Wij hopen, dat dit uur niet ver spild mcgo zijn dat het ons toch gelukt is, de persoon van de groot ste der thans levende beeldhouwsters wat nader tot het publiek gebracht te hebben. Maar dit Doornroosje hebben wij niet uit haar slaap gewekt... want zij sliep niet. Zij arbeidt, noest, eerlijk, onver droten, beeield door de heilige liefde voör haar grootsche roeping. Parijsche Brieven CCLXXX. In ecu der bekendste café's van don bekendsten boulevard te Parijs mocht ik een dezer dagen een belangrijk ge sprek hebben met een dei- bekends to journalisten der groote lichtstad. -Hij heeft veel schrijftalent en hij is een wijze man. Het boste bewijs van zijn wijsheid is wel, dat hij in en door de uitoefenüur van zijn ambt rijk, zeer rijk is geworden, en ten sterkste is overtuigd van de macht der pers in het algemeen, die van zijn pen in het bijzonder. Nu eens spreekt hij op ern stige wijze, dan weer uit hij zich op ironischen toon. En altijd weet hij spijkers mot koppen te slaan, zelfs wanneer hij die spijkers vooral op laag water heeft gezocht een kunst stuk, dat men met goed kan verrich ten, als men niet dikwijls Plato op machiavellistische wijze heeft gelezen. Kortom, hij is steeds van zessen klaar cn hij is bijzonder knap en hij Is buitengewoon wijs. Wij bespraken verschillende onder werpen van den dag Wat lam, merkte ik op, dat, in de zaak van den roover-liquidateur Duez, zijn oin-zoo-to-zoggeu ordonnans-offi cier niet zal verschijnen. De kerel, die zulke vermakelijke antwoorden gaf tijdens het verhoor door den rechter van instructie, heeft hot hazenpad ge kozen. Natuurlijk I Dat was een doorge stoken kaart. Een doorgestoken kaart Zeker. Martin-Gauthier had een zwakke gezondheid en werd op grond daarvan voorloopig op vrije voeten gesteld. In de gevangenis zou de ar me man misschien om zeep zijn ge gaan. Zou de justitie zooiets tegenover iedereen doen Natuurlijk niet. Maar Martin- Gauthier had voor zijn baantje een borgtocht van 40,000 francs gestort, dus kon door het groote publiek ge acht worden, er belang bij te hebben, zijn biezen niet te pakken, tot redding van die waarborgsom. De mogelijk heid bestoud inuners, dat hij, als last hebber van Duez. óf vrijgesproken zou worden óf slechts een lichte straf zou krijgen. Ah zoo Maar waarom is hij dan tóch gevlucht? Nu wordt hij denkelijk bij verstek veroordeeld, en die 40,000 francs borgtocht Onnoozclo bloed Wat het groo te publiek niet weet, weten de belang hebbenden en do ingewijden wèl. Die 40,000 francs maken nog niet eens do rente uit van de door Duez en zijn bende verdoukormaande gelden, lie- kijk nu eens do zaak. van dezen kant. Nu Martin-Gauthier Diet verschijnt, kan Duez zoowat alle schuld op hem g.-oien. Ziin udvokaat zou al heel on kundig moeten zijn, indien hij onder deze omstandigheden niet kon bewer ken, dat Duez er met een zoo licht mo gelijke straf afkwam. Martin-Gauthier is voortvluchtig en er zal wel voor ge zorgd zijn. dat men hem niet te pak ken kun krijgen. Over een paar iaar is de gausche zaak heelemaal verge ten, Duez uit de gevangenis ontsla gen waarna de gansche roovers- nende in den vreemde of zelfs in Frankrijk mooi weer kan spelen van de verduisterde zilverlingen, redelijk verdeeld naai' ieders werkdadig aan deel ter zake. Merkwaardig© combinatie 1. En geschiedt dat alles met... medeplich tigheid. van de justitie Ei. ei. voorzichtig wezen, asje blieft .Geen grooto woorden bezigen. In een beschaafde, dus ingewikkeldo maatschappij is het bepaald noodig, dut de justitie niet èllo zaken, die tot haar competentie behooren, berecht. Sommige moot zij.... arrangeeren. Omdat er in het reëele leven zooge naamde onfeilbaarheden en bijgevolg onaantastbaarheden zijn. Het welbe grepen maatschappelijk belang brengt mede, dat men op sommige personen, instellingen enz., het devies plaatst „N'y touchez pas Maar dat is de grofste onrecht vaardigheid 1 Ta, ta, ta Nogmaals geen groo- le woorden bezigen, hoor!.... Om eens een voorbeeld te noemen kun jij je voorstellen, dat een vorst, om welk misdrijf dan ook een vorst, zondig mensch als wij, zou er tocli een kun nen begaan, nietwaar op debank der beschuldigden kwam te zitten? Neen Dat bestaat niet. Welnu, kun jij je nu niet voorstellen, dat in de zaak van Duez en consorten sommi- ger... verantwoordelijkheid, zal ik ii'aar zoggen waan is soms, in geval van misdrijf, de grens iusschen on behoorlijk gedragen verantwoordelijk heid en medeplichtigheid niet mag werden aangeroerd? Nu, in zulke ge vallen wordt een zaak netjes en voor zichtig gearrangeerd. Want d© go- volgen van een nièt-arrangement, van ©en openlijke, volledige berechting zouden uliernoodloltigst kunnen zijn. Niet slechts personen, doch gansche instellingen, waarop de rustige bur gerij in haar goed vertrouwen prat ging, zouden op slag in discrediet ge raken. En iets dergelijks moet. wil men een onzalig snollen ommekeer van maatschappelijk© verhoudingen verhoeden door allo mogelijke midde len worded vermeden. De gevolgen, mijn waarde, d© gevolgen daar moet men rekening mee houden. Apropos, Ie weet, dat Duez aanvanke lijk, voor den rechter van instructie, zijn schurkerijen volmondig heeft be kend. Ja, en met oen ergerlijk cynisme. En nu. nietwaar, ontkent hij hardnekt-i" Ook dit is gearrangeerd. Men heeft hem aan het verstand we ten te brengen, dat d^or zijn bekente nissen ook anderen, hoogeren dan hij, zouden kunnen hangen lager dan hij, maar hangen zoudon zij in elk ge val en dat hij, door dat te voorko men. zijn straf sou verkleinen. Van daar de, voor het groote publiek on verwachte. voor do ingewijden echter verklaarbare „volte face". En dan te zeggen, dat wij in een democratische republiek leven Mijn waarde, bet gezag is. zelfs in een republiek, nooit democratisch. Pouahlaat kijken nsar je democra tie. Louise Ménard stal een broodje bij een bakker, om er haar kindje, dat hongerde, mee te voeden. Stel Je voor, dat zij den diender, die haar in hech tenis nam toevoegde „Hier hebt u een stuiver als borgtocht. Stel me dus weer op vrije voeten." De man zou een hoongelach doen schallen. Toch zou die stuiver het gestolen broodje in waarde vertegenwoordigen, terwijl de 40.000 francs borgtocht van don snaakschen hoof Martin-Cauthier slechts een peulschilletje zijn bij do door de bende, waarvan hij deel uit maakte. ontvreemde gelden. „Liberté, égalité, fraternité", maar met een klasse-justitie... Ai I alweer zoo'n groot woord. Je bent onverbeterlijk, als alle republi- ciston, die aan kunst doen. Vergun mij weer een citaat van een groot dichter. Racine schreef eens ,,I.a jus tice souvent offensa l'équité". Merk op, dat „éuuité" een hoogere orde van gelijkheid is dan, „égalité". Inder daad heeft de rechtvaardigheid niet zelden die hoogere gelijkheid belee- dxgd, verstoord, benadeeld. Er is hier dus geen sprake van klasse-justitie, maar van een justitie, die, de ver schillende klassen in heur noodzake lijk onderling verband beschouwende, voorzichtig en voorzieneud zorgt voor het handhaven van die hoogere gelijk heid, welke, meer ideëel dan mate rieel. bijgevolg idealistisch is. Paradoxaio babbelaar Mislukte PlatonistA propos, is het niet do plicht van do journalistiek, die in haar diepste wezen toch onbetwist baar democratisch is, op die justitioe- le.,.. arrangementen te wijzen? O, nuïve kerel I De journalist is niet een willekeurig schrijver, maar een schrijver, die, juist uit hoofde van zijn beroep, er toe gedreven wordt, op eon bepaalde manier te schrijven, de dingen op egn bepaalde wijze te zien cn zich uit te drukken met een bijzon der geluid. Hij bestudeert de kwesties niet zooals ze zich aan hèm voordoen; hij beziet ze uit het oogpunt der be langwekkendheid voor zijn lezers. De journalist is noch een historicus, noch een philosoof. En is bij het thuis, dan is hij het niet meer. zoodra hij de redactiezaal is binnengetreden Dan is hij de man. die zijn lezers r.aar hun smaak heeft te bedienen. De philosoof wordt beheerscht door de waarheid, die zich ergens in zijn onderwerp schuil houdthij zoekt, tast in liet rond, schrijdt langzaam voort, aarzelt, twijfelt en conclu deert soms niet. De journalist daar entegen concludeert altijd en. naar de behoeften van zijn blad. zoo snol mogelijk. Hij heeft het recht niet om to aarzelen, te weifelen en te twijfe len. Weet hij dus iets niet. dan moot hij het in elk geval doen voorkomen, dat hij het wèl weet. Ten einde air deren in zijn uitspraken vertrouwen te doen stellen, is het noodig, dat hij eon groote dosis zèlfvertrouwen hooft. Hot zijn niet voornamelijk de dingen, waarover hij spreekt, die zijn hersens bezighouden het is meer het lezers publiek, waaraan hij die dingen hooft voor te stollen, op te disschen. Herin ner je het gesprek tusschen den too- i! eel schrijver li. en den tooneelrecen- sent N. „Gisteren mijn première bij gewoond?" „Ja." „Hoe is je oordeel over mijn stuk?" „Dat heb jo vanochtend in mijn krant kunnen lezen." „Nou ja. ik wilde weten, hoe je er wérkelijk over denkt." Hm... Ben je. wat de zaak Duez betreft, vóór of tegen het justitieele... arrangement Sancia simplicitas Bij me thuis ben ik er tegen ik ben een eerlijk man -In de redactiezaal... kijk eens, mijn lezers zijn, zooals j© weet, over het algemeen van patricischen bloede. OTTO KNAAP. Van de Residentie en liaar bewoners. CXI1I. Twee voorvallen hebben weer oens bewezen, hoe sommige autoriteiten over de pers oordoelen z© beschou wen het als een orgaan, dat gewensch- te publiciteit kan geven, maar verder volkomen genegeerd kan worden. Hebben de heeren een meedeeling, waarvan het bekend zijn voor hen van groot gemak is, dan weten zij den weg naar de redactiebureaux wel te vinden. Maar het bomt niet in hen op aan de pers een beleefdheid te be wijzen of te bedenken, dat er wel eens inrichtingen of bouwwerken kunnen zijn, voor het publiek van groot be lang en waaromtrent het in zekeren zin inlichtingen ei3chen mag, en vor- spreiden van bekendheid daarvan kan nu alleen door de bladen geschieden. Zoover denken verschillende autori teiten ovenwei niet. misschien wel uit een open reden. Ik schrijf hier op zettelijk veracliillende, omdat genoem de klacht srelukkig niet in 't algemeen opgaaj. Do meewerking kan in ande re opzichten voorbeeldig genoemd worden. De tweo gebouwen, die het, nu laat ik maar zeggen, conservatisme van ©enige bestuurders weer eens in het daglicht nlaatsen. zijnhet nieuwe openbaar slachthuis en hot Vredes paleis. Het eerste is zoo goed als af en ver- scliillendo voreenigingen hebben het achtereenvolgens mogen bezicntigen. Daarna maakten de leden van den Raad oen uitstapje naar de Laakha ven - wel opvallend, dat het hoogst© ooilege in de gemeente eerst in de 3e of 'io plaats kwam en ten slotte kwam men tot de conclusie, dat de pers het eigenlijk ook wel eens zien mocht. Die opvatting nu is een averecht- sche. Het publiek stelde groot belang in het slachthuis, heeft ar in zekeren zin aan meebetaald; twee redenen om het op do hoogte te houden van hetgeen In en om het abattoir ge schiedde. Neen, zeggen autoriteiten, de menschOn hebben er niets mee noo dig, en eerst nadat een paar honderd particulieren er geweest zijn, herin neren zij zich, dat de bladen eigenlijk ook uiicenoodigd kunnen worden Wanneer zullen ze eindelijk eens be denken, dat de volgorde net andersom had behooren te zijneerst de pars en dan particulieren Den directeur van het nieuwe ge meentebedrijf treft in dez© geen ver wijt. Hij heeft steeds alle inlichtingen verstrekt, die gevraagd werden en meer dan eens een persman, maar dan niet-afficieel, rondgeleid. Vermoedelijk gaat het slachthuis op 1 Augustus open en de toekomst moet loeren, hoe groot het nadeelig saldo zal zijn dat is lastig bij bena dering op t© geven, omdat hier in Den Haag heel wat meer geslacht wordt, dan officieel bekend ls en de omvang van deze clandestien© slach terij kan eerst blijken, als het slacht huis werkt. fs hot abattoir te laat voor de pers tor bezichtiging gesteld, hot Vredes paleis is het nog heelemaal niet. Wel hebben Bouwkunst en dé Bond van Architecten er een bezoek mogen brengen de heer Van der Steur leid de de bezoekers dan rond. Waarom die bevoorrechting Heeft het groote publiek geen recht te weten, wat er met het Vredespaleis gebeurt Als er toch ooit een stichting geweest ls, waar het algemeen belang van de menschheyt bij betrokken is. dan is V't toch wel deze en toch wordt er bij den bouw een geheimzinnigheid be tracht, als gold het een nieuwe stel ling Amsterdam. Wat zou Carnegie, die als Amerikaan aan ruimere op- lattiugen gewend is, wel zeggen van deze enghartigheid, waarvan hij na tuurlijk niet op de hoogte is De vrees van het bestuur voor journalis ten vindt haar grond hierin, dal lee- kengeschrijf over het paleis verkeerde opvattingen zou kunnen vestigen. Maar waarom dan niet de bladen uit- genoodigd, en aan eiken persman een korte technische beschrijving ter hond gesteld, zooals zoo dikwijls bij het bezichtigen van nieuwe gebouwen geschiedt Het gevaar voor leeken- teohnisch ge-pen ware dan geweiten, want ik geloof toch niet, dat één jour nalist, zelfs al had hij een studie ge maakt van architectuur, een techni sche uiteenzetting over den paleis- houw, van de hand van den heer Van der Steur, zou willen gaan verbete ren Vooral niet nu overal steigers staan en nog zooveel bijgewerkt moet worden, dat zelfs een geroutineerde architect soms moeite heeft, de con structie te volgen. Misschien wordt aan deze kwestie nog eens de al gemeen e aandacht ge wijd, ze verdient het. Het Vredespa leis is geen eigendom van de conser vatieve heeren, d e het bestuur er van u.Unuken, maar behoort aan de ge heel© wereld, en het gaat toch wer kelijk niet aan het publiek steeds in onwetendheid te laten omtrent het geen achter de hooge schuttnig ge beurt. En nu meene liet bestuur niet, dat door telkens alleen arch.tecten- vercenig'.ngen toe te laten, steeds ge heimhouding betracht zal worden. Ten slotte lekt er toch wat van uit. Twee bladen hebben reeds technische beschrijvingen opgenomen en het be stuur zal geen antwoord kunnen ge ven op de vraag, of ze daarmee nu kwaad gedaan hebben. Laten de hoe ren daarom een grooten stap uit het grijze verleden in bet tegenwoordige doen en de j?ers eens uitnoodigen. Ze vervult daarmee een moreelen plicht tegenover de menschen, die belang stellen in den vrede. Op Zaterdag voor Pinksteren werd tijdens een kort onweer de directeur van de telefoon opgebeld door een kantoor, waar de boekhouder, terwijl hij aan het toestel stond door den bliksem getroffen was. Nu zijn in de lijnen lood draadjes bevestigd, zoodat bkksemgevaar uitgesloten is en de directeur ging daarom met zijn bes ten werkman e'rheen, inspecteerde de geheele lijn, het toestel en vond niets. Het looddraadje was nog intact. Toch had een dokter aan den patient blik sem verlamming geconstateerd. De directeur wees hem er toen op dat vaak zenuwachtige personen, die als zij telephoneeren, plotseling den bliksem zien, zoo schrikken, dat ze als een blok neervallen. Dergelijke gevallen zijn meer voorgekomen en ér bestaat een geheele literatuur over De dokter wist daarvan niet en be sloot een zenuwarts te halen, die na nauwkeurig onderzoek tot de conclu sie kwam, dat de boekhouder werke lijk alleen een toeval had. Van getrof fen zijn door den bliksem was geen sprake. De directeur af, in zijn nopjes over zijn telefoon. SINTRAM. Stadsnieuws Het Synagogaal feest der Israëlieten. Vrijdagmiddag was het eigenlijke Bynagogale feest. Donderdagavond was de bijeenkomst in het Gemeen tegebouw in de Lange Wijngaard straat, doch gistermiddag in de sy nagoge zelf. Tegen half drie was het geheet ge- restaureerde gebouw, waarin het feestelijk licht der gaskronen en bloe men en groen, vriendelijk aandeden, gevuld met een groote schare ge meenteleden. De mannelijke lidma ten hadden hun staanplaats in de rijen banken, ter weerszijde van de Biema en de Heilige Arke naar het religieus gebruik met den hoed op 't hoofd. De vrouwelijke leden waren geze ten op de verhooging achter de Bie ma en in de z.g. Vrouwensynagoge op de galerij. Het jongeliedenkoor, onder leiding van den heer H. Italia, had plaats genomen tusschen de Biema en de He iige Ark©L Even over half drie nam de plech tigheid een aanvang met het noat binnen dragen vun de Heilige Wets rollen, 't geen door de Kerkeraads- leden geschiedde. Terwijl de Heulige Wetsrollen naar binnen werden gedragen zong het zangkoor het Boroeg Haboo, waar van de vertaling luidt: „Welkom in den naam des Eeuwigen 1 Wij begroe ten U uit den Tempel des Eeuwigen met welkom. Geloofd zij Hij, die de leer aan Zijn volk Israël heeft ge geven, in Zijne heiligheid." Terwijl de kerkraadsleden zich op de trappen van de Heilige Arke had den opgesteld, werden de HeiilgeWets 'rollen in do Heilige Arke geplaatst, waarbij liet koor hot Maa touwoe zong: „1-Ioe schoon zijn uw tenten, o Jacobl uwe woningen, o Israëli Ik, op Uwe oneind.ge goedertierenheid ver trouwende, treed Uw huis binnen, en buig mij met eerbied voor het verblijf Uwer heiligheid aanbiddend neder. Eeuwige! ik bemin de plaats Uwer woning, het oord, waar Uwe eer komt. Ik werp mij aanbiddend ne- ddr, en buig mijne knie voor den Eeuwige, mijn Schepper. Laat mijn gebed tot U opstijgen. Eeuwige! in een genadig uur. God! verhoor mij naar Uwe emdelooze goedheid, naar Uwe getrouwe hulp." Vooral deze laatst^ zang klonk zeer plechtig. De oppervoorzanger, de heer M. Petzon, zong met fraai stemgeluid een solo uit het „Maa touwoe", welke solo begon met de woorden: „Eeuwi ge! ik bemin de plaats Uwer woning, enz. tot: „Ik werp mij aanbiddend neder..»." Deze solo werd door het koor bege leid met bromstemmen. Hierop werd het voorhangsel in de Heilige Ark© toegeschoven, waar voor thans de Rabbijn der Gemeente plaats nam. Deze, de neer £L Ph. de Vries, hield thans de gelegenheidsrede, waartoe hij Psalm ÏZ2 2 als inleidkngstekst koos, terwijl Numeri 11 26 als eigen lijke tekst voor de rede diende. Naar aanleiding van den aanvang van den 122sten Psalui, waarin Da vid zijn vreugd© uitsprak over het opgaan naar liet Huis Gods. In de dagen van Dav.d was er nog geen Huis Gods, de tabernakel ver bleef onder een tapijtbedekking. Uit dien psalm klonk echter het verlan gen om eindelijk een Huns van God te bezitten. Dit was niet voor David weggelegd, doch eerst voor zijn zoon Salomo. Van deze inle.ding overgaande tot zijn eigenlijke rede herinnerde de Rabbijn aan de beteekeiiis van het feest van heden. Tot- onderwerp van zijn prediking had de heer De Vries gekozen den straks opgegeventekst, die vertaald luidt: „En de geest rustte op hen". De samenhang van den inhoud van dezen tekst en de beteeken is van den dag van heden, was deze aldus legde de Rabbijn uit, dat het volk Israël, in de woestijn gelegerd rond de Ar ke, aan het muiten sloegen, omdat men terugverlangde naar de vleesch- petten van Egypte. De geest van den Sinaï was uit de zielen der Israëlieten verdwenen. Als zij nog een ziel hadden, was 't een slavenziel, want de Israëlieten, dachten wel aan de vleeschpotten van Egypte, maar zij vergaten de zweep van de drijvers Toen werd Mazes wanhopig. Hij wanhoopte aan de toekomst van het Jodendom met zulk een murmur ee rend volk, dat lichamelijke genietin gen vroeg boven geestelijk genot. Ook nu twijfelen velen aan de toe komst van dat Jodendom, niet alleen de Moaessen onder het volk, ook de ouden van dagen. Spreker heeft daaraan nooit mee gedaan. Twee decenniën heeft hij hier gewerkt. Ik kwam hter, zeide de Rabbijn, jong en vol idealen. Die idealen heb ik natuurlijk een voor een begraven. Maar voor goed heb 'k die nooit be graven. zeide spreker. Telkens heb ik ze weer uit het graf gehaald. .'Vis spreker met zijn optimisme kwam, bij de ouden van dagen, schudden dezen het hoofd en zij vroe gen, waarop hij dat optimisme bouw de. Nu wees spr. op de heerlijke schoo- ne synagoge, op 't Gemeentegebouw, op de Begraafplaats en op de schooL Het Joodsche leven is voorzien van teerkost. .Vlies is georganiseerd, al len zijn gereed om te gaan langs de seinen, die gegeven worden elk naar zijn vaandel. Vroeger was de Gemeente arm. Maar toen was men tooh rijk, want elk huis was een altaar, elke woning had een afstraling van den Sinaï. Toen tobde men zes dagen door, maalr wanneer men op Sabbath naar de synagoge ging, was men rijk. Dan voelde inen zich als Koningen en vorstinnen, als prinsen en prinses sen. Nu is het Joodsche leven ont aard, het is ontwricht. Spreker voegde de aanwezigen toe: „Het geestelijk leven is niet in u, dit zeggen wij ui" Het streven naar genot en weelde is groot geworden. Spreker gelooft ook niet, dat het volgend gdslacht het Joodsche leven vooruit zal bren gen. Mozes' wanhoop in d© toekomst van het volk, was veroordeeld, want hij kon nog 70 oudoren vinden, di© wafirdlg werden bevonden, ioon die functie ta vdrvullen. En die ouderen wanhoopten niet, want als men hun zei: „Mozee zal sterven!" dan antwoordden zij daarop dat als Mozes stierf, Jozua het volk zou brengen naar het Heilige land. Sinds spreker hier kwam, heeft hij gewerkt en gezwoegd om een kle.n plaatsje te vinden voor de verbrei- d.ng van den dienst van God. De grondslag daarvoor is de kennis van het Jodendom. Spreker vestigde de aandacht op 't geen in dat opricht gedaan is. De jongeren gaan een pha- lonr vormen van geestdrift!gen die willen werken voor het Jodendom. Ook d« moeders worden gewonnen. Zij zenden hun kinderen en komen zelf in grooter getale dan voorheen naar do synagoge. Dan is er dit ge wijd© gebouw, dat het middenpunt is gewórden van het religieus leven. Men heeft ook de oudsten gevonden, wion do moed niet ontzonken is en het georganiseerd leven neemt meer en meer toe. Toch staat men nog slechts aan den aanvang. Vandaag is m.sschion de eerst© krulletter ge- zot in liet nieuwe boek. Men staat nog maar in de poorten van Jerazalein. Men is er nog niet, maar in de verte ziet men Jeruzalem toch verrijzen. K-e'rbij wekte de Rabbijn op orn voort t© gaan, de ouderen om den geest te handhaven, da jongeren om voorwaarts te gaan en de vrouwen, om hun mannen en kinderen t© zen den. Zoo moei elk Joodsch gezin een Jeruzalem worden. Spreker eindigt mot zegenheden voor het welzijn der leden en voör dat van het Koninklijk Huis. Het koor zong nu den lOOsten Psalm, het Mizmou Lesaudo, dat wij in de vertaling van den Opper rabbijn Wagenaar hier laten vol gen: „Een Psalm der dankbare huid©. Jubelt voor don Eeuwige, gij geheele aarde Dient den Eeuwige in vreug de, komt voor Hom met gejuich. Er kent, dat do Eeuwige God is, dat Hij ons gemaakt heeft en wij Hem behoo ren, Zijn volk en het kleinvee Zijner weide. Komt in Zijne poorten met dankbare hulde, in Zijne voorhoven met lof, huldigt Hem, looft Zijnen naam. Want goed is de Eeuwige, eeuwig Zijne welwillendheid en tot in alle geslachten Zijn trouw 1" Hierop werd het Gebed voor het Konurklijk Huis gebeden door den oppervoorzanger M. Petzon.Dat gebed werd in het Hebreeuwsch uitgespro ken, en door allen staande aange hoord, evenals de straks gezongen 100ste psalm. Hierop volgde het Middaggebed, dat de voorzanger met de Gemeente en het koor, om beurt zong. Hierbij wendden allen zich met het gezicht naar liet Oosten, daar het Middag gebed verricht wordt met het gelaat naar Jeruzalem gekeerd, gelijk d© godsdienstige voorschriften luiden. Dit gebed maakte een zeer plech tegen indruk. De heer Petzon zong nu ook met de Gemeente en het koor het Slot gebed. Als slotzang zingt het koor den 150sten Psalm het Halaloejah „Halaloelah Looft God in Zijn Hei ligdom. looft Hein in Zijn machtig uitspansel Looft Hem met Zijne machtige daden, looft Hem naar Zijne rijke grootheid Looft Hem met ba- zuingesclial, looft Hem met psalter en harp. Looft Hem met pauk en rijen- duns. looft Hem met snaren en veld fluit. Looft Hem met klinkende sym bolen, looft Hem met alarmcyniba- len. Alle ziel love God Halaloejah 1 Hiermede was da plechtigheid afge- loopen. De Stem des Volks. In de Donderdagavond gehouden jaarvergadering van de gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks" werd verslag uitgebracht over het af- geloopon jaar. Deelgenomen was het vorige jaar aan de zanguitvoering van den Bond van arbeiders-zangvereoni- gingen te Amsterdam, ter gelegenheid van de klesrechtbetooging. en aan de betooging op 1 Mei. Eveneens werd medewerking verleend aan het 1-Mei- feest. Tot nazien der boeken van den pen ningmeester werd een commissie van 3 leden gekozen. De verkiezing van bestuursleden werd uitgesteld tot de volgende ver gadering Uit de Omstreken SANTPOORT. De vaste keuringscommissie van de Ned. inaalsclipij. voor tuinbouw en plantkunde heeft op de keuring te Amsterdam een bronzen medaille toegekend aan een verzameling Gla diolussen en afgesneden varenbla den van de N. V. voorheen Joe. C. Groenewegen te Santpoort. HAARLEMMERMEER. De heer J. H. M. Evelein, alhier, is herkozen tot bestuurslid van de afd. Noord-Holland van 't Paarden stamboek en gekozen de heer J. J. C. v. Gulpen, te Spaarndammerpol- der. SCHOTEN. Woensdag zal de muziekvereeniging „Schoten's Harmoniekapel", dir. de heer Van 't Hof, op het Pretorlaplein een concert geven. In weerwil van de regenbuien der laatste dagen, blijft het watergebrek In de hulzen steeds toenemen. Een re quest aan den Raad ls saamgesteld en men is bezig handteekeniugaa te verzamelen. Donderdagavond is men daaraan begonnen en al dadelijk werden hauateekeningen verkregen. Onze berichtgever schrijft Onlangs werden wij verrast door een request aan den raad, om uit breiding van politie, in hoofdzaak om het rijden zonder licht op den Rijks straatweg en d« balddadigheid der straatjeugd togen te gaan. Het war© beter geweest ais er gewezen was op liet snelle rijden der automobielen. Bijna elk uur van den dag wordt de Rijksstraatweg door die machines on veilig gemaakt, daar zij met buiten- gewone snelheid over den weg vliegen. Dat '1© bewoners hier ongelooflijk veel overlast van ondervinden, behoeft ze ker niet t© worden bevestigd, maar dat men als wandelaar of wielrijder over den Rijksstraatweg het lijf niet zeker is, i3 ook waar. want de auto's getroosten zich amper de moeite om behoorlek uit te wij kon. Benerkende bepalingen bestaan te Schoten niet» zoodat de polltio mach teloos staal. Daar nu de RijksstranD weg ovor zijn grootste gedeelte be bouwd is en de bouw steeds vorder gant. kan zeker van de grens der ge meente Haarlem bij het Spaansoh- vaartje, tot voorbij do boerderij „Mcerenbosch", als bebouwde kom worden annecwezen. Wel is waar zijn de ongelukken, die op den Rijksstraat weg door auto's zijn veroorzaakt nog gering, maar de put dieilt gedempt alvorens het kalf verdronken is. IJMUIDEN. Deensch oorlogsschip. Den 24en Juni a. s zal hier binnen komen het Deensche pantserschfp Herluf Frolle, dat toestemming heeft gekregen te schutten en Amsterdam to bezoeken. ZANDVOORT. Door J. Hulsman alhier is aan B. en W. verlof gevraagd tot den ver koop van alcoholhoudendcn drank, anderen dan sterken drank, in het per ceel gelegen aan dé Dr. Mozgerstraat no. 18 alhier. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Neemt U dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'* Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw «etlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing I Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. FRIEDERICH'S TUBE-TANDPASTA Fama-Tandcrêtne 1 10.45 por groote tabs. Antiseptisch. Verfrisschend. Slechte spijsvertering is mceater.tjjda het gevolg van verstop ping. Het middel, dat, ter voorkoming van dit euvel, gaarne door H.H. Medici wordt voorgeschreven is „Califig". Dit uitstekend laxeermiddel smaakt .aan genaam, werkt zacht en toch zeker, regelt de spijsvertering en voorkomt daardoor menige ziekte. „Califig", het welk nit sap van zoet© Californisohe Vygen en extract van verschillend© planten van bekende heilzame werking bereid wordt, is zoowel Toor kinderen als voor volwassenen geschikt. Verkrijg baar in Apotheken. P"ijs 1.25 per flacon. Binnenland PEST OP JAVA. Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram ontvangen van dnn Gouverneur-Generaal van Nod.-Indië Afdeeling Malong gisteren 14 dezer 13 gevallen, waarvan 7 dooden, van de lijders van vorige dagen overleden er nog 3. Soerabaja en Kediri geen gevallen. DROEVIG ONGELUK. Te Nieuw Beerta stond een scheef geladen stroowagen aan den weg. Een bodewagen moest passeeren en met vereende krachten zou men den stroowagen opzij schuiven, doch daar bij viel de lading en geraakte de vrouw van J. Hector in een sloot er onder; na een kwartier werd ze le venloos opgehaald. BRUTAAL. Een zeer brutale diefstal is te Rot terdam in de Stieltjesstraat gepleegd. Daar heeft men op klaarlichten dag met een koevoet een spoorwagen, die voor loods 20 op den openbaren weg stond, opengebroken. Uit den spoor- wagen zijn gestolen drie blokken tin, ieder wegende 51.8 kilogram, en ©en gezamenlijke waard© van ruim f 300 vertegenwoordigende. KINDERMOORD. Men meldt ons uit Rotterdami Uit de Roti© is opgevischt een in staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje. Hot geslacht kon niet meer worden vastgesteld. Men denkt aan misdaad. AARDBEVING. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut t© de BildL In den namiddag van den 15en Juni ia aan het Kon. Ned. Met. Insti tuut te de Bildt een zeer sterk© aard beving geregistreerd. Begin der eer ste voorlooper 2 uur 38, 4 minuut tijd van Greenwich. Het epiventrum ligt op «en afstand van 9000 Kilometer wellicht in Japen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6