NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 28e Jaargang. No. 8580 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 13 JUNI 1911 B JAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: perdriemaanden: van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem-120 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel ineer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 W Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts' voor 3 Plaatsinêen k contant. GeïHusfreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem* ",037M Redacüe en Administratie: Groote Hontstraat 53. n_ de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. v><aè Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1368 Zondag op Zandvoort. Sommige menschen gaan bij voor keur naar een badplaats of andere openbare gelegenheid tot uitspanning, wanneer ze zeker weten, dat er veel heel veel menschen zullen zijn. Een deel van hun genoeeen bestaat in het reizen in lange treinen van volle cou pés, in het zien en loopen tusschen drommen menschen en in het terug- keeren met zoo'n zelfde legertje als waarmee ze zijn heengegaan. Hun ideaal zijn de Pinksterdagen. Maar andere menschen, die gedrang juist geen noodzakelijke bijdrage tot hun geluk vinden, noch het als in optocht langs de zee wandelen een aangena me verpoozihg, gaan liever een week later, wanneer het door de noodzake lijk© reactie na Pinksteren rustig is en kalm. Er gingen Zondag nog wel men schen naar Zandvoort, maar bestormd werden <le trams niet en ledereen kon mee. Zelfs raakten we onderweg aan Aerdenhout en Bentveld zóóveel pas sagiers kwijt, dat hef maar een be scheiden groep was. dio te 'Zandvoort aankwam. Dan begint de optocht. Achter elkaar stappen we langs het grasveld met het leelijke houten hek er om heen, waarlijk geen fraaie en tree voor Zandvoort, naar de eigen aardige Kerkstraat, waar een groot gedeelte van Zandvoorts leveranciers van dagel:!ksche behoeften zijn opge propt. En dan bovenop, bijna plotse ling, komt de zee in 't gezicht. Dezen keer was 't vloed, het strand was smal, de honderde badstoelen wa ren zooveel mogelijk achterwaarts ge zet. Toch zaten de menschen nog dicht bij het water. Er moet liever eb we zen, zoodat een eerbiedige afstand blijft tusschen die reusachtige, onver anderlijke zee en de voortdurend ver anderende kleine menschen. Zooals een Zwitsersche berg majestueuser is, j wanneer je dien van een afstand be kijkt, dan als je aan den voet staat, Misschien denken anderen er zoo niet over, bijvoorbeeld, het gezelschapje naar bun tongval te booren. Zuid- Nederlanders, die het niet aardig vin den. dat hun badstoelen voor bet op dringende water achteruit moeten worden gezet. Maar de stoelenver- huurder maakt geen omslag en plant eenvoudig dc stoelen eenige meters verder weg. Er ontstaat een moeilijk heid, wanneer een jonge man in 't gezelschap in diepen dommel geraakt, 'geen plan schijnt te hebben wakker te worden. ..Oom, oom", roepen de kin deren en de vader ..sta dan toch op, zulle 1" Oom trekt zich van 't geval evenwel niets aan, ook niet wanneer de stoelenman hem met forsche Zandvoortsche knuist eenvoudig bij jtijn kru"" uit den stoel ophijscht en hem eenige passen verder, als een zak j zand weer daarin deponeert. Oom 1 zet zijn slaapje voortlaat ons ho pen, dat het alleen de zeelucht is, die hem bevangen heeft. Die zeelucht heeft op de meest en een heel anderen invloed. De men schen ondergaan er een verjongings kuur. ManHen. die om hunne grijze haren best grootvaders kunnen we zen, wandelen er rond met blauwe petten, als salon-zeekapiteins en wit te broeken met breed omgeslagen vouw. Hunne pendanten, de groot moeders, snazieren heen en weer met wit wollen mantels, omdat inderdaad de wind wat koud is en op het hoofd een tule mutsje of een baretje. dat haar kleindochters zoo goed zou staan. Ik mag die vrijheid blijheid wel zien. Dezelfde matrone, die in de stad waar ze woont, een half uur voor den spiegel staat om angstig na te gaan, of ze er wel tip top naar de nieuwste mode-voorschriften uitziet, zet aan 't strand een of ander dingie op haar hoofd en de oude heer is zoo blij als een kind, dat hij den hoogen zijden, die in dagelijksche omstandig heden bij zijn waardigheid past, voor de gemakkelijke pet verwisselen kan. Weliswaar gelden deze toiletartike len op het strand als een onderschei- dingsteeken, het kenmerk van den badgast. Let eens op. hoeveel trot- scher en zelfbewuster de houding van den badgast is, dan die van het dog- jesmensch. De eene voelt zich als rechthebbende op strand en zee. bij na als iemand, voor wiens genoegen die daar zoo zijn aangelegd. Hij kan wonen in het Grand Hótel of in een klein achterkamertje in 't dorp, hij behoort tot de klasse der badgasten. Voor vier of zes weken is Zandvoort hem en de dagjesmenschen zijn zeer stellig in zijn oogen van lagere soort. Het is, of die dat op hun beurt ge voelen. Bescheiden rondkijkend wan delen zij tusschen de badstoelen, in keur van met het strand strijdige costuums. Let op die dorpsjuffrouw, die haar aandacht nauwelijks tus schen de zee en de badstoelen weet te I verdeelen en die, dank zij haar naai ster, een middel heeft gekregen bree der dan haar schouders op de twee paren uit Amsterdam (je hoort het, als ze voorbiigaan) die gewichtig pra ten over de gezondheid, die je aan zee kunt opdoen op het stuntelige oude mannetje, dat, aan den arm van zijn zoon. moeilijk door het losse zand stapt, maar met blijheid in 't oog. dat hij dit ook eens zien kan. Jongelui dames en hoeren, trachten wel een met de omgeving vertrouwd gezicht te zetten, maar wie goed toe kijkt. ziet hun de. dagjesmenachen aan zij hebben niet dat zelfbewuste, dat in bezit nemende, niet dien echten strandgang noch de ware houding neen, wij dagjesmenschen zijn ande ren, dan de badgasten. Sedert een paar jaar zijn de gele genheden waar dranken gebruikt kun nen werden, ook in Zundvoort in de letterlijke beteekenis vun het woord op den voorgrond gekomen. De bcde- ga's voor. het bemiddelde publiek en de tentjes voor de lieden met kleinere beurs hebben om zoo te zeggen op het strand zelf plaats genomen en bieden de gelegenheid, den dorst te lesschen. Ik denk, dat het langdurig zien van die uitgestrekte watermassa een sug gestieven invloed heeft, in zoover dat de toeschouwer behoefte krijgt aan iets vloeibaars inwendig. Maar op de zen dag, dien stillen Zondag na Pink steren. hebben zij weinig te doen. In de Passage is wel een publiekje, ook niet al te groot, voor het strijkje van vier personen, dat daar muziek ten beste geeft. Het zijn een eerste viool, een tweede viool, een contrabas en een soort van piano van ouder- \yetsch model, die evenwel niet met de vingers maar door des muzikan ten vingers met hamertjes wordt be speeld. Oppervlakkig beschouwd is dit een instrument van een vroeger tijdperk, daar de tegenwoordige piano zelf de hamertjes bevat, die door des spelers vingerdruk worden bewogen. Maar ik behoor dit onder voorbehoud te zeggen wellicht is het instrument beter, voller, kortom merkwaardiger dan de gewone piano ,om twintig re denen, die niet tot mij zij'n doorge drongen. En het viertal brengt door de ge woonte van samenspel grooter geluid voort, dan we wel zouden denken en wat er mogelijk aan kracht zou ont- breken, weet de eerste viool te vergoe den door smeltende klank. Met zijn donkore type van Hongaar of Roeme- niër, zijn opgedraaide knevels, is hij wel de man, om in de smachtende walsen voor te gaan. of in een wild rhytmus vreemde melodiën te laten hooren. Als we langs den straatweg naar de tram terugkeeren, snort er toch mog een enkele auto voorbij. Op do deuren van het groote Olympia staat aangekondigd, dat het binnenkort weer zal worden geopend met iets to taal nieuws, neen. dat raadt ge niet, met een bioscoop. En als we aan 't vertrekpunt van de tram komen, doen de schapenhokken geen dienst ja zijn er haast geen menschen op 't em placement zoodat ieder een plaatsje kan vinden op zijn gemak. En het eenige wat aan drukte denken doet is, wanneer de tram op Bentveld met moeite en te Aerdenhout in t geheel niet meer de passagiers, die zich daar aanmelden, behoorlijk een plaats kan aanbieden 't Balcon is evenwel geduldig en officieuse staan plaatsen in den wagen zijn er ook. Wanneer zullen eens speciale wagens de reizigers van Bentveld en Aerden hout *s middags terug gaaa halen J. C. P. Duiieniandscti Overzicht DE BETOOGING TEGEN DE BELGI SCHE SCHOOLWET is Zondag te Antwerpen toch doorge gaan, ook al had ze nu na den val van het ministerie een andere be teekenis gekregen. Over de betooging seint de Ant- werpsche berichtgever van de „TeL" o. a. De stoet had bijna een uur noodig om voorbij te trekken. Het was een leger van zeker 15.000 man, met een 20-tal muziekkorpsen en 200 vlaggen, blauwe en roode Ongeveer een vier de van den stoet bestond uit socialis ten. Al de politieke mandatarissen, liberalen en socialisten, van Antwer pen stapten aan het hoofd. Een reuzen-meeting werd gehouden in het Hippodroompaleis, dat 5000 personen kan bevatten Zij werd ge presideerd door den heer Desguin, wethouder van onderwijs. Sprekers waren de lieeren Hijmans en Franck, liberale volksvertegen woordigers, Vandervelde, socialis tisch volksvertegenwoordiger, en Cools, socialistisch wethouder van Financiën, te Antwerpen Hijmans, Franck en Vandervelde hebben verklaard, dat LIBERALEN EN SOCIALISTEN BE REID ZIJN, OM SAMEN HET BEWIND OP TE NEMEN. Hijmans zeide Om het vaderland te redden, ltebben de liberalen en de socialist en ten overeenkomst aange gaan, die Hijuians, bij donderend ap plaus, een „entente cordiale" heette. De socialist Vandervelde bracht een eindeloos toegejuichte hulde aan den koning, „die door zijn kranig optre den een omwenteling heeft weten te bezweren". Dan aan don heer Woeste, die deu door de regeering beraam den staatsaanslag belet heeft, voor een klein deel uit principe, voor een ander klein deel uit voorzichtigheid, maar voor een groot deel uit wrok tegen den heer Schollaert. Dan vergeleek hij de liberalen en de socialisten niet Blvicher en met Wellington na den slag van Water loo, al wilde nij daarom Schollaert niet met Napoleon vergelijken. De „Nieuwe Gazet" geeft een uit voerig verslag van de rede van den socialist Vandervelde, handelend over EEN LIBERA AT.-SOCIALISTISCH BLOK, waaraan we hot volgende ontleenen „Niets is gevaarlijker dan de krach ten zijner tegenstrevers te onder schatten. Om te overwinnen, zal het niet te veel zijn, het verbond tus- sciien liberalen en socialisten, dat ons oen eerste overwinning bezorgd hoeft, in ai zijn ai acht te laten be staan. Wij zuiien dat verbond nog steviger maken. Moeilijkheden kun nen opdoemen, ornaat onze partijen verschillende en somtijds tegenover gestelde belangen voorstaan, doch desniettegenstaande zullen wij zij aan zij, schouder lan schouder blij ven kanipe.n. Behouden wij wederzijds ongeschon den ons programma. Dat ae „beralen aan oe socialisten met vragen, hun republikein scire en collectivistisch© gedachten op te geven, zooals de so cialisten hun niet zullen vragen, hun koningsgezinde- en hun eigeudouis- principen op te offeren. Laat ons alleen m acht nemen .liet te overdrijven wat ons scheidt on uiet te vergeten wat ons gemeen is. \V ij zullen trachten die gemeen scliapspunten te vermeerderen, een basis van hervormingen, die wij sa men zullen kunnen verwezenlijken. Wij willen allen de bescherming van den kinderarbeid het verplich tend onderwijs met schoo'cantinen, dat een einde moet maken aan de on wetendheid, vooral in onze Vlaamse he dorpen de werkmanspensioenen, die den versleten werkman zullen toela ten, rustig en in waardigheid zijn laatste dagen door te brengen het zuiver algemeen stemrecht, waarvoor de Belgische democratie reeds een halve eeuw strijdt. Dat zal het regee- ringsprogramma zijn van 't liberaal- socialistisch blok", zoo besloot Van dervelde. Over DE OPLOSSING DER KABINETS CRISIS IN BELGIë is nog geen beslist nieuws. Wel wor den er veel namen genoemd, maar zeker is nog niets. De bladen voor spellen de volgende combinatie De Broquevllle, spoorwegen, kabinets- hoofd geldwezen, de heer Levie rechtswezen, de heer De Lantsheere arbeid, de heer Hubert oorlog, gene raai Hellebautkoloniën, de heer Renkin landbouw en binnenland - sche zaken, de heer Van de Vyvere of de heer Pollet wetenschappen en kunsten, de heer Carton de Wiart buitenlandsche zaken, de heer Da- vignon. Luitenant-generaal Hellebaut, die eerst een portefeuille weigerde, heeft toegestemd te blijven, op voorwaarde: lo. dat hij over de noodige credie- ten moge beschikken voor de liervor- nhng der artillerie 2o. dat men zijn ontwerp van her vorming der militaire pensioenen steune. blijft natuurlijk vefel belangstelling trekken. Vooral in de Frauscho pers I De Fransche bladen protestveren, en j geven luide hun ongenoegen te ken- I nen. Dit geschiedt in verschillende j toonaarden. De Echo de Pans is het slechtst te spreken en gewaagt van met veel minder, dan van het afbre ken der diplomatieke betrekkingen, i Zoo erg is het gelukkig nog niot De mopperende redacteurs putten i uit de Acte van Algeciras en andere verdragen en overeenkomsten liet bewijs, dat Spanje zijn boekje te bui len gaat. Betoogd wordt, dat de Spaansche regeering tegen elk begrip van recht, voorzichtigheid en wat dies meer zij, in handelt. De Temps" toont zich ook buiten- gewoon heftig en wil Europa over deze Spaansche onrechtmatigheden laten oordeëlen. Een nieuwe confe- rentie O wee i Maar daar willen de andere bladen niet van hooren. Het „Journal des Débats" verzekert, dat een regeering, die in een aanval van waanzin Euro pa zou laten rechtspreken over Span je geen twee dagen de algemeene ontstemming zou kunnen stand hou- den. 1 Intusschen dient erkend te worden, dat de storm in de pers ietwat aan hot luwen is. Er gaan stemmen op, die van kalm overleg en afwachten gewagen. Ilel denkbeeld van een cou- llict met spanje, dat aanvauKelijk is opgekomen, raakt op den achter grond, en men begint na te denken over de wijze, waarop de belangen der beide landen m overeenstemming gebracht kunnen worden. De vraag wat Duitschland van de Marokko-zuak denkt, is aan deze kalmte niet vreemd. Maar Duitsch land zwijgt. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken drinkt bron water te Kissingen en heeft juist zijn voornemen te kennen gegeven, zulks tot 20 Juni voort te zetten De bladen, die van regeeringsin- zichten plegen te getuigen, geven niet veel anders dan het nieuws, dat hun correspondenten weten mede te dee- len Alleen het „Berliner Tageblatt" durft wat te schrijven Het spot met de verdachtmakingen, dat Duitsch- Onze Laciiaoek Stap. Hoe kom je toch aan zoo'n schunnige paraplu Stop. üp een heel bijzondere ma aier zelf gekocht 1 't ls een beroerde wereld, zegt Jan, je kunt je beste vrienden niet vertrouwen. En nog erger is, valt Kees hem in de rede, dat je beste vrienden je zelf ook niet vertrouwen. GEEN W ONDER. Een jong ijverig redenaar verliet na zijn rede net podium en keerde naar zijn plaats in de zaal terug. Vele aanwezigen kwamen hem de hand drukken en een compliment we gens zijn welsprekendheid maken. De spreker worstelde echter door de om hem heen geschaarde menigte en begaf zich naar een man, die stil was blijven zitten. Ik kom u bedanken, zei hij, voor de aandacht, waarmede gij mijn betoog gevolgd hebt- Uw onafgebro ken vol opmerkzaamheid naar mij ge wend gelaat spoorde mij aan, omdat ik er op las, dat u mijn rede ten zeer ste interesseerde, en u haar de groot ste opmerkzaamheid waardig vondL Ik geloof niet, dat gij zelfs één oogen- blik uwe oogen van mij hebt afge wend..... Joa, dè kan best, klonk het met een goedig lachje, ik heb een ergen stijven nek ONBESCHAAMD. Ik heb zoo juist Meier ontmoet, die op weg was je een rekening te be talen. Maar nu komt hij niet. Zoo, en waarom niet Omdat ik het geld van hem heb geleend. land de politiek van Spanje onder- steu nt. De schrijver de bekende journa list Theodor Wolff, die vroeger als Parijsch correspondent van dit blad veel geijverd heeft voor eene goede verstandhouding tusschen Duitsch land en Frankrijk betoogt, dat Duitschland feitelijk de partij van Frankrijk moet kiezen, maarook met eigen belangen rekenen, Duitsch land moet tot een zakelijke schikking met Frankrrik komen, om aan de val- sche en perfide Marokko-politiek een einde te maken. Wolff meent, dat „het geschreeuw van de All-Deulsche bladen de alge meene politiek niet verder helpt. We idut is de Duitscüersj moeten, vóór het te laat is en vóór dat Frankrijk Marokko met toestemming van En ge- huid en onder het onverschillig toe zien der undere mogendheden an nexeert, zaken doen. Mei een koel hoofd, maai- met een vaste hand. Er moet thans positief ingegrepen wor den." Ook de Engelschen zijn slecht te spreken over de politieke avontuur tjes van Spanje. De Engelschen wa- j-en met de Fransche politiek al wei nig ingenomen, maar het oordeel over de Spaansche politiek is nu nog veel scherper. In Spanje zelf stuit de huidige poli tie.-; der regeering ook al op verzet. Dat Villanueva, «ie oud-minister van Buitenlandsche Zaken, die de bepa lingen van de geheime Fransch- Spaarisclie Marokko-overeenkomst be kend heeft gemaakt, er niet voor te vinden is, zal niemand verbazen. De ze ongerechtvaardigde landing, be toogde hij aan ee:i medewerker van het Purijschc „Journal", kan ons in FEUILLETON door Headon Hill. 15) Kom, leg het er niet al te dik op, Ravenscar. zei hij met een komisch optrekken van zijn loslippigen mond. Als je er niet zoo plechtig uitzag als een aanspreker, dan zou ik zeggen, dat ja een loopje met mij nam. Oude en gewaardeerde huurder, wel, wel Het beste, wat ik sinds langen tijd gehoord heb. Huurders worden niet altijd al leen gewaardeerd nuar hetgeen zij be talen, antwoordde Ravenscar beleefd. Maar, hoe dit zij, kapitein Vaughan, u zal nuj veel moeite m deze kwestie besparen uls u pen eii inkt wilt nemen en een lijstje maken van de repara ties, die u noodig oordeelt. De inhoud van de tumbler verdween in de keel van den veteraan, en met eenige verwenschingen aan het adres van den jichtigeu voet bracht hij zichzelf in een zittende houding. Te gelijkertijd stak hij een hand uit en keek vol berouw hoe zij beefde als een iepenblad. Een gevolg van de Jicht, vertel de de oude snoodaard zonder te blo zen Ik kan zoo geen letter schrijven, dat snapt u. Schrijf het maar op, tor- wijl ik dicteer. Maar de secretaris zei, dat hier geen sprake van kon zijn. Als het ver zoek met 'ün handschrift was ge schreven, dan zou Lord Manksilver denken, dat hij zoo eigenmachtig ge weest was om zelf te bepalen, wat er gedaan moest worden, en er was niets waartegen mylord meer op zou ko men. Het was misschien zelfzuchtig van hem, maar ter wille van den kn- nitein zelf. moest hij weigeren als handlanger op te treden. Een schaduw verduisterd© de deur opening en het expressieve gelaat van kapitein Vaughan helderde op. Daar is juist de rechte man, die als secretaris op kan treden, om maar niet te spreken van een Pharizeeër of een huichelaar, riep hij meer plagend dan moedwillig beleedigeud uit. Kom binnen, buurman en toon je eens echt buurmanschappelijk door een lijstjo te maken van hetgeen ik je zal dic- teeren. Want de nieuwaangekomene, die daar aan de deur stond, was Elisha Capwe, met zijn klein hoofd een beetje scheef, als wendde hij zijn beste oor den spreker toe. Sinds de kapitein zijn doebter had verloren, had Mr. Crowe zijn antipathie onder drukt en zich aangewend om zijn on- matigen buurman eenige koeren per deg te bezoeken. '.eer verplicht, bromde hij, met een iioiite buiging aan het adres van Ravenscar. met wien luj in een hai' dozijn jaren nauwelijks evenveel woorden had gewisseld. Hij had een intuïtie, die misschien heel dicht bij de waarheid was. dat de secretaris an den viscount hem met minachten de onverschilligheid beschouwde. Ka pitein Vaughan maakte met veel dankbetuigingen gebruik van zijn aanbod, en wees hem aan. waar hij schrijfbenoodigdheden kon vinden, toen Ravenscar weer een tegenwer ping had, 't Spijt mij tusschenbeiden te moe ten komen, zei hij flink, maar het schrift van Mr. Crowe zou zeker even weinig succes hebben als het mijne, kapitein. Mijn instructies luidden, dat de lijst mij door u zelf geschreven, moest worden ter hand gesteld, en als u het niet doen kunt, zal de zaak onbepaald moeten worden uitgesteld. Hij stond op, terwijl hij sprak als of hij nu het laatste woord over deze zaak gezegd had en daardoor dwong hij den kapitein tot daden over te gaun. De laatste vroeg brommend aan Elisha of deze hem papier, pen en inkt wilde brengenwaarna hij zoo goed en zoo kwaad als het ging een lust opmaakte van hetgeen hij wenschte .terwijl hij haar bevend on- derteekende. Toch zoo'n slechte hand nog niet. zei hij bewonderend, voordat hij lie' aan Ravenscar gaf. Maar wat bote--- i kent die handteekening eigenlijk. Ik wou maar dut zij zooveel waard was als men dikwijls van handteekeningen kan verwachten laten we zeggen onder een chècjue voor een paar dui zend pond. Zorgvuldig het document in zijn borstzak wegstekend, bleef do afge zant ven Lord Monksilver alleen maar even wachten om enkele opmer kingen te maken over het weer. en na zoodoende het slecht bij elkaar pas sende paar menschen van een onder werp voorzien te hebben, liet hij lieu aan eikuar over, om ue discussie Voort le zeitei.. Aiu&r dozen uioigeii was Eiisna in een uiear peiiizenue en zwijgende Stemming don gewoonlijk, en neeJeinuai niet geschikt voor het eigenlijke doel van zijn bezoek, het opvroolijken van ziju buurman. Mo gelijk was de oorzaak hiervan, dal de stemming vun den kupitein geheel veranderd was inet het weer vullen van zijn tumbler, en dat hij nu even moedeloos was als hij eerst ongeloo- vig was geweest omtrent den zooge- naamden dood van zijn dochter. Ik ben een arme, eenzame, oude man, Crowe, zei hij met trillende stem. terwijl zijn t>ezoeker opstond om heen te gaan. Ik hield mij dapper tegen over dat huichelachtig© gezicht van -Wonksilvar s secretaris en /.ene een gezien t alsii ik met. gelooide, dat myitis d^od is. Maar inet jou is liet mts anuêiË. Tegenover jou ben ik met van pian er doekjes om te winden, jij, die haar al van nuar vroegste jeugd af gekend hebt. Ik geloof met. dat zij «.icnzelf verdronken heeft, maar ik ge loof ook niet, dat zij nog leeft. Zij is veel te zachtmoedig om haar ouden vader in zoo n vreesdijke onzekerheid te laten. Naar mijn overtuiging ont moette Chaloner Wenslade huur dien morgen de rotsen en heeft hij haar in den aferond geslooten, omdat zijn zoon een oogje op haar had. Als dc jonge Dick daar achter gekomen is, dan zou dat de reden kunnen zijn van Hetgeen er m de studeerkamer van M uiislude is gebeurd. Elisha Cro we scheen die vreemde theorie ern stig bij zichzelf te óverwegen, zijn klem gelaat vertoonde duizend rim peltjes. Ik ben er hoelcmual niet ze ker van, hoe alles op 't oogenblik ook tegen hem pleit, dat Mr. Richurd Wenslade zijn vader vermoord heeft, antwoordde hij eindelijk. Maar als hij het wei deed in de omstandigheden, waarop u doelt, dan kan u toch niet kwaad tegen hem gezind zijn. Ik zou die overtuiging maar - voor mijzelf houden als ik u was. kapitein. Insjvec- teur Pearman snuffelt rond. eu de jonge man zal genoeg te antwoorden hebben bii het voorloopig onderzoek. zonder dat hij nog lastige insinuaties van zijn vrienden noodig heeft. Hoe denk jij dan. dal mijn doch ter aan haar einde kwam vroeg Vaughan. Zichzelf vermoord uit vrees van gearresteerd te worden, omdat zij dien ring stal opperde hij. F.er ik zoo laag zou zijn om dat te denken, zei Elisha met een blos van woede. Zooals ik j© van den beginne af gezegd heb, denk ik, dat als uw dochter dien morgen om het leven kwam, haar ecu ongeluk is overko men. en «lat als zij in leven is het on der den indruk kan zyn, dat zij met zich te verbergen een ander be schermt. Maar de oude soldaat 6chudde zijn hoofd, ofschoon hij gerustgesteld was door het tegenspreken van hetgeen hij als zijn overtuiging had uitgespro ken. Ik ben bang, dat jii het niet bij het rechte eind hebt, Crowe, je bent geen detective, zei hij. Zij zou nie mand anders kunnen besehermen, om- dut er niemand genoemd is met be trekking tol den ring. En het kan niets te maken hebben met den moord op Charles Wenslade, omdat hij pas vier en twintig uur na haar verdwij nen vermoord werd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5