NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DË GOUVERNANTE 28e Jaargang. No. 8591 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen- MAANDAG 26 JUNI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: ^aB 5 re2e*5 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 T Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regei. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 .--si) *2^ Cts. voor 3 plaatsingen contant. cÏÏlrtS ZoTd^bM, '.oir 'Haarlem CU7K Redscüe en Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. De Europeesche Rondvlucht. Dit Soesterberg. v. LOSSE AANTEEKENINGEN. Urn' liet publiek (een deel er van namelijk). Misschien ware hel juister, om met do aviateurs-zèlf te beginnen. Maar het zijn nu eenmaal maai' losse aan- teekeniivgetjesr en dus.... Vliegen ia de mode-sport, er naar te gaan kijken dus chic. Men moet kunnen meepraten over Wijmnalen's vluchten, over Le Lasseur de Ranzay en Védrines en (vooral) over le petit vicomie: Rene Vidai'L de Saint-Clair. En dan over de seusatie. „Goddelijk eng" vond een petite élégante liet, toon Kimmerling zijn 110Ü M.-hoogtovlucht volbracht, en de monoplane als een miniem donker liguurtje daar vér in de hoogte voort gleed. Goddelijk eng I de typeeren- de term van het doinespubhek in den paddock. Want ik wilde het even over do puddock-bezoekers hebben, over die van de aankanistdogen-der Europee sche rondvlucht pardon, in den paddock-slijl Circuit Europeen. Chique vrouwen, met chique cava liers, met een tentoonspreiding van de laatste mode-iu-autokleeding. Hun chauffeurs in het groote „auto-pare" bij den heuvel.... En tusschen die menigte van veel gedistingeerde bezoekers, vol van Hol- landsclven cliic, doen vreemd de druk- docnerige, ongegoneoid-schreeuwende en -gesticuleerende, rumoerige Fran- sclien. Meest menschcn vau Ije Jour- nay. Ik vraag -- hoeveel heeft het ondernemende Fanjsche orgaan er wel leder draagt een specialen brassard, met „z'n nummer". Redac tieleden, en medewerkers, en em ploye's en dan nog een heele Staf, zijn present. En nummer 199 is al gezien 1 Nu zullen er in de andere vlieg- kamjien wel een deel van de overige 198 zitten. Maar het geeft den indruk, alsof de Jouinal-gebouwen van bewo ners verlaten moeien zijn.... Hetgeen toch met zoo is, aangezien het blad, natuurlijk met builengewooii-extra- speciale rondvlucbt-copie verrijkt overal geleurd wordt, en in deze da gen een geweldige oplage moet heb ben De Fransche en Belgische collega's, in de pers tent, werken en twisten voortdurend. 'Krijgen hevig meenings- versclül over een vijlde seconde in de algemeeue classificatie. Zetten huu standpunt uiteen iii een heftigen woordenvloed, beemdigen dien plotse ling, werken twee minuten door en ratelen dan weer een nieuw dispuut af. Ze werken en ratelen voortdu rend. Loopen tezamen om een land genoot, die, pas int Luik gekomen, nu met grooten pathos liet ongeluk van Amérigo vertelt. C'était effroy- able et, alors voyez vous la ma chine tomba, et c était tsjiong, boem- boem (hij beschrijft in de lucht een kurketrekker) ecrasó, tout écrosé 1 Amórigo V II 'n avail rien une jambe cusséé, c'etait tout.... En tusschen deze schoone rede ka kelen de overigen door, terwijl de oog getuige van Amérigo's ongeval zich uitslooft bi steeds wilder gesticula ties, en immer heviger tsjieng-boem- rttstj-cliuutter ilustratie. Deze buitenlanders vormen het ru moerige contingent in het paddock- publiök. Ze bezitten bemodderde, sme rige auto's niet zooveel 100 circuit kilometers aehter zich, vuile regen- j'assen, groote, scheef-staande petten en rare fanlasiehocdjes. Maken zich steeds warm en willen niet op den Hoilandschon grond, in 't tontenkamp slapen, 't Is hun te koud! wonderlijke tegenstelling Waai' ze allemaal logies hebben ge vonden, is oiiibegrijpolijk maar ze zijn er in geslaagd. Zij wool ij ken 't geheel op. OVER DE PADVINDERS. Een padvinders-legioen is aanwe zig, en werkt zeer' behulpzaam. Er is een mannelijke afdeeling, die steeds, en een vrouwelijke, die alleen over dag present is. De eerste soort ls bij zonder uiteenloopend van leeftijd en grootte. De grootste Padvinder is, volgens de algemeene opinie, de be velvoerder. Zij „komen bijzonder ln de hand" en verrichten ettelijke goede daden per dag. Ze doen alles bereidwillig, tot het wegbrengen van telegrammen, het aanbrengen van stoelen toe. Lich ten 's avonds, tn het kampement, met een fietslantaarn de liewoners bij om hun tent te kunnen vinden. iemand hooide 'k ze qualificeeren als „welopgevoede bedienden zonder fooiensteisolWelwillend is de be titeling niet. Maar of die niet gedeel telijk juist was Zelfs des Padvinders daden zijn niet steeds goed. En zoo memoreer ik het geval \an een kampbewoner, die 's nachts zijn tent opzocht, om een welverdiende rust te genieten. Onder weg sprak hij met een buurman, uit tent No. zooveel, enthousiast over de diensten, die de padvinders bewe zen. Tot plotseling hij bekoelde, om dat 'm in zijn tent bleek, dat een van hen het pad naar zijn rustplaats had gevonden en aan 't ©inde van'dat pad lag te slapen ünnoodig te zeg gen, dat even later een ander pad werd gezocht en gevonden I Voor een Fransclnnan moet 't woord „padvinder" wel heel onbegrijpelijk zijn. Ten bewijze dleno, dat een vaai hen er een familienaam in zocht „Monsieur Lcpavindro". Het klonk niet slecht 1 DE ORDE EN DE INRICHTING. De orde is uitstekend gehandhaafd, en de getroffen resoling werkte bij zonder goed. De vliegbaan bleef vol gens de voorschriften vrij, behoudens een kleine en zeer vergeeflijke excep tie (als Wijnmalen komt en het en thousiasme vari het publiek plots los breekt, zoodat alle beletsels en afslui-' 'tingen genegeerd worden). Dat is een uitmg van ii&Üonalen goostcLrift De inrichting, de indceiuig van het reusachtige sliegkamp is keurig, en over iiot gehéél hebben ook de buiten landers zich vol iuf uitgelaten. De communicatie met do verschillende spoorstations in orde. Het resiamont kan niet in dezen lof deelen. Zeker het is pas begon nen, er moet nog eenige ervaring ko men, ter verbetering maar zelfs in dien men dat in aanmerking neemt, is het er toch TE bar. Onvoldoende voorraad van dranken ihet is voorge komen, dat ei' 's uvonds geen koffie of thee meer te krijgen was), hooge prijzen voor dikwijls onvoldoende waar, meerdere gevallen van kell- ners-onbeleefdheid en te langzame be diening. Een groote verbetering is wél noo- dig ten opzichte v.un dit restaurant op den eersten rang. 't Is te hopen, dat die spoedig zal komen 1 DE WEDSTRIJD. Opmerkelijk is hei, dat in de nog zoo jonge wedstnjdvliegenj de uit sluitende sport, dut wil zeggen de amaieur-idée feitelijk nooit heeft overlieerscht. Op misschien een. paai' na, enkelingen, doen de avinteurs 't voor hun broodje. Ze willen gauw ©en kapitaaltje verdienen, ondernemen wedstrijd op wedstrijd, vliegen voor bepaalde aaroplaue-fobrieken en zijn volkomen professionals. Begrijpelijk is hot. Want de inzet ls hoog, het risico-van-eigen-léven groot. Er moeten groote prijzen, dien tengevolge groote wedstrijden zijn. En deze weg zal wellicht tot een (spoedige porfoctio van de nu nog zoo broze en gevaarlijke vliegtuigen leiden. En dan 't Ais er eens de „vei lige" aeroplane is l Zal dan de schei ding in amateur- en beroepsracers ko men Zal er een groot contingent van amateurs zijn, van menschen die drieduizend meter omhoog gaan, of met een snelheid van 100 K.M. vliegen om.... een gouden medaille of „een kunstvoorwerp" Het wielrennen begon met liet ama teurisme. De vliegwedstrijden met het pro fessionalisme. Maar wie weet hoe weinig tijd ei- verloopen zal tusschen Maandag 20 Juni 1911 en den dag, dat we met onze gepatenieerd-onval- bare aeroplanes boven de Groote Markt voor anker "liggen, picnickend in afwachtmg van de aankomst der luchl-amateurs in don grooten vlieg wedstrijd over het parcours gemeenle- huïs-van-Spitsbergen- toren van de St. Bavo. Met verplichte tusschenlanding op Schiermonnikoog I KAMPEMENTS-NACHTRUST. Gewone aanvangstijd: middernacht. Arriveeron in onze tent (een mooie, groote offiqiei'Stenl) achtereenvolgens de daarin gedctaclieeivlen vier jour nalisten en eon officier. De tocht van het restaurant-uit telt vele hindernis sen. Uitgespannen touwen van an dere tenten, kuilen in de hei, gevulde hakken waschwater voor den ingang van ons verblijf, en zoo meer. Een mooie, heldere nacht geen regen dus Le wachten. De vermoeid heid na den drukken heiriedag is al gemeen, we zullen nu dan eens goed 5 uitrusten. In een naburig tentlogies gaat het luidruchtig toe, maar beslo ten wordt, die herrie te neg© Nachttoilet wordt gemaakt bij weifelende .lichtschijnsel van een kaars, m den liuls vau een oude Rijn- wijnllesch gestoken. Daarna wordt deze verlichting ge- hluscht. Rust. Vijf minuten suite, leder tracht Jiel zaeiitsto gedeelte van zijn harde veldbed te vinden. De voor hang van de leut hangt half-open, gastvrij voor cventueele inbrekers, het klapperen van de Atuerikaansclie vlag vóór ons uuclitverbhjf js duide lijk hoorbaar. Even valt een licht schijnsel naai' binnen. Een of ander zoekt met een fiets-kaarslantaurn naar het nummer van z'n tent, „Slapen jullie „Ja I" „Denk er aan, we moeten om vier uur op 1" „Nee 1" De nachtelijke tent-zoeker verdwijnt We pralen verder over het geval van Barra, den aviateur, die daar nota- bene om vier uur in het vliegkamp wil komen aanzetten. Maar we zullen doorslagen, en hem luien vliegen 1 Half eén eindigt de discussie. Eén uur. Groot rumoer in een na burige tent. Een der heeren wordt daaruit midden in don nacht op de hei gedeponeerd wegens versciiiL van opinie vermoedelijk. Een weer aan, en gaat „nog 'n beetje schrijven". Half twee. We slapen, doen althans alsóf. De eigenlijke naClitrust vangt aan. Halfvler. De aviateur Barra komt met onbeleefd motorgeraas langs het tenten-kampement vliegen. Fungeert als (zeer modem) porder. Het ls prachtig wear. Een massa kampbewo ners vinden dat de dag nu maai- voor hen moet aanvangen. Zo maken zich op, en de kampoments-nachtrust is geëindigd. Rechtvaardigheidshalve dient hier bijgevoegd, dal deze nacht een bij zonder geval is geweest. Maar het is waarschijnlijk, dat er in Soesterberg meer gevlogen is dan geslapen. En liet was er niet minder genoeg lijk om 1 ROB. P. Buitenlandsch Overzicht Ls nog niet veel gewijzigd. Blijven doen de Excellenties evenwel niet, want na 't Zatordag in kwade bui na den onverwachten tegenstand van de zijde der Kamerleden genomen besluit, hebben de lieoren Zaterdag officieel de ontslag-aanvrage getee- kend. De President heeft geen reden, om 'i heengaau der ministers tegen te werken. Of. 't Zou de moeilijkheid zijn, om nieuwe opvogers te vinden De Kamer in de republiek is nog al wispelturig, zoodat de Excellenties op 't kussen even vast zitten, als een Zon- dagsruiter op een circuspaard, maar och, er zijn altijd nog wel menschen, die genoeg liefde voor 't vaderland, of anders ij delheid, bezitten, om een kansje te willen wagen. Wie nu daarvoor in aanmerking zullen komen Reeds worden verschillende namen genoemd. Zooals altijd De publiek© belangstelling, voor een deel samen gevat iu do pers, denkt eerst de mi nisteries bij elkaar. Eerst later doen de kabinetsformateur en de President dit. Ditmaal is de toestand nog al ge compliceerd en zal 't dus wel eenige moeite kosten» 't zaakje gelieel in 't reine te brengen. Men moet met zoo veel rekening houden. Eenige pun ten: de wiinland-quaestie, de M&rok- ko-zuak, de kiesrechtregeling. Er is natuurlijk - veel meer. Over al deze quaesties is de rneening in de Kamer nog al verdeeld. Vandaar, .dat 't een heel geschipper zal zijn, om 't mi- nisterieele scheepje aldus met bekwa me en handige stuurlieden te beman nen, dat 't ranke vaartuigje de ge vaarlijke klippen en banken weet te ontzeilen. En dan nog zal steeds 't strandingsgevaar dreigen... Er worden nu al namen genoemd, die niet voor l ministerschap in aanmerking zullen komen 't gewo ne versolmnsel als de oplossing moei lijk is De kans van den vorigen pre mier Briani wordt gelijk nul-komma- nul geacht. Ook Clemenoeau en Lóón Bourgeois worden op t lijstje der cau- didateu uitgeveegd. De eerste heeft nog te veel tegenstanders in de Ka mer, de tweede is oen voorstander van 't scrutin d'urrondissentent en kan daarom geen genade in do oogen der volksvertegenwoordigers vinden. De meeste kansen schijnen le heb ben Caillaux en Delcassé, wiens raad om de eenvoudige orde van den dag niet te aanvaarden de crisis sohijnt to hebbeu veroorzaakt. litieken toestand vindt het denkbeeld van een Kamerontbinding hoe langer hoe meer ingang en wordt het verdedigd door vele voorstanders van evenredig kiesrecht, voor het ge val de radicalen, die slechts van het „scrutin d'anrondissemont" willen we ten, de vorming van een kabinet on mogelijk mochten maken. Natuurlijk wordt er nog veel nage praat 'T MINISTE- vail opinie veililoeuenju r.eu vau una uenueu vöhjui-z.uu.ivi. steekt de kaars-op-dü-RijnwijnfLeschl Met het oog op den moeilijken po- Ook de Fransche bladen wij we zen er ook op in ons Overzicht van Zaterdag constateeren, dat de quaestie van de evenredige vertegen woordiging op den val invloed heeft gehad. Maar de persstemmen boegen er bij. dat een der hoofdredenen was de krachteloosheid van 't kabinet. De Temps schrijft Het zou een on toelaatbare dubbelzinnigheid zijn aan de evenredige vertegenwoordiging de hoofdschuld te geven en d© diepe re denen, die den vul moesten verwekken over het hoofd te zien. Het Journal des Débots oordeelt Het ministerie was op. Het is bij de I eerste gelegenheid wegeejangd De quaestie van het opperbevel was een voorwendsel, de booshekl, van eenige vijanden van evenredige vertegen woordiging was bijzaak, het ministe rie was niets meer. De Liberté zegt Het ministerie was een schaduw, sommigen zeggen zelfs, dat het nooit beslaan heeft Om te kunnen bliiven loven liet het alles toe, dat werd een onhoudbare, gevaarlijke toestand van ©en regeering bleef niets meer over. De kiesquaestio heeft mogelijk den afloop enkele uren be- spodigd. maar eigenlijk is het minis terie niet omvergeworpen, het is in eengestort. De socialist Jaurès verklaart Ln de „Humanilé", dat elke nieuwe regee ring, van welke kleur ook, met de voorstanders der evenredige verte genwoordiging zal moeten samenwer ken en hij raadt do radicalen aan, zich niet langer togen de kiesrecht- hervorming tc verzetten, daar zij haar op den duur toch niet zuilen kunnen tegenhouden. I Rechts is er vreugde over den val van het kabinet-Moms. „Echo de Pa ris" en „Figaroachten het een geluk, dat het ministerie heengaat, voordat het in staat is geweest, veel kwaad te doen en de „Gaulois" geeft haar blijd schap te kennen over het feit, dat Na poleon I gewroken is. (Minister Goi- ran had namelijk in den Senaat ge- i zegd, dat Napoleon, hoewel een groot krijgsmans-genie, zijn land toch ver kleind en verzwakt had achtergela ten). De gevallen ministers hebben dus geen bijzonder vriendelijke pers DE FRANSCHE MARINE is in de laatste dagen weer zeer on gelukkig. In de eorste plaats wordt bericht, dal het nieuwe puntserschip „Mirabeau" zijn proeftocht niet zal ondernemen, daar ©en der schroeven is gebroken. In de tweede plaats wordt gemeld, dut de ouderzeesche boot „Rubis" bij terugkeer in de ha ven van Clterbourg tegen een kade muur is gevaren, en dat door den schok de accumulatoren-inrichting ernstig is beschadigd, en eindelijk in de derde plaats is gebleken, dat de buitengewone snelheid bij <le proef- tochten van den torpedobootjager „Janissaire" gebleken, slechts ver- j kregen is ten kosle van de turbine, 1 die nu tea gevolge van die overbe- I lasting een groot deel van haar capa citeit heeft ingeboet. Dat nu al die ongelukken moesten komen juist na dat de heer Delcassé in dc Kamer een zoo schoone rede had gehouden over het nieuwe tijdperk van glorie, die voor de Fransche marine was aange broken Steeds kornen er geruchten over eon mogelijk aanstaande TEGEN-REVOLUTIE IN PORTUGAL; nu is er weer zoo'u gerucht. L'it Lis sabon wordt nl. aan de N. Rott. C'rl. geseind „Ondanks de maatregelen, die do Spaansche minister-president beloofd beeft te zullen nemen, schijnen do mo narchistische samenzweerders rustig voort te gaan aan de Noordgrens van Spanje. Zij zijn tot 4000 man aange groeid. De kruisers Adaiuaslor on San Ga- brie), die schietoefeningen houden, hebben bij Vianna do Custello marine- troepen aan land gezet." De republikeinsche regeering neemt dus weer maatregelen. Gedurende de laatste dager werd aan de Portugeesche noordkust her haaldelijk een schip opgemerkt, dat nu hier, dan daar werd gezien, maar telkens op geheimzinnige wijze ver dween, zoodat het door de bevolking reeds als iiet spookschip werd aange duid. De „Biaxio" weet thans te vertel len, dat dit schip den naam „Puluta" draagt en een lading wapens, munitie en zelfs kanonnen aan boord .heelt, bestemd voor de royalistische samen zweerders. Het schip moet getracht hebben, in een der laatste nachten bij Vianno do Castello den mond van <ie Livio-xivier in te varen, maar weder verdwenen zijn op hot gezicht van den kruiser „Adamasloren de kanon neerboot „San Rafael". Het kruist nu weder op zee en do bemanning zal waarschijnlijk trach ten de waakzaamheid van de regce- ringsschejmn te verge halken ou zijn i lading hier of daar in veilige haven te brengen. PORTUGAL EN DE MOGEND HEDEN. Men verneemt, dat de erkenning van de republikeinsche regeering van Portugal door de Duitsohe regeering vermoedelijk niet zal plaats hebben, voordat de geschillen mei dat land ter zake van de uit do Portugeesche kolonies uitgewezen Duitsche missies en den Duitsclier te Porto, die zich door de Portugeesche regeering ver ongelijkt acht, uit deu weg zijn ge ruimd. Volgens te Konstantinopel ontvan gen berichten laat de toestand AAN DE MONl'ENEGIUJNSCHE GRENS nog zeer veel te wenschen over. De Turksclie bevelhebber Torgoet pasja klaagt in z'n rapporten over de moei lijke positie, waarin bij verkeert, daar hij telkens aanvallen te verdu ren heeft vau de ojjstandelingen en zich nxet kau verdedigen uit vrees, dat de kogels schade aanrichten aan de andere zijde van de grens, terwijl hij de Malissoren evenmin over de grens heen vervolgen kan. In welingelichte kr ingen in de Turk- scne hoofdstad loopt liet gerucht, dat na den terugkeer van uen groot-vizier een ultimatum aan Montenegro zal worden gericht en Torgoet pasja be vel zal ontvangen, zonder rekening te houden met dc gevolgen, over te gaan tot den aanval, zoodra hij ze kerheid heeft, dat zich Montenegrijn- sclie soldaten onder de opstandelin gen bevinden. FEUILLETON door Headon Hill. Een sardonische glimlach ver spreidde zich over het gelaat van Ra- venscar. Heb je er moeite voor gedaan, en zonder resultaat, hè zeide hij droogjes. Welnu, ik zal je te hulp komen, maar voor het oogenblik is het voldoende, als je mij zegt, waar ik je vader kan vinden. Ella sprong vlug van de tafel en liep heupwiegend naai- de deur. Hij is uit, op do kreeftenvangst, maar hij zul wol gauw thuis komen, zei ze, terwijl ze met haar hand hoven de oogen den zeekant uitkeek. Ha, daar is hij, iuist bezig zijn boot op het strand te trekken Dan ga ik even naar hem toe, zei Ravens car, en met een liefkoozing tot afscheid verliet hij de hut, nog even in do deuropening achterblij vend, om te beloven niet weer zoo lang te zullen wegblijven. Michaël Standiieh had zijn boot Juist op het strand getrokken, toen Ravenscar naderbij kwam, en stond op liet punt om aan den ijzeren ring in den boeg een ketting vast te ma ken, waardoor hij do boot kon optrek ken tot boven hoogwaterstand. Een groote, zware man, in de kracht van zijn middelbaron leeftijd was hij. De spieren op zijn bloote armen 6tonden op als ijzeren banden zijn gebruinde borst was bedekt met donker haar. De normale uitdrukking van zijn knap, buitenlandsch gelaat was er een van gemelijke wreedheid, maar op het gezicht van zijn bezoeker kwam er een eenigszans sluwe en on derdanige trek op. Iiot was de blik, waarmee Michaël Staudish gewoon was hen te begroeten, tot wie hij in een betrekking van gemeenschappelij ke belangen stond, tijdelijk tenminste op een vriendschappelijken voet; be halve onder zulke omstandigheden zocht noch maakte hij ooit vrienden. Goedenniorgen, mijnheer, zei hij met dezelfde muzikale stem, die zijn dochter kenmerkte. Het doet mij genoegen u weer te zien. De meid bromde een beetje, maar ik heb haar gezegd, dat er meer beslag op den tijd van een gentleman werd gelegd, dan zij zich kon voorstellen. De laatste woorden werden eenigs- zins fluisterend gesproken on gingen vergezeld van oen veelbeteekenenden blik, als wilde hij doen uitkomen, dat het veilig was, zioh niet duidelijker uit te dauikkcn. Mn ar als het in het plan van den vlescher lag, om tot meer vertrouwelijkheid te k'omen, dan ging Ravenscar daar niet dade lijk op in. Ik heb Ella al ontmoet en alles met haar in oixlo gemaakt, ant woordde hij. Er bestaat geen ge vaar voor een twist tusschen ons ten gevolge van te weinig belangstelling, Michaël. Zij weet, dat ik te veel van haar houd, dan dat ik, als liet niet hoog noodzakelijk was, zou wegblij ven. Het is niet noodig om dien ket ting vast te maken en je boot verder het strand op te winden. Ik wou even met je uit, om het voorgebergte heen. Standish keek hem verbaasd aan. Dal is wat nieuws voor uik wist nieï, dal u het durfde wagen, in mijn boot op zee te gaan, zeide hij, aan zijn zwarte .wenkbrauwen pluk kend. Maar hij deed wat hem verzocht werd, en met een hevige krachtsin spanning van zijn zware armen duw de hij de boot weer torug in zee, haar vasthoudend tot Ravonscur op een der banken was gaan zitten. Toen sprong hij er ook in, greep de riemen en roeide recht vooruit, tot hij in diep water was gekomen. Het voorgebergte boog wat naar buiten ten opzichte van het klompje vi8schershuiten en hot half onderge- loopen rif, aan welks einde de ruïne van den vuurtoren stond, boog nog wat verder uit naar do open zee, die verborgen was door de reusachtige dulnenreeks, waarvan het gevolg i, dat de afgebrokkelde kolom van het oude zeebaken onzichtbaar was van het dorp, zoowel als van de klei ne visscherskoionie uit. 'Staudish roeide stevig door, maai bij had het getij tegen, en het duurde twintig minuten, vóór zij don hoek om waren en de branding naderden, die kookte en bruiste tusscheu den voet der rotsen en den onttakelden vuurtoren. Omdat de laatste aan het uiterste einde van liet rif stond, met diep wa ter aan drie zijden, voerde hun weg hen vlak hij de ruïne van den vuur toren. Toen zij er niet meer dan twee bootlengten van verwijderd waren stak Ravenscar plotseling zijn hand op. Leg je riemen een oogenblik neer, zei hij. Ik moet den om trek eens opnemen. De kracht van den golfslag, die om het rif raasde, maakte het voor Stan dish onmogelijk om letterlijk aan dit bevel te gehoorzamen, maar door de riemen zachtjes door het water te trekken, hield hij de boot ln even wicht. Zich omdraaiend, keek Ra venscar met aandacht naai' het too- neel achter zich en verzekerde zich, dat zij het dorp en de dichterbij ge legen kolonie uit het gezicht verloren hadden. De uitgestrekte wand van het voorgebergte onttrok beide aan zijn gezicht. Toen liet hij zijn oogen opwaarts dwalen naar den top van vierhonderd voet hoog© duinen, nauwkeurig de groote uitgestrektheid naakte rotsen en de steile wanden der rotsen opnemend, die daarop volgden en zich tot onmetelijken afstand uit strekten. De nieuwe vuurtoren op den top van het voorgebergte, die een hon derd meter landwaarts van den rand af was gebouwd, was van de boot uit niet te zien. Standish sloeg met groote belang stelling de inspectie van de kustlijn van zijn metgezel gade. De vuurtorenwachter daarginds kan u niet zien, evenmin als de men schen in onze kolonie of le Beacon Audley, als u daarnaar kijkt, zeide hij eindelijk. Dit eonzame wrak van steen on kalk kan door niemand bespied worden, behalve als iemand toevallig op het pad wandelt, dat over de duinen tot aan den rand van de rotsen loopt. De kustwachters patrouilleeren heel dikwijls daarlangs, is het niet vroeg Ravenscar, onbewust bei doel erkennend, dat hem werd toege schreven. Dat plachten zij te doen, lach te de forsche visscher niet cynisch vermaak. Zij doen het nu niet meer. omdat er geen kustwacht meer is om te patrouilleeren. De naaste wachtpost langs de kust te Deverton, die dat gedeelte onder zijn beheer had, is door de regeering opgeruimd. Het gebied van de kustwachters vaai Beacon Audley ligt aan den anderen kant van het dorp in de richting van de haven van Wroxmouthen zij zullen ook spoedig hun congé krij gen. Er komt een goede tijd voor ons aan, als al die onnutte wezens door de regeering zijn opgeruimd. De secretaris van Lord Monksilver stelde blijkbaar geen belang in de politieke quaestie van bet opheffen van de kustwacht, bekeken van het standpunt van een voorzichtigen smokkelaar. Zijn berekenende blik was nu op den afgebrokkelden vuur toren gevestigd. Het was bijna laag water en de met zeewier bedekte rotsen, waarin de fundeering was gemankt, vertoonde zich juist aan het oog. Kunnen wij daar binnen ko men 1 vroeg hij onverwachts met een ruk van zijn duim naar het rif wijzend. Het antwoord van Standish be stond daarin, dat hij zijn boot met een paar riemslagen behouden in een inham van de rotsen bracht. Zich voorover buigend, stak hij zijn arm diep in het water en bracht na eenig zoeken tusschen liet zeewier het einde van een ketting te voorschijn, dat hij zorgvuldig vastmaakte aan een ring op den bodem van de boot. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5