Se Kwarljes-Advertentiën van HAARLEM'S DAGBLAD een kwartje zijn een gnlden mi Betalingen uit den post voor on- voorziene uitgaven. Overnemen van wegen der Eerste Kennexner Bouw-MaatschappiJ. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bur. van Politie te Bloemendaal, blauwe kraag van een jongensblouse, een kinderzak, waarin bijbeltje, beurs jo inhoudende 10 1/2 cent en witte zakdoek. Een flesch listerine. W. C. van Riet schoten, postkantoor Bloemendaal, Een R. K. kerkboekje, een pakje waarin twee boeken en twee cahiers, Bur. van Politie te Overveen. Een huissleutel, J. v. d. Vliet. KI. Heiligland 41. Haarlem. Een rozenkrans. Bureau te Over veen. Een zwart lederen portefeuille. Kooien, Café 't Roomhuis, te Over veen. VERLOREN: 1 medaillon met por tretten. 1 dasspeldbeschermer, 1 hoe denpen met zilveren zecuwsche knoop 1 gouden armband, een huissleutel, 3 dito's, 1 zilv. broche. 1 zakdoek, 1 paar grijze handschoenen, 1 boeren hoed, en een zwart fluweelen ceintuur W ÉGüELOOPEN: een konijn. SANTPOORT. BEZOEK VAN BUITENLANDERS AAN HET GEGOTEN HUIS. Men meldt ons: Dezer dagen bezocht een buitenland- scho delegatie, die haar bezoek te voren had aangekondigd, het gegoten huis te Santpoort. Het gezelschap bestond uit de voor naamste Europeesche cementfabri- kanten, die zich zeer belangstellend betoonden over de tot standkoming van het huis cu het gebezigde pro cédé. Aanwezig waren de heeren Riehm, uit Heidelberg. Kahle uit Würzburg, Brant uit Heidelberg, Brooks uit Lon den. Scharf uit Osnabrück allen di recteuren van groote cementfabrieken verder de heeren Blom en Drees uit Den Haag en Brand uit Rotterdam. BEVERWIJK. De voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan school no. 6 te Amsterdam bestaat uit de heeren P. J. Quakkelaar, J. Rijk- se en J. Waa'rts, resp. onderwijzer te Beverwijk. Arnhem en Sliedrechi HILLEGOM. Raadsvergadering te Hillegom op Vrijdag, den 2cn Juni 1911. Voorzitter de Burgemeester. Tegen woordig 6 leden. Afwezig de heeren G. Velthuijzen van Zanten, J. Gulde- mond, R. A. van der Schoot, H. A. van Waveren en 1 vacature. De voorzitter opent de vergadering met het voorlezen van het gebed. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld, nadat bij loting als voor stemmer was aangewezen de heer H. Veldliuijzen van Zanten. De voorzitter doet mededeeling van de sedert de vorige vergadering inge komen stukken, die voor kennisgeving worden aange. on.en. Aan do orio is het onderzoek naar do geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid van den Gemeenteraad, de heer Th. Jonkheer, welke in handen worden gesteld van eeno commissie, bestaande uil de heeren Van Til, Top per en Balvers. Na onderzoek, adviseert de com missie tot toelating van den heer Jonkhee'r, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wordt besloten tot wijziging der begrooting, dienst 1910 en 1911 en tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven, dienst 1910. Wordt vastgesteld de rooilijn voor een te plaatsen hek door het R. K. Kerkbestuur aan de Mariastraat. Daarna worden vastgesteld de rooJij n voor de Vosselaau voor een te plaatsen hek van C. G. van de Poll aan die laan en voor een te plaatsen hek aan de Leidsche straat door J. N. Potman. In verband met de ingekomen be grooting van de Gezondheidscommis sie voor het jaar 1912 wordt besloten up de gemeen te bogrooting voor dat jaar een bedrag van f 105.12 uit te trekken als bijdrage in de kosten dier commissie. Aan den heer H. ter Cock wordt op diens \erzock eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente, met ingang van 13 Mei j.l. wegens zijn benoemin; tot secretaris en ontvanger der ge meenten Jisp en Wijde Wormer. Wordt met algemeene stemmen be sloten tot het verleenen van eene sub sidie aan do vereeniging „Midden stand" alhie'r van f 40 ten behoeve van een in den aanstaanden winter te houden handelscursus. In verband met een ingekomen missive van B. en W, van Leiden •wordt met algemeene stemmen beslo ten tot het verleenen van eene bij drage in do kosten van het Middel baar Onderwijs voor leerlingen uit deze gemeente, die de Hoogero Bur gerschool te Leiden bezoeken. Insge lijks wordt vastgesteld eene verorde ning tot heffing van retributiegeld tér terugvordering dier bijdrage van de ouders, die leerlingen op die Bur gerschool hebben. Een verzoek van H. K. Silker c.s. om vrijstelling van de betaling van straatgeld voor zooveel betreft de be woners van den Stationsweg, wordt na verdediging door het Raadslid Toppc'r, voor kennisgeving aangeno men. Wogens de slechte opkomst, wordt besloten lot uitstel van de vaststelling van do verordening, regelende volkshuisvesting in deze gemeente, overeenkomstig art. 1 der Woning wet. Een voorstel van B. en W. tot uit breiding van het aantal ambtenaren ter gemeente-secretarie wordt aange nomen met algemeene stemmen, na dat de hoer Balvers de meening had geuit, dat z. L het wenechelijker ge weest was het aantal ambtenaren niet uit te breiden, maar het be staande personeel in afdeelingen te verdeelen en daardoor eene bijbouw aan het gemeentehuis te bouwen. Vervolgens wordt besloten aan 'de onderwijzeres eene periodieke vérboo- ging harer jaarwedde toe te kennen, wegens hot hebben van drie dienst jaren. Daa'rna wordt de openbare verga dering gesloten, ter vaststelling van het kohier wegens schoolgeld le kwar taal 1911 en ter behandeling van ver zoeken om afschrijving plaatselijke belastingen over 1910. Ook in deze gemeente heeft het mond- en klauwzeer baar intrede go- daan. Bij drie veehouders, nl. bij E. Vas Visser, C. de Jong en D .11. Gran- neman is deze ziekte onder het vee geconstateerd. IJMUIDEN. Visobopbrengst. De opbrengst van in de Rijks-visch- hal in Mei 1911 verkochte visch be draagt 294.950.91 tegeu 290.087.41 in Mei 1910. In Mei van dit jaar dus f 4863.50 meer. Muziekconcours. Naar we vernemen hebben B. en W. de uitnoodiging om de openingen van de concoursen op Zondag 25 Juni en 2 Juli bij te wonen, aangenomen. Het feestterrein zal beide avonden electrisch verlicht worden en de ka pel van Peter Fuchs zal bij de avond feesten haar medewerking verleenen. ZANDVOORT. AANGEKOMEN VREEMDELINGEN. Fam. Jacobs, Dusseldorf. Ilooge- weg 94, 2 pers. Fam. Quanjer, Amsterdam idem, 3 pers. Fam. Warnier, Haarlem, idem. 2 personen. Fam II. Elzus, Winterswijk, Halte straat 50. 4 pers. Fam. Haakneijer. Amsterdam, Bui tenrust, 2 pers. Fam. Neuman, Hastings, idem, 4 personen. Fam. IL Lapadu, Parijs. Groot Bad huis, 2 pers. Fam. J. Polak, Amsterdam, idem, 4 personen. Earn. J. A. van Eerden, idem, idem, 4 personen. Fam. Boli van Kessels, Gorinchom, idem. 2 pers. Fam. J. B. Hillen. Hilversum, Wel gelegen, 5 pers. Mevrouw Kleene Bossa. Bussum, idem, 4 pers. Fam. Van Son. Batavia, Haltestr. 34, 2 pers. Fam. Kisch. Amsterdam .Zeestraat 60, 4 pers. Fam .Hangjas, idem, idem, 4 pers. Fam. Blom, idem, idem, 4 pers. Fam. De Haas, idem. Zuiderstraat 5, 4 personen. Fam. Vau Someren Grevo, Haarlem lloogoweg 74, 9 pers. Fam. Mendels. Amsterdam, Zoo- straat 46, 5 pers. Fam. Jorissen, Heemstede, Poststr. 6, 3 personen. Fam. Bouten. Amsterdam, idem, 3 i>ersonen. Fam. Lugt, Haarlem, Haarl.straat 64, 6 pers. Fam. M. Ormeling, Amsterdam,, Hoogeweg 30, 5 pers. Fam. J. Ormeling idem, idem, 2 p. Fam. Vas Dias, idem. Brugstraat 14. 8 pers. Fam. Dijken, idem. Kostverl.weg 10, 4 pers. Dr. Peipers, Bonn, Pension Paula, 4 personen. Fam. Stom, Amsterdam, Haarlstr. 52, 5 personen. Fam. B. Schwip, Brussel, Zeestraat 13, 1 pers. Mej. van Campen. Amsterdam, idem, 1 pers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Mooie witte tanden door een ge regeld gebruik van Doio Ï2ndp9St8 met pepermuntsmaak. Overal ver- krygb. a 121/,. 15,25 en 30 p. doos. Binnenland HOFBERICHTEN. Het programma van de bezodken van II. M. do Koningin-Moeder te Amsterdam vermeldt eeu bezoek aan het Binnengasthuis, het St. Elisa- belhgesticlit, de school voor spraak- gebrekkige en achterlijke kinderen en de tentoonstelling van Arit et A mid line. HET A. S. KONINKLIJK BEZOEK. DE BOOTTOCHT. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wil vernemen is het tijdstip, waarop II. M. 4e Koningin en Z. K. H de Prins op Vrijdag 9 Juni zullen uitrijden tot liet maken van den reeds genielden boottocht op liet IJ, met be zoek aan het Juliana-dok der Araster- damsche Droogdok-Maatschappij, ver vroegd en bepaald op 's morgens 11 Aan boord van de Havenstoomboot 12, die daartoe de Koninklijke Stan daard zal voeren, zullen de Vorste lijke Bezoekers van steiger 9 van De Ru y ter kade vertrokken naar het Juliana-dolc. Na de bezichtiging hiervan zal nog een tochtlo benoorden en bezuiden het IJ-eiland gemaakt worden, waar na weer naar steiger 9 teruggekeerd wordt. EERSTE KAMER. MERKEN VAN KAAS. In haar antwoord op het afdee- lingsverslag over hot wetsontwerp tot vaststelling eener bepaling betreffen de liet merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kanscon trole-station. hetwelk zich onder Rijkstoezicbt beeft gesteld, geeft de Regeering te kennen, dat de bedoe ling alleen is, voor hen die zulks wenschen, onder bepaalde voorwaar den de gelegenheid te bieden, door het aanbrengen van een officieel vastgesteld merk de echtheid van hun product te waarborgen. LUK OPGEHAALD. Zaterdag i3 het lijk van den sedert 24 Mei vermisten gemeente-secretaris vau Ter Neuzen, door een visscher in do Westerschelde gevonden. Dr. F II. SCHREVE. Deze geneesheer-directeur van de gemeente-ziekenhuizen te Rotterdam vierde Maandag zijn zilveren jübilé als gemeente geneesheer. De jubilaris is hartelijk bejubeld en mocht vele blijken van vereoring en sympathie in ontvangst nemen. EEN AANKLACHT. Naar wii vernemen is door den heer J. B., drukkerspatroon te Amsterdam tegen de heeren K. en D.. resp. voor zitter en secretaris van de ufd. Am sterdam van den Typografenbond een aanklacht ingediend. De heor B. acht zich beleedigd doordat in een mani fest van den Typografenbond hij voor onderkruiper wordt uitgemaakt, omdat hij tijdens de staking bij de drukkerij Hcrnony daar werkzaam heden verrichtte. De heer B. heeft te vens een eisch tot schadevergoeding ingediend. NEDERLANDSCH METTRAY. Den 21 sten Juni 1851 legde de plii- lautroop W. H. Suringar de torste steen van de landbouw-kolonie Xe- derlandsch Mettray bij Zutphen. Bij gelegenheid van de jaarlïjksche ver gadering van bestuurders op 17 Juni e.k. hoopt men den zestigsten ver jaardag dezer stichting voor Protes- tantsche knapen met de 150 kweeke- lingen feestelijk te herdenken. OUDERDOMSPENSIONNEEBIXG EN DE VRUZ.-DEM. BOND. Naar „De Werkmansbode" ver neemt welden in Haarlem en Rotter dam door onderscheidene leden van fiet Algemeen Nederlandsch Verb ind voorstellen gedaan-in de afdeelingen van don Vrijz.-Dem. Bond, het hoofd bestuur van dien Bond te bewegen tot het uitschrijven van een bondsver gadering, wdarop een uitspraak zal BOND VAN VRIJE LIBERALEN. De jaarlijkscho vergadering van den Bond van Vrije Liberalen wordt 24 Juni te Utrecht gehouden. .Van de orde is o. m. tiet rapport dor commissie tot het instellen van een onderzoek naar de working van liet Belgische stelsel van Ouderdoms- verzekering. De commissie van advies stelt de volgende motie voor „De vergadering spreekt als haar gevoelen uit lo. dat voorstellen tot vervanging van de bestaande kiesrechtregeling door een niet-attributieve regeling met uitsluitingen waarvan do om vang In het beginsel-program van den Bond is aangeduid uiot behoeven te worden afgewezen dat bij Grondwetsherziening het streven van don Bond gericht moet blijven op versterking van den in vloed der Eerste Kamer op de wet geving, en op al hetgeen overigens kan strekken tot vermeerdering van de waarborgen voor de, als eerste eisch van Staatsbeleid, door den Bond Steeds op den voorgrond ge plaatste onpartijdige liehartiging der onderscheidene volksbelangen naar mate van hunne beloekenis voor de gemeenschap 2o. dat een gezamenlijke stembus actie van do vrijzinnige groepen, on der de leuze Grondwetsherziening om te komen tot invoering van Algemeen Kiesrecht, niet tot verbetering van den politiekon toestand zal leiden en derhalve geen aanbeveling verdient." TARIEF WET EN GRAFISCHE KUNSTNIJVERHEID. De Vereeniging voor Grafische Kunstnijverheid vestigt in een adres de aandacht der Tweede Kamer op enkele punten uit het Tarief-ontwerp welke de belangen raken, die de ver eeniging zich ten doel stelt te beharti gen. Zij ziet zich daartoe namelijk genoopt, omdat het ontwerp, zooals het thans is Ontworpen, ten zeerste haar belangen schaadt, hetgeen, zegt zij, duidelijk te voorschijn treedt bij de diverse berekeningen door haar gemaakt en als voorbeelden aan het adres toegevoegd. GRAFISCHE VAKKEN. We ontvingen van de Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland het eerste jaarverslag, loopende over bet boekjaar 1910, en ontleen en er het vol gende aan: 9 patiënten werden op ging door landarbeI3era van land met woning in eigendom, of van los land in pacht, liet Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel verlaten. PEST OP JAVA. Een Regeeringstelegram luidt „Afdeehng Mal&ngDonderdag zestien gevallen, waarvan negen dou den. Een ziektegeval van vroeger bleek pest. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog acht Soorabaja en Kediri geen geval len." De gouverneur-generaal heeft nog het volgende aan het depa'rtement v. koloniën geseind: Afdeeling Mnlang: 2 dezer 9 geval len, waarvan 7 dooden; van de lijders van vorige dagen overleden er nog 5. Soerabaja, Madioen en Kediri geen gevallen. Rechtszaken Mr. H. Binne'rts, die als vice-pre sident van het gerechtshof te Leeu warden ontslag lieeft aangevraagd, zal te Heerenveen zijn vroegere woonplaats weer de rechtskundige praktijk gaan uitoefenen. DE SPEELIIUIS-QUAESTIE. Li de zaak van de bewoners van den Harstenhoekweg te Scheveningen tegen den Staat, heeft de president van de Haagschc Rechtbank in kort geding zich andermaal onbevoegd v erklaard op dezelfde gronden als bij liet vroegere vonnis in gelijksoortige zaak gewezen. LOTISICO. Voor het kantongerecht te 's-Gra- venhage hadden zich te verantwoor den, beklaagd wegens overtreding van de Loterij wet, de heeren J. G. EL, directeur, en W. II. P., mede-direc teur van de Maatschappij „Lotisico". Aan hen werd ten laste gelegd, dat zij tusschen 20 en 25 October 1910 te z&men heben verkocht en afgegeven of doen verkoopen en doen afleveren een aantal klassikale aandeelen in eene loterij, zoogenaamde premie coupons met mededinging naar prij- omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. worden gedaan ten opzichte van de ouderdomspensionneering in verband met liet aangeboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestuur van het Verbond wordt een conferentie aangevraagd met het hoofdbestuur en de Club van Vrijzinnig-Denmei ati- sclie leden der Tweede Kamer, even eens ter "bespreking van hetgeen be hoort te geschieden. WEER IN HET LAND. De heer R. B. Tinsley, die weer in Nederland is toegelaten, hervat he den Dinsdag zijn werkzaamheden ten kantore van de Uranium Steamship Cy. te Rotterdam. VERDRONKEN. Vóór Gorinchem is een zeventigja rig scliippërsknecht verdronken. De man was bezig onder de vaart, het schip te teren. HERZIENING ONGEVALLENWET. Een ontwerp van wet tot herz.ening van de Ongevallenwet, is naar de Tweede Kamer verzonden* BRANDEN. Te Zegge bij Rozendual is de boer derij van M. Haart geheel afgebrund. Niets kon worden gered, ook het vee kwam om. De brand woedde zoo he vig dat nauwelijks de kinderen, die nog te bed lagen, konden gered wor den. De oorzaak is onbekend. Verze kering dekt gedeeltelijk te schade. HUISVLIJT. Zaterdag had de opening plaats der tweede buLsvlijttentoonstelling. geor ganiseerd door de afd. Hilversum van den Volksbond. De burgemeester hield de openings rede* SCHOONHEID VAN DEN HAAG. Op initiatief van de Vereeniging Die Haghe is de constitueerende ver gadering gehouden van don Bond tot bescherming der Schoonheid van 's- Gravenhage, die tot doel heeft te wer ken voor het behoud van het eigen aardig schoon der stad en hare on middellijke omgeving, zoowel bouwkundigen als van liistorischen en van natuurlijken aard. kosten der vereeniging in de verschil lende sanatoria verpleegd. En totaal is aan verplegingskosten uitgegeven een bedrag \an f 1694.36 1/2; het totaal aantal verple.-g-dagen van de patiën ten bedroeg 1109. Eén dezer patiënten stierf, muur 4 anderen genazen ge heel. Verschillende aanvragen moes ten afgewezen worden, omdat het Centraal Bestuur zich tol richtsnoer had gesteld, vooral met het oog op de beperkte middelen, alleen dan natiën- ten weg te zenden, wanneer kans op genezing bestaat Ook om goede rede nen n! omdat verpleging in een sanatorium nog niet noodzakelijk was konden enkele aanvragen af gewezen worden. liet verslag wijst er verder op, dat het dringend noodzakelijk is, dat de lijders aan tuberculose zich zoo vroeg mogelijk aanmelden. Bij liet begin van het tweede boek jaar bestond de vereeniging uit 28 afdeelingen en 3 correspondentschap pen. lid aantal leden ging goed voor uit bedroeg in het eerste kwartaal 1160, in het tweede 1347, in het derde l i-W), en iii het vierde 1557. Het aantal donateurs steeg in de vier kwartalen van 82- tot 177. Do vereeniging werkte ook preven tief, nl. door het voortdurend uitge ven en propageeren van geschriften, waarin door deskundigen, wenken en raadgevingen worden gegeven, betref fende de hygiëne in de fabrieken en werkplaatsen. Uitgegeven word o.m. een 3-maon- delijksch orgaan „Onze Gezondheid", dat onder redactie van don heer J. Beijersbereen van Henegouwen te Don Haag staat. De pogingen om een fonds te slich ten tot het verkrijgen van een eigen Rust- en Herstellingsoord mochten nog niet tot con gunstig resultaat lei den. De staat van inkomsten en uit gaven over 1910 sluit met bedragen van 8564.26 1/2. Het batig saldo bedraagt f 1186,81 1/2. ERNSTIGE VAL.- Por auto-ziekenwagen is een 13-ja- rig meisje naar liet Wilhelminagast- huis te Amsterdam overgebracht, dat uit hel raam harer woning aan de Lijnbaa-nsgracht aldaar op straat was gevallen. Zij was bewusteloos en bloedde uit neus en mondaan den rechterkaak had zij een wond© gekre gen. Haar toestand ls ernstig. LANDARBEIDERS. Naar vernomen wordt, heeft een Wetsontwerp, regelende do verkrij INGEZONDEN Van ingeconden nukken, geplaatst of Diet geplaatst, wordt de kopie den inzender Diet ternggegeren. Voor den inhoud dezer mbriok stalt de Redactie zich niet aansprakelijk. zen of premién m geld, tot het aan leggen og houden van welke loterij geen toestemming was verleend. Voor het bekomen van de prijzen of pre mién werden de kansen bepaald in verband met de trekking der Staats loterij. In verband met vroegere veroor deeling vorderde het O. M. thans ver oordeeling tot principale hechtenis, voor den eersten bekl. voor den tijd twee maanden, voor den twee den bekl. van één maand. Mr. Denekamp, als verdediger op tredende, vroeg vrijspraak, subsidi air oplegging eener geldboete. M. de R.l Zou u zoo goed willen zijn. liet vol gende voor mij te plaatsen in uw veel gelezen blad? Bij voorbaat mijn dank. Nu ze van plan zijn in de hoofdstra ten van Haarlem asphalt-bestrating te gaan leggen, en vooral daar waar rails voor trams liggen, meen ik toch dat het niet goed is om die prachtige keibestrating weg te breken Ik meen dat ik het nog in geen andere stad ge zien heb, bijvoorbeeld in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam. Leiden, Utrecht, Schiedam, Gouda enz. In geen van die steden liggen rails voor trams, die asphalt hebben; ik meen dat ze op de Gemeentewerken moer verstand zullen hebben van een be strating, dan een lid van den Gemeen teraad. Ook wii ik eens wijzen op het verkeerde werk om op voetpaden in d3 stad grint te leggen, wat een vrec- selijke stof veroorzaakt. Ik zie dat dagelijks op de Parklaan, van de Ripperd a straat tot den Jans- weg als er wind is; waarom die voet paden niet met klinkerbestrating voorzien? Grint is goed voor wandel paden op het Bolwerk en in den Hout. Van den Hout gesproken, het wan delpad om de hertenkamp is allerel lendigst. Wat een stofboel en wut een kuilen zijn daar. Het is eeu schande voor Haarlem, en waar zijn de op zichters voor. natuurlijk om alles na te gaan, of komen ze niet om de her tenkamp? Nu dan mogen ze wel eens gaan kijken, maar laten ae dan een borstel meenemen, als ze die route hebben gedaan .om broek en schoep non af te borstelen. EEN WANDELAAR. (Ten opzichte van asphalt bij tram-: lijnen is inzender in de war. Heeft hij in Amsterdam nooit de Leidse ho st raat, de Reguliersbreestraat. de Vij zelstraat en de Utrechtscbestraat ge zien? Redactie.) Gemengd Nieuws BRANDNETELBOOMEN. Onze gewone brandnetels, waar mee het "nu juist niet aangenaam is in aanraking te komen, zijn buiten gewoon onschuldige gewassen in ver gelijking met eenige tropische soor ten. Een Jupansch plantkundige heeft onlangs een op Formoso voorkomen de brandnetelboom, die den weten schappelijker! naam Laportea pteros- tigma draagt en waarvan de onann- :ename eigenschappen overigens eeds in oude Cliineesche werken staan aangeduid, nader beschreven. Deze boom bereikt een hoogte vun iets meer dan 3 meter. Al de Hade- zijn voorzien van steekwerktui- geu, wior aanraking buitengewoon pijnlijk moet zijn. Menscheii die zich aan dezen boom gewond hebben, loo- pen luid schreeuwend van pijn, da gen lang rond.... Eerst dan begint de pijn minder te worden. Een dergelijke plint komt in Queens land voor. Zij bereikt een hoogte van 4 A 5 meter, is echter meer eer. struik dan een boom. De plant heeft een unaaii gen amen geur. die den meosch. die haar nadert, als «aar- schuwing tan dienen De pijn. door deze strnik vet- or- zaakt. moet nog heviger zijn dan die an den netelbuum op Formosa. De erwondiucr hiermee moet krankzin nig makende pijnen veroorzaken. Menschen en dieren, die door de ne tels geraakt worden, wentelen zich op den grond om. Er blij*en geen uiterlijk zichtbare teekens van de ver wonding over. maar er gaan maan den voorbi' voordat de pijnen geheel verdwenen zijn. HOE DE BOSJESMANNEN HUN VROUWEN HUWEN. Ofschoon de Bosjesmannen, die de woestijn Kalahari bewonen, zich met zeer schraal voedsel moeten ver genoegen, kunnen zij verbazend snel langen tijd aaneen loopen. Door deze eigenschap en door hun bewon- derenswaardigen speurzin zijn zij in staat ieder, stuk wild te vervolgen en in te halen. Ook mag geen dezer Bosjesmannen een vrouw nemen voor hij bewezen heeft, dat hij een ougewoude antilope al loopende kan inhalen en dooden, wat wegens de groote vlugheid van dit dier zeer moeilijk is. Deze jacht duurt dus dikwijls eenige uren. Ongevoelige vaders zijn hiermede echter nog niet tevreden, maar eischen, dat er ook een giraffe wordt gedood, en de trouwlustige moet dan dikijls, even als een bloedhond, dagen lang ach ter dit wild loopen, tot het eindelijk door hem wordt bereikt. Heeft hij den girafle gedood, dan snijdt hij hem den staart af, bedekt hem met takken om do roofvogels te weren en keert naai' zijn dorp terug. Ai zijn stamgenooten begeven zich dan op weg en volgen het door hem achter gelaten spoor, tot zij het gedoode dier hebben gevonden, dat zij dan naar hun dorp sleepen. Nadat, zon der eenige feestelijkheden, het wild verorberd is, neemt de Vrijer zijn uit 'erkorene bij de hand en voert haar naar zijn hut. VEROORDEELD. Maria Bartunek, die beschuldigd was van moord op de naaister Loui se Weiss met verminking van het lijk, is door de gezworenen te Wee- nen met 10 tenten 2 stemmen schuldig verklaard en veroordeeld om opge hangen te worden. LIaar geliefde, do kleermakersbediende Czerny, is vrij gesproken. EEN NIET TE BENIJDEN BEAMBTE. Een zwaren dienst. dien zeker geen poetbode liem benijden zal. beeft de postbode van Niua Foon, een klein eiland van de Tongagroep in de Zuid zee te verrichten Telkens wanneer stoomboot het afgelegen eiland aandoet, is de postbode verplicht de brieven van boord te halen. Het schip kan echter niet nader dan ongeveer 1 1/2 kilometers de kust naderen en daar do zee er gewoonlijk hoog staat, kan de zwarte beambte er niet aan denken zich te bedienen van de door do inboorlingen gebruikte kano's. De postbode stort zich dan oordaal in do golven, hoewel juist is die gedeelten der zee baaien geen zeldzaamheid zijn, zwomt naar het schip en neemt er da niet omvangrijke brievenpost in ontvangst. Deze wordt aan een stang bevestigd om haar tegen de nattig heid te beschermen en deze stang bo ven het water houdend, aanvaardt do zwemmer den terugweg, dio al raar de zee staat, twee uren of lan ger duurt. ONTSPORING. Ongeveer veertig menschen, bijna allen werklieden, zijn gewond som migen ernstig bij de ontsporing van een tram te Staleybridge, bij Londen. DE ZEEMANSSTAKING. Te Londen is Zondag een driedaag- sche conferentie van het internationa le comité voor de zeemansstaking be gonnen, waarin over de uitvoering vau de beraamde staking overleg wordt gehouden De vergaderingen worden met gesloten deuren gehou den. Er nemen afgevaardigden aan deel van de Engelschc matrozen- en stokersvereeniging en uit de voor-: naamsto havens van het vasteland. Pater Hopkins, de secretaris van het internationale comité van zee- mansvereenigingen, heeft medege deeld. dat alle pogingen om de sta-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7