zoor ernstig© conflicten brengen. W anneer de Marokkaansche kroon pretendent op een dag 5000 a 6000 mnn tegen ons handje vol soldaten in liet veld brengt, moeten zij terug en Spanjö zou gedwongen zijn een ge heel legercorps tè zenden. Do radicale en ropublikeinsche bla- den sluiten zich bij 'leze redeneering •aan. Do Spaansche rogeering heeft dus .niet veel pleizier van de Marokko- politiek DE FRAXSCHEN IN MAROKKO gaan met hun actie voort. Een tele- fram uit Mekinez, gedateerd 8 Juni, eelt mede, dat generaal Moinier. na eerst mot <io opstandelingen slaags te zijn geweest, de stad is binnengerukt. Moe lay Zir heeft zich onderworpen. De Fransche expeditie gaat dus nu nogal voorspoedig. Veilig is het in Marokko evenwel 'nog lang niet. Dit blijkt weer uit het Volgende bericht Twee Eugelschen, die van Sefroe naar Fez gingen, moesten voor Ber bers vluchten. Hun geleide werd go- dood, Een hunner wist Fez te berei ken, maar de ander, een zendeling, zocht een schuilplaats in de bergen Men is zeer bezorgd over zijn lot Het wetsontwerp tot HERVORMING VAN HET KIESRECHT IN ITALIê, is gepubliceerd. Het stemrecht wordt -verleend aan alle burgers, 30 jaar oud, die hun dienstplicht vervuld hebben, zelfs indien zij kunnen schrij ven noch lezen. Door deze wet zullen er 3642.000 kiezers meer zijn dan vroeger. De strafbepalingen betref fende bedrog en omknoping zijn ver scherpt. TURKIJE EN MONTENEGRO. Do Montenegrijnsche gezant te Konstantinopel heeft aan alle daar wonende Montcnogrijnsche reservis ten laten weten, dat zij zoo spoedig ■mogelijk naai- het vaderland moeten terugkooren, om onder de wapenen te komen. In de Turksche hoofdstad gaat een niet nader controleerbaar gerucht, dat 6 Italiaansche oorlogsschepen in de wateren der Adriatische Zee bij de Albaansche kust kruisen. UIT MEXICO. Uit Mexico wordt gemeld, dat een Chineesche kruiser op weg is naar de Moxicaansche kust, om kracht bij 1e zetten aan den oisch der Chineesche regeering tot schadevergoeding voor den moord op 303 Chi neezen en dc inbeslagneming van aan Chineezen toebehorende goederen tijdens den opstond. China zou een schadeloosstelling van tien millioen dollars cischen. Ook wordt gemeld, dat de moeilijk heden van de nieuwe regeering groo- ter worden en dat het verzet togen het régime van Al adero toeneemt. Zoo zou eeu ernstige opstand zijn uitge broken te Atlixco, een fabrieksstad je bij Puebla, waar de kazernes werden bestormd door een vijandige menigte en een aantal soldaten zijn gedood en gewond. Er zijn versterkingen gezon den, om den opstand te onderdruk ken. Stadsnieuws HET NIEUWE GEBOUW VAN DEN PROTESTANTENBOND. Met den voorgevel aan de Jacobs- straat, en aan weerszijden begrensd door de groote schoolgebouwen van „de Mulo" en de H. B. S. verheft zich het nieuwe gebouw van den Nederl. Protestantenbond, 't Is gebouwd on der leiding van den architect H. J. v. Noppen, en van buiten ziet het er eenvoud.g uit, maar aantrekkelijk en forsch in zijn opzet, 't Is volstrekt geen product van een specialen, veel- gevolgden stijl. Allerminst. Het ont werp is de eigen gedachte van den bouwer: forsch belijnd, zonder ver sierselen of fraaiiigheidjes maar op den leek-in-de-bouwkunst maakt het reeds een goeden indruk. Dien opper vlakkiger! indruk van de buitenzijde hebben we vermeerderd door een be zoek aan het inwendige van het ge bouw. Het geheel is in zijn laatste bouw-stadüum; deze maand nog wordt het werk opgeleverd en vermoedelijk zal medio Juli de Protestantenbond zijn nieuw gebouw in gebruik nemen. Natuurlijk bestaat het inwendige hoofdzakelijk uit de groote zaal, (13 bij 25 M. in oppervlakte en tot in den nok ongeveer 12 M. hoog). Die zal, met de gaanderij die 150 man lier- gen kan samen, 650 menscben kun nen bevatten. De zaal heeft een uitstekende ei genschap: zij bezit ondanks haar grootte iets van warmte en gezellig heid, mist al het holle en kille dat zulke groote ruimten dikwijls ken merkt. En toch: ook hier weinig op siering. Maar do zachte kleuren-com- binutie van de vensters (gekleurd glas in lood) is heel goed getroffen tegen de roomgele lint der wan den. do zachtlïruine lambrizeering, dc donkerdcr-gelinte „tongewelven", die de zaal dekken. Dat aUes is een mooi, harmonisch geheel. Aan de korte zijde tegenover de go ander ij is een nis gemaakt in den muur. Daarvóór komt het spreekge stoelte, daarin zal (wellicht in afzien- baren tijd) eeh orgel worden ge plaatst. Do groote zaal vormt het pièce de milieu van het gebouw. Maat aan weerszijden van den ingang Ja- cobsslraa» zijn cenige garderobes, en terzijde daarvan is de afdeeling „wijkverpleging" gereed gemaakt, bestaande uit een werkkamer voor de verpleegster, een wachtkamertje, een badkamertje. Aan de an- dc'ro zijde der groote zaal sluit bet zijgebouw aan, dat z"n eigen ge vel tegenover de II. B. S. heeft Be neden zijn daar: een bestuurskamer, bibliotheek e'n een ruim catechisee'r- lokaal, garderobes etc. Het Trappen huis geeft toegang tot de bovenwo ning, die ingericht wordt als bowaar- dc'rswocing, terwijl ook de zuster van do wijkverpleging er zal verblijven Daarvoor is er een groote kamer be stemd. Vorder zijn op de tweede eta ge nog slaapkamers enz., en een nis, op het trapportaal der eersto verdie ping uitkomend, kan later wellicht als toegang tot het orgel dienen. Ook hier alles eenvoudig, zonder; opsiering maar ruim opgevat. Zij ten slotte nog even met betrok king tot de groote zaal vermeld, dat eeh drietal ventilatie-roestens or in verbinding staan met don kleinen to ren op 't leien dak (die dus als cen trale ventilator voor do zaal dlienst doet) en dat gasverlichting (Munhes- monn licht) en gasve'rwarmitig in liet gebouw worden aangebracht, dan emdlgl hiermede dit korte beschrij- vmkjo van 't nieuwe tehuis, dat de Protestantenbond over een maand in bezit zal nemen. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Van de 3 leerlingen der Haarlem- sche Huishoud- en Industrieschool, die gisteren aan het examen voor km- dorjuffrouw (Diploma Tesselscliude) deelnamen, slaagden de dames: C. A. J. ten Boom, A. Al. NiemOller, R. Dijkstra, allen uit Haarlem. Muziek in den Hout. Hol programma van de muziekuit voering in den Hout op Woensdag 14 Juni luidt als volgt. 1. Kroningsmarsck uit de Opera Le Prophéte, Meyerbeer. 2. Ouverture das Goldene Krouz. Brull. 3. Twee Noorsche Rapsodieën, Lalo. 4. Grande Fantaisie de l'opéra Er- nahi, Vordi. 5. Ouverture Rübezahl, Flotow. 6. I,e.3 Husards, Wals op Fransche Cavalerie Signalen, Ganne. 7. Ave Maria, Schubert. 8. Grande Fantaisie de l'opóra Ca- valleria Rusticana, Mascagul. ORGELBESPELING op Donderdag 15 Juni, des namiddags van 23 uur in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, met welw. medew. van Mevr. W. S. G. Ying—Kooiman. Alt, uit Amsterdam, door den Heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Toccata, J. S. Bach. No. 2a. Aria uit Samson: „O, hór mc.in Flehn." Handel, b. Trost, Nicolai. No. 3. Sonate No. 13, J. Hheinberger. a. Fantasie. b. Canzone. c. Intermezzo.- d. Fuge. No. 4a. Aria uit Samson: ,,Ilir Sülvno Israèls." Handel, b. Gebet, F. Hille'r. No. 5. Grand Choeur (alla Handel), A. Guilmant. Gov. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: Bureau van politie, een zweep. I,. Ftetterman, Kolkstraat 28., een reticule rnet inhoud. A. Bosma, Jan Steenstraat 57, een broche. A. Komen, GrebberstTaat 38, 6 spaarbank zegels. G. Moot, Morinnesteeg 17, 4 rolle tjes muziekpapier. F. Seuter, Anegang 22, een rozen krans. A. Huizing, Vooruitgangstraat 126, een portemonnaie met inhoud. AI. J. van Rooyen, Duvenvoordestr. 1, eed broche. C. Hommels. Dubbele Buurt 13, een fox terrier. Wed. Roelofs, Roosveldst'raat 70, een zwarte dames handschoen. H. v. d. Vossen, Anthoniestraat 33, een bruine portemonnaie. Drinkhal. Do Drinkhal is gisteren door 81 personen bezocht. Benoemd. Tot hoofd oener bijzondere school te Monnikendam (school met den Bijbel) is benoemd de heer Brouwer, van Haarlem. DE NUTSSPAARBANK. Gistermiddag brachten we een be zoek aan het nieuwe gebouw van de NuIsvpaarbank, het verbouwde en vergroote perceel in de Jansstraat no. 19, en we kunnen dadelijk wel zeggen, dut eenvoud en practiach nut zich aan degelijkheid en schoonheid gepaard heeft. Dit gebouw is een groote verbetering, bij het oude ver geleken. Dat wordt al duidelijk bij hol binnentreden; een wachtkamertje biedt den bezoekers gemakkelijke zitplaats, en de inbreng en ophaal van do gelden is nu op uitnemende wijze geregeld. Twee ruime loketten, die in tijden van groote drukte tot vier kunnen Uitgebreid worden, staan ten dienste; het ééne is bestemd voor het inbrengen, het andere voo'r het opha len van gelden. Dit werkt ook dc ge heimhouding natuurlijk zeer in de hand, te meer daar de bezoekers, al naar den aard hunner zaken, van vers Chilian ede deuren gebruik ma ken. In het administratiekantoor zelve troffen we vereenvoudigingen en ver beteringen. Zoo o.m. is er een telma chine, die zelfs met getallen tot 10.000.000 rekenen kan. Eon perforator knipt de boekjes als „afbetaald". Van liet administra tiekantoor komt men in de kluis- gang, die voor- en achterhuis met el kaar vorbindt, en vandaar in de kluis, die brandvrij en met modern- gopantse'rde muren gebouwd, elk die binnen zou willen dringen, den toe gang beletten zou. Als de zware deur dichtvalt, voelt men, dat hetgeen zich daarachter bevindt volkomen veilig Dieper het huis ln komt men in het archief, dat door een groot boven licht, een helder kamertje geworden is overvloed-van-licht is overigens Ln het gansche gebouw te vinden. Aan het tuintje grens de groote ver gader- en feestzaal, die er deftig en' stemmig uitziet. Eikenhout versiert er de wanden, en do stoelen, die met geel-fluweel bekleed zijn, doen daartegen heel vroolijk. Ook do direc- tie-kamer, die aan de straatzijde gele gen is, is een net ingericht vortrek. Nogmaals hot ziet er alles uit stekend uit. Vroeger reeds gaven we de nieuwe bepalingen, zoodat we om trent die daarheen verwijzen kun nen. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bot voorrecht, vrageu op vorsobliiend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, iu t< lenden bij de P.edacrie van Haarlem's bugblad, Groote Hon: ireaf S3. Alio antwoorden worden geheel konleloos gegeven en boo epoedig mogelijk. Aon vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inrender vermelden Vfcrdl goon aandacht reschorfcon. VRAAG. Op welk© wijze maakt men iiei best gutta percha gordijnen schoon ANTWOORD. Deze bewerking is oiet zoo gemakkelijk uit to voeren u doet het best de gordijnen bij een che mische wasscliorij in beiiaadeiing te geven. VRAAG. Op welk© dagen en uren kan men in het Academisch Zie kenhuis ie Leiden terecht ANTWOORD. informeer dat even bij mej. W. C. M. Bloomers, directrice van het Ziekenhuis. Naar aanleiding van een vraag in deze rubriek geplaatst, bericht men ons, dat op Urk o. a, gelezen worden De Couiant, liet Nieuwsblad voor Ne derland, De Standaaid, De Vriend van Oud en Jong, liet Nieuws van den Dag, de Kamper- en de Enkhui- zer Courant, De L'rins, De Heraut en Haarlem's Dagblad. Tevens deelt nien ons van verschil lende zijden mede, dat het adres van Dr. Kauliug is Heerengracht 359, dicht bij de Heisteeg. Zijn spreek- uren heeft hij des Dinsdags van half 10 tot 12 uur en van één uur tot half 3 uur. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Tot onderwijzer aan de Christelijke school voor M. U. L. O. te Bloemen- daal is, wegens uitbreiding van het person&el, togen 1 Sep tem lier be noemd de heer B. Ader, te Hoek-van- llolland. AERDENHOUT. De laatste dagen is door de politie alhier oen 20-tal processen-verbaal op gemaakt tegen de bestuurders van auto's an motorfietsen, wegens over schrijden der maximum-snelheid, die 20 K.M. r>er uur bedraagt. Er waren er. die 45 K.M. per uur reden. Mond- en klauwzeer is uitgebroken bij het vee van dc wed. Bergman, v. Keulen en Van der Velden. HEEMSTEDE. Collecte. Op Maandag 19 Juni a.s. zal alhier de collecte worden geJiouden voor het fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst. Binnenland HOFBERICHTEN. De Vereeniging „Pro Juventute" te 's-Gravenhage heeft eene gift van f 100 van H. M. de Koningin ontvan gen e'n eene g;.ft van gelijk bedrag van H. M. de Koningin-Moeder. HET KONINKLIJK ECHTPAAR. Het Koninklijk Echtpaar met ge volg keerde gistermiddag te 1.07 u. per extratrein op Het Loo terug, op gewacht door een zeer talrijk pu bliek. Na een kort onderhoud met den burgemeester wandelde het Vor stelijk Echtpaar met de Prinses tus- schen hen Ln naar het Paleis. Op het perron en voor hot binnentreden in de vestibule boog het prinsesje her haaldelijk voor het publiek, wat geestdriftig© toejuichingen ontlokte. BEZOEK PRESIDENT FAI.LIèRES Uit Parijs wordt bericht, dat de President der Fransche Republiek bij zijn bezoek aoïi Nederland zal verge zeld worden door zijn zoon, den heer And ré Fallières. De overige den President verge zellende personen zijn de M,nister van Buite'nlandscho Zaken, do heer Cruppi; diens kabinet-chef de hoer Herbette; do heer Ramondou, hono rair prefect, secretaris-generaal van het presidentschap; vice-admiraal Aubert, commandant van hot eska- de'r, dat den President naar Neder land begeleidt e'n drie ordonnans- ofLcie'ren. EEN LEGAAT. De lieer J. R. van Wulfften Palthe te Almelo, die zich metterwoon te 's- Gravenhago gaat vestigen, heeft aan de Vereen g.ng „Het Ziekenhuis" al daar f 10.000 geschonken voor een nader te bepalen doel. HET STANDBEELD VAN DEN KONING-STADHOUDER WILLEM III. De N. C. verneemt, dat ook het provinciaal comité van Gelderland voor de oprichting van oen stand beeld voor don Koning-Stadhouder Willem III, de in die provincie ver zamelde gelden bij het Hoofdcomiité gestort heeft, maar onder protest te gen het besluit van het comité om het standbeeld niet in Den Haag, maar te Breda te plaatsen. Ook uit Friesland en Overijsel, waar de gewestelijk© comité's reeds ontbonden waren, zijn de gelden ge stort, maar onder verklaring dat zoo die comité's nog in wezen waren ge bleven, zij eveneens tegen het besluit van het Hoofdcomité zouden hebben geprotesteerd. GEEN GOED ADMINISTRATEUR. Te Delft werd Zondagavond ie- ma'nd wegens dronkonscliap in ar rest gesteld, die maar even f 9000 aan goede effecten en f 3000 aan bankpapier bij zich had. Het was zijn eigen geld... HEVIGE VECHTPARTIJ. Zondag had, na sluiting de'r ker mis, in de Walstraat te Deventer, een hevige vechtpartij plaats tusschen een groot aantal burgers en vier hu zaren. In deze vechtpartij, is de 18- jarige fabrieksarbeider I. K., met een mes eene diepe levensgevaarlijke wonde, in den onderbuik toege bracht, welke bij opneming van K. in het St. Geortruide-gasthuus, zo'o ern stig bleek te zijn, dat de heer dr. Goedhuis onmiddellijk tot operatie is overgegaan. De vier huzaren zijn be kend. De politie stelt een onderzoek in. De huzaren ontkennen en bewe ren uit zelfverdediging alleen met hun broekriemen te hebben geslagen Een andere arbeider, uit Dieren, zeke're P., is mot een bierflesch ern stig aan liet hoofd gewond. UIT WRAAK. Naar de gevangenis te Maastricht is overgebracht de machinist N., die de vrouw van zekeren K. met geweld naar zijn woning had gebracht. Daar had hij haar mishandeld en haar no ta bene 4 dagen lang opgesloten zon der eten of d'raiken. N. had vroeger geruime'n tijd met de vrouw samen geleefd. VERGADERING VAN AGRARIéRS. ln „De Plattelander" komt een op roeping voor van den heer P. Teunls- sen, redacteur van het blad, voor een vergader ng van Agrariërs, d»e wen- schen deel te nomen aan de oprich ting van een Agrarische partij. Deze vergadering zal plaats hebben Woens dag 27 Juni te Utrecht. TEGEN DEN WOEKER. Te Bergen-op-Zoom worden door de verschillende Kerkgenootschappen, Diakonièn en de Besturen van ande re Vèreenlgingen, die armenzorg be hartigen, pogingen in het werk ge steld om van gemeentewege de we deroprichting eener Stedelijke Bank van Leening te verkrijgen, ten einde daardoor den schromelijken woeker, waaraan sommige dusgenaamde Pandjeshuizen zich schuldig maken, tegen te gaan. NED. HYG1SNISCH GENOOTSCHAP Naar Mnleschott mededeelt ia fihans defin t.ef besloten tot oprich ting van het Nederlandsch Hygië nisch Genootschap. Van 1 Juli a.s. af zal het blad, in grooter formaat, ver schijnen als orgaan van het genoot schap. HET ORANJEKRUIS. De Koninklijke National© Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis" houdt de tweede algemeene bondsver gadering te Arnhem op Donderdag 15 Juni. De agenda bevat o.a. een voorstel van den raad van bestuur om, zoo dra de daa'rvoor noodig© gelden zul len zijn gevonden, over te gaan tot de oprichting van een „Centraal-Bu- reau van het Oranje-Kruis" en daar aan te verbinden een oentraai-moga- zijn voor leermiddelen ten dienste van het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken. BRANDWEERWEE. Men meldt uit Pannercten aan de „Geld." ln een dorp tusschen Arnhem en Nijmegen sloeg dezer dagen bij een zware onweersbui de bliksem in een huis, dat weldra in lichte laaie stond. De brandklok werd geluid net alsof er een greoie feestdag was*; dat wil zeggen met twee klokken, en de brandweermannen \erzainelden zich voor het brandweergebouw, overleg gende, of men uit zou rukken of niet. De een vond „hot wel wat ver", een ander meende, „dut het wel uit zou régenen" en weer een nnder zei: „dat als men uittrok de spuit en de slan gen nat en modderig werden en men zo nog niet weer droog had". Maar toen na eenige minuten meer oploop van volk kwam, vond het grootste ge deelte 't toch beter, om er efltens hér re gaan. BEZOEK KAMERLEDEN AAN ROTTERDAM. Gistermiddag arriveerden met een extra-trein aan het Maasstation te Rotterdam een aantal leden van de Tweede Kamer, niet het doel, <le ha venwerken aldaar in oogenschouw te nemen. Door d© autoriteiten ontvangen, be gaven zij zich aan boord van de stoomboot „Maasnymph", waarmede d© tocht over de rivier en door de havens gemaakt werd, terwijl de di recteur van Gemeentewerken, de lieer A. C. Burgdorffer, en de adjunct- directeur, de heer W. Cool Jr., aan wezig waren en de gewenschte inlich tingen verstrekten. ONVEILIGHEID. Da familie N., te 's-Gravenhage woonachtig, had zich per fiets naar Friesland begoven en keerde nu van daar terug. Ter hoogte van Veur ge komen, kwam er opeens een nu n te voorschijn, uit een der woonwagens, welko daar staan, en zeker mecncudo, dat de dame alleen was, stak hij een stok tusscliei: de spaken van het ach terwiel, waardoor het rijwiel vernield word en de dame kwam te vallen. De bij do dame behoorendo beer, dio iets achter reed, wierp zich op den man, gaf hem een pak slaag en in Den Ilaag gekomen, stelde hij de po litie met het voorgevallene in kennis. De dame kwam, buiten eenige lichte schrammen, met den schrik vrij. POSITIEVERBETERING DER OFFICIEREN. De „Ass. Ct." meldt het volgende omtrent de plannen van minister Co- lijn ten opzichte van de positieverbe tering der officieren. Deze wenscht slechts aan enkele categorieën van officieren een tractementsverhooging toe te kennén, doch tevens een betere en vluggere bevordering hieraan te v« rbindon, welke dus indirect aan alten ten goede zal komen. Voor tractementsverhooging zullen dan ook alleen in aanmerking komen luitenants, met een zeker aantal lienstjaren in dien rang (4 of 6) ka piteins en hoofdofficieren l>eneden den rang van kolonel. De snellere promotie zal vermoede lijk worden verkregen door eene wij ziging in de bestaande organisatie. Een regiment infanterie, thans vier bataljons tellende, zal in het thans n gediende ontwerp bestaan uit 6 ba taljons, welke reeds in vredestijd worden opgericht. Do Ixmainirig „regiment" komt te vervallen en wordt vervangen door „brigade". Elke brigade zal, evenals thans het regiment, worden gecommandeerd door een kolonel, doch worden ver deeld in 2 afdeelingen, eik beslaande uit 3 bataljons, terwijl elk bataljon in vredestijd zal bestaan uit 3 compag nie», wordende bij mobilisatie per bataljon een vierde compagnie opge richt. Aan het hoofd eener „afdeeling" komt te staan een luitenant-kolonel, terwijl een bataljon zal worden ge commandeerd door een majoor. Uit bovenstaande ondervcrdoeling der brigade thans regiment blijkt dus, dat per infanterie-regiment het aantal hoofdofficieren (luitenants- kolonel en majoors), thans vijf be dragende. wordt gebracht op acht liet aantal kapiteins, thans be staande uit 16 compagnies-comman danten, 5 kapiteins voor speciale dien sten en 1 kapitein-adjudant, zal wor den gebracht op 18 compagnies-com mandanten, 6 kapiteins voor speciale diensten en 3 kapitein-adjudanten (hieronder 2 adjudanten der luite- nant-kolonels-afdeelimrscommandan- ten). Alzoo ©en vermeerdering van vijf kapiteins. Een vluggere en betere promotie zal voorzeker bij aanneming van dit voorstel worden verkregen, doch of deze regeling ook aan het jongere deel vaii het officiers-korps bevredi ging zal brengen, zal do toekomst moeten leeren, zoo oordeelt de „Ass. Crt.". EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 Juni, 's avonds te half negen. MILITAIRE AVIATIEK. Naair de „N. Ct." verneemt, ligt het in do bedoeling van den Minister van Oorlog, om on d© eerstvolgende be grooting een post van ongeveer ƒ50.000 uit te trekken ter bevordering van de aviatiek in on3 leger. C. W. E. VAN VOORST VAN BEEST. Te Maarssen overleed Zondag de heer C. VV'. E. van Voorst van Beest, oud 73 jaren. De overleden© was oud secretaris van Maarsseveen, oud-bur gemeester van Montfoort GEZONKEN. Te Huizen, N.-H., is Zaterdag het houten Rijnsohip Eben Haëzer, schip per E. M. Kielen, te 's-Gravemoer, gezonken. De opvarenden zijn gered, maar hot vaartuig, dat niet is verze kerd, is verlo'ren. ONDER DE MACHINE. In de pakkistenfabriok van de N. V. do Woelgeest, te Gouda, is de 13- jarig© B., die vee'rtien dagen in dienst was, tusschen een zaagmachi ne geraakt. De zaag ging hem door den buik. De verwond.ng is zóó ern stig, dat men weinig hoop op behoud heeft. VERDRONKEN. Do parlevinker Chr. van der Pol, die op dc rivier vóór de kerk to Pa- pendrecht een schapper wilde helpen bij liet ophalen van het anker, is daa'rbij overboord gevallen en ver dronken. De man laat een wedüwe met 3 jonge kinderen achter. Het 10-jarig zoontje van de familie Dijkman, wonende Houtmankade te Amsterdam, is Zaterdagmiddag te 5 uu'r met zijn vlieger uitgegaan, doch 'niet in de ouderlijke woning terugge keerd. Buren ondernamen verken ningstochten naar den Spaarndam- mo'rdijk en naar Sloterdijk, doch zon der resultaat. De politie werd van de vermissing in kennis gesteld en in 't water de'r Houtmankade, tegenover de woning der ouders, werd gedregd, een politiehond werd aan het werk gezet, be rook de kleeren van het knaapjo en sprong te watör alles echter tevergeefs. Nader wordt geineld liet lijk van den 10-jarigen knaap is gisteravond uit het water van de Houtmankade opgehaald. Do arme jongen had het vliegertouw nog ora zijn arm. Bij de baggerwerken in den IJsel onder Baak, gemeente Steenderen, is gistermiddag de 37-jarigo J. J. H. Bax, wonende te Zutpben. overboord geslagen en verdronken. Bax was ge huwd on vader van vier kinderen. Het 6-jarig dochtertje van den heer I. Zijp, te Noordscharwoude, geraak te Zondag te wate'r, en we: i loos opgehaald. WATERGEBREK. Op het eiland Urk is liet gebrek- aan drink- en waschwater thans zoo groot, dut reeds een week lang dage-- lljks een schip met iJsolwater auu-: komt, om in het gemis aan waschwa ter te voorzien. Schier alle regenbak ken zijn tengevolge van do langdniigo' droogte ledig, zelfs de groote bukken van kerken en school, welko gewoon lijk het laatst aangesproken worden. BRANDEN. To Goor is brand ontstaan in de margarinefabriek van Gcbr. Muller, aan wier bedrijf tevens een vlecsoh- roolcerij verbonden is Een zc©r groo te partij hammen en andere vleesch- waren gingen door de vlammen ver loren De fabriek was bij beurspolis verzekerd. KIND VERBRAND. Op de Steenenkamer, Wilp, gem. Voorst, is een ernstig ongeluk ge beurd. Eenige Jongens en meisjes waren bezig, een vuurtje te stoken. Toen het dreigde uit te gaan, wilde het 9-jarig dochtertje van den landbouwer J. Roskam het aanwakkeren, door t© zwaaien met heur rokjes. Deze vatten echter vlam en weldra stonden de kleeren der kleine in lichtelaaie. Do. speelkameraadjes, geheel van streek, wisten geen hulp te bieden. Toen ou dere personen toesnelden, was de kl© me re ds geheel mot brandwonden overdekl. Later is ze, onder hevige pijnen, overleden. Rechtszaken VERZOEK OM GRATIE. Door den heer li. A. van Dalsuni, notaris en lid der Prov. Staten te Hulst, is een verzoek om gratie aan II. M. de Koningin gericht in verband met zijn veroordeeling door bet ge rechtshof te 's-Gravenhage tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis, ter zak© van zich te hebben schuldig gemaakt aan smaadschrift, tweemaal gepleegd tegen den heer Fr. van Waesberghe, burgemeester van Hulst in ziin hoeda nigheid van hulpofficier van justitie. De Hoog© Raad hoeft do cassatie te gen dit vonnis verworpen. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GEN'EESKT S r Bi hooger beroep werd gisternamid dag voor de ilaagsche Rechtbank be handeld <1© strafvervolging, ingesteld tegen A. J. de Haas. te Zoeterwoude, auor den Leidscheu kantonrechter veroordeeld tot twintig geldboeten van 15 of twintig maal 10 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. 23 get ui ren charge en 4 a dé charge hadden plaats genomen op do getuigenbanken op de gereserveerde en publieke tribune was geen plaats onbezet. Beklaagde gaf op 75 jaar oud to zijn, zonder beroep. Desgevraagd verklaarde bokl. geen bezwaar te hebben tegen den Leid- schen kantonrechter, die zijn plicht heeft gedaan, maar vroeg of het straf baar is. dat men een medcmensch, dat in nood verkeert, helpt. Hierna werden de verschillende personen ge hoord. die zich tot beklaagd© hadden gewend met hun kwalen of ongesteld heden en geneesmiddelen van hem. hadden ontvangen en gebruikt (bij de behandeling ln eersten aanleg in bij zonderheden medegedeeld.) Zonder uitzondering verklaarden alle patiën ten met de grootste dankbaurhoid, dat zij aan bekl. hunne gelieele of ge deeltelijk© genezing dankten, waar zij vruchteloos bij verschillende doctoren hulp hadden gezocht. Gold vroeg bekl. niet, doch bij vertrok legde men, hoe veelheid naar verkiezing, iels op ta fel, dat bekl. erkende tot zich geno men te hebben. „Hij moest zijn mid delen zelf ook betalen." Als getuig© A décharge word o. a. gehoord ds. G. G., die bekl. sedert een jaar of 12 geleden kent. De dunk- baarheid dwingt getuige hier te ko men. In het jaar 1899 had hij een zeer lastisen zenuwknobbel in het verhemelte, dat dc medici niet anders dan langs chirurgischen weg ver klaarden te kunnen wegnemen. Do professor tot wien getuige zich ge wend had, verklaarde, dat hij nim mer zulk een gezwel had gezien en raadde getuige uan, dat hij zich maar tot zijn eigen dokter moest wenden. Ui© ceu gipsafdruk van het gezwel moest nemen. Voor dit advies moest getuige 10 betalen, waarop bij ant woordde, als tegen-rekening wel 10 te mogen rekenen, daar hij don pro fessor iets had laten zien, ilat hij nog nooit gezien had. Getuige heeft zich toen tot De Haas gewend, die dade- lijk het gezwel herkende, de verschijn selen aangaf, welke zich nog zouden voordoen en een aanstrijking gaf, welke het gezwel 'leed verdwijnen.- waarvoor dominé bekl. nog zeer dank baar is. Subst. off. v. Justitie, mr. 1! raatjes, wees er O" dat hier in gecri der ge vallen dringende noodzakelijkheid van directe hulp aanwezig is geweest, achtte het vonnis van den kanton rechter, met uitzondering van een vormgebrek, juist gewezen en vorder de 19 geldboeten van 15 of 19 maal 10 dagen hechtenis. Do verdediger jhr. mr. Do Savornin Lolunan verklaarde met groot genoo- gen dc verdediging van dezen ver dienstelijken man op zich genomen to hebben. Zeer zou pleiter het betreuren wanneer hier een veroordeeling moest volgen, maar zijns inziens zal dit niet behoeven te geschieden, waar do Rechtbank ontslag van rechtsvervol ging zal kunnen uitspreken, daar be klaagde zich aan geen strufbaur feit heeft schuldig gemaakt. Pleiier beriep zich op een arrest van den Hoogcn Raad, waarin hij steun vindt voor zijn bewering, dat hier geen goede dag vaarding is uitgebracht. Pleiter concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging. Ten slotte betoogde spr., dut als er gestraft wordt dit slechts zal kunnen geschieden van één feit. Het geheele complex van liandelin-( gen moet hier als een geheel vvordc^

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6