NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8571 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 JUNI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 „ww l Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 j ^3) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. QflZSId z3ag"bIad,'vo'o/Ha'arlem' Redadie en Admtalstraties Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PKEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT N I 'MM lilt BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Om Ons H een. c In hel Tweede Blad van dit num mer vinden onzo lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. Dit Haarlems oude Leuren. DE KLEINE BANK VAN JUSTITIE. In 1709 kregeu Schout, Burgemees- teren en Schepenen van deze stad het te druk met reechtspreken, ol werden zooals 't in de omslachtige laai van die dagen heet „zeer bezwaard en geobrueerd met menigvuldige Zaa- ken, Quaestien en Processen van Partyen, hun dagelijks voorkomende, waar van veele en verscheyde Krak- keelen, Differeuten en Geschillen zijn van zo een kleyne waarde en impor tantie, dat dezelve ligtelijker en be- quamer bij andere wegen afgedaan en geteimiueerd zouden kunnen wor den"... enz. Derhalve stelden zij bij arrest van 9 SepL de Kleine Bank van Justitie in en kozen daarvoor 5 commissaris sen, d;e gediend zullen worden door een Secretaris „of een goed, neerst g Clerk en een Bode. Drie hunner moesten driemaal 's weeks recht doen over geschillen tot f 150 toe, „ook alle Actiën van Inju- rien (beleediging) Kyvcgien of Vel schillen van woorden tusscheh den Heer of Moester eii Knecht, Vrouwen en Meysjes of Dienstboden, Overluy- den en Gildebroeders, en andere dier gelijke: Item alle Civiele Actiën, be staande in Fuyieii, Dreigingen, Vech- tingen of QueLslngen, als mede de Arresten (beslag) gedaan op Persoo- nen en Goederen, niet excedeerende (te boven gaande) de Sonune van vijf tig Guldens." liet zal dus de Kleine Bank en haar „ueirsügen Clerk" wel n.et aan werk ontbroken hebben. Aanbestedingen. Bij de gisteren door het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie ge houden aanbestedingen hadden het iaagsl .ngesclneven voor: le. den bouw van een post- en te- legi aal kantoor met directeurswoning te Haarlemmermeer: H Oudshourn en J. Slingerland, te Velseroord, 20.274. 2e. den aan- en verbouw van het post- en telegraafgebouw te Hille- goni; J. li. van Wageningen te Spaarudam, f 9200. Door het provinciaal bestuur van Noord-Iiolland werd heden aanbe steed I. ce verhooging van een gedeelte van den omriugdijk op het eiland Marken, behuoieside tot de zeewerken in Noord-Holland. Minste inschrijver J. B. Janzen te Haarlem, voor 1 4064. II. Het maken van zink- en andere werken in gewapend beien ter verder digiug van de Zuidoostpunt van Texel. Minste inschrijverMaatschappij tot bel makou van oevers, systeem de Mn raid, ie Amsterdam, voor 51.800. III. liet aanbrengen van bezinkm- geu in gewapend beton ter verdedi ging van den onderzeeschen oever van de lleldersclie zeewering. Minste inschrijver dezelfde, voor 114.800. Diefstal in het Kena upark. 't Onderzoek inzake den diefstal van afvoerpijpen en koperen kranen uit een leegstaand huis in het Kenaupav-k .heeft spoedig resultaat gehad. Het gestolene werd ontdekt bij den opkoo- per D. T. op het Bepiinehof, aan wien h it verkocht was door H. A. v. d. D., 19 jaar oud, die bekende de dader voi den diefstal te zijn. Rijwlelgestolen. De milicien J. II. B.. van het 10e re giment, heeft uit een pnrtual der in- fanteriekazerne zijn fiets vermist. Vermist. Een onderzoek ls ingesteld naar aanleiding van een aangifte van den Spaorndanischen manufacturen ven ter P. v. f?. Deze kwam aan de politie verb Hen, dat hij 2 rijksdaalders en 4 guldens vermiste uit zijn gesloten handwagen, die hij een halfuurtje in een steeg had laten staan. Examens. Van de 64 deelnemers aan het exa men voor adsisteut hij de posterijen, gehouden le Utrecht, slaagden 21 deelnemers, waaronder onze studge- noot de heer P. Fris. Examens Vrije- en Orde- oefeningen. Haarlem. Geslaagd mej. A. M. Eroek te lJmuiden. SCHOOL VOOR ZWAKZINNIGEN. B. en VV. stellen voor, met lo. Juli a s. een wijziging der jaarwedden van 't onderwijzend personeel aan de buitengewone school voor L. O (zwak zinnigen) te doen ingaan, met het oog op de onvoldoende opkomst van solli citanten bij vacature of uitbreiding van klassen. Een belangrijke verbete ring zonden zij 't achten, indien even als bij het L O aan gehuwde onder wijzers van minstens 28-jarigen leef tijd een tegemoetkoming van 150 's jaars in de huishuur w erd toege kend en vooral indien ook de dienst jaren, aan andere scholen doorge bracht, ter bepaling der jaarwedde géheel of gedeeltelijk in rekening konden komen. Evenwel achten B. en W. 't billijk, dat de voorgestelde wij ziging ook ten goede komt aan het personeel, dat thans reeds aan de Buitengewone school verbonden is. wat na 1 Juli a. s. een meerdere uit gaaf ten gevolge kan hebben van 950 per jaar. Met het oog daarop is in het ontwerp-besluit (de vastgestelde mini ma en maxima der jaarwedden zijn daarin ongewijzigd geblevenj tevens een tweede bepaling opgenomen. Staalwaterb Tonnen. De Drinkhai der Haarlemscho Staalwaterbronnen is Woensdag dooi 95 personen bezocht. N ogeenvalscherijksdaal- der 1 Bij den tabakswinkelier B. op het Spaarne is ook nog oen vulsche rijks daalder in betaling gegeven. Door wien dat is den winkelier niet be kend, maar natuurlijk bestaat het ver moeden, dat ook dit vaisclie exem plaar van den aangehouden von Mauschwitz afkomstig is. liet munt stuk vertoont uiterlijk veel gelijkenis met de reeds in beslag genomen rijks daalders. Kindt r-0 ranjebond. in de gisterenavond gehouden ver gadering van den Kiuder-üranje- boud „Prinses JuJiana", werd door den penningmeester het jaurveislug uitgebracht. De rekening sloot met een nadeelig saldo van lu.bU. Ilct ledental \eruieerderde met 115. Be droeg het aantal leden het vorige jaar 125, thans is dit lot 240 gestegen, in- plaats van den heer Maaskant weixl (pt commissaris gekozen de lieer Klinkenberg. Afschaffing. De N.-ll. Propagandu-commissie van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhouucnde dranken belegt op Zondag 2 Juli een provinciale meeting op het landgoed van Baron Van Tuyll van Seroosker- ken, te V eisen, dat voor dit doel be reidwillig beschikbaar werd gesteld. Op deze meeting zal door vier spre kers van twee tribunes het nut en de noodzakelijkheid van geheelonthou ding en van local option wor den bepleit OPENLUCii r-BIOSCOPE- VOORSTELL1NG. De directie van liet bioScoop-Uieater op de Groote Markt had oensdag avond een openlucht-voorstelling m het park van liet Brougebouw georga niseerd. Daar weiden van negen uur af een reeks films afgedraaid, ge accompagneerd door een eenigszms „zwaktonig" .strijkje. 't Was heerlijk weer, en de uitvoe ring was, althans wat liet bioscopi- sche deel aangaat, goed verzorgd; de beelden waren mooi en trilden heel weinig. Maar de publieke belangstel ling was niet bijster grootblijkbaar rangschikken de meeste menschen een bioscoop onder de zaal-vermake- lijkheaeu, en vinden ze het op eon mooien lente-avond genoeglijker, om een eind te gaan wandelen. P. Verhoeve K ars. Hedenmorgen is hier ter 6tede over leden de beer Pistor Verhoeve Ivors, 1853 volgde hij de onderwijzers-loop baan en was achtereenvolgens werk zaam te Gorkum, Utrecht eo Haar lem. Daarna volgde zijn benoeming tot directeur van liet Weeshuis der Doopsgezinden, welke functie hij nu omstreeks 13 jaar vervulde. De overledene was een zoor wel willend man, die wegens zijn be kwaamheden en persoonlijke eigen schappen in hooge achting stond bij rogenten van het Weeshuis eu overi gens bij allen, die hem kenden. JONGELINGSVEREENIGING. Naar wij vernemen zullen een aan tal lederi van de Haarlemsche Jonge- luigs-Vereeniging „Pred. 12 vers la" met Pinksteren een bezoek brengen aan Langerfeld, in Duitschland, en daar de gasten zijn van de Christe lijke Jongeiings-Vereeniging aldaar, waarvan de leden verleden jaar een bezoek brachten aan Haarlem. I n d u s t r i e-B ank. In de Woensdag alhier gehouden vergaderin- van de Industrie-Bank werden balans en winst en verliesre ketiiiig, boekjaar 1910, goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 4 pCL De heer Mr. Dr. B. Baron Mackay werd als lid van den Raad van Be heer herkozen. Qev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij E. v. Bree. Leidsclievaart 38e. een medaille. R. Prinsen, Essenplein 24 rood, een rozenkrans. W. Ruifrok, Zomervaart 18, een kiut van een boerenwagen. J. Nienketnper. Oosterstraat 47. een leesboek. J. Beukers, Jordensstraat 78, een haarspeld. J. C. Cromjongh, Verspronckweg 11 een koperen kruis. C. de Vries. Essenstraat 24 x. een duimstok. Uit de Rechtszaal DE MOORDAANSLAG OP DE HEEREN SENFT. W. J. Talsma, die 27 Februari van dit jaar den heeren Senft eenige messteken toebracht, werd hedenmor gen door de rechtbank wegens het toebreugen van zwaar lichamelijk let sel mét voorbedachten rade aan Senft Jr., en zware mishandeling aan Senft Sr., veroordeeld tot een gevangenis straf van v ij f jaar, met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was lü jaar. Vervolgens nam een lange zitting met gesloten deuren een aanvang. UITSPRAKEN. J B., werkman te Haarlemmer meer, vrijgesproken. J. van B., vrachtrijder te Ileenis kerk, eenvoudige beleediging, 2 boe te of 1 dag iiocütenis. L. van A., voeger te Haarlem, we derspannigheid, een maand gev&nge nisstraf. Li. van A., voeger te Haarlem, mis handeling, vrijgesproken. 11. M. K. en C. K.. werklieden te Haarlem, strooperij met behulp van een wagen, ieder tien dagen gevange nisstraf. J. M. K-, koopman te Schoten, een voudige beleediging. van een ambte naar en mishandeling, f 10 boete of tien dogen hechtenis. A. VV., smid te Schoten, diefstal, 45 dagen gevangenisstraf. B. VV., werkman te Haarlem, over treding Hondenbelasting, vrijgespro ken. P. T., visschersknecht te Volendam, mishandeling, zes weken gevangenis straf. H. de L., stoker te Zaandijk, opzet telijke vernieling, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. G. VV., arbeider te Purmerenó, wederspannigheid, veertien dagen ge vangenisstraf. J. V., fabrieksarbeider te VVormer- veer, eenvoudige beleediging van een ambtenaar, 4 boete of vier dagen hechtenis. K. v. d. A. .fabrieksarbeider te Krommenie, als voren, een week ge vangenisstraf. iL A. li., sigarenmaker te Amster dam, mishandeling, 15 boete of tien dagen hechtenis. J. B. en G. B., werklieden te Koog aan de Zaan, mishandeling, ieder /ló boete of Ueu dagen beenteuis. M. H. op der H., schildersknecht te Zaandam, wederspannigheid, 8 da gen gevangenisstraf. G. van E., tuinder te Beverwijk, huisvredebreuk, eenvoudige beleedi ging en beleediging van een ambte naar, 8 dagen gevangenisstraf. J. en M. S., tuinders te Bever-wijk, mishandeling, de eerste f 15 boete oi veertien dagen hechtenis, de tweede vrijgesproken. A. D. P., visscher te Zandvoort, wederspannigheid, veertien dagen ge vangenisstraf. P. K., visscher te Zandvoort, we derspannigheid, veertien dagen ge vangenisstraf. J. van K., los werkman te Schoten, diefstal, een maand gevangenisstraf. C. A B., A. E., G. V., A. B. W., H. H., B. J. van A., allen te Haar lem, D. K., H. K., beiden te Bever wijk, overtreding Hondenbelasting, do beide laatste» vrijgesproken, de vier eersten allen 5 boete of 1 dag hechtenis, de anderen ieder 6 boete of een dag hechtenis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMEN DAAL. Wegens uitbreiding is tot onderwij zer aan de Christelijke M. U. L. O. school te Bloeuieudaal benoemd de hoer B. Ader. uit Hoek van Hoüand. JAARBOEKJE VOOR BLOEMENDAAL. H o 1 p U zelf, het jaarboekje voor de gemeente Bloemendaal, is zijn 2den jaargang ingegaan. Het boekje ligt voor ons en ziet er van buiten en van binnen keurig uit. Nieuw daarin zijn de uittreksels uit de bouw- en rooilij ubesluiten. die een eige naar. obouwmeester of aannemer in staat stellen, zelf na te gaan. aan welke beperkende bepalingen het recht om te bouwen op bepaalde stuk ken grond of het bouwen op afstan den van bepaalde wegen gebonden is. Nieuw is ook. do omgekeerde tele foonlijst, waarbij de nummers naar volgorde voorop gaan en daarachter de namen komen. Een derde nieuwigheid is de ver melding der godsdienstige gezindte der kiezers voor hunne namen. Zij wordt door Mr. Tideman. uilgever van het boekje, aldus toegelicht „deze gezindte wordt tegenwoordig „in het verkeer zoo vaak gevraagd, „dat wij meenen de bruikbaarheid „van ons boekje er mee to hebben ver hoogd, al plaatsen wij ons in dit „jaarboekje niet op het standpunt, dat „iemand ons meer of minder lief is, „naar den aard van den doop, dien „hij ontving of niet ontving Het moet ons van 't hart, dat wij deze nieuwigheid niet gelukkig vin den dat kieavereenigiugen lijsten aanleggen van de personen, od wie zij kunnen rekenen, ls verklaarbuar, m_ur een adresboek is iets anders, heeft een algemeens strekking en moet de bewoners van een en dezelfde ge meente niet splitsen naar hunne godsdienstige overtuiging. Daarvan kan onnoodige •verbittering van de samenleving het gevol" zijn. Verschillende portretten sieren het boekje op. Van wijlen de heeren Kalff en Herman Zweers. van de doktoren Bornvvater en Kouwennar, Frits Kool hoven en zijn vrouw, den vlieger Ver- straeten, den inspecteur Lokerse met zijn politiehonden, notaris W'ilder- vanck de Blécourt, den heer Robbers, gemeente-architect. Vorder vinden we er eenige vermakelijke toekomstbeel den In, betrekking hebbende op de vliegsport in Bloemendual over 10 jaar de tweedekker vun den inspec teur van poiilie, bij de handhaving van het verbod van hengelen in ge meentevijvers, het vaar- e» vliegtui; waarmee tie lieer Dudok de W it zijn weddenschap won om de Zuiderzee over te vliegen, eenige leden van redactie van het Bloemendaaisch Weekblad, zich gereedmakend voor een onafhankelijke rondreis door Ne derland, de heer Bertling per vlieg machine, met een gegadigde naar bouwterreinen, de duinen tusschen Overveen en LJmuiden bezichtigende, een candidaat-lid voor den gemeente raad bezie in Duin en Daal voor zijne kiezers (mannen en vrouwen) een proefvlucht af te leggen en Gcrrit Knaapen, „koetsier" bij de Gebr. Bö'tger, met een leeg vlietutg van het Be ih-venhuis naar den „stal" terug- keerende Voorts nog portretten van de hee ren Doemen, llouweu, Mr. Jucometti eu Pref Van W alsem .bonevens eeni ge kiekjes. Achterin is een verkleinde afbeel ding ingenlakt van de z. g Voor- buurt, zooals die er in 1858 moet heb ben uitgezien. SCHOTEN. Door B. en W'. is aan den onderwij zer den lieer F. Koggen een verlof toegestaan van 3 maanden wegens familie-omstandigheden. In zijn plaats is benoemd de heer J. C. Stain te Haarlemmermeer als tijdelijk on derwijzer. JONGE VRIJZINNIGEN. Gisterenavond sprak voor de Jonge Vrijzinnigen te Schoten de heer Blom over het onderwerp „De strijd dor toekomst". De spreker verdedigde punt. Hij pleitte vóór het den -klassestrijd, maar was tevens van oordeel, dat tegelijk met het so cialisme het Christendom tot rijper en grooten bloei behoorde te komen. In zijn "losdvolle redo besprak de heer Blom vele punten op grond van Bijbeluitspraken verklaarde hij zich vóór de doodstraf, tegen vaccine- dwang en sprong tevens voor het bij zonder onderwijs in de bres. üok de actie voor het algemeen kiesrecht werd door den heor Blom ter sprake gebracht. Aan het debat werd door ©enigen der weinige aanwezigen deelgenomen. De hoer Van Hnlem o. a. motiveerde zijn vrijzinnig standpunt, en hij deed hot zóó, dat hij het applaus der ver gadering verwierf. Met een woord van dank aan spre ker en debaters werd de bijeenkomst te ongeveer half twaalf door den heer De Graaff gesloten. SPAARNDAM. Tot bestuurslid van den Zuid- en Noord-Spaarndammerpolder is geko zen de heer P. L. A. Kramers te Hout- rakpolder. SANTPOORT. Zondag 4 Jun: houdt de vereenigi'ng de Vrije Groep van Beverwijk een openluchtmeeting alhier. Als sprekers zullen optreden de Beren Domela Nieuwenhuis en Rijn- ders. Tevens zal de afdeeling van Haarlem daarbij ook tegenwoordig zijn, welke met de muziekve'reeni- ging een wandeltocht heeft georgani- erd. Des middags om 1 uur zal de stoet van de grens van Haarlem in de Cronjéstraat vertrekken. HAARLEMMERLIEDE C. A. De besmettelijke veeziekte, mond en klauwzeer, is nu in deze gemeente algemeen heerschende overal zijn de gebruikelijke borden geplaatst; meer sterfge\ alien komen voor, ook aan miltvuur. HEEMSTEDE. Men schrijft ons; Woensdagavond had in het Lokaal v. Chr. Bel. alhier een bijeenkomst plaats van hen, die belangstellen in Uitgebreid Lager Onderwijs in ver band met de Bijz. Protest. School al hier. Het doel der bijeenkomst, n.l. te komen tot oprichting eener Vereenl- ging voor U. L. O. in verband met bovengenoemde school, werd bereikt. Met de oprichting dezer Ver. toch is aan een lang gevoelde behoefte tegemoet gekomen. Voor vele ouders die voor hunne kinderen wel U L. O. wenschten was het een groot bezwaar, de kinderen naar Haarlem ter scbole te zenden. Voor Heemstede, is de oprichting dier vereeniging een groote aanwinst en ongetwijfeld zullen zij, die deze vergadering niet bezocht hebben, maar later door het bestuur met het doel en streven der vereeniging op de hoogte zullen worden gc-hracht en de geringe contributie van f 1 gaarne voor over hebben, om mede le pro- fiteeren van de bijzondere voordee- len, welke het lidmaatschap dezer vereeniging geeft. BENNBBROEK. Dinsdag had de gewone Jaarlijk- sche beproeving der brandspuiten plaats, uelukkig beav-efde de machi ne in het afgelcopea jaar geen dienst te deen en werd dau ook alles in goeden staat betonden. De jeugd toonde natuurlijk veel belangstelling in de oefening. J. K-, werkman op het buiten van den heer Smidl van Gelder alhier, kreeg door het springen van een flesch met zoutzuur een gedeelte van het bijtende voclit in 't oog. Hij werd onmiddell^k per aupto naar den dok ter vervoord. K. zal spoedig weder zijn werkzaamheden kunnen hervat- HTLLEGOM. Een S-jarig meisje #van de familie Albers uit Heemstede, dat bij familie alhier gelogeerd was. dwaalde W'oons- dagmidda- van huis af en werd een paar uur later uit e^- sloot ln de Meerlaan levenloos opgehaald. Het kind was pas den eersten dag hier, daar de moeder in de Maria-slichling in Haarlem ligt. De geneeskundige kon helaas niet anders dan den dood constateer en. Door stemgerechtigde ingelanden van den Vosse- en VV eerlanerpolder alhier is o-ekozen tot voorzitter do heer D. Lommerse, thans Poldermees ter en zulks in de plaats van den hoer P. H. van Wavercn Hz., die had verklaard voor deze herbenoeming niet meer in aanmerking te willen ko men. Tot tijdelijk ambtenaar ter secreta rie alhier is door B. eu W. benoemd de heer J. H. Boonstra uit Rotter dam. BEVERWIJK. In de Woensdagavond gehouden al- gemeene vergadering van de vereeni ging „Koninginnedag" alhier werd tot eerelid benoemd de beer G. '1'. I). Slaap, oud-bestuurslid, en werden tot bestuursleden gekozen de heeren v Aalst, A. A. Donker en Rijkens. Besloten werd op 31 Augustus a. a te organiseeren een kinderfeest i« den ochtend, volksspelen des middag* en zoo mogelijk een lichtstoet des avonds. Aan de gemeente zal subsidie ge vraagd worden. HAARLEMMERMEER. De vereeniging „Vooruit" ter bevor dering der paardenfokkerij in da Haarlemmermeer, heeft een groote zilveren medaille van H. M. de Ko ningin en een groote zilveren medail le van Z. K. H. den Prins der Neder landen \uor hel a s. Concours-Hippi- ijuo up 18 Juli e. k. te Hoofddorp te houden, ontvangen. ZANDVOORT. HET BADSEIZOEN. Heden, 1 Juni, is de dag der ope ning van het badseizoen 1911, dut dus wel met prachtig weer inzet. INGEZONDEN in ingezonden «lukken, geplaatst of piet geplaatst, wordt de kopie den intendel biet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Redactie xioh niet aansprakelijk. LOONSVERHOOGING VOOR IIET E. S. M.-PERSONEEL. Het streven naar loonsverhooging staat in het tcokeu van onzen tegen- woordigeu tijd, voor een groot deel als een gevolg van het steeds duurder worden der levensmiddelen. Ook de organisatie van het E. S. M.-personeel heeft twee maanden ge leden den Raad van Beheer der Elec- tCtSche Spoürweg-Maalchappij ver zocht, de looneh van dat personeel te w illen verhoogen, "in dien zin, dat 5.1- le loouen van f 12 en minder per week, verhoogd zouden worden met 10 Weekloouen hooger dan f 12 tot en met f 15 met 7 1/2 procent. Weekloouen hooger dun f 15 tot .eu met f 20 met 5 een en ander te be rekenen nau'r de grenzen van f 12, f 15 en f 20. Nog is echter niet gebleken hoo de Baad van Beheer dit verzoek heeft ontvangen, de organisatie vernam tot heden toe van dat college nog niets, zoodat in de afgeloopen week de or- guiusal.e een openbare vergadenng had belegd, waarop een motie is aan genomen, die de Raad van Beheer zal worden toegezonden, en waarin gevraagd wordt om zoo spoedig mo gelijk antwoord. Tiians gaat het gerucht, dat a.s. Donderdag bedoeld college zal ver gaderen. Onnoodig te zeggen, dat het E. S. M -personeel belangstellend uitziet of in die vergadering het verzoek zal worden behandeld, zoo ja, welke daarvan de gevolgen zullen zijn. Dat hei verzoek gewoon ter zijde zou worden gelegd is haast niet denk baar, het moet toch ook voor dat college geen geheim zijn, dat zondejr loonsverhooging de toestand der ar beiders achteruitgaande is, omdat de prijzen der levensmiddelen steeds stij gen. Dat de fmancieele draagkracht der maatschappij een belemmering zou kunuen zijn, ls, gezien het laatste jaarverslag eu liet steeds nog toene mende vervoer eveneens niet denk baar, en dat de loonen thans op het pe.l zouden zijn, voldoende om daar van het uller-oodzakelykste ook maar te kunuen betrekken, kan niemand beweren, die weet dat de wugenvoer- dersloonen slechts varieeren van f 12.25 tot f 14 per week, van conduc teurs van f 9.80 tot f 11.90, van rij- tuigpoetsers van f 10.50 tot f 11.20, van wegwerkers van f 11.90 tot f 13.30 terwijl slechts een zeer enkele vak man het loon geniet wat voor dezelf de soort van arbeid in de vrije beroe pen wordt betaald. Dat het verzoek de grens der be- scheidenhe d zou overschrijden, kan ook niet worden aangevoerd, want het zou toch waarlijk de rijtuigpoet sers nog niet brengen in een positie van volkomen weelde, indien aan de f 11 20 nog eens f 1.20 werd toege voegd. Zij waren dan nog maar slechts weinig boven hetgeen thans aan de Haarlemsche gemeente-werk-' lieden als minimum wordt betaald. Ook voor de conducteurs wordt dus volgens de genomen maatstaf een verhooging van f 1.20 per week ge vraagd. Men beroept zich nog altijd te veel op de emolumenten, die het inkomen van den conducteur zoo zeer zouden verhooire:. De Raad van Be heer zal echter i.m moeten bedenken.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1