w illen optreden, maar deze heeft om persoonlijke redeneu daarvoor be dankt. Wie zal er nu voorgespannen wor den Do gissingen zijn in dit geval zelfs in ilijk. Toch hoe 't ook gaat wordt algemeen aangonomon. dat de Schoolwet zeker niet voor 1912 in be- hruideHng zal komen, opdat eerst de kiezers bij de stembus hun uitspraak zullen kunnen doen. Het denkbeeld, door Amerikaan- sclie vredesvrienden ter behandeling In de aanstaande Haagscho Vredes conferentie voorgesteld, om n.l. IJKT VERSTREKKEN VAN LEENIN GEN AAN OORLOGVOERENDE LANDEN door financiers van neutraio staten te verbieden, heeft steuu gevonden bij den Londenschen bankiei Speyer, die daaraan in „Leslie's Weekly" een ar tikel wijdt. De heer Speyer vraagt W aarom zouden, indien twee natiën in oorlog geraken, zonder dat ze eerst getracht hebben een bitrale schik king u t stand te brengen, de andere, neutrale, mogendheden zich niet ver binden geen der oorlogvoerenden II- nuncieel te steunen en zorg dragen, dat haar banken en bankiers een 1 strikte neutraliteit in dit opzicht hand haafden Indien geen financieelen steun van buiten kan worden verkre gen, zouden slechts weinig natiën zich willen blootsteilen aan liet ge vaar van een bankroet. Enkele oor logen zouden aldus zeker geheel ver meden worden en de oorlogeu, die nog govoord werden. •"-•••'■ zeker slechts zeer korten tijd duren. Kn de heer Speyer wijst dan verder oi> het onlogische, dat men den neu tralen toestaat aan de oorlogvoeren den geld te zenden, terwijl men inter nationale overeenkomsten treft, waar bij verboden wordt d«o oorlogvoeren den schepen en oorlogsmaterialen te 6turen .welke juist van dat geld ge kocht moeten worden. DE WIJNONLUSTEN IN FRANKRIJK zijn gister weer in de Fransche Kamer tor sprake gekomen. Behandeld werd do motie-Meunier, waarbij werd voor gesteld de uitvaardiging van het be sluit op de begrenzing van do Cham-; pagne uit te stellen. Minister Caiilaux wees de Kamer; op de ernstige gevolgen, die deze mo tie zou kunnen hebben, daar zij de xegoering wil beletten een gedeelte van haar taak te vervullen. l)e „Conseil d'Etat" is zoo vrij ge laten in het nemen van zijn besluit, dut do opvatting van den regeerings- commissaris niet den doorslag heeft kunnen geven. ..Gij hebt zoo vervolgde de mi nister beloofd het besluit van de „Conseil d'Etat" goed te kernen en; zijn beslissing moet dus ook worden aanvaard. Zoodra het besluit afgekon digd is, zal de regeering trachten een rekbaarder stelsel te vinden, waar door een belangenstrijd tusschen ver schillende deelen van het land verme den wordt. De regeering zal echter de afschaffirte der delimitatie niet ter hand nemen, zoolang de Kamer den maatregel niet heeft goedgekeurd, 'door welken aan den wijnbouw wet telijke zekerheid wordt gegeven. De Kamer nam daarop met 294 stem men tegen 181 een motie aan, door de regeering aanvaard, waarin eerbied voor do wet en de orde wordt te ken nen gegeven. De uitspraak blijft dus gehand haafd. Een deel der wijnbouwers blijft dus ontevreden, zoodat de kans voor nieuwe onlusten blijft bestaan. DE OPSTAND IN ALBANlë. blijkt nog wel wat erger te zijn, dan de Turksche berichten het willen doen voorkomen. Uit Belgrado wordt ge pield, dat onder het Albaneesche volk talrijke proclamaties zijn verspreid voor het oprichten van een zelfstan dig Albanië. 200,000 exemplaren van dit stuk zijn uit Italië of Oostenrijk ingevoerd. De Miridctenhoofdman Trencio Tohi is voorloopig tot alge meen opperhoofd voor Albanië be noemd. Door deze benoeming on do procla matie is de strijd opnieuw en hefti ger uitgebroken. Bij Koplik had een bloedig vecht plaats, dat 16 uur duurde. De Arnauten verloren een groot aantal gewonden, ma air aan Turksche zijde moeten ook 200 MAN GEDOOD OF GEWOND zijn. Door het succes aangemoedigd zijn nieuwe vrijkorpsen opgericht. Over den aanval der Arnauten op Alessio wordt gemeld, dat 1000 man daaraan deelnamen slechts 300 wa ren goed ^ewapend, de rest had hou- weclen, yatagans en revolvers. Tor gut S Chef kei kon nog slechts twee ba taljons naar de bedreigde streek zen den. De opstandelingen plunderden, een wapenmagazijn en sneden de te- li-'-. raaflijnen door. Door het verbranden van kazernes en wachtposten hebben de opstande lingen den lurken reeds groote scha de toegebracht. Er komen geregeld berichten over een DREIGENDE REVOLUTIE IN VENEZUELA. Volgens de ..New-York Herald" wor den de toebereidselen om do regeering van den president Gomez omver te werpen door den oud-minister Vos- quez <?leid. Deze ontkent evenwel ten stelligste, dat Castro achter de bewe ging staat. Zou dit wel heusch waair zijn Dit bet Staatsblad. DE NIEUWE BEPALINGEN OM TRENT DE HEFFING VAN IIET SUCCESSIERECHT. 2 (Slot). Behalve hetgeen wij reeds in ons eerste artikel ten voördoele van de gewijzigde successiewet loonden boe ken, bevat zij nog eenige kleinere ver anderingen, die ongetwijfeld mede nis vorbete'ringen mogen worden aan gemerkt. Zooals waarschijnlijk bekend is, be vat dd successiewet oenige v "r ij- stollingen, welke uit een oog punt van billijkheid daarin zijn opge nomen. De gewijzigde wet nu gaat uit van het beginsel, dat de ver krijging van kleine erfdeelen en legaten behoort te worden ontlast, door uitbreiding van die vrij stellingen. Dit geldt ook voor de zoo genaamde rechte lijn (in hoofdzaak vererving van ouders op kinderen), maar kon voor die verkrijging niet worden toegepast zonder eene daar mede gepaard gaande geringe ven- hooginig van het percentage voor de verkrijging van aanzienlijke bedrag gen, De rechte lijn toch draagt ver- weg het leeuwenaandeel in de succes sierechten bij. De hoogero opbrengst der belas ting, door de gewijzigde wet beoogd, wordt verkregen door verhooging van het percentage voor verkrijgin gen in do zijdlinie (broers en zusters, neef en nicht, enz.) en door niet ver wante personen. Practiscli komt dit hierop neer, dat voortaan hot volgend percentage zal worden betaald; waarbij men in aan merking heeft te nemen, dat de op centen en het overgangsrecht voor het vervolg met het successierecht versmolten worden en men dus niets anders of niets meer dan die percen ten betaalt, 1. Door bloedverwanten in de reoh- te nederdalende lijn of door de(n) echtgenoot, terwijl afstammelingen uit het huwelijk aanwezig zijn, een en eon half percent (tot dusver 1 Bij I 50.000 begint de p'rogressie en het hoogste recht is 2 1/2 2. Door bloedverwanten in do rech te opgaando lijn (wanneer b.v. ouders van kinderen erven), vier percent (tot dusver 3 Bij f 10.000.— begint hier reeds de progressie en het hoog ste recht bedraagt 5 1/2%. 3. Door den echtgenoot van den an deren echtgenoot, wanneer geene af stammelingen uit het huwelijk aan wezig zijn, zes percent (tot dusver 4 Bij f 10.000.begint hier de progressie en liet hoogste recht is 9 4. Door broeders en zusters van broeders en zusters, zeven percent (tot dusver 4 De progressie begint hier reeds bij 5000.en het hoogste recht bedraagt 12 5. Door afstammelingen van broers en zusters, door ooms en moeien, oud ooms en oud-moeien (van elkander), tien percent (tot dusver 6 De pro gressie begint hier ook bij f 5000.— en het hoogste recht beloopt 15 6. In alle andere dan de hierboven genoemde gevallen, bij vererving dus door verdere bloedverwanten en vreemden, vijftien percent (tot dusver 10 Ook hier begint de p'rogressie ibij f 5000.— en het hoogste recht is 20 Wanneer nu echter in de gevallen onder de nonuners 4 en 5 genoemd, ten gevolge van een testament meer geërfd wordt dan men zonder testa ment zou hebben verkregen, wordt het Techt respectievelijk met 8 en met 5 percent vc'rmeerderd. Wat nu meer speciaal dc progressie betreft, is terecht, ter bevordering eener gelijkmatige werking, aange nomen dat, zooals reeds uit de boven staande opgaven kan worden opge maakt, bij verkrijgingen boven zeker bedVag niet al het verkregene voor het percentage in één klasse mag worden ingedeeld. Telkens wordt al leen over liet meerdere boven zeker bedrag een liooger percentage gehe ven, tot het hoogste recht bereikt is. Hierdoor worden ook onbillijke hef fingen vermeden ten aanzien van die veTkrijgingen, welke de grens van eene reeks slechts met een gering be drag overschrijden. De aanvang s-percentages zijn zoodanig gesteld, dat van k 1 e i n o verkrijgingeu voortaan minder belas ting zal worden betaald, dan tot dus ver betaald zou zijn geworden, i n- d i e n liet recht van overgang fen de 3j opcenten met het successierecht ve'rsmolten waren geweest. Bij het aanvangspercentage komt dan de progressie. Het hoogste tarief is, zooals wij gezien hebben, niet ver der opgevoerd dan 20 terwijl thans het hoogst mogelijke recht ruim 16 1/2 bedraagt. Wat de regeling der vrijstellingen betreft moet nog het volgende wor den opgemerkt: Bij verkrijging door bloedverwan ten in de rechte lijn en door den echt genoot met kinderen, is de vrijstel ling voor eiken verkrijger afhanke lijk van het door hem geërfde be drag. In andere gevallen is dat ech ter niet zoo. Do vrijstelling is daar afhankelijk van het saldo der nala tenschap. Bedraagt dit saldo moer dan f 300.—, dan is elke verkrijging belast en is dus de verkrijging door den eenen erfgenaam van invloed op de belastingplichtigheid va& den an deren. Deze fout moest worden weggeno men, terwijl het tevens aanbeveling verdiende om de verkrijging van klei ne erfdeelen en legaten door uitbrei ding van de bestaande vrijstellingen ie ontlasten. Voortaan zal dus ten aanzien van alle verkrijgingen het beginsel wor den toegepast dat de vrijstelling voor eiken verkrijge'r uitsluitend afhanke lijk is van het bedrag dat door hem verkregen wordt. Verder zal, als de grens der vrij stelling overschreden wordt, om een geleidelijken overgang tot de volle belasting te ve'rkrijgen, toch nog voor alle verkrijgingen een gadeel- tel ij k e vrijstelling worden toege past. Tot dusver was dit ook a 11 e en het geval, wanneer bloedverwanten in de rechte nederdalende lijn en echtgenooten met kinderen erven. Voor verkrijgingen door bloedver- wanton in de zijdlinie en in de ge vallen waa'rin het hoogste recht gehe ven wordt, ia de grens der vrijstel ling nu gesteld op f 300.Dit is vol gena do bestaande regeling het maximum dat vrij kan zijn, n.l. als de nalatenschap door één per soon wordt verkregen. Voor verkrijgingen door bloedver wanten Sn de rechte opgaande lijn (b.v. als ouders van kinderen erven), en door echtgenooten zonder kinde ren (die van elkander erven) is deze grens op f 1000.— gesteld. Deze ver krijgingeu worden in dit opzicht ge lijkgesteld met verkrijgingen door bloedverwanten in do 'rechte neder dalende lijn. En wat nu betreft de laatstbe doelde verkrijgingen (die In de rechte lijn en tusschen echtgenooten met kinderen (wordt het nu reeds vrijgestelde bedrag van f 1000.ver hoogd met f 300.voor leder jaar. dat de verkrijge'r jonger is dan 21 ja ren; omdat, naarmate de leeftijd van don verkrijger verder vorwijderd is van het tijdstip, waarop hij in zijn eigen onderhoud zal kunnen voor zien, de heffing van belasting van 't vaderlijk of moederlijk örfdeel voor hem meer bezwarend wordt. Afgescheiden van de vroeger reeds gemaakte opmerking, dat van een poging iet grondige hervorming van het successierecht hier géén sprake is, en van het bezwaar dat deze nu wel vooï vele jaren zai verschoven zijn, hebben wij met zonder genoegen van deze wet kennis genomen. Op zich zelf bevat zij eenige verbeterin gen, waarvan de wenschelijkheid sinds lang was ingezien. W. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per 'regel. Mooie witte tanden door een ge regeld gebruik van Oolo Tandpasta met pepsrmantsmaak. Overal ver- krugn. a 12'/,. Ij, 25 en 30 p. doos. Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of St. Davo-kerk, te Haarlem, op Dinsdag 13 Juni 1911, des namiddags von 1 tot 2 uur, door den lieer W. Ezerman. Programma No. 1. Con eert fantasie, A. Hesse. No. 2. Canzonetta, J. Rhcinberger. No. 3. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b.Allegro maestoso. c. Fuga. No. 4. Meditation No. 2, A. Guil- mant. No. 5. Aria Mondnacht, R. Schu- Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur werd aanbesteed het malton van werken tot verdediging vnn de Noordzeekust, bezuiden nanl 9.800. Minste inschrij ver is RL Waalder te Alkmaar voor f 61.590. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Minkels, Ged. Volderagracht 47, eene portemonnaie met inhoud. L. Poppe, Teding van Bérkhoutsfcr. 8, een bril. H. H. Spangenberg, L. Veerstraat 26, een ledige portemonnaie. v. d. Laan, Schagchelstraat 39, een rozenkrans. T. Veldhuijsen, Giérstroat 74, een knipmes. K. Hoogkamer, KI. Heiligland 65, een medaillon. D. Olijdam, Magdalenasteeg 13, een gouden horloge. A. Aukes, Voorhelmstraat 12, een kinderhalsketting. N. J. Vos, Oosters fraat 16, een hond. A. Frijn, Leidscheplein 48, een da- meslaschje, inhoudende postzegels. F. Burggrave, Raamsteeg 18, twee vleugels van een vischfuik. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 31 Mei tot en met 6 Juni kwamen ter kennis van d6n Centralen Gezondheidsraad 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphthe- ritis te Haarlem, 1 geval van rood vonk te Velsen en 1 geval van -diph- theritis te Zandvoort. Uit de Rechtszaal MELKVERVALSCHING. H. M. R., veehouder te Hillegom, had zich in de 'namiddagiz/itting te verantwoorden wegens het verval- schen van melk. De man heeft op 31 Januari aan den heer A. Th. v. Lie- rop, melkslijter te Hillegom, melk ge leverd, die met water aangelengd don heer Van L. geen kennis, terwijl de nheer Van L. geen kennis, terwijl hij volgens contract de melk leveren moest, zooals die uit de koe komt. Bekl. ontkende water bij de melk gedaan te hébben. Van L. vertelde, dat hij verleden jaar Juni reeds klachten m or te dun ne melk gekregen had. Toen had hij R. aangesproken, deze bekende wa ter gebruikt te hebben, maar beloof de het niet mee'r te zullen doen. Niettegenstaande die belofte was de melk vele malen weer dun. Van L, raakte zelfs goede klanten kwijt, e'n leed vrij belangrijke schade. Eens heeft R. f 70 k I 80 schadever goeding gegeven. De scheikundige N. v. d. Sleen bracht als deskundige verslag tdt. Deze heeft een onderzoek naar de door de politie genomen monsters ingesteld. De heer Van der Sleen is tot de con clusie gekomen, dat een der monsters met 40 water ve'rvalscht was de andere genomen monsters bevatten zuivere melk. Mr. Hoyer achtte beklaagde's schuld voldoende bewezen en eischte 2 maan den govungonisstraf.: Rubriek voor Vragen Geabomicerden hebben het voorrecht, vragen op voraohlilend gebied. mitB voor beantwoording vatbaar, ia to zenden bij de Itednctic van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat fiü. Allo antwoorden worden geli col kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niot volledig nnam en woonplaats van don inzender vormeloon wordt goen aandacht geschonken, VRAAG. Mijn zuster, in bolrekking als dienstbode te Amsterdam, heelt een bewijs van onvermogen aange vraagd voor boedelbeschrijving. Zij is niet ïu stunt om proceskosten enz. te betalen. Moet zij hiermede genoegen nemen 7 ANTWOORD. Heel duidelijk is uw vraag ons niet. Wanneer u bedoelt of zij er genoegen mee moet nemen of dat bewijs haar al of niet wordt uit gereikt, dan is ons antwoord beves tigend. Is dit uwe bedoeling niet, dun zult u ons nader moeten inlichten. VRAAG. Mijn baas heeft mij ontsla gen, omdat ik het bedongen loon niet kan verdienen. Nu kau ik wel weer werken ,moar van 94 uur. Moot ik daarmee eenoog-en nemén ANTWÓOKD. Zeker, de baas mag den dienst opzeggen, als hij den wet- teiijken termijn maar in acht neemt. Dat hij dit met heeft gedaan, wordt door u nieL beweerd. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. DE GEMEENTERAAD. Donderdagavond zou er raadszit ting zijn. Acht uur! Een goedig agen- da'tje, mot wat benoemingen en „fi- nancicole punten," een overneming van wegen der Eerste Kennemer Bouvvmaatscliappij voor de belangrij ke som van één ganschen gulden... 't golieel voorspelde een korte en wei nig belangrijke zitting. En zelfs tuin die bescheiden ver wachting voldood de Raad niet. Om acht uur zaten boven, in de raads zaal, do burgemeester! en de secreta ris plus twee leden: de heeren Te- ding van Berkhout en Van Hulst en de wethouder do Waal Malefijt. Beneden, in de wachtkamer, vier journalisten, de bode en één man „publiek". Boven werd gewacht op de leden, die den Raad meer voltallig en dus competent tot het nemen van besluil ten moesten maken. En beneden wachtte mon méé. Niemand verscheen. Ware -het wèl gebeurd, dan zou dat trouwens een verwonderlijk feit zijn geweest. Want vier leden waren buitenslands, één ongesteld weer een ander verhinderd enzoovoorts. Te kwart over achit was er voldoen de zekerheid verkregen, dat de Raad onvoltallig was en het blijven zou. En even later deed de bode den bur gemeester den wethouder, de twee le den, do vier verslaggers en den ee- nigen toeschouwer- uitgeleide. Zoo eindigde de niet begonnen Bloemendaalsche raadszitting van S Juni 19111 HAARLEMMERMEER. Mond- en klauwzeer. Dagelijks komen er ten gemeente huize een aantal aangiften in van veehouders, onder wier vee deze ge vreesde ziekte is uitgebroken. Bijna dagelijks komen er sterfgevallen voor onder de aangetaste heesten, welk-veo meestal geslacht en, na goedkeuring van het vloosch, naar de omliggende steden vervoerd wordt. Bij een landbouwer stierven zelfs drie kooien in den tijd van twee da gen, terwijl een vierde op sterven ligt. Voor dien man is het een groote schadepost, daar het Rijk voor de ge- stoivou dieren geen vergoeding geeft, terwijl do vorkoop van het vleesoh en van de huid ook niet veel be toekent, wanneer alle onkosten er af gerekend zijn. Men hoopt spoedig op ander weer, daar vrij algemeen wordt aangeno men, dat het droge zonnige woder het toenemen van de ziekte bevordert niet alleen, maar ook zeer van invloed is op do voorkomende sterfgevallen on der liet veo, dat Chans niet zoo good bestand schijnt te zijn tegen deze ziekte. Schade. Een groot rijtuig, een zoogenaamde „Jan-Pleizier", waarin eenige perso nen zich bevonden, cEè een uitstapje deden, hield eenige oogenblikken rust voor de herberg van Clay, aan den Hoofdweg, hoek Vijfhuizerweg. Ter wijl ieder zich binnen wat verfrischte geraakten door de eene of andere oor zaak de paarden verschrikt en sloe gen op hui. In razende vaart ging het den Hoofdweg af, den grooten wagon achter hen aan slingerend. Bij den Spaarnwouderweg gekomen, renden zij eensklaps het kerkplein van de R.-K. kerk op, doch hierbij kwam do wagen tegen liet ijzeren hek terecht, met het gevolg, dat de paarden door den schok ineens stil stonden. Het hek werd zwaar beschadigd, terwijl het voorste gedeelte van het rijtuig in elkaar werd gedrukt en ge heel versplinterde. Het rijtuig moest worden achtergelaten en met een paar geleende rijtuigen werd de te rugreis aanvaard. De toegebrachte schade is niet gering, dooh persoon lijke ongelukken kwamen er gelukkig niet voor. VELSEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school te Santpoort is benoemd do heer M. J. Zuidwest In deze -rem een te komen thans 30 gevallen van mond- en klauwzeer voor. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: P. Sauer, Keulen, idem, H. Heijden, Keulen, idem. D. Slis, Middelharnis, Hotel 'd'O- range. Dr. Vogthcrr, Heidelberg, id., 2 p. J. Vernaey, 's-Gravenhage, Idem. O. Eigaug, Maagdenburg, idem. Dr. Simon, Dusseldorf, idem, 2 p. O. Teck, idem, 2 pors. A. Peysers, Amsterdam, idem, 7 p A. Bielefeld, Bocholt, Duinweg. Mevr. Maass, MuMieim, idem. Juffr. Reese, Schmelm, idem. Fam. Brausewaldz, Dortmund, id., 2 pers. Mej. Tromp, idem, idem. Mej. Iauer, idem, idem. Mcj. Dahlhaus, idem, idem. Farn. Horovitz, Weenen, Quisisana, 2 pers. Fam. Binger, Amsterdam, Groot Badhuis, 3 pers. Fam. Boot, Hilversum, idem, 3 p. Fam. Wierdels, Amsterdam, id., 2 pers. Fam. Wagner, idem, idem, 3 pets. Fam. Dake, idem, idem, 3 pers. Fam. Carro, Elberfeld, idem, 2 p. Fam. Krull, Zaandam, idem, 4 p. Fam. Cnseanbroot, Arnhem, id. 3 p. F. W. Bamfard, Londen, idem. Fam. Wnhauzen, Amsterdam, idem 4 pers. W. Hamer, idem, idem. Fam. Dentz, idem, idem, 3 pers. C. M. de Witt Huberts, idem, idem. M. Hertz, idem, idem, 3 pers. J. N. Hendrix, iilcm, -.dem, 5 pers. A. W. Goedkoop l)uys, idem, idem 2 pers. A. Hymans, idem, idem. E. D. Engelberts, Arnhem, id., 5 p. Fam. Royaards, Heemstede, idem, 3 pers. Fam. Tideman, Don Haag, idem, 5 pers. Fam.'Maas. Haarlem, idem, 5 pers. Fam. Euwen, Hilversum, idem, 6 pers. A. L. Bruyne, idem, fdem. Mevr. Middelbeek, Utrecht, idem, 3 pers. Fam. Honig, Koog aan de Zaan, Ld., j. van Kessel, Nijmegen, idem. E. Berkus, Amsterdam. Haltestraat 58, 4 pers. E. Miklosffy, id., id., 4 pers. M. Haverman Sonner, id., Nieuw- slraat 25, 2 pers. H. W. G. Ceiiijn. id.. Haltestraat 12, 3 pers. C W. Mathes, id., Boulevard P. Loot 1, 2 pers. Fam. Paanakker, id.. Buitenrust, 6 pers. I. M. Rennet, Brussel, Kurhaus. 2 p. Berrstein, Nordhorn, id., 2 p. Van Deiden, id., id., 2 p. Jansen, id., idem. Berastein, Hannover, id. J. Dickmaim, Amsterdam, id., 8 p. H. F. Bekker. id., id., 2 p. II. M. Respond, id., id., 4 p. G. Menke, id., id., 2 p. L. E. Postsunnis, id., idem, 3 pers. D. Dobbelniann, Dordrecht. Groot Kijkduin. J. van Houwen in ge, Nijmegen, id. M. F. Formyne, Tiel, id. H. van Tricht, Haarlem, id. I. Rosenbaum, Keulen, Hotel d'Orange. A. Mecklenbroicb. id., id. N. Naiendam, Kopenhage, id. Fam. Burgers, Duisburg, ia., 2 p. L. Neuberg, Amsterdam, Marina, 5 pes. E. Kruinders, Hilversum, id. S. de Clercq, Aerdenhout, i<L J. E. Scbarpf, Arnhem, Hotel d'Orange. E. A. Firowein, id., id., 8 pers. J. Lems. id., id., 2 pers. A. Johannesse, Rotterdam, id., 2 p. A. A. Laurillard. id., id., 4 pers. O. Ruist, Dusseldorf, id. 2 pers. T. Dresden, Amsterdam, id., 2 p. J. Davids. Bonn, id. Fam. Wvngart, Luitz, id., 2 pers. Fam. Satter, Keulen, id.. 2 p. Binnenland HET KONINKI.T.TK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Zooals we reeds meldden werd er gister in den namiddag een rijtoe'r gemaakt en daaraan verbonden een bozoek aan de tentoonstelling van de Maatschappij „A'rti et Amicitïae". Over het Kokiu werd naar het ge bouw van Arti gereden. Dit gebouw was inwendig fraai met planten, hoofdzakelijk palmen en bloemen ver sierd. Aan den Ingang der eveneens kwistig versierde vestibule werden H. M .en Z. K. H. door het bestuur van „Arti et AmLcitiae", bestaande uit de heeren Prof. Bart von Hove, voorzit ter, A. F, Reiche'r, secretaris, G. H. Breitner, Ed. Karson en C. G. 't Hooft ontvangen e'n verwelkomd. Aan den ingang wachtte H. M. de Koningin een aardige attentie; Haar werd namelijk door het dochtertje van een der bestuursleden een fraai- o'n ruiker overhandigd, waarvoor de Koningin de Ideine met eenige minza me woorden dankte. Naar boven geleid, werden de le den der commissie voor de Kunstza len, nl..de heeren A. M. Gorter, voor zitter, M. Monnickendam, Ed. Frank fort, secretaris, Prof. N. v. d. Waay en A. Hesselink aan de Hooge Gasten voorgesteld, waarna het bezoek aan de tentoonstelling, die reeds ettelijke maanden geopend is, een aanvang nam. Allereerst werd de groote lcunst- iaal bezocht, daarna de kleinere. H. M. de Koningin werd rondgeleid door den voorzitter van A'rti, den heer Bairt van Hove, 'die tevens H. M. op Haar verzoek inlichtte, terwijl Prins Hendrik, door den voorzitter der Commissie voor de KunstzaJeh, den heer A. M. Gorter, rondgeleid werd. Na afloop van het bezoek betuig den zoowel de Koningin als Prins Hendrik Hun ingenomenheid met het gez.one, waarna afscheid genomen werd. Toen Zij weer buiten het gebouw verschonen stegen luide toejuichin gen uit do wachtende menigte op. Di rect nadat de Koningin en Prins Hen drik en dc gevolgen hadden plaats ge nomen, zette de stoet zich in bewe ging en werd met een grooten omweg langs Oude Turfmarkt, Sophiaplein, Reguliersbreesfraat, Thorbcckcplein, Heo'rongracht, Koningsplein, Singel, Spui, N. Z. Voorburgwal, Martelaars- gracht en Stationsplein, waarbij de Koningin en de Prins telkens de har telijke toejuichingen van het publiek minzaam beantwoordden, naar liet Cenlraal-Station gereden, ter a Dia ling van H. M. de Koningin-Moeder. Deze arriveerde om 2 uur 54 vergezeld van eemge dames en heeren van Haar gevolg. Hartelijk werd de Koningin- Moeder door Haar beido kinderen begroet, terwijl ook de gevolgen der Vorstelijke personages wederkeerig de Vorstinnen eerbied.g begrootten. Op den weg naar het Paleis werden de Vorstelijke personen door vele be langstellenden hartelijk toegejuicht. Gistermiddag heeft het Prinsesje nog een bezoek aan Artis gebracht. Juliana had veel schik in dc dieren •en vermaakte zich uitstekend. Het hofbal was gisterenavond zeer druk bezocht. Te 9 uur deed Hare Majesteit Hare inlredo in de zalen, vergezeld vail II. M. do Koningin-Moeder en Z K. II. Prins Hendrik. Hare Majesteit was gekleed in een lichtbruin zijden kleed met kanton overkleed. H ire Majesteit droeg liet nationale huldeblijk, doch geen orde. H. M. de Koningin-Moedor was ge kleed in een japon van licht blauw grijs moiré, terwijl de Prins in gene raalsuniform was. Het eerst begaf de Koninklijke fa milie zich naar de balzaal, waar zij zich gedurende een kwartier ophield. Vervolgens begaf men zich naar de burgerzaal, waar direct de corelo eon aanvang nam. Eerst liet H. M. zich voorstellen aan de leden van liet „corps consulaire", dan aan vele da- nies en tal van autoriteiten. Te Jiulf twaalf trok Hare Majesteit zich in Hare vertrekken terug. Het Hbld. schrijft nog over de ao- dliontto van gistermorgen Op een der zetels in de Burgerzaal zat heel den ochtend want haar naam was een der laatste, die afge roepen werd een aardig meisje iu het wit, met een pakje en oen ruiker witte rozen op den schoot, 't Was de 13-jar.go Dina Bloemendal, die voor den poppenwagen van het Pr.nscsje een kleedje geborduurd bad met een kroontje en de woorden „Prinses Ju liana" er op. Dat was dc inhoud van het pakje, dat, zij zoo zorgvuldig be-' waakte. Eindelijk werd de kleine dan tot de Troonzaal toegelaten en bood zij hare geschenken de bloemen waron voor de Koningin bestemd aan. TT M. aanvaardde het geschenk voor Haar Dochter en zeide, dat Zij het „erg aardig" vond. In een hoek van de Burgo'rzaal zat vanmorgen ook nog een tweejarig meisje, Roziria Heijligers, juist even oud als het Prinsesje, niet een ruiker bij zich. Na afloop dor audiëntie kreeg de kleine de gelegenheid om haar bloemen aan de Koningin te geven en met een hartelijk woord be dankte H. M. er voor. KONINGIN WILHELMINA NAAR BRUSSEL. Ter aanvulling van t bericht van gister schrijft de „Gazette" Do ontvangst door het gemeentebe stuur zal een geheel ander karakter dragen dan bij het bezoek van Keizer Wilhelm en President Fallières. Dit keer geen burgerwacht, goen mi litairen. Zooals dit behoort bij het be zoek van een Vorstin, zullen slechts jonge meisjes en bloemen hulde bron gen. Geurige slingers zullen do Groote Plaats en rlc huizen sieren. Dc scliool- meisjes, in het wit gekleed, worden opgesteld langs den wes. dien de stoet volgen zal. De binnenplaats van het stadhuis wordt herschapen in een bloemenhof. Hier zullen burgemeester en wethouders de vorstelijke gasten ontvangen en naai- de Gothische zaal leiden, waar een koor van Jonge da mes het welkomstlied zal zingen. Na het concert zal Koningin Wilhel- mina verzocht worden, der traditie getrouw, haar naam te zetten in het Gulden Boek om daarna op een tribu ne een défilé te zien voorbij trekken van do bezoeksters der stadsscholen, die allen, in het wit met oranjelinten getooid, bloemen in het corsage zul len dragen. Van elke school zullen tvvoo meis'es een tuil bloemen plaat sen aan de voeten der beide vorstin nen. Volgens de Gazette de Bruxellcs zal H. M. <lo Koningin op 28 Juli een be zoek aan het stadhuis brengen. Na een concert, waaraan uitsluitend da mes zullen medewerken, zal thee worden gedronken. II. M. zal oen stoet van meisjes zien voorbijtrekken, dia allen met oranjelinten getooid zijn. Twee kinderen uit iedere groep zul len con mand met bloemen aan de voeten van H. M. plaatsen. Geduren- do don ommegang door het stadhuis, zullen uitsluitend kinderen langs den weg, dien de vorstelijke personen zul- ilen volgen, zijn opgesteld. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. 1-Iet bericht, dat president Fallières van 3 tot 7 Juli naar Nederland zal gaan, wordt bevestigd. Men meldt uit Den Haag: Thans kan als zeker worden ge mold, dat president Fallières ver-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6