DE GOUVERNANTE ■ui/ïlwven worden 'doorkrunsft ten iöte scheepvaart op zijn drukst werd al dus bekeken, Ongeveer twaalf lulu* werd weer aangelegd vlak vóór het restaurant Fritschi. llior word geluncht- Tegen tweeën waren allen weer verzameld voor de reusachtige boter- en margu'rincfa- briek dCr firma Van den Bergh limi ted. Deze fabriek Is uitgebreid in allo onderdooien. Behalve boter en mar garine wordt er ook nog geconden seerde melk en stuiverszeep gefabri ceerd. Aardig was het om te zien, hoe handig jonge meisjes de bussen voor de emballage der gecondenseerde melk maakten, vulden, en inpakten. Na het afscheid van deze fabriek voelden bijna alle leerlingen er veel voor, de gemeentelijke electrische werken te laten schieten en liever wat te gaan zwemmen in de overdek te zweminrichting. Maar de directeur dacht er anders ove'r en hoewel met oen gedund gezelschap werd de tocht naar de electrisehe werken onderno men. Dit bezoek duurde slechts ko'rt, en waarschijnlijk heeft liet gros der leerlingen daarvan niet veel geprofi teerd, daar allen gezamenlijk door één persoon werden rondgeleid en er dus van de toch al ingewikkelde uitleggingen niet veel verstaaft noch begrepen kon worden. Nu ging men wee* naar het hotel St. Lucas om te dineeren. Het was er gezellig. Een der leerlingen bedankte den directeur voor den genoeglijken dag, die deze hem en zijn collega's bezorgd had. Met den trein van 8.43 vertrok de eerste Handelsklasse weer naar Haarlem, terwijl de leerlingen der hoogste klasse Rotterdam nog wat gingen bezien, om den volgenden morgen hun reisje voort te zetten naar Duitsche steden. Gevonden voorwerpen. Terug to bekomen bij Ch. Meijer, Brouwersstraat no. 103, ëen handschoen. D. Dollé, Ripperdastraat 10 B, een blouse. J. v. d .Tuin, Holsteijnstraat no. 4, een knipmes. D. W. Deeling, Anthoniesteeg 24, een rozenkrans. Het Bureau van politie, 2 sleutels en een sleutel, en een medaillon. M. Raaphorst, Morinnesteeg No. 8, een kinderhoedje. J. Verdonk, ifiendrachtstruat 64, een parapluis. A. van Dijk, Oranjeboomstraat 188, een inhoudsmaat. j. Holder man, Rusteniburgerlaan 27, een xijwielstep. J. Vogcs, Paul Krugerstraat 78, te Schoten, een notitieboek. R. Wulfhorst, Santpoorterstraat 19, een abonnement E. N. E. T. B. Rijbroek, Leliestraat 12, een rij- wielpomp. C. P. Medenblik, Korte Veerstraat 8, een bril. A. van Zutplien, Gaolstraat 37, een Eortemonnaie met geld en lombard- riefje. St. JOSEPH'S GEZELLEN- VEREENIGING. De „St. Ot.",bevat de Kon. goedge keurde statuten van d-e St. Joseph's GozolLen-Ve'reemgmg. Do vereeniging stelt zich ten doel de R. K. beginselen bij hare leden te steunen en alzoo den goeden geest in1 hen levendig te houden, die hen tot ijverige, bekwame en ondergeschikte werklieden, tot gelukkige huisvaders, zoo mogelijk tot welvarende bazen zal vormen. Ter bereiking van dit doel kunnen door haar opge'richt dn in stand ge houden worden: vakcursussen, spaar bank, ondersteuningsfondsen, biblio theek en hospitium en zal zij verbin ding zoeken met de vakafdeelingen van den R. K. Volksbond, wier kweek school zij wil zijn. Rubriek voor Vragen öeabon neer don hebben bet voorrecht, dragon op verschillend gebied, mit5 voor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie van. Haarlem's Dagblad, Groolo Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aau vragen, dlo niet volledig naam en troon plants van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken, VRAAG; Wat is voor aan meisje van 15 jaar beter: het costu-umvak te Jeeren op can mode-academie of op een gewoon naai-atelie'r? ANTWOORD: Gemakkelijk is dit niet te zeggen omdat zoovele factoren gewicht in de schaal leggen; wij zou- FEUILLETON door Headon Hi 1L 10 Het dorpspraatje omtrent Phyllis Vuughan en den ring was ham den dug te voren ter oore gekomen. Hij verlangde er naar om de lezing van •Dick omtrent zijn ontdekking te hoo rei), maar de stille ellende op het ge laat van den jongen man deed do vragen op zijn lippen besterven. Hij wilde hem niet dwingen een verhaal te doen, dat hij weldra aan meer of- fieieele en minder sympathieke ooren zo\i moeten meedeelen. Een verschrikt tweede-meisje liet inspecteur Poarman binnen, een za kenman mot goedige manieren, die j deed denken, dut hij een handels reiziger was met een hobby, om zich als polititSeambte voor te doen. Zelfs het lijk op den vloer, waarop hij bij het binnenkomen enkel voorbijgaand een blik wierp uit twee vriéndelijke, blauwe oogon, hield hem er niet van V-rug om beleefd voor Lord Monk- silver te buigen, voordat hij met den dokier in oen hoek ging staan pra -ten. Maan- terwijl de anderen hem den In het algemeen 'de mode-acade-' mie aanraden, met het oog op den broeden theoretischeh grondslag, die zich dan aan de proctijk paart. VRAAG: Hoe was in 1909 liet ver loop van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor Haarlem? ANTWOORD: Candidaton waren Jhr. Mr. v. Lennep en Mr. Thiel. Bij Van Sty-rum (V. L.), mr. Thiol (V. D.) on mr. Troelstra (S. D. A. P.). Van deze vier kwamen in herstemming Jhr. Mr. v. Lenenep en Mr. Thicl. Bij do herstemming werd Jhr. Mr. Frank K. van Lenn&p gekozen. VRAAG: Ik heb eenige artikelen ge kocht, die voor de rijsttafel moeten dienen, zooals wat kerry en sambal, ter gezamenlijke waarde van f 2.50. Deze artikelen zijn bestemd voor een familielid, dat in Brussel woont. Hoe-1 veel zou ik voor invoerrechten moe ten betalen ANTWOORD: Hierop kunnen wij u geen antwoord geven, maar het zal heel weinig of niets wezen. VRAAG: Als ik mijn wate'rketel en emailpannen enz. schoonmaak met zoutzuur, lean ik ze dan even goed weer gebruiken? ANTWOORD: Ja zeker; als u het zoutzuur maar goed verwijdert. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen wanneer de lichting 1910 van de Landweergenie-troepen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen komen moet? ANTWOORD: De data zijn meeneh wij nog niet vastgesteld. Informeer eens ten Stadlhuize, afd. Militaire Za ken. VRAAG: Als de haan ruim 4 weken van de kippen af is, kan men dan nog va'n die kippen broeden? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Wat is er tegen kropziek- le te doen: ik heb een kip met een groolen heoten zachten krop? ANTWOORD: De kropveerem ver wijderen en dan een sneetje in den krop geven. Vervolgens al wat zich in den krop bevindt daaruit persen, en hein met een witten draad dicht naaien. De kip zal gauw wede'r her steld zijn, als u haar de eerste dagen maar zacht voedsel geeft. VRAAG: Als een meisje de dienst tegen 15 Juin is opgezegd, kan het don op dien datum des voormiddags vertrekken? ANTWOORD: Gebruik is, dat het meisje vertrekt, als de werkzaamhe den, aan bet middagmaal verbonden, afgeloopen zijn. VRAAG: Kunt u mij ook het adres opgeven van het „Vakblad voor Sme den"? ANTWOORD: Het „Vakblad voor Smeden" verschijnt lederen Donde'r- dag bij den uitgever H. Germs te Doesburg. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. De St.-Qt. bevat de Kon. goedge keurde statuten van de vereeniging' IJsclub Lïsserbroek en Omstreken, te Lisserbroek, gemeente Haarlemmer meer. Hot doel der vereeniging is: a. bij ijsgelegenheid goed uit te zien naar wakken en die af te zotten met takken of sfcroo; 1). we'rlc te verschaffen aan w-erk- loozeni c. zoo mogelijk eene hardrijderij op schaatsen te houden ten voordeele van behoefti gen uit Lisserbroek. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam, Goelandt, Bosbeek, Groot Bad huis, 2 pers. Fam. Engels, idem, idem. 2 p. Mej. Van Eerden. Amsterdam, i-dem 2 pers. IT. Munkels, idem. idem. II, J. Clarion, Hoorn, id.. 2 pers. W. Visser, Amsterdam, id., 3 pers. N. A. Mensing van Cliarante, Wa tergraafsmeer, id„ 2 pers. W. Boot. Hilversum, id.. 4 pers. G. Ostwalt, id., id. L. Pappenheim, Amsterdam, id, L. Bonario, Frankfort, id., 3 p. S. Lek, AmsLerdam, id., 2 p. gadesloegen, merkten zij op, hoe er een hardere uitdrukking in zijii oog-en kwam, terwijl hij luisterde naar de theorie van den medicus. Dut is hoogst onrustbarend, my- lord, zei hij, tot den edelman ge wend. Dr. Gldleigh noemt liet moord. Terwijl ik van Wroxford naar hier reed, hoopte ik, dat het een ongeluk was. Nog dezen morgen ontving ik met de ochtendpost een brief van Mr. Wensla.de, waarin hij beschuldigin gen introk, die hij gemaakt had niet betrekking tot een vermisten ring, en nu ligt hij daar. Wel, welmidden in het leven kan de dood ons toch overvallen. Na deze wijsgeerig uitgesproken woorden ging hij voort met. naar het pistool te kijken. Ja, ik zie wat u bedoelt, dokter, zei hij. Het zou hier niet kun nen liggen, als hij het zelf had afge schoten. Hij bukte en trok, na een stuk krijt uit zijn zak genomen te hebben, den omtrek van het wapen op het karpet. Toen raapte hij. het op en onderzocht liet. Merkwaardig, moet ik zeggen, zei hij op zijn vriendelijke manier tot zichzelf. Dit is een éénloops-plstool van liet soort, dat gewoonlijk bij (duels gebruikt wordt. Heelemaal niet het wapen, dat men tegenwoor dig voor misdaden gebruikt. Herkent go het een van allen, heeren Fam. Marsman, Zotst, Swaluestr. 1 3 pers. Fam. Trybets, Amsterdam, Swalue- straat 11, 5 pers. Fam. Herzfeld, Essen, Hotel Beau Site, 5 pers. Fam. Creutz, Amsterdam, id, 2 p. Fam. Allersdorf, Haarlem, ld., 4 p. Fam. Frankenstein, Du'rlach, id., 2 pers. Fam. Frankenstein, Gevelsberg, id., 2 pers. Fam. Jacobs, Aimsteïdam, Grand Hotel, 2 pers. M. Dusneli, idem, idem, 1 pers. Fam. Boas, idem, idem, 2 pers. Fora. Deutz, idem, idem, 2 pers. Fam. van Loer, idem, idem, 2 pe'rs. Fam. van Geuns, Groningen, idem, 4 pers. Mej. Van Eerden, Amsterdam, Gr. Badhuis, 1 pers. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL FRIEDERICH'S TDBE-TASDPA8TA Fama-Tandcrême i 10.43 per groots tube. Antiseptisch. Verfrisschend. Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Gistermiddag is het prinsesje geko men. Er was veel belangstelling. 't Was juist op tijd (4.57), dat de trein uit Apeldoorn de locomotief getooid met de vaderlandse he drie kleur de overkapping binnenreed. De Koninklijke ouders, met groot ge volg, hadden zich reeds eenige oogen- blikken vroeger uit hei Paviljoen naar het perron begeven en stonden nu Hare Majesteit in lichtblauw wandelcostuum met toque-hoed in dezelfde kleur, en Zijne Koninklijke Hoogheid, in de admiraals-uniform vooraan op den looper te wachten. Reeds toen de trein, heel voorzich tig binnenrijdend, nog niet stilstond, zag men het Prinsesje voor een dei- spiegelruiten van het vorstelijk salon- rijtuig zitten, vastgehouden door haar kinderjuffrouw, mej. Martin-g. De prinses had een ruikertje rose rozen in de hand, en zoodra zij haar vader en moeder zag, kwam er een blij lachje van herkenning op het rose gezichtje, met de groote, verwonderde kinderoogen. Dan opende oen lakei het portier, en voorzichtig tilde mej. Marting het kleine witte kindje van de hooge trede naar buiten. En toen kwam er een heel aardig oogenblik In de open kales met scharlaken- roode binnenbekleeding, die buiten, onder de koetspoort, te wachten stond, is het Prinsesje toen tusschen Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik neergezet. Hare Majesteit stak Haar parasol op, om Haar land te beschermen tegen den krachtigen zonneschijn, en voort ging het toen, eerst stapvoets over het Stationsplein, daarna in matigen draf langs het Damrak, terwijl links en rechts uit duizenden kelen hoera's weerklonken. Dadelijk na aankomst ten Paleize verschenen de Koningin en de Prins op het balkon, om zich met Hare Ko ninklijke Hoogheid te vertoonen aan' het wachtend publiek, -dat den Dam tot zijn uiterste grenzen vulde, en een hartelijke ovatie besloot toen den intocht der Prinses. DIPLOMATIEKE DIENST. Do commissie in zake een reorga nisatie van den diplomatieken dienst is met haar verslag gereed. Haar voorzitter, het Kamerlid m'r. Van Idsinga, biedt heden den leden der commissie een noenmaal aan. EEN MOOIE VANGST. Gisterochtend te 6 uur werd de aandacht van twee politie-agenten te Rotterdam gevestigd op een gezel schap, dat zich in pand ho. 7 in de Peperstraat aldaar ophield en 'ruim van geld voorzien was, Do beide agenten gingen met een paar recher cheurs het aangewezen pand binnen en troffen daar aan de Amsterdam mers J. J. M., een tabakswerker uit de Marnixstraat, en de losse werk lieden C. K. en C. J. S., uit de Gouds bloemstraat, die goede sier maakten in het gezelschap van Vrouwen. Eerstgenoemde was m het bezit van 4 obligaties van do Russische lee ning van 1909, elk ter waarde va'n f 350, en ongeveer f 450 aan bankpa pier en specie. Hij was in het bezit van dit geld gekomen door in een woning in de Marnixstraat tc Am sterdam i'n te breken en daar uit een kast een geldkistje, waarin ongoveer Er volgde geen antwoord, en de inspecteur vestigde zijn aandacht op de houding van het lijk, zijn *lioofd wijs schuddend op de verzekering van den dokter, dat Mr. Wenslade het noodlottige schot moest gekregen heb ben, terwijl hij in den stool bij de schrijftafel ging zitten, en dat de ko gel hem van achteren getroffen moest hebben. Dan moet de moordenaar het huis doorgekomen zijn en in de deur opening gestaan hebben, toen hij af vuurde, dacht de inspecteur hard op. Zoo ver is alles duidelijk. En nu, mylord en heeren, geeft mij uw inlichtingen zoo precies en nauwkeu rig mogelijk, als 't u blieft. Vermoeid streek Lord Monksilver met een magere hand over zijn voor hoofd en vertelde hoe hij afscheid ge nomen had van zijn broeder na hem een morgenbezoek gebracht te heb ben, en lioe hij in gezelschap van zijn secretaris juist het gazon overstak op den terugweg naar zijn huis, toen een pistoolschot hem bewoog zich om te keeren, en eenige oogenbllkken la ter zijn neef de tuindeur van de stu deerkamer kwam uitgesneld, hun toeroepend, dat er op zijn vader ge schoten was. Kan u, mylord, precies den tijd bepalen, die verliep tusschen het oogenblik waarop u Mr. Wenslade verliet en dat, waarop u het schot hoorde f 1500, weg te nemen. Het ledige geld-1 kistje werd in een gracht geworpen. De diefstal is Zondagavond ge pleegd, en Dinsdagavond ontmoette hij de beide ande're mannen in een café to Amsterdam en noodigde hen uit, op zijn kosten mee naar Rotter dam te gaan. liet drietal is naar Amsterdam over gebracht en gesteld ter beschikking van de politie aldaar. VERPLEGERS. Te 's-Gravenhage werd de algemee ne vergadering gehouden van de Ne-' derlandsche V erplegers-valcvereoni- ging- De voorzitter, de heer P. N. Bras, uit Santpoort, heette de aanwezigen welkom, wees op den grooten vooruit gang van hot ledental, waaronder zich cok militaire verplegers bevinden, die daartoe vooral kwamen na het in dienst stellen van verpleegsters in het ütrechtsche hospituai. Dezer dagen werd te Zutfen «en af deeling opge richt. Bij den Minister van Koloniën werden stappen gedaan voor betere voorwaarden voor de uit te zenden verplegers. Daarbij bleek, dat de op roeping geschiedde voor de gemeen te Batavia waar de geneeskundige dienst wordt uitgebreid met liet oog op eventueele pest- en choleragevallen. Toen de Minister bleek, dat men bij hem kwam namens een organisatie, zegde hij toe, het verzoek te zullen overwegen en met de betrokken auto riteiten en ambtenaren te zullen be spreken. DEBIETRECI-IT OP TABAK. Do volgende motie is aangenomen Belanghebbenden hij den handel in tabaksfabrikaten te Rotterdam, ver- eenigd in ue propaganda vergadering van de R. K, Miudenstandsvereeni- ging De Hanze, afdeeiing Rotterdam, beluigen hun ingenomenheid met hel door den inleider gesprokene en dra gen het bestuur op stappen te doen bij Z. E. den Minister van Financiën om hel wetsontwerp op het debiet- recht in te trokken en van dit verzoek den leden der Stulen-Generaal ken nis te geven. DE POST. In de te Utrecht voortgezette verga dering van den Ned. Rond van Post en Teiegraafbeambtea „De Post" werd een voorstel van de afd. Amsterdam tot samensmelting met andere „posta le bonden" verworpen met 206 tegen 6ö stemmen en 2 blanco. Daarentegen werd aangenomen de volgende resolutie „de alg. vergadering enz., gehoord de debatten omtrent voorstellen tot sa menwerking met andere postale orga nisaties verklaart de samenwerking niet te aanvaarden uit een gevoel van zwak heid, maar als een noodzakelijkheid, om te komen tot spoediger lotsverbe tering voor het lagere personeel." Vervolgens werd met 223 tegen 65 stemmen tot samenwerking besloten. Aan het Fondsbestuur werd opge dragen de noodige stappen daartoe te doen, ©veneens om te komen tot een petitionnement om lotsverbetering voor het lagere personeel. RATTENPLAAG. Aan den Langendijk blijven de rat ten nog steeds -een plaag voor de tuin bouwers, zoodat men er indertijd toe over moest gaan een premie van '15 cent te stellen op het dood-en van ©en rat. Duizenden werden ingeleverd, dooh de tuinbouwvereenigingen, die in ieder dorp bestaan, komen nu voor het moeilijk© geval te staan, dat er ratten, in het eene dorp gevangen, bij de tuinbouwvereeaiiging in een an dere gemeente worden aangegeven, zoodat d© premie dan wordt betaald voor ratten, die aan de velden in de laatste gemeente geen schade doen. Tlians zal up een vergadering van alle tuinbouwvereenigingen worden voorgesteld, de rattenvangst voor ge zamenlijke rekening ter hand te ne men. In de maand Mei werden te Noord-Scharwoude niet minder dan 1008 ratten gevangen, ERNSTIGE VECHTPARTIJ. De firma Gebr. Roelfsema, hout- handelaren te Groningen, heeft va'n den chef hunner zaak te Ilooger- Smilde telefonisch bericht ontvangen, dat in den nacht de stoker Kok zijn collega Willems in beschonken toe stand doodgestoken heeft. Beide stokers waren reeds gerui- men tijd in dienst der firma Roelfse ma en stonden als flinke en degelijke werklieden bekend. Alleen was het jammer, dat zij zich somtijds aan het gebruik van sterken drank te buiten gingen. Zoo werd Kok, die driftig van natuur is, reeds eerder, ook we gens een twist, dien hij met Willems heeft gehad, tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. Kok heeft Ik liep snel door, niet meer dan anderhalve minuut, luidde het ant woord. Mijn broeder moet van de voordeur rechtdoor naar zijn studeer kamer zijn gegaan. Mr. Carter Ravenscar gaf bij iedere bijzonderheid zijn instemming te ken nen, toen wendde do inspecteur' zich tot Dick met een liohte wijziging van het respect, dat hij tegenover Lord Monksilver had getoond. Hij bleef nog eerbiedig, want hij vergat niet, dat de bleeke jonge man, die hem bijna wantrouwend aankeek, nu de naaste erfgenaam was van den titel, maar hij wist nu wat meer van den officieeleai man in zijn stem en ma nleren te leggen. En het ontsnapte niet aan de aandacht van minstens één persoon in de kamer, dat Diok nauwelijks oen half dozijn woord-en had gesproken, of Pearman haalde zijn notitieboekje voor den dag. Dick herhaalde alles precies zooals hij het aan Ravenscar had verteld. Er was absoluut niets tegenstrijdigs in, maar nu hij het herhaalde, had het iets verloren van den stempel van waarheid, die er den eersten keer .op gelegen had. De oorzaak hiervan mag wel geweest zijn, dat hij eerst niet gedacht had over hetgeen uit zijn verhaal zou worden afgeleid en dat, nu dit alles hem duidelijk was, zijn tong o.ls het ware aan banden gelegd was en hij zich gedirongen voelde, in zijn woorden iets van zelfverdediging 'roods bciltend, Sïï ra iïi 'dó maréchaus- see-kaze'rne to Ilooger-Smilde in voor loopig arrest gesteld. Het lijk van Willems is gekist en verzegeld. TWEEDE KAMER. Het amendement-Troelstra op het eed s wet toko, bedoelend om tot liet af leggen van een belofte toe te laten den getuige in burgerlijke- en straf gedingen, die gemoedsbezwaren heeft tegen den eed, zag er in zijn laat ste redactie zoo uit, dat in de vooraf gaande woorden de bedoeling is weer gegeven. Aanvankelijk had liet rui mer strekking en bedoelde bet eeds- vrijheid in alle gevallen, waarin vol gens eenige wettelijke bepaling een eed kan worden gevorderd of opge legd, maar de voorsteller kwam tot de beperkter redactie omdat Minister Regout betoogde, dat het amendement strijdig was met de Grondwet, Wijl het iets in do wet bracht van veel verder strekking dan waarover de- Raad van State was gehoord. En te vens viel liet buiten liet kader van het ontwerp, dat een „noodwet" was. Wij zullen niet verder ingaan -op het debat, dat deels van teohnisch- juridischen aard was, anderdeels een herhaling van het algemeen debat. Het slot liet zich trouwens voorzien; het amendement werd met 40 tegen 22 stemmen verworpen. De Kamer was toen tenminste voltallig. Dat was zij in den ochtend niet, of niet meer, toen de Voorzitter liet verstandige be sluit nam om de motie-Troelstra maar toe te laten. l>e heer Bolsius had te voren, na eedsaflegging, weder zitting geno men. Na de pauze hield de heer Rood- lruyzen de aangekondigde interpella tie-De Meester. Hij stelde deze vragen, die hij kon toelichtte 1. Waaraan is liet toe te schrijven, dat terwijl zich in Oost-Java reeds van begin Februari af een groot aan tal hoogst verdachte ziektegevallen hadden voorgedaan, deze eerst veel later officieel als gevallen van pest: zijn erkend en dat zelfs toen nog niet onmiddellijk hel Opperbestuur door' de Indische Regeering van de feiten is onderricht, ten gevolge waarvan de tijding luier te lande bet eerst door particuliere telegrammen werd verno men 2. Waaraan is liet toe te schrijven, dat niettegenstaande het peslgcvuar reeds lang dreigde, de Indische Re geering nog op 4 April aan den Mi nister van Koloniën seinde, dat in- structiën voor de opsporing van ver dachte gevallen en voor ratten verdel ging over geheel Java en Madoera in bewerking waren 3. Waaraan is het toe te schrijven, dat eerst op 9 April het reizigersver keer van en naar het besmet gebied is stopgezet, en waarom is zelfs toen liet goederenvervoer nog voortgezet, behoudens den uitvoer van de goede ren bedoeld in art. 8 der pest-orekmn, 1902 No. 112 4. Is de Minister van Koloniën over tuigd, dat thans van overheidswege voldoende maatregelen zijn genomen om de ziekte te bestrijden en haar voortgang te stuiten zoo ja, op wel ke gronden steunt die overtuiglilg zoo neen, welke maatregelen zullen dan verder nog genomen worden De Minister von Koloniën antwoord de, dat de eerste gevallen niet dade lijk onderkend weiden. Men moest zich door bloedonderzoek zekerheid verschaften en eerst daarna kon de Gouverneur-Generaal berichten ge ven. Wat clan ook geschiedde toen er zekerheid bestond. Dadelijk waren daarop maatregelen genomen van rattonvoidelging. desinfectie, isolatie. Blaam kon de Indische Regeering niet treffen. Zij deed aanstonds alles wat gedaan kon worden en noodig was, waartoe verbod van goederen vervoer, als ongevaarlijk, niet be hoorde. De geneeskundige dienst werkto kranig en met tact, getuige de medewerking der bevolking. De heer lloodhuyzen erkende, dat er goed was gehandeld, maar te laat, wat de heer Boogaa-rt niet toegaf, die de alarmeeirende berichten overdre ven noemde, de Indische pers roemde om haar gematigdheid en te strenge maatregelen zelfs afkeurde. Ook de Minister meende, dat als do heer Roodhnyzen zijn .antwoord nog eens nalas, tevreden zou zijn. Daarmee liep de interpellatie af. Heden 11 uur vervolg van het eeds wetje. EEN BRANDSTICHTER BETRAPT. Aa'n de marechaussee te Weerdin- germond is het gelukt een persoon uit Roswinkel te betrappen, toen hij be zig was het veen in brand te steken. NED. CENTRALE RAAD VOOR INTERNATIONALISME. De Ned. Cehtr. Raad voor Interna tionalisme heeft benoemd tot cere- ■voorzitte'r den hedr mr. T, M. C. As ser te 's-Gravenhage, totvoorzitter den heer Dr. A. Kuyper te 's-Graven- te laten doorschemeren. Pearman stelde maar één vraag U zegt, dat u op de trap stond en met het volle gezicht op de deur- van de studeerkamer, toen u het schot hoorde afgaan Was u op dat oogen blik op weg naar de studeerkamer Voor minder dan een seconde aar zelde Dick. Ja, zei hij, ik had mijn va der de hal door en .naar zijn studeer kamer hooien gaan. Ik wilde hem over iets spreken. De inspecteur sloot zijn notitieboek aarzelend, met zijn oog gevestigd op hetgeen hij daar geschreven had, alsof er nog iets was, dat hij gaarne op zou schrijven, als hij er maar toe kon komen, de daarvoor noodzakelij ke vraag te stellen. Misschien kwam hij hiervan terug door het waardige en pathetische verzoek, dat op dit oogenblik Lord Monksilver ont snapte. Geef mij je arm, Ravenscar. Ik moet naar huis. Dit alles hoeft mij al te zeer aangegrepen- Hoe dit zij, met een laatsten blik op hetgeen hij geschreven had, werd het boek dichtgeslagen, en na een paar woorden met Dr. Gidleigh gefluisterd te hebben, ging de inspecteur weg om zich bij zijn ondergeschikten te voe gen en hen bij te staan in een nauw keurig onderzoek, dat de gewoonte van hom edschte, maar waarvan li IJ heel scherpzinnig geneigd, was te den- hage, tot ondervoorzitter den heer' Jul. C. Bunge, Amsterdam, tot len sc-_ cretaris Mr. W. van Hoogenhuyze, Gvavcnhagé, tot 2en secretaris dca: beer Mr. J. Limburg, 's-Gravenhage, tot penningmeester den heer Mr. J, A. Loeff, 's-Gravenhage. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Aan den ingang van het dorp Heilo is juffrouw B. uit Warder door een auto, maarüi een Belgische familie was gezeten, overreden. Naur oogge tuigen verklaren had de chauffeur geen schuld. Juffrouw B. werd bij d'r. Hoekstra binnengedragen on de ze vond haar toestand zoo e'rnstig, dat hij voor het behoud van haar le ven vreesde. Zij kon onmogelijk ver voerd worden, daar dc ribben ge broken en haar torst geheel inge drukt is. Nader wo'rdt gemeld: de vrouw is overleden: BOND VAN VRIJZINNIGEN. Do afdeeiing Friesland van den Bond van Vrije Liberalen heeft zich aangesloten bij den Bond van Vrij zinnigen in Friesland. LANDVERHUIZERSVERKEER DOOR PRUISEN. Men meldt uit Oldenzaal: Dinsdagnamiddag is onder politie- goleïde op last der grensautoriteiten te Bontheim naar Oldenzaal terugge bracht omdat hij geen paspoort be zat-, een naar zijn land terugkeerende Russische landverhuizer, behoorende tot oen transport dar Uranium Steam ship Cy. cn bestemd voor Mlawa. Ilij bad zijn paspoort vermoedelijk verlo ren. Hij is naar Rotterdam terugge zonden. DE a.s. GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN TE AMSTERDAM. In een drukbezochte vergadering van de R. K. kiesverecniging in dis trict IX werd besloten de candidatuur in dit district door de Anti-Re v. kies- vëreomging „Nederland en Oranje" te stollen, over te nemen. Als cand-i- daat werd genemd de heer Th. G. Ruijs. PRINS HENDRIK TE LONDEN. De Londensche berichtgever van 't Hbid, schrijft „Naar ik verneem heeft Z. K. lf. de Prins der Nederlanden zich welwil lend bereid verklaard aan te zitten aan. een lunch, hem aan ie bieden dooi den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en de besturen de r.,Nederi. Ver." (Dutch Club), het „Koning Willems fonds" en de „Ned, Kam.ec van Koop handel", tï'dens bet Verblijf van Z. K. II. te Londen ter gelegenheid der Kro ningsfeesten. De lunch zal vermoede lijk plaats hebben in do lokalen der „Ned. Ver." in Sackville Street op Dinsdag 20 dezer. Ook wordt liet hoogst waarschijn lijk genoemd, dat Z. K. II. op Zondag 25 dezer de Godsdienstoefening iu do lloliandscho Kerk in Austin Friars zal bijwonen." NUT VAN 'T ALGEMEEN. (Vervolg). Blijkens het jaar-verslag telde het Nul. op 1 Maart '1911 13852 leden in 285 departementen. Het aantal bui- tengewono leden bedraagt 527. In aansluiting met het jaarverslag uitte de voorzitter woorden van er kentelijkheid jegens Dr. C. C. J. Teer link, te Velp overleden, die der maat schappij een bedrag van f 85,000 na liet (applaus), onder beding, dat de rente van dit kapitaal zal dienen tot bevordering der opvoeding en van het onderwijs, onafhankelijk van kerkelij ke dogmata, in tegenstelling van dut van de bijzondere school met clericale richting. (Applaus.) Namens het hoofdbestuur dood Mi. II, A. E. Modderman mededeelingen omtrent het Niéuwenhuyzenfonds en de Nutscommissie voor onderwijs. Hieruit bleek, dat deze commissie op dezelfde wijze als vorige jaren werkzaam was geweest op hel gebied van het onderwijs. Warme woorden van opwekking deed spreker hooren, om dool te ne men en belangstelling te toonen voor de Nutscommissie voor het leger on derwijs, want het hoofdbestuur is we' tevreden, maar niet voldaan. Het is dringend noodig, aldus mr. Modder man. dat het Nut blijft opkomen voor! het ónderwijs, wars van elke kerke lijke inmenging en dit te meer, wijl de overheid op verschillende plaatsen liet openbaar onderwijs tegenwerkt, waartegen spreker een woord van. protest liet hooren. in een uitvoerig betoog riep mr. Modderman aller toe wijding en medewerking en ook aller finoncioelen steun in, om de Nuts commissie voor het onderwijs zoo ken, dat liet geen resultaat zou ople veren. En nu werd het tooneel van het groote geheim verlaten, behalve door hen, die den laatsten dienst kwamen bewijzen aan Chaloner Wonslade. Maar allen werd hun zonder uit zondering liet bevel opgedragen,- dat Mr. Pearman liun meedeelde om in geen geval de krijtlijn uit te wis seleen, die hij om de plok op het kar pet had getrokken, waar het pistool gevallen was. HOOFDSTUK V. Verborgen. De auto. die Mr. Carter Ravenscar van het Waterloo-station had ge bracht, bleef aan het einde van do Ward our straat staan en de passagier stapte er uit. Na betaald en den chauffeur zijn afscheid gegeven te hebben, liep liij. snel de vuile straat verder door en ging een winkel bin nen. Zooals veel van do winkels in dlo buurt, was hij geheel gewijd aan den verkoop van tweede-hands-arti kel en van meer of minder waarde. I-Iet stoffige interieur stond opge hoopt met allerlei goederen, het een in niets gelijkend op het andere, be halve in één opzicht dat zij geen van alle nieuw» inaar de meeste oud, heel oud waren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6