SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad* CJrlck.et. Xjuolitvaart, Boeien. Paardensport» Wielrijden. Cricket. EERSTE KLASSE. ROOD EN WIT—'s Gr. C. 0. Rood en Wit heeft zijn 30-jarig be staan waardig gevierd. Tot nu toe heeft het alles gewonnen, zoodat het groote kans heeft op het kampioen schap. De gevaarlijkste tegenstander met 180 runs geslagen! dat zegt wat. Als battingteara is ongetwij feld het sterkste van Nederland. Dit maal liaalden 8 spelers dubbele cij fers en dan op bowlers als Paul de Groot en Coopsl Nu de wedstrijd. Posthuma heeft den toss gewonnen en verkiest eerst te bowlen. Op hot prachtige beschutte veld beme'rkt men niet veel van den wind. 's-Gr. C. C. Btuurt Jhr. mr. C. Feith en A. Fokker naar de wickets op het bowlen van "Posthuma ein F. Koldert. Veel bliek (voor een cricketmatch) is dan aanwezig. Posthuma, die uiterst vaarlijk bowlt heeft het eerst suc ces, als hij Fokker met 33 bowlt, van Loon komt in, slaat een 4 en den vol genden bal keihard in de handen van Diemer Kool. Jhr. Feith Jr. speelt dan een zeer kalm spel. Hij ziel zijn broer leg before wicket weer op Posthuma vertrekke'n. La Chapelle neemt een retout naar het wicket, want hij is met don eersten bal gebowld. Dozo over van Posthuma is oen maiden met 2 wickets, v. Waveren is voor F. Holdert gaan bowlen. Dan wordt Foith Jr. door Posthuma met 25 genomen. Eindelijk heeft F. Kol dert ook succes als D. Kessler op zijn bowlen door Jhr. A. v. d. Poll in de slips gevangen wordt. Paul de Groot heeft ondertusschen een kalme 23 gemaakt en valt ook als slachtoffer op Posthuma. C. de Beul dlaat de eer ste 6, maakt daarna 2 vieren en heeft als hij schitterend door v. Manen stumpt wordt 17 gescoord. De rost levert niet veel op, Coops blijft 0 not out. Iloldett bowlt Mr. A. L. II. v. d. Does nog dn net met de lunch is de Haagsche uit._ Totaal 135. Het gewone openingspaar Mr. A. A. Diemer Kool en W. v. Waveren gaan voor Rood en Wit op het bowlen van Coops en de Groot batten. Het begin is al zeer merkwaardig, in de 3e over van Coops krijgt van Waveren op eens een hat-bui. Hij slaat eerst 2 zessen den volgenden ball blokt hij, maar de 4e gaat weer voo'r 6. Toch verdwijnt hij het ee'rst met 42 runs achter zijn naam door La Chapelle gebowld. Feith Jr. krijgt een ongeval als wicketkeeper en Feith Sr. gaat achter de palen. Van Loon speelt eenige mallen prachtig in de slips maar het fielden is goed. De runs komen Snel en als v. Ma nen gevangen is, is de stand 2 for 108. Het staat e'r dus goed voor. Foith heeft nu genoeg van keepen en gaat bowlen. D. Kessler neemt zijn plaats in. Reeds gauw heeft de captain suc ces als hij Kool's off stump bowlt. Posthuma speelt kort en krachtig, begint ten minste een zes te slaan, maar wordt door Feith Jr. gevangen als hij 10 gemaakt heeft. A. van Gogh en E. Holdert passeeren hot totaal. De laatste wordt juist even daarna door La Chapelle gevangen. Da'a komt Jhr. A. v. d. Poll in. In het be- kin speelt hij niet erg zeker, maar dat duuTt niet lang. Tegen 4 uur begint het plotseling zoo hard te regenen, dat er gestaakt moet worden. Als weer begonnen wordt spelen A. van Gogh en v. d. Poll uitmuntend cric ket. Eindelijk komt de scheiding als van Gogh meer dan schitterend door La Chapelle in de slips gevangen wordt. Jhr. V. d. Poll is nu goed ingespeeld er. slaat vier op vier, telkens toege juicht door het publiek. Swens, do redder van de R, en W. Volliarclingmatch, slaat in een oogen- blik 8 vieren en 4 éénen en wordt ook schitterend in de slips gevangen. De 300 is al op als A. v. Spengler ais laat ste man ingaat. Jammer is het, als hij door een misverstand run out gaat. Met 22 extra's is het totaal 315 ge worden. V. d. Poll mist zijn century bij gebrek aan partner. De volledige scores zijn 's-Gr C. C, Jhr. mr. C. Feith 1. b. w. Posthuma 19, A. Fokker b. Posthuma 33, C. van Looi', c. Diemer Kuol. b. Posthuma 4, Jhr. C. II. Feith c. \Y. v, Spengler. b. Posthuma 25, E. II, la Chapelle b. Posthuma 0, D. Kessler c. V. d. Poll. b. F. Holdert 0, P. F, de Groot b. Post huma 23, G. de Heus. st. v. Manen, b. Posthuma 17, S. v, Reesema. b. Posthuma 0, Mr. A, L. v, d, Does. b. F. Holdert 1, J. W. G. Coops not out 0, extra's 12 Totaal 135. Bowlingcijfers Posthuma 8 for 38, F. Holdert 2 for 39, E. Holdert 0 for 12. W. v. Waveren 0 for 33. Rood en Wit Mr. A. A. Diemer Kool. b. Feith Sr. 39, W. v. Waveren, b. La Chapelle 42, W. H. R. v. Manen, c. V. Reesema. b. van Loon 23. E. Holdert. c. La Cha pelle. b. De Groot 16. C. J. Posthuma. c, Feith. b. De Groot 10, A, van Gogh. c La Chanelle. b. De Groot 35, Jhr. A. v. d. Poll nol out 87, F, Holdert. b, L aChaj>elle 1. J. Swens c. D. Kess- Jer. b. De Groot 36, W. v, Spengler, b. De Groot 0. A. v. Spengler run out 4, extra's 22. Totaal 315. Bowlingscijfers J. W. G. Coops 0 for 64, P. F. 'de Groot 5 for 119, E. H. la Chapelle 2 for 55, C. van Loon 1 for 26, Jhr. Mr. C. Feitli 1 for 28. Rood en Wit wint dus met 180 runs. Na de lunch overhandigde de voorzitter van Haarlem, de heer A. A. v. d. Berg, captain, Posthuma een krans. H. F. C. had eveneens een krans gestuurd en verder waren er telegrammen van verschillende vore nigingen. met gelukwenschen. Loehtvaart. De Europeescbe rondvlucht. PROTESTEN. 't Is Zaterdag en Zondag maar steeds slecht weer gebleven, zoodat van een start der vliegers te Soester- berg niets kwam. Ze benutten toen al len hun tijd met.... het indienen van protesten Eerst werden door sommi gen protesten tegen collega's inge diend daarna gingen, de heoren so lidair werken. 't Begon met Védrines. die i>ro- testeerde, omdat men geen start wildo tcestaan. Dat was Zaterdag. De l'ranschman wilde z'n verloren tijd van de derde étape inhalen, en vlie gen. De sportconuuissarissen achtten zich niet competent in deze zaak to beslissen, lieten de beslissing aan de sportcommissie te Brussel over. Toen werd geprotesteerd tegen Beaumont, die wel over de eind streep was gevlogen, maar niet dade lijk daarna gedaald, doorgevlogen naar Hilversum, terwijl in het regle ment staat, dat in iedere étapeplaats moet worden gedaald. De sportcom missie heeft Beaumont's passeeren boven de aankomsttijd. tevens als „aankomst"' beschouwd, en hem offi cieel geclasseerd. Beaumont, op zijn beurt, pro testeerde weer, dat de derde étape niet was afgedoteu. Dat moe9t nu ge beuren, zei hij. Want zooals 't nu was, kwamen de achtergebleven vlie gers nog voor classificatie in aanmer king. Het comité nam al die reclames in onderzoek. Maar Zondag WERD HET NOG ERGER, er kwam ween eind aan 't reclamee ren en opspelen der heeren aviateurs, Om 3 uur 10 vloog Beaumont op, naar do Ct, schrijft, om zeker van zijn zaak te zijn, en landde reglemen tair in 't vliegkamp, na een emotie voile vlucht van 6 minuten. Hij werd erschrikkelijk door elkaar geschud, viel zoo nu en dan door windvlagen gegrepen, plotseling 20 a 25 meter en had een zeer moeilijke landing, door dat het toestel als het ware tegen den grond werd geslingerd. Het is eigen lijk onbegrijpelijk, maar toch beslo ten de wedstrijd-commissarissen, na dat een voorstel van den Nederland- schen vertegenwoordiger, om den start van uur tot uur uit te stellen, verworpen, de witte vlag, het toeken, dat er vertrokken kon wer den, te laten hijschon. Alle aviateurs waren present en ver zamelden zich om de jury- en pers- tont. Met angstige blikken bekeken ze de luchtruim te, zetten daarop zeer be denkelijke gezichten en waren het er dadelijk over eens. dat het levens gevaarlijk zou zijn te vertrekken. Toen deed zich een TWEEDE INCIDENT voor. Tabutcau begaf zich in de en ceinte, gereserveerd voor de officials, en gaf daar door middel van een Hol la ndsch jongmensch order, de witte vlug te doen' zakken. Dat gaf pret on der z'n collega's. Reeds werd de zwar te vlag gehescheu, toen 'n verbolgen official weer order gaf de w i 11 e te halen. En dat gebeurde onder g e- fluit van de aviateurs. De wedstrijd-commissarissen trokken zich daar echter mets van aan, zoodat pre cies om 4 uur Greenwichtijd de vuur pijl de lucht in ging, ten toeken, dat het vertrek van de vierde étape kon beginnen. Geen enkele machine stond ia de baan en heftig gesticuleerende en schreeuwende begaven de veertien verontwaardigde vliegers zich in op- tccht naar het restaurant. Daar had de eerste vergadering plaats. Men was het or spoedig over eens, een meening, die door vele aanwezige luchtvaart autoriteiten werd gesteld, dat het een schandaal was. met een 18 A 20 M. windsterkte den start te geven. Vooral Tabuteau en Weymann wa ren de belhamels in dit uniek© inci dent. Zij raasden en tierden op ge weldige manier. „Het was een schandaal", zeiden zij dat wedstrijdcommissarissen, zon der de vliegers in een twijfelachtig geval als dit te raadplegen, een of- ficioelen start vaststelden. Kortom, na veel gepraat werd eeenparig be sloten lo. Mot dezen gevaarlijken zuidoos ten zijwind niet te starten 2o. bij de Aéro Club de France (Fransche Luclitvaarlvereeniging) te protesteeren tegen het optreden dezer wedstrijd-commissarissen 3o. deze club te verzoeken, deu start te annuleeren. en dien laier te doen plaats hebben. De verbazing over een dergelijk be sluit was bij de officials groot. Alle vliegers teekenden een contract, niet le zullen wegvliegen, maar liet tele gram aan de Aéroclub werd bijtijds ingehouden, omdat de heeren tijdig gewaarschuwd werden, dat hun pro test wel eens als openbaar verzot te gen bet reglement kon opgevat wor den. Gebeurt het zei de heer Georges Prade ronduit dan regent het boeten van 500 frs. De gemachtigden der vliegers schortten toen hun derde besluit op tot de „middag-vergadering", die plaats had in het perslokaal. Padvin ders bewaakten de deuren alleen aviateurs mochten er in, behalve me vrouw Wijnmalen, die haar echtge noot vergezelde. In deze bijeenkomst bleek de solida riteit minder te worden, want Garros, Gibert en Beaumont wilden vrij blij ven, terwijl de laatste bovendien ver ontwaardigd was ovor do volgens hem unfaire reclame, tegen ihem in gediend. Beaumont vertelde, de avia tiek voor z'n pleizier te beoefenen en een vijand van unfaire praktijken te zijn. En telkens werd om verschillende redonen de start weer verdaagd. Een eindeloos geharrewar Ruim half zes werden, tot groote voldoening van de aanwezige toe schouwers, de toestellen van Beau mont, Garros, Védrines, Gibert, Wijn malen, Kimmeriing, Barra, Wey mann en Train naar buiten gerold. De vijf anderen vertikten het. Védri nes sputterde versclirikkelijk, maar moest wel Beaumont's wil respoctee- ren. Toen Beaumont dit hoorde, zei hij, geenszins op een onsportievo wij- zo gebruik te willen maken, om zijne positie in de classificatie te verbete ren, en wanneer nu niet allen ver trokken, hij ook niet ging. Groote consternatie en deceptie Het publiek had zich zoo blij gemaakt. Train, die onder zijn vleugels, heel laag bij den grond zit, was kant en klaar. Zoo ook de anderen. „Rien u'allait plus „Afgelast dus De lieeren wisten bet zelf niet meer. Het weer triomfeerde, want een geweldige bui kwam opzetten en allen haastten zich, hun toestellen weer op te lier- gen. Aan vertrekken viel niet meer te deuken. Voor de vierde maal vergaderden de deelnemers. Beaumont en ©enige anderen zeiden, niets meer te zullen teekenen, doch bereid te zijn, van vier uur hedenochtend af, te vertrekken en" hij slecht weer van 2 tot 2 uur den start uit te stellen. Aldus werd beslo ten Toen was het weer 6 uur cn nog was men geen steek verder. Een ver schrikkelijke bui barstte los. Zóó was uu* Zondagavond de situa tie. Er blijkt wel uit, hoe lastig de heeren vliegers zijn. De officials hebben wel ©en zware taak strijd tegen belemmerende weers- en vliegershumeur-omstandig heden En in Gilzo-Rijen en Berchem heeft een ongeduldig, ontevreden publiek dagen lang vergeefs gewacht VALENTINE Bij Berchem (België) is een avia- teur geland, die alleen Engelsch sprak. Voor de dorpsbewoners was hij onverstaanbaar. Vermoedelijk is het de Engelscli- man Valentine. DE VLIEGMACHINES. Door de technici, vliegmachine-fa brikanten en ook door de aviateurs zelf, wordt in Frankrijk met belang stelling nagegaan, welke soort vlieg toestel zich op de groote rondvlucht, welke natuurlijke zware ©ischen zoo wel aan de aeroplane als aan den mo tor stelt, het bost houdt en weiko er varingen de vliegers met hun toestel- leu opdoen. Monoplan of biplan? Over deze •raag is al veel geschreven en veel ge debatteerd. Hoe loopen de iueeniugen der aviateurs zelf nieit uiteen over de grootere bruikbaarheid van het eene of van het andere typel Hoewel er nu nog geen conclusie valt te trekken, daar er pas drie dta- pes van do acht zijn afgélegd bo vendien is het aantal monoplans, dat Vincenncs verliet, grooter dan dat der biplans is het wel opmerkelijk, dat er te Soestcrberg gearriveerd zijn 5 biplans en 9 monoplans en wel van de volgende merken Biplans 3 F ar mans, 1 Bristol on 1 Caudron. Monoplans 2 Blériots. 2- Deperdus- sins, voorts 1 R- E. P., Nieuport, Mo- rane. Sommer en Train. Al deze soorten vliegmachines heb ben Gnóme-motoren, behalve die van de R. E. P.. welke een eigen model motor heeft. Behalve die in do uero- plane van Wijnmalen (100 P.K.) ont wikkelen deze motoren 50 of 70 P.K. EEN GESCHENK VAN DEN SULTAN AAN KüLLE'R. Naar men aan het „Bat. Nieuws blad" mededeelt was de Sultan van Djocjakorta over de prestaties van den jongen aviateur zoo enthousiast en maakte de vliegenier op den vorst zulk een gunstigeu indruk, dat Z. H. al dadelijk een blijvend blijk vun be langstelling aan den heer Küller toe zegde. Het geschenk bestaat uit een fraai bewerkte kris van het fijnste pamor- staal, vervat in een greep van timobo-1 hout, welke laatste voorzien is van een ring van bewerkt goud, waarin kleine diamanten zijn gezet. De scheede is van zwaar goud, aan één zijde keurig gedreven en bewerkt, terwijl het geheel is opgesloten in een fraai djatihouten kist, gevoerd met geel satijn. De kist zelve is in den go- bruikelijkken geel zijden enveloppe be sloten. DE DUITSCHE RONDVLUCHT. Wiencziers vloog naar Lübeck. Bij het dalen brak zijn schroef en een der vleugels. Wittenstein. König en Rei- chardt vlogen uit Kiel. Luitenant Scholz viel door 't weigeren van zijn motor, van een hoogte van 120 me ter. Zijn machine is geheel vernield. Scholz kwam in ©en boom terecht en werd licht gewond. VLIEGERS UIT HET LEGER. Naar het „Vad." verneemt, gaat luitenant toblijn, in navolging van zijn leermeester graaf d'Hespel, van den eendekker naar den tweedekker over. Luitenant Ter Poorten zal zich niet langer te St. Job in de vliegkunst be kwamen. Over enkele dagen gaat. hij zich te S oester berg vestigen, alwaar hij spoedig aan de voorwaarden van het brevet denkt te voldoen. Ook luitenant Ter Poorten zal den tweedekker legen den eehdekker wisselen do tweedekkers gaan niet hand genoeg. („Vad."). Roeien. DE SPAARNE-TWEE GEKLOPT MET EEN HALVE LENGTE! De jonge twee van Het Spaarne h Zondagmiddag te Amsterdam op Ne- reus' jubileumswedstrijden uitgeko men. Voor haa'r nunune'r verscheen Hot Spaarne ditmaa/l met „Do Am- stcl" samen aan den start; de inge schreven ploegen van Poseidon en Willem III hadden zich teruggetrok ken. Te 2 uur 20 lage'n beide tweeën aan den start voor de baan-van-1400 M. Voor 't Spaarne kwamen weer Viiil de hoeren: C. .7. Merens (boeg), Lt. A. Steup (slag), K. C. A. Valken (stel.) en voor De. Amstel de heeren Wan- sink (boeg), Smits (slag) en Hanssen (stm.) Beide ploegen ondervonden gelijke lijk het nadoel van den kracht igon Zuidenwtind. De race was spannend van het be gin- tot het einde, en Het Spaarne gaf beter kamp dan de vorige maal ja, was zelfs op het rahdje van do victo rie. Toch lukte de start, evenals ver leden week, bij de Haarlemmers slecht. Beide roeiers „snoekten" ach tereenvolgens, De Amstel kwam een halve lengte vóó'r. En weer zetto hot Spaa'rn© nu onmiddellijk een spurt in, die haar de leiding deed nomeh. Bij het boothuis van Willem III was er al licht tusschen de booten en tot 1 1/2 lengte voorsprong Liepen de Haarlemmers uit. Een paar meter winst verkregen ze doordat de Amstelploeg even in de piketten roei de. Maar dadelijk he'rste'lde Amstel Zich, handhavend haar 'roputatie-van- taaiheid, en zette dóór. Honderd me ter vóór den finish leidde de Spaarne- ploog nog, maar de blauwe Amster dammers liepen in. En toen de Haar- lemsche stuurman ten slotte den spurt wilde beantwoorden met „tien harde slagen", en daaï-door zijn ploeg veilige haven b'rengen toen mis lukten die laatste slagen totahl, ze „zaten" geen van alle, en De Amstel liep Het Spaarne voorhij om na har den en spannenden strijd met een halve lengte te zegevieren! Een tegenvaller was het voor de Haarlemmers en hunne medeleden, om een race die al gewonnen schoen zoo op 't 'laatste momeirt nog te moeten verliezen. De revanche voor de verleden week geleden nedeTlaag scheen zoo nabij I In ieder geval: de Haa'rlomsch© roeiers hebben in moeilijken kamp kranig partij gegevenl De overige Nereus-wedstrijden zie Eerste Blad. Paardensport. HOOFDDORP. CONCOURS HIPPIQUE. Op de terreinen van den hoer B. Biesheuvel, zal Dinsdag 18 Juli oen ccucours-hipplque plaats hebben. Het concours gaat uit van de Vereeniging „Vooruit", iter bevordering von Ido paardenfokkerij in den Haarlemmer meer. De volgende wedstrijden worden gehouden: Concours van ingespannen, in Noord-Holland goegekourde, niet aan comage lijdende dekltengsten, ge kruist Oldenburger, Oost-Friesch, Hol steinsoh of Ilackney ras). Bij minder dan 4 deelnomers vervalt dit no. le prijs, gouden medaille, uitgeloofd door „De Meerbode" en *5.—2e pr. f 40.—, 3e prijs 10.-— Concours Tweespan voor luxe rij tuig (uitsluitend voor landbouwers.) Prijzen: lo pr. Zilveren Medaille van den Boerenbond en 40.—. 2e pr. f '25. 3e prijs f 10 Inleggeld f 2.50. Bij minder dan 4 deelnemers vervalt dit Concours van eenspannen Handels- paarden, tocbehoorende aan land bouwers. Hoogte vau 1.541.60 M. Prijzen 1 42.50, uitgeloofd door de Holl. Maatsch. v. Landbouw, afd. Haarlernmerrneer, 2e pr. 20.3e pr. MO.- Concohra eenspannen Poney's niet hcoger dan 1.48 M. lo pr. verguld zilveren medaille, uitgeloofd door de lieeren Mees Ritseina, on f 25.- 2e_pr. f 20.3o pr. f 10.—, 4c pr. Concours eenspannen Handelspaar den, toebehoorende aan landbouwers. Minimumhoogte 1 60 M. le prijs zil veren medaille, uitgeloofd door hotel „De Beurs en f 30.—, 2e prijs 20. 3c prijs f 10 Concours eenspannen gedekte mer rie rt voor leden der Vereeniging. (Dek- bowijs overleggen). Prijzen zes luxe: voorwerpen, le prijs zilveren medaille van II. M. de Koningin. Concours eenspannen, geen poney's gereden door een dame (vrije mede dinging). Prijzen vier kunstvoorwer pen. Concours eenspannen, gedekt© mer- rièn, toebehoorende aan landbouwers. (Dekbewijs overleggen.) Prijzen: le prijs gouden medaille, uitgeloofd door den Boerenbond ©n 25.—, 2e prijs f 40.3e prijs f 20., 4e prijs f 10. Concours" eenspannen, toebehooren de aan Handelaren, Stalhouders en Particulieren le Prijs 50.—. 2e pr f 30.-, 3e pr. 15 - Concours tusschen Eerste cn Twee de prijswinners van de nos. 3, 5, 6. en 8 en le prijswinners uit die rubric- k©-' van concours Haarlemmermeer 1909 en 1910. Prijzen: lo prijs ziivoren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik en ƒ.40. 2e pr. zilveren medaille van den WolEdel. Gestrenge Heer Kuiper e i f 25.©n 3e prijs zilveren medaille van den Boerenbond en 10. Concours eenspannen voor luxe rij tuig (vrije mededinging), le prijs 00, eri groote bronze med. H. M Konin gin-Moeder, 2e prijs f 40 3o prijs I 20- Concours eenspannen getreden door eehtgenooten of dochters van land bouwers. Prijzen- G kunstvoorwerpen. inschrijvingen buiten mededinging worden niet aangenomen. Het eere-comité bestaat uit de hee ren: Mr. A. Slob. burgemeester. B. Bies heuvel, Wethouder, J. li. M. Evelein, Wethouder, H. J. 11. Bayer, J. van Zijverden, J. Kooi T. Folmer, S. W. dj Clercq, Joh. Verkuil Pzn., Bestuur afd. Haarl.meer Holl. Mij. v. Land bouw. G. A. A. Knaap, Voorz. Boerenbond C Slikker. Secr. Boerenbond. En het bestuur uit de" heeren: W. G. v. d. Wal, Voorzitter, S. Veldman, 2© Voorzitter, Jac. Claij. Se cretaris, G. P. Kistemukcr, 2© Secre taris, M. A. Noordam, Penningmees ter, A. v. Zijverden, 2e Penningmees ter, C. Bulk, Commissaris. Wielrennen. VIERDAAGSCHE AFSTANDSRIT- TEN VOOR WIELRIJDERS OP 26, 27. 28 EN 29 JULI. Door de regelingscommissie voor do afstandsritten voor wielrijders van den Ned. Bond van Lichaamsoefening zijn voor 1911 de volgende paircours •astgesfceld I. Parcours door Nederland, ver deeld als volgtle dag Arnhem- Amsterdam 2e dag Amsterdam- Den Helder3e dag Den Helder Leiden 4e dag Leiden—Arnhdm. II. Parcours door België le dag Breda—Brussel2e dag Brussel— Dinant3© dag Dinant— Maastricht; 4e dag Maastricht^-Breda. III. Parcours door Duitschland 1© dag Arnhem—Burgsteinfurt2© dag: BurgsteinfürtHagen 3e dag Ha gen— Dösseldorf 4e dag Düsseldorf —Arnhem. De commissie voor 1911 bestaat uit do hoeren A. Dudok van Heel, kapi tein der infanterie, commandant der compagnie militaire wielrijders, voorzitter, J. S. Metz, kapitein der in fanterie J. H. Nieuwenhuys, H. C. J. Meijs, kapitein der infanterie, secre taris. Voor parcours I wordt naar verkie zing in Arnhem, Amsterdam» Den Hel der of Leiden afgeredenvoor par cours H in Breda, voor parcours III in Arnhem. Men komt terug in de plaats van vertrek. Dagelijks wordt 120 K.M. afgelegd. Elk dor deelnemers, die aan de ge stelde eiscben heeft voldaan, ont vangt na afloop der afstandsritten van het hoofdbestuur von den N. B. L. O.» naar ekuze, een bronzen me daille of boridskruis met diploma. Elk vijftal, dat eveneens nan alle ge stelde eischen heeft voldaan, ont- angt bovendien een zilveren bonds- kruis met diploma. Schaken. Er is veel leans, dat weer een wed strijd EngelandNederland zal plaats hebben. Onze Lachhoek DOUCHE. .Toiigmensch ('n weinig opgeblazen). Ja, ik mag gerust zeggen, dat ik gister-avond op 't partijtje oh de man was. waar alles om draaide. Vriend (leuk). Was je zóó dron ken? OOK EEN REDEN, Neen. ik laat mijn. leven niet verzdkeren, zei een jongmensch tot ©en verzekeringsagent. Ik heb er nu eenmaal geen pleizier in te moeten denken, dat ik dood meer waard zal wezon dan levend. AANSTEKELIJK. Raron. Thans nu ik getrouwd ben, wilt gij ook trouwen?! Hoe komt ge daartoe, Johan? Johan. Ook schulden, meneer. VERGELIJKEND. Kunt u dit sc-hrift lezen? Neen, dat is óf Chineesch, óf een dokters-recept Van onzen Reizenden Redacteur. DE ENGELSCliE KRONINGS FEESTEN. VI. DE OPTOCHT DOOR DE STAD Londen, Vrijdag. Vandaag zouden de uieuwgekroon- de koning en de koningin in een schil terenden stoet een groot deel van Ji voornaamste deel van Londen doorr. den, tweemaal don breeden Theen. overschrijden, om zich aan het volk tj \ertoonen. Het weder was uitsto' kend. Een zoel briesje een bedekU lucht met nu en dan even een flauw regenbuitje en een gematigde tempe ratuur. Ont acht uur werden vele i>oorter gesloten, die de straten, waar de op tocht langs zouden gaan in verschc den afdeeiingen verdeelden on slecht de houders van kaarten konden nog passeeren. Maair reeds waren alle trottoirs dicht bezet met mouschen, die al in den vroegen morgen, al in den nacht een kijkpiaatsjc hadden ingenomen. En achter de vensters vat alle huizen en op de tribune, zaten d miliioenen, die den stoet wenschtei. te zion De straten versierd met Wag gon, masten, festoenen van groen cn rrzen, met kruiselings boven de stra ten, van overzijdo tot overzijde de bonte vlaggen en emblemen van de vereenigingen en gilden, waren fees telijk en vroolijk. Telkens trokken" militairen muziekkorpsen, „bands", lustig wb'zen en marschen spelend door do straten en werden dan door de menigte met ..hurrah's" toege juicht Dit „hurrah" wordt met do klemtoon on „rah" (als ré) uitgespro ken en dit geeft, dat eigenaardige „ééje" geluid, dat «Is 'I uit vele ke len komt, zoo indrukwekkend wordt. ik kreeg een goede plaats vlak voor de St. Pauls Cathcdraal. Do oude, groote City-kerk iets kleiner dan de St. Pieter te Rome, tloch overigens zeker ©en cepie, liet zijn vele klokken spelen ook „Great Paul", de grootste klok van Engeland en het plein voor 't gebouw, waar een blank beeld van koningin Victoria staat, was vol van het gedreun en gebeier der zware birrt- banimon. Tegen het gebouw op do trappen en in do twee purticussen (als loges) zaten de menschen, nu menschjes, kleurig© insecten gelijk. Het wachten op «ion stoet was een vermaak méér Want op hot plein stelden de soldaten zich op, de rood- gejokte infanterie, de blamvgejakto yerman volontairs en muziekcorpsen spoelden Wagner en Gounod! Soms kwamen papers en horenblozers voor bij marcheeren, allen in scharlaken ruode uniforme» en gaven hun beste liedjes en marsch en-pa rade en ijdcl- heidsvertooning. Soms werden exer citie-oefeningen ten beste gegeven cn elk regiment wilde dan 't andere in correctheid en goed marcheeren over treffen en het publiek wist het te waardeeren, juichte toe, klopte in do handen als war© het in den schouw burg. De officieren bogen niet maar wei kekea ze, boven hun scharlaken rokken met kaikoen-roodo langwer pige gezichten, naar boven, naar al de vensters en tribunes waar de blon de meisjes vau Engeland zateu. Nooit zag ik zooveel schoonheden bij elkaar Is hier.... nooit zoovele ideaal schoo- e vrouwengelaten eu vrouwengestal ten... „Great Paul" beiert weer het plein vol met zijn dreunen... de mu ziekcorpsen beginnen opnieuw te spe len... van verre uit de op 't plein mon dende straten, zwelt het „ééje" van 't hoerah.... De stoet ;s in aantocht. En daar komen z© aan. op fijne, rank- pootige raspaardjes eerst de kuras siers van de koninklijke lijfgarde... met de wuivende staarten op de blin kende helmen, de kurassen scliitte- ■end met ster-schietende, plekken, want de zon is doorgebroken. En nu trekken voorbij mij al deze rijzige ruiters, al deze mannelijke gestalten, al deze heroïeke figuren, allen recht op met gewelfde borsten en fiere ge laten en adelaarsneuzen en krijgs haftige blikken en daarachter ge heel in vergulde jassen, met alleen een donkerblauw fluweelen jockeypet nis effen noot, liet koninklijke stnals- muziekcorps. Op den cadans van den turkschen trom en de bekkens mar cheeren daar achter de contingenten der troepen uit Canada, gevolgd door een open statie-karos gemend doo~ twee voorrijders in scharlaken, waar- ir Warden generaal Botha zitten. Heeft men Botha herkend? Hij zit stil en is met zijn rond, gebruind gezicht en het zwarte snorretje en do bruine oogen écr een Franschmnn dan een Z -Afrikaner. Het publiek juicht hem toe met langgerekte hoerah's, maar Botha bui"-! niet en laclit niet. Hij ziet de grootheid van een wereldrijk, maar moet zichzelf in dezen stoet on danks alle loyaliteit, dan toah wel voelen als eon aan de zegekar des overwinnaars geböndene «1 is het met koorden van goud. Achter het rijtuig marcheeren met zwaron tred de in khald-bruin geklcede Nieuw- Zoelandsche en Afrikaanschc troepen bruine helmen of grijze hoeden met zijde omslag en de cocarde als eon bloedvlek, op 't hoofd, 't Zijn allo stevige, breedgeschouderde kerels en velen van hen zijn geen chocolade- soldaten geweest. Wij hebben den oorlog gekend daar in Zuid-A frika, den oorlog met al zijn gruwelen. Men juicht hun toe. Er svordt, wild met zak doeken gezwaaid, ook als de troepen uit Rhodesia komen. Er is geestdrift en ©r is bewustheid bij al deze voor name lieden op de dure plaatsen ach ter de vensters Zij weten wel, dat zij hier méér dun een tooneel-optocht zien, meer dan een kroningsstoet... de triomfantelijke zegetocht van do overwinnende natie. En achter die nit- Rhodesia komen in stutie-k'oclsen de sultans van Perak cn de sultans van Kedok. met hun roze en gele tul- handen om 't zwarte haar en de ver gulde sjahwls waaien in 't bries'o achter hun ruggen. Er is even een leeglo op 't olein. Dan, onder de ionen van een wreede krijgsmuziek komt 'de Indische processie, de mahc.rud- jahs en radjahs, de Lakorsen Raja.ihi rohs. O, ze waren schoon deze von) sten uit het Oosten, rechtop maar zonder fierheid, eer met melancho lieke gelatenheid zittend op hun tril lende, peerdjes^. in de tinten van, gebluschte kleuren hun-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6