NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 28e Jaargang No. 8570 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 31 MEI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: _^JfT Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 5^101 '-31 50 Cts' voor 3 Plaatsingen a contant. Geïllustre'ercf Zondagsblad, "voor Haarlem" i!!'. 0.37H Redactie en Administratie: Grootc Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Ls-éJ Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BI.AD. Buitenlandsch Overzicht DUITSCHLAND EN DE ARBI TRAGE-BEWEGING. De „Köln. Ztg." bevat belangrijke telegrammen uit Washington en New-York, die er op schijnen te wij ten, dat de Duitsehe regeering veel minder koel en afwijzend tegenover het beginsel van internationale arbi trage staat, dan vroeger uit de hou ding van de Duitsehe afgevaardigden op de Vredesconferenties en uit de uitlatingen van de Rijkskanseliers wel moest worden afgeleid. Mag men de correspondenten der „Köln. Ztg." gelooven, dan gaat Duitschland in op de arbitrage-vorr.stellen van presi dent Taft. Het telegram uit New-York luidt „Blijkens een mededeeling uit Washington heeft de Duitsehe gezant, graaf Berustorff, aan het departe ment van Staat (buitenlandscho za ken) doen weten, dat Duitschland be reid is, onderhandelingen te openen over een arbitrage verdrag van alge- in eene strekking." En uit Washington zelf meldt men aan het Keulsche blad „Het antwoord van Duitschland betreffende de quaestie van het arbi trage-verdrag heeft hier buitengewo ne geestdrift gewekt. Hot meedoen van Duitschland ruimt het grootste bezwaar uit den weg (namelijk de op vatting, dat liet arbitrage-verdrag een Engelscli-Amerikaanscli verbond zou boteekenen, waartoe do Amerikaan* sche Senaut zijn toestemming nooit zou hebben gegeven)." Men boude overigens in het oog, dat Duitschland voorloopig nog niet iveixler is gegaan, dan zich bereid te vorklaren, om over de arbitrage- quaesUe te onderhandelen.. Do diplomatieke vertegenvvoordigers te Washington van verscheiden lan- den ook de Nederlondsclie gezant hebben zich tot hot departement Van Staat gewend met het verzoek, te worden in het bezit gesteld vaar af schriften van het ontwerp-arbitrage- yerdrag van vérgaande strekking, dat was ontworpen door de Amerikaan- sche regeering. Bij de beraadslaging over do twee de lezing van de parliament bill IN HET ENGELSCHE HOOGERIIUIS verklaarde minister Lord Haldane, dat de regeering volkomen in den geest van de grondwet handelt door deze iu overeenstemming te brengen met de nieuwere denkbeelden. Lord Lansdowne oefende scherpe critiek op het ontwerp en verklaarde, dat het feitelijk aan het Hoogerhuis alle inachlsbevoegdheden wil ontne men. „Ofschoon wij toegeven zoo vervolgde hij dat de rogeering na do jongste verkiezingen ongetwijfeld hot recht heeft deze quaestie te rege len, achten wij het toch wenschelijk, dat de bepalingen der wet aan een grondige bespreking worden onder worpen en wij zullen daarom die wij zigingen voorstellen, die ons noodig schijnen. Ik vertrouw, dat de regee ring deze voorstellen met de meeste nauwgi zotheid zal overwegen. Wij zullen er op wijzen, dat hij een nieu we suinetistelling van het Hoogerhuis maatregelen behooren te worden ge nomen om het land te bescltermen tegen gevaarlijke, overijlde verande ringen en bovenal om onze heiligste instellingen en de grondslagen van het Vereenigd Koninkrijk voor onher stelbare schade te vrijwaren." Visoount Morley antwoordde, dat de regeering zich niet zou verzetten tegen behandeling van amendemen ten, mits deze niet in strijd zijn u t den geest van het wetsontwerp. Daarop werd de tweede lezing, zoo als wij reeds mededeelden, met alge- meene stemmen aangenomen. Nu de derde HET VROUWENKIESRECHT IN ENGELAND komt wellicht binnenkort aan de or de. Minister Lloyd George heeft na melijk in het parlement, namens den eersten minister medegedeeld, dat de regeering in de volgende zitting een week beschikbaar zal stellen voor de geheele behandeling van het wetsont werp op het kiesrecht voor vrou wen. MONTENEGRO EN TURKIJE. Een Duitsch journalist te Cettinje is door den eersten minister en ver schillende van diens ambtgenooten ontvangen. Zij verzekerden hem om strijd, dat Montenegro niets liever wil dan de raadgevingen der mogend heden opvolgen en den vrede hand haven, hoewel de houding van Tur kije en het optreden van de Turksche troepen tegenover de Albaneesche op standelingen het aan de Montene- grijnsche regeering uiterst moeilijk maakt, om de grensbewoners in be dwang te houden. Zij zal spoedig een roodboek uitgeven over het optreden van Turkije in Albanië on haar slech te gezindheid jegens Montenegro. Men verwacht, dat dit roodboek de openbare meening in Europa zeer gunstig voor Montenegro zal stem men. De Montenegrijnsche gezant te Konstantinopel heeft bij de Turksche regeering geprotesteerd tegen de ge wijzigde tactiek van Toargoet pasja, die zijn actie naar de grens toe heeft verplaatst. De gezant heeft te ver staan gegeven, dat zijn regeoring Tur kije verantwoordelijk stelt voor alle schaden, die door een bombardement van Podgoritza, dat op Montene- grijnsch grondgebied ligt, zou kun nen ontstaan. Montenegro is klein en zwak, zoo dat de bedreigingen weinig kracht hebben. Maar toch, nu do Turk weet, dat Rusland achter don Montenegrin staat, zal hij wal een beetje voorzich tiger worden 1 TURKIJE EN BULGARIJE. Volgens de Bulgaarsche bladen is het schieten aan de grens opnieuw be gonnen. De toon der Bulgaarsche pers is zeer opgewonden. Enkele bladen schrijven op zeer oorlogzucht!gen toon. Zij zeggen, dat alleen een oor log tegen Turkije rust brengen kan op den Balkan. Een hall-ambtelijk blad schrijft: „Als het zoo voortgaat, dat de we- derzijdsche officieren aan de grens worden neergeschoten en de vijand schap aan de grens zich ophoopt, dan zou het vaarlijk Het gevaarlijke van de zaak is voor al, dat de Bulgaarsche regeering, ook al wil ze zelf den vrede, door de opwinding in den lande zou kunnen meegesleept wonden en door de open bare meening tot een oorlog zou kun nen gedwongen wonden. DE OPSTAND IN ALBANI6 duurt ook nog maar altijd voort. De bevelhebber van de Turksche troepen ln Albanië bericht, dat op '26 en 27 Mei ten Noorden van Kastrati op ver schillende punten met de opstandelin gen is gestreden. De rebellen zijn uit hun hoogo versterkingen verdwenen. Aan Turksche zijde zijn 9 dooden en 18 gewonden gevallen. De verliezen der Albaneezen zijn onbekend. SERVIë EN OOSTENRIJK- HONGARUE. In antwoord op een interpellatie in de Skoestjina zei de Servische minis ter van Buitenlandsche Zaken, dat het bezoek van koning Peter aan kei zer Frans Jozef om geen andere re den is uitgesteld, dan om de gezond heid des keizers. Het uitstellen van dit bezoek zal geen den minsten in vloed hebben op het voortduren van de goede verhouding met Oostenrijk. DE DUITSCHE RJJKSDAG heeft de rijksverzekeringswet defini tief met 232 stemmen tegen 58 in der de lezing aangenomen. DE OPPOSITIE IX HET BELGI SCHE PARLEMENT bepaalt zich niet alleen tot de Kamer leden. Gistermiddag toch hebben ook de leden van de linksche partijen in den Senaat geweigerd om dezelfde reden als de oppositie in de Kamer de gevraagde voorloopige credieien toe ie staan en verlieten de zittings zaal. De eigenlijke schoolstrijd in België be looft dus een groote strijd te zullen worden, nu het met de voorbereidin gen al zoo hard tegen hard gaat. DE TOESTAND IN MEXICO blijft, ook na het optreden der nieu we rogeering, wat onrustig. Nu wordt weer berichtMaandagavond is te Cliolulua een oproer uitgebroken. 40 mensohen werden gedood en een groot aantal winkels, regeeringsge- bouwen en particuliere woningen zijn leeggeplunderd. Het gepeupel is heer en meester in de stad, die met algeheele verwoes ting wordt bedreigd, daar de opstan delingen haar in brand hebben ge stoken. Er komen tlwuis nadere bijzonder heden over versclullende voorvallen tijdens de revolutie. Generaal Viljoen, die gedurende de revolutie den leider der opstandelin gen met zijn ervaring, in den Boeren oorlog opgedaan, ter zijde stond, heeft aan Madcro ten slotte een nog groo teren dienst bewezen doo<r de ontdek king van EEN SAMENZWERING tegen het leven van den leider, waar in o. m. de Villiers, een vroegere strijdmakker van Viljoen en de Ame rikaan Dunn betrokken waren, maar die vermoedelijk op touw is gezet door do zoogenaamde „cintifioos", dat zijn de personen, die tijdens het Diaz-rógime zich ten koste van het land verrijkten en thans inzien, dat bij de nieuwe orde van zaken hun rijk uit is. Viljoen had het doen voorkomen, alsof hij en generaal Orozco oneenig- heid liadden gehad met Madero en bereid waren zich aan te sluiten bij een eventueel oompiot iegen den lei der, waarop hun het plan der samen zweerders werd blootgelegd en hun voor nun medewerking respectievelijk 10 000 en 6000 pond sterling werden aangeboden. Toen nu Viljoen op deze wijze ach ter de geheimen der samenzweerders was gekomen, liet hij de beide boven genoemde voormannen in hechtenis nemen, waardoor de geheele samen zwering waarschijnlijk verijdeld is. UIT MAROKKO. getrokken, ten einde de douars te tuchtigen, die Mekinez overvallen hadden. Do achterhoede vun kolonel Gou- raud heeft den vijand groote verlie zen toegebracht en hem liet gebergte ingedreven. Stadsnieuws Journalistiek. Onze oud-stadgenoot de heer H. Mulder, vroeger redacteur van het Sot-r. Handelsblad is geplaatst hij de redactie van de Preangerbode. Cr«mer. Door den Eere-voorzitter van de Koninklijke Letterlievende Vereeni- ging, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, is vcor den wedstrijd beschikbaar ge steld de tweede prijs. F aillisseinent. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, d.d. 30 Mei 1911, is opgeheven het faillissement van J. M. Deckere, kantoorbediende te Zaandam, welk faillissement den 16en Mei 1911 was uitgesproken. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: L. v. Blokland, Zuid-SchaJkwijk, een collyhond. J. J. Malsvelder, Zomerstraat 2, een foxterriër. J. van der Meulen, Da Co6tastraat 2, 5 plakzegels. J. Kuperus, Rozenmarijnsteeg 8, een rozenkrahs. B. Uitenbosch, Doelstraat 5 zw. een horlogeketting. J. Ilouweling. Groendaalsteog 10, een herdershond. A. van der YVërf, Gasthuislaan 113, een lorgnet in étui. J. H. Rummenu, Bakencssergracht 34 rood, een ki'nderschoentje. Th. Plantinga, Pieter Kiesstraat 6, een armband. G. Wildschut, Schoterweg 46, een lederen hondenzweep. Het bureau van politie, een rol pa pier. P. Kuiper, L. Molenstraat 38, een bril. D. Manakke'r, Leidschcstroat 175, een zilveren kruis. J. van den Berg, Leidsohestraat 87, een bruine poartémonnaie. C. van Konijnenberg, Schrevelius- straat 2, een portefeuille. J. Meyer, Leidscheplein 33 zwart, eeh inoltonnenlamp. A. Broekhuizen, Goltziusstraat 14, een pakje met katoen. H. Wijkhuizen, Schoolsteeg 5, eeh nikkelen insigne. J. Bouman, ltollnndstraat 53, een halsketting. E. Breed, Vooru.lgangstraat 100, een manchetknoop. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De vrouw van j. te Hoofddorp die eeulgen tlid geleden, na een huise lijke n twist, door haar man buiten de deur gesloten werd, daarna e gen tijd in haar ouderlijke woning doorbracht, doch zich sedert een paar weken weer schijnbuar met haar man had verzoend en bij hem inwoonde, heeft thans zooals het schijnt wraak genomen over de haai- vroeger aan gedane behandeling. Terwijl haar man in het land werk zaam was, heeft zij met behulp van haai- vader het grootste en beste ge deelte van het huisraad naar haar eigen ouderlijke woning doen over brengen, het huis verder in de groot ste^ wanorde achterlatende. iven oude moeder van J. die Lij hen inwoonde en die tegen deze han deling zich verzette, werd door haar vastgehouden, terw ijl de vader den inboedel uit het huis haalde Bij thuiskomst van den man. heeft deze dadelijk van een en ander aangifte bij de politie gedaan. De postduivenvercenigin g ..De Tele graaf' alhier hield een wedvlucht mei. oude duiven van St. Denis af. Af stand 400 K.M. Ten 6 uur 's morgens waren de duiven in vrijheid gesteld De eerste prijs werd behaald door de duif van C Maarse die ten 4 uor 45 min. éo I sec. aankwam. De duiven schijnen bij de oplating slecht weer te hebben ondervonden, zooals ook telegrafisch werd medege deeld. HILLEGOM. HILLEGOMSCHE RANK- VEREENIGING. In de te Hillegom gehouden alge- meene vergadering van aandeelhou ders zijn de balans en winst- on ver liesrekening over 1910 g<>edgekeurd. Van de winst ad. f 4750 werd 3-159 bestemd voor afschrijvingen, terwijl het restant ad f 1290 op reserve werd geboekt. De aftredende commissaris, de heer L. U. J. Immink, werd herkozen. VELSEN. UIT DEN RAAD. Dinsdagmiddag vergaderde Velson's gemeenteraad, onder presidium van den burgemeester, Mr. li. ver Loren van The maat. Afwezig waren de hoeren Van Rh ijn en Koeleoney. Nadut de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd zijn, deelt de VOORZITTER mede, dat ingeko men is 'oeui bericht van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, dat liet. besluit lot het verlocnen van een verhoogde subsidie aan het Schaal- armbestuur, voor kennisgeving is aangenomen. Ingekomen is tevens een bericht von P. Scholten, te Velseroord, hou dende aanneming der benoeming tot lid der Commissie van toezicht op de Biu-geravondschool. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Jacob List verzoekt, eenige bijzon derheden meedeelerid over het beken de pachtcontract, thans nogmaals, de glijbaan, die niets don oen los houten getimmerte is, op het zee strand te mogen plaatsen. De heer DE BOER deelt mede, dat de heer List van 16 April ïyiO af reeds toestemming van Waterstaat voor het plaatsen der glijbaan had. Ook van den Minister van Oorlog had List. reeds permissie. Waarom kon nu de gemeente niet eenvoudig zeggen „Je kunt gaan bouwen" Het heeft spreker gefrappeerd, dat den heer List in overweging is gege ven, het contract tusschen de gemeen te en het Rijk gewijzigd te krijgen. Waarom was dat De VOORZITTER vindt het ook niet zeer rationeel. Door verschillen de omstandigheden is de «tak eemgs zins ingewikkeld geworden. De heer DE BOER stelt voor, dat de Raad de vergunning tot het plaat sen van de blljbaan thans verleene. Do heer VERMEULEN zegt, dat dit niet gaat, en de heer DE BOER wij zigt zijn voorstel in dier voege, dat B. en W. nu gemachtigd worden de vergunning te verleenen. De VOORZITTER heeft juridische bezwaren, maar zal die niet nader formuleeren eri zich niet tegen het voorstel verzetten. Dit wordt vervolgens aangenomen. Een lapzakdrager van de brand weer verzoekt een paar laarzen, ter bescherming tegen koude en natte voeten het adres wordt in handen in B. en W. ter afdoening gesteld. Kasopneming is gedaan alles is in ordo bevonden. De aannemers J. Sprayt, te Den Helder, en F. Beenhakker, te LJmui- den, berichten, dat zij bereid zijn oor f250.000 in 10 maanden tiids oor Velsen een volledige waterlei ding te maken. Voor proefboringen, die 3 A 4 maanden kunnen duren, vragen zij f 3000 een bevoegd des kundige, die de al- of niet-geschikl- heid van het water onderzoeken zal, zal door hen voor dat bedrag mede aan het werk gezet worden Dit adres wordt in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. Hiermede evenwel is DE WATERLEIDING-QUAESTIE voor vanmiddag niet van de baan, want B. en W. stellen na gehouden overleg met de Commissie voor gas- en waterleiding den Raad voor, hun een crediet toe te staan van f 10.000, waarvoor aan te gaan eene geldlee- ning, rentende hoogstens 41/2 pCt., aflosbaar in tien achtereenvolgende jaren, voor het eerst in 1912, of op te nemen in eene geld leaning voor de stichting een er waterleiding. Zij wenschen zich een deskundige toe te voegen om hun van advies te dienen inzake de waterleiding en over te gaan tot het doen van proef boringen op het terrein, door de ge meente voor dit doel gekocht. De VOORZITTER deelt, mede, dat uit het rapport van Bloemendaal is gebleken, dat nog proefnemingen noodig zijn, om te welen te komen, of het wuter wel geschikt ia dat kan nog maanden duren, zoodat het ter bespoediging van de zaken veel beter is den eigen weg te gaan. We behoeven zegt spreker ons daar om van Bloemendaal niet los te ma ken, maar moeten nu eerst zelf gaan boren. Daarvoor is dit voorstel inge diend. De heer VERMEULEN meent, dat do mededeelingen van den voorzitter niet geheel juist zijn. In de vergade ring van B. en W. is de weuscheiijk- heid uitgesproken, dat Velsen zich geheel vun Bloemendaal los make. Slechts zal men met belangstelling Bloemendaal'fl proefnemingen blie ven volgen. De VOORZITTER: Daarin hebt U wel gelijk, meneer Vermeulen. De heer VERMEULEN wenscht er verder op te wijzen, dat hem gebl<y ken is, dat de geheele geheime-rap- porten-historie van de heeren Tide- man, v. d. Sleen en Poelgeest, niets om het lijf had. Het rapport van prof. Schoorl zegt, dat het water lood oplost. De VOORZITTER deelt nog mede, dat zich evenwel een beschuttend laagje kan vormen, waardoor de I loodopneming in het water wordt te- FEUILLETON door II e a d o n II i 11. 5) Dat veronderstel ik, ant woordde het meisje. Alles wat Ik weet is, dat 's middags do ring ver wist werd, dat terwijl moeder en Phyllis er in de ontvangkamer naar zochten, moeder geroepen weid om ln de studeerkamer te komen, en dat zij, toon zij daar vandaan kwam, tot Phyllis zei, dat vader bevel had ge geven, dat zij binnen twee uur het huis verlaten moest hebben. Voor zoo ver ik gehoord heb, sprak moeder niet over den ring en ik weet dus niet, welke reden er voor werd opgegeven. Moeder schreide zoo, het was moeilijk baar te verstaan. —Wanneer heeft Mr. Wenslade voor het eerst deze monsterachtige beweringen geuit vroeg Crowe. Laat op den avond in elk ge val na het diner. Er ontstond een hef tige scène tusschen Dick en vader, mijn broeder koos daarbij partij voor Phyllis. Eon glans van belangstelling ver lichte het gelaat van Elisha. Noemde Mr. Wenslade de motie ven voor zijn verdenking? vroeg hij. Niet duidelijk hij gaf te kennen, dat er getuigen waren, die wezen op de waarheid van zijn beschuldiging, en zèi, dat hij .het door de politie zou laten onderzoeken. Ik geloof, dat hij nu naar Wroxford gereden is om met de politie te raadplegen. Het is een beleediging voor mijn lievo, on schuldige Phyllis. Tegenover de dochter van dien maai kon Elisha niet zeggen, wat hij dacht. Hij had altijd zijn eigen idéé gehad over Chaloner Wenslade, maar als hij die onder woorden had gebracht, dan zou hij een taal hebben laten hooien, ongeschikt voor fijnbeschaafde ooren. Ik ben zeer vereerd mot uw ver trouwen, Miss Wenslade, ant woordde hij ernstig. Zoo gauw als ik Miss Vaughan ontmoet., zal ik haar mijn sympathie en goeden raad aon- heel. latend voor wat hij waard elk geval zal het haar niet ontbreken aan een vriend, die in haar gelooft. U wil mij zeker nu wel verontschul digen, want hoe gauwer ik mijn zen ding vervul, des ie spoediger zal Ik haar ontmoeten. Hij nam zijn lakensche pet van zijn grijze lokken en vervolgde zijn weg, vervuld van zijn belangrijke taak en woedend gestepid over hetgeen hij too juist gehoord had. Nadenkend fronste hij zijn wenkbrauwen, terwijl hij een laan insloeg, die hem van liet dorp naai- de duinen daarachter zou bren gen. Niets van hetgeen dat kind ver telde bewees, dat Phyllis haar ont slag heeft gekregen, omdat zij den ring stal, peinsde hij. Die lage laster heeft hij misschien rondge strooid, om de menschen om den tuin te leiden en de ware reden te verbor gen, die heel gemakkelijk te raden is. Maar Chaloner Wenslade is geen scherpzinnig man. Als ik mij niet vergis, dan moet dit hem geïnspireerd zijn nadat hij al bevolen had haai- te ontslaan. Ik zou wel eens willen we ten, wie liem den sleutel daartoe aan de liand heeft gedaan. De oude man was bekend met al lee, wat in Beacocn Audley en met zijn bewoners plaats greep, maar hij kon o,p zijn ebreu vraag geen antwoord vindon. Het eerste wat er nu gedaan moest worden, was van Phyllis zoo spoedig mogelijk te weten te komen, wat baar als reden voor haar onmid dellijk ontslag was opgegeven, en dan zou hij misschien in staat zijn het raadsel van de intrigue op te los sen, waarvan hij haar met overtui ging als het onschuldige slachtoffer beschouwde. Veel hhm er van af of Mr. Wenslade het motief, dat hij zoo listig verborg, eerlijk genoemd had, toen hij het meisje haar congé of dat zii brutaal was weggestuurd onder verdenking van den ring ge stolen te hebben. Toen hij het hoogste punt van het hoogland bereikt had. keek hij rond naar het voorwerp van zijn overden kingen, maar vergeefs. Vlak voor hem lagen de duinen, langzamerhand smaller wordend aan beide zijden, zich een m'-'l ver uitstrekkend en ein delijk overgaand in het zware voor gebergte, dat als Doadman's Castle bekend was. Aan den linkerkant wer den de duinen plotseling afgebroken door een afgrond, die vier honderd voot diep ln de open zee afliep, die met hoog water den voet van de zwa re rotsen besnoeide. Aan den rechter kant ging de holling minder steil naar beneden, naar een meer gast vrije kust, die bereikt kon worden door het dorp, van waar hij gekomen was, of langs een zigzugpud aan de landzijde vun het voorgebergte. Als Phyllis hoar plan aan haar va der meegedeeld, had uitgevoerd, dan zou zij den laatsten weg langs moe ten komen. Dat is te zeggen, zij zou langs bet pad van de kustwachters gewandeld zijn tot den rand van de klippen bijna tot het eind van het voorgebergte, die den neus van de kaap vormde en zou langs het zigzag pad naar beneden gewandeld zijn om langs het strand en door het dorp naar huls terug te koeren. Elisha be sloot den weg te volgen, die Phyllis van plan was geweest te nemen, daarom liep hij langs den boven rand van hei plaleau. omdat dit ge makkelijker was, steeds het pad van de kustwachters iu het oog houdend. Ver boven hem aan het uiterste eind van de duinen op den rand van hot hooggebergte, stond een glinste rend witte moderne vuurtoren, de op volger van een oudore, een vervallen en verlaten ruïne, op de rotsen aan den voet van liet voorgebergte, veria- ton tusschen de branding on'driehon derd voet lager dan ziin opvolger. Dit laatste bouwwerk boezemde Elisha Crowe geen belangstelling in, en het was ook feitelijk niet te zien van liet pad, dat hij langs ging, maai bij besloot naar den tegenwoordig iu gebruik zijnden vuurtoren te gaan en den wachter ie vragen of hij ook een meisje over de duinen had zien ko men en langs het zigzag pad terug- keer en. Ilii word steeds zenuwachtiger en angstiger over haar -- was eigen lijk' van het oogenblik af, dat hij met. Yvonne Wenslade gespreken had, niet op ziin gemak geweest- En lang voordat lnj aan den vuur toren kwam, had hij daarvoor nog veel ernstiger reden. Tusschen hot pad en de rotsen log een streep gras niet meer dan twee meters breed, waarop schapen graasden, die geen schrik hadden voor die duizelingwek kende hoogte. Op dit streepje pas ont- 'dekten ziin scherpe oogen plotseling een hoedenpen een van die ge vaarlijke instrumenten, waarmee vrouwen haar hoed vaststeken. Het volgoud ooeonblik lag Elisha Crowe op zijn buik en kroop naar den rand. Even later keek hij er over heen, zijn blik eerst e-evestigd op den voet van den afgrond, waar niets te zien was dan de schuimende golven, die een eind weegs den granietsteenen muur opstroomden en dan weer doelloos terug vielen. Maar toen keek hij nauwkeuriger en een gevoel van schrik deed hem zoo beven, dut hij zich aan het scha mele gras moest vastgrijpen, om in zijn lie;unde houding zichzelf voor oen val langs den afgrond te behoe den. Vlak onder hem op een klein uit steeksel ongeveer dertig voet naar beneden langs den loodrechten rots wand, lair de blauw vilten hoed, die Phyllis Vaughan den vorigen dag nog had gedragen, toen zij in het huisje vun haar vader terugkeerde. Wat zie ik riep het mannetje, met zijn zware stom, waardoor do zeevogels uit hun spleten en nesten werden opgeschrikt, zij heeft zich naar beneden geworpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5