HAARLEM'S DAGBLAD. li TWEEDE BLAD DE GOUVERNANTE WOENSDAG 14 JUNI J911 OM ONS HEEN Ne. ïaeo Da Natuur en de Reclame. Een belangstellend lezer heeft mij een i ge da "en geleden een briefje ge schreven over de ontsiering van stad en veld door reclames. Het briefje had ik in den zak gestoken en het on derwerp was rnij, eerlijk gezegd, ont gaan totdat ik Zondag per electrische tram het viaduct aan de Leidsche- vaart overging. Daar vlak bij 'derdaad listig opgesteld, zoodat de passagiers het wel zien moeten, staat in het veld een kop chocolade op schotel, natuurlijk van reusachtige afmetingen. Kop en schotel hebben Voor ons oog do ronding, die ze moe ten bezitten, totdat de tram den be kenden scherpen bocht maakt en we tot onze verbazing zien, dat kop en schoteL wel verre van rond. slechts een plat reclamebord zijn. Nauwelijks van onze verrassing bekomen, zien we aan den achterkant van hot bord opnieuw de bedrieglijk ronde lijnen voor den dag komen, totdat ook daar weer de kop en schotel compleet met 'den smakelijk bruinen cacaorand ver schijnen. Triomf der schaduwtech- nlek. Hulde aan den maker, die zijn vak verstaat I Maar als we het geval van een an der dan het technische standpunt be zien, is er toch alle reden tot droefe nis en onrust. Waar moet het op deze manier met onze natuur naar toe In de naaste omgeving van de stad is toch al zoo weinig ongerepte natuur meer. omdat sporen, trams, rails en draden van allerlei slag het land schap. om zoo te zeggen, becivilïsee- ren. Mag er nu nergens meer een brokje natuur overblijven Het uitstapje naar Amsterdam is voor menigeen een genot om het ver gezicht over de vlakke weiden, een eenvoudig maar echt en tot rust stemmend natuurschoon. Daar wor den sinds geruimen tijd allerlei po gingen gedaan en met succes om ons dit genoegen te ontnemen. De beste zeep. de fijnste ChampagDe en de aanbevelenswaardigste Vermouth bederven het landschap grondig. Er is geen enlcole reden om aan te ne men, dat het bij deze artikelen blijven zal integendeel, ik heb met schrik opgemerkt, dat een Amsterdamsche ondernemer deze soort van reclame borden tot zijn specialiteit, hoeft ge maakt en dus doen zal wat hem mo gelijk is, om deze manier van adver- toeren te bevorderen. Dat de man een Belgisch klinkenden naam draagt zal menigeen onzer herinneren aan de talrijke borden van dezen aard, die hij verleden jaar bij zijn bezoek aan de tentoonstelling, tusschen Antwer pen en Brussel heeft opgemerkt. Zoo ver is het hier nog niet met ons geko men, zoover zal het stellig wel ko men, wanneer niet tijdig ingegrepen wordt. De vraaa waarom het gaat is, hoe ver de eigenaar van een stuk land, van een huis de vrijheid of het recht heeft, op zichzelf leelijke dingen op zijn bezit toe te laten en daarmee ons oog te hinderen. Misschien niet eens ons aller oc~ omdat ik mij kan voor stellen, dat menigeen in den meerge- noemden chocoladekop alleen 'i tech nisch knanpe en niet het natuurbe- dervende ziet. Ik eisch dan niettemin het recht voor fijner besnaarde zielen op, om hun tegenzin als maatstaf aan te neinen. Weliswaar is in deze richting nog weinig gedaan nie mand heeft van de overheid tot dus ver moeü^kheden ondervonden, om dat hij een leelijk huis had gebouwd. Dit hindert ons in den regel ook niet zoo bijzonder, vooral niet wanneer het in een stad of dorp staat en dus van andere is omringd. Ook daarom niet, dat de architect niet iets onfraais heeft willen stichten en dus veel minder onze verontwaardiging ver dient, dan do firma, die haar flesch, of stoel of kop, welke zij toch ook op zichzelf leelijk vinden moet. plaatst op een hoekje van de heerlijke na tuur, waar wij het zien moeten, waar het zich aan ons opdringt. Dit prikkelt iulst tot ons heftig verzet „ik wil, dat jij mijn reclame zien zult", zegt de fabrikant. „WIJ verkie zen die niet te zien", is ons antwoord. En de striid is gaande, ge worden. De boer, die mot plezier een paar vierkante meters van zijn land voor grof geld verhuurt, zal wol vragen, wie hem beletten zal, op zijn eigendom te doen, wat hij verkiest. Zoeken wij derhalve naar den rechtsgrond, die aanleiding kan zijn, hem in zijn vrij heid te bemerken. Met de openbare or de komen we er niet. zelfs toen die door de jupe-culotte nu en dan ver stoord werd, durfde geen autoriteit het dragen ©r van verbieden. De vei ligheid heeft er evenmin mee te ma ken, daar de borden in den regel door hekken of slooten onbereikbaar zijn voor wie er niet mee te maken heeft. Ook de gewondheid komt er niet aan te pas. want de nijdig aangelegde oude heeT. die bij 't zien van zoo'n bord een eevaarlijke hart aandoening kreeg, zou aan datzelfde gevaar bloot staan, indien de conducteur een kwar tier later zijn halte vergat. Het moet dan maar ronduit gezegd wordende welstand is de rechts grond, waarop een verbod van zulke reclames moet worden gebouwd. Is het een zwakke basis, helaas de toe komst zal leeren. dat hij sterker wordt en dat in dezelfde mate het kwaad moeilijker uit te roeien zal zijn. Be scheiden pogingen zijn reeds gewaagd door de gemeenten Amsterdam en een badplaats, ik meen Zandvoort. Amsterdam verbiedt het plaatsen van reclam"toestellen op gebouwen, een eenigszins vage bepaling, waarbij we ons afvragen, of daaronder ook groo- te letters en figuren worden verstaan, dan wel alleen electrische apparaten voor het vertoonen van lichtreclames. Veel teekenendor is het badplaats-ver bod, hierin bestaande» dat geen re clames meer op de badstoelen moch ten worden geschilderd. Als bij in tuïtie heeft bier het gemeentebestuur begrepen, dat, hoeveel stoffelijke, practische, weinig dichterlijke zaken ook op het strand moeten worden toe- gelaten, de majesteit der zee toch zou worden benadeeld door aankondigin gen van zeep of cacao op de badstoe len. Ik zei zooeven, dat de rechtsgrond sterker zal worden en daarmee de kans op het tegengaan van den mis stand geringer. Deze schijnbare te genstrijdigheid is gemakkelijk te ver klaren. Op dit oogenbllk ls do recla meborden-industrie nog maar in hare kindsheid. Hoe meer zij toeneemt, des te hinderlijker zal zij worden, ook voor hen, die er aanvankelijk onver schillig onder bleven. Een aon velen aangedane overlast schreeuwt om be strijding, maar deze zal dan veel moeilijker zijn, dan op dit oogenblik. De groot© schare belanghebbenden zal dan verzet aan teekenen, nu wordt door een verbod nog maar een enkele benadeeld. Als het dus gebeuren zal, dan liefst spoedig. Er is wel vaker een kwaad in den beginne gestuit. De gevloekte absinth is in ons land ook wel verboden, toen het verbruik er van onbeteekenend was. Naderhand zou het allicht too vlot niet meer ge gaan zijn. Naar ik hoor zou de vereeniging Heemschut geen bepalingen te gen de leelijke reclames in de open lucht durven uitlokken, omdat de Hooge Raad die toch wel weer vernie tigen zou. Dit is een soort van angst voor de beslissingen van ons hoogste rechtscollege, die alle actie verlamt en bovendien voor den Hoogen Raad niet complimenteus is. „Ten onrech te", naar mij een jurist, die deze soort van zaken kent, verzekerde. „De Hooge Raad houdt wel degelijk reke ning met wat uit een oogpunt van al gemeen belang wenschelijk is en bo vendien is niemand ooit zeker van zijn beslissingen, zoodat er geen en kele reden is, om het er niet eens op te wagen." Wie zal de wetgever zijn. die proef zal nemen De Tweede Kamer Laat ons deze trage machine aan haar eigen zorgen overlaten. De pro vincie? De gemeente? De ee werkt met haar twee vergaderingen 's jaar8, in een nieuwe materie a ls deze, niet al te vlug. De gemeente dus. Zou Haarlem het goede voor beeld niet willen geven? Ik heb wel hoop,' dat Gedeputeerd© Staten het zouden goedkeuren en ik weet zeker, dat dan tal van gemeenten het zou den navolgen. Ziedaar nu een goed werk, dat niets behoeft te kosten, al thans niet aan de gemeente en den heelen rommel van flesschen ten wuschvrouwen en stoelen en kop-en- 8chotel8, mitsgaders al de monster achtige voorwerpen, waarmee de fan tasie ons in de toekomst bedreigt, eens voor al opruimt uit de Bchoo'ne na tuur om ons heen, waarin ze niet thuis hooren I J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De verwikkelingen in Marokko du ren voort. In de vergadering van de oammis- e voor buitenlandsche zaken ver klaarde de Fransche minister Cruppi, omtrent DE EXVEDITIE NAAR FEZ, dat de Makhzen, de buitenlandsche kolonies en de consuls, speciaal die Engeland en Duitschland, den wensch te kennen hadden gegeven, dat Frankrijk Fez zou bezetten. Omtrent de houding van Spanje en den diplomatieken toestand moest de minister het stilzwijgen bewaren. Hij sprak echter de hoop uit, dat het be staande geschil spoedig uit den weg zou ztjn geruimd. De onderhandelin gen over <le bepalingen van de Akte van Algeciras vorderen goed. Ook uit deze inededeeliug blijkt dus weer, dat er Uit een mededeeling in de pers valt op te maken, dat de Duitse he regee ring tegenover de mededeeling der Spaansche regeering over het landen der troepen geheel dezelfde hoyding aanneemt als tegenover de mededee ling der Fransche regeering over de expeditie naar Fez Duitschland neemt ze voor kennisgeving aan. De „Vossiache Zeitung" veroordeelt het optreden van Spanje in een Parijs toegezonden artikel scherp liet blad wijst er op, dat Frankrijk alles heeft gedaan wat het kon, om Spanje's gevoeligheid te ont zien en wijst op het verschil van de omstandigheden, die Frankrijk en Spanje aanleiding tot Ingrijpen heb ben gegeven. Fez was werkelijk door opstandelingen omsingeld en be dreigd, al was de toestand In de stad misschien ook niet zoo vertwijfeld als de Franschen wilden laton geloovem. Suitan Moelay Hafid heeft gedwon gen of vrijwillig de hulp van Frank rijk Ingeroepen, terwijl hij veront waardigd protesteert tegen liet bin nendringen der Spanjaarden in zijn gebied. IN DE FRANSCHE KAMER en aan de orde de interpellaties over de arbeiderspensioenen. In zijn antwoord aan verschillende sprekers beklaagde de minister van arbeid zich over de campagne, die gevoerd wordt tegen de republikeinsche partij, die toch de wet op de arbeiderspern- aioenen heeft tot stand gebracht. De wet aldus de minister moet in werking treden. Daarna zal men ge wen sch te wijzigingen onderzoeken. De regeering zal ontwerpen indie nen over bijstand Ingeval van overlij den, over ongevallenverzekering en invaliditeitsverzekering. De minister verzocht de Kamer uit te spreken, of zij vertrouwt, dat de regeering de wet op de ouderdoms pensioenen zonder uitstel, zonder ge- •eld en zonder zwakheid zal toepas sen. Verzekerd wordt, dat heden officieel geconstitueerd zal orden De combinatie is minister-president en binnenland- sche zaken De Broqueville minister van justitie Berryer van buitenlandsche zaken Davig- non van financiën Levie van oorlog liellebaut van koloniën Ren kin van wetenschappen en kunsten Peul Iet van spoorwegen Carton de Wiart; van landbouw en openbare werken: Vandervijvere j van arbeid Hubert. Van onzen Reizenden Redacteur. „Ga je eens met mij mee naar 't speelhuis op de Achtergracht?" Een jongmensch, die een der namen van den hoogsten adel des land-1 draagt, doet mij die uitnoodiging. Hij vertelt mij, hoe hij er 's middags ge weest is, toen 't er vol was. Er waren ook vrouwen, vrouwen van familie en vrouwen, nog kostbaarder gekleed maar die met het familie-leven op kwaden voet staan. Hij zelf had ook gespeeld, dien middag. Eerst vijf-en - twintig gulden gewonnen, toen drie- en-dertig gulden verloren. 's Avonds ga ik mee. l)e agent, dn: voor 't huis post. gratis portier, die als 't ware "t adres aangeeft voor „zoe kenden", slaat beleeft aan als wij binnentreden. Een lakei met een rood est brengt ons naar een kleedkamer, waar w:: hoed en wandelstok ufleg- en daarna geleidt mijn gids mij naar een bureau, en suite met de kleedkamer. Er staat een reusachtige brandkast en vier als heer gêkleede personen zitten om een tafeltje bak ie spelen. M"n gids is bekend, stelt mij vele gloeilampen, is smaakvol en loch niet overdadig ingericht. Witte wan den met hoog rood beschot. Een en kele ingelijste prent aan de muren. Een plukaat in 't Fransch, Fransch is hier de speeltaal en grootendeeus uok de omgangstaal, kondigi aan, dat geen inzetten worden aangenomen, <Ji# niet tegelijk in fiches worden neer gelegd, in 't spelersland kent de waard zijn gasten. Het was niet vol. Aan 't boveneinde van de tafel zaten een drietal heeren. Aan 't benedeneinde, waar mijn ken nis en ik hadden plaats genomen, zaten nog twee heeren. Die aan 't bo veneinde waren vreemdelingen, die bij ons Amsterdammers. Allen, behalve wij, hadden stapel tjes fiches voor zicli. Men vertelde mij dut de lieer bovenaan de tafel dien middag reeds gespeeld had en drie duizend gulden gewonnen. De leider van liet spel gaf de roulette een zet zoodat do schijf snel naar rectus be gon te draaien. „Faites vos jeux!" riep hij (begin uw spel), 'iegelijk liet hij een klein wit-ivoren balletje, ter grootte van een knikker, tusschen zijr ingers op de roulette springen en het balletje rolde nu snel. maar in tegen gestelde richting op de roulette-schijf eerst opspringend, huppelend door de vuart, langzamerhand rustiger. 1 2 3* g 5 I Passé 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Pair 13 14 15 "S f 16 17 18 19 20 21 22 23 24 I 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 .35 36 p^l>' bestaat. Volgens een blijkbaar officieuse me dedeeling, heeft de Fransche regee ring de volgende maatregelen in over weging genomen le. net Spaansche kabinet te herinneren aan de ver plichtingen, die Spanje tegenover Frankrijk op zich heeft genomen, en üe. de mogendheden, die de Akte van Algeciras hebben onderteekend, te 1 schijnt nabij te zijn. Althans er be wijzen op het groote verschil tus- staal kans op spoedige beëindiging, schan Franknjk's optreden in Marok-1 De Oostenrijksche ambassadeur ko en de handelwijze van Spanje, die heeft een vriendschappelijke mede- onvereenigbaar is met de internatio-deeling aan den Turksdien minister nale positie van Marokko. j van buitenlandsche zaken gedaan. El Mokri, de vertegenwoordiger van waarin hij dezen aanried met zacht- den Sultan van Marokko, te Parijs, zinnigheid tegen de Malissoren op te heeft, nu ook bij den Spaanschen am- treden. bassadeur aldaar geprotesteerd tegen I De minister antwoordde, dat de re de landing van Spaansche troepen to geering met de beste bedoelingen be- Larasj en de bezetting van El Ksar, zield is jegens de Mahssoren. De op-1 voor en ik moet in een dik boek voor waarbij hij tevens er op wees, dat de stand wordt reeds als geëindigd ±>e- j achternaam, woonplaats en Spaansche zaakgelastigde hem nog schouwd. I '"J., schrijven. Mijn gids daaron- slechts enkele dagen geleden had me- Torgoet pasja heeft order onlvan- j r ^'ln >\aa,n ter bekrachtiging van degedeeld, dat er geen sprake was gen, den veldtocht tegen de Albanee- vjj| '~jg van een landing. Of al dit protesteeren veel zal hel pen Blijkbaar niet, want Spanje gaat met zijn krijgsverrichtingen voort. De Spanjaarden nebbeu afgezien van een landing te Arziia, naai 'aanleiding van een protest van Ruisoelie, die be weerde, dal bet in de stad en de om streken rustig is. i oeu de Spaansche troepen de stad El Ksar wilden binnendringen bracht de pasja hier tegen in, dat hij over een garnizoen beschikte van voldoen de sterkte, om de veiligheid te verze keren. Om deze waarschuwing bekommer- ju de ütnemers zich even wei niet. Deze politiek van Spanje is wel avontuurlijk. Maar Spanje neemt ook maatregelen, om die zoo noodig met kracht door te zetten. L)e minister van financiën heeft een ontwerp aan de Kamer overgelegd, waarin een crediet wordt gewaagd van 14 mUlioen voor het aankoopen van materieel voor leger en vloot. Uit Londen wordt verzekerd, dat de Engelsche regeering zich met een vriendschappelijk, maar niettemin nadrukkelijk betoog tot de Spaansche regeering zal wenden, waarin zij op komt tegen liet landen van de Spaan sche troepen. BO„, uv,„ introductie. In het boek lees ik zeil'te staken en de stamhoofden uits!?chts Fransche namen op de blad- te noodigen om over hun eischen met j zUde> waar ik geteekend heb. W ij de Turksche regeering le komen be--f?aan nu een trap op en komen op de raadslagen. 1 eerste verdieping in de speelzaal. In In Oostenrijk scVirljft. men deze plot- midden een lange groene tafel In selinge omkeer toe aan de zachte' midden van de tafel is de roulette pressie, door de regeering der nionar- aangebracht, een holle, draaiende ciue uitgeoefend. De „.Nene Freie schijf met een opstaanden rand, waar Biesse scjuijft namelijk j op een band met roode en zwarte vak- De lui-ksclie regeering is de vriend- ics is aangebracht en daaromheen schappelijke aanmaning, om zoo snel (^n band met roode en met zwarte cij- uiogoi'.jk een einde te multon aan den ^rs. Rechts en links van de ronletl" strijd, verrassend snel nagekomen, i ?P de srroene tafel twee met cijfers Dat verdient een oprechten geiuk- ingevulde vlakken, wensch. De Porie heeft het voorne- i Rondom de tafel staan stoelen waar men tot volslagen onderv.. de Aibaniers opgegeven en tevreden met het succes, in dagen behaald. Zij sluit nu een ping de spelers kunnen plaats nemen. stelt" zich Voor de roulette zit. op een verhoog de jongste den zetel de spelleider en tegeno\er lien een der croupiers, dat zijn de r rede, dien de Aibaniers zien haasten zullen lieden, die den spelers de wuist uitdee aanvaarden, daar hij hun de schaffing van velschillende mlsstan- len of van de spelers het verlorene In nen. Zij gebruiken hiertoe een soort ten in uitzicht stelt. Het zul der Porie harkje met 'n langen steel, waarmede aarschijnlijk zeer voel zeifoverwin- zij vlug terecht kunnen. Op koperen ning hebben gekost om toe te geven, stelen maar deze toegevendheid verdient schijfji hooge waardeering. Het is ziin ronde beenen en zink. n gestoken. de beenen schijf jes in kleuren, dal zijn de fiches, die schen, dat de Aibaniërs de gedane op- 't geld vertegenwoordigen W ant men offering zullen beloonen door loyale speelt niet direct met geld. doch meet onderdanen te worden van het Os- eerst fiches koopen De rode fiches inaansche rijk, dat door dezen stap kosten f 100 per stuk: de geie 50. dc zich groote verdiensten ten opzichte w»tte f 10. De zinken 1 Eén zinken het behoud schen vrede heeft verworven. den Europee- i fiche i3 de laagste inzet. i Het zaaltje, goed verlicht door de De spelers zetten hun fiches op de vakken of cijfers of ook wei tusschen twee cijfers. Nauwelijks was dit ge daan of do spel-leider riep: Rien ue va plus (Geen verdere inzetten geoor loofd). Want het balletje begon al langzamer te gaan, in overeenstem ming met de verminderende snelheid van de roulette-schijf en berekening moet voorkomen worden. Nog een twintig malen draaide de schijf rond. Toen lag zij stil en het balletje wae in een der cijfer-vakjee blijven liggen De vreemdeling aan 't boveneind had ruim driehonderd gulden gewonnen en snel schoof een croupier (hand langer) hem met zijn harkje een aan tal fiches toe. Maar al de andere spe lers hadden verloren. Wij kunnen hier geen handleiding tot het roulette spel geven. De spelers ontvangen uit de hand van een der gegalonneerde rood-vesten een afbeelding der reu- lette met de spelregels in 't Fransch benevens een bloc-notes om de inzet ten, winsten en verliezen te noteeren. Deze roodvesten zijn ware weldoe ners. Zij brengen u ook op aanvrage verfrisschingen en van goede quali- teit, zonder dat zij betaling vragen. Gij kunt hun oen fooi gov en, maar ook dat is geen plicht. Men heeft im mers noch vergunning noch verlof. FEUILLETON door Headon Hill. F.en flauw glimlachje speelde om Elisha's mondhoeken bij deze min achting van ziin bekwaamheid nis de tective en tets mompelend, dat hij er misschien geen goed inzicht in had, vertrok hij nnar zijn eigen huis je Hij hield geen dienstbode, in zijn Venvoudiere behoeften werd voorzien joot een oude vrouw, die lederen mor gen een uurtje kwam orn zijn bed op te maken en zijn huisje zindelijk te ho"iden. Deze nederlcre dienares was j\l lang met haar werk klaar en naar kans gegaan, zoodat hij zich dadelijk nadat hij zón eigen drempel over schreden had. aan zijn droomerijen kon overgeven. Zijn hoofd zonk op zijn borst, een uur lang bleef hij doodstil in zijn eeni- gen gomakkelijken stoel zitten, toen hij plotseling opstond en zijn klein zitkamertje op en neer begon te wan delen. Langen tijd zette hij dit ruste loos gedrentel voort, en toen vooreen hoekbuftet van oud eikenhout stil staande, haalde hij een bos sleutels te voorschiin. Ik lijk niet veel op een detecti ve, niet waar mompelde hij iu zich zelf. terwiil hij een sleutel uitkoos en in het slot stak. Ja, ja, misschien heeft de kapitein gelijk en ben ik een beetje roestig geworden. In dat geval, heb ik een aanmoediging hoog noo dig. Een blik in mijn getuigschrift zal mij moed geven voor een taak zoo moeilijk als ik er nog nooit een gehad heb. Hij maakte de kast open, en haalde tusschen andere schatten van weinig waarde een mooien, zilveren beker te voorschijn. Zorgvuldig het kostbaar stuk opnemend, en bij het licht hou dend, hield hij zijn fletse oogen ge vestigd o- een inscriptie, die midden in een voorplaatje stond. Hetgeen hij langzaam daarvan oplas, luidde al dus „Pinkerton. New-York. Deze beker is geschonken Aan hun trouwen assistent, Elisha Crowe." Met waardeering voor zijn onver- flauwden moed. scherpe opmerkings gave en vele andere eigenschappen, die iemand tot een groot detec tive vormen, b" het verlaten van het Agentschap ten gevolge van won den in den dienst gekregen (1). Na de inscriptie gelezen te hebben. (1) Pinkertons Agentschap is een in Amerika zeer gewaardeerd detective bureau- zette Mr. Crowe den beker weer eer biedig op zon plaats, deed de deur van het bulfet op slot en begon met een air van voldoening zijn middag maal gereed te maken. Zijn gevoel van eigenwaarde was geheel terugge keerd bij de herinnering aan zijn oude triomfen, en hij begon zelfs een beetje in zichzelf te lachen, toen hij bedacht, wat de menschen uit Bea con Audle yin 't algemeen en kapitein Vuughan in 't bijzonder daarvan zou den zeggen als zij over zijn schouder konden kóken en deze veelzeggende woorden konden lezen. Zij hadden hem minachtend den bijnaam gege ven van „De Menschelijke Fret", waardoor zij zijn weetgierigheid, die door zijn vroeger beroep tweede na tuur bij hem geworden was in louter nieuwsgierigheid veranderden. Hij was nu blij, dat hij altijd aan do verleiding om den beker le laten kijken, had weerstand geboden en zoo het geheim van zijn vroeger be roep had bewaard. Oorspronkelijk moest zijn terughoudendheid in dit opzicht worden toegeschreven aan een vaag idéé, dat bekendheid met het laatste hem niet in den smaak zou doen vallen van een primitieve dorpsbevolking. Nu was hij dubbel blij, dat hij zich niet had bekend ge maakt ter wille van een beetje ijde- len roem, omdat hij nu na zooveel jaren weer eens gedegenheid had zijn talenten als detective te oefenen, ditmaal als liefdewerk. Hij bleef het grootste deel van den middag in. zijn"-leuningstoel zitten na denken, maar om half zes stond hij op, en liep na de deur van zijn huis je gesloten te hebben, de dorpsstraat in tot het postkantoor. Dat was met een de algemeene winkel, waar krui denierswaren en goedkoope manufac turen verkocht werden. liet postkan toor was gesloten tot zes uur, maar Elisha Crowe had ditmaal heelemaal geen postzaken te behandelen. Ilij was gekomen om zijn wekelijkschen voorraad thee, tabak, suiker en spek in te slaan, Terwijl hij zitten ging op een stoel tegenover de toonbank, keek hij zor geloos naar de vrouw van den post beambte. die druk bezig was en wacht te tot zij hem zou kunnen helpen. Zij had de brieven uit de bus gehaald, en stempelde ze met het postmerk van Beaton Audley, zoodat zij om zes uur alleen nog muur de brieven zou moe ten behandelen, die het laatste half uur gekomen waren. Zij deed feitelijk haar werk vooruit, om straks klaar le zijn als het postrijtuig voor den mailtrein voorkwam. Ik zal u helpen als u dat wenscht, Mr. Crowe, maar ik ben hier bijna mee klaar en zal u niet langer dan een paar minuten meer laten wachten, zei ze, terwijl zij den klant aankeek. Haast u maar niet. Mrs. Jarnac; ik kan best wachten, antwoordde Elisha vriendelijk. Dat is een goed idéé van u ora vooruit te zorgen, dut het werk klaar komt. In een stille plaats als dit, wachten niet veel plaats als deze. wachten niet veel menschen tot het laatste oogenblik. om een brief op de post te doen. Bijna niemand, stemde de post- meesteres toe. De secretaris van Lord Monksilver komt geregeld op het laat ste oogenblik met de brieven van zijn moester, maar hij is de eenige. die dat geregeld doet. Het „Inderdaad" van Elisha werd onverschillig gemompeld, ofschoon het feit nieuw voor hem was, en hij bleef met slingerende beenen op zijn post zitten en keek mot onverschilli gen blik naar het stom pelen, tot Mrs. Jarnac tijd had om hem te helpen. Hij was dien dug heel langzaam in het vaststellen von zijn inkoopon, wal de juffrouw achter de toonbank aanlei ding gaf om hem met ztjn besluiteloos beid te plagen, hem er aan herinne rend, dat hij twee dagen vroeger was dan gewoonlijk met zijn wekelijksche inkoopon. Het wederzijdschc praatje maakte ook nog, dat de zaken niet vorderden, zoodut Mrs. Jarnac om vijf minuten voor zes nog verschillen de pakken voor haar klont had klaar te maken. En toen kwam snel. maar onhoor baar loopend, Ravenscar plotseling het postkantoor binnen met een pak brieven in zijn hand. Toen hij Elisha opmerkte, hield hij een ondeelbaar oogenblik zijn stap in. Toen ging hij met een bónci onmerkbaar hoofdknik je naar de toonbank en reikte zijn l'.ikje over --- alles behalve ten brief, die hij tusschen de andere uitnam en m zijn hand hield. Zonder verder een woord tc zeggen, behalve een alge meen „goeden nacht", ging hij het postkantoor weer uit. bleef een oogen blik besluiteloos bij de brievenbus staan en liep toen snel de straat door. —Ik zou wel eens willen weten of het adres op dien brief eenige gelij kenis had met hetgeen kapitein Vaug- hun zijn hand noemt, mompelde Elisha binnensmonds. Wat het ook was, hij heeft hem niet gewoon in de bus gedaan, ofschoon hij er half toe geneigd was. En hardop voegde d<5 oude man er bij Als 't ooit gebeurde, dat hij hier de laatste lichting miste, dan zou h>' zeker een brief nog wel van Wroxford ui tkunnen verzenden, is 't niet, Mrs. Jarnac O, jn, dat kan heel goed, was hel antwoord. In de stad is de laatste lichting pas oin acht uur. en ieder kan in de helft van den tijd naar Wroxford loopen. Het wordt dikwijls gedaan niet door Mr. Ravenscar, hij is daar veel te precies voor. maar door andoren, die hier juist te lhat komen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5