Vrijzinnigen Pro- pagandaclub „Haarlem". Dezer dagen houdt de Jonge Vrij zinnigen Propagandaclub „Haarlem" een algemeene vergadering. Op de agenda staan voorstellen tot statutenwijziging en wijziging van Hui ah. Reglement De eerstgenoemde wijziging betreft het volgende: Art. 1. Voor „T "-'izinnigen Propagandaclub Haarlem" te lezen „De Jonge Y'ooruitstrevend Vrijzinni gen". Art 2. Voor „de vrijzinnige beginse len op staatkundig gebied" te lezen „de vooruitstrevend vrijzinnige be ginselen op staatkundig en maat schappelijk gebied". Voor „een ot meer vrijzinnige kiesvereeiiigingen" in sub d. te lezen „een of meer voor uitstrevend vrijzinnige kiesvereenl- glngen". De toelichting bij dit punt luidt Het geheele Bestuur is het er over eens. dat ons tegenwoordig algemeen vrijzinnig standpunt in theorie wel te verdedigen is. doch in de praktijk zeer belemmerend op den bloei der vereeniein» werkt. Telkenmale moet ten einde niet to kort te doen aan, dut algemeen beginsel, tiet conserva tisme op politiek gebied, zooal niet gespaard, toch nagelalen worden te bestrijden. Hadden wij reeds tot heden stelling genomen tegenover het ker kelijk en socialistisch dogmatisme, zoo willen wij ons ook openlijk uitspro ken togen liet politiek conservatisme. Is het eerste mogelijk, het tweede evenzeer. Torwille van misschien enkele bul- tengew. leden vindt het Bestuur het allerminst wenschelijk den iegen- woordigen toestand to handhaven en wijst er ten overvloede op, dat, met uitschakeling van bet conservatieve element, onze vereeniging geheel de zelfde blijft (Zie verder Stadsnieuws onder laat» ste berichten). Uit de Omstreken ZANDYrOORT. Door de afdeeling Haarlem van het Leger des Heils werd Zondagmiddag onder leiding van adjudant J. F. Bruyns een oponluchtmeeting aan het strand gehouden Er was voel publiek aanwezig on or werden ©enige toe spraken gehouden, afgewisseld door zangnummers, die met muziek wer den begeleid. S&ngervereln Harmonie Zurich. Na «en boottocht uil Amsterdam naar IJrnuïden gemaakt te hebben, vanwaar men een wandeling naar Velsen maakte, brachten ongeveer 460 leden der SSngervereïn Harmonie uit Zurich per extra trein een bezoek aan onze hadplaats, alwaar zij te half zes arriveerden, ten einde ln het Hotel Groot Badhuis aan een diner deel to nemen. Zoowel dc groote eetzaal als do daaraan grenzende z.g. passanten- eetzaal waren voor dit doel op feeste lijk© wijze ingericht Groote rijen ta fels met bloemen en attributen van de muziek waren alle zóó geplaatst, dal elk der aanzittonden ©en mooi ge zicht op zee had. Als decoratiestuk trok vooral de aandacht een uit sui ker gemaakt model van het Groot Badhuis, dat electrisch verlicht was. Do zaal was gedrapeerd met de Zwltsersche kleuren, tusschen de dra perieën waren de wapenschilden van de verschillende Zwitserse he kantons aangebracht. Bij den ingang der zaal prijkte tusschen een bloemen-trophee de Zwltsersche vlag. Het menu vertoond© oveneons de Zwitsersche en Hollandsche vlaggen, waaronder de wapens van Zwitser land en Zandvoork Hier en daar wa ren goed uitgevoerde reclameplaten aangebracht met gezichten uit Zwitr seriand, wat zeker de harten van de bezoekers goed moet gedaan hebben.; Na het diner werden op het terras een paar zangnummers ten beste ge geven, die bijzonder mooi en zuiver wei-den gezongen en waarmede de zangers veel succes hadden. Te 9 uur vertrok het gezelschap weder per extra trein naar Amster dam. Het mooie weder heeft zeer ze ker veel bijgedragen tot het welslag- gen van het bezoek aan onze bad plaats.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1