THUEÏtE's THEE - Be Fijnste Het Schoenenmagazijn is heden heropend. L. F. KEIJSER, Rex I nmaakglas S. J. van tien Broek, M fliQ fjmlf Grint - Schelpen I I Zand I I Gude Groenmarkt 2-4. de Koningin en de Koningin-Moeder. PETRÏE Co. Gr. Houtstraat 99a, Wed. J. A. B. VOOLLAIRE, RIJNLANDSCHE HYPOTHEEKBANK, Centrale Verwarming voor Woonhuizen, Bollenschuren, Kassen enz. H. J. J. BOUVY, Heemstede. voor Kinderspeelplaatsen J. VAN WIJK, Kantoor PIETER KIESSTRAAT 33 Magazijnen BROUWERSVAART 106 TELEFOON 748. P. VAN LEEUWEN ZOON, B. diamantkloover te Heemstede. Zij waren beschuldigd op 9 Fe- hruari in de Plantage Midden laan A. J. Schrikker te hebben mishandeld, de eerste door hem met de vuisten of handen te slaan of te stompen; de tweede door hem roet een stok te •laan. Beklaagde M. verklaarde zich met beklaagde B. te hebben bevonden in de Plantage Middenlaan. Op de Mul dergracht hoek Lepellaan reed de poster Schrikker, die B. volgde, be klaagde met zijn rijwiel aan. Beklaag de heeft hem toen in het gezicht ge- flugeu, terwijl bekL B. den poster met zijn stok sloeg. Beklaagde B. verklaarde al drie-en- een-haive Jaar door den A. N. D. B. te worden gepost. t 0. M. ei8chte tegen B, M. 10 boete of 5 dagen hechtenis entegen B. 2 boete of 1 dag hechtenis. De verdediger van B., Mr. Jul Kei zer protesteerde tegen 't posten van den A. N. D. B., dat beklaagde B. reeds tot zenuwlijder gemaakt heeft Pers-Overzicht DE MILITIE WET. ,,De Standaard" driestart, onder het spijtige opschrift „afgeluid" aldu3 over de aanneming van het voorstel Van Dr. Nolens Wat we eerst gevreesd hadden, toen weer hoopten, dat niet zou beuren, Is dan toch droeve werkelijk heid geworden de Militie wot Is voor deze zitting in de Tweede Kamer af geluid. En afgeluid niet door do oppositie, maar door de Roomsch-Katholieke bondgenooten, die nog wel op voor stel van Dr. Nolens, met hulp van de linksche groepen,-liet uitstel tot een feit maakten. Waar bleef nu het overleg Het overleg tusschen de drie groepen on derling, en hot overleg met de Regee ring Op zulk een wijs van handelen is noch voor de Regeering, noch voor de Coalitie peil te trekken. Een volgend jaar zal men de hin derlijke gevolgen van dit ondoor dacht besluit op zijn weg ontmoeten. Ons dunkt, althans had men de Regeering gelegenheid en tijd moe ten geven, om duidelijk te maken, wat haar tot het dringen op stoel be woog. „De Nederlander" spreekt van „een treurig votum", en zegt, van de argu menten van den heer Nolens, „dat ze wei zeer pour besoin de la cause sche nen uitgezocht te worden." Uit de Arbeiderswereld DE STAKING IN DE VENEN. De staking te Barger Oosterveen Dr., duurt nog voort, al geven nu en dan nog eenige ve'rveners toe. Vele arbeiders zijn intusschen naar elders vertrokken. Te Nieuw Weerdinge, Dr., schijnt van eenige toenadering tusschen de beide partijen vooralsnog niiets te zullen komen. Het aantal werklieden dat naar Duifcschla.nd trekt, Is groot. De schade is enorm groot wegens het niet bewerken der turf en bagger. Er is stilstand in zaken op alle gebied. De neringdoenden voelen de gevol gen der staking ook terdege in hun beurs. UITSLUITING IN ZICHT? De vereeniging van werkgevers in de texiiel-industrie van Munsterland heeft, volgens een bericht uit Osna- brück een vergadering uitgeschreven waariD nieuewe uitsluiting zal wor den voorgesteld, wanneer dan nog niet Ln alle fabrieken de geregelde arbeid is hervat. op den Amsfcel. De waterautomo biel. De nieuwste modes. Een ijverige studente. De meisjesgezel- len te 's-Gravenhage. Een zee manslegende. Vreemde acrobaten. Portretten enz. Koloniën Letteren en Kunst MEJ. RIKA HOPPER zal, naar het heet, het tooneel vaar wel zeggen, voornemens die verband houden met huwelijksplannen. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer van „De Aarde en baar Volken" bevat: Tanger. Otto Weiss over schrij vers. Budapest door M. C. van Rouversy van Nieuwaal. Het rijk van het rund. Een interessante vuurtoren in verval. Groote's al bum. No. 35 (van 7 Juni 1911) van Toon- kunstnieuws bevat: Agenda van do te Utrecht te houden éJgemeone verga dering. Anton Brucknez door Franz Grüflinger; Bruckner in Wlnd- hay en Kronstorf (1841—18-i5). Het laatst-verschenen nummer van „De Auto" bevat: Officieelo mededee- Hngen. Het beginsel van de gelijk matige gasvorming bij automobiel- motoren Een nieuwe regeling van het autobuswezen te Parijs. Stof- bindende middelen. Een vacantie- peisje per automobiel door België en Noordelijk Frankrijk. Een auto woonwagen. Een firma Gebrs. Nef- kens. Dunlop. De Amerikaan. Auto-vallen. Luchtvaart. Pa- rijs-Rome-Turijn. Motorwielrijden. Eeuige eenvoudige constructies. Ontmoetingen langs den weg. Een kijkje in de Amerikaansche motorin- tfustrie. Van hier en daar. Al lerlei. Ret laatst-verschenen nummer van „Pak me mee" bevat: Als voorplaat een portret van Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, den niemv-ben oom- den burgemeester der residentie. De Schoondochter van den duivel. Oud-Hollandsch Marktplein te Am- Sterdam. Koningin Mary on George V van Engeland. Goed voorbeeld doet goed volgen. Hulde aan Dr. Greshoff. Parijs-Madrid. Vlieg kamp to Soesterberg. Zeilwedstrijd HOE EEN PESTLIJDER WORDT BEHANDELD. Aan het verslag van het bezoek van den redacteur van het Soe'r. Handels blad aan de besmette «treek, ontlee- nen wij: Aan de drie dokters, die Zondag te La wang vertoefden (dr. De Vogel, dr. De Haan en dr. Doorenbos) en den overste-dokter Reiseger te Soorabaja, heb Ik gelegenheid gehad to vragen wat hun globale meaning was om trent den algomeenen toestand in het Malangsche. En hoewel zij natuurlijk allen een hoogst ernstig gezicht trok ken voor mijn rechtstreeksclie vraag, was toch hun opinie niet onrustwek kend. Verergeren doet de toestand in geen geval, doch evenmin veel ver mindereu en men zou dus kunnen concludeeren, dat de toestand sta- tionnaiT is, met een heel geringe iog in de gunstige richting. Op de thans gevolgde hestrijdings- methode hebben allen huil hoop ge vestigd. Evenwel krijgt men dan de moeilijkheid om, wanneer de ziekte eenmaal onderdrukt is, gedaan te krijgen, dat zij niet meer het hoofd opsteekt, zooals nu herhaaldelijk de cholera doet eü zooals in de meeste landen, waar eens pest heerschte, eveneens gebeurde. In nog geen der tot dusver gelever de pestcommentaren las ik iets om trent de wijze, waarop een pestlijder eigenlijk behandeld wordt en wat er gedaan kan worden, om de ziekte te bestrijden en te voorkomen. Nu dat, dunkt me, vrijwel een van de belangrijkste punten, die men, schrij vende over de pest in het Malangsche kan bespreken eh ik vond dan ook dat het op mijn weg lag, toon ik tij dens mijn onderhoud met genoemde medici daartoe in do gelegenheid was, eens wat nadere bijzonderheden te vragen. Cholera-patiënten of lijders aah an dere epidemische ziekten kunnen, in de meeste gevallen met medicijn of serum behandeld worden, om de ziekte in hevigheid te doen afnemen of te voorkomen. Echter tegen pest ziekte bestaat geeh medicijn. Nu is ef wel een serum, dat in Mantsjoerije bijvoorbeeld ln ruime mate is toegepast en de resultaten daaTvan waren, dat op de groote massa het sterfte-cijfer afnam minder personen werden aangetast; echter bepaald afdoende e'n bui tan go- gunstige resultaten werden tot dusver nergens genoteend. De behan deling en voorkoming ds dus voor' vrijwel alle medici nog een probleem. Wat men dan thahs doet, wanneer iemand door pest is aangetast? Wel, zooals men weet, zijn de schijnselen van pestziekte voorname lijk hooge koorts. Nu trachten de doktoren het zoo spoedig mogelijk daarheen te le.den, dat de te tuur afneemt. De behandeling komt daardoor vrijwel overeen met die van een lijder aan zware koorts i patiënt worden dan ook dezelfde ge neesmiddelen ingegeven. In enkele gevallen worden kaïnferünspuitingen gegeven, echter is er in dat geval ook zeer weinig hoop meer. Serum is ln de af deeling Malahg nog slechts m enkele gevallen aange wend, zoodat men op de resultaten daarvan geenszins af mag gaan. Wel constateerde men spoediger verette ring dór bubonen, wat op zich zelf een goed toeken is, echter een oordeel kan pas geveld worden, wanneer de medici in de gelegenheid zijn het se rum sytematisch toe te passen, en daarvoor is Ln Indië nog geen vol doende hoeveelheid aanwezig. Wanneer de Amsterdamsche ge meente-arts dr. Van Loghem, d£e thans onderweg is, in Malang zal zijn aangekomen, wordt dr. De Haan door hem vervangen voor het bacteriolo gisch onderzoek. Dr. Van Loghem Is ee'n specialiteit op dat gebied en daar voor dus de aangewezen man. Ik mag niet nalaten hier nog als mee rling van bevoegden neer te schrij ven, dat het gevaar voor pest op hoofdplaatsen en over het algemeen de lagoï gelegen streken zeer gering Is. De enkele gevallen te Soerabaja hebben dat bewezen, dooTdat ze vol komen op zichzelf stonden. Toch blijft voorzichtigheid in de hoogste mate aanbevolen en een eerste ver- easchto Is daarbij het Ln acht nemen van de grootst mogelijke zindelijkheid en hygiëne.. EEN ERNSTIG GESCHIL. Men sel'nt aan de „Sum Post", dat de chef van het desinfectie-sta tion te Lawang dr. Doorenbos door d'r. De Vogel na vrij hevige woorden wisseling is ontslagen uit zijn betrek king. Daar dr. Doorenbos weigerde zich te verwijderen, alvorens de chef hem eervol ontslag zou hebben verleend en de Regeering van de financieele gevolgen daarvan op de hoogte was gesteld, daar hij toch aangesteld was voor den duur der epidemie, riep dr. De Vogel de hulp der politie in. Onder politledwang werd dr. Doo renbus toen gehoopt heen to gaan. Volgens een lezing zou de ooi-zaak van het Incident zijn gelegen in het feit, dat dr. Doorenhos critiek moet hebben Uitgeoefend op de weinig af doende maatregelen, welke door dr. De Vogel genomen zouden zijn. Daarbij was d'r. Doorenhos verbol gen, dat zijn chef absoluut goen noti tie nam van zijn aanwijzingen. Door dr. Doorenhos is daarover toen zelfs telegrapliisch een beklag ingediend bij den directeur van het onderwij8 an den Minister van Kolo niën. Volgens diezelfde lezing zou nu ge bleken zijn, dat op 26 April J.L van 14 personen te Lawang op verzoek van dr. De Vogel één, nl. de van pset verdachte maut'rl der politie uit Pa- aoeiroean, niet werd geïsoleerd. Laiio en iuuiüouw NOG EENS BESPR0E1LNG DER AARDAPPELEN. Naar aanleiding van ous artikel over de besproeiing van het aardap pelgewas als bestrijdingsmiddel te gen de gevreesde ziekte, ontvingen we een vrij uitvoerig schrijven van een belangstellend lezer, waarin hij me dedeelt, dat hem gebleken is. dat bij sommige landbouwers de meening heersciit, dat de aardappelen door genoemde bespuiting in den nawin- tar en in het voorjaar in kwaliteit ver minderen. Hij zelf ontving zijn win teraardappelen uit Zeeland, van het eiland Schouwen, puike aardappelen, door tusschenkomst van een kennis,- die ze hem aanbeval, omdat zij niet bet spuitje (met de B.'sclie pap) had den gehad. Wij zijn den belangstellenden lezer dankbaar voor zijn medeleeling. Wij willen'echter dadelijk zeggen, dat wij in het schrikbeeld van „het spuitje" slechts onkunde en reclame kunnen zien gegronde klachten, klachten, die onderzoek konden lijden, die be rustten 0' wezenlijke ervaring, kwa men ons nimmer ter oore voor zoo ver wij weten, zijn nadeelige gevol gen, als door den briefschrijver ge noemd, van een beppriiling met d e- lj d e 1 e pap, nimmer geconsta teerd. Wel hoorden wij gelijke bewe ringen uit den mond van land- en tuin bouwers, ook van handelaars, die zelf heel geen ervaring dienaangaande hadden opgedaan, maar in hun on-; kunde en gekant tegen het nieuwe, maar wat babbelden. Evenals zij. die van den kunstmest, zonder ooit een korrel te hebben gebruikt, allerlei kwaads wisten of weten te vertellen, b.v. ook, dat die blauwe aardappelen geeft. De besproeiing met Bordeauxsche pap is niet van vandaag of gisteren in vele streken, ook in ons lftnd, vindt zij sedert laren vrij algemeen© toe passing. Daar hoort men en (lat moet toch voorkomen, als do vermel de bewering waar was geen klach ten over mindere kwaliteit. Slechte aardappelen heeft men overal, ook daar (dat zit 'm niet in do bespuiting) maar in die streken teelt men ook pui ke eetaardappelen, zoo heerlijk als die van den briefschrijver kunnen zijn. 't Is niet eens. maar iellooz© ma len bij vergelijkende proefnemingen (bij besproeide en onbesproeide per- ceelen) gebleken, dat de bespuiting r.iet enkel aan de kwantiteit, maar ook aan de kwaliteit dor aardappelen ten goede komt Ook bij volkomen ge zonde planten blijft het loof langer groen, het gewas groeit minstens 2 weken langer door. vandaar de ge noemde gunstige Invloed. Ook het zet- meelgehalte neemt toe. Het schijnt, dat de in de pap aanwezige koperzou ten do bladeren tot krachtiger en langduriger levenswerkzaamheid prikkelen. Waar deze goede invloed vaststaat, ln de praktijk sinds JnVen is gebleken, kan men moeilijk aanne men dat do bewering of meening van „sommige landbouAvors" iels anders is dan een los praatje. Was dit een algemeen eeconstateerd feit, dan zou van officieels zijde reeds lang dien aangaande een onderzoek zijn inge steld. Evenwel willen wij in dit verband opmerken, om misverstand te voor komen, dat de pap zeer wel vergifti gend op de bladeren kan inwerken. Dit kan het geval zijn, als de pap niet deugtals namelijk al het ko pervitriool niet door de toegevoegde kalk of soda is geneutraliseerd, niet is omgezet ln kopercarbonaat. Het haridelsinengsel moet dus voldoende soda bevatten om al het kopervitriool te kunnen neutrallseeren. Een be- paaldo hoeveelheid kopervitriool en soda, en deze stoffen in een onderling luiste verhouding (theoretisch is deze 70 30) zijn noodig. Wil men hierom trent geAvaarborgd zijn (en ook de ze kerheid hebben, dat men geen mindor- Avoardig n^edev krifgt) dan dient men aan te koopen onder contrAle. Men kan zelf de pap beproeven, door een stonnaald of het lemmet van een mes. gedurende een halve minuut er in te houden komt er een roodbruine aan slag, dan is nog vrij kopervitriool aanwezig. Men kan, als men de pap zelf be reidt, dan soda of kalk toevoegen, waardoor het nog vrije kopervitriool wordt geneutraliseerd en onschade lijk gemaakt. C. B. Het stoomschip Themis vertrok 10 Juni van Plllau naar Amsterdam. Het stoomschip L'ranus vertrok 9 Juni van Barcelona naar Tarra;:una. Het stoomschip Vesta vertrok 10 Juni van Cutania naar Messina. Het stoomschip Vuicanus, van Mid- dellandsche Zee naar Amsterdam, ls 9 Juni Dungeness gepasseerd. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Djocja (uitreis) pas seerde 9 Juni Kaap Bon. Het stoomschip Goen toer vertrok 8 Juni van Batavia naar Rotterdam, Het stoomschip Gorontalo vertrok 9 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Sindoro (uitreis) arriveerde 9 Juni te Lissabon en zette de reis voort. Het stoomschip Tambora arriveerde 9 Juni van Rotterdam te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het stoomschip Rotterdam vertrok 10 Juni van Rotterdam naar New- York en \Vus des voorni. 3 uur 40 m. in zee. Het stoomschip Pisa, van Rotter dam naar Montreal, passeerde 8 Juni Kaap Ray. Het stoomschip Samland vertrok 9 Juni van Montreal naar Rotterdam en Hamburg. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Amstelland vertrok 9 Juni A-an Buenos Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Delfland (thuisreis) vertrok 9 Juni van Bahia. Het stoomschip Frisia (uitreis) ar riveerde 9 Juni te Montevideo. Het stoomsciüp Rijnland arriveerde 10 Juni van Buenos Ayres te Amster dam. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het stoomschip Prins dei' Neder landen (uitreis; is 10 Juin, des voorin. 9 uur, BoYezier gepasseerd. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Hei stoomschip Patroclus, vun Ja pan naai Amsterdam, passeerde 8 Juni Gibraltar. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomsciüp Banda (thuisreis) vertrok 9 Juni van Periin. liet stoomschip Koning Willem II (thuisreis) vertrok 9 Juni van Co lombo. Hét stoomsciüp Prinses Juliana (uitreis) vertrok 10 Juni van Colombo. Het stoomschip Rembrandt vertrok 10 Juni van Amsterdam naar Bata via sinds Jaren geleverd aan Hare Majesteiten Kassiers en Commissionairs in Effscten, GLD. OUDE GRACHT 82, bij de Groote Houtstraat TELEF 578 TELEF. 678 VAN Stoomvaartberichten KON. NEDERL. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Het stoomschip Adonis vertrok 9 Juni van Tanger naar Oran. Het stoomschip Clio arriveerde 9 Juni van Algiers te Malaga. Het stoomschip Euterpe vertrok 10 Juni van Cuxhaven naar Amsterdam. Het stoomschip Juno arriveerde 10 Juni van Amsterdam te Rotterdam. Het stoomschip Pollux arriveerde 10 Juni van Odessa te Rotterdam. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo. B. J. Bombeld, bakker te Zenderen. Rechter-commissaris mr. C. W. Star Blismanncurator H. La- man Trip. Assen. W. Koops, koopman, te Kleii>i.jk, gemeente Odoom. Rechter commissaris mr. C. J. J. de Joncheere; curator mr. A. W. van Hoithe tot Echten Jr. Reliwinkel, rijwielhandelaar, te Coevorden, en handelende aldaar onder den firmanaam J. Rehwinkel en Zonen. Rechter-commissaris mr. LI. J Westra curator mr. J. A. ten Holle, te Dalen. Arnhem. J. D. Vrieze, bouwon dernemer, te Arnhem. Rechter-com missaris mr. P. F. A. Cremerscura tor rnr. C. de Kempenaar. Middelburg. W. N. Kort, grossier in suikerwerken, te Vlissingen. Rech ter-commissaris mr. G. F. baron thoe Schwarlzenberg en Hoherüansberg curator mr. F. B. Evers. Amsterdam. De Naamlooze Ven nootschap Koper-Maatschappij Sevil- la, gevestigd te Amsterdam. Rechter commissaris mr. J. T. F. Teiting cu rator mr. M. van Regteren-Altena. P. J. Fontaine, te Nieuwer-Am- stel. Rechter-commissaris rnr. J. T. F. Teiting curator mr. A. Vettewinkel. G. H. J. Coelen, winkelier, te Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als varen. M. G. Niehorster, bouwer, te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. J. T. F. Teitingcurator mr. E. A. L. Boas. H. van Essen, bloemist, te Bus- sum. Rechter-commissaris mr. J. T. F. Teitingcurator mr. J. P. A. F. Schuurman. L. van Collem, zonder beroep, te Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als voren. Zwolle. H. Veendorp, landbou wer en melkboer, te Stad-Ommen. Rechter-commissaris mr. E. L. Umb- grove curator mr. J. F. baron Van Haersolte. Zwolle. A. Heimig, vlsch- en fruithandelaar, to Zwolle. Rechter commissaris ma'. A. F. C. Hupkens van der Eistcurator mr. L. G. Tijs, te Kampen. Utrecht F. W. G. Tesebeld, pen sionhoudster, te Zeist. Rechter-com missaris jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen curator mr. H. B. Ver Loren van Themaat, te Huister Hei de. Amsterdam. C. M. Sewing Jr., banketbakker, aldaar. Rechter-com missaris mr. J. T. F. Tellingcurator mr. Cath. M. W. Roem. Geëindigd H. Westers, bakker, vroeger te Gro ningen, thans zonder bekende woon plaats. De firma T. Abbring Hingst eaa Co. en hare vennooten T. Abbring IILngst en J. H. Swart, allen te Workum. Opgeheven G. Vermeulen, fabrikant van limo nadesiropen, te Amsterdam. A. J. Roaibach, koopman, te Am sterdam. W. Kroon, schoenmaker, te Bus- sum. B. A. de Wind, koopman, te Am sterdam. L. M. van Leeuwen, zonder beroep, te Amsterdam. A. N. Quant, ln Den Helder. Geëindigd H. Veldkamp, te Holten. Vernietigd H. J. Hengeveld, tooneelspeeleter, te Amsterdam. Alleen bij FIRMA GROOTE HOUTSTRAAT 149, HAARLEM =3 GEEFT UIT i 4 °o Pandbrieven 98'/* 4'/, °o Pandbrieven a 100'4 °/o Verkrijgbaar tan kantors der Bank in bjj BH. Commissionairs In Effecten Prijsopgaaf zonder verbintenis. Gramaphons. Phonografen. Muziekdoozen. Grootste - Goedkoopste - Soliedste adres is bij Nieuwendijk 211, b.d. Dam, Amsterdam ALLE onze Spreek-Machirte-PLATEN zijn dubbel bespeelbaar voorhanden. Odeon 75 cents, Triumphon f 1.Anker f 1.50, Jumbo f 1.80, Parlophon f2.Odeon (groot) f3.—oude en gebroken platen worden ingeruild. Gramophons met 6 platen, 12 muziek- of zangstukken f 12.f 14.—, f 16.f20— tot f300.— Phonografen f4.50, f6.50, f 10.—f 12.f25.— tot f125.-. Pathé-Rollen 60 ets. (oude rollen worden ingeruild 20 ct. p. stuk)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 8