beschouwd en hier is dus aanwezig het delictum continiuum. De uit spraak wordt later medegedeeld. BRANDSTICHTING. l?o Rechtbank te Assen veroordeelde cisteren Poppc M. to Niouw-Buinen, .thans gedetineerd, wegens brand stichting in de woning vun liet hoofd der clir. school te Nieuvv-Buinen. tot 4 jaar gevangenisstraf. Dezelfde Rechtbank veroordeelde Sjouke K., verpleegde te Veenhuizen, ttiuna gedetineerd, wogens brand stichting in een hooiberg, tot 4 jaar gevangenisstraf. Uit de Arbeiderswereld INTERNATIONAAL CONGRES VAN TEXTIELARBEIDERS. Te Amsterdam kwam gisteren een talrijk internationaal gezelschap bij één. Het waren de vertegenwoordi gers van organisaties in het textiel bedrijf uit verschillende landen. Ver tegenwoordigd waren Engeland, na- tuu'rlijk met een zeer grooto delega tie van 40 man, waartoe ook het par lementslid Gill behoorde, voorts Frankrijk 5, Duitscltland 15, Oosten rijk 8, België 7, Zwitserland 3, Dene marken 2 en ons eigen land 3 man. Voor de eerste maal kwam het con gres,dat om de drie jaar vergadert, op llollandschen bodem bijeen. De heer Wibaut, lid van het be stuur der S. D. A. P in Nederland, kwam de vriendelijke groeten van zijn partij aan het congres overbren gen. De heer J Oudegeeet deed dit na mens het Ned. Verbond van Vakver enigingen. De heer William Marsland, de in ternationale secretaris, lichtte het ge drukte jaarverslag toe. In 1908 wa ren 429.606 textielarbeiders uit de ver sch llende landen in het internationa le verband opgenomen. Dit cijfer ging weinig vooruit, nl. tot 430.027 in dit jaar.Engeland alleen is er met 200 000 man in vertegenwoordigd. Holland is met 2373 arbeiders aangesloten. ZEELIEDEN EN TRANSPORT ARBEIDERS. De Plaatselijke Federatie van Transportarbeiders te Amsterdam, hield een openbare vergadering die niet druk bezocht was. Slechts een zeshonderdtal personen waren aan wezig. Onderwerp van bespreking was de internat, onale staking der zeelieden en de actie, die door de bootwerkers, de dok- en veemarbeiders en de voer lieden reeds geruimen tijd wordt ge voerd tot verhooging van loon en re geling van werktijd. De volgende motie werd met alge- meene stemmen goedgekeurd: „De vergadering, „gehoord de uiteenzetting van de grieven der zeelieden, bootwerkers, voerlieden en dokwerkers; „is van oordeel, dat die grieven ernstig zijn en hun eischen gerecht vaardigd; „besluit om do staking der zeelie den die aanstaande is, te steunen met alle ten dienste staande midde len; „geeft den overigen transportarbei ders in overweging ernstig te over wegen, of het niet gewenscht is, deze staking te benutten voor het doorvoe ren van hunne eigen eischen; „roept de algemeene solidariteit in van de geheele arbeidersklasse, opdat aan de ongebreidelde macht der werk gevers op transportgebied paai en perk worde gesteld. Pers-Overzicht EEN OORDEEL OVER MINISTER TALMA. Naar aanleiding van de discussies over de Steenhouwerswet schreef de zer dagen de Haagsche correspon dent van het „Utrechtsch Dagblad" over Minister Talma De wijze, waarop de heer Talma zich heeft weten eigen te maken kennis, zeer grondige, van zooveel hem vroeger gansch onbekend, is be wonderenswaardig. Ik vind het klein, nietig, erger dan dit, om op welk politiek standpunt men zich ook mo ge bevinden, niet te erkennen, dat Minister Talma ontwerpen in de Ka mer verdedigend, niet vele malen ook jfedengoen. die het verst in wereldbe schouwing en denkwijze van hem af staat, bewondering moet hebben afge dwongen. Voor zulke gevoelens durft uren niet uitkomen, of men verbergt ze under een huichelachtig-nijdig en jaloersch grijnsje, door schouderop halen „geïllustreerd". Ik acht het zeer gewenscht en zeer verdiend, dat de pen van een, die niet behoort tot Mi nister Talma's geestverwanten, eens neerschrijft een woord van eerbiedige hulde voor zooveel eerlijke, warme toewijdingvoor zooveel ijver en werkkracht. Dat, bij de Steenhou- werswet, nadat de heer Talma zulke belangrijke concessies bad gedaan, toch ook nog een vrij aardig succes volgde het doet mij oprecht genoe gen. En ik schaam mij allerminst daarvoor uit te komen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. BESTUURSVERGADERING NE DER LANDSCHE VOETBALBOND. liet Bestuur van den Nederland- schen Voethalbond vergaderde Zater dagavond te Den Ilaag in Hotel Vic toria. Geruimen tijd werd gesproken over de wenschelijkheid een bepaald ter rein to verkrijgen, waar geregeld de internationale wedstrijden gespeeld zullen wordeh, d e zooveel belang stel: i-z van do zijde van het publiek ondervinden, dat het thans onmoge lijk dg gebleken een voldoende rege ling gedurende de wedstrijden vast te stellen. Besloten wfitrd met 7 tegen 2 stem men in de algemeene vergadering van 2 Juli te Amsterdam de kwestie ter sprake te brengen en machtiging te verzoeken tot het aangaan van overeenkomsten ter verkrijging van een terrein, waar do regeling zooda nig mogelijk zal zijn, dat de toeschou wers een waarborg zullen erlangen, dat het bezoeken van deze wedstrij den n:et gepaard kan gaan met om standigheden, die een behoorlijke waarneming van het spel kunnen ver hinderen. Het jaarverslag over het hondsjaar 191011 wordt in bespreking .geno men en na enkele wijzigingen goed gekeurd. Aan den S. P. wordt dank gebracht voor de moeite aan het jaarverslag zoo ruimschoots besteed. Vervolgens werd het f.nanaieel rap port over het verstreken hondsjaar vastgesteld. De afgevaardigde naar het congres, gedurende de Pinksterdagen te Dres den gehouden, de heer Hirschman, deelt de besluiten mede, die daar go- nomen werden. De internationale wedstrijden voor ons nationaal elftal zullen voor 1911- 12 bestaan uit Engeland—Nederland, Nederand-Dultechland, Nederland— België en België—Nederland. De agenda van de algemeene ver gadering van 2 Juli te Amsterdam werd vastgesteld. Land en tuinbouw HOOIOOGST. De Hoornsche correspondent van "t Hbld. schrijft: De vooruitzichten op den hooioogst staan in Hollands noorden vrij on gunstig. Wegens de droge Meimaand zit er geen boom in het gras, terwijl de sterke zon het gewas pijlig heeft gemaakt. Ook raakt hel gras voor de koeien op. Enkele boeren voeren reeds koeken. Brengen goede regens n et spoedig verbetering, dan wordt 1911 voor den koeboer een duur jaar. KNOLVOETEN AAN DE KOOL. Daar ziin maar weinig kool verbou wers, die niet eens hebben te klagen over knolvoeten. Met schrik zien ze de Knobbelties aan de wortels der planten, want is de tuin eenmaal door.de snlijtzwam, de oorzaak der ziekte, besmet dan woekert zij dra voort en al heel gauw is de koolteelt op dien grond onmogelijk geworden. Men moet daartoe dan nieuw land uit zoekeu, want in de eerste 2, 3, 4 jaur behoeft uien op zulk land met goeu kool te komen. Wie een beperkten tuin bezit, is dan genoodzaakt vooreerst van koolver bouw al te zien. Gelukkig heeft men thans een werkzaam bestrijdingsmiddel tegen de koolvoetzwam gevonden in de kalk. Dit is gebleken uit proefnemin gen te Schagen .waar 5 jaren achter een kalk in hoeveelheden van 1000 tot '4000 kg. per H.A. werd aangewend. Na die 5 jaar weiden, om <le resulta ten nauwkeurig te leeren kennen, up 2 en op 12 Augustus do struiken der afgesneden bioemkooien zorgvuldig uitgerooid en op de aanwezigheid van knobbels onderzocht. Van elk der 5 perceel en onderzocht men 90 stron ken op de eerste 3. die ieder -4000 kg. kalk per H.A. hadden gekregen, wa ren respectievelijk 64, 54 en 25 gezon de struiken op I waren 19 en op II 26 zeer licht aangetast, op 111 waren 3'J zieke en daai ouder 12 vrij sterk aangetaste struiken. Perceel 4, dat maar 2000 kg. kalk had gekregeu, le verde van de 90 maar 11 gezonde plan ten 57 waren ziek en hiervan waren 27 sterk aangetast. Het 5o perceel, dat geen kalk kreeg, leverde geen enkele gezonde struik 46 waren zeer hevig door de splijtzwam aangetast. Men ging echter nog verder met het on derzoek. In 1908 worden op elk perceel uit gezet 55 bioemkooien en 55 roode koo ien. De planten groeiden goed, be halve op 't perceel, dat steeos zonder kalkbemesting bloei, llier kwijnden vele planten vóór en na weg door de „knop". Toen later do struiken der kooien werden nagezien, bleek, dut de planten op perceel 1, 2 en 3 vrij van de ziekte gebleven waren. Kon men bij de bloemkoolstruiken hier en daar nog enkele knobbeltjes vinden, bij de roode bleven die geheel weg. Op perceel 4 (2000 kg. kalk) waren meer struiken aangetast, zonder dat de planten er echter minder goede koo ien door gaven. Ou 5 waren alle strui ken aangetast, de meeste zelfs in hoo- ge mate en grootendeels verrot. De roode-toools truiken waren wel sterk bezet met knobbels, duch ze waren toch minder ziek dan de bloemkool- stronken. Volgens den proefnemer muntten de bioemkooien uit door zwaarte en goede kwaliteit en de roode kooien waren eveneens bijzonder zwaar en mooi. Dit moet ongetwijfeld aan de sterke bemesting met kunstmest wor den toegeschreven. Uit deze resultaten mag zeer zeker do conclusie worden getrokken, dat kalk, eenice jaren achtereen in flinke hoeveelheden aangewend, op vele gronden een afdoend bestrijdingsmid del zal zijn tegen de koolvoetzwam der koolsoorten. C. B. Gemengd Nieuws GEEN GELE KOORTS. De „Perou" is te Bordeaux aange komen. liet bericht, dat zich een ge val van gele koorts zou hebben voor gedaan, wordt tegengesproken, het is moeraskoorts gebleken. De „Perou" vertrekt naar H&vre. EEN UITVINDING. Een Duitscho onderwijzer uit Neu renberg heeft een zeer merkwaardige uitvinding gedaan. Hij heeft een ap paraat geconstitueerd, waardoor men een schip zonder eenigo bemanning kan laten varen en manoeuvreeren. Langs draadloos eiectrischen weg wordt het schip bestuurd. Aan den oever slaat een machine, die electri- sche golven uitzendt, deze worden opgevangen door een apparaat, dat op het schip aanwezig is en dat dan de verschillende machines in wer king stelt. Voor de deelnemers van de Duitsche vlootvereeniging heeft de uitvinder zijn toestel gedemonstreerd. Op den Dutzendteich, te Neurenberg, lag een boot van 11 meter iang, die zonder haperen van land uit be stuurd werd. Door een handle van liet toestel, dat aan den oever stond, om te zetten, liet de uitvinder de boot vooruit gaan. stoppen, achter uitgaan, wenden, keeren en signalen geven door do scheepsklok en liet schieten uit kleine kanonnen. VEERPONT GEZONKEN. Op de Wolga, bij Oeglitsj, is een veerpont gezonken, waarbij dertig menschon verdronken. DE KOUSFjBAND. Zatc'rdag is de Prins van Wales met het gebruikelijke plechtige cere monieel opgenomen in de orde van den kousehand. De plechtigheid moet schitterend zijn geweest. Zij liad plaats in het paleis te Windsor, BEVOLKING VAN CHINA. Het „Mémorial Diplomatique" deelt mede, dat China, blijkens de jongste volkstelling, thans 461 millioen inwo ners telt, meer dus dan alle staten van Europa bij elkander. EEN AMERIKAANSCH ESKADER IN DE RUSSISCHE WATEREN. Het verwachte ^merikaansche es kader is te Kroonstadt aangekomen. DE RAMP IN MEXICO. Omtrent den totalen omvang van de ramp, veroorzaakt door de aard beving en de vulcanlscbe uitbarstin gen in Mexico, zijn nog geen nadere berichten ingekomen. Wel weet men. dat een gToot aantal dorpen geheel vdrwoest zijn, maar van enkele stre ken heeft men sedert de ramp abso luut geen berichten ontvangen. Het ergst was de aardbeving tusschen de vulkanen Colima en Popocatepetl, die beide weer in werking zijn. De bewoners van de nog n.et verwoeste dorpen in de buurt van de vulkanen vluchten. Het gerucht gaat, dat alle eilanden in het Tochimdco-meer ver zonken zijn en alle- bewoners daar van zijn omgekomen. 10.000 SIGAREN CADEAU! Manuel Gomez, de zoon van den president van Cuba, die bij de kro ningsfeesten te Londen zijn vader ver tegenwoordigen zal. brengt als ge schenk voor koning George 10.000 van de fijnste Havana-sigaren mee. De waarde van dit geu'r.ge geschenk, dat door ervaren kenners bij elkaar ge zocht is, wordt geschat op 'n vijftig duizend gulden. DE ZEELIEDENSTAKING. De Peuple te Brussel meldt, dat eön belangrijke vergadering van vertegen woordigers der Belg.sche trunsport- synd.calen te Antwe'rpen plaats had. De syndicaten der zeelieden, dokwer kers en sleepers uit Antwerpen, Gent, Brugge en Oostende wa'ren vertegen woordigd De secretaris van de zee- li eden vereeniging te Antwerpen, zei- de dat de staking zal uitbreken op 14 Juni, omdat de gelegenheid dan gun stig ia wegens particuliere omstandlig- heden in de haven. In den loop der gedachtenwisse- ling raadde de alge vaardigde der syndicale commissie aan tot voor zichtigheid. Het schijnt dat de beweging niet internationaal zal zijn. Slechts in Engeland en België zal de 6taking uitbreken. Een gedelegeerde vroeg of Engeland het sein zou geven; maar de andere gedelegeerden, voorname lijk d.e van de zeel ledenorganisatie te Antwerpen, hielden vast aan het denkbeeld dat de staking op 14 Juni onvermijdelijk moet uitbreken. Zoo de Engelschen wachten tot 19 Juni dan is dit omdat de Engelsche sche pen op Woensdag worden geëqui peerd, om Zaterdag gereed te zijn. De Métropole te Antwerpen ver neemt uit goede bron, dat de 'reeders elke tusschenkomst in het geschil we geren; zij zijn bere.d met de zee lieden direct te onderhandelen. In maritieme kringen gelooft men niet dat de dokwerkers onder de tegen woordige omstandigheden geneigd zullen zijn met de zeelieden gemeéhe zaak te maken. Uit Londen wordt nog geseind De secretaris van de Shipping Federation" deelt mee, dat de Fede ration" niet het voornemen heeft toe to geven aan den eisch van den Zee lieden- en Stokershond, tot samen werking met de „Shipping Federa tion", om te komen tot instelling van een verzoeningsraad, hetgeen een po ging is om de zeelieden te dwingen, zich aan te sluiten bij den bond. Er zal geen verzoeningsraad komen en van een internationale staking zal ook niet veel komen, wel zullen waar schijnlijk hier en daar eenige moei lijkheden ontstaan. De secretaris-generaal van den Na- tionalen Bond va.n Stewardeurs, wel ke lid is van het- Internationaal Co mité van den Zeeliedenbond, deelt- daarentegen mee, dat de internatio nale zeeliedenstaking deze week zal bitbreken. De datum kan binnen wei nige uren worden vastgesteld. JASNAJA POLJANA. Volgens berichten uit Petersburg zal Jasna ja Poljana, de vroegere be zitting van graaf Tolstoi, voor een half millioen roebels dóór de Kroon worden aangekocht, om als staatsei gendom te worden beheerd. Nadat mevrouw Tolstoi tijdens haar jongste verblijf in Petersburg met den minis ter van financiën 'den aankoop be sproken hoeft, hooft Kokowzef in de kabinelszitting een desbetreffend 'voorstel ingediend. Jasna ja Poilana zal, in den toostend waarin het bij Toisloi's overlijden bestond, worden in stand gehouden, en lot oen soort Tolstoimuseum worden ingericht. EEN STOOMBOOTRAMP OP DEN AMOER. Vrijdagnacht is zooals reeds kort gemeld is op korten afstand van 't station Radde aan den Amoer in Rusland een ontzetlende ramp voorgekomen. Het hout dat aan boord van de stoomboot „Moerawjef Amoerski" was opgestapeld, vloog in brand: onder de zevenhonderd passa giers, aan boord van het schip, brak een ontzettende paniek uit. Een aan- la lpassagiers sprongen over hoórd en poogden zwemmend de oevers te here ken, dooh zestig menschen ver dronken, onder wie vele vrouwen en kinderen. De geheele lading van het schip werd een prooi der vlammen. De stoomboot „Hercules", die op den Amoer varende, nabij de plaats des onheil» was, weigerde iets te doen tot redding der schipbreukelin gen, doch voer kalm door. Do onmen- schelijke houding van den kapitein wórdt algemeen scherp afgekeurd. DE EX-PRESIDENT VAN MEXICO. De stoomboot „Yaparanga" met ex- president Diaz aan boord, wordt 17 dezer te Cornnna verwrocht. Onder de arbeiders in deze Spaanschc haven stad schijnen plannen te bestaan om den overdreven dictator met vijande lijke betoogingen te begroeten, zoo dat maatregelen worden genomen van overheidswege om ongeregeldhe den te voorkomen. Senor Diaz zal zich te San Sebas tian vestigen, waar reeds een vJJa voor hem in gereedheid is gebracht. INTERNATIONAAL MIDDEN STANDSCONGRES. Het dei-de internationale midden- standscongres zal van 28-30 Septem ber a s. te München gehouden wor den. Leider van tiet congres is prof. Georg von Mayr. Referaten worden gehouden o.a. over: school en middenstand, refe rent: dr. Kersehensteiner, München; gunning van openbare leveranties aan den middenstand, referent: Rijks dagafgevaardigtle Tri, Erding; verze keringsmogelijkheden voor den han- deldrijvenden middenstand, referent: Schuier, Ulm; de vrouw in het hand werk, referent: handclsraad Nagler, München; welke werkwijzen der wa renhuizen en couperatien kunnen voor den m.ddenstand dienstbaar ge maakt worden?, referent: dr. H. Lam- breents, Brussel; de periodieke brood- ea vleesclmood, referent: dr. Ruh- land, Berlijn, enzoovoort. TREURIGE TOESTANDEN. Een commissie uit hot Ainerikaan- sclie Representautenhuis stelt thans een onderzoek naar de arbeiderstoe- standen in op de kolenvelden in West moreland in Pennsylvania. Voor die commissie heeft de heer Feehan, pre sident voor de Mine Workers Union, mcdedeelingen gedaan, waaruit blijkt, indien althans die mededeeliu- gen juist zijn, dat op die kolenvelden de arbeiders in een toestand van sla vernij leven. De onderdrukking waar aan ze blootstaan, leidde tot een sta king, waaraan achttienduizend man deelnamen. De directies der mijnen antwoordden met de verdrijving der arbeiders uit de aan de mijnen toebe- hoorende woningen, zoodat meer dan tienduizend man de kolenvelden ver-1 lieten, on de overigen in tenten en hutton op de heuvels kampeeren, ten prooi aan de hevigste ellende. De mijndirecties beschikken over een eigen politie, die reeds vele stakers heeft gedood bij ongeregeldheden. Thans trachten de directies nieuwe arbeiders te werven, onder de immi granten uit Europa. Die nieuwaange- komenen worden door de mijnpoliüe bewaakt, en elke poging om ie ont komen, wordt hen belet. EMIGRATIE LN ENGELAND. In de bijeenkomsten van de Rijks conferentie hebben de ministers Har- court on Burns raededeelingen ge daan over de emigratie uit Engeland. Uit de mededeelingen van minister Burns bleek, dat de Engelsche emi granten in steeds sterkere mate zich in de verschillende gebieden des Rijks vestigen. In 1906 bijv. bedroeg het aantal Britsche emigranten ruim 194.000 en hiervan vestigen zich onge veer 5-4 procent in de koloniën. In 1910 echter, bij een aantal van 234.000 emigranten, bedroeg dat percentage reeds 68 procont. En in dit Jaar is de stroom naar de koloniën nog sterker. Hot grootste deel der emigranten blijft dus voor liet Rijk behouden. Niettemin echter zag de heer Burns toch wel bezwaren in die steeds toe nemende emigratie uit Groot-Brltton- nie, die dit jaar wellicht het cijfer van meer dan 300.000 zal bereiken. Dit beteekent toch, dat 60 procent van do bovolkingstoenetuing van het moe derland, liet land verlaat (in 1910 48 procent, in 1909 50 proc.), maai- bij de daling van het geboortecijfer was dit aantal emigranten toch wel het uiterste dat gewenscht kon zijn anders zou het moederland zelf on der de emigratie gaan lijden. Een motie, uitsprekende de wen schelijkheid, oiu Britsche emigranten tot vestiging in de koloniën aan te moedigen, en om hiertoe door de .re geeringen van moederland en kolo niën doeltreffendo maatregelen te doen nemen, werd door de Rijkscon- ferentio aangenomen. AUTOMOBIEL-ONGELUK. Op de spoorlijn tusschen Kopenha gen en Kürsór, weTd 's nachts een automobiel door een sneltrein, bij een overweg gegrepen. Do inzittenden werden gedood en de automobiel to taal vernield. De lijken van de slacht offers wertïen vreeeelijk vérmfnkt te ruggevonden. ONTWIKKELING VAN VENE ZUELA. Dóór Engelsche kapitalisten worden thans onderhandelingen gevoerd* voor de overneming van een door de Ve- netzolaansche regeermg met eene bin- nenlandscbe maatschappij gesloten contract, betreffende het vervoer langs de rivieren en op de meren ge durende 50 Jaren, en de kolonisatie en exploitatie van het Amazone-dis trict, met inbegrip van delfstoffen en rubber-voorraden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De g&neesmiddele'n tegen AAM BEIEN hebben tdn doel de hardlij vigheid, welke de grondoorzaak dezer lastige kwaal is weg te nemen. Resul taten met proefnemingen in het groo- te gasthuis te Weenen verkregen, be wijzen dat het natuurlijk© FRANZ JOSEF-bitterwater 'reeds enkele uren na het gebruik zachten stoelgang geeft en telkenmale de pij'n bedaart. Vraag steeds bij apothekers en mine raalwater-handelaren vooral echt Franz Joscf-bitterwater, en niet an ders! Letteren en Kunst EEN HAAGSCH STRIJKQUARTET la opgericht door de heeren André Spoor, J. Sterrenburg, H. W. Hof meester en I. Mossel. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Beroepen te Ilpendam (N.-H.) ds. J. H. Buisman, te Onderdondani (Gr.) (verbetering)te Noordwolde ds. Van Meurs, te Oterleek. Bedankt voor het beroep te Wad- dinxveen door ds. J. Gosliriga te Leer dam. Beroepen te Wezep (Gelderland) (toez.) ds. D. van Luttervelt, te Berg- schenhoek. Aangenomen het beroep te Zierik- zee ds. J. Gouverneur, te Hallo. GER. KERKEN. Beroepen te Poortvliet (eiland Tho- len) ds. De Graaf, te Bennekom (Gel derland). Beroepen te Terneuzen ds. G. TI. Kersten, te Rotterdam. NED ISRAëL. KERK. Aangenomen het beroep als leeraar te Alphen aan den Rijn door E. Drielsma, te Bergen-op-Zoom. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam Geslaagd voor het can dïdaats-examen in de rechten de heer A. A. van Heurn; voor het theoretisch geneeskundig examen de heeren: B. A S. Gerungan en Raden Brenthel, beiden doctor Djavva: voor het docto raal examen in de geneeskunde de hee'r N. C. Keukenschrijver. Amsterdam. Vrije Universiteit. Ge slaagd voor het doctoraal examen in de theologie de heer J W Kal en vóór het le deel candidaats-examen de heer W. Faber. Leiden. Voorb. examen Ned.-Ind. adm. dienst Geslaagd V. E. Korn, M. Stort. Delft. Technische Hoogoschool. Ge slaagd vóór het propaedeutisch exa men in de sdhe kunde de heeren E. Th. Leemans en J. H. van Rossem, in de bouwkunde de heer F,. J. Koo- reman. Groningen. Geslaagd tweede natuur kundig examen C. J. Tichelaar; con- didaats-examen geneeskunde F. H. Kooy. Amsterdam. Aan de universiteit van Amsterdam is met goed gevolg uf- gelegd het candidaatsexamen in de ge neeskunde door den heer J. J. Bloe men en het tweede natuurkundig exa men door de heeren J Bak en P. Kluinper. Amsterdam. Door de Geneesk. Staats-Commissie zijn bevorderd tot arts ,de heeren A. Brand, Amster dam: E. W. den Hartog Jager, Her- veld, gom Valburg en \V. G. J. van Zelf van Eldik, Amsterdam en ge slaagd voor het 1ste gedeelte de heer J. S. v. Solkema. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaed. examens weg en waterbouwkunde de heeren II. 11- J. J. Ruijten, F. B. von Ruijven, J. H. Sehijfsma bouwkunde «le heeren M. Th. Eloul, G. de Zwartscheikun de de heeren W. J. Tb. Anions en F. Goudriaan. Leiden. Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift „De Medeae Mvtho Apud Antiques scripto- res et Artifices", de lieer J. H. Goed hart, geboren te Rotterdam. Leiden. Geslaagd voor het cand. examen rechten mej. N. M. M. Kluy- ver, en de heeren D. M. Meer tens en A. Hoogewerff voor het voorber. exa men voor dien Ned.-Ind. adm. dienst de heeren J. Jougejous en P. A. Bey- nonvoor het le nat examen mej. M. A Relyke en voor bet prop. examen geneesk. mej. E. Ligthorl, en de heer W. B. Boorenbos. Utrecht. Gesl. Eerste Doet. ex. Ge neesk. de heeren M. H. J. Bosch, J. Pluim. Prop. ex. Godgeleerdli. de heer Th. H. Tonsbeek. ONDERWIJS IN HANDENARBEID Dezen zomer wordt do Rijkscursus van de Vereeniging tot Bevordering van den Handenarbeid gehouden te Utrecht van 24 Juli tot 12 Augustus a.s. onder hoofdleiding van den hoor W. Swart te Haarlem. Leiders ziin voor karton en klei, do lieeren P. T. van der Meulen, J. M. Lange veld en A. van Waart, plaatsvervanger de beer A. A. Hofman voor hout, de heeren W. Swart, J van Bladel, A. C. Hendriks en H. H. Stroij, plaats vervanger de heer J. P. Pon stljn Jr. leider van den vervolgcursus is de heer D Been. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Groningen. R. A. Oostorheert, koop; man t© Oldonzijl. Rechter-comm. mri J. A. G. Gockinga; curator mr. J. Gv Holthuis. Zutphen. A von Amstel. koopman to Apeldoorn. Rechter-comm. mr. J. IL de Vriescurator mr. W. H. Cost Budde, te Deventer Amsterdam F. R. A. Stroefsel, laatst in Nederland gewoond hebbende al daar, thans zonder bekende woon plaats. Rechter-comm. mr. L. Offor- haus Jzn. curator mr. P. Groote Jr. H Smorenbnrg, handelsagent aldaar Rechter-comm. mr. L. Offer- haus Jzn. curator mr W. M. Kintz. 's-Grnvenhage De nalatenschap van J. M Glasor. aldaar. Rechter-commis- saris mr. H. curator mr. N. Cramer. C. de Jong, weduwe R. B. Beeuw- kes aldaar. Rechter-comm. mr. C. W. Schlin<remanncurator mr. L. Mesritz. L. van Thijn, koopman in tabak, aldaar. Rcchter-comm. jhr. mr. P, L. van Meeuwen curator mr. H. J. Car- sten P. N. P. Knijff, te Stompwijk. Ilechter-comm. mr. H W. van San- dlckcurator mr. J. J. Bergsma. Opgeheven P. Broeders, schoenmaker te Breda. E. J En clen en A. S. A. Eshuijs, hvr. E J. Engelen te 's-Gravenhnge. Geëindigd J. Erkeiens, graanhandelaar, vroe- gor te Benthuizen, thans in Amerika. G C. van Kerkhof, te Bussum. C. Vernooy .winkelier te Sittard. C. Sinko. mosselhandelaar te ler- seke. Stoomvaartberichten HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het Stoomschip Rotterdam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 11 Juni Scilly. Het stoomschip P«sa, van Rotter dam naar Montreal arriveerde 10 Juni te Quebeck. KON. HOLL. LLOYD. Het stoomschip Frisia arriveerde 10 Juni van Amsterdam te Buenos Ayrea Het stoomschip Zaanland arriveer de 10 Juni van Amsterdam te Mon tevideo. Hel stoomschip Zeelandia (uitreis) vertrok 11 Juni van Viga JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Het stoomschip Tjimanoek arriveer de 12 Juni van Hamburg te Amster dam. KON WEST-IND. MAILDIENST. Het stoomschip Ascania arriveerde 12 Juni van Suriname te Amsterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het stoomschip Pyrrhus, van Am sterdam naar Java, vertrok 10 Juni van Liverpool. Het stoomschip Walton Hall, van Java naar Amsterdam, vertrok 11 Ju ni van Marseille. Het stoomschip Theseus vertrok 10 Juni van Penang naar Amsterdam. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het stoomschip Rembrandt (uitreis) arriveerde 11 Juni te Southampton. Het stoomschip Vondel (thuisreis) vertrok 11 Juni van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het stoomschip Bandoong arriveer de 11 Juni van Rotterdam te Padang. Het stoomschip Kawi (uitreis) ver trok 11 Juni van Perim. Hel stoomsclap Madura (uitreis) ar riveerde 11 Juni to Antwerpen. Het stoomschip Goentoer (thuisreis) vertrok 10 Juni van Padang. Het stoomschip Sindoro (uitreis) vertrok 11 Juni van Gibraltar. Het stoomschip Besoeki (thuisreis) vertrok 11 Juni van Perim. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Adonis vertrok 11 Juni vafl Or an naar Malta. Het st. Achilles arriveerde 11 Juni van Livorno t£ Genua. Het st Atlas vertrok 11 Juni van Oneglia naar Genua. Het st. Clio vertrok 10 Juni van Malaga naar Rotterdam. llet st. Euterpe arriveerde 11 Juni van Hamburg te Amsterdam. Het st. Flora arriveerde 12 Juni v. Stettin te Amsterdam Het st. Hobe arriveerde 10 Juni van Rotterdam te St. L'bes. Het st. Helena vertrok 10 Juni van Petersburg naar Amsterdam. Het st. Iris vertrok 11 Juni van Gi braltar naar Amsterdam. Het st. Minerva vertrok 10 Juni van Algeciras naar Malaga. liet st. Neptunus. van Amsterdam Daar Lissabon, passeerde 11 Juni Ouessant. Hot st Pluto, van Amsterdam naar Cndix, passeerde 11 Juni Ouessant. Het st. Pomona vertrok 11 Juni van Boltenau naar Danzig. Het st. Saturuus vertrok 10 Juni v- Odessa naar Kymassi. Hot st. Tellus arriveerde 12 Juni vun Suiirua te Amsterdam. Het st. L'rauus vertrok 10 Juni van Tarragona naar Benicarlo. liet 'st- Venus vertrok 11 Juni van Salonica naar KonstautiuopeL Marktnieuws Op de Maandag alhier gehouden groentenmafkt waren aangevoerd en verkocht: Aardappelen aangevoerd 31 HL., verkocht 2 5HL„ f 3- f 10. Bloomkool aangevoerd en verkocht 5000 stuks, 510 et Spinazio aangevoerd en verkocht 490 manden 2535 ct. Salade aangevoerd en verkocht 510 mandén, f 0.30f 1.50. Wortelen aangevoerd en verkoel^ 2000 bos. 5-8 ct. Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter 42 KG., f 1.50—f 1.60 per KG. N. Kalveren 18 stuks, f 10f 12.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7