NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 28e Jaargang. No. 8571 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 JUNI I9ir B Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon intcrc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1363 Nabetrachting van den Gemeenteraad. Het nieuwbenoemd© Raadslid Dr. W. E. Merens is door den waarne mend voorzitter van den gemeente raad, Dr. H. D. Kruseman, met ©eni ge warmte in liet College welkom ge- heeten. Geen wonderhier werd de geneeskunst begroet door de artsenij- bereidkunst, die door Dr. Kruseman vele jaren lang zoo waardig is verte genwoordigd. Het nieuwe Raadslid nam plaats op den zetel van Mr. Smit, dien hij heeft opgevolgd en zit dus naast den heer Welsenaar, - In deze eerste vergadering moet hij wel den indruk hebben r^kregen. dat amendementen en moties dingen zijn, waarmee in onzen Raad met zekere luchtigheid wordt omgesprongen. Misschien geeft hem deze ervaring aanleiding, om ook zijnerzijds eens een aardic lief klein, amendementje of een gezellig motietje in te dienen. De heer De Braai had nog een heele .handvol amendementen op het werk liedenreglement, die alle wijziging bedoelden in plaatsiner in loonklas- sen. 't Was heel duidelijk te zien, dat do Raad in 't geheel niet del was op die wijzigings-voorstellen. Moest, na Öe haast ontelbare phasen die deze zaak heeft doorgemaakt, nog weer uren gepraat worden over de vraag, of iemand in de eene of in de andere klasse zou worden gezet De Raad had er geen trok in. Maar de heer Do Braai, niet vun plan om zijn geestes- kindertjes zoo maar dadelijk den nek om to draaion, bracht er alvast een in het debat. De grafdelvers moesten in klasse I en de tuinlieden in klasse II ondergebracht worden, 't Onder: vond van alle kanten zóóveel verzet, dat do heer De Braai, kloekmoedig, zich in het onvermijdelijke schikte en al zijn amendementen tegelijk smoorde. De heer Merens moet toen verbaasd gekeken hebben. Een van de andere Raadsleden lieeft hem zien denken, dat de amendementen in deze verga dering goedkoop zijn. Nu was het wcrkliedenreglement weldra aangenomen en toen dat ge beurd was. deelde de waarnemend burgemeester naar alle kanten pluimpjes uit aan velen, die daaraan hun goede krachten hebben besteed. Ik misgun den ge.uczenen de loftui ting niet, noch den voorzitter de ge legenheid om die uil te reiken, maar een woord van bescheiden critiek mng hier wel evenzeer uilgesproken wor den. De geschiedenis van deze zaak leert, hoe liet mogelijk is, dat vele welgezinde menschen kunnen arbei den met een traagheid, die alle per ken te buiten gaat. De zelfde lieden, die deze wijzigingen in het werklie denreglement maanden en maanden hebben laten duren, zouden er niet over denken, hunne particuliere zaak of onderneming op dezelfde manier le drijven, overtuigd als ze zouden we zen, dat dan dis ondernoming niet lang meer zou bestaan. Hoe langer hoe meer blijkt, dat een snellere ma nier van werken, zoowel in onze bu reaux als in den Raad en zijn Com missies, noodig wezen zal. De Raad kan dat wel. als hij wil. Dat is in de discussie over asphalt gebleken.-Zelden heb ik overigens een zoo merkwaardigen loop van zaken gezien. De Haariemsche Handclsver- eeniging vraagt om asphalt, B. en W. zijn er tegen wegens de kosten, daar op doen de heeren Van de Kamp, Rin- kema en Visser elk een voorstel om tot asphalleering over te gaan en ziet op eenmaal zijn B. en W. van te genstanders zulke voorstanders ge worden, dat zij zelfs het voorstel van den heer Visser overnemen, nadat de voorzitter met blijkbaar genoegen heeft meegedeeld, dat de heer Visser aan zijn stratenlijst de Anegang nog toevoegt. Het moet bij deze gelegenheid zijn geweest, dat het bovengenoemde scherpziende lid bij den jongs ten col lega een verrassing heeft waargeno men, die hij weliswaar, met gepaste bescheidenheid, zorgvuldig verborg. Daar alle merkwaardige dingen uit drieën bestaan, wachtte Dr. Merens nog deze verrassing, dat zijn colle ga's het niet eens waren over de be- teekenis van de motie-Visser. Ik laai die duidelijkheidshalve, in hoofdzaak hier nog eens afdrukken De Raad, erkennende de noodza kelijkheid, dat de hoofdstraten op meer moderne wijze worden bestrant, noodigt B. en W. uit aan den Raad voorstellen te doen tot asphalteering der navolgende straten Kruisweg, Kruisstraat. Barteljorisstaat, Groote Markt (gedeeltelijk), Groote Hout straat, Koningstraat, Gierstraat, Lan ge- en Korte Veerstraat, Anegang, Warmoesstraat, Damstraat. Groote Markt (gedeelte) met Riviervisch- markt en Klokhuisplein, Jansstraat, Smedestraat en Zijlstraat, met dien verstande, dat daarvoor eerst in aan merking komen de Kruisweg. Kruis straat en Barteljorisstraat en vervol gens ieder jaar één of meer der ove rige staten door B. en W. aan te wijzen. Tot zoover de motie. De heer Van Styrum zag daarin alleen, dat de Raad uitspreekt, dat hij het gewenscht vindt, dat vóór hij beslist over as phalt door B. en W. plannen en kos tenberekening worden gemaakt. Daarmee waren B. en W. liet eens. Maar Mr. Thiol achtte den llaad ge bonden, al gaf hij toe, dal deze het geld kan weigeren en met die be schouwing stemde de voorsteller van de motie zelf in. Dit verschil van into ning is in de discussie niet opgelost. Dat niettemin slechis twee leden er tegen stemden bewijst, dat de voor van voedingsartikelen uitsluitend practische en ooit meer luxueuse. Smaakvol, schoon eenvoudig inge richt is deze leerlingen-expositie van de Huishoudschool, die een uitsteken den indruk geeft van den daar ver richten arbeid, een bezoek zeker waard. HANDELSSCHOOL. Dinsdag a.3., den laatsten dag van de Pinkstervacuutie zal de directeur der Handelsschool, dr. A. Borgman, wederom met de leerlingen der twee hoogste klassen een uitstapje maken. Het doei van de reis is nu Botterdam, 's Ochtends zal een boottocht op de Maas gehouden worden om de haven werken te bericht, gen en 's middags zullen de Gemeeentelijke Electriscbe Werken en de boterfabriek van den Bsrgh, limited bezocht worden. De leerlingen der 1ste Handelsklasse gaan dan des avonds weer naar Haarlem terug, terwijl de leerlingen der hoogste klasse nog een paar da gen doorreizen om o.a. fabrieken te bezoeken in Dordrecht en Elberfeld. Rubriek voor Vragen Gcabonnoerdeu hebben bet voorrecht, Vragen op rerscliilleud gebied, niila voor beantwoording vatbaar, iu te eenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on roo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en Woonplaats van den inrender vormelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoeveel kostgeld wordt aan eea meisje, dat voor dag en nacht dient, gewoonlijk gegeven als me vrouw voor ongeveer een week de stad uit gaat ANTWOORD. Het kostgeld wis selt af, naar gelang van liet loon, tusschen 3 en 5 per week. VRAAG Kunt u mij ook zeggen, wat precies voor het examen van apo thekers-assistent gevraagd wordt ANTWOORD. Volledige inlich tingen daaromtrent kunt u krijgen bij den heer A. Snethlage, De Riemer- straat 41, Den Hnag, secretaris van den Algemeenen Apothckers-assisten- tenbond. VRAAG. Bestaat er te Haarlem een fietsclub van R -K dames en hee ren, boven 18 jaar ANTWOORD. Het bestaan van een dergelijke club is ons niet bekend. Kent een onzer lezers er een VRAAG. Mijn kippen hebben kleine gele beestjes onder de veeren. at is daaraan te doen En kan liet daarom zijn, dat zij geen eieren leg gen ANTWOORD. Uw kippen hebben luis. Maak hei nachthok, den loop en de zitstokken goed schoon met 1 L. ruwe carbol op 20 L. water en graal den loop circa 25 duim om Vervol gens kunt u de boenders wat insmee- ren met een watje, dat in spiritus godrenkt is vooral onder de vleu gels, want daar houdt zich liet meeste ongedierte op. VRAAG. Ik heb een kip, die goed eet en drinkt, maai- die bij het ©ten geregeld omvalt. Ik heb de pooten al eens met petroleum ingesmeerd, maar het helpt niets. Wat moet ik doen ANTWOORD. Petroleum helpt bier niet voor. U moet de pooten éénmaal per dag goed inwrijven met karnfer-spiritus. VRAAG. Mijn kippen leggen slecht, ofschoon zc (link eten en tierig zijn. De punten der kamuien zijn wat blauw. Ze zijn mager en Imar voeren vallen uit. Wut moet ik doen ANTWOORD. Probeer eens inet ander voedsel te geven. Geef b.v. des morgeus ochtendvuer, zooveel ze lus- ton, 's middags veel groen voeder, als sla, fijn gesneden gras, andijvie enz. en 's avonds gemengd graan. Hebben ze ook last van ongedierte, dan moet u loop en nachthok goed met een carbol-oplossing uitwasschen. Den grond moet u goed diep omgra ven en vooral voor Irissche lucht In het nachthok zorgen. VRAAG. Mijn kippen leggen eie ren met bloed in den dooier» Wat moet ik daaraan doen ANTWOORD. - Het komt meer voor bij jonge kippen later, als ze ouder worden, gaat het vanzéif over. U kur.t liet evenwel spoedig verande ren, als ge uw kippen wat minder voeder geeft- Uw kippen zijn te vet. VRAAG. Mijn kanarie is ai een maand of drie ui de rui. Is daaraan niets te doen De vogel schijnt er ziek van le wezen. ANTWOORD. De eigenlijke rui tijd Is van half Juli tot half Septem ber. Vogels, die vóór dien tijd ruien, zijn niet gezond, en hebben koude gevat, of worden met goed gevoed of onderhouden. Het is zeer moeilijk, zulke vogels weer <>p zang of in de veereu te krijgen. Hang den vogel zooveel mogelijk in de open lucht, maar vooral tochtvrij. Geef als voed sel niet anders dan best raapzaad en geef hem dagelijks een weinig ge kneusd {ïènnepzaad. Door het drinken moet u een paar droppels citroensap mengen. VRAAG. Is er in Haarlem of Amsterdam ook een bureau, waar advertenties voor het Nieuws van den Dag worden aangenomen ANTWOORD. - Die worden door eiken boekhandelaar aangenomen. VRAAG. Is hier ln de stad een podvindersclub, waarvan jongens van 1617 jaar lid kunnen zijn Wat zijn de conditiën daarvan? ANTWOORD. - Wend u lot Dr. P M. Heringa, Bnkenessergracht, die niet ecnige andéren heeren iets van dien aard voorbereidt. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER Gemeenteraad© tv r Kieziug. De aniirev. kiesv'ereen. m district 1 lieeft besloten vuor de drie open plaatsen in den gemeenteraad voor dut district,, bij üe a.s, verk.ezingen bicclils écu cauvDuuvii te stellen en wel het afiredeuu hd A. Rombuut, benevens den cundidaat, d.e duor de R. K. k:es\ere©u.ging zal worden ge steld over te nemen, onder voorwaar de echter, dat door haar ook slechts één candidaut wordt gesteld en voor beide cuiidsdaten tusschen beiti© partijen samenwerking wordt verkre gen. UMLIDËN. Circus Wilké. Het circus \S ilke heeft voor een vijftal dagen zijn teuten hier opge slagen en gisterenavond een zeer g- cd geslaagde voorstelling gegeven. De duur dor voorstelling is berekend op «•n vertrek por spoor van lJiriuiden naai het Noorden en naar het Zui den. FEUILLETON door II e a d o n Hill! 6) lil zijn doodsangst keek hij aan dachtig naar de dansende golven aan den voet van de rotsen, maar hij zag daar niets drijven, ook was er geen enkel vaartuig in 't zicht, dicht ge noeg bij, om in de laatste twee uur iemand te hebben opgepikt. Niet dat er met goed gevolg hulp zou kunnen worden verleend, ook al was er een hoot bij de tand. Iemand, die van dio reusachtige hoogte naar be neden viel, zou het loven al verloren hebben, voordat, hij in het water te recht kwam. Van dien afschuwelijker) rand weg kruipend, kwam Elisha weer over eind, zijn gelaat scheen nu kleiner dan ooit, was vertrokken en toeken de doodsangst Hij keerde zich ai om, om het vrccselijke nieuws in het dorp bekend te maken, toon hij zich het voorwerp herinnerde, dat het eerst zijn attentie had getrokken do hoe denpen, die op hoi gras lag. Hij bukte zich en raapte hem op, zijn trekken namen een andere uitdruk king aan. een straal van hoop was daarop weer te lezen. Waarom zou zij haar hoed heb ben afgezet alvorens den noodlotu- gen sprong te wagen vroeg hij zich zelf opgewonden af. Zou het kunnen zijn, dat de hoed was afgewaaid met de pen. en dat do wind den hoed over den afgrond had meegenomen In dat geval was er niet van zelfmoord sprake, maar van een vlucht. Maar vluchten, waarvoor? Die Phyllis Vaughan, dip hij had gekend en lief gehad, was niet tomand om te vluchten, daar zij beschuldigd werd van een diefstal, dien zij onmogelijk begaan kon hebben, Ook was zij niet iemand om bij de menschen het idéé te vestigen, dat zi] dood wns, alleen met het zelfzuchtige doel zichzelf tij delijk ongemak te besparen. I-lij kon zich voorstellen, dat zij zichzelf ge dood zou hebben onder den schok, dien haar trots leed, maar te vluchten uit vrees voor onverdiende straf dat nooit I Eigenlijk was het veel aanne melijker, zelfs veel barmhartiger te veronderstellen, dat het mooie Jonge meisje ergens beneden in de wreede diepte lag, wat in elk geval minder erg was dan schande en beleediging uit den mond van een onbescliaam- den tiran. Van sombere gedachten vervuld keerde Elisha Crowe dus naar het dorp terug met het nieuws van zijn ontdekking. standers van de ruimste opvatting deze niet hebben laten varen. Merk waardig was in deze de ondershands geslaakte verzuchting van een der Raadsleden, voorstander van as phalt „ik hou niet van moties, waar iedereen voor is, daar komt gewoon lijk niet veel van terecht" Ik hoop. dat deze beschouwing wat al te zwartgallig zal blijken te zijn geweest. Zeker, de Raad zou onver standig doen door bij voorbaat een som toe te staan, die hij niet kent, maar in beginsel is tot den aanleg van asphalt besloten en wanneer de kosten daarvoor al te zeer tegenval len, staan twee wegen open het cij fer kun worden gecritiseerd en. wan neer het ook dan nog niet voor ver mindering vatbaar blijkt, over een grooter aantal jaren worden ver deeld, dan de heer Visser voorstelt. Dit is zeker de Raad heeft ons as phalteering van de winkelstraten be loofd en daaraan moeten wij ingeze tenen met hemd en tand vasthouden. Ik kan mij niet voorstellen, dat do Raad, na deze beslissing, als het er op aankomt de gelden toe te staan, ge heel of gedeeltelijk achteruit krabbe len zal. Zoodanige houding zou stel lig bij de burgerij groote ontevreden heid teweeg brengen. Daarom acht ik dit Raadsbesluit van groot belang. Er is veel sneller en op veel ruimer schaal dan wij mochten verwachten, toezegging vun asphalteering verkregen. En B. en W. hebben uitdrukkelijk beloofd, spoed te maken met het indienen van de voor stellen. Dr. Timmer bracht nog weer eens de quaestie van de hoofden voor de klasse ter snrake. Het wordt langza merhand eentonig. De Haariemsche Baad wil, het is toch gebleken, van afschaffing van het ombulantismo niet weten. Het" lot van dit voorstel lag dan ook ai vóór de Raadsvergade ring klaar. Met drie en twintig tegen zeven stemmen werd het afgewezen, denkelijk zullen we er nu wel een poosje van verschoond blijven. De Raad heeft toch wel heter dingen te doen, dan altijd maar weer te rodo- neeren over hetzelfde principe, dat min of meer kunstmatig naar voren wordt geschoven. Bij de rondvraag bracht Mr. Thiel een miniatuur gezagsvraag ter spra ke. Hij had binnen den bij reglement bepaalden tijd geen voordracht zien komen voor een lid der Museumcom-; missie (in de vacature-Middelkoop en wou even zeggen, dat wanneer die niet te wachten was, omdat het aan tal overblijvende leden grooter is don liet reglementaire minimum, de quaestie van vermindering van het ledental door den Raad en niet door de Commissie moet worden beslist. Arme Commissie 1 Zelfs het minste of geringste spoortje van onafhanke lijkheid wordt haar niet meer gela- Eén ding echter stond bij hem vast dat hij met niemand spreken zou over de theorie, die bij hem was op gekomen. totdat er iets meer helder heid in deze zaak gekomen was. HOOFDSTUK EU. Vader en Zoon. Beacon Audley Priory, het landhuis van den veertienden Viscount Monk- eilves, stond in eenzame grootheid in een park van tamelijk groote afme tingen, dat boven aan den kronke lenden hoofdweg loc, d>« tceen den rug der duinen naar het strand van de baai leidde, dat daar beschut lag door het voorgebergte. Het was van de onregelmatige lijn van nederig© woningen gescheiden door het huis van Dick's vader en de oude Norman- dische kerk die een soort van stoot- blok vormde tusschen het familie- goed der VVenslades en de arme bu- reu, die zil vroeger met een h.and vun ijzer geregeerd hadden, maar die zij in deze democratische dagen welwil lend vaderlijk beheerschten. De Priory was een zonderling men gelmoes van verschillende perioden van bouwkunst. Door het hier en daar onderbroken scherm van reusachtige olmen gezien, vormde de lange, on regelmatige voorgevel, met zijn phan- tustische sch.oorsteer.en.- een impo sant beeld. De vensters hadden kleine Stadsnieuws TENTOONSTELLING VAN WERK DER LEERLINGEN. In de Huishoud- en Industrieschool aan de Wilhelm Schneevoogtstraat is vunmidda" de tweeiaarlijksche ten toonstelling van werk der leerlingen geopend, 't ls een uitvoerige exposi tie. want de vele daartoe behoorendo artikelen zijn gerangschikt in ettelijke kamers van het groote gebouw, zoo dat e»?n heele wandeltocht noodig is. orn allee te bezoeken. Die wandeling hebben we vanmorgen eens onderno men om even in 't kort te vertellen, wai er olzoo voor leerlingen-arbeid in de Huishoudschool te zien is. In de „huishoudkamer" is een kof fietafel door de leerlingen gedekt en gereedgemaakt, en daaromheen zj'n op tafels een aantal voorwerpen uit gestald. die muur voor de helft zijn schoongemaaktHet groote ver schil, dat op te merken is aan weers zijden, de reinheidsgrens" van ieder artikel geeft een sprekend en aardig voorbeeld, hoe er schoongemaakt moet worden. Verder zijn er voorbeelden hoe vlekken uit laken moeten worden ge knald naast elkaar 't stuk laken met de vlek. en een ander, waaruit die is verwijderd enz. En dan kwam er 'n reeks van ka- mets, waarvan 't ondoenlijk zou zijn een afzonderlijke uitvoerige beschrij ving te «ven, gezien de plaats ruimte. Eerst b.v. de strij-kkamer, waar de ongemaakte wasch is uitge stald mangel- en vouwgoed is daar en naast de afdeeling gestreken goed ls die der gewasschen en gestreken artikelen, w. o. b.v. van zijde, kant, cheviothandschoenen, enz. Hier is veel werk, dat tot de opleiding voor huishoudster, dienstbode, linnenmeis- je, kinderjuffrouw behoort. Er is ge glansd goed van de leerlingen der lirigorieklasse. en er zijn kleine linnen- kastjes met miniatuurachtige modcl- slapcltjo goed, aantoonend hoe 't er in een linnenkast behoort uit te zien. Dan komt. men in de oostuumklas- sen, waar allerlei costuumwerk, van het eenvoudigste begin af tot zeer ge compliceerd werk, smaakvol is uit gestald. Veel teekeningen, waaron der heel verdienstelijk werk. sieren de muren. In een der costuumldas- sen vzien we een boekhoudschritt dut behoort aan een van de leerlin gen der hoogere klassen, die boek- houdles krijgen, terwijl overigens de leerlingen in Ned. taal en rekenen, voor zoover noodig in verband met het werk, onderwijs krijgen. Er is de klasse-opleiding van -dienst boden. Daar is ook 't werk van de kinderen, die 's avonds komen om naaien, sloppen, verstellen, breien, enz. te loeren. ..Het verstelde kleed eert de vrouw, die 't draagt" is een van de wandspreuken in deze afdee ling. In de kamer, waar 't werk der op leiding voor kinderjuffrouw ls uitge stald. vindt men allerlei fröbel- en vlechtwerk, eenvoudig tèèkenwerk in de hooerste lingerieklassen heel fijn borduurwerk, met de hand en niet de machine gemaakt, en theorieschriften met teekeningen, •---■m-nevens be schrijving, in de afdeeling nuttige handwerken komt o. a zelfs hier ver vaardigde kant voor„Haariemsche Brusselsche kant". De bestuurskamer herbergt de gan- sche veelzijdige collectie van artike len voor de verloting, waaraan alle klassen der school hebben meege werkt. En ten slotte is in de keuken een Uitlok kend-smakelijke expositie ruitjes, behalve in de moderne biljart kamer door den laatsten Viscount bij gebouwd, die in het midden van de laatste eeuw begunstigd kamerheer was sreweest aan het hof van Victo ria De tegenwoordige viscount, die nu in zijn zestigste jaar was, had in zijn jeugd in de lijfgurde gediend, vol gens de geruchten had bij zoo n los bandige militaire carrière gemaakt, dat hij daardoor van zijn vader, den statige» hoveling, vervreemd was. Toen hij als nog jonge man geroepen werd om zijn vader op te volgen, had hij metoen eon nieuwe bladzijde in zijn levensboek omgeslagen, en had een rustig virijgezellenleven geleid, meestal op zijn familiegoed aan de zeo. Hij word beschouwd als een vrou wenhater. niet alleen omdat hij nooit getrouwd was, maar omdat hij als 't eonigsziris mogelijk was, ook liever door mannen bediend werd. Hij ge bruikte een kok in plaats van een keukenmeid, en zelfs het werk, dat gewoonlijk door vrouwelijke dienst boden verricht wordt, liet hij door knechts en lakeien in orde brengen. Hot ©enige lid van de vrouwelijke sekse, dat genade gevonden had in zijn oogen was zijn nicht Yvonne W enslade, die hern om haar vinger kon winden .De heerschende macht in de huishouding ym de Priory was Mr. Carter Ravenscar, de particulier secretaris, die algemeen beschouwd werd als iemand, die zich onmisbaar had gemaakt tegenover den ouden peer. Als het echter waar was, dat Mr. Ravenscar de maclu in handen had .dun regeerde hij met fiuweelen pootjes, want hoewol hij zijn eigen gang gir>- werd hij algemeen be schouwd als een aanzienlijk gentle man, terwijl hij tegenover zijn mees ter een hartelijke» eerbied bijna als van een zoon aan den dag legde. Het zou voor zijn jtijdgeni.oien uit zijn militaire loopbaan moeilijk ge weest zijn ln den ouden edelinun met witte bakkebaarden en roode wan gen, die voor den reusachtigen lee- gen haard in de groote eikenhouten hal de Times zat te lezen, den eens zoo joligen officier te herkennen. Het was de gewoonte van Lord Monksil- ver orn winter en zomer door nu liet ontbijt een uur to besteden aan het lezen van de courant met dit ©enige verschil, dat er in de koudere maan den vlammende houtblokken op den haard lagen, terwijl er op dezen Augustus-inorge» geen vuur iu was en de vensters geopend waren voor den koelen zeewind. Plotseling, toen do eigenaardige klok door het verschijnen van ©en ge harnast ridder het heele uur aankon digde en tien sloeg, ging er een deur aan het eind van de hal open en met een nauwelijks merkbaren zucht leg de Lord Monksllver zijn courant weg. Je komt mij toch niet lastig val len met berekeningen, hoop ik. Ra venscar, zei hij knorrig tot den lan gen man met de bicede. maar gebo gen schouders, «Re den ruimen, lede ren stoel naderde, waarin hij achter over lag. Wel neen, waarde lord het i» de dag niet. om administratieve zaken te behandelen, antwoordde de secreta ris op den toon van een bevoorrecht ondergeschikte. Maar er is iels ergere, vrees ik, dat u meer zorg zal geven dnn het nazien van rekeningen en het teekenen van chóques. Er is k het huis van uw broeder een soort van burgeroorlog uitgebroken. Ik ge loof, dat u verstandig zou doen me! er eens heen te gnun en inv invloed aan to wenden om zo lot kalmte té brengen. Lord Monksilver was dien morgon niet in het beste humeur. Zijn gewoon lijk kalm gelaat nam een.uitdrukking van ongeduld aan Wat heeft die opgeblazen ezel, mijn waarde broeder Chaloner, nu weer gedaan? vroeg hij. Ter willé van «en onnoozol geldsommetje is hij bespottelijk tegen Dick uitgevaren. D« Jongen is vijfhonderd maal moor waard dnn hij cn hij zal mijn steun niet krijgen als zij ruzie met olkiar hebben. Waaruit men begrijpen zal, dat er geen bronderliike liefde be stond tusschen den peer en zijn Jon» peren broeder. (Wordt vervolgd,.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5