NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. N<_. 8578 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 8 JUNI 1911 B RLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maandeni ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der ff" Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland 1.65 |Pgg||^ 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Geflïustrearc? Zondagsblad, vopr Haarlem* o!37X Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. isee Nabetrachting van den Gemeenteraad. Er zijn soms van die Raads-agen- da's, waarvan je, na ze eenmaal heen en eenmaal terug te hebben gelezen, Je zelf afvraagtwat ter wereld ls nu eigenlijk het punt, waarvoor deze bijeenkomst belegd is Op de punten- lijet van Woensdag was dat niet ge makkelijk te vinden. Waarschijnlijk was het te doen om de benoeming van leden van de stembureaux voor de verkiezing van den gemeenteraad. Om een af- en overschrijving op de begrooting voor 1910 was het zeker niet, zulke dingen kunnen best nog veertien dagen wachten. En evenmin is er haast bij de altijd ietwat ge heimzinnige corporation van nerin gen, ambachten en bedrijven, die, hoewel ze Lit de werkelijkheid al lang niet meer bestaan, toch ieder jaar een rekening en een begrooting noo- dïg hebben. Meestal doen de leden vau den Raad er het zwijgen toe, de zen keer had de heer Modoo, beroemd onderzoeker van alle mogelijke papie ren, waarmee B. en W. den Raad ge lukkig trachten te maken, in de reke ning gevonden, dat de gemeente bij het verhuren van huisjes een slechte rekening maakt. Zoo zelfs, dat ze er geld aan te kort komt. Ik zal niet zeggen, dat mij dit verwondert een huisheer heeft o. a. twee eigenschap pen noodig, namelijk dat hij, wan neer de huurder iets gedaan wenscht te hebben, dezen overtuigt, dat hij daarvoor zelf dient te zorgen, en ver volgens, dat hij, in het alleruiterste geval dat dit niet lukken wil, de re paratie of vernieuwing op de goed koopste manie® laat uitvoeren. Zon der twijfel bezit de gemeente duizend goede eigenschappen, maar deze deugden bezit zij zeker niet. In elk geval, de heer Modoo kreeg de belofte, dat B. en W. de zaak zullen onder zoeken en wij weten nu, dat tot de voormalige corporation van neringen, ambachten en bedrijven behoort het verhuren van huisjes A vijftig cents per week, wat we zoo oppervlakkig allicht niet zouden gedacht hebben. Zeker was deze Raadsvergadering niet noodig om toch vooral de wijzi gingen in liet reglement voor de Bank van Leening te behandelen, want de pandhuiswet, die do veranderingen noodig maakte, dateert van 1910, zoo dat de zaak heel wel nog veertien da gen langer had kunnen wachten. De heer Van de Kamp had er in gevon den, dat op de eane plaats wordt ge sproken van gemeentebestuur en op de andere van gemeenteraad, en wenschte, dat overal van gemeente raad zou worden gesproken. Och toe, neen, zoo sprak ongeveer de heer Van Sty ruin, voorzitter van de Com missie voor de Bank van Leening, laten we dat nu niet doen. Het is al leen maar te doen, om het reglement in overeenstemming met de wet te brengen en als we zoo beginnen bij art. I, komen we er vandaag niet mee klaar. Welke vreeselijke dingen er zouden zijn voorgevallen, wanneer de Raad ook over veertien dagen of drie we ken deze zaak had moeten behande len, is mij, daar verpand Ik mijn woord op, niet duidelijk geworden. De meerderheid van den Raad ook niet, want die nam het amendement van den heer Van de Kamp aan en niettemin volgde er niets van het ijselijke, dat de heer Van Styrum scheen te duchten. Alleen waagde de heer Van de Kamp zich aan een twee de opmerking, maar die liep verkeerd af. Hij vond namelijk, dat de Bank van Leening niet lang genoeg, name lijk drie uur daags, en niet op ge schikte uren, te weten 's morgens van 9 tot 12, geopend is. Maar zooals de beer Van Styrum terecht deed op merken het eigenlijke bedrijf speelt zich niet af aan de Bank zelf, de men- schen komen door hoogst zelden, om dat ze niet willen, dat de ambtena ren hen zien zullen. Gemakkelijker en huiselijker vinden zij het brengen van huil pandjes naar de inbrengers, die den heelen dag open zijn en waar zo minder in 't oog loopen. Hiermee liep de heele discussie af. Wie de Raadsvergaderingen geregeld bijwoont, vei1 wondert zich gewoon lijk over veel wat gezegd wordt en heel wel achterwege had kunnen blijven. Maar dezen lieer hob ik mij toch verbaasd over iets. dat niet ge zegd ls en toch zoo op zijn plaats zou zijn geweest. Het reglement van de Bank van Leeuing is in overeenstem ming gehracht met de pandhuiswet wanneer zal nu de Bank van Lee ning in overeenstemming gebracht worden met de eischen van den te gen woordigen tijd Dat is een onderwerp van heel wat gi'ooter belang. Onze Bank van Lee- ning is verouderd en onvoldoende in gericht. Toen het gebouw in de Klei ne Houtstraat er voor aangewezen werd, kon niemand vermoeden, dat er een tijd zou komen, waarin vaders gouden horloge en moeders kerkboek met gouden slot niet meer de panden zouden wezen, die in dagen van nood naar den lommerd zouden worden ge bracht, maar de fiets en de naai machine. En omdat zooiets niet te voorzien was, mag het onzen voor vaderen niet kwalijk geiiomeu wor den, dat zij geen grooler huis kozen. Het nu levend geslacht weet er even wel alles van, hel zou wel stekeblind moeten wezen, om niet te zien, dat de Bank van Leening te kort schiet in haar taak en dat die langzamer hand wordt overgenomen door zaak jes, die lang niet altijd even nobel te werk gaan, die, als ze geen booge rente vragen, een veel te korten ter mijn voor de teruggaaf bedingen, wat nog erger is. Het is zeer juist ge zien, dat de gemeente de bankier van de armen heeft willen zijn, om te voorkomen, dat zij, die zoo zwak staan, aan anderen meer betalen dan noodig en billijk is. Maar wanneer de gemeente zooiets doen wil, moet zij het goed doen. Daarom was ik verwonderd, dat ik de vraag niet hoorde, hoe het 6taat met de Bank van Leening zelf. Of zou de Raad misschien hebben ge zwegen, omdat er reeds plannen van verbetering onderweg zijil en eerst daags in de vergadering kunnen wor den verwacht Uit een request van de afdeeling Haarlem van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers was al geble ken, dat deze niet tevreden was met de tractementsverbetering, die voor het personeel aan de school voor zwakzinnigen werd voorgesteld. De heer Bregonje maakte zich tot tolk van een der bezwaren, namelijk, dat de onderwijzeressen lager salaris ont vangen, dan de onderwijzers. Hij stelde voor, dat die voortaan gelijk zouden zijn, namelijk dat het tracte- ment der vrouwelijke leerkrachten zon worden verhoogd, niet dat der mannelijke verlaagd. Maar de Raad wou er niet aan. Alleen de heer Mid delkoop en de heer Timmer gingen mee, de anderen verkozen maar lie ver de ongelijkheid te laten voortbe staan. Natuurlijk is zoo'n quaestie van twee kanten te bezien. Men kan zeg gen, dat voor hetzelfde werk hetzelfde loon diént te worden betaald, of be- toogon, dat wie de grootste behoeften heeft, ook liet hoogst dient te worden bezoldigd. Dat laatste 6telsel wordt aangehaald, wanneer ambtenaren of beambten met staatjes of lijsten trach ten aan to toonen, dat hun inkomen ontoereikend is. Niettemin gevoel ik veel voor liet eerste, omdat de onder wijzeres in het onderwijs spoediger verslijt, dan de onderwijzer en dus gelegenheid behoort te hebben, oon eerder pensioen te nemen. Daar zal zij toe komen wanneei1 zij iets meer van haar tractement overhouden en zich daarvoor nog een levensverzeko- j ring of kleine lijfrente koopen kan. Bij de rondvraag drukte de heer Bregonje, evenals wij, den wensch uit, dat de avond-orgelconcerten niet te zeven uur, maar te half acht zul len beginnen. De voorzitter zei, dat daar bezwaren tegen bestaan, maar welke hoorden we niet. Als ik nu Raadslid was geweest, zou lk dit kluitje kalm in 't riet hebben laten liggen en verder geïnformeerd, wat die bezwaren dan wel mochten wezen. Officieel worden wel meer moeilijkhe den geopperd, die, als ze door 't licht der nuchtere werkelijkheid worden beschenen, inkrimpen tot niets. J. C. P. buitenlandse!) Overzicht KEIZER WILHELM EEN REDE als antwoord op een dronk van den groothertog. Z. M. herdacht Koningin Louise als een edelsteen, die Mecklen burg aan Duitschland heeft geschon ken, een koningin, die ten voorbeeld is geweest aan de Duitscho vrouw en die de goede genius vau het volk is geworden. Verder herinnerde do Keizer aan het bezoek, dat hij met de Keizerin aan Londen had gebracht, gewaagde hij van de heerlijke indrukken, dio beiden danr hadden opgeduan en roemde hij dö" vriendelijkheid, waar mede de Koning en de Koningin van Engeland hen hadden ontvangen, waaraan Z. M. toevoegde, dat de Ko ning in een redevoering vooral den nadruk had gelegd op de vriend- schaps- en familie-betrekkingen tus- schen bedde vorstenhuizen. Alweer dus een rede van den Kei zer. Maar we zouden niet weten, wat de heeren fitters op deze speech zullen hebben aan te merken. We zijn 't nu eenmaal gewoon geworden, dat elke rede van Wilhelm nageplozen en gc- critiseerd wordt In de Belgische politiek is hoogo spiiuning. In oiïs vorig Overzicht heb ben we reeds melding gemaakt van geruchten over een ONTBINDING VAN DE BELGISCHE KAMER door tusschenkonist van Koning Al- bert, die 't niet eens zuu zijn met 't schoolwet-ontwerp van 't huidige mi nisterie. Een feit is, dat de Koning in de laatste dagen met verschillende staats lieden geconfereerd heeft. De katholieke pers verzekert niets bijzonders te zien in deze besprekin gen tusschen koning en leidende staatslieden. Het Antwerpsche Handelsblad sipot in een artikel, getiteld ,,Ze zijn er mei, ,de door de uit het honden dier conferenties getrokken conclusie, dat de Kamer ontbonden zal worden en schrijft onder andere ,.Nu kan men wel liberaal journa list zijn en een ontzettende, verbazen de verbeeldingskracht bezittenmaar aan de mensehen doen slikken, dat <ie koning liqt ministerio-Sctiollaert, uitvloeisel der wettige meerderheid, aan do deur zou zetten, alleen om den socialisten macht en aanzien te ver strekken en de vijanden van grond wet en koningschap te believen, dat is oen van die enormiteiten, waar fce tegenwoordig de mensehen mee ver maken. De troon steunend od de socialisten onze liberalen beoefenen tegen woordig het paradoxe op meesterlijke wijze." Nadut gister weer eenige conferen ties door den Koning gehouden wa ren, is or een buitengewone minister raad bijeengekomen. Lenig belangrijk besluit van de Excellenties is nog niet bekend. Viel seint do correspondent van de Tel. „De Koning raadpleegde het kabi- netshoofö Schollaert. Naar een in vloedrijk lid der linkerzijde mij ver zekerde, zou de Koning gevraagd heb ben de behandeling der Schoolwet uit te stellen tot na do lerkiezingen. Schollaert antwoordde daarop, dat hij voor bedreigingen van de zijde der op positie niet wijken kan en noou zijn ontslag aan. De stuaisminister Beer- nuert zou aan den Koning verklaard hebben, dat niet èén Katholiek Ka merlid een porteleuille in een nieuw ministerie zal aanvaarden. De Ka tholieken willen wel onmiddelJij ke Kamerontbinding met algeineene ver kiezingen binnen veertien dagen, vol gens de gegevens der volkssteiling van 19U0, doch voor dat geval zijn de liberalen van plan nergens candida- ten te stellen en de heele Kamer uit Katholieken te laten kiezen. Zij ho pen, dat de Koning nooit het vooruit zicht van een dergelijken toostand aannemen zal." Ook IN DE FRANSCHE POLITIEK, spant het. De correspondent vau de N. R. Ct. seintDe beslissing van den Raad van State over de afbakening van het Champagne-gebied, welke reeds in Aube groote opwindiiig heeft gewekt, had Woensdag een terugslug in de Kamer. De oude heer Perrier, die den minister-president Monis ver vangt, was zwak, aarzelend en tegen strijdig. De andere ministers schenen ook onbeslist, het leek of er geen re geering was. Dit bracht verwarring en opwinding in de vergadering en liet zulk een indruk van ministerieel© slapie na. dat bij het uiteengaan ver scheidene afgevaardigden hun onte vredenheid uitten en den wensch uit spraken, dat, zoo Monis niet snel op de been kwam, zijn kabinet heen zou gaan. DE FRANSCHEN IN MAROKKO. Naar den 2deu dezer uit Fez werd gemeld, heeft do troepenmacht van ge neraal Moinier blootgestaan aan ©on hardnekkigen aanvul van Beni M'tirs. Moinier s troepen waren op weg naar Ras el Ma. Tot aan de brug over de Wed Mekkes was alles goed gegaan, maar nauwelijks w as de achterhoede de brug overgetrokken, of bereden vïjandea, die, volgens de gewoonte der Marokkaansche strijders, nog een man achter zich op het paard hadden, vielen Moinier's legermacht in de flan ken aan. Van alle zijden zag men vijanden uit het gebergte afdalen zij bestonden uit Beni M'tirs, versterkt door afvallige Zarana's. Do aanval moet buitengewoon hevig en hardnek kig geweest zijn en de Marokkanen gaven, niettegenstaande de salvo's der infanterie-troepen, het vuur van de mitrailleuses en het geschut der artil lerie vam de drie colonnes, blijk van buitengewone stoutmoedigheid. Op sommigo oogenblikken naderden zij tot op minder dan 100 meter van hel laatste gedeelte van de achterhoede der Fransche troepen hun verliezen moeten dan ook aanzienlijk zijn. Om zeven uur in den ochtend begonnen, duui'de liet gevecht tot over half drie in den namiddag. Aan Fransche zijde zijn drie man gedood, van wie ecu dc officier van gezondheid Anverl is, die sneuvelde, terwijl hij bezig was een gewonde ie verbinden. De troepen van generaal Moinier kwamen tegen half zes in het kamp van Ras ei Ma aan. Den 3den Juni hebben zij in twee af- deelingen het kamp verlaten. De eene afdeeling, onder kolonel Brulard, ter geleide van een convooi kameelen, vervolgt zijn weg langs den linker oever van de Tac de andere colonnes zijn naar den rechteroever gegaan om de vlakte van Sais te verkennen. In Mexico zijn de mensehen langen tijd onrustig geweest, nu doet de bo dem mee. Er zijn n.l. AARDBEVINGEN LN MEXICO, voorgekomen. Gistermorgen heeft een aarosciiok, die 6 tnmuien aoiihieid, verscziillende gebouwen, waaronder de artiileriexazerne en de gevangenis doen instorten. Zeventig artilleristen zijn onder de puinhoopen bedolven. Men neemt aan, dat er vijftig A zes tig dooden en gewonden zijn. De paniek had groote afmetingen aangenomen, maar <le bevolking werd kalmer op den duur, want er was feest. Een groote menigte was aan het station om Madero, den leider der op standelingen, dig nu aan de regeerina deelneemt, te begroeten, die naar het Nationale Paleis reed en van daar naar het huis van zijn vader. Hij werd gevolgd door ecu grooten stoet met muziekkorpsen. De bevolking was zoo wordt in een draadbericht gemelde opgewonden van geestdrift. Madoro is thans de held van den dag. In enkele plaatsen heeft hij evenwel nog tegenstanders, zoodat DE OPROERIGE BEWEGING nog niet geheel verdwenen is. Volgens Amerikaunsche berichten zouden op verschillende plaatsen te genstanders van Madero zonder vorin au proces zijn ter dood gebracht. Ook zijn er nog andere onlusten voorgekomen. In de hoofdstad is het bij een kiesrechtbeiooging tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen, waar bij 9 personen gedood werden. De zoon vun den ex-president Dial een kolonel heeft aan een jour' nalist mededeelingen gedaan over DE VLUCHT VAN DEN PRESIDENT. Eerst nadat eenige avonden achter een ernstige ongeregeldheden in de hoofdstad hadden plaats gehad, zwichtte zijn vader voor de smeekbe den der vrouwelijke verwanten en be sloot hij te vluchten. In allen werden in hei paleis de ncodige zaken bijeengepakt, terwijl een woest joelenou menigte zich buiten bewoog, loen het donker werd ging men in automobielen naar het station, 's Nachts te vier uur vertrok de trein. Een losse locomotief ging voor de veiligheid voorop, dan volgde een locomotief met twee waggons met sol daten en maxims. Daarna kwam do trein van president Diaz en daarop volgde weer een trein met soldaten. Te tien uur 'e morgens hielden da rebellen onderweg de losse locomotief aan. Maar de soldaten van den spoe dig volgenden brein maakten zich on middellijk gereed voor het gevecht en een hevig vuur werd op de dichte rijen der opstandelingen geopend. Terwijl het gevecht in vollen gang was, na derde do trein van den ex-president. Op last van Diaz gingen vrouwen en kinderen plat op den grond liggen in do waggons en daarna gingen Porfi- rio Diaz en kolonel Diaz naar buiten om den stand van zaken op to nemen. Het was onwaar» dat de ex-president aan het gevecht deelnam. Hij was on gewapend. Trouwens de troepen speel den liet ui heel spoedig met de op standelingen klaar, zoodal na een be trekkelijk kort oponthoud de reis kon worden vervolgd. 28 rebellen waren gedood, terwijl slechts een der bonds- soldaten sneuvelde. Stadsnieuws EXCURSIE. Een der deelnemers schrijft on6: Dinsdagochtend met den trein van 7.26 vertrokken de 1ste en 2e klasse der Haarlemsche Handelsschool on der le:ding van den directeur dr. A. Borgman en den heer G- Smits naar Rotterdam. Daar aangekomen w§rd dadelijk een kijkje genomen in het hotel St Lucas, waar men des na middags gezamenlijk zou dineeren eD waar de hoogste klasse cLen nacht zou verblijven. Hierna ging het naar de Schieha- ven, waar een stoombootje gereed lag, om den bezoekers de havens van Rotterdam te laten zien. tSchiehaven, Maashaven, Pebrol*- Vau Kunst en Kunstenaars. XVIII. Door toevallige omstandigheden..... (men denke niet dat dit de aanhef wordt van een advertentie, waarin ter overname aangeboden....) waren wij, eenige dagen na de veiling De Kuyper te Amsterdam, rondwande lend in de Parijsche Rue Laffitte, het hoofdkwartier van- den Fronschen kunsthandel. Zulk atelierbozoek in de Seine-stad, met deze wel wat over vloed! go warmte, en in aanmerking genomen dat de artisten van eenige beteeken is toevallig nog al uit elkaar wonen, is niet, bepaald een aanlokke lijke bezigheid. Doch niet daarover wilden wij u berichten; wel over die Do Kuyper-vedling, die met zooveel belangstelling tegemoet gezien, thons wederom achter den rug is. liet verloop van die veiling was al bijstar interessant, omdat voor wer ken van groote afmeting van meesters die als de eersten van hun tijd golden en nog gelden, prijzen besteed zijn, of althans op prijzen is toegeslagen, die niet in verhouding stonden tot de Soote beteekenis van die meesters, larvoor kan tweeërlei verklaring gegeven worden, óf de marktwaarde in bet algemeen van schilderijen der zoogenaamde Barbizon-school (want daaruit bestond voor het aanzien lijkst deel de De Kuyper-collectie) is aanmerkelijk gedaald. Of de qualiteit van het gebodeue was nu juist niet zóó eminent als men zich langzamer hand, afgaande op de grooto bekend heid die de verzameling als gohee] be zat, had diets gemaakt. Wanneer men thans te Parijs eens informeert, zoowel in den grooten kunsthandel, als hij ongeïnteresseer de», die den loop der dingen slechts belangstellend gade slaan, en men gaat daarna nog eens een goed-saam- gelezen collectie kunst uit do bedoel de periode, bezichtigen, zooals dat J>ij uitstek doenlijk ls op een derde étage van den Louvre, waar liet prachtge- schenk aan de Fransciie natie van Thorny Thierry opgehangen is, dan... moet men wel tot de conclusie komen dat de verrassend lage prijzen van sommige Amsterdamse he stukken in derdaad aan hun qualiteit en aan niets anders te wijten zijn. Trouwens, er was een opmerkelijk verschil in waardeering, ook uit de geboden bedragen, waar te nomen. Het groote landschap van J. F. Mil let, dat ook werkelijk artistiek het meest waardevolle was, bracht het tot 43000 guldens, zonder de 10 pCt. op centen, terwijl een groote Charles Daubignjr van één bij twee meter, voor acht duizend gulden van eige naar verwisselde. Wie ook maai- iets van schilderijprijzen verstaat, vindt dat een schandekoopje, dat wei in staat is ons- in verbazing te brengen. En zoo was er meer. Een DecemjTS, als de groote Mois- sonneurs voor 2-500 guldens te kunnen bemachtigen is nog altijd een buiten kansje, terwijl hetzelfde geldt voor de heide Corot's die met ruim zeven dui zend per stuk evenzeer slecht betaald Lijken. Doch willen wij het hierbij laten voor zoover het deze categorie kunst werken betreft en liever eens de wer kelijk artistieke dingen vermelden, dio toch ook in ruime mate voorhan den waren. Gaan wij daarbij gemakshalve al- phabetisch to werk, dan vinden wij in de eerste plaats een uiterst deli caat werkje van Bakker Korff (3400 gld.) dat door zijn hoogen prijs be wees dat er een strooming voor dit werk is, die nog steeds toeneemt en die analoog loopt met een andere, in het buitenland, waarbij voor twee soorten kunst momenteel de meest gespannen aandacht bestaat: lo. voor het meest ultra-moderne, 2o. voor het uiterst verzorgde van een vroegerèn tijd, doch 'dan uitsluitend in speci mens van werkelijke kunstwaarde. Bakker Korff was artist vóór alles. Zijn tijd is nog geetn verledene. Dat voor het mooie Winterschilde- rij van De Bock, gezicht op het Zwar te Water, een prijs van 2800 gehaald werd, prijs die aan do speculatie ja ren van 1907, 1908 herinnert, bewijst do juistheid van het inzicht dat de tijd, die goede Papa Chronos, alles regelt. Het bijzondei' mooie werk van l)e Bock zal zich in de waardeering der serie use liefhebbers handhaven, het losse schetsachtig-decoratief werk vanzelf uitgescliakeld worden. Bosboom was met do Alkmaarsclie kerk mooi vertegenwoordigd. Daar het werk van dien schilder ook in den handel steeds zeldzamer- wordt, is het te begrijpen dat er met animo om ge streden is. Eugene Delacroix is van do Fransche» der laatste helft der 19o eeuw, thans misschien de door de Jongeren, meest gewaardeerde. Daar om had men ook voor diens werk hier hoogere prijzen verwacht, Herin nert men zich echter de mooie Medea uit de Jammerlijk verdwenen van Eeghen-verzameling, dan was het hier gebodene niet op eenzelfde hoog te. Duur 's Edouard Detoille de groote soldatenschilder betaald. Voor hem geldt de opmerking die bij Bakker Korff gemaakt word. Een klein maar heel sterk, hoewel sohetsmatlg geschilderd werkje van Jules Dupré genoot weer bijzondere belangstelling, en leverde 4100 gul dens op. Het zoetige werk van Hen ner komt door Papa Chronos' toedoen ook in de waardeschatting langza merhand op de plaats waar het thuis hoort, 't ls technisch misschien kuup, maai- zielloos maakwerk, dat met 12 A 13 honderd guldens ruim betaald schijnt. Dut er één bij was die 6800 gulden opbracht, deed den tijd van 2ö jaar geleden herleven, en bewijst dc stelling dat oude liefde met roest. Aanmerkelijk hoog geschat werd het werk van Jozef Israels, dat in beide specimens een vrij vroege periode van dien meester vertegenwoordigde. Dat een werkelijk mooie aquarel van Jacob Maris bijna 8000 guldens opbracht toont aan, dat de bijna na tionale vereering voor dien meester geen doode letter is. Meissonnier be houdt ook zijn hoogo noteering op de kunstmarkt. Wat bij B. Korff en De- taille opgemerkt werd, geldt zeker ook hier, en misschien ook voor den aiphabetisch op hem volgenden de NeuviiLe, Een bijzondere belangstelling had op de kijkdagen oen groot schilderij van Vollon genoten. Een groot figuur stuk „La femme du Pollet A Dieppe" dat ook in den salon van den heer De Kuyper in de Rijnstraat te 's-Gra- venhage indertijd een eereplaats in nam, en dat inderdaad een bijzonder aantrekkelijk schilderij van dezen, meer als stilleven-schilder geschatten kunstenaar is, werd voor Holland- sclic rekening aangekocht. Het zou te wenschen zijn dat dit figuurschiiderij ■n een openbaar museum geplaatst werd, ware het slechts om ais verge lijkingsmateriaal te dienen voor de stilleven-kunst van dien schilder, zoo als die in het Mesdag-museum bestu deerd kan worden. Dit is een praatje over schilderij"- prijzen geworden. Helaas zijn de prij zen voor velen altijd nog interessan ter dan de kunstwerken zelf. Men. heeft nog altijd (in het algemeen ten minste) niet die onafhankelijkheid van oordeel die de kunstwerken ziet, onafhankelijk van de, laten we maar zeggen.... beurswaarde der schilders namen. Daardoor kon het bijvoorbeeld hier weer passeeren, dat ernstige kunst van Churles Verlat bijna onopge merkt onder den hamer doorging voor ongeveer zeven honderd gulden! Een bedrag dat men gaarne besteedt voor oen „lieve" aquarel van den eer sten den hesten Hollander, die in den kunsthandel van heden gepousseerd is. Eén der volle corrigenda in one kunstleven. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5