NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Taargang. No. 8565 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 JUNI 1911 A ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER maanden: J|%|[ Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - '-2U Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Wj^lTO Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) I i ^\v\ AcTvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door NederlandL® (Wlyi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Afzonderlijke nummers0.02 VS j SroV M 'i n a -*• i a x n t, Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37VS Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 20 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. Vclsen: Gemeenteraadsvergade ring, 1 1/4 uur. Stadsnieuws NEDF.nL. TENTZENDING. Dat hior ter stede pogingen werden aangewend, om de Evangelisatietent dezen zomer in onze stad te hebben, Is reeds bekend. In 't laatst van Augustus zal Tent komen en geplaatst worden op het open terrein aan de Raaks. Door de welwillendheid van het dag. be stuur onzer gemeente kon dit terrein voor de Tent worden beschikbaar ge steld tegen zeer billijke vergoeding. Het Comité moet nu zorgen een fonds samen te brengen groot 500 A 600, waaruit de onkosten kunnen worden bestreden. Het Comité bestaat uit de boeren Ds. C. Veen, voorzitter, J van Marle, secretaris, Ds. Vunderïnk, penning meester, Ds. Brandsraa, Ds. Haksteen. Ds. llolstróm, Ds. Montijn, Ds. Moe- ton. Ds. Mulder, Ds. Van Paassen, Ds, Ringnalda, Ds. Tibbcn en Ds. Weener. Na langen tijd. Dezer dagen kwam een nieuwe ver binding met een nieuw stadsgedeelte tot stand. Dc Verspronckweg van huize Voor heen en Thans aan den Schotersingel tot aan huize Djember aan den Bloe mend,nalschen straatweg, was, wat bestraling betreft, al eenige weken klaar van O verveen tot aan het via duct (lijn Den Helder). Thans is de rijweg van Schotersingel tot verleng de Santpoorterstraat afgewerkt. Tus- schen Santpoorterstraat en 't viaduct is hel nog slechts een zandweg. Wij twijfelen niet, nu het bekend is, dat doze weg klaar is, of het drukke riiverkeer door de Ostndestraat zaJ ontlast worden. Intnsschen is achter den Singel hier de Goltziusstroat 'ontstaan. Voor de bewoners van dc Jan Steenstraat is het minder prettig, dat de straat, op hoogte gebracht, de huizen lager doet schijnen. Aan de Zuidzijde dor verlengde Santpoorterstraat zijn al een paar woninggroepen verrezen, terwijl aan de Noordzijde ook een groot huis is bijgebouwd. Wat ons aan dezen kant der stad trof, is, dat zooveel huizen met sch ijndaken worden gebouwd. Die kosten wel een paar honderd guU den. maar geven niet meer woning ruimte. ACHT ONS BRIEVEN. In een van onze laatste nummers werd onder de kwartjes-advertentiën Van Vraag en Aanbod een betrekking aangeboden. Er kwamen 104 brieven op, te zomen wegende acht ons. De steller heeft dus wel keus gehad. AFDEELING HAARLEM VAN DEN KONINKLIJKE NEDERL. BOND VAN OUD-ONDER-OFFICIEREN In de gehouden bestuursvergade ring vau boven genoemden Bond, zijn de verschillende functiën als volgt onderling verdeeld geworden. Voorzitter: H. J. Bonman. Onder-Voorzitter: G. W. C. van Essen. Ie Secretaris: W. H. Bon meester, Penningmeester: R. B. A. Thee). 2e secretaris: F. G. Verselewel de Witt Hamer. Ie Commissaris: H. D. Ouwerkerk. 2e Commissaris: M. Javaux. Correspondent stoffelijke belangen: II. J. Boiunan. Correspondent Bonds Orgaan: G. W. C. van Essen. Banierdrager: H. D. Ouwerkerk. Militaire Adviseurs: T. J. de Haan, Fourier der Infanterie, E. G. R. van Baaien, Fourier der Cavalerie. GEHEELONTHOUDING, Do afd. Schoten van do Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken, zal eerstdaags een oudersavond houden, waar Dr. Ootmar en de heer Ehr- becker zullen spreken. Dit geschiedt naar aanleiding van het aan de schoolkinderen uitreiken van ouderskaarten, waartoe de me dewerking van B. en W. was verkre- DE BLOEMENDAALSCRE VER- KEERS VERORDENING. In de gemeente Bloemendaal be staat, evenals in vele andere plaat sen een zg. Verkeersverordening, die bepalingen inhoudt voor het rijden met motor-rijtuigen. De uitvoering van deze verordening ls opgedragen aan B. en W. Nu kan zulk een verordening niet toegepast worden, zonder dat de snol-* heid van de verkeeTsmiddelcn gecon troleerd wordt. En men doet dit door het plaatsen van politieposten op be paalde afstanden van elkander. De politiedienaren nonen dan chrono- metrisch den tijd op, waarop b.v. een auto hen passeert. Het verschil tus- schcn twee opgenomen tijden geeft dan in verband met de'n afstand tus- schen de twee posten de snelheid van hel voertuig aan. De automobilisten zijn begrijpelijker wijze niet tevreden over deze snelheidsbeperking en noe men de manier waarop hun vaart be rekend wordt, met zeker sarcasme: auto-val. Tegen de toepassing van de ver- keersverordening trok de heo'r A. Koolhoven in de'n Bloemendaalschen Raad te velde, toen hij op 2 Maart be noemd werd tot tijdelijk wethouder. De heer Koolhoven verklaarde, dat hij de benoeming niet aanvaarden kon, zoolang B. en W. op een derge lijke manier tegein de automobilisten optraden. In ons blad van 2 Maart, waarin we een telefonisch ve'rslag van deze vergadering opnamen, deelden we mede, dat de heer Koolhoven zijn benoeming eerst aanvaardde, toen de Rand besloot de verordening inza ke de maximums nelheid te schorsen tot een volgende vergade ring. Na die vergadering deed zaoh het geval voor, dat onze stadgenoot, de heer G. A. C. van Dobben, op 18 April met zijn motorfiets in de Ae'r- denhoutslaan reed met een snelheid van ongeveer 32 KM., terwijl slechts een maximum van 20 KM. was toe gestaan. Deswege werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De lieer Van Dobben beriep zich voor den kantonrechter op het ge boorde in de Raadszitting van 2 Maart Uit het verslag in onze courant meende hij te moeten opmaken, dat zijn proces-verbaal niet op rechtma tige wijze was geschied, wijl de Bur gemeester had meegedeeld en de Raad dit had goedgekeurd, dat de verordening tot een volgende verga dering niet toegepast zou worden. De kantonrechter deelde mede, dat hij inlichtingen inwinnen zou bij het) Gemeentebestuur van Bloemendaal. Dit is geschied en naar wij verne men, heeft Burgemeester Jhr. Bas Backer aan den heer Thöne meege deeld, dat er geen sprake van was, dat de verordening geschorst was. Dit deelde de Burgemeester aan den heer v, Dubben mee, toen deze zich bij hein om inlichtingen vervoegde. De heer Bas Backer meende daarbij den heer Van Dobben te moeten toe voegen, dat hij te veel op „couranten berichten" was afgegaan. Evenwel ging de Burgemeester niet in, op het verzoek om inzage te mogen hebben van de notulen van de Raadszitting van 2 Maart. Ook aan ouze Redactie, die zich op de hoogte wilde stellen van den tekst van de notuleD dier vergadering, werd door Jhr. Bas Backer, zonder ineer. een afschrift geweigerd. Wij zijn evenwel in de omstandig heid me© te kunnen deelon, dat in bedoelde Raadsnotuien ongeveer liet volgende staat: „Spreker (de Burge meester) verklaart gaarne te zullen medewerken om tot een volgende ver gadering dc gevolgen van de Ver- keorsverorderu ng op te schorten. De leden geven door met het hoofd te knikken hun instemming daarmee te kennen." Dit is niet een woordelijk citaat uit do notulen, maar de inhoud er van komt hier op neer. Wanneer nu de Burgemeester van Bloemendaal verklaart, dat de „ge volgen der verordening opgoschort" zullon worden, dan kunnen wij daar uit niets anders lezen, dan dit, dat de verordening niet toegepast zal wor den. Wij zijn dan ook zoo vrij te con- stateeren, dat de officieele door den Raad goedgekeurde notulen, de „cou ranten-berichten" bevestigen. Dit wat ons aandeel in deze zaak betreft, wat de overtreding van den heer Van Dobben aangaat, zijn wij met hem van oordeel, dat hij zich ten volle beroepen kan op het besluit, om do verordening wat betreft de maxi mum-snelheid niet t"e to passen. liet gaat toch niet aan in het open baar te verklaren, dat de toepassing opgeschort zal worden en de op die vtorklaring vertrouwende .automobi listen en motorLetsrijders toch te be- keurenl Als ooit de naam „autoval" gerecht •vaard'gd was, dan zou het in dit ge val zijn. Drinkhal. De drinkhal der Staalwaterbron- nen is Zaterdag en Zondag door 90 personen bezocht. TYPOGRAFENBOND. Vrijdagavond kwam de afd. Haa'r- lom van den Alg. Ned. Typografen bond in huishoudelijke vergadering bijeen. Tot 3e gedeleerde in de adspirant- afdeeling werd gekozen de heer Bo degraven. Tot afgevaardigden naar de te Nij megen te houden 45e Jaarvergade ring werden benoemd de heeren To'rk en Groeneudaal en tot plaatsvervan gers de heeren Verreijk en Lefébre. De afhandeling van den beschrij vingsbrief werd uitgesteld tot eén volgende vergadering. DE VLAG IN TOP. We vermeldden eonige maanden geleden, hoe de gemeente oen huis aankocht op dein hoek van Jan Nieu- wenhuizen en Leidschestraat. Dat huis werd afgebroken en de straat daar op breedte gebracht. Zoo bleef e"r van het terrein een strook van 1 A 2 Meter over. Het huis daarnaast werd ook afgebroken en op de verbonden terreinen de aan bouw van een nieuwe woning begon nen, waarin een koekbakker ij zal worden gevestigd. Vrijdag werden dc kapbiuten geplaatst en de gebrui kelijke vlag er op gezet. DE SLAG BIJ WATERLOO. Het was Zondagavond druk in de Bron. Alle tafeltjes waren bezet, en langs de wandelpaden schuifelde een dichte file raenschen voort. Buiten *t hek stond 't zwart van menschen het was er nog veel drukker dan bij een gewoon Zondagavondconcert. Want nu was het iets ongewoons. „Harmonie", onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, concerteerde, en het laatste nummer van dit con cert was een verklanking van „De slag bij Waterloo", een muziekstuk, dat niet minder dan drie kwartier de aandacht der luisterenden vraagt. De heer Hofmeester en zijn musidi hebben veel bijval gevonden, 't Was alles ook zoo duidelijk te volgen. De opmarsch der troepen, de slag zelve, de komst van Blücher, de zegeliede ren, de terugkeer in het vaderland het klonk en schaterde alles en de avondlucht, dat het een aard had. De Weeibaarheidsverceiuglng „Voor Va derland en Koning" hield zich even min onbetuigd. Die deed het stuk nog eenige graden in natuurgetrouwheid stijgen. De voor-vaderland-en-koning- menschen schoten met de geweren en lieten bommen ontploffen die den menschen vooral wat nerveu- zen prettigen schrik aanjoegen. De vreugdevuren worden ontstoken, blauw en rood, en in dichten walm kronkelde de rook omhoog. Het was indrukwekkend. „De slag bij Waterloo" la een stuk, waarvan „Harmonie" nog lang plei ner hebben kan. DE STORM. De harde wind van Zondag heeft allerwege kleine ongevalletjes ver oorzaakt. Zoo woei op de Oostvest oen boom om, en een dergelijk na tuurproduct op liet Wilsonsplein werd ontarmd. Boven de Hazopaterslaan brak eon telefoondraad, die door zijn val geen meeVdere ongelukken teweeg bracht. DE ZEELIEDENSTAKIXG. Gisteren zouden naar verluidde wederom zeelieden uit Rotterdam komen, om te Amsterdam de stokers te vervangen. De menschen zouden hun weg over Haarlem nemen, maar ofschoon de politie werkzaam is geweest werd geen spoor van de „onderkruipers" ontdekt. Gegund Het maken van den bovenbouw der R. K. hulpkerk met Rectoraat aan de Lijnbaansgracht en Tichelstraat te Amsterdam, voor do E. E. P. P. Ca- pucijnen, is opgedragen aan den laags ten inschrijver, den aannemer: C. A. M. Jonckbioedt Lz., alhier. GOED AFGELOOPEN. Een familie uit Bloemendaal, die met haar auto, Zondag een uitstapje maakte, Is te Noordwijkerhout aan ecu groot gevaar ontkomen. Mevrouw B-, haar iwoe kinderen en een gast waren in de auto gezeten, die door den chauffeur werd bestuurd. Terug- koerende san Noord wijk aan Zee moest de auto te Noordwijkerliout een brug passeeren, die in slechten toe stand verkeert en waar dan ook be stuurders, die hel weten, zeer voor- jzichtig over rijden. De chauffeur evenwel was daarvan niet op de hoogte en reed met gewonen, mati gen gang over de brug. Plotseling bleek hem, dat de auto onbestuurbaar was geworden, zij viel van den weg af, van een hoogte van wel twee-en- een-halve n meter, in het land en sloeg daarbij geheel om. Al de inzittenden werden er naar verschillende kanten uitgeslingerd, doch, wonderbaarlijk genoeg, niemand kreeg eenig letsel iu» üeteekeuis, zelfs de chauffeur niet, die tusscben de gebroken glas ruiten vandaan moest kruipen. De heer Van H., te Beverwijk, die met zijn auto in de nabijheid was, bracht het gezelschap naar Bloemen- j daal terug. l>e chauffeur bleef bij de auto, die natuurlijk zwaar bescha digd is. Het bleek, dat het stuurtoestel in orde was, maar dat de veeren ge broken waren, zeker tengevolge van het schokken op de slechte brug. Het wordt dus hoog tijd, die brug eens te verbeteren, opdat er niet meer ongelukken gebeuren. VAN ONZEN REIZENDEN REDACTEUR. Eenige dagen geleden hebben wij de aandacht op deze nieuwe rubriek ge vestigd, die steeds zal worden opge nomen m ons Tweede Blad. Wij vestigen er nu de bijzondere aandacht op, dat deze medewerker zich thans in Londen bevindt en over de kroningsfeesten een reeks brieven zal schrijven, waarvan de eerste in liet nummer van heden opgenomen is. Ongeluk. Zaterdagmiddag omstreeks 53,4 uur heeft L. Steiger, oud 38 jaar, vuur werker op de Koninklijke Rijtuigen- fabriek van de firma Beynes, en wo nende Javastraat 56, bij het verrich ten van zijne werkzaamheden een stukje von den vlothamer in het rech teroog gekregen, waardoor dit be langrijk word gekwetst Na aan de fabriek verbonden te zijn. is hij ter verdere verpleging overgebracht naar clo Maria-stichting. alwaar hij dade lijk is behandeld door mevrouw Op 't EyndeStolp, die don toestand ern stig vond. Ilij zal vermoedelijk dit oog moeten missen. EEN WERK VAN LEANDER SCHLEGER. In een kamcrmnziek-concert ln Steinway Hall te Londen Is voor het eerst gespeeld het C-dur-quartet van Teander Schlegcl, door Epstein, Saunders, Krause en Renard, De ontvangst van dit werk is, blij- kens de dagbladen, zeer vriendelijk geweest. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Woensdag éls. zal de heer S. S. uit Amsterdam zich hebben te verant woorden voor het kantongerecht te Haarlem, wegens het onbevoegd en zonder noodzaak uitoefenen der tand heelkunde in de maand Januari 1911 te Haarlem. Van verlof terug. Onze burgemeester keert Woens dagavond van verlof terug en zal zijn ambt waarschijnlijk Donderdag we der aanvaarden. MEDISCHE HULP RONDVLUCHT. Voor de rondvlucht der aviateurs in het traject Nederland werden genees- hceren gevraagd. Onze stadgenoot Dr. A. E. ten Oever heeft zijn belangeloo- ze hulp aangeboden, die gaarne weid aanvaard, zoodat hij p6r auto de vliegers zal volgen. EEN MILDE AMERIKAAN. Dezer darren kwam een Amerikaan met zijn familie het Stedelijk Mu seum en het Stadhuis bezichtigen en I vroeg verlof, ook de wachtkamer te mogen zien, hoewel daar juist een tweetal huwelijken zouden worden gesloten. Daartegen werd geen be zwaar gemaakt en de Amerikaansche familie woonde, met duidelijk blij kende belangstelling de trouwplech tigheid bij. Toen die afgeloopen was. stond de Amerikaan op, haalde een bankbiljet van ƒ25 voor den dag en bood dat aan een der pas getrouwde vrouwtjes aan, maar deze. niet inziende waar om zij een geschenk van een onbe kende zou aannemen, wees het beslist af. De milde schenker, voor zich zelf een minder aangenaam figuur ma kende. nam een kloek besluit en stop te het bankbiljet in de bruidenbus. DE MAATSCHAPPIJ VAN NIJVER HEID TE HAARLEM. De Juni-aflevering van het tijd schrift der Maatschap:.h van Nijver heid bevat als losse bijlage een goed geslaagde afbeelding van d» Groote Kerk, afkomstig van de drukkerij Se- nef elder. Het programma der feestelijkheden staat in de aflevering afgedrukt, waarvan onze lezers de hoofdpunten al kennen .Alleen kan daaruit nog worden aangestipt, dat 29 Juni op den avond van de ontvangst van di recteuren en afgevaardigden door het gemeentebestuuf op het Stadhuis, een concert zal worden gegeven op do Groote Markt. In den er is een bezoek aan het gegoten huis to Santpoort opgeno men. Vermeld kan verder nc^g worden dat de heer R. P. J. Tuteln Nolthe- nius, die in het tijdschrift de aan-, dacht op de Eugolsche winkelweek; vestigde, een bijdrage zond uin 50 voor een herinneringsdiploma, dat aan de doelnemers aan de Nederland- sche Winkelweek zal worden aange boden. Wij willen nog wel eens bijzonder- j lijk de aandacht vestigen op de thee, "die Zaterdagmiddag 1 Juli, na afloop van de algemeene vergadering, ge bruikt zal worden op het terras vóór het Paviljoen. Als het mooi weer is, zal het daar op een van de allerfraai ste plekjes van onze stad, alleraar digst wezen. Leden van het departe ment kunnen aan deze thee tegen een kleine vergoeding deelnemen. Naar wil vernemen zullen de Minis ter Talma en het hoofd der afdeelmg Handel Mr. Everwijn de algemee ne vergadering gedeeltelijk bijwonen en hoogstwaarschijnlijk deelnemen aan den officioelen maaltijd op Za terdag '1 Juli. Uit de Rechtszaal De zaak-Koelemey. Hedenmorgen stond terecht de 21- jarige J. Koelemey, die op 10 April den aanslag op den werkmeester Rönfanz en Le Noble pleegde, en bel den met revolverschoten wondde. Veertien getuigen waren opgeroe pen. Beklaagde ziet er netjes-gekleed uit; zijn gezicht is kalm eu fatsoenlijk in t geheel geen misdadigerstype Op do publieke tribune is geen buitenge wone belangstelling. De rechtbank is samengesteld uit ile heeren Jlir. Mr. De Maroes van Swinderen (president), Mrs. Van Loghem de Josselin de Jongh en Van Nes van Meerkerk (rechters), Mr. Hoyer (O. M.) en Mr. Meckman (grif fier). Verdediger Is Mr. A. Moens, van Beverwijk. Beklaagde, die gedetineerd is, wordt ten lasto gelegd poging tot mooixi mot voorbedachten rade, subsidiair poging tot zware mishandeling, subs, eenvou dige mishandeling. Het eerst wordt gehoord de heer- Martini, ingenieur te Bloemendaal, die de lieer Martini spreekt wat Duitsch en is blijkbaar de Holland- sche taal nog niet geheel meester j verklaart, dat Koelemey wegens da delijkheden ontslagen was. Toen hij ontslagen was, zei Koelemey, dat hij toch weer teruggenomen zou worden; men kon hem bij de firma Gönner- mann niet missen. Over beklaagde's arbeid was de beer Martini tevreden, beklaagde was vlijtig en gesclukt. Wel wilde hij steeds gelijk hebben bij leed, zegt getuige, aan „Recht- haiberei", al sprak men ook twee uur met hem, steeds wilde Koelemey het laatste woord hebben daarom heeft de heer Martini Koelemey ook niet meer willen hooren anders ontslaat getuige geen werklieden, zonder ook hun eigen grieven gehoord te hebben. Den morgen van den dag, waarop dc misdaad plaats had, kwam Koelemey bij hem toen zei hij „Dat heeft Le Noble mij gelapt". Koelemey ging l mopperend heen. Rönfanz zegt getuige was een humaan werkmeester, hij chicaneerde niet. Maar hij js Duitscher en de H-jI- landsche taal niet goed machtig. Daardoor gebeurt het wei, dat mis verstanden ontstaan. De heer Martini had. Koelemey, vroeger reeds ontslagen, maar lieiu' weer in dienst genomen, op voor»- waarde, dut hij zich slechts met zijn- werk bemoeien zou. Tegen die voor waarde heeft Koelemey wel weer zeer sterk gezondigd. De heer Martini kwam, toen hij de zaak onderzocht, tot de conclusie, dat Rönfanz op don dug van het ontslag het eerst gesla gen had. Koelemey vertelde van zijn onaan genaamheden met den werkmeester..' Deze had hem o. a. beticht twee 1>-1- tels niet in zijn kist te hebben. En dat was niet waar ik was geheel on schuldig, en verdedigde mijn on schuld. Rönfanz begon te slaan, en ik zegt beklaagde sloeg terug. Maar Rönfanz sloeg het eerst. En toch ben ik toen ontslagen. De 21-jarige H. le Noble, los werk man te Schoten Deze vertelde, dat hij om twee uur hij was in een loods aan de Friesche Varkenmarkt werk zaam den werkmeester Rönfanz en Koelemey loepen zag. Koelemey die zeer opgewonden was riep hem. Rönfanz stond toen links van Koele- mey. Lo Noble liep naar Koelemey toe, en toen hij dicht bij liem was, I zei K ,,En jij ook." Toen stak K. do [hand uit of hij daarin een revolver had kon Le Noble niet zien wel zag hij iets glinsterends en richtte op zijn borst. Meteen hoorde Le Noble een schot en voelde pijn in de borst. Hij koerde zich om, en kreeg een schot achter in het dijbeen. Ie Noblo viel en werd opgevangen In de armen van anderen, dr. Steffelaar verleende de eerste hulp. In het gesticht Et. Jo hannes de Dc-o werd bij het ontkiem den 's avonds een kogel in beklaag de's onder-pantalon gevonden. Tot den loden is Le Noble in het gesticht geweest, maar eerst na drie weken was hij genezen. Nooit had ik zei getuige quaes- tie met Koelemey. Zaterdags hielden ze een praatje over een fiets, maar over een al- of niet-onmiabaar-zïjn werd niet gesproken. Of een ander daaromtrent iets gezegd zou hebben, wist getuige niet Er is geen twistge sprek voorafgegaan. Koelemey schoot op drie pas afstunds. Geen woord heb ik zegt Le Noble geen woord ten nadeele van Koelemey gesproken. Van het schieten op Rönfanz had l.c Noble niets gezien of gehoord. Ook zegt I-e Noble, niet gelachen te heb ben, toen hij Koelemey dien middag zag. Koelemey zegt, dat hij dien middag aan Rönfanz vroeg, waarom hij niet aan hot werk kon gaan. Toen heeft hij met L© Noble gesproken „Jij hebt van mij gepraat", zei K. Toen begon Le Noble te lachen, en dat gezicht maakte K. zóó woedend, dat hij tie revolver uit den zak liaalde ca school. Maar richten deed hij nietook sl-x-g hij eerst met de revolver. Het wapen had hij slechts gekocht, om Le Noble tot een bekentenis te dwingen. In geen geval om een aanslag te plegen. Dr. Steffelaar deelt mede, do). Ia Noble een lichte wond aan hot borst been had de kogel in het dijbeen is aan de achterzijde er in gegaan, en aan de voorzijde weer uitgehaald. Aan de voorzijde van fiet rechterdij- been is later een verzwering ont staan. Geen der beide wonden waren levensgevaarlijk. Vervolgens wordt de 55-jarige werk meester Rönfanz gehoord. Getuige vertelt, dat 10 April, 's middags fe twee uur. Koelemey kwarn. K. was „gaiu ruhigU Hij vroeg, waarom hij niet meer aan T werk mocht gaan. „Dat zal meneer Martini je wel ge zegd hebben Toen vroeg Koelemey naar I te Noble, die in de schuur werk zaam was. Le Noble lachte niet, toen Koelemey in zijn nabijheid kwam, „er sah ganz ernsthaft aus". Ecu re volver had Rönfanz niet gezien. Op J>e Noble werden twee schoten gelost. Op hein zelf meende Rönfanz dat drie of vier schoten gelost wer den. R. kreeg wonden aan de linker heup, het rechter- en linkerdijbeen. Een vierde kogel was terecht geko men aan den linker elleboog, maar die wond was maar heel Licht. Bij Dr. Van Waveren is R. eerst behandeld, later is hq naar het St. Elisabeths- Gasthuis gegaan, waar hij enkele uren gebleven is thuis is hij verder verpleegd, tien weken lang. Nu nog is hij met geheel genezen, getuige loopt met een stok en kan nog steods zijn werk niet doen. In Januari had H. ruzie met Koelemey over de bewuste beitels gehadmaar nooit had ik zei Rönfanz de bedoeling om te zeggen, dat Koelemey die bei- tels verduisterd of gestolen had. Den eersten klap heb ik niet gegeven zei getuige. Wèl had beklaagde ge zegd „Als ik er uit moet, neem Jij j« dan in acht". Ook deze getuige ver- klaart, dat Koelemey steeds hot laat? ste woord moest hebben. Bij het eer-- - ste schot stond Koelemey twee pa*

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1