OVERREDEN. P. Meewissen.' uit d© Van Ostode- ©traot te Amsterdam. wieu. Maandag ,door een electrische train beide bee- lieix werden afgereden, is in bet Bin- •öengasttLuiB ©verleden. VERDRONKEN. Te Axnhem waren eénige jongens tn don Rijn tusschen de kribben bij de suikerfabriek aan het zwemmen. Een er van heeft zioh buiten de krib ben gewaagd en is verdronken. Het 4-jarig doobtortje van B. Soho- newille te 11oogeveen geraakte te wa ter. Toen de kleine even later op het droge werd gebracht, waren de le vensgeesten geweken. BRANDEN. Gisterennacht brak brand uit op den turfzolder van de pottenfabriek der firma G. Prince en Zoon, aan de Raam te Gouda. Hoewel de brand weer met. veel materiaal het vuur be streed, brandde de fabriek toch nage noeg geheel uit. Vermoedelijke oor- tui uk is het vallen van vonken op den turfzolder. Assurantie dekt de schade. J e Nuniaiisdorp is een door vier gezinnen bewoond buis afgebrand. Slechts éen gezin was tegen brand schade verzekerd. Men meldt ons uit Nijmegen: Dinsdagavond negen uur is het R. jï. Gezellenvcrcenigingsgebouw in de Kolpingstraat te Kleef toiaai afge brand. Om acht uur werd de brand weer gealarmeerd voor een brand in don kelder. Toen die gebluscM was 011 men wilde gaan, stegen op eebs dichte 'rookwolken uit het dak op en stond bet gebouw in een minimum van tijd in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet viel te denkem. Eehi- ge uren hield de brand aan, terwijl de omliggende perceeien soms vuur vatten door den ©normen vonkenre gen, zoodat deze nat moesten worden gehouden. Van bet groot© gebouw een nieuw en een oud stuk. bleef niets staan. De meubels gingen ook allemaal verloren; oo'rzaak la onbe kend, De huisbewaarders waren de stad uit. Alles is verzekerd. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER BOUWKUNST. Men meldt ons uit Amsterdam: Woensdagmorgen werd in baar ge bouw in de Marnixstraat onder voor zitterschap van den heer J. H. W. Lelimon, de vergadering van boven genoemde Maatschappij voortgezet. Aan het jaarverslag over 1910—1911 uitgebracht door den heer J. G'rata- ma, ontieehen wij dat het aantal le den op 1 Mei 1911 bedroeg 894 tegen 867 een jaar geleden. Van de 894 le den zijn er 20 eerelid, 343 architect, 260 gewoon Md, 190 buitengewoon lid en 81 kunstlievend lid. De Maatschappij betreurt liet ver hes tengevolge van overlijden van de eereleden Mr. G. Fock en J. N. Leli- man en van de architecten-leden Jhr. J. P. E. Hoeufft van Velzen, J. N. Landré, N. C. v. d. Kloot Meyburg en H. West'ra Jren van het kunstlie vend lid W. Jacobs. Ook wordt herdacht het overlijden van'den heer J. G. van Niftrik, oud voorzitter der maatschappij. Uitvoe rig worden in het jaarverslag de ver schillende werkzaamheden gememo reerd. Herinnerd wordt aan mededinging aan de prijsvragen „ltochdale" en de IJsselsteinsche Bouwmaatschappij. Het adres van den Bond van Ar chitecten aan H. M. de Koningin in take de Raadhuis-Paleiskwestie werd niet door de Maatschappij onderteek- ken d De voorzitter dér Maatschappij en de voorzitter van het Genootschap „Architectura et Amicitiae", daartoe uitgenoodigd door Mr. D. Baron van Hogeiidorp, hebben zich belust met 't verzamelen van bij dingen van ar chitecten inzake het huideblijk-Druc- ker. Het bureau der maatschappij heeft de verdere leiding genomen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat wegen© urgente werkzaamheden de voorzitter der Maatschappij, de heer Salm, de ver gadering Woensdagmorgen niet kon leiden. Gisteravond vertrok de lieer Salin •naur Parijs ter bijwoning van d© ver gadering van het Comité Internatio na i van architecten. Medegedeeld werd, dat tot bestuurs leden zijn herkozen de heeren B. J. 'Ouéndag te Amsterdam en L. C. Du- mont t© Haarlem en gekozen d© heer Jan Stuyt te Amsterdam, in de plaats van den heer J. Verheul Dzn. te Rot terdam, die den wensch had te ken nen gegeven 'met meer in aanmerking ie wtllen komen voor eene herbenoe ming. De voorzitter heette den heer Stuyt als bestuurslid welkom en wijdde warme woorden van waardeering en dank aan den heer Verheul, voor lijn groote verdiensten en werkzaam heid der maatschappij betoond. (Ap plaus). Tot voorzitter der maatschappij werd bij acclamatie de heer A. Salm G.Bzn., herbenoemd. De financieel© verantwoording van den penning meester, den heer Dumont werd foedgekeurd. Over 1910 bedroegen de ontvang- iten f 30990, de uitgaven f 27900, zoo- flat het batig saldo f 3090 bedraagt. De begrooting voo'r 1911 werd in debet en credit met een bedrag van t 31.320 goedgekeurd. Tot leden der commissie van on derzoek werden gekozen do heeren F. W. M. Poggenbeek (Amsterdam) en J. A.' G. van der Steur ^Den Haag) in do plaats der heeren C. B. Posthu mus Meyes en H. Evers, die wegens werkzaamheden als zoodanig hadden bedankt. Tot leden dei- commissie van Re dactie van het „Bouwkundig Week blad" werden he'rkozen de heeren S. de Clercq, H. v. d. Kloot Meyburg en A. Salm G.Bzn. DE TARIEF WET EN HET DEBIET- RECHT. Onder leiding van <len heer 11. K. Koppel Jr. vergaderde de 's-Graven- haugscJie Winkeliersvereeniging, wel ke met algemeen© stemmen het be sluit nam, het bestuur te machtigen tot het zonden van een adres aan de Regeering ©n aan de Tweede Kamer-, strekkende tot intrekking, respectie velijk verwei ping van het ontwerp- Tabak sbelasti ng. Ook werd de volgende motie aange- De vergadering, enz., overwegende dat door die tartefwet, zooals deze thans is voorgesteld, de belangen niet alleen van den midden stand, maar van het overgroot© doel van het Nederlandsche volk zullen worden geschaad, spreekt den wensch uit, dat het ont werp niet zal worden aangenomen. DE BACOVENCULTUUR EN DE GOUVERNEUR VAN SURINAME. De leden der Commissie, die thans in Suriname een onderzoek Instellen naar de economische toestanden in verhand met de bacoven cultuur, wor den in de eerste helft van Augustus hier te lande terugverwacht. In verband daarmede verneemt men, dat, ten einde den nog te be noemen Gouverneur van Surinam© in de gelegenheid te stellen met de uit gezonden leden der Commissie over hare bevindingen te confereeren, het vertrek van den nieuwen landvoogd naar de kolonie, dat aanvankelijk be paald was tegen 1 Augustus a.e-, ver daagd is tot. ongeveer 15 September. Do ontheffing op zijn aanvraag uit de betrokking van Directeur van het Marine Instituut van kapitein ter zee baron Van Asbeck, verzekert men, wijst er tevens op, dat hij zij11® benoeming tot Gouverneur van Suri name verwachten kan. Alvorens daar toe kan worden overgegaan, moet de kolonel evenwel den zeedienst heb- veui verlaten. VERMIST. Te Veendam wordt het dienstmeisje van den meubelmaker Heros vermist. Het meisje schijnt slaapwandelaar ster te zijn. Een speurhond brengt zijn geleiders bij de Kerkgrocht, waaruit men afleidt, dat de ongeluk kige misschien te water geraakt en verdronken is. EEN NOODZAKELIJKE RECTIFICATIE. Onlangs is gemeld, dat te Borne een jonge man .die aldaar door de po litie in den toren was gezet, was over leden aan. de gevolgen van bekomen vonden. Er was in der toren brand ©uitstaan en. men berichtte, dat de arrestant dezen vermoedelijk in dron kenschap zou hebben gesticht, Men verzocht ons nu te melden, dal de jonge man geheel onbewust het slachtoffer zou zijn geworden van den brand. Hij was nog nooit, mot politie of justitie in aanraking geweest, maar veroorloofde zich bij het opbren gen van een arrestant, met wlen hij niets te maken had, ©enige grappen. Op weg naar huis werd hij door de politie achterhaald en in een hok van non- geen twee meter In 't vierkant op een paar bossen stroo n^a-ooid. Hier bij moet vuur van zijn sigaar in het stroo zijn trevallen en ontstond brand. Di doodsangst gilde en schreeuwde hij, tot men bulten hok bot hoo ien kon en de politie ging waarschu wen. Deze vond hem bewusteloos en door de vlammen hevig verwond. De ongelukkige leefde nog twee dagen, en heeft aan twee getuigen, verklaard, hoe de zaak zich toegedragen. Ondanks zijn gruwelijke pijnen ver antwoordde hij het voor zijn patroon ontvangen geld en stierf ~oed voor bereid als een held em martelaar, on- bew ust van eenlg kwaad tegenover de politie, naar wier handeling in deze het parket nog maar geen onderzoek heeft gedaan. (Tijd.) DE OPIUMCONFERENTIE. De Amerikaansche regeering heeft aan de betrokken mogendheden voor gesteld, de opiumconferentio te 's-Gravenhage op 1 October te hou den. OPGEHAALD. Het uit de rivier tegenover don Var- kenoordschen dijk to Rotterdam op gehaalde kinderlijkje, is herkend als dat van li. R. v. B.. 16 inaandon oud, oen van de kinderen, die bij de aan varing ter hoogte van Slikkerveer zijn. verdronken. SLAAPWANDELAARSTER. Nador wordt gemeld Het lijk van het 18-jarige dienst meisje van den heer Heros te Veen- dam is gevonden in het kanaal voor het huis van haar patroon. Het meisje Bciiijnt in slapenden toestand uit haar bed te zijn gegaan en in het ka naal geloopen. NAAR INDIë. Bij de koloniale reserve hebben in Mei 86 personen vrijwillig dienst ge nomen. Letteren en Kunst LOUIS DE VRIES—ENSEMBLE. Zaterdag zal door een tooneel-en- semble, waarin wij. o.a. de namen aantreffen van de dames: Wühelmi- na Kley, Dora van deï Gaag, Jane Ruys-Hopman, Martha Walden, El len Wiarda, Van Sprinkhuizeh en de heeren Louis de Vries, Daan van 01- lefen, Paul de Groot, C. I.ageman, Alex Franck, Louis de Bree, Henri Spoor, G. van Staalduynen, Folkert Kramer, A. van Otterloo, te Amster dam de eerste voorstelling wo'rden gegeven. CONCERTGEBOUW. Do heer Louis Zimmerman, than© leer aar in het vioolspel aan „the Royal College" te Londen, is benoemd tot 1 en concertmeester van het Con- oeHgebouw-orkeet te Amsterdam. VOOR ALEX. FAASSEN Jr. De feestavond te Rotterdam heeft flinke baten gegeven. De bruto op brengst ia door een vermogend be langstellende tot een rond cijfer aan gevuld en bedraagt thans f 5000. TOONEEL. Mevrouw Ada van DuylBrinkman la v.oor het aanstaande seizoen geën gageerd bij het Rotterdamsch Too- neelgezelschap, directie P. D. van Eysden. Leger en Vloot LUIT.-GEN. W. COOL. Aa'n het den luitenant-generaal der genie W. Cool verleend eervol ontslag uit den dienst met toekenning van pensioen, moet worden toegevoegd: onder dankbetuiging voor de veelja rige en belangrijke diensten aan den lande bewezen. Uit de Arbeiderswereld DE STAKING IN DE VENEN. Hoewel onderscheidene vervenars te Oranjodorp, door den nood gedwon gen, de eisclien hunner werklieden hebben ingewilligd, is daarmede de staking nog verre van geëindigd. Sommige werkgevers hebben dan ook vast besloten niet toe te geven en dat liet hun daarmede ernst is, blijkt wel uit hot feit, dat zij met hun arbeiders reeds hebben afgerekend. Voor beide partijen is dit, natuurlijk ©en belang rijk© schadepost. T© Nieuw-Weerdinge duurt de sta king nog met onverminderde kracht voort. Soms schijnt het, dat er onge regeldheden zullen plaats vinden, doch steeds is een sterke politiemacht aanwezig om zulks te verhinderen. Ook was de burgemeester van Em- men dezer dagen op een appèl dar werklieden tegen woordig om tot kalmte aan te manen. Er heeft zich uit de stakers eene commissie gevormd, om te trachten geldelijken steun te verkrijgen. Kerk esi Schooi NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Neede, toez., ds. J. C. van Tricht te Graft; te Wier, Fr., toez., de heer J. C. A. Ockhnisen, cand. te Winschoten; te Hoogvliet toez., de heer L. J. Lammerink, can- didaat en hulpprediker te Nieuwe Pe- kela, Aangenomen het beroep naar Zie- rïksee ds. J. H. de Roode te Ezinge. Beroepen te Surhuisterveeri (Fr.) (toez.) de heer J. C. A. Nijenhuis Ock- huisen, cand. te Winschoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd candidaats- examen Godgeleerdheid tweede ge deelte A. Veldkamp, Utrecht. Geslaagd doet. ex plant en dierk. d© heer J A. Bierens de Haan. Amsterdam. Aan tie Universiteit van Amsterdam is met gunstig ge volg afgelegd het candid aat,s-ex amen in de Nederlandsche Letteren door den heer H. A. E. voin Gelder. GEREFORMEERDE KWEEK SCHOOL TE UTRECHT. Te Utrecht is een vereenigi'ng ge sticht, tot oprichting en instandhou ding eener Geref. kweekschool. De vereeniging staat op Gerefor meerden grondslag, doch is niet ker kelijk. Indien de vëreeniging voldoenden steun ondervindt, zal de kweekschool vermoedelijk in Mei 1912 to Utrecht geopend worden. REMONSTRANTSCHE BROE DERSCHAP. T© Rotterdam werd de jaarlijksche vergadering der Remonetrantsche Brooderschap geopend. De voorzitter, dr. A. II. Haentjens herdacht hen, die in den loop van het jaar aan de Broederschap waren ontvallen, o.a. het oud-bestuurslid van Haarlem, wijlen den heer W. Stolp, tevens oud- boekhouder van het pensioenfonds van hoogleo'raren en predikanten der Broederschap. De voorzitter sprak ook den wensch uit, dat de herden king van de Göneslet in Delft het be gin mocht zijn geweest van een alge- meeno herdenking des dichters op 2 Juli a.s. Het ledental der broederschap ging met 364 vooruit. Aan het seminarium studeeren thans 8 studenten. Rechtszaken BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Assen stond terecht. Popp© M., te Nieuw-Buinen, wegens brandstichting in de woning van het hoofd der Christelijke school t© Nieuw-Buinen. De eisch is 4 jaar gevangenisstraf. DIEFSTAL AAN EEN POST KANTOOR. De kle'rk O. stond voor de recht bank te Alkmaar terecht, beschuldigd f 1 te hebben weggenomen ult een geldkistje van een collega. De gulden was gemerkt, omdat ©r reeds eerder geld was vermist. Beklaagde zei een vergissing met 't geldwisselen gemaakt te hebben. Het O. M. elschte 6 maanden ge- vahgenisstraf. De verdediger Mr. F. H. O. v. d. Hoeven concludeerde tot vrijspraak, hij weet het gebeurde aan een vergis sing, te meet ..daar er te Kokhuizen slechte een roep Is, over de Incorrec te boel aan (het postkantoor té Enk- huizen, wat geldzaken betreft. Koloniën PEST EN CHOLERA. Uit Molang vernam het „Bat. NbL" het volgende „In totaal zijn van het begin der inzameling af ruim 800.000 ratten gedood. Binnenkort begint de padi- snit ©n dan zijn de ratten te verwach ten, die nu nog op do sawohs huizen. In totaal is door den adsistent-resi- dent van Malang uitgegeven voor de pestbestrijding een som van 75.000, waaronder niet begrepen 1© de scha deloosstelling voor net verbranden van huizen. TIJGERS OP JAVA. Vijf inlanders gingen van Cheribou naar hunne respectievelijke woningen in Soemedang. In den ochtend omstreeks 7 uur bevonden zij zich in het bosehgedeelte tusschen Kadipaten en Soemedang, toen zij, niets geen kwaads vermoe dende, plotseling door tijgers werden besprongen en naar het bosch ge sleept. Drie van hen werden door de hon gerige monsters verslonden, terwijl twee, hoewel ernstig verwond, kon don ontsnappen. Zij weiden in het ziekenhuis te Soemedang verpleegd. De politie, die een onderzoek instel de, vond inderdaad de hoofden en nog andere resten van de drie inlan ders. Er werd een ldopjacht georga niseerd en men had het geluk oen der tijgers te vangen. Vermoedelijk zijn deze tijgers uit de Preanger ter plaatse verdwaald geraakt. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. WIJNMALEN VLIEGT NAAR AMSTERDAM. Henri Wijnmalen heeft weer een kranige prestatie volbracht dooi-, met zijn vrouw als passagier, Dinsdag avond van Soesterberg naar Amster dam te vliegen. Hij daalde op de Vo gel wij kslandeu aan de overzijde van het Y, te omstreeks zes uur. De tocht had nog ©enig gevaar op geleverd. Immers, oorspronkelijk was zijn bedoeling geweest om maar even boven Amsterdam te vliegen en dan terug fe keeren, en in dat plan kwam een gedwongen wijziging. Te vijf uur verliet hij Soesterberg en koerste naar de Zuiderzee. Op een hoogte van ongeveer 150 M. vloog hij 12 K.M. uit de kust boven de zee, in de richting van Amsterdam, waarvan reeds spoe dig de torens en fabrieksschoorstee- nen zichtbaar werden. Op een gege ven oogenblik kwam er water op de kleppen van den motor, die onregel matig begon t© werken. Om niet in de zee of het IJ-water terecht te komen was het nu zaak een geschikt weiland om te landen te vinden. Meer en meer dalend de machine vloog, zooals de vlieger vertelde, vlak boven de masten der stoomschepen be reikte deze, daar hij den wind In den rug had, nog de overzijde van het Y, waar hij, zooals gezegd, op de Vogel- wij ksianden daalde. Wijnmalen steeg te aaht uur op om de terugreis te aanvaarden, maai de hevige wind noopte lxem reeds bij de Oranjesluizen terug te keeren, weer op zijn uitgangspunt te dalen, en rle afreis tot heden uit te stellen. Ondanks het stormachtig© weder in den afgeloopen nacht is WïjnmaJen's biplan, stevig met touwen aan paal tjes bevestigd, op het veld dér Vogel- wijkslanden aan de overzijde van het IJ, blijven staan en de aviateur, vond toen hij om 3 uur 's nachts terug kwam met zijn gezolsohap, de vlieg machine in goede orde, gereed om op te stijgen. Zeker zou Wijnmalen en zijn bevallige echtgenoote nu reeds lang weer in het vliegkamp te Soes terberg zijn aangekomen, ware niet de wind een beletsel voor deze vlucht geweest. Er woei over het vlakke veld een straffe wind, die de vlaggen op de schepen op het IJ deed klapperen. De biplan bleef dan ook vastgebon den. De aviateur en zijn gezelschap, dat reeds of zoo vroeg of.., nog zoo laat op de ver-afgelegen landingsplaats van de „Farman" op het appèl was, wachtte nog een uur en daarop ver lieten zij weer per auto de Vogelwijk© landen. De macliine, die in den vroe gen morgen veel bekijks had van de fabrieksarbeiders en landbouwers, die aan den arbeid togen, werd weer aan de hoede van bewakers en politie agenten toevertrouwd. Het lag in Wijn malen's bedoeling Woensdag tegein 5 uur, wanneer de wind in kracht verminderd was, den terugtocht te aanvaarden, maar daarvan is niet gekomen. (Reeds gedeeltelijk in one vorig nummer opgenomen). WATERTOERISME. WHERRYWEDSTRIJDEN. Het comité voor wherry-wedstrij den heeft in beginsel besloten om op Zaterdag en Zondag 1 en 2 Juli een tweedaagsch waterfeest op de mooie Loosdrechtsohe plassen te geven. Waarschijnlijk zal Zaterdagsmid dags een zeilwedstrijd onder tijdop- noming, plaats hebben langs de Keul- sclie vaart en Merwede kanaal naar Nieuwersluis. Zondag Vroeg- groote zeilwedstrijden op de pilassen, welke wedstrijden tijdig genoeg zullen af- loopen, om bijtijds te Amsterdam te rug te kuhnen zijn. Op de plassen zal als eerste prijs verzeild worden het kunstvoorwerp, aangeboden door de Kon. Arost. Rooi- en Zeil-Ver. „De Hoop". HET COURSEWEZEN. De „Tel." schrijft Vroeger nog dan algemeen ver wacht werd, is blijkens een bericht in de Staatscourant door H. M. de Koningin, op voorstel van den Minis ter van Justitie, besloten, de wet tot. bestrijding der zedeloosheid, op Don derdag 15 Juni in werking re stellen. En aangezien er in de Tweede Ka- mor geen vooratol is gedaan, om den totalisator te handhaven, mag aan genomen worden, dat Woensdag 14 Juni de laatste courses in ons land zullen plaats hebben, zoodat dien dag misschien voor het allerlaatst de Ne- deriandsoh© Derby-dag gehouden wordt I Gemengd Nieuws EEN ONTROUW BEDIENDE. Te Frankfort a. M. is oen opzienba rende bedriegerij ontdekt. Het was der maatschappij voor machinebouw Pokorny en Wittekiud in don laatsten tijd opgevallen, dat zij, ondanks talrijke uitnoodigingen om offerte te doen bij groote leve ranties, zooals o.a. ook voor de Kie- lerwërf, nimmer een opdracht kreeg. De firma deed 'rondvraag bij aJ ha re Duitsohe vertegenwoordigers, en deze verktaurden, dat zij, vreemd ge noeg, steeds den volgenden of naast- volgenden dag door offertes van een buitenlandsche, concurreer end© fir ma, die in het geheel niet was uitge noodigd om mede te dingen, met een lagete inschrijving was overtroefd. De directie der firma Pokorny en Wittekind kwam dus tot de overtui ging, dat een zeer ernstig misbruik van vertrouwen onder het kantoor personeel moest schuilen, en, kort be sloten, ontsloeg zij op staand en voet alle kantoo'rbeambten. Daarop begaven zich twee hunner naat den directeur, én deelden hem mede, dat zij verdenking koesterden jegens een boekhouder, d'i© vaak van correspondenties en documenten in zag© nam, die niet tol zijn afdeeli'ng behoorden, den 26-jarigen Hein, zoon van een welgesteld lakfabrikant te Wesel. Hierop werd de politie gewaar schuwd, en de directeuren der firma begaven zich met verscheidene be ambten naar de particuliere wo'ning van den verdachten boekhouder, en zeiden hem daar op den man of, wat zij van hein wisten. De ontrouwe beambte viel door de mand en gaf toe, dat hij met de „In ternationale Preszluftgesellschaft" te Berlijn in verbinding stond en door haar geëngageerd was, met het doel, haar alle offerten der firma Poko'r- uy en Wittekind telegrafisch te mel den. Hij had dit ook drie maanden lang gedaan. Er is een aanklacht wegens on trouw tegen hem ingediend. GROOTE BRAND. In het Russische dorp Mir (gou vernement Minsk) verwoest! e een brand vierhohderd huizen. Het Noordelijk gedeelte van het Ja- pausche eiland Hoddaiko wordt door een geweldigen woudbrand geteisterd. Vijf sleden won-den dooi" een vuurzee omringd. Ook de kolenmijnen bran den. Er zijn veel slachtoffers. EEN AANSLAG. Toen tw.ee jonge Parijsche grond werkers zich naar hun werk begaven, werden zij nabij het gore des Ba- tignolies aangevallen door een bende stakers. Een hunner werd met een ijzeren staaf tegen den grond gesla gen, de andere kreeg' twee revolver- kogels in het onderlijf. Bij de komst der politie, namen de aanvallers de vlucht. Belde slachtoffers werden naar het ziekenhuis gebracht, De toestand van dengene, die dooi- de kogels werd go- troffen, eon jongen van negentien jaar, Js hopeloos. SPOORWEGONGELUK. Omtrent liet spoorwegongeluk, 'dat bij Burlington Road, ïn den staat Nebraska, plaats had, wordt nader gemeld, dat de beide treinen met ra zende snelheid op hetzelfde spoor in elkaar liepen. De locomotieven wer den als spanen doosjes in elkaar ge schoven en totaal versplinterd. Er is niets van over dan een vonnlooze hoop staal en ijzer. Tot dusver zijn 2 9dooden, ontzettend verminkt door brandwonden, uit do ruïne van de twee trainen te voorschijn gehaald, terwijl 20 reizigers zwaar gewond naar het ziekenhuis werden gebracht. TREINBOTSING. Bij Mc Cook, m den staat Nebraska zijn twee treinen op elkaar geloopen. Er zijn negen personen gedood. AANVARING. Bij een oefening in het Kattegat zijn de to'rpcdobooten S 139 en G 172 tegen elkaar aangevaren. De G 172 werd zwaar beschadigd. Een matroos liet bij de aanvaring het leven. DE KRONING VAN KONING GEORGE. De koning heeft twee vertegenwoor digers van friendly societies (vereeni- gingen van onderling hulpbetoon) uit genoodigd de kroning bij te wonen. EEN GEHEIMZINNIGE AANSLAG. De „Daily Chronicle" meldt, dat in een onbewoond huis in Noord-Lon- deai een helsche machine is gevonden. Het pakket bevatte een flinke hoeveel heid -ontplofbare stoffen en een voor raad. roestige spijkers. Een half ge doofde lont werd bij liet pakket ge vonden. De politie heeft het gevaar lijke pakket in beslag genomen en doet een onderzoek naar de lieden, die (ltffien geheimzinnigen aanslag ont wierpen. EEN SLECHT LANDGENOOT. De vorige week stond te Westmin ster een Nederlander terecht, zekere Lanton, die zich aan insluiping had schuldig gemaakt. Blijkens de verkla ringen dér politie was de beklaagde in 1908 'reeds tot negen maanden ver oordeeld wegens inbraak. Hij was toen na zijn straftijd het land uitge zet. Niettemin stond hij in October 1909 alweer terecht, toen werd hij tot vijftien maanden' dwangarbeid ver oordeeld en daarna wederom het land uitgezet. Maat de man keerde opnieuw naar En-geland terug. Dat toont wel hoe nutteloos die uitzet- tingsbesluiten zijn; wat een klucht die uitzetting eigenlijk is, riep de rechter uit. De belcl. wer dthans tot twaalf maan den dwangarbeid véroordeeld én tot uitzetting uit het land voor de der<*» maal. Zou hij nu nog eens terugkomen? SUEZ-KANAAL. Na jarenlang aandringen is het den reederijen eindelijk gelukt de di recteuren van het Suez-kanaal te be wegen een vermindering van rechten ad 50 centimes per ton toe te staan. Deze vermindering zal ingaan in Ja nuari a.s. Er zaL dan 6.75 francs per ton moeten worden betaald, een be drag, dat trouwens nog veel hooger is dan het maximum, v-astgesteld bij de Overeenkomst van Londen van 1883. HUWELIJKSDRAMA. Te Praag heelt zich een aangrijpend huwelijksdrama afgespeeld. De 63-ja- rige apotheker Friedrich Swoboda vergiftigde des nachts zijn vrouw, dio tien jaar jonger was, met. strychnine. De zwaai' ziek© vrouw had hein ver zocht., haar een kalmeerend middel te geven. Swoboda bekende zijn ster vende wederhelft, dat hij haar vergift had ingegeven en ook zichzelf om liet leven wilde brengen, om zoo aan allo ellende een einde te maken. Worstelend met deu dood, verzocht de arme vrouw hem met tranen in de oogen, toch geen zelfmoord te plegen, maar de man nain een groote hoeveel- hoïd morphine in en vloog de straat op, waar hij langen tijd als waanzin nig ronddoolde. Laat in den nacht begaf hij zich- naar een politiebureau en verhaalde daa.r wat er gebeurd was. Swoboda is naa.r de ziekenzaal van het huis van bewaring overge bracht. Do vrouw"ia overleden. Mnanciëele Berichten MIJ. TOT EXPL. DER N. A. C. ALGE MEEN HANDELSBLAD. Op de gisteren onder voorzitter schap van mr. A. Polak gehouden al- gemeene vergadering van de aandeel houders van bovengenoemde vennoot schap bracht de directeur het jaar verslag uit, waarin hij op de gunstige resultaten van het bedrijf in het af geloopen jaar wees. Zoowel de toe neming v-on abonnementen als de stij ging van opbrengst der advertenties droegen er toe bij, om het winstcijfer rnel 28.804 te doen stijgen. Na f 35.382. voor afschrijving op de bezittingen bestemd te hebben, l>e- sloot. de vergadering 61 per aandeel van f 1000 nil té keeren, tegen 40 in bet voorgaande jaar. Marktnieuws Op de Woensdag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd en ver kocht: Koeien, aangevoerd en verkocht 4 stuks, f 240f 260 per stuk N. Kalveren aangevoerd en ver kocht 53 stuks, f 8—f 14 pér stuk. Schapen aangevoerd en verkocht 34 stuks, f 18—f 26 per stuk. Lammeren aangevoerd en verkocht 91 stuks, f 12f 15 per stuk. Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Oranje (uitreis) is 31 Mei Ouessant Gepasseerd. Het st. Koning Willem III arriveer de 31 Mei van Amsterdam te Sabang. Het st- Prinses Juliana (uitreis) ver trok 30 Mei van Suez. Het st. Timor (uitreis) is 30 Mei Gi braltar gepasseerd. KON. NEDERL. STOOMB. MIJ. Het st. Atlas arriveerde 30 Mei van Amsterdam te Lissabon. Het st. Adonis arriveerde 31 Mei van Amsterdam te Rotterdam. Het st. Iris arriveerde 30 Mei van Tarragona te Valencia. Plet st. Juno vertrok 30 Mei van Gibraltar naar Genua. Het st. Mars vertrok 30 Mei van Petersburg naar Amsterdam. Het st. Neptunus arriveerde 31 Mei van de Midd. Zee te Amsterdam. Het st. Niobe arriveerde 30 Mei v. Amsterdam te Bordeaux, Het st. Saturnus vertrok 30 Mei van Bourgas naar Varna. Het st. Themis arriveerde 31 Mei v. Amsterdam te Neufahrwasser. Het st. Titan vertrok 31 Mei van Cuxhaven naar Amsterdam. Het st. Vesta vertrok 31 Mei van Genua naar Napels. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Kawi (uitreis) arriveede 31 Mei te Marseille. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. Het st. Rotterdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 31 Mei 8 uur 40 voorm. Lizard. Het. st. Maartensdijk, van Philadel phia naar Rotterdam, passeerde 31 Mei 5 uur 15 voorm. Prawlepoïnt. Het st. Zaandijk arriveerde 31 Mei van Savannah en Tampa te Rotter dam. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Agamemnon vertrok 27 Mei. van Penang naar Amsterdam. Het st. Copack arriveerde 31 Mei v. Java te Amsterdam. Hot st. Idoineneus, van Japan naar Rotterdam, arriveerde 30 Mei te Lon den. Het st. Patroclus, van Japan naar Rotterdam passeerde 27 Mei Perim. Het st. Priam, van Amsterdam naar Java, vertrok 30 Mei van Liverpool. Het st. Tantalus, van Java naar Amsterdam, passeerde 30 Mei Gibral tar.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10