to wenscben uit voor don bloei van 't studcutdaboïjè. Nu afloop begaf men zich naar de Studentensociëteit „Placet Hic Re- quiescere Musis", waar de eere-wijn werd aangeboden en waar de Utrecht- sche Orkést-vureeniging een matinée Ïof. Te halfdrie gut Cours' Lieder- wartet in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappon een uitvoering. Gisteravond was er in Tivoli con cert van <le stafmuziek van het 5e re giment infanterie. "ALGEMF.ENE VERGADERING HOL- LANDSCUE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW IN 1912. De afdecling Medemblik en Omstre ken heeft Ijesloten, in de u s. algemce- ne vergadering, in September a.s. te Leiden te houden, voor te stellen, de algemeen© vergadering voor 1912 te Medemblik te bepalen bij gunstig besluit zal tijdens deze vergadering een flinke tentoonstelling worden ge organiseerd. Een terrein van on gee ver 4 1/2 H.A. aan de zuidzijde van Medemblik is reeds toegezegd. Ook de afdec-ling Beemster doet po gingen m gelijken geest. VELDMUIZEN. Men schrijft uit Zalt-Bommel In de Tieler- en Boinmelerwaard heerscht een ware veldmuizenplaag, waardoor do te veld staande gewas sen enorm lijden. Van liet koren wordt zeer veel door het ongedierte vernield en ook de groenten en aard appelen worden aangevreten. Som mige landbouwers boren gaten in den grond, om op die wijze de muizen te vangen andere gebruiken een ver gift, (een bacterie op bouillon, ge kweekt aan de Rijksserum-inrichting te Utrecht), waardoor ©en typhus ou der deze dieren ontstaat- Het schijnt een zeer heilzaam middel te zijn. Ook tracht men van de dieren be vrijd te worden, door er eenigo in te enten en op die wijze besmetting te bewerken. BAKKERSNACHTARBEID. Het bestuur van het Nationaal Co mité tot Afschaffing van den Bakkers- nachtarbeid, bestaande uit den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond, den Frieschen Bakkersbond, den Christelijken Bond van Bakkersgezel len in Nederland, den R.-K. Bond van Bakkers enz., en Bijstand Zij Ons Doel, gevestigd te Rotterdam, dringt er in een adres aan do Tweede Ka mer op aan, om het gewijzigde wets ontwerp, regelende den Zondag- en nachtarbeid in broodbakkerijen, nog voor do groote vacantia in openbare behandeling te nomen. Mocht daarvoor geen gelegenheid moer bestaan, dan doet adressant© een dringend beroep op de Kamer, om voor de begrooting bedoeld wets ontwerp te willen doen behandelen en aan te nomen. 'N AUTO GESTOLEN. Door den burgemeester van Soest .wordt opsporing verzocht van een roode automobiel, nr. 894, die te Soes- terberg is gestolen. DE MOORD TE LIENDEN. Aangaande den vermoedelijlcen moord te Lionden, vernoemt de Tel. nog het volgende De vermoedelijke dader heet C. A. Nauris, oud 51 jaar. zwervende in een woonwagen en vader van 8 kinderen, waarvan het jongste 3 jaar is. Zater dagmorgen ontstond tusschen hem en zijn vrouw ruzie Zij stond achter in den woonwagen hij was aan het snij den van brood voor zijn paard. Even later hoorden lieden uit een anderen wagen roepen: 0 en vonden zij de vrouw builen den wogen voor de deur liggen. Haar 17-jarige dochter en een buurvrouw namen haar op en wie- schen haar af. Do man keek onderwijl niet naar zijn vrouw om. ook niet, toen de beide anderen zeiden, dat het heel org was. Wel liep hij toen naar dr. Borst te Lienden, die tor plaatse gekomen, den dood der vrouw con stateerde. De politie was spoedig ter plaatse en nam den man gevangen. De woede van het publiek was zoo groot, dat zij hem niet moeite er tegen beschermen kon. Tegen drie uur in den namiddag kwam de justitie uit Tiet. Na de gebruikelijke sectie van het lijk. verricht door dr. Borst te Lienden en dr. Ter Braak to Tiel, werd de mail 's avonds te 10 uur te Tiel in hechtenis gestold. De dood der vrouw is veroorzaakt door een diepen steek onder het schouderblad. De vermoedelijke dader blijft ontkennen. VISITATIE-WEIGERING. Zondagmiddag 12 uur passeerden 2 auto's, eigenaar II. Schmorlitz, uit Dusseldorf. het douunekantoor te Glanerbrug zonder halt te houden, toen de kommiezen daartoe bevel ga ven. Dezen waarschuwden telefonisch de politie to Enschedé, die de auto's aldaar aanhield, welke daarna door de koiumiezon, die inmiddels mot de eleclrische tram arriveerden, onder zocht werden, zonder dat daarin smokkelwaren werden ontdekt. Na liet stellen van een cautie van f GÜO, konden de reizigers, die zich aan wei gering van visitatie schuldig maakten, weder vertrekken. SCHOOL GESLOTEN. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. Dc Christelijke school op Schaars- bergen is voor den tijd van 14 dagen gesloten, wegens het heorschen van diphtheritis ouder de leerlingen. LIGHALLEN. In do Stadskweekerij te Alkmaar zijn door de goodo zorgen van „Het Witte Kruis'" twee nieuwe ligliallen voor tuberculoselijders geplaatst, één voor mannen cu één v.oor Vrouwen. Elke lighal heeft 5 bedden, -zoodat dagelijks tieii patiënten in deze lieer- lijk 'rustige omgeving in de buiten lucht kunnen worden verpleegd. DE AMSTERDAMSCHE MAKE LAARS EN DE NOTARISSEN. Gtstc'r werd door het Gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen in do zaak van den heer P. J. Benard, fa brikant aldaar, tegen den daar ter slede gevesigden noaris W. Kranen burg. Zooals men weet, had de heer Kra nenburg geweigerd een in Diemen ge legen onroerend goed met medewer king en door tusschenkoanst van dier zake speciaal deskundigen casu do makelaars J. Ph. L. Petri J. C. Schogt Jr. in het verkooplo kaal Frascati publiek te doen veile'n. Hij had deze weigering gegrond op de circulaire der Kamer van Toezicht op de Notarissen en Candidaat-Nota- ris9en te Amsterdam, waa'rbij de no tarissen werden bedreigd met toe passing van art. 50 der Wet op het Notarisambt, zoo zij te Amsterdam elders gelegen omberende goederen in veiling brengen door tusschen- komst van makelaars. In ko'rt geding had de president der Rechtbank den notaris in het ge lijk gesteld. Het verweer va'n den no taris, dat de circulaire voor hem een gegronde reden was om zijn dienst te weigeren, kwam den president af doende en onwederlegbaar voor. Re den waarom aan den heer Benard zïjh vordering, dat de notaris zal worden veroordeeld hem zijn dienst als notaris te verieenen, werd ont- Het Hof bevestigde dit vonnis. R.-K. OPENBARE ONDER WIJZERS. In de Zondag te Alkmaar gehouden vergadering van den R.-K. Openbaren Onderwijzersbond, in het bisdom Haarlem, werd tot lid van het hoofd bestuur hei-kozen de heer G. Bulten, te Hillegom, die eveneens benoemd werd tot redacteur van bet bonds orgaan. Op voorstel van do afdeeling Amsterdam werd besloten, oen onder zoek in te stellen naar de werking der Leerplichtwet. KERSEN. Men meldt uit do Betuwe s In geen jaren werden in de Betuwe zooveel kersen verhandeld als in de afgeloopen week. De drukte en bedrij vigheid waren enorm. CHOLERA. Te Tschengelkemi, oun den Bospo rus, is een geval van cholera gecon stateerd. Aan boord van het landverhuizers- schip Oceana", komende von New- York, to Triëst, is een vrouw aan cholera overleden. Het schip is onder observatie gesteld. CONGRES DANSLEERAREN. Het tweede internationale congres, uitgeschreven door den bond van ver- ©onigingen va'n dansleeraren in ver schillende landen, opgericht te Ber lijn, zal van 16 tot 20 Juli te Weenen plaats hebben. Voor Ncde'rland zijn als gedelegeer den voor dit congres gekoze'n, de hoe ren S. Martin, Haarlem, en James Meijer fils te Arnhem. Genoemde hee- ren zullen het Nederlandsch Danson- derwijzexsgenootscliap vertegenwoor digen met de'n lieer II. Koopman, te 's-G'ravenhage, die als bestuurslid van den bond het congres zal bijwo nen. Het congres zal door hot bestuur der stad Weenen officieel worden ont vangen. ONGELUKKEN. Op een in de Houthaven te Amster dam liggend stoomschip is een boot werker door een vallend laadblok ge dood. VERBORGEN SCHATTEN Zijn reeds vroeger in het dorpje Etersheim, bij Hoorn, opgravingon gedaan naar verborgen schatten, de zer dagen is daar iemand uit Duitscliland gekomen met kaarten, die aangeven, dat het prachtige land goed, de „Smidswerve" genaamd, van Dirk Smit, zich bevonden heeft bij de kerk, welke buitendijks in zee heeft gestaan en in den Spaansclien tijd schijnt plat geschoten te zijn gewor den. Later heeft de zee dit gedeelte dorp verzwolgen. Naar wij vernemen, zal nu binnenkort een stoomzuiger uit Bremen aankomen, ten einde te onderzoeken, of er soms nog liier en daar schatten verborgen liggen, zoo meldt het „Hbld.". REMONTE-DEPÓT. Op 1 Juli zal het 25-jarig bestaan van het Remonte-depót to Mil li gen feestelijk herdacht worden. 5Jit de Arbeiderswereld DE ZEELIEDENSTAKING. Te Amsterdam. In ons vorig nummer hebben we reeds gemeld, dat de scheeps- en bootwerke'rsvereenigi ng „Recht en Plicht" de staking voor de bootwer kers geproclameerd heeft. De bootwerkers gaven gevolg aan den oproep van het bestuur én legden op booten van verschillende maat schappijen vrij algemeen den arbeid neer. Niet alleen losse bootwerkers, maar ook zij die boekjes van de Ver- eeniging van Werkgevers op Scheep vaartgebied hebben e'n daarmee de voorkeur genieten, en de contract-ar beiders die in vasten dienst zijn, be boeren tot de stakers. De laatsten na men geen opzeggingstermijn in acht en viskeeren daardoor het verlies van hun staangeld. De directies de'r maatschappijen hebben ten kantore der Maatschappij „Nederland" vergaderd, ter bespre king van ddn toestand. Aan de contractarbeiders, die ge staakt hebben, en dit is de groot© meerderheid, is door do directie per expresse bestelling de volgende ken nisgeving gezonden: „Aangezien gij heden (Maandag)- morgen in gebreke zijt gebleven uw plicht ingevolge art. 1 van onze ar- be.dovereenkomst te vervullen, dee- len wij ii hierbij mede. dat indien gij u Woensdag 28 Juli a.s. des voo'rmid- dags te 7 ure niet voor de u op te dragen werkzaamheden beschikbaar stelt, wij gebruik zullen moeten ma ken van het recht, dat de Wet op dc Arbeidsovereenkomst ons geeft, om u uit onzen dienst te ontsla an. Wij vestigen tevens uwe aandacht op hot feit, dat daarmede uw staan geld verbeurd zal zijn cn uw plaats door een ander zal worden ingono- Het moet volgens het Hbld. in het voornemen van de direct es der stoomvaartmaatschappijen liggen om indien niet zeeT spoedig een oplos sing van het conflict verkregen wordt een algemeene uitsluiting te pro- clameeren, In werkgeversk ringen wint de nieening veld, dat het thans een strijd om de macht wordt en dat alleen een lock-out aan den toestand van thans een einde maken kan. De Hol!. Stoomboot-Maatschappij verzoekt aan 't Hbld. niede te doelen, dat haar bedrijf met de minste stag natie ondervindt en dat haar schepen op den gewonen tijd gelost en gela den worden en vertrekken. De Hbld.-correspondent te Olden- zaal meldt: Dagelijks komen hier uit Duitsch- land tal van personen, meest Duit- schers, door, die zich hebben laten aanmonsteren voor onze zeevaart. Zoo passeerden Zondagavond mot den D.trefn het station Oldenzaal niet minder dan 32 aangewo'rven zeelui, allen met bestemming voor Rotler- België. Uit Brussel wordt geseind: De „Der- nière Heure" ontvangt een telegram uit Antwerpen, meldend, dat de zwar te stokers van de Congolecsche mail booten hebben gestaakt.. Zij eischen loonsverhooging. Het Engelsch© consulaat Wierf Za terdag, tegen zijn gewoonte, equipa ges voori Eiigelsche schepen. Engeland. Uit Gent: De zeeliedenstakiing in Engeland begint haar invloed to doen gevoelen. De regelmatige aan komst van de booteh van Huil en Gooi© is geheel gestaakt. De Belgi sche boot „Clara" en de Hollandse he boot „Phaedo" slaagden er in een equipage aan te werven en de haven te ve'rilaten, evenzoo een der booten, die regelmatig op Goole valren. De stakende Engelsohe zeelieden hebben den Koning ter gelegenlidkl van de kroning een telegram van gelulcwenschihg gezonden. De algemeen© secretaris van den Zeeliedeabond te Soutli-Shdelds heeft daarop het volgende telegram ont vangen van den secretaris des ko- nings: „De Ko'ning draagt mij op u en degenen die met u mij geluk heb ben gewenscht, te bedanken voor dc loyale gevoelens, waarvan gij blijk geeft in uw telegram." Letteren en Kunst Naar wii vernemen zijn de heer en mevrouw Erfmann voor het komende seizoen verbonden aan hot gezelschap van Louis Bouwmeester, dat von Sep tember af geregeld den Hollandsclien Schouwburg- zal bespelen. (Tel.) JEANNE SPREE—MöNCH. De Tel. schrijft: De treurige tijding, dat deze talent volle actrice, de echtgenoot© van den heer Marius Spree, is overleden, komt niet onveriwacht. MeVr. Spree was sinds geruimen tijd lijdende. Lang beeft zij tegen haar ziekte gestreden en meermalen heeft de dappere Vrouw met de be wonderenswaardige geestkracht, die haar eigen was, haar kranke lichaam naar den schouwbu'rg in de Fransche laan gesleept en gespeeld, gespoeld, totdat haar strijd op het tooneel, tus schen het zwakke lichaam en de ster ke ziel, grooter driama werd dan het drama, waarin zij optrad. De trouwe vrienden va'n het gezel schap bewonderden haar oprecht en hebben nooit een gelegenheid laten voorbijgaan haar dit ondubbelzinnig te too'nen. Hare eere-avonden waren feestavonden en de weinige malen, dat ze in de laatste ja'ren optrad, ga ven aanleiding tot een manifestatie \an roerende geestdrift. Zij werd niet alleen bewonderd men hield van haar. In de veelal hevig-driamatisclie scènes, die een specialiteit zijn van de Fransche!aan, trof zij door haar waar en oprecht spel, haar eenvoud en soberheid. Mevr. Spree had een mooie stem, een uitstekend tooneelfi- guur en zóóveel zeggingskracht, dat haar woorden 'regelrecht bet hart den toehoorder wisten te treffen. In tal va'n rollen schitterde zij. Zij een levendige Madame Sans-Gêne, een door het noodlot geslagen Maria Stua'rt, een wreede Catherine de Mo- dicis en een opofferende, boven alles liefhebbende keizerin Joséphine. Doch vooral blijven in mijn herinnering bewaard hoar Badeloch in de „Gijs- brechl" en haar „Judith" ,in welke rollen zij ontroerde door de innigheid van haar spel, de reinheid van haat gevoelen. „OE SAMENLEVING". De uitgave van het weekblad „De Samenleving wordt, blijkens een me- dedeeling in het heden verschenen nummer, voorloopig gestaakt. Het eerste nummer verscheen 2 Juli 1910; het blad heeft dus nu juist zijn eer sten jaargang voltooid. Verdere plannen, zeggen do uitge vers, zullen den geabonneerden tijdig worden medegedeeld. Er schijnt dus nog kans te bestaan op liet behoud van dit weekblad. Gemengd Nieuws ONTEVREDENHEID. Te Evesham heeft ontevredenheid over het programma der kronings feesten tot ongeregeidlieden geleid. Toen op liet Raadhuis een geoostu- rneerd bal werd gegeven, schoolde de armere bevolking voor het raadhuis samen, wiérp er de ruiten in en ver brandde de versieringen. De politie was onmachtig en ook de brandweer trachtte te vergeefs met waterstralen dc oproerige menigte uiteen te drij ven. Eerst iaat in den nacht, toen van Worcester polilieliulp was geko men, slaagde men er m de orde te herstellen. KONING ALFONS VAN SPANJE is weder naar Bordeaux vertrokken om zich daar te doen behandelen door professor Moure, dien hij reeds vaak voor zijn neus- en oorkwaal ge consulteerd heeft HET ONGELUK BIJ MECHEI.EN. Vrijdag 1.1. werd gemeld, dat een schuit bij Mechelen was omgeslagen, waarbij eenigo lieden waren omgeko men. Het blijkt dat liet ongeluk voorviel bij Hanswijck Vaart, waar eon brug wo'rdt hersteld en nu tijdelijk een overzctvec'r in dienst gesteld is. Vele scholieren en werklieden haast ten zich op de boot, om zoo spoedig mogelijk weg te komen, wijl het juist legende dat het goot. De veerman waarschuwde de men- 8chen niet alleen aan eene zijde te gaan .waarop te veel lieden weer naar de andere zijde gingen, de boot dientengevolge omsloeg en allen te water geraakten. De drenkelingen konden eihter al len, met uitzondering van twee-, een jongen van 15 e'n een meisje van 14 jaar, die levenloos wérden opgehaald, gered worden. ZWAAR GESTRAFT. Het liof dor gezworenen te Oppelu heeft oen schoenmaker August Krom- nik, die een 13-jarig meisje op den weg tusschen Walzen en Rodelend 10 pfennig met geweld had afgenomen, wegens roof tot vijf jaren tuchthuis straf veroordeeld. GROOTE BRAND. Het plaatsje Waidmannsdorf bij Klagenfurt iu K'raLn staat in brand. Do bewoners hebben al hun have en goed verloren. Aan blusschen valt wegens gebrek aaln water niet te den ken. Rechtszaken ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. De Haaesche rechtbank heeft den hoor A. J. de Haas, te Zoeterwoud© ontslagen van rechtsvervolging, ter zako van de hem ten laste gelegde on bevoegde uitoefening van de genees kunst. en zulks op grond, dat. niet was ten laste gelegd, dat bek!, de geneeskunst had uitgeoefend als beroep, zoodat no oh art. 436 Strafwet boek, noch ook het betrekkelijk arti kel van de geneeskundige wet toepas selijk was. De kantonrechter te Leiden had den bekl. veroordeeld tot twintig geldboe ten van 15 of twintig maal 10 dagen hechtenis. Koloniën KüLLER IN INDIë. Kort voor zijn vertrek naar Penang ontving de heer Kiiller van den sul tan van Serdang een gouden ketting en van den sultan van Dell een stok met ivoren knop. Van laatstgenoem den sultah kreeg Küller daarenboven nog een brief, waarin vol bewonde ring gerept wordt oveür zijn schitteren de prestaties hier in. Medan, meldt de Sum. Post". GROOTE BRAND. De theefabriek Tambï op de helling der Sindoro is totaal afgebrand. De brand word veroorzaakt door een on geluk met een machine, vernam de „Deli Cour.". Pers-Overzicht DE REGEERINGSVERKLAR1NG. De Nederlandér keurt de Regeo- iringsverklariiig ten aanzien va'n de behandeling der Militiewei goed en zegt naar aanleiding daarvan: „Het Kabinet toch trad op met drie hoofdpunten op zijd program: het ta rief, de ouderdomsvoorziening en de militaire quaestie. Al noemen wij dit het laatste, in urgentie staat vooraan. Het Kabinet is opgetreden naar aanleiding va'n een crisis aan Oorlog, en met de uitgesproken be doeling om de militaire quaestie op te lossen. Niet slechts aan het land, maar reeds aan eigen eér is het Ka binet dus verplicht n-.et te dralen. Niemand kaïi zich daarover beklagen, ook niet de kiezers of de leden van de Kamer. Men wist van te voren, welke richting de Regeeiang uit wil de, vooral en hierop valle alle na druk - nadat reeds in de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk VIII de Staatsbegrooting voor 1909, de luatste voor de verkiezingen, dezelf de denkbeelden waren neergelegd als nu in het Militie-ontwerp zijn te vin den. Do Regeerihg bleef dus in de toen door haar aangegeven lijn, en de partijen, die In 1909 het Kabinet Welpen handhaven, wisten dus, dat zij daarmede ijverden voor oen oplos sing van het militaire vraagstuk in den geest als nu wérd voorgesteld. Over do details kan men twisten, natuurlijk. Maar de hoofdzaken be- hooren voor dc partijen van rechts vast te staan, omdat men op die hoofdzaken in 1909 het Kabinet wénschte gehandhaafd te zien." Sport en Wedstrijden VLIEGEN. DE AVIATEÜR VAN MEEL. Men meldt ons uit Grave De aviate ut Van Meel heeft beslo ten om bii gunstige weersgesteldheid Donderdag en Vrijdag vliegder :on- straties op de Millsche heide te hou den. Hij is zelfs voornemens met een Millsche passagier op te stijgen. De opstijgingen zullen plaats hebben tus schen 5 en 8 uur 's middags. Den 30sten Juni '.Vrijdag) zal hij naar Soosterberg vliegen. CONTENET, De avloteur Contenet heeft van ver dere deelneming aan de Europeesche rondvlucht afgezien. BAGUE. Men herinnert zich de verdwijning van den vlieger Bague, die waar schijnlijk in do Middeliandsohe Zee is verdronken. Nu wordt uit Monlpel- lier bericht, wat de N. R. Ct. onder alle voorbehoud vermeldt, dat een douane-beambte een fleech zou gevon den hebben, waa'rin een naar men be weert van Bague afkomstig briefje, met de volgende woorden: Mijn dood is te wijten aan het in brand raken van den carburator. (Ge- teekend) luitenant Bague. Men zal naar de echtheid van dit document een onderzoek instellen. „EEN ALARMKREET". Onder dezen titel niaakt de „Ma- tin" een brief openbaar van Eduard Surcouf, man van gezag op lucht vaartgebied. Wij geven den inhoud er van bier in 't kort weer. Hoe langer hoe meer luchtrennen, begint E. Surcouf te zeggen, hoe lan ger hoe meer ingeschreven vliegers, vliegers, die hun brevet halen, hoe langer hoe grooter de afstanden, die worden afgelegd. Het is een algeinee- ne aanval tegen den hemel. En is dat alles mooi Is het nuttig Wij bele- vori gedurende ©enige maanden den roman van de luchtvaart. Die windt, het publiek op en overprikkelt zijn verbeelding. Maar men moet den moed hebben o, ik heb dien moed, voegt Surcouf er bij om het zelfs tegen de menigte te zeggen het is een roman. J i werkelijkheid is, dat de vliegsport in Frankrijk niet meer vooruitgaat. Laten wij uit de wolken weer op aarde dalen. Wat zien wij er Een hoop lijken, die altijd door aangroeit. De vliegers mogen den dood ver achten, wij, die op aarde blijven, bui ten gevaar, mogen aan een dergelijke doodsverachting niet meedoen. Wij hebben bovenal niet het recht, den voortgang van de vliegsport in deze richting aan te moedigen en do vlie gers naar het martelaarschap te drij- Zeker, <lo vooruitgang van de vlieg sport zal evenmin ais die van den godsdienst gaan zonder offers. Maar laten wij nic-t do noodzakelijke offers verwarren niet nuttelooze verspilling m menschenlevens. Er is geen enkel land, dat het recht hoeft, zijn helden voor niets te ver kwisten. Het heldentijdperk in de luchtvaart, de tijd, dat Blériot het Kanaal over stak, dappere mannen de vliegweek vau Reims inrichtten en de Matin" do Fransche Oostelijke rondvlucht dorst te organiseeren, die (zegt de heer Surcouf er bij) de oorzaak is van de populariteit der vliegsport in Frankrijk, en die haar in liet Fran sche leger in een paar dagen tijds tien jaar vooruit heeft gebracht, die tijd is voorbij. Toen had iedere po ging een doel, een beteekenis. Men moest tot eiken prijs vooruit. Tegen woordig hebben wij meer dan 500 Fransche vliegers, burgerlijke en mi litaire iedereen gelooft in het vlieg tuig, er zeer ver, zeer hoog en zeer snel mee te gaan. Het pleit van de vliegsport is gewonnen indien men haar tenminste niet in discrediet brengt. De vliegsport heeft zich ver breid, maar, zegt de lieer Surcouf, ik herhaal hetzij is er niet op vooruit gegaan. llij stelt dan verder voor, het aan tal vliegwedstrijden te verminderen de leiding daarvan in handen te geven van de twee groote lichamen, die zich iu Frankrijk met de lucht vaart bezigtiouden, de Fransche Luchtvaartclub en de Fransche Auto mobiel Club. De tijd, dat iedereen op zijn eigen houtje den strijd met de lucht aanbond, moet voorbij zijn en moet voortaan in dien strijd een ze kere taktiek gevolgd worden, een lei ding, waaraan wij ons allen hebben te onderwerpen. Eén groote vliegwedstrijd per jaar ls voldoende, die zal dan kunnen die nen als toets voor de gemaakte vorde ringen een wedstrijd zooals die om den Gordon-Bennett beker bijvoor beeld. over een speciaal voor dat doel ingericht terrein, zonder hindernis sen of verrassingen. De lieer Surcouf geeft dan verder nog oenige beschouwingen over de wijze, waarop volgens hem dergelijke wedstrijden zouden moeten worden ingericht en aan het slot van zijn brief zegt hij, er is voor het vliegtuig een toekomst weggelegd als wapenen als tak van nijverheid. Maar wan neer wij voortgaan op den ingeslagen weg. zal die toekomst niet anders dan een avontuur zijn. Eu de vliegsport verdient een he tere toekomst- Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Diepen veen ds. J. A. Wensmck, te Apel doorn. Bedankt voor het beroep te Hasselt (Ov.) ds. G. H. Boekenkamp, te Delft Beroejien te Krommeniedijk de heer H. J. Witkop Jr., candidaat te Winschoten. Aangenomen tiet beroep te Jisp (N.-H.) de lieer J. Nijenhuis Ockhuij- sen, candidaat te Winschoten. Bedankt voor het beroep te Hooge- veen ds. Jongebreur. to tecnendaaL ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor t eerste natuurkundig examen mej. M. Ba ning en de heer I- M. ter Ilorst. Delft. Technische Hoogoschool. Ge slaagd voor prop examen de hoeren: werktuigkunde K. A. M. Tielenius Kruythoff; elektrotechniek J. Wijs man; werktuigbouwkunde P. Bosf.Az., J. H. de Jongh, J. II. V> .ltson e.n J. L. M. Wijers; elektrotechniek P. H. caii L:s; scheikunde K. Broek maan, Tli. E. R. G. Arnold; voor het ingenieurs-examen ais scheepsbouw kundig ingenieur de hoeren J. Blok land Visser, L. F. G. Bossclia'rt, J. G. Vierhout; voor het candidaatsexamcn werktuigkundig ingenieur de hoeren M. P. L. G. Hansen, T. Knape, H. U. Scheurhoits Tichelaar, A C. Sloten maker, J. J. Borren, L. M. A. van Loon, A. A. Bienfait, F. J. M. Gos lings, J. Kortlandt. A. J. Loekemeyer, B. G. Meyer, W. M. Roessingh van Iterson, J. W. Ruskamp, M. J. Vér hulst, A. J. P. Welling en J. G. F. Wendmk; voor het cand.daatsexa- i electro-technisch ingenieur de heeren N. H. Verdam. A. Gro. nevelt, W. C. K. van Rijn, L. van Romunde, W. van SKngelahdt, A. Booden, met lof, J. C N. Graafland, G. T. Hei- ltens, II. Iluysman, W. I. J. R. G. Is- bruecker, D. C. van Scliaik, J. M. Steffelaar en W. I. H. G. J. A. van Swaag. VRIJE UNIVERSITEIT. Amsterdam. Gepromoveerd tot doc tor in de H. Godgeleerdheid de héér Jan de Jong, geb. Rotterdam op proefschrift: „de voorbereiding en constitueering van het kerkverband der Nede rlandsche Gereformeerde Kerken in de 16e eeuw"; en tot doctor ih de Rechten de heer E. J. Th. A. Th. van der Hoop, geb. 's-G'ravenha- ge, op proefschrift: De orden van erf opvolging tot den troon in Nederland Stoomvaartberichten STOOMV.-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Kediri, uitreis, vertrok 26 Juni van Perim. Het st, Koning Willem I, uitreis, arriveerde 25 Junfi te Southampton. Het st. Madura, uitreis, is 24 Junli Kaap Se rat gepasseerd. Het st. Nias, thuisreis, vertrok 25 Ju'ni van Djeddah. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Rindjani, thuisreis, is 25 Juni Carvoeiro gepasseerd. Het st, Mènado arriveerde 25 Juni van Batavia te Rotterdam. Hot st. Ophir, thuisreis, vertrok 24 Juni van Padang. Het st. Ophir, thuisreis, vertrok 24 Het st. Sindcfro, uitreis, vertrok 25 Juni van Perim. Het st. Walcheren, uitreis, is 25 Juni Dover gepasseerd. Het st. Wilis, uitreis, vertrok 25 Juni va'n Tanger. KON. HOLL. LLOYD. Het St. Rijnland, uitreis, vertrok 25 Juni van Duinkerken. KON. NEDERL. STOOMBOOTMIJ. Het st. Pomona, arriveerde 26 Juni i'n Koningsbergen te Amsterdam. Het st. Apollo arriveerde 20 Juni van Stettin te Amsterdam. Het st. Hebe vertrok 25 Juni van Savona naar Livorno. Het st. Tris arriveerde 26 Juni van Amsterdam te Cuxhaven. Het st. Juno vertrok 24 Juni van Malaga naar Rotterdam. Het st. Minerva arriveerde 25 Juni van Piraeus te Salonica. Het st. Pluto arriveerde 25 Juni v. Tarragona te Valencia. Het st. Saturnus arriveerde 25 Ju ni van Malta te Collo. Het st. Vesta vertrok 24 Juni van Algeciras naari Rotterdam. Het st. Vulcan us vertrok 24 Juni van Amsterdam naar St. Ubes. Het st. Zeus vertrok 25 Juni van Gibraltar naar Genua. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo. H. J. Schreurs Jz., wak ker, te Enschedé. Rechter-commisso- ris mr. C. W. Star Busmann curator x. A. ter Weele. Breda W. A. Oerlemans, winke lier en kleermaker, te Steenbergen. Reehter-commissaris mr. H. E. van IJsendijk curator mr. M. H. Hartog. 's-Gravenhage. B. Bareuds, rei ziger, aldaar. Rechter-commissaris mr. F. Beudeker curator mr. J. vaq Wely. A. E. van Voorthuisen, huisschil der, aldaar. Realiter-commissaris jhr. mr. P. L. vau Meeuwen curator mr. E. Belinfante. H. Gerritsen, koopman, te Scho ven ingen. Rechter-commissaris mr. P. Polvlietcurator mr. A. O. H. Teilegen. M. de Grauw, hotelhouder, te Zwanimerdam cn te Leiden. Rechter commissaris mr. J. van Gelein Vi- tringa curator mr. P. J. M. Aal- berse. Geëindigd P Graumans, van beroep vracht rijder, voorheen te Leur, thans te Woensel (bij Eindhoven). O. Fermont, wagenmaker te Axel J. B. van Berkel, te Tilburg. Ongeheven Cb. van den Berg, te Schevenlnren. Vernietigd S. Coclho, te 's-Gravcnhago.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7