NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8590 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 24 JUNI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 I 0.02 M 0.37 X 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiGn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon incerc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG JUNI. Brongebouw: Concert „Haarlem's Zanggenot," 8 uur. Olympia Palace, Zandvoort: Voor stellingen, 2 oa 8 uur. Muziek in den Hout. Stadsnieuws Gymaastique Utilitaire. Het bestuur van de afd. Haarlem [van den Bond voor Lichamelijke Op- Voeding heeft onlangs een conferentie gehad met den algemeen voorzitter ivan dien Bond, den heer F. W. baron jvan Tuyll, over de mogelijkheid om jri Haarlem een proef te nemen met toepassing van wat de Franschen noe men de gy, mnastique utili taire. Om nadere inlichting te krijgen over de beteekenis van deze gymnas tiek hadden wij baron van Tuyll een onderhoud verzocht, waarvoor deze met zijn bekende welwillendheid zich beschikbaar stelde. „Gymnastique uti litaire", zoo verklaarde hij ons, „is feitelijk gymnastiek, toegepast op het dagelijksch leven, zij is 't eerst in Frankrijk begonnen door baron de Couberlin en den zooofficier Hébert. Onze gymnastiek is in 't algemeen niet met haar tijd meegegaan. Als jongens moeten leeren springen, dan wordt er eon plank neergelegd en eon touw tje opgehangen en daarmee beginnen dan de oefeningen. Maar wanneer Iemand in 't dagelijksch leven genood zaakt is te springen, kan hij toch niet Berst een plank halen neen, de jon gens moeten over een hek leeren springen of met een polsstok over een Bloot. Komen ze daar niet over heen, 'dan doen ze zich pijn of worden nat, maar wat hindert dat? Een volgenden keer beter, ze leeren zoodoende iets Baar ze wat aan hebben. Daar hebt u zwemmen: de meeste Jongens leeren het in ons land heele- maal niet. Ik liob van mijn leven veel gezeild, ook wel aan races meege daan, maar gewoonlijk konden mijn schipper en de knechts niet zwem men. En kunnen do jongens het wel, dan is 't zonder kleeren aan. Stel u nu voor. dat er op eens iemand te wa ter raakt en gered moet wordenkan dan zoo'n jongen zeggen„wacht even, ik zal eerst mijn kleeren uit trekken Dat gaat immers niet, in dien tijd is do verongelukte al lang verdronken. De jongens moeten dus kunnen zwemmen niet de klee>ren aan en niet vijf minuten in het bassin van de zwemschool, om de proef tc doen, maar op ieder oogenblik, dat het te pas komt. En dan klimmen 1 Dat leeren zo in de gymnastiekles aan een paal, die daar netjes is neergezet. Maar alweer: als 't voorkomt, dat een jongen klim men moet, dan is er heusch geen ge schaafde naai in de buurthij moet dus kunnen klimmen en dalen langs een loshangend touw. Met verdedigen is het niet anders. Jongens leeren schermen met een longen en korten stok. zij moeten een aanvaller van zich af weten te hou den met boksen of met een wandel- Btok. Dat i§ de gymnastique utilitaire en ik geloof, zei de heer Van Tuyll met zijn eigenaardig vriendelijken glim lach, dat die goed werken zal om te komen tot liet doel dat in Amerika en Argentinië al bereikt is, dat er name lijk aan elke school een leeraar is in physical c u 1 tu r e, in lichame lijke opvoeding. Schoolgeleerdheid ia heel goed, maar ouze jongens moeien zich in alle omstandigheden weten te helpen, zij moeten, wat de Franschen noemen débrou ïllards wor den, een woord waarvoor ik te v 'geefs een Nederlandsche vertaling zit te bedenken. Daarover heb ik nu met de beeren van 'L bosiuur van de Haarlemsche afdeelinggesproken en ik hoop, dat iij één pi'oef er mee willen nemen. Er zou dan natuurlijk een soort exa men voor worden aigenomen niet al te zwaar, zóó dat een middelmatige jengen het wel doen kan, maar toch ook niet zoo gemakkelijk, dat hij er geen moeite voor doen moet. In Frankrijk meldden zich in 't eerste jaar 150 jongens voor 't examen aan, jwe hopen wel, dat in Nederland het bezit van 't diploma recht kan geven op verkorting van den militairen diensttijd. Jk ben van plan er een Fransch boekje over te gaan verta len, kunt u iots doen om de zaak te bevorderen, dan is dat een goed iverk". Wij hebben den heer Van Tuyll be- '1 an kt voor zijn vriendelijke inlich tingen en hij zelf is zeker een voor- V«el<) v n wat physical cul ture beteekent, want weinigen zijn op hun zestigste jaar nog zoo enthou siast voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd, als deze voorzitter van den Bond. Er ligt in de gymnastiek, toegepast op het dagelijksch leven, raar onze meening zóóveel aantrek kelijks. dat we er binnenkort uitvoe riger op terug zullen komen. DE NEDERLANDSCHE WINKEL WEEK. De burgemeester van Haarlem heeft zich op uitnoodiging van het Comité voor de Nederlandsche Winkelweek bereid verklaard, deze te openen, in dier voege, dat de burgemeester Don derdagavond a.s. bij de ontvangst van directeuren en afgevaardigden der Maatschappij van Nijverheid op het Stadhuis, een dtel zijner rede aan de Winkelweek wijden zal. Een ontrouwe loopknecht Naar wij vernemen was de loop knecht C. H. v. d. B. niet in dienst van de boek- en handelsdrukkerij van gebr. Nobels, maar in dien van den heer C. M. Nobels, persoonlijk. Beroering voorniets. Gisterenavond 9 uur ongeveer ver telde het 4-jarig knaapje Jan W. op het Stationsplein aan eon juffrouw, dat hij van een heer 5 ct. gekregen had om met de elect tram naar den Hout te gaan, om te spelen. En wer kelijk stapte t knaapje een oogenblik later op een der rijtuigen van olectrische tram. De juffrouw vertel de het geval aan haar man en deze ging een uur later naa'r het huilpbu- reau bij de Amsterdamsche Poort om zijn wetenschap der politie mede te deelen. Alles was natuurlijk dadelijk In rep en roer, conducteurs werden on dervraagd, agenten verspïeidden zich allerwege. De zaak weid ernsti ger, doordat de vader van 't knaap je, aangifte van het vermissen van zijh zoontje kwam doen. Hoe was het intusschen met het jongetje gegaan? Het was aan de Gasthuisvest afgestapt, en in een der electrische trams naar Amsterdam geklauterd, zich bij een paar passa giers aansluitend. In Halfweg werd het kind weer op een naar Haarlem gaalnde t'ram gezet. Het verhaal van den heer was geheel gefantaseerd. De vader kreeg weldra zijn kind weer te rug. En Haarlems politie was ge'rust- gesteld. Door den wagen van den expediteur Bos alhier werd Vrijdag middag op den straatweg bij Half weg een doove man aange'reden, wo nende te Alkemade; hand en been werden zoodanig verwond, dat de man onder geneeskund.ge behande ling moest worden gesteld: hij is op zijn verlangen naar zijn woonplaats gebracht. Baden. In het douehebadhuis aan den Kou- denhorn zij'n m de afgeloopen week 933 baden genomen; in dat aan het Leidscheplein bedroeg dit aantal 1213. Typografenbond. In do Vrijdagavond gehouden leden vergadering van de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond, werd eeji gedeelte van den beschrijvingsbrief afgehandeld, waarbij onder meer een voorstel, re-gelende de rechtspositie van do gesalarieerde hoofdbestuur ders, inzake het loon. uitkoering bij ziekte, vac an tie en pensioen, door do afd. word aangenomen. Museum van Kunstnijver- heid. In de Japansche afdeeling van het Museum van Kunstnijverheid werden twee tentoonstelüngskasten. welke volgens een nieuw systeem werden gemaakt, geplaatst, die bijzonder goed voldoen. Het vraagstuk om het bezichtigen dor voorwerpen zoo min mogelijk te belemmeren, het doordringen van slof in de vitrines tegen te gaan, schijnt hier te zijn opgelost De kasten werden geleverd door de firma Tacema te Amsterdam, die alle eer van haar werk heeft. Zondag is de toegang kosteloos. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Lasschuit, L. Begijnestraat 18, ;n ceintuur. J. Lambert Zijlweg 104, een broche. D. G. Scheffer. Roosvoldstraat 2, een poi tcmonnaie met inh. H de Droog, Oranjeboomstraat 9, ■•"ii hond (kortharigj. Kinderlij kj e gevonden. Een. drietal kinderen hebben giste renavond omstreeks kwart voor tien op de Papentorenvest nabij de hulp- school het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het lijkje, vim bet vrouwelijk geslacht, was in een stuk papier gewikkeld. en had een prop watten en een stuk van een katoenen deken in den mond. Dokter K. I". van Maas kwam, na gehouden onderzoek, tot de slotsom, dat het kind gisteren geboren was, en vermoedelök door opzettelijke verstik king gedood. De zaak wordt onderzocht. The B e r 1 i l z-S c h o o 1. Men schrijft ons De tweede door den heer F. \V. Wal- tersc-heid gisterenav ond gehouden pu blieke proefles in de Duitsche taal was niet minder bezocht dan die van Woensdagavond. In het geheel heb ben aan deze twee publieke proefles sen meer dap 70 (zeventig) personen deelgenomen. Geen mond- en klauwzeer meer. Bij de landbouwers J. van Loon en P. Gieske, aan de Zomervaart zijn de borden, die de besmetting met mond en klauwzeer aankondigden, wegge nomen, omdat bij hun vee de ziekte ge weken is. UIT HET RAAM GEVALLEN. Op de bovenkamer van het perceel Jansstraat no. 6 speelde gisteren te vier uur ongeveer de 5-ja'nge Jahsje S. met haar 10-jarig zusje Geertrui- da. De moeder der kinderen werkte beneden. Het 'raam der bovenkamer was gesloten, maar Gee'rtruida open de bet. Jansje klauterde toen op ta fel en ging leunen over het houten hekje, dat buiten het raam aange bracht is. Dat hekje brak, en geen halve seconde later lag Jansje op straat, gevallen van een hoogte van 4.40 M. Uitwendige kneuzingen wa ren er niet, maar dokter Henry J. Mooje'n, d e spoedig aanwezig was, constateerde hersenschudding. Het kind is naar het St- Elizabeth's Gasthuis overgebracht. De toestand is niet levensgevaarlijk. De Commissie van het Ko loniaal Museum te Haariem, looft, ingevolge het besluit der Ruadsverga- r uig een gouden medaille ol eön be drag van f 150 uit voor de beste ver handeling over het onderwerp: Be knopte Geschiedenis van de beoefe ning der Natuurwetenschap in do Nodertandsche Koloniën. Men wenscht een geschrift, waarin de geschiedenis van het natuurweten schappelijk onderzoek in onze kolo niën, in overzicht-vorm wordt vastge legd. Ook aan de beoefenaars daar- vau behoort de aandacht geschonken te worden. Prijs wordt gesteld op een zoo volledig mogelijke bibliographic betreffende deze personen. Het verdient aanbeveling, vooral 't volle licht te doen vallen op de groo te figuren (bijv. Rumphins, Jung- huhn, Treub, Greshoff). Indien daartoe aanleiding is zal naast de gouden medaille (of f 150) ook een verguld zilveren medaille (of f 100) worden uitgereikt. Vóór Is zullen aan alle op zich zelf verdien stelijke beantwoordingen zilveren of bronzen medailles worden toegekend. Antwoorden in de Nederlandsche, Engeische, Duitsche ol Frausche taal te zenden vóór 31 December 1912 aan den Directeur van genoemd Museum. Aangereden. De leeraar aan het gymnasium W. L. N. is gisteren, terwijl hij op zijn rijwiel zat, door een motorfiets aan gereden. De pantalon van den wiel rijder scheurde, en zelfs kreeg hij ook eenig letsel gelukkig niet van ernstigen -ard. Het motorrijwiel werd waarschijnlijk bereden door een knecht van den bloemenverkooper L. Vechtpartijen. In de caoutchouc-fabriek van gebr. Merens heeft gisteren een vechtpartij plaats gehad, d e gelukkig afgeloopen is, maar waarvan het einde zeer ern stig had kunnen zijn. De arbeider V. wierp Gijsbert K, mot een doode muis, zonder hem evenwel te raken. K. ont stak evenwel zoodanig in woede, dat1 hij op V. toesprong en hem met oen ijzeren slinger twee slagen op het hoofd toebracht, die be.de huid won den veroorzaakten. V. verloor het be wustzijn. Zijn toestand is evenwel niet ernstig. CONCERT IN DEN IIOUT. Het programma voor Zondag 25 de zer luidt: 1. Murclie Militaire, Kriens. 2. Ouverture Hunyodo LaszlO; Er- kel 3. Paraphrase over Beetliovens Kreu zer Sonate. Coenen. 4. Caprice Ital.enne, Tschaikowsky. 5. Ouverture Tancred, RossinL 6. Venus steigt Hermeder Walzer, Linoke. 7. Fantaisie de l'opéra Le Muletier de Tolède, Auber. Ervan door. De 17-jarige tuinjongen H. K. uit den Aerdenhout had in opdracht een rijwiel bij de maatschappij Bus te be zorgen. De jongen deed dit evenwel niet. en is spoorloos verdwenen. De politie doet onderzoek. Stenografie. Bij het op 20 en 21 Juni in de Huis houd- en Industrieschool van wege den Nedcrl. Stenografenbond L Pit man gehouden examen, slaagden voor diploma B (min. snelheid 80 woorden per minuut), de heer J. Bijl te Haar lem. Zwemschool. De temperatuur van het water is (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HOUTRIJK EN POLANEN. Voor de vermeerdering van het oa'ntaü leden bij den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente zijn gekozen tot ouderling de heer A. Vink en tot dia ken de heer C. Boer. SCHOTEN. Door het voorloopig bestuur van de mannenzangvereeniging „Excelsior" is op ruime schaal een circulaire ver spreid, waarin zij er toe opwekt om lid van deze vereeniging te worden. De heer YY'. P. J. van Gemert heeft zich bereid verklaard als directeur op te treden. De repetities zullen Donder dagavonds in de zaal van den heer Van Dijk gehouden worden. HAARLEMMERMEER. Deze gemeente wordt titans bezocht door een drietal landbouwers uit Oranje-Vrijstaat (Z.-Afrika), met de bedoeling paarden en rundvee (fok- vee) aan te koopen. Wat het eerste be treft zullen ze wel slagen, doch door het heerschen van mond- en klauw zeer zat van het aanltoopen van rundvee, niet veel kunnen komen. BLOEMENDAAL. Alhier is opgericht de Eerste Bloe- mendaalsche Begrafenisve'reemiging, waarvan onlangs door ons melding werd gemaakt. Wel bestond reeds een particuliere onderneming, doch deze moest bij werkzaamheden, do hulp van Haar lem inroepen. Dit nu is thans niet moer noodig, daar alle bij deze onderneming be trokkenen, Bloemendaalsche ingeze tenen zijn. De klceding, garnituren enz. zien er netjes uit. Ter wijziging van het vorige be richt vermelden wij, dat de eerste commissaris niet is de hoer H. van Kempen, maar de heór H. Kemper. HEEMSTEDE. Maandagmiddag van 4 tot 6 uur zullen vooroefeningen gehouden wor den met politiehonden op de renbaan Het oude Slot alhier. Die honden zullen Woensdag 28 Juni deelnemen aan de certificaat- keuring te Hoorn vanwege de Neder landsche Politiehonden vereoniglng. De keurmeesters zullen zijn do hee- Iren Kei te Amsterdam, Lokerse te Biocmcndaal en de Goede te Zand voort. scheurd en de bewoners werden her haaldelijk door knallende geluiden, alsof iels van elkander barst, opge schrikt. Een dor plafonds toont groo- ten lust, om naar beneden te storten. Do bewoners hebben dus terecht bij tijds een betere woning opgezocht. (Tel.) DE ZEELIEDENSTAKING. Amsterdam. Op verzoek van den heer J. H. L. van Deinse, voorzitter van de Com missie voor onderzoek van toestanden in het Havenbedrijf en hoofdinspec teur vah den a'rbeid, hoeft gistermid dag te zijnen kantore tussclien hem en het bestuur van den Zeemans bond een bespreking üi verband met de staking plaats gehad. Sport en Wedstrijden Binnenland VERZAKKENDE HUIZEN. Aan de Bootinakersstruat te Zaan dam, zijn voor ongeveer 10 a 12 jaar een groot aantal nieuwe perceelen ge bouwd. Een tweetal daarvan verzak ken nu reeds op zoo geweldige wijze, dat de bewoners uit vrees voor instor ting zo op staanden voet verlaten hebben. Van het eeno perceel is de achtermuur van onder tot boven ge De Europeesche Rondvlucht. Vandaag vertrekken de te Suester- beïg aangekomen- vliegeniers van daar, om hei derde wegvak: Socsier- bergGilse—Ryen—Brussel af te leg gen. To Soesterbcrg heorschte vanmor gen een storm een onzer telegram men van daar spreekt zelfs van nood weer. Daarom zijn de vliegeniers n:et om l.en uur vertrokken, maar zouden zij om drie uur opvliegen. Gibert, de eorst-aangekoméne, zou ook hot eerst heengaan. De kaarten van heden zijn ook mor gen geldig telefoneerde de Lucht- v aar toom missie ons. Uit Soesterterg. (Van onzen Sportredacteur). (Vervolg van het Dorde Blad). Voor zijn flink doorzetten na de ondervonden pech heeft hij wel wat verdiend 1 Na in de beide eerste étu- pes resjiectievclijk als eerste en twee de geclasseerd te zijn, is dit resultaat voor den kranigen aviateur een te genvaller. Want in de algeincene classeering wordt hij op nummer vijf teruggezet, met een leelijk-groot ver schil met den vierde 1 Védrines verliest er de nationale luchthartigheid niet bij, amuseert zich blijkbaar best en zet welgemoed ettelijke hundteekeningen op kaarten' en kaartjes, van toeschouwers, die naar een souvenir verlangen. De aviateur vertelt, dat Duval (op tweedekker Gaudronj wel een twintig minuten eerder dan hij uit Venlo is vertrokken. Eerder En nog geen Du- val te zien Weer komt er die zelfde toestand van onzekerheid, half-van-j ongerustheid omtrent Duval's lot, die giste reu ten opzichte van Wijnmalen lieerschte. Waar kan Duvul zijn Ieder heeft medelijden met Duval- pére, die, blijkbaar erg ongerust, in den paddock heen en weer drentelt, zenuwachtig aan zijn bakkebaarden trekt en telkens naar het telegraaf kantoor gaat, om te hooron, of er al antwoord is op zijn telegrammen Niels En dun weer klampt hij den een ol ander aan, om hem te vragen, of hij soms iets an l'aviateur Duval heelt gehoord. Niémand Per liets komt een veldwachter aan snellen mot de tijding, dal bij het sta tion Maarii con monoplane iri eon korenveld ligt, die een noodlanding, heeft gedaan. Dadelijk gaat een auto er op uit, en die vindt, na lang zoeken, hij Maarn de biplane van Duval, met den aviateur zélf, in den besten wel stand. Het verschil tusschen bi- en mono plane blijkt, tusschen twee haakjes, den ljverigen ordebewaker, die tij ding bracht, minder duidelijk te zijn geweest- Duval-fils zal spoedig zijn reis kunnen vervolgen. En do dankbaarheid van Duval- Ipère is groot, als men hem het goede bericht komt brengen InmiddeLs komt weer oen mededin ger aan in het vliegkamp. Het is een monoplane, due nadert met geweldige snelheid, even later over het gras holt, van richting verandert, overzij slaat, zoodat de rechtervleugel den grond raakt, en dan door den schok weor overeind komt en meteen stil staat. De aviateur blijkt PRéVOST te zijn, op eendokker Déperdussln., Eindelijk, eerst te half een, komt DUVAL's klein Gaudron-tweedekkertjo In 't zicht, en kort daarop begroet de avia teur, een stoergebouwde jonge man, met een sympathiek uiterlijk, zijn vader. Wiens ongerustheid nu door blijdschap is vervangen voor van daag tenminste„Aviateursvader" ls geen benijdenswaardige positie. Bijna alle nè de tweede étape aan- gebloven^vliegers zijn nu binnen. Maar nog wórden Le Lasseur de Ran- zay, Contenet en Van Meel verwacht. De heide Franschen zijn respectieve lijk te Echt (Limburg) on bij Venlo, Van Meel zit bij Grave en wacht op beter weer. Deze laatste, Hollander, vliegt „hors concours" de étape mee. De classificatie der drie étapc-s te zamen is thans als volgt 1. Vidart(i uur 14 min. 2 Beaumont7 uur 48 m.. 3. Garros 9 uur 24 min. 4. Weymann 10 uur 8 m. 5. Védrines 27 uur 7 m. 6. Gibert29 uur 3 min. 7. Renuux 29 uur 24 m. 8. Barra 29 uur 45 m. 9. Kinunerling 35 uur 24 m. 10. Duval35 uur 2ü in. 11. Train 49 uur 45 m. 12. Prévost 5G uur 28 m. 13 Tabuleau57 uur 9 m. 14. Wijnmalen 57 uur 59 m. 2/5 8. Hierbij zij aangeleekend, dat Wijn malen, behalve een deel van den étape-prijs, f 5000 krijgt als „de eerste Ilollandsche vücger, die te Sooster- berg aankomt", zoodat zijn dag ten slotte nog zoo slecht niet is geweest. Het blijkt, dat hij tot dusver nogal sukkelt met den motor van zijn nieu we Farman-biplane, die telkens te kort schiet. Vandaag, op den rustdag der vliegers, wordt die motor nauw keurig nagezien. 's Middags, als er weer duizende menschen op de verschillende rongen aanwezig zijn, klinken plots de drie schoten, die aanduiden, dat een onge val is geschied en medische hulp noo- dig is. Het beteekent gelukkig niet veel iemand is door een txap van een huzarenpaard licht gekwetst. Bij deze gelegenheid verneem ik van een der aanwezige medici, dat de voorraad van geneeskundige midde len hier in het vliegkamp wel in orde is, maar de medici, die per auto den circuit volgen, he toen te klagen over de incomplete verbandmiddelen. In vele verbandkisten ontbreekt het een en uud$r, zoodat in eventueele ge vallen met een noodverband zal moe ten voorzien worden. Wat toch niet het ware is Wat de volgauto's dor diverse deel nemers aangaat liet is duidelijk, dat liet schier ondoenlijk is, een be paalden aviateur per automobiel overal te volgen. Telkens gebeurt liet bij noodlandingen, dat de volgauto's niet tijdig ter plaatse, of heelemaal den koers van den vlieger kwijt zijn geraakt. Hetgeen trouwens (bij het bezwaar, dat telkens omwegen moe ten worden gemaakt en b j de groota snelheid der vliegtuigen) heel wel begrijpelijk ls. D15 MIDDAG-WEDSTRIJDEN. Verschillende wedstrijden, waar-" voor prijzen zijn uitgeloofd, heeft men voor dezen middag uitgeschreven. Groot is de deelneming daarvoor niet. De aviateurs van den circuit vin den 't blijkbaar maar liet verstandigst om niet de kans van toestel-beschadi ging te riskeeren. en laten hun lucht-, vogels binnen, in de hangars. Tenslotte gaat VERSCHAEVE, do Belgische aviateur, dio nog steeds te Soesterbcrg vertoeft, op zijn Far man-biplane omhoog, met het doel,- den prijs voor het grootst aantal vluchten op dezen dag te vermeeste ren. Minstens zestig K M. moet de Belg afleggen, en dat doet hij. In een zestal vluchten legt Verschaeve ge noeg „tours do piste" af, om zijn prijs te veroveren. Tweemaal neemt hij een passagier mee, en het publiek heeft volop gelegenheid, de mooie, stabiele vlucht van den Belgischen aviateur te bewonderen. Maar het glanspunt is KIMMERLING's tocht. Die laat z'n Sommer buiten brengen, en geeft zijn plan te kennen, om een poging voor don hoogteprijs le doen. Dan scliiet de Sommer in* razende vaart weg, en in groote krin gen klimt Kinunerling naar boven, tot de eendekker voor ons is als een klein zwart silhouetje daar hoog in do wol ken- Minstens 1000 Meter hoogte moet hij bereiken. Daar aanvaardt Kinunerling de te rugreis, kringelt met doorloopenden motor in glijdvlucht omlaag, achter haalt en passeert bliksemsnel Ver- sfehaeve's tweedekker, die juist langa de pylones der vliegbaan snort, en daalt voor de hangars. Het is een schitterende vlucht ge weest, waarvoor Kinunerling harte lijk wordt toegejuicht Maar het enthousiasme van het publiek is nog veel grooter, als Wijn malen een vlucht, om zijn motor te beproeven, onderneemt. De machina.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1