Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies lo. een verzoekschrift van het Cen- trual Conüté van drankbestnjdende vereenigingen, om voor het jaar 1912 weder subsidie te verleenen 2o. een verzoekschrift van H. Peu- 3ons, om eervol ontslag als onderwij zer aan school no. 6 b. dat zijn ingekomen lo. een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoekschrift van het, Bestuur der Koninklijk© Letterlie vende Vereeniging „J. J. Cremer" om beschikbaarstelling van een ooreblijk voor een bij gelegenheid van het 30- jarlg bestaan der vereeniging te hou den tooneel wedstrijd. 2o. een voorstel van dezelfde tot vaststelling van een staat vun af- en overschrijving, dienst 1910; 3o. voorstellen van dezelfde tot goedkeuring van de rekening en ver antwoording over 1910 en de begroo ting voor 1912 der goederen van de voormalige corporation van neerin- gen, ambachten en bedrijven 4o. amendementen van den heer M. 'do Braai op de on twerp-besl uiten ter uitvoering van het Werldledenregle ment. (Te behandelen bij punt 7 van 'den oproepingsbrief). 5o. een voorstel van den heer J. H. Visser betreffende de asphalteering van straten, (Te behandelen bij punt 10 van den oproepingsbrief). 6o. een schrijven van MeJ. H. M. 'de Weeeer houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijze res aan school no. 1. 7o. een schrijven van Mej. A. P. G. Romijn betreffende haar ontslag als onderwijzeres aan de Barbara-be- waarschool. (Als gesteld op ongezegeld papier ter zijde te leggen). 8o. een schrijven van het Bestuur 'der Haarlemsch© Pojitievereeniging Verbetering zij ons streven" hou dende dankbetuiging voor hot raads besluit van 17 Mel j.l. no. 16 9o. een schrijven van W. H. Scheur kogel, houdende dankbetuiging na mens de acenten van politie 4e klasse voor de verhooging van hun uurloon c. dat A. A. Spvenger heeft bericht, dat hij zijn verzoekschriften betreffen de stichting van een zwem- en badin richting, intrekt, weshalve het voor stel van B. en W. d.d. 22 Maart 1910, 7e afd. no. 1/642 (gedrukt stuk no. 84) vervalt; dnt door B. en W. zijn benoemd tot hoofdniachinist aan de gemeente- lichtfabrieken W. de Wit en J. H. Maas e. dat door B. en W. aan A. P. Pot man, weduwe van J. J. P. van Blok land, in leven brugwachter aan de Ringvaart van den Haarlemmermeer- polder, en bare kinderen een gezamen lijk pensioen is verleend van 316 per ja at f. dat B. en W. voorstellen in hun ne handen te stellen ter afdoening eon verzoekschrift van Joh. Jansen, betreffende de betaling van, wegens lek in de waterleiding in het perceel aan de Leidschcstraat no. 17, verlo ren gegaan water. PUNT 7. Vervolg der beraadslagingen ove'r het voorstel van B. e<n W. tot vast stelling der loonregeling der gemeen- to-werkliede'n. B. en W. schrijven aan den Raad, dat van de door den Raad in zijn op 17 dezer gehouden vergadering geno men beslissing in zake het minimum loon der gemeentewerklieden, het lo- gisoh gevolg is, dat de door de Com- missie's van Bijstand in het beheer der gemeentebedrijven en in het be heer der openbare werken gedane voorstellen inzake de indeeling dhr werklieden in de verschillende loon- klassen door hen worden overgeno men- Ter vereenvoudiging van de ver dere afwerking van deze aangelegen heid bieden B. en W. een nieuw stel ontwerp-besluiten aan, waarvan nog een deel door den Raad behandeld moet worden. B. en VV. hebben ook een nieuwe overgangsbepaling ontworpen. Onder intrekking van de door hem voorgestelde wijzigingen stelt de heer De Braai cenlge wijzigingen voor in het voorstel van B. en W. Enkele artikelen worden dadelijk zonder stemming goedgekeurd. De heer DE BRAAL licht een amen dement toe. Spreker heeft na de be slissingen in de vorig© vergadering overwogen, of hij niet allo amende menten zou kunnen intrekken, maar eenige wil liij toch nog aan het oor deel van den Raad onderwerpen. Spreker acht het gewenscht, de werklieden van de algeineeue be graafplaats in tweeën te deelen (gelach de heer De Braai denkt even na en vervolgt dan de hoe ren lachers hebben gelijk, maar zoo bedoel ik het natuurlijk niet, ik wil do werklieden in twee klassen verdoe len. Spreker is er voor, de grafdelvers in klasse I en de tuinlieden in klasse 11 te stellen. De heer LOOSJ ES antwoordt den heer De Braai, dat het verschil van arbeid tusschen de tuinlieden en grafdelvers op de algemeen© be graafplaats zeer gering is, eigenlijk niet bestaat. Een grafdelver doet nu eens het werk van een tuinman en dan weer doet een tuinman het werk van een grafdelver. Spreker ontraadt dus het voorstel van den heer De Braai. De lieer KLEYNENBERG merkt op, dat het niet gewenscht Is, nu weer veranderingen iu liet ontwerp te ma ken. Beter is het af te wachten, latei- zal spoedig genoeg blijken, welke veranderingen er nog nooclig blijken. Als men over zulke kleine geschillen hier gaat redeneoren, komt er wel licht. een groote ruzie op dit onbelang rijke terrein. De VOORZITTER onderschrijft dit. De heer DE BRAAL zegt, dat hij dit amendemept niet plotseling heeft in gediend, al een jaar lang is het bij de stukken en ook is het in de afdeelin- gen behandeld. Ook de heer SCHRAM verklaart zich tegen liet amendement van den lieer De Braai. De lieer DE BRAAL wil, om tijd te Winnen, het amendement wol in trokken. Terloops wijst spreker op de weinige harmonie, die er op de algenieene begraafplaats is, wat de graven betreft. Spxekor wil in overweging geven, later eens voor te stellen, dat do gc- meoute hot gehoele tuinwerk op do begraafplaats in bandon noemt. Do VOORZITTER Trekt do heer De Braai nu al zijn amendemen ten in De hoer DE BRAAL Hm*!».. Ik mei-k wel dat, de stemming van den Raad is, om geen amendementen meer aan te nemen ik zal ze dus maar intrekken. Alle artikelen worden zonder stem ming aangenomen, even zoo do .over gangsbepalingen. Hel geheel© reglement wordt zonder stemming aangenomen. Waar nu zoo'n belangrijk besluit genomen is, spreekt de VOORZITTER een woord van hulde aan allen, die medegewerkt hebben tot het voorbe reiden van dit besluit, in het bijzon- dor aan den he ei* De Breuk en aan den heer Loosjes, die hem tijdens zijn ziekte verving, alsook aan den grif fier, en vele anderen. PUNT 8. B. en W. bieden ter vaststelling aan een regeling van de aanstelling en do bezoldiging der brugwachters van d© bruggen over 't Spaara© en een brug over de Nieuwe Gracht. Het aanvangsloon is gesteld op 12 per week, met verhooging van 0.60 per week na 3, 6 en 9 jaren dienst, zoodat 't maximum f 13.80 is. Verhoogtngen worden niet verleend wanneer B. en W. ernstige grieven hebben. De brugwachters van de bruggen over T Spaarne genieten ook vrije uniformkieeding. De belooning van noodhulp-brug wachters bedraagt op werkdagen 22 oent per uur en op Zondag of Christe lijke feestdagen als ook bij nacht dienst 25 cent. Nachtdienst is van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. De brugwachter van de brug over de Nieuwe Gracht geniet behalve de opbrengst van liet bruggeld een j aar- lij ksche toelage uit de gemeentekas van f 150. Deze verordening zal 1 Jan. 1911 in werking treden, wat 't loon der brug wachters aan de Spaaraebruggen be treft wordt ze geacht van 1 Jan. 1910 af te werken. Als overgangsbepaling is gesteld, dat de verhooglng niet meer dan f 31.30 per Jaar zal mogen bedragen. Goedgekeurd. PUNT a B. en W. stellen voor, den huur prijs van 't perceel Jacobijnestraat 22 van /4.50 oer week tot 4 terug te brengen, daar die huurprijs te hoog is gebleken. Goedgekeurd. PUNT 10. Do Haarl. Handelsvereen. e. a, ver zoeken den raad, om over te gaan tot asphalteering der hoofdstraten. B. en W. ontraden asphalteering wegens de groote kosten. Ingekomen is een motie, van eenige vereenigingen enz,, die aandringen om 't praeadvles van B. en W. niet te volgen en asphalt te doen leggeu in de hoofdstraten. De heer Van de Kamp stelt voor as phalt te lpggen van het Station tot de Houtbrug. De beer Rinkema stelt voor, een som van f 155.000 uit den post voor Buitengewone openbare werken van de Begrooting voor 1911, te bestem men voor asphalteering der hoofdstra ten van 't Station tot de Houtbrug. Hij stelt tevens voor» om die som ia tien jaarlijksche termijnen, aan vangende 1912, uit de gewone midde len aan de buitengewone middelen te rug te betalen. (De te osphalteeren wegen zijn dan Stationsplein tot Groote Houtbrug en Smedestraat en Groote Markt tot Groote Houtstraat). Dü hoer J. H. Visser, lid van den Raad, heeft de volgende motie voor gesteld: De Raad der gomeente Haarlem; ge>zien bet p'raeadvles van B. en W.j gezien de adressen der verscbilleh- de vereenigingen en 'belanghebben den; gehoord het debat, erkennende de noodzakelijkheid, dat de hoofdstraten op meer moderne wijze worden be straat, noodigt B. On W. uit aan den Ruad voorstellen te doen tot asphal teering der navolgende straten: Kruis weg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Groote Markt (gedeeltelijk), Groote Houtstraat, Koningstraat, Gierstraat, Lange- en Korte Veerstraat, War- mo esstraat, Damstraat, Groote Markt (gedeelte) met Riviervischmarkt en Klokhuisplein, Jansstraat, Smede straat en Zijlstraat, met dien ver stande, dat daarvoor eerst in aanmer king komen, de Kruisweg, Kruis straat en Barteljorisstraat en vervol gens ieder jaar één of meer der ove rige straten, door B. en W. aan te wijzen. Do VOORZITTER deelt mee, dat de beur Visser zijn voorstel zoo heeft ge wijzigd, dat hij ook de Anegang in zijn motie heeft opgenomen. Het slot der mot/ie, de voorkeur voor enkele straten uitsprekende, vervalt. De motie van den heer Visser wordt ondersteund, evenzoo de voorstellen van de heeren Rinkema en Van de Kamp. De VOORZITTER deelt ook mee, dat. B. en W. het voorstel van den bee'r Visser, dat liet verste gaat, nauw gezet hebben overwogen. B. en W. zijn het met den heer Vis ser eens, dat asphalteering in de hoofdstraten gewenscht is, maar ze wezen in hun voorstel op de kosten. Thans deelen B. en W. evenwel mee, dat zij HET VOORSTEL VAN DEN HEER VISSER OVERNEMEN. Do heere'n Rinkema en Van de Kamp nemen hun voorstellen terug. Op een vraag van den heer SEIG NETTE antwoordt de VOORZITTER, dat met do asphalteering spo.ed ge maakt zal worden. Ook do heer LASSCHUIT dringt op spoed aan. Do heer VAN ROSSUM brengt het rapport van den directeur van Open bare Werken ter sprake, waaruit blijkt, dat het groote binder zal ver oorzaken, om asphalt te leggen, na dat de tramrails gelegd zijn. De bewoners zullen er dan veel hinder van ondervinden. Spreker vindt, dat er niets anders overblijft,, dan do asplialteer.ng tege lijk te doen plaats hebben met het aanleggen der tramrails. Het is dus noodig het asphalt ook dadelijk in de Groote Houtstraat te leggen. De heer DE BREUK zegt nogmaals, dat bij aanneming der motie-Visser, B. en W. spoed achter de zaak zullen zetten. De voorstellen zullen dan nog wel op tijd kompn. Er moet tóch nog eerst veel werk aan de rioleeringen gedaan worden. De lieer RINKEMA dringt ook aan eerst voor het leggen der tramrails het betonbod voor het asphalt te leg gen. anders zullen de kosten veel hoo ger worden. De heer VISSER onderschrijft dit. Do heer SPOOR zegt, dat het toch niet aangaat, zoo'n voorstel maar een te nemen, zonder te welen, wat het kost. Het is toch immers de bedoo ling alleen bet beginsel uit t© maken. Later als de kosten bekend zijn, moe ten de raadsleden nog nader kunnen beslissen. De VOORZITTER zegt, dat dit de bedoeling is. De heer SEIGNETTE deelt mee, dat hij voorstelt een motie aan te nemen, waarin uitgesproken wordt, dat het asphalt voor of tegel ij k mot de tramrails wordt aangebracht. De heer HULSWIT zegt, dat deze motie overbodig is. De heer SEIGNETTE trekt zijn mo tie weer in. De heer KRELAGE zegt, dat in de motie-Visser nog een leemte is. Enke le straten, in de motie genoemd, heb ben niets te maken met de tramrails. Als B. en W. met een groot plan voor allo straten komen, zullen de kosten misschien afschrikken. Men bindt zich toch eenigszins met deze motie, want men wekt bij de belanghebben den verwachtingen op. Beter is, zich nog niet uit te spreken over dit groote plan. De motie gaat veel verder, dan een tg adres vraagt. Beter is uit te spreken, dat het gewenscht is, dat de hoofdstraten geleidelijk geasphalteerd zullen worden. B. en W, kunnen dan met voorstellen komen en rekening houden met den tramaanleg. Spreker stelt in dien geest een motie voor. Enkelo heeren ondersteunen deze motie. De heer TH1JSSEN vindt het niet gewonscht, de asphalteering te ver binden aan den tramaanleg, die. nog veel vertraagd kan worden. Wellicht kan reeds in een andere straat as phalt gelegd worden, b.v. in de Ane gang. De heer MODOO zegt, dat do groot ste verdienste van de motie van den heer Visser is, dat het alle bewoners der winkelstraten tevreden stelt. De heer Kr el age keert weer tot den vrae- geren voorkeur terug. Het voorstel- Visser ia beter. Spreker denkt nu, dat B. en W. zullen komen met be groetingen, deze straat kost zooveel, die zooveel. Dan kan de Raad besli3- De heer VAN STYRUM vindt het goed, dat men weet wat men aan el kaar heeft bij de aanneming van dit voorstel. De een zegt, men bindt "Rch tot niets, de ander vindt, dat er een belangrijk© beslissing is te nemen. Spreker leest in de motie, dat de Raad uitspreekt, dat hij het ge wenscht vindt, dat vóór hij beslist over asphalt, door B. en W. plannen en kosten bei-ekeuing worden ge maakt. Spreker ziet de wethouders toestemmend knikken en dat vindt hij goed. De heer KRELAGE mc-rkt op, dat de tramaanleg nu niet lang meer zal uitblijven. Dit ia dus geen bezwaar. Spieker beveelt zijn motie aan. In de motie-Visser worden niet alle straten genoemd, b.v. de Kleine Houtstraat. In niet genoemde straten kan binnen kort ook asphalt noodig geoordeeld worden. De heer KLEYNENBERG betreurt, dat de Raad bij dit debat afwijkt van het voorstal-Visser. Bij dit voorstel kunnen eigenlijk alle voorstanders zioli neerleggen. Spreker noodigt den heer Visser uit, ook de Kleine Hout straat in zijn motie op te nemen. De heer DE BREUK wijst er nog maals op, dat de opvatting van den heer Van Styrum de juiste is. De Raad blijft in elk geval vrij. Het voor- stel-Visser lijkt spreker beter toe, dan dat van den heer Krelage. B. en W. hebben zeker vrijheid, de lijst van den heer Visser te herzien. Het opnemen va.n de Kleine Houtstraat is dus niet eens noodig. B. en W. zullen dit wel onderzoeken. Er kan b.v. nog gedacht worden aan het Stationsplein. De hoer THIEL heeft zoolang hij in den Raad zit nog geen voorbeeld bij gewoond, dat zoo'n belangrijke motie als van den heer Visser, Jeeggepraat is. Als men nu de heeren Van Styrum en de Breuk hoort, zit er niets meer in de motie. Spreker oordeelt er anders over, Als de raad de motie aanneemt, Is uitgemaakt dat er asphalt komt. Na tuurlijk de Raad moet het geld nog beschikbaar stellen, en kan dit wei geren, maar de Raad is dan toch ge bonden Bij aanneming der motie neemt de Raad aan, dat hij een half mil Hoen gulden voor de asphaltee ring over heeft. Het asphalt is ge raamd op 2 1/2 ton en de ondergrond- sche werken zullen ook wel 2 1/2 ton kosten. Het is raar met deze motie gegaan, dat komt, omdat B. en W. eenigszins vreemd gehandeld hebben, door deze motie nu in eens ove'r te nemen, to meer, daar het voorstel van den heer Visser het verststrekkend is. Spre ker zal bij liet stammen voor de motie zich gebonden achten. De VOORZITTER ontkent dat dit noodig ie. Wellicht ls het beter, otn vergissingen te voorkomen, eon an der voorstel aan te nemen. De heer THIEL zegt, dat In de mo tie staat, dat de Raad asphalt noodig oordeelt. Als dit uitgesproken is, dan kan me'n de sommen niet weigeren, tenzij er iets voorkomt dat onvoor zien is. De heer VISSER deelt mee, dat hij hetzelfde in zijn motie bedoeld heeft, als de heer Thiel nu zegt. In dezen geest blijft spreke'r zijn motie handhaven. De heer SPOOR zal voor de motie stemmen, inaar behoudt zich het recht voor. Eerst moeten plannen en prijs berekeningen gemaakt worden, en dan kan de Raad beslissen en zoo noodig weigeren. In de motie Visser staat niet, dat de straten met asphalt bestraat moeten worden. (Geroep: Ach! achl) De heer KRELAGE zegt, de uit drukking de'r motie Visser te lezen, zooals mr. Thiel dit deed. Juist daar om is spreker tegen de motie, want het gaat niet aan, om zich over zoo'n belangrijk plan uit te spreken, zon der Ce weien, wat het kost. De heer VISSER vraagt of bij aan- nam.hg der motie B. en W. beslist moeten komen met voorstellen tot as- phaltee'ring. De heer KRELAGE meent, dat zijn voorstel vóór het voorstel van den heer Visser in stemming moet komen. De heer SLINGENBERG onder schrijft dit. De heer VAN STYRUM zegt, dat het een middag vol tegenstrijdigheden is. De heer Krelage keurt het voorstel van den heer Visser af, omdat het hem te ver gaat. Nu wil hij zijn voor stel eerst iu stemming gebracht zien, omdat... dat verdeer gaat. Dat ls niet consequent. De motie-Visser wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de hoe ren Krelage en Sldugenberg. PUNT 11. B, en W. stellen voor, een door de vereeniging van Nederl. loodwitfa- brikanten "©zonden brochure, met het verzoek bii eventueels aanbestedingen van verfwerk met do in de brochure uitgesproken wenschen rekening te houden in hun handen ter afdoe ning te stellen. Aldus wordt besloten. PUNT 12. Onder overlegging van eenige be kende adressen van bet bestuur der afd. Haarlem van den Christelijke» Bond van Ned. Gemeente-werklieden en van het bestuur der onderafdee- ling „Gemeentewerklieden" van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, en van het bestuur der afdeeling Haarlem van den Bond van Neder- landsche Gemeente-werklieden, deelen B. en VV. mede. dat het geval met den werkman van de gemeente-lichtfabrie ken, A. Verberne, zich anders heeft toegedragen dan door adressanten wordt voorgesteld. Vóór dat A. Verberne voormeld tot werken in staat werd geacht, is door den "controleerenden geneesheer over leg gepleegd met zijn huisarts en den hem behandelenden zenuwarts, die beiden genoemden werkman mede tot werken geschikt achtten. Van een ter zijde stellen van den huisarts is dan ook geen sprake ge weest, zoo betoogen B. en W. Daarom achten B. en W. geen termen aanwe zig, om een voorstel te doen tot wij ziging der verordening, maar geven iu overwea-ing, op de verzoekschriften afwijzend te beschikken. B. en W. deelen mee, dat in het ge drukte 'raadsstuk gelezen moet wor den, dat: „Voor dat A. Verbo'rne voor meld tot werken in staat -werd ge acht, is door den controleerehd ge neesheer overleg gepleegd met zijn huisarts en den hem behandelenden zenuwarts, die beiden instemden met het denkbeeld van den controlee're'nd geneeskundige om genoemden werk man bij wijze van proef naa'r het werk to zenden." Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 13. Na aanneming van het voorstel van B. en W. tot stichting van een school gebouw aan de Parklaan is bij den Raad ingekomen een voorstel van Dr. Timmer om B. en W. uit te noodi- gen, „de nieuiv te bouwen school zoo danig in to richten, dat zij gebruikt kan worden als twee scholen met ze ven klassen, opdat in elk dezer scholen aan het hoofd der school het geven van onderwijs in een klasse kan wor den opgedragen". Dat voorstel ward in handen, van B. en \V. gesteld om advies. Na ampele overweging zijn B. en W. gekomen tot de meening, dat de nieuw voorgestelde wijze van inrich- tin- der school moet worden ontra den. Niet uitsluitend met het oog op de kosten. Deze. aanvankelijk geraamd (volgens het reeds ln gereedheid ge brachte bouwplan voor een vertien- klassige school) op 69000, zouden met f 2000 moeten worden verhoogd, welk bedrag tot f 3500 stijgt indien werd tegemoet gekomen aan de door den Districts-school opziener ten aanzien van het nieuwe schetsplan geuitte wenschen. B. en VV. achten de uitgaaf niet ge rechtvaardigd. door de enkele om standigheid, dat de Raad te eemger- tijd zou kunnen besluiten om een proef te nemen met een zes- (zeven)- klassige school, teneinde bij eventueel slagen van de proef, mogelijk te ke rnen tot afschaffing van het ambulan- tisme. De berichten over een dergelijke juoefnoining in and era plaatsen lui den niet gunstig en de vraag is alles- afzienbaren tijd door don Raad een zins gewettigd of wel ooit of binnen besluit tot zoodanige proefneming zal worden genomen, B. en W. meenen daarenboven een voornamen grand voor hun ongunstig advies te vinden in-lie' feil. dat Invoe ring van 7-klassige scholen tengevolge zoude hebben, het breken met het stelsol dor halfjaarsklassen, hetgeen hunnerzijds zeer zou worden betreurd. De afd. Haarlem van den Bond v. Ned. Ouderwijzers verzoekt het voor stel van Dr. Timmer aan te nemen. De heer TIMMER zegt, dat als hij een brief wil schrijven hij een pen en inkt noodig heeft. Als hij een vuist wil maken is een hand noodig. Ook als er een proef genomen moet wor den met het afschaffen van het am bulantisme en het Installed van klei ne scholen, Ls het noodig kleine scho len te hebben. Doze kleine scholen worden over het algemeen gunstig beoordeeld Spreke'r leest voor, wat de district- schoolopziener, de heer Reynsens, vroeger te Alkmaar, tn 1904 aan B. oir W. van Alkmaar geschreven heeft ovor dit onderworp. De heer Timmer vervolgt, dat de proefneming in Amsterdam gedeelte lijk mislukt is door veel ziekte onder het personeel. In enkele plaatsen is het ambulantisnie al afgeschaft en dat, o. a. iu Middelburg en Alkmaar. Ook in Utrecht bestaan daartoe plan nen. Als de 6 klassen in de school ge maakt zijn, dan kan overwogen wor den of het mogelijk is het schoolhoofd klasse-onderwijs op te dragen. Toch achtte sprakor het noodig, even zijn denkbeeld over het afschaffen van liet ambulantisnie weer te geven. De kos ten voor de verandering in de school- bouwplannen zijn niet groot'. De ra ming is spr. zelfs meegevallen. B. en W. hebben meegedeeld, dat do ver val ling van de half jaarlijksche klossen door hen ten zeerste betreurd zou worden. Het bezwaar is evenwel over komelijk. De klassen der verschillen de scholen kunnen b.v. om het half jaar geopend worden. Bovendien is dit. een zaak, die later overwogen kan worden. De lieerTHYSSEN heeft ook ervaring- opgedaan als lid der commissie voor hot lager onderwijs. We hebben hier in Haarlem allemaal groote scholen met 12 of 14 klassen. Spreker heeft met blijdschap gezien, dat hij kon oonstatoeren, dat de hoofden der scholen den geheelen dag werkzaam waren, alsook dat het onmogelijk zou zijn geweest, dat deze schoolhoofden hun werk naar behooren hadden kun nen doen, als ze het onderwijs in een klasse .hadden gehad. Nadeelen van het ambulante schoolhoofd heeft spr. niet gehoord. Financieel is het ver schil gering, want volgens het voor- slel-Timmer krijgt men 2 hoofden te salarieercn. Het ambulante hoofd ls ncodig. Het onderwijzend personeel moet leiding hebben, het onderwijs meet één ziin, en het on'dorwljsplan moet gemaakt worden door het hoofd, dat de leiding heeft. De heer LOOSJES wijst er op, dat de heer Timmer gezegd heeft, dat het zijn bedoeling is, om, als zijn voorstel wordt aangenomen, ook binnenkort te komen met een voorstel om het arn- bulontisme daar in' die school af te schaffen. Spreker waarschuwt even wel tegen dit voorstel van den heer Timmer. Het advies van Alkmaar over 1904 is al oud. Ho© is het gegaan na 1904 7 In andere plaatsen is het met het afschaffen van het ambutanlïsme slecht gegaan. In Amsterdam schreef een niet-ambulant hoofd „Wat er in mijn school gebeurt weet ik niet, ik rnoel het geloovon." Gok bij de ver vanging van ziekte komen veel moei lijkheden. In Middelburg is. na. afschaffing van het ambulantisme, een ambulan te onderwijzeres benoemd, om, be halve handwerkonderwijs, ook de zieke collega's te vervangen. Na het bewuste raadsbesluit, dat 15 jaar ge leden genomen is, werd weer een 12- klussige schooi gemaakt met een am bulant hoofd. Ook in Alkmaar is de afschaffing van het ambulantisme door vele bezwaren gevolgd, zooals schoolhoofden spreker hebben meege deeld. De raad van Leiden besloot met 20 tegen 3 stemmen bij een school van 6 klassen het hoofd niet voor de klas se te brengén. Te Utrecht zijn B. en W. zeer tegen een vooTstel tot afschaffing van het ambulantisme. Nu nog het hoofdbezwaar, de ver valling van het stelsel van halfjaar- lijksche plaatsing. De heer Timmer heeft gezegd, dan moeten de scho len verschillend op het halfjaar open gestold worden. Dit is evenwel alleen goed voor de eerste klasse. Bovendien, waarvoor alle moeilijk heden. Het is niet te doen om het schoolhoofd voor de klasse te hebben, maar om het schoolhoofd uit de school te hebben. Dit is o.a. duidelijk uitgesproken in de Bode. Spreker heeft acht'mg voor de onderwijzers, maar blijft leiding noodig oordeelen. Spreker be/veelt dus aa'n het voor stel van dr. Timmeir niet aan te ne men. (Applaus). De heer THIEL merkt op, dat alle drie sprekers hun persoonlijke mee- ruing hebben gegeven. Spreker zal dit niet doen, omdat hij het niet kon. Men moet om over deze quaeslie te beslissen, besahikken over een intie me e'rvaring van het schoolleven. Ook moet men niet aanhalen, wat onder wijzers of hoofden van scholen zeg gen ove'r deze zaak. Dit zijn belang hebbenden in den machtstrijd in de school. Spreker wil luisteren, wat de onderwijsautoriteiten, die niet l>e- vooroordeeld zijn, over deze zonk zeg gen. Er zijn ernstige schoolautorited- ren, die zeggen, dat men in plaats van dubbele scholen met ambulant hoofd, moet hebben 6-klassige scho len, zonder ambulant hoofd. Toen spreker wethouder was, is hem door een serieus solioolau'-oriteit te Haairlem gezegd: als Je iets goeds voor de school wil doen, moet je de dubbele scholen zien te splitsen, om kleine scholen, zonder ambulante hoofden te krijgen. Men is in deze zaak 'nog zoekende. Als er binnenkort eens een atrooming komt, dnn zit men hier met de school- lokalen. Later zou, als de deskun digen zeggen: zoo moet, het wezen, on mogelijk zijn, om de 'nieuwe plannen in te voeren, omdat de gebouwen on geschikt zijn voor kleine scholen. Als spreker voor het vooTstel—Timmer stemt, spreekt hij zich niet uit ovér de ambulante schoolhoofden. Alleen er ls een meeoiing aan het gisten en spreker heeft een paar duizend gul den over, om later de mogelijkheid te hebbed, om bij een hervorming op schoolgebied gereed te zijn. De heer MODOO oordeelt, dat er een leemte is in de redeneöring van den hoer Thiel. Men kan wachten tot de deskundigen ln deze hun besliste uitspraak hebben gedaan. De heer THIEL wil de zaak niet aa'nhouden, om daardoor den bouw van Ie school nog langer uit te stel len. De heeren Roodonburch, Van der Ley en Fabius zijn in het algemeen voorstanders van kleine scholen zon der ambulante hoofden. De heer Van der Ley heeft er spreker indertijd over gesproken. De heer TIMMER verklaart, dat t ook zijn bedoeling was, om klaar te wezen voor de toekomst. De redeneo- ring van den hoer Thiel begrijpt spreker, maaY reeds vele autoriteiten hebben zich uitgesproken in den geest van kleine scholen, zonder am bulante hoofden. Spreker wilde niet komen met adviezen van schoolhoof den. Do heer Loosjes heeft ongunstige adviezen van schoolhoofden voorgele zen, wellicht had sprekér evenveel gunstige adviezen va'n schoolhoofden kunnen geven. Als het onderwijs ii oen school met 7 klassen goed gere geld Is, is het mogelijk om het school hoofd een klasse te geven. Spreker wijst o.a. op de kleine scholen op het platteland. Ten slotte wijst ook spreker er op, dat de liee'r Va'n der Ley een voor^ stander is van de kleine scholen. De lieer LOOSJES begrijpt, dal hij' de vooratanders van de afschaffing van 't ambulantisme niet heeft be heerd. Spreker wijst er op, dat de lieer Roodenburoh geadviseerd heeft hot voorstel van dr. Timmer niet aan te nomen. Binnen afzienbaren tijd is het niet te voorzien, dat er kleine scholen te Haarlem moeten komen. Ook achtte de heer R, het ongewensci.it daarvoor de halfjaarlijkse!)© klassen op te geven. De lieer Van der Ley heeft als voorzitter der schoolcommissie ge adviseerd. om het ambulantisme te behouden. De he©r TIMMER zegt, dat dit liet met dit advies z,-oo zit de commissio heeft in haar rapport over het af schaffen van het ambulante school hoofd in ©en 12-klassig© school, on gunstig geadviseerd. Vroeger hebben do heeren ©venwel geadviseerd om kleine scholen op t© lichten en die moeniaig hebben de heeren in dit rap port niet teruggetrokken. Het voorstel-Timmer wordt verwor pen met 23 tegen 7 stemmen. Voor slemdon de heeren Spoor, Tliiol, Bre- gonje, Slingenberg, Middelkoop, Wil- kens en Timmer. PUNT 14. Dc commissi© „,tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd" dient bij B. ©n W. ©en voorstel in tot wijziging der strafverordeningen overeenkomstig het Raadsbesluit om de benaming „Hoofdopzichter belast met het bouw- en woningtoezicht", te vervangen door „Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht". De Gezondheidscommissie heeft geen bezwaar tegen do voorgestelde wijzigingen. Aangenomen. PUNT 15. B. en W. stellen voor, om (op zijn verzoek) aan den heer P. II. Craan- dijk, te Heemstede, voor f 15 per M2. in koop of te staan een gedeelte grond, gelegen aan de lulianustraat. Bedoeld terrein is ongeveer 486 M2. groot. Aangenomen. PUNT 16. De Raad der Gereformeerde Kers' Haarlem C. verzoekt vergunning om ten behoeve van het houden van Zon dagsschool gebruik t-1 mogen maken van twee lokalen in het Proveniers huis, wolk© voor hetzelfde doel zijn afgestaan aan de thans ontbonden vereeniging „Josia". B. en W. hebben tegen de inwilli ging van dat verzoek geen bezwaar en stellen mitsdien voor de gevraagde vergunning te verleenen Aangenomen. PUNT 17. Vergadering met geslotén deuren,- PUNT 18. Voor de vervulling van de vacatur© in het Burgerlijk Armbestuur, ont staan door het overlijden van het lid den hoor J. H. Droste, bieden B. en W. den Raad de volgende aanbeve ling aan 1. G. J. Cramer. 2. J. Rijnenberg. 3. H. Seilo. Benoemd wordt de lieer Selle met 17 stommen; de heer Cramer had 8 stemmen, de heer Rijnenberg 6. PUNT 19. Om te kunnen voorzien in de vaca ture van onderwijzer aan do school voor gewoon lager onderwijs no. 9, opengekomen door hot verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer dlor school S. A. Pereboom, hebben B. en W. de volgende voordracht opge maakt 1. Mej. W. Schreuder, te Do Rijp. 2. Mej. A. W. H. Thonus te Haar lem, en 3 Mej. M. J. de Boer te Lissorbroek* Bonoemd wordt mej. Schreuder. PUNT 20. De lieer P. J. Bückmann verzoekt den Raad, aangezien zijne benoe ming als gemeente heel- en verlos kundig© 5 Juni e. s. ten einde loopt,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6