gezichten, hot men met geelwitte panrdoharen pluimen, d.o wuiven in don bries. Zij dragen messing kleu- rigo kurassen en witte kaphandschoe- nen en witte rijbroeke'n. Maar toch is ile hoofdkleur purperrood nu ach ter de lijfgarde de tweede afdeeling van het escorte aangereden komt, al len in purperroode rokken op zwarte paarden Eeta luid uyo, aye gaat door de menigte Het is voor veld maarschalk Roberts, die wordt too gejuicht em toegewuifd. Flij is al een oud man, met een rood gelaat, een witte snor. Hij draagt een purperen wapenrok, witte broek, hooge rijlaar zen en groet vriendeflijk naar alle zij den, zichtbaar verheugd met zijn po pulariteit. die hij duur betaald heeft. Zijn eenigste zoon, eenigst kind is in den Zuid-Afrikaansehen oorlog gebleven op het veld van... eer en bloed. Ilij wordt gevolgd door de leden van den góneralen staf, afllen even eens to paard, allen forsohe lieden, nu in de uniformen, schitterend van kleuren, tressen en borduursel Een pauze van 'n kwartier. Wij hebben gelegenheid om de politie aan 't werk to zien. Een menigte van duizend personen wellicht ls te veel vooruitgedrongen De agenten trachten met den rug deta vasten klomp menscheuvleesch terug ,te duwen. Het gaat niet. Een officier beveelt de artilleristen met de paar den de menschen terug te brengen. „Spoor de paarden met," beveelt hij. En nu, onder gegil en angsten wordt 'de klomp vleesch terug gedrongen. Dadelijk daarna is het publiek weer goedlachs en zelfs medelijdend als een paar menschen flauw zijn geval len en haastig, door vliegende ambu lances worden opgepikt en weggedra gen. De tweede stoet is ln aantocht. Weer het geschitter van de stoere soldaten van de lijfgarde, rood en goud met de blinkende helmen en de wuivende paardes taarten op het hoofd. Een viertal gesloten hofrijtui- gen, omgeven door militairen, rijden voorbij. De kinderen van de koning en de koningin, fijne, blanke gezich ten zonder veel expressie. Maar daar achter komen de Indische vorsten, in hun kleurige gewaden met de tul banden breed gewonden om het don kere haar, tulbanden in teedere kleu- !ren, oranje, rose, bleek-groon, he melsblauw. Zij hebben donkerbruine gelaten met zwarte ringbaarden, e'n groote» bruine, droefgeestige oogen. Run paarden zijn vroodijk, trappe len op de maat van de muzikale mu- aiek. Een troep Engelsch-lndische Soldaten besluit deze afdeeling van den optocht. En weddr is er een oogenblik stilte. De politie-agenten openen elk een kartonnen doosje en doen hun. maal met vijf reepen choooladc en zes vïn- ge'rlange, duimbreedo bisquits. Er is iets goedig-komieks in, deze reuzen flhocolade te ^ien snoepen. Weer dondert ver een kanon... De muziek speelt het: God save the King". De koninklijke karos, de groote gouden wagón heeft het Pa leis verlaten en komt onder do poort doorrijden. Vooraf 'rijdt, hoog en martiaal te paard, in rood en goud, Lord Ritchc-ne'r, veldmaarschalk, spe ciaal belast met de bewaking van deu Koninklijken wagen. En in den gouden koets zitten de koning en de koningin in hun statie-gewaden, pur peren koningsmantels met hermelijn gevoerd. Een ,.aie, aie", stijgt op uit duizenden menscbenkelenzwelt aan als een noordenwind die tus- sckoii huizen giert. Do dikke men- eclienmenigte, de groote, vaste klomp vleesch, die be'nedeu tegen de huizen staat aangedrukt, begint te golven, door het zwaaien van zakdoeken, vlaggen, hoeden... en altoos luider wordt het „aie, aie", tot iets angst- ■wekkands méér dan tot iets jube- lends. De koning en de koningin, bei den zeer bleek, bet zijn uiterst af mattende dagen voor hen nu groe ten met statige neigingen van het hoofd en een wat stroeven glimlach naar het publiek. En voort gaat bet hooge gevaarte van goud en rood, getrokken door de onder purperen met gouden versier selen afgezette dekkleedcn zesspan nen, naast escorten, de twee zwarte ha gein van levend, compact menschen vleesch, maar gedragen altoos door, 'door dat „aie, aie" geroep, dat al 9 een wolk van geluid den Koninklijken zegewagen omgeeft. En nu volgen een zestal wagens met ■prinsen eta prinsessen; de kappen zijn niet neergeslagen. Sant telkens komen regenbuitjes de feestvreugde storen en door het portierraam zie ik slechts het schemeren der ge®ichten, het fonkelen der diademen en de kleu rige brokken van uniformen. Prinsen on prinsessen, hertogen en hertogin nen, de grooten der aarde In parade- costuum, toegejuicht allen met dat .steeds aanzwelende en weder zachter wordende „aie, aie!" uit de monden van de dichtgestuwde menschenme- nigte. Gesloten wordt do derde stoet door oen aantal Royat lltfrse Guards, deze met staalblauwe kurassen en staalblauwe helmen. IN DE WESTMINSTER ABBEY". Hot grauwe licht van buiten wordt hi or door de gekleurde vensters bin nenvallend zacht gekleurd, van een tocdor paarsen tint. Het is alsof langs do hooge Gothischo bogen van liet schip der kerk dut seringen- paarse licht zich verdicht. Van verre klinkt hot dof-nadreunen der saluut schoten. Bone<len in het schip zijn alle ban ken dicht bezet en rondom de gale rijen, op de extra gobouwdo tribunes zitten do dames en hoeren, de verte genwoordigers van de aanzienlijkste geslachten in en buiten hot rijk, de vrouwen in statie-gewaden, fonke lend alle van diademen on aigrettes en colliers, do mannen in kleurige uniformen, met vooral voel purperen steenrood, bezet met gouden galons on tressen. Voor het koor staan ito twee troon zetels en daarachter, op do troontafel, liggen do attributen van hot koning schap, do kronen, de rijksappels, de scepters, de sporen, en links op het altaar staat do comfoor met de ge wijde olie en de gouden zalvingslepel. Want do koning zal, naar bet al oude gebruik, door den aartsbisschop van Canterbury met olie begoten, ge zalfd worden. Het orgel begint te spelen, vult de cathodranl met het volle, warme ge luid van zijn hooge metalen pijpen. Do koning is in aantocht, zal in het voorportaal door do hooge geestelijk heid ontvangen worden. Daar var- schijnt de stoet, in liet midden van de kerk. Vooraf gaan de kapelaans, de dekens, de herauten in de tabberds met de blazoenen van liet koninklijke wapen. En nu volgen de rijks- hovgwaardighcidsbekleeders, de dra ger \au de kruonj uw celen, de twee ringen met robijnen, die straks hun dienst zullen doen do drager van het rijkszwaardVier ridders van de Orde van den Kouseband, in middeleeuwsche dracht van blauw satijn en fluweel, dragon een balda kijn van purper, waaronder koning George schrijdt, blootshoofds, den broeden purperen mantel met herme lijn afgezet en gevoerd aan do schou ders, een wit satijnen lijfrok met goud-borduursel en trossen, een wit- satijnen kniebroek, links en rechts een kouseband, op den llnksche met gouden letters op blauw de wapen spreuk „Iloni soit qui mal y pense", wit-zijden kousen, lage zwarte schoe nen met diamanten gespen. Achter hem onder een troonhemel, gedragen door vier andere ridders, koningin Mary, den wijden, purperen mantel om do schouders, en wit-satijnen ed, gedécolleteerd, om den hals de driedubbele festoenen van de kroon- parcis en kroonjuweelen, een blauw zijden sjerp van links, dwars ovor de borst, naar rechts. Zes eero-dames dragen den langen, wit-satijnen sleep, die haar slanke figuur nog moer sta tigheid verleent. liet orgel speelt nu zachter on ter wijl de stoet, naax hot altaar schrijdt, zingt do schitterende gemeente van do grooten der aarde Psalm 122 1, 3, 6, 7. Do koning stelt zich voor den histo- rischen kroningsstoel op. Links van hem, voor den tweeden zetel, staat de koningin. Naast den koning plaatst zich de houder van het rijkszwaard, en de twee scepters worden hem over gereikt, in de rechtscho schittert de Cullinan-diamaut als een ster aan een avondlucht. Als de psalm gezongen is en de ko ning on de koningin, omgeven door den schitterenden stoet van hoog- waardigheidsbekleedars en -bekleed- siers, allen fonkelend van diamanten en schitterend van kleuren, rustig Staan, treedt de aartsbisschop in zijn wit-met-paars afgezet ambtsgewaad van ter zij naar voren en zegt met luide stem, die echo't in de gewelven van de oude eathedraal „IJeeren. Ik stel u hier koning George voor, den waarachtigen koning van dit rijk, waarvoor gij allen heden liier geko men zijt om hulde en dienst te bewij zen. Zijt gij daartoe bereid? God be- scherme koning George 1" God beseberme koning George weerklonk als een hymne uit aller mond. Allen in de cathednaal waren staande en ook staande werd nu de litany aangehoord, door twee bis- schopjien gezongen, door het koor geresponseerd. Vier keer herhaalde do aartsbis schop zijn voorstelling naar eiken, windstreek sprekend. Toen de „cheers", dat zijn de „aios die men hoort, verklonken waren, sprak de aartsbisschop een lcorto rede uit, waarin hij tot H. H. M. M. zeidc. diep de groote eer en de groote verant woordelijkheid te gevoelen van het oogenblik. Toen van deu kansel stap pend kwam hij op den Koning toe en vroeg„Sire, is Uwe Majesteit bereid den eed te doen Met heldere stem antwoordde de Koning „lk hen be- reid." .Wilt Gij plechtig beloven en zweren! het volk van dit Rijk en zijn overzeosche bezittingen volgens de instellingen van bet parlement en do wetten, zeden en gebruiken te zullen regoeren „Ik beloof dat plochtig- ,\Yilt OH uw uiterste kracht inspan nen om de wetten van God, de trouw aan 't evangelie en den Protestant- schen Hervormden Godsdienst inge steld door do kerk. van Engeland wet telijk te houden Zult gii de Bediena ren des Woords beschermen „Dit alles geloof ik." Do Koning rees op van zijn zetel. De „Lord Great Chamberlain", het rijkszwaard voor zich houdend, trad naar voren en schreed plechtig naar het altaar. Blootshoofds volgde de Koning, legde de hand op een geopen de:» bijbel, die voor 't altaar lag en met heldere stem zeide Koning Geor ge „Do dingen, die ik zooeven be loofd heb. zal ik houden, zoo waarlijk helpe rnij God." De Koning bukte zich en kuste den bijbel. Een bisschop bracht papier, pen en inkt en de Ko ning teekende de plechtige verkla ring. Toen ging de Koning langzaam naar zijn zetel terug en knielde vóór den zetel. Het koor zong nu „Kom, Heilige Geest, beziel onzen geest". Daarna kwamen, een aantal priesters en hoogwaardigheidsbekleeders in rood en paars en goud gewaad naar vetren schrijden. Een baldakijn in ko ninklijk blauw, werd boven den troon, den historischen „Edwards Chair", die midden voor het altaar stond, ge heven. Do Koning nam op den troon plaats. De Aartsbisschop stond rechts naar achteren en de gouden zalvings- lepcl heffend, liet bij eenige druppels olie op den Koning neervallen en zei- ds daarbij luid en plechtig „Dat uw hoofd gezalfd worde met heilige olie, zooals koningen, priesters en prophe- ten gezalfd werden. Dat uw borst ge zalfd worde, dat uw handen gezalfd worden, zooals Salomon tot koning gezalfd werd door Zadok den priester en Nathan den Profeet, zoo zij Gij ge zalfd, gezegend en geheiligd tot Ko ning over dit volk, dat God U gegeven heeft om te regeeren en to bestieren, in den naam van den Vader, don Zoon en den Heiligen Geest. Amen." Nu worden de gouden sporen en het rijkszwaard' met de heilige offerande aan den Koning aangeboden, de ring aan Z. M.'s vinger gestoken, do hand schoen van arbeid aangoliodcn on we der ging de Koning naar Edwards troon. De Aartsbisschop sprak een gebed uit. Nu trad een priester in oen wit kleed op den Aartsbisschop toe, die op eeu zijden kussen ecu flonke renden Koningskroon hield. De Aartsbisschop nam de kroou, hief haar hoog en Het haar zacht op het hoofd van den Koning neerdalen Dof klonk van verre een kanonschot en trilde door de stillo ruimte dor Ka thedraal De Aartsbisschop riep uit „God krone U met de kroon van roem on gerechtigheid. Bij do kracht de zo, onzon zegen, dat Gij hot recht geloof moge hebben, velerlei vrucht van goede daden en U eens de kroon van een eeuwigdurend koningschap moge geschonken worden door Hem, wiens Koninkrijk eeuwig duurt. Amen." Het koor zong nu„Wees sterk in don Hoera." Daarna, den Koning den bijbel aanbiedend, zeide de Aartsbis schop „God zogeno en behoede U en daar Hij LT Koning over zijn volk gemaakt hoeft, zoo moge Hij li in deze wereld het U doen welgaan en U deel doen hebben aan Zijn eeuwig© geluk zaligheid in da komende wereld. Amen. God geve U een vruchtbaar land en gezonde getijden overwin nende vloten en legers en een vrede rijk keizerrijkeen geloovigen se naat wijz© en oprechte raadslieden en magistraten, een trouwen adel en een pllchtbewusten onder-adeleen vrome, geleerde en nuttige priester schap en een fatsoenlijk, vredelievend en gehoorzaam volk. Amen." Aange zicht tot aangezicht stonden Koning en Aartsbisschop, heiden bleek van ontroering, toen de Aartsbisschop voortging „Sta sterk en stut krach tig van nu of de Koninklijke en Kei zerlijke waardigheid, die heden in L'w hand is gegeven. Wees rechtvaardig en dat God Uw troon gerecht moge doen zijn voor immer. Dat Gerechtig heid als een zon zij en als een getui genis voor God Amen." Toen knielde de Aartsbisschop voor den gekroonden Koning, omgeven door geknielde bisschoppen en zwoer trouw aan zijn Koning. Daarna stond de Aartsbisschop weder op en kuste don Koning op den linker wang. Vervolgens kwam de jonge Prins van Wales zijn vader huldigen en trouw zweren. En vervolgens werd de Koningin met velerlei ceremonie ge kroond. De Koning en de Koningin waren zeer bleek. De Koningin had den Ko ning tijdens de ceremoniën geen oo genblik uit 't oog verloren. Maar nu nadat beiden gekroond waren, za gen zij elkaar aan en beiden weenden een ©ogenblik. Ook koningen worden geregeerd door iets sterker dan al bet andore het menschel ij ke. Bij 't huiswaarts gaan woeden de Majesteiten weder zoor toegejubeld. De dag verliep zonder een enkel ern stig incident en later, toen het Ko ningspaar op het balcon van 't Palels verscheen, nam het gejubel geen einde. king van het perceel aan het Donkere Spaarno no. 42, en het daarin bij plaatsen van een oven. ORGELBESPELING in do Groote- of St. Bnvo-kork, te Haarlem, op Dinsdag 27 Juni 1911, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den hoor W. Beerman. Programma No. 1 Einleltung und. Fuge, W. T Best. No. 2. Adagio, Mozart. No. 3. Sonate Na 1, J. Lennnens. a. .Allegro moderata b. Adagia c. Marcho pontificale. d. Fanfare Na 4. Wallfahrts-Gesang, G. Ad. Lorenz. No. 5. Hallelujah, H&ndel. Rubriek voor Vragen Geabonno«rden hebban het voorrecht, vragen op vereobillcud gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in to nondon by de Red actio van Haarlem'» Dogblad, Groots Houïitraar 63. Allo antwoorden worden geheel koctolooi gegeven en soo spoedig mogelijk. Aon vragen, dlo niet volladig naam en Woonplantfl ven don insonder vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Wat is de mooüste fietsweg van hier naar Brussel? ANTWOORD: U doet het best te rij den van Haarlem over Ilillegom, Sas- soobeirn. Leiden, 's-Gravenhage, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Brecht, Antwerpen, Mechelen en VU- voo'rden. VRAAG: Heeft een meisje, dat per maand gehuurd is, en 30 Juni haar dienst uitgaat, recht op do kermis lood vtih inwonende menschen? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Terwijl ik een witte kos- tuumrok wasehte, kwam deze bij toe val in aauraking met oon gekleurde dienstbodeujapon. De japon zelf heeft niet, maar het blauwe band aan die japon heeft wel afgegeven. Weet u ook oen middel om die v lekken te ver wijderen? ANTWOORD: Met een weinig ge kristalliseerd citroenzuur zult u daa'r in wel kunnen slagen. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen- deh om als leerling-verpleegster m het gesticht „Meer en Beng" opge leid to worden? ANTWOORD: Tol den directeur der stichting, Prof. dr. G. G. van Wal- sem. VRAAG: Kunt u mij ook adressen opgeven waar de nieuwe theesoort Catha-Eduies te krijgen is. ANTWOORD: Dergelijke handels adressen worden door ons lunmer opgegeten. De adve'rteiitie-ruliriek zal u wellicht kunuen inlichten. VRAAG. IIoo komt het. dat hazard spel, dat toch bij de wet verboden is, in Amstentam in speelhuizen onge hinderd kan beoefend worden ANTWOORD. Herhaaldelijk is een vervolging ingesteld, maar zij duiken telkens weer op. Stadsnieuws UIT DE RECHTSZAAL. VERDUISTERING. Gisteren stond nog tereceht do Zaan- damscho dienstbode Antje K., die haar meesteres, mevr. v. d. Landen te Amsterdam, wel voor t 30 aan kleed eren afhandig maakte, door die uit de waech achter te houden. O.m. vermiste mevrouw 18 luiers, 1 blauw gestroept boezelaar, 1 wit boezelaar, en 2 kinder-nachtjaponnetjes. Al die dingen werden bij de dienst bode thuis ontdekt. *t Was bij ver- gissing achtergebleven zei Antje, maar Mr. Iloyer geloofde daarvan niet veel en eischte f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. H o o ge m e 1 k p r ij z e n. Dat de voortdurende droogte en het thans heórschetade mond- en klauwzeer onder de veestapel op de melkprijzen een grooten invloed uit oefenen blijkt, dat hier in Haarlem onlangs zelfs 10 cents por liter melk is besteed voor inkoopsprijs; terwijl in Amsterdam de zeer hooge prijs van 15 cent per liter aaïi de markt is betaald. Waalsche kerken. Do afgevaardigden der WaaJlscho ke'rken gebruikten Donderdag het vroegmaal in het Brongebouw. De kerkmeesters zullen'hedenmid dag aan de gedelegeerden een or gelconcert aanbieden in de Groote Kerk. Dos avonds is er concert in de Buiten-societeit in Den Hout. Zondag morgen wordt wederom een dienst gehouden in de Waalsche kerk. Maan dag om 3 uifr wordt een bezoek ge bracht aan Teylers Museum. DE HAARL. POLITIEVER- EENIGING. Bij het driedaagsche feest der Poli- tievéreemging „Hermandad" te Rot terdam, behaalde Woensdag do Haar iemsclie Politievereen. „Verbetering zij oïis streven", den lsten prijs, groote verguld zilveren medaille, 'in den vaandelwedst'rijd, afd. mooiste vaandels.. Hinderwet. B. en van Haarlem maken be kend, dat bij hunne beschikking \an 20 Juni j.l. aan bestuurderen dar Coö peratieve Broodbakkerij en Vcrbruiks- vereeniging „de Eendracht" vergun ning is verleend tot uitbreiding van do bakkerij in het perceel no. 6 in een poort aan de Klerkste^g door bijtrek- Uit de Omstreken SCHOTEN. De collecte voor den gow a penden dienst heeft hier opgebracht de som van f 17.81 1/2 cent; onder aftrek der kostón. Voor Schoten een niet onbe langrijk bedrag. SCHOTEN. Door de afd. Schoten der S. D. A. P. wordt Maandagavond in het ver gaderlokaal van Café Staal eono open bare vergadering belegd, waarin do door haar gestelde candiduten voor don gemeenteraad zullen optreden.- AERDEN'HOUT. On g o v a L Gistermiddag had de palfrenier van Mr. van Lertnep, wonende op de buitenplaats „Leiduin", alhier, het ongeluk bij het afrijden van oen nieruw paard een zoodamigen klap te gen de borst te krijgen, dat hij in wendig zeer ernstig werd verwond. Dr. Joekes van hier verleende de eerste geneeskundige hulp. Do toe stand van den getroffene is zeer ern stig. HILLEGOM. De ktesvereeniging Nederland en Oranje heeft candidaat gestold voor den gemeenteraad den lieer G. Velt- huyzen van Zanten Sr. (aftr.) De Vooruitstrevende Kiesvereeni- ging alhier heeft candidaat gesteld voor den 'remoonteraad de hoeren H. A. van Waveren, J. van Til Rz. (bei den aftr.) en F. J. A. Heemskerk! HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Donderdagmiddag werd in Hotel de Beurs te Hoofddorp publiek geveild door Notaris Heinsius, aldaar: I. Twee arbeiderswoningen onder één kap, orf en tuin, ter gezamenlij ke grootte van 6.69 Aren, Ingezet op f 2100 word het afgemijnd op f 2101 door J. Becmsterhocr te Hoofddorp. II. Ee'n burgérwoonliuis mot twee schuren, bergplaats, erf en grond, ter gezamenlijke grootte van 6.74 Aren. Ingezet op f 2900 dóór C. J. Onken- hout te Sloten, werd dit perceel niet afgemijnd. III. Twee arbeiderswoningen onder ééh kap, erf en tuin, tór gezamenlij ke grootte van 7.14 Aren, beuevens t recht van opstal op den grond tot 1928. Geboden tot f 1800 door C. J. On- kenJiout. voornoemd, werd dit per ceel niet afgemijnd. In massa staande op f 0802, werd het op f 1 afgemijnd door C. J. On- kenhout, te Sloten, die alzoo kooper werd voor f 6802. Groote manoeuvres. Ten behoeve van de groote manoeu vres, d\c dit jaar in de stelling Am sterdam worden gehouden, is een' de tachement geniesoldaten vun zestien man, onder leiding van een onderoffi cier bezig, can telegraafkabel te leg gen in den Kruisweg, van de Genie- dijk nabij Hoofddorp af, ln aanslui ting met de aldaar reeds aanwezige kabel, naar Hotel de Beurs, alwaar een kamer ingericht zal worden om gedurende dien tijd dienst te doen als telegraafkantoor ten behoeve vau den Generalen staf. Een en ander veroorzaakt in onze stille omgeving een zeer gezellige drukte. ZANDVOORT, Naar de N. R. CL vernoemt, is dr. G. Wisse van Kampen uitgenoodigd om dezen zomer te Zandvoort. in een der zalen der badhotels, eeu Christe lijke ralMeuze voorlezing te komen hou .en, om, rekenin? houdende met de nieuwere wijsgeerig-godsdionstigc stroomingen, de beteekenis en waarde der Christelijke wereldbeschouwing uiteen te zetten. Dr. Wisse heelt deze uitnoodiging aanvaard. Aangekomen vreemdelingen Arie van de Vijsel, Amsterdam, Kerkstraat 22. Fam. Polak, id.. Kruisstraat 12, 4 pers. Fam. Coelho. Berlijn. Zeestraat 44, 3 pers. Fam. Pieters, Amsterdam, Vnn Os- tadestraat 9. 5 pers. Fam. Latorf, id., Groote Krocht 13, 6 pers. Fam. Juda, id., Van Ostadestraat 3, 4 pers. L. Bolkesteih, Haarlem. Parallel weg 99. Sioenborccn, ltcekange, Kostorstr. no. 7. Fam. Cohen, Amsterdam, Koslverlo- renstr. 8, 10 pers. E. K. Hoekstra, Leeuwarden, Duin weg 13, 3 pers. K. E. Hoekstra, Amsterdam, id., 3 p. Binnenland DE EERSTE KAMER d:o gisteren gelijktijdig met de Twee de vergaderde, vernam van het voor nemen om af te treden van haar mcdeüid Knol Welt, wiens langjarig lidmaatschap door don voorzitter in landelijke bewoordingen we'rd be sproken. Onder de zonder debat goedgekeur de wetjes was dal betreffende de ont eigening vóór het Haarlemsche post kantoor. Behandeld werd de toetreding tot de Berner Conventie, waartegen de heer Franssen enkele bedenkingen opperde. Uitstel tot toetreding, door hem bepleit, werd door Minister van Swinderen afgewezen. Vooraf zou evenwel de Auteurswet moeten Jie'r- zieta worden; een voorstel daartoe lag gereed om naar den Raad van State te gaan. Ook dit wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Waarna de Kamer uiteen ging, ver moedelijk tot de tweede week in Juli. TWEEDE KAMER. Men seinde ons gisteren nog uit den Haag: Bij het voortgezet debat over de Ziekteverzekering, zeide dr. Scheu- rer, dat een waarborg voor behoor lijke geneeskundige behandeling ont brak on in dc wet taiet te geven was. Hij aanvaardde dus het stelsel der Regeering als het eenige bereikbare. Deze maidenspeech werd uitgespro ken op zalvenden toon. Op een gege ven oogenblik intei-rumpocrde de hee'r Duys: „Laat ons nu zingen Psalm zooveel vers zooveel." (Uitbun dige vroolijkheid). Minister Talma, het debat beant woordende, wraakte het vooropstel len door de bestrijders van politieke erwegingen bij degenen die het stelsel des ministers sieunen, want dat maakte gemeen ovqrleg moeilijk. Men moest voor overtuiging vatbaar willen zijn. De minister begreep, dat bezwaar bestond tegen de wijze waar op zijn ontwerp, afwijkt van vroegere ontwórpen en de buitenlandsche wet geving, maar hij kon niet moer voorstellen dan hij verantwoorden kon. De Minister was steeds een voorstamde'r van splitsing der verze kering voor uitkeering eta behande ling. Do Ministe'r ontwikkelt nader bedenkingen tegen verplichte verze kering voor geneeskundige behande ling. Er is geen rechtsgrond voor. Het vraagstuk dór geneeskundige be handeling raakt ook niet een arbei dersbelang alleen. Ten plattelands is bovendien do geneeskundige behan deling nauwelijks te krijgen. Wan neer men daa'r den arbeiders een ver plichting van dezen aard oplegt, kunnen zij die niet dragen. De dokto- renquaestie was het belangrijkste be zwaar; de overheid kan alleen ge neeskundige behandeling verzekeren als or Staatsdoktoren zijn. De onge vallenwet verzekert dan ook geon ge neeskundige behandeling, maar of dio behandeling, óf vergoeding daar voor. De ervaring in Duitschlond had de moeilijkheid der doktoren- quaestie bewezen. De Minister had voortdurend voeling gehouden met goneesheeren, om tot een goede rege ling te komen, lettende op de econo mische positie der doktoren. Vervol gens betoogde de minister, dat wette lijke 'regeling niet verstoren mocht, wat gemeenten en anderen het gebied van geneeskundige beihan deling ree<ls tot stand brachten. TTet voórstel paste zich aan bestaande too- standen aan. Do overheid moest wel ingrijpen, maar langs den weg dor! bevordering van volksgezondheid. Van de redo waarmede de Minister Talma het debat over heteórstd vraagpunt iietreffe'ndo do Ziektever zekering beantwoordde, hebben wij reeds telegrafisch een groot deel ermeld. Omstandig zette de Minister daar na uiteen, met cijfers on statistieken, dat er te plattonlande groot gebrek aan dokters is on dat het met het oog daarop onmogelijk zou zijn om de ziektebehandeling in de wet te bren gen. Vervolgens zette de Minister uit- waarom z. i. ook uit administra tief en financieel oogpunt een sa- woegitag van verze&ei'.ng voor ziekteuitkeering en ziektebehandeling ondoenlijk is. Ee-n ten slotte lietoog- de hij, dat ook in Zwitserland de splitsing was doorgevoerd en dat ve le leden der Kamer, bij vroegei-c ge legenheden z:ch in zijn geest hadden uitgesproken. Replieken volgden nu, maar nog enkele sprekers kwamen in debat. De heer Nolens verklaarde dat de Minis ter hem overtuigd had van de groot te der bezwaren die tegen samenvoo- bestonden. En onder deze om standigheden meenden hij en zijn rienden dat zij voor het stelsel des ministers moesten stemmen, ook op grond van politieke overwegingen, die de spreker geetaszins ontkende. De hoer Nolens had gehoopt, dat de heer Trcub de qualificatie dier politieke overwegingen, door hem ge geven, zou terugnemen, doch de heer Treub, die na den heer Schaper re- pl ceerde, vond daartoe geen reden; aarin de heer De Geer weder aan leiding vond om te verklareh, dat er de rechterzijde wel degelijk le den waren die de splitsing voorston den en bij dezen was dus van „poli tiek gescharrel" geen sprake. Incidenteel was door den heer Vata Vlijmen ter sprake gebracht de g hoo en wanneer er over do vraagpunten zou gestemd worden. Na eonig debat vereenigdc meV» zich met de zienswijze van den lieer Nolens, dat de Kame'r te dien aan- eerst moest heslissen als het de bat over het eerste vraagpunt, was afgeloopen, met het oog op het ver band van dit en de andere vraag punten. Heden te 11 uur worden de replie ken voortgezet en deze zullen, ver moedelijk hoden wel ten einde loo- pen. Snort en Wedstrijden VLIEGEN. De Europeescfie rondvlncht. DE VAL VAN AMERIGO. De Tol.-corresp. te Luik seint Amerigo is tegen den wiud in opge stegen, in do richting van de stad. Ter hoogte van de tribunes maakt hij een boent, die nogal scherp uitvalt. De machine schokt en helt sterk voor over .Iu doodsangst volgt het publiek vol spanning iedere beweging van hot zweeftuïg. Het toestel rolt als het ware over zijn vleugelsde staart gaat omboog en de vlieger wordt een tiental meters ver weggegooid. Een angstkreet stijgt uit het publiek op. De menschen verbreken de ver sperringen en snellen naar de plek des onheils. Politie-agenten komen in galop aanzetten en houden zich on middellijk met den luchtschipper be zig. Amerigo is bewusteloos, doch niet gowond, naar het schijnt. Een ziekenwagen is bijna onmiddellijk tor plaatse en daarmede wordt de vlieger naar hot hospitaal gebracht, dat men in het kamp hoeft opgericht. Geluk kig blijkt de val niet gevaarlijk te zijn. liet publiek verdringt zich om den totaal verbrijzelden monoplaan. DE OORZAAK VAN AMERIGO'S VAL. Het sch»nt, dat de val geweten moet -orden aan de onvoldoende kracht an den motor. Reeds Woensdag had men opgemerkt, dat de vlieger slechts met de grootste inspanning over een boomengroen heen kon komen. Een soortgelijk ongeval overkwam onlangs den Franschen ïuchtschipper Pierre Marie, die er evenwel het leven bij verloor. Amerigo's vrouw was tijdens het ongeval on het terrein aanwezig. Tor- wijl haar echtgenoot do voorbereidse len tot de vlucht - stond zo met een "roep vrienden te praten. „Als hij opstijgt, durf ik nooit te kijken", verklaarde ze„want ik heb dan altijd liet gevoel, dat hij op het zelfde oogenblik weer zal neerstor ten." Nauwcliiks had ze dit gezegd, of do angstkreten van het publiek waar schuwden haar, dat dezen keer het voorgevoel verwezenlijkt was. Vreese- lijke oogenblikken volgden er voor dc ongelukkig vrouw. De beide dokto ren, die Amerigo in het hospitaal on derzochten, vreesden eerst voor in wendige kneuzingen, maar dat blijkt gelukkig niet liet geval te zijn. De sympathieke aviateur bomt betrekke lijk gauw weer bij. DE CIFFICIEELE CLASSIFICATIE. De officieele classificatie der eerste tweo tapes Parijs—LuikSpa—Luik worden nu meegedeeld: 1. Vidart 3 uur 57 min. 4 sec. 2. Vedrines. 4 uur 21 min. 36 soc. 3. Beaumont, 5 uur 26 min. 45 4/5 sec. 4. Garros, 7 uur 14 min. 381/o sec. 5. Duval. 7 uun 49 min. 3/5 sec. 6. Weyiuann, 7 uur 47 min. 62/5 sec. 7. Renaux, 18 uur 4/5 sec. 8. Gibert, 26 uur 52 min. 11 2/5 sec.'

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6