NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2 e Jaargang. No. S597 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 JTTLI '°11 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 J/jfj- Advertenfiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1-65 (g- dT p J?) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Gelllusfreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem" 1 I '.OXH Redactie Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post „0.45 v Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne \i. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 4 JULL Orgelbespeling In de Groote Kerk, 1—2 uur. Stadsnieuws ONZE KWARTJES-ADVER- TENTIëN. In liet tweede kwartaal van 1911 Werden in onze courant, geplaatst elf duizend en zeven en dertig kwarties- advertentiën van Vraag en Aanbod. Daaraan iets toevoegen zou zijn den indruk verzwakken. STAMKAPITAAL LIGHALFONDS. Voor de vorming van bovenstaand Joel hebben de kleintjes der 1-cents Vereeniging „Door Kleintjes Groot'' te Bloemendival e,o. in de maand Mei 11. wederom 8392 en een halve cent bijeengebracht, en in de kas van het lighalfonds gestort. Wij allen mogen wel dankbaar zijn voor hun liefde werk, dat nuttig is voor iedereen, Ook werd nog in dank ontvangen van bet ITaarlemsch Onderling Onder steuningsfonds „Algemeenc Belang" voor dit jaar weder een gift van 5. VERKIEZINGSCOURANT. liet Weekblad „De Volksstem", van de S. D. A. P. afd. Haarlom verscheen iheden als verkiezingsnummer. Heit zal in duizendtallen in Haarlem ver spreid warden. Het blad bevat benevens eenige ar tikelen over de verkiezingen, een op roep tot bezoek aan do vergadering op Maandag a.s., waar de heeren Duys van Zaandam en Nagtzaam van hier, het woord zullen voeren. G e v. Voorwerpen. Terug to bekomen bij: 11. van Zutpben, Clerqstraat 115, een notitieboekje. A. Broekman, Oranjestraat 1G9. een duimstok. G. de Vl ies, K. Bcgijnestraat 21, een ïozenkrans. M. Boer, llarinenjansweg 15 rood, een kiuderportcmonnaie. A. Uithof, KI. Houtstraat 51, een zilveren broche. N. dc iVlunnik, Ruvehaverstraat 23, een rozenkrans. Het bureau van politio, een huis sleutel. W. van den Berg, Gr. Heiligland 81, 2 dubbeltjes. J. J. Sanders. Potgieterstraat 22, een dames gouden ringetje. St. Elisabeths Gasthuisportier, een paar kousen. A. Glandie, L. Wijngaardstraat 30, een broche. M. van Amerongcn. L. Margaretha- struat, een portefeuille. G. llnge, Pieter Kiesstrant 5-1, een parupluie. J. Roemers, KI. Houtstraat 15, een kaart van de Gem. Arbeidsbeurs ter name N. Heermans. N. vau der Aar, Voortingstraat 15, een K. K. ragenboek. J. Meijer. W ouwermanstraat 14, een armband. J. Vermeer, Lange Poellaan 18 E ld. een hond. N. Elenbaas, Donkore Spaanie 22 een rozenkrans in étui. J. van Zon. Grebberstraat 14. een double halsketting. A. Bussemnuher, Zuiderstraat 22, een sciutjI boekje. D. Moov, Gasthuisstraat 12, een halskettinkje. D. KoUuard, Dfr-Clercqstraat 159, een zilveren broche. Het bureau van politie een dames- taschje met portemunnoie met /Ü.22, een zakdoek en een sleuleL DE DE GENESTET-BANK. *t Besiuur van de afil. Haarlem van 't A. N. V. schr ft ons: Lenige vereerders van den dichter De Genestei hebben uit ingenomen heid niet het plun, voor hem een bank te slichten, ons hel nog ontbrekende geld als een waarborgfonds toege zegd, zoodat wij zoo gelukkig zijn up den óOsien verjaardag van "s dichters overlijden te kunnen zeggen: „Het geld is aanwezig, de bank zal spoedig volgen." Toch bluft bet bestuur van de llaar- ïemsche afdceling van hot A. N. V., (penningmeester Mr. II. Ph. 't Hooft, Grooto Houtstraat 164), van mooning. Teraardebestelling dr. H. M. B. ter Haar Romeny. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van dr. H. M. B. ter Haar Romeny, in leven conrector van het gymnasium vindt Dinsdagmor gen te halftvvaall plaats op de oude begraafplaats te Schoten. Gymnasium. Geslaagd voor het eindesamen v. h. Gymnasium, le groep B. Engelbert van Bevervoorde. Angelina W. Brandsma. F. Davidson, H. Pelten- burg, Ebelina Thiel. Met twee candidaten wordt het exa men voortgezet. (Zie verder Stadsnieuws onder laat »te berichten). Dit de Omstreken SCHOTEN. Dinsdagavond spreekt Mr. J. H. Thiel, uit Haarlem, in het Café Van Dijk voor de Jonge Vrijzinnige Propa- ganda-Club „Schoten". SANTPOORT. Zaterdag ontstond er brand 'n een hooischelf van den heer Kors, aan den Velserwcg. De brand was ont staan door het spelen van kinderen met lucifers. De eigenaar kon nog bij tijds door spoedig en krachtig optre den grooter scliade voorkomen. HAARLEMMERMEER. Vereeniging van Geitenfokkers. Te Hoofddorp is na een gehouden vergadering onder leiding van den heer Sterk, voorzitter van den Bond van Gei ten fok kers in Noord-Holland, een afdeeling van genoemden bond opgericht, waartoe aanvankelijk 21 personen als lid toetraden. Een voor- loopig bestuur werd gekozen, bestaan de uit de heeren H. de Vr;es, H. Koenen en B. v. d. Moren, die de eerste werkzaamheden op zich heb ben genomen. Concours-Hippique. De landbouwer T. Hanedoes, al hier, verwierf op het gehouden Con cours Hippique te Winschoten, in het nummer van „Ingespannen tuig- paarden, toebehoorande aan landbou wers", den vierden prijs. Zijn verdiende loon. Een zwerver, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en zich gisteren op het erf van den landbou wer Hoogschagon, aan den Ringdijk, nabij de Leimuidsche brug, zeer bru taal aanstelde, werd op last van den I landbouwer door een arbeider van het erf verwijderd. Dit ging niet zoo zachtzinnig, zoodat de man viel en daarna niet meer kon opstaan. Per wagen werd hij naar Hoofd dorp vervoerd en aldaar door len ge neesheer onderzocht, die evenwel geen beenbreuk kon constateero.n. Vermoe delijk heeft de man zich bij het val len eenigszins inwendig bezeerd. Voorloopig is hij in het volksloge ment van Van Vugt ondergebracht. Deze week zullen in en om Haarlem mermeer zelfs twee monsteringen ge- houden worden tot aankoop van jon- ge paarden voor DuitschlaruL In de afdeeling Zuid-Schalkwijk de zer gemeente is de veeziekte, mond en klauwzeer, zoo goed als geweken met inbegrip der Ilaarlemsche :s het vee van meer dan GO veehouders aan getast geweestslechts een enkele bleef vrij meerdere sterfgevallen kwamen voor. ZANDVOORT. Door de eiectriscue tram, die om 6.37 van Zauuvoort naar Haarlem vertroK, ls gisteren bij uen overweg Bentveld de uuiuinolnel van den heer Wainsink, aimer, aangereuen. Door dat er een train van naaxiem pas seerde, vvus de chauffeur m ie mee lang, dat de baan vrij was, doch op heueilde oogenülik kwam een tram uil Haarlem eui greep de auto. De in zittenden kwamen met den schrik vrij, doch de auto was zoodanig be- sciiadigd, dat zij op de plaats les on- heils moest achterulijven. Met een extra trein kwamen giste ren alhier aan de leden en geëm ployeerden der Twentsche Bank. Op het Stationsplein werden zij opge wacht door een muziokkorps, dat hen in optocht naar het hotel Groot Bad- groote menigte nieuwsgierigen, naar net slation gebracht, waar de exlrd- trein gereed stond, om hen naar Am sterdam te vervoeren. dat een g< eUnkteeken als dit liefst huis bracht, alwnar gedineerd werd. door heel een volk moei worden bij- i Des avonds om lü uur was er een eengcbracht en het zal ons ten hoog- groot vuurwerk op het strand, dat sto aangenaam zijn, als men ons zijn door een kolossale menigte werd ba- gift on blijft zooden, en liefst voor de wonderd. Vooral het slotnummer, het plaatsing van de bank, omstreeks 1 gebouw der Twentsche Bank, was Aig., zoodat het waarborgfonds niet prachtig. Daarna werd het gezel- De hooft te worden aangetast (schap, weer voorafgegaan door een muziekkorps en omstuwd door een Dinsdag 4 Juli hoogwaterstand 8.42 v.rn., 9.11 n.m. HEEMSTEDE. Door den gemeente-veldwachter Pronk is naar het Huis van Bewaring te Haarlem overgebracht G. M., ver dacht van diefstal en verduistering. Militie. Bij de finale sluiting op 1 Juli van het inschrijvingsregister der Militie, lichting 1912, bedroeg liet "aantal inge schrevenen 66. IJMU1DEN. Bij Koninklijk besluit is aan P. D. Whitlau, met ingang von 1 JuJi, op zijn verzoek eervol ontslag lörleend als opzichter-eloctricien bij de Kijks- electriciteitswerken te IJmuiden. VELSEN. j In de Zaterdagavond te Velsen ge houden gecombineerde vergadering van het bestuur en de technische com missie van den onlangs opgeriohten Turnbond, werd de laatste als zooda nig geïnstalleerd. Vervolgens werden de heeren J. Hop en H. B. Dreier, bei den uit Haarlem, respectievelijk ais voorzitter en secretaris der tecliuische commissie verkozen. Er weid besloten den eerston geza- menlijken turnavond voor dames te houden op Zondag 16 Juli, te Haar lem, terwijl die avond voor de heeren weid vastgesteld op Vrijdag 21 Juli te Beverwijk. IJMUIDEN. Muziekconcours. Zondag is alhier het tweede gedeel te van het 24e concours van den Prov. Bond van Harmonie- en Fan faregezelschappen in Noord-Holland gehouden met de afdeeling Harmo nie. Wegens een sterfgeval was de Harmonie te Wieringen niet opgeko men. Te twaailf uur had de offlcleelo ope- niing plaats met een hartelijke toe spraak van den voorzitter van den bond, den heer S. C. L. Royge'rsberg. Onmiddellijk ïia de opening nam de marschwedstrijd een aanvang, waaraan is deelgenomen door zeven verenigingen. De uitslag was: Eerste prijs: Apollo, Hoorn, met 52 punten. Tweede prijs bij loting Con cordia IJmuiden, met 51 punten. Der de prijs na loting Ons Genoegen, Wor merveer met 51 p uitten. Aan dc Har monie van Zandvoort werd met 49 punten een eervolle vermelding met diploma toegekend. Prijzen bij dezen wedstrijd waren weder verguld zilveren eerste, zilve ren iweede en bronzen medailles der de prijzen. In de derde afdeeling kampten 3 vereemgingen. De uitslag was: Eerste prijs A met 56 1.2 punt Kunst na Arbe.d, Hoorn; Eerste prijs B met 53 punten Duinklank van Velseroord en eerste prijs C, Sempre Crescendo van L.mmen. In de tweede afdeeling werd deel genomen door 2 korpsen. De uitslag was: Eerste prijs A met bijzonderen lof van de jury, Zaandams Muziekkorps te Zaandam met 73 punten. Eerste prijs b Zandvoorts Harmonie te Zandvoort met 6S 1/2 punt. Van de eerste afdeeling was de uitslag: Eerste prijs met 70 1/2 punt. Ons Genoegen te Wormerveer, Tweede prijs met 64 punten, Concordia te IJ muiden eh derde prijs met 57 punten Apollo van Hoorn. Aan den daarop gevolgden wed strijd om den eereprijs zilveren lauwertak werd deelgenomen door 3 corpsen met het hoogste aantal punten in iedere afdeeling. behaald door Ons Genoegen in de eerste, Zaandams Muziekkorps in de tweede en Kunst na Arbeid in de derde af deeling. De uitslag was: Eereprijs toegekend aan Ons Ge noegen te Wo'rmerveer met 63 punten Zaandam behaalde 55 punten, Hoom 40 punten. Iets nieuws aan dit concours ver bonden was een daaropvolgende kwartetwedstrijd, samengesteld uit deelnemende vereenigngen, waaraan werd deelgenomen door 8 kwartetten nl. 6 Harmonie- en 2 Fanfarekwartet ten. Voor dezen kwartetwedstrijd waren vier medailles beschikbaar. De uitslag was: Eerste prijs Concordia, IJmuiden met 68 punten. Tweede prijs Stedelijk Muziekkorps Purmorend met 60 punten. Derde pr. Concordia, IJmuiden, met 58 punten. Vierde pfijs xpet 57 punten Siedelijk Muziekkorps te Purmerend. Ook dit gedeelte van deu wedstrijd kan zeer goed geslaagd genoemd wor den. Het weder bleef goed. De rege ling was correct. Het concours werd weder beslo ten met eeni soirée variée op het fees telijk versierde eu electivsch verlichte tei'rein. binnenland ALG. NED. VERBOND. We ontvingen van de Boekoocom- missie van het Algem. Nederlandsch Verbond liet verslag over 1910. Daar aan ontleenen we, dat liet aantal be gunstigers is geklommen tot 110. Drie nieuwe zeemanshuizen werden ge steund met llollandsche boekerijen, tijdschriften en dagbladen, nl. St. John, N. B. Bilbao en Charlesiovyn. In 1903 wei-den 1G00Ü boeken vei zon den; dit aantal is thans tot 100000 ge stegen. Wat de rouranten en tijd schriften betreft, In 1905 werlen 60 pakken maandschriften en 1000 pak ken dagbladen verzonden; thans be dragen deze cijfers r-esp. 1100 en 8400. Bijna veertig kisten gingen in t ofge- loopan jaar naar Zuid-Afrika, naar Oost- en West-lndië 34. Ook werd een kist boeken naar Gent gezonden, en aanvragen kwamen in van een vier tal plaatsen uit de Congo. liet jaar sluit met een nadoelig saldo van f 85.74; de ontvangsten be droegen 4763.32 1/2. Hot jaarverslag is met eonlge aar dige afbeeldingen versierd, die een idéé van de werkzaamheden van de boekencommissie geven. Boeken en tijdschriften worden te Haarlem Ln ontvangst genomen door den kastelein van liet Prinsenhof (in gang Studs-bibliotheek). NED. BOND VAN GEM. AMBTE NAREN. Het verslag van den toestand en do werkzaamheden van den Ned er land- schen Rorid van Gemeente-Ambtena ren over 1910 is ln dnik-vorschencn. Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 1911 3473 tegen 3422 een jaar te vo ren. Tegenover een toetreding in het afgeloopen jaar van 266 leden staal bet uittreden van 185 en het overly den van .'X) leden. Ook ln het algeloopen janr werd voortdurend propaganda gemaakt door de nfdeeltngen zoowe.1 als de on derafdelingen. EEN VOGELNESTJE IN SCHOOL. De „Hbld."-correspondeut le ulden- zaal schrijft Op oen balk boven een schoolbord in oen der lokalen van de lsle open bare school ie Oldenzaal heeft een roodstaarljospaar zijn nest gebouwd, waarin thans een drietal jongen wor den opgevoed. De ouders louuon tij dens de sclwcltijden met de nunsie vrees, maar vliegen gcregeid al en aan, ooi hun kroost met rupsen, vlie gen en lal vim andere insecten te voeden. Zoo krijgen dc sciiool-iiiido- ren aanschouwelijk onderwijs hoe nuttig de2« klenie vogeltjes duor het verslinden van allerlei schadelijke in secten zijn. KWAADWILLIGHEID. Naar liet libld. voruceuil is bij het slrijKoii van een der sloepen aan boord van het l'antsersctnp .ïiceius- koresIer reede van bpiUieun i.ggeu- de, gebleken dat de lakens waren door gesneden. Men meent <lat luerb.j aan Kwaadwilligheid moet worden ge dacht, omdat de eqmpage op een der dagen mei inochi passagieren. en daarover ontevreden was. Om die reuen is hei sciup gisteren niet in de haven te Nieuwedicp bin nengekomen en werd zeewaent gehou den, zoodat de equipage met mocht passagieren. Zijn wy goed ingelicht dan is een zestal matrozen in arrest gesteld. MOND- EN KLAUWZEER. liet hoofdbestuur van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw ver zoekt een ieder om goed omsciireven feilen en beschouwingen te willen me- d.yleelen, die licht kunnen versprei den over do oorzaken der mislukking van de bestrijding van het mond- en klauwzeer op het vasteland van Noord en Zuiübolland cn over de toepassing der maatregelen. TUCHT UNIE. Te Amersfoort werd de algemeen© vergadering gehouden. Do voorzitter constateerde, dat de vereenig.ng veel sympathie onder vindt. Bij de Unie zijn thans ve'reenigin- gen met 30.000 leden toegetreden. De heer Eyken (Dordrecht) werd als bestuurslid herkozen. Het bestuur stelde voor: De vergadering spreke den wensch uit dat de Reg. zoo spoedig moge lijk overga tot het nemen van maat regelen ter verkrijging van snel recht bij overtredingen en drage den voorzitter en den secretaris op, van dezen wensch aan de betrokken au toriteiten en dc pers medcdeeling te doen. De heer A. van der Voort, vertegen woordiger van den Volksbond tegen drankmisbruik, uit Haarlem, achtte kort en snel recht het krachtigst en best werkend middel en meende dat het algemeen bestuur nog slechts spreekt van een wensch cn zich ont houdt van juridische wenken. Het voorstel werd aangenomen: Uit de mededeelirigen over de com missies vernam de vergadering, dat zijn of worden ingesteld: een juridi sche commissie, een commissie voor verkeersveiligheid, een .voor verbete ring van den volkszang, een voor drankbestrijding, een voor speelter reinen, gymnastiek, spel en spo'rt,' oen voo'r de belangen van het kind, een voor sociale vraagstukken, een voor zedelijke opvoeding, en een voor propaganda. De secretaris bracht op den voor grond, dat deze commission geensz'ns beoogc-n in concurrentie te treden met bestaande vereenigingen, doch juist in samenwerking met deze mee'r over heel het land op te bouwen hetgeen laatstbedoelde veelal mee'r plaatselijk verrichten. MISHANDELING. Reeds lang bestond er een gespan nen verhouding tusschen de gebroe ders A. I. en C. I., te Groningèn, schrijft de Prov. Gron. Ct. De eerste was zeer verkwistend, de ander daarentegen was een fatsoen lijk, oppassend man. Woensdag be merkte deze laatste, dat er een inbre ker was in zijn pakhuis in de Violen straat. Hij vermoedde reeds ial dit zijn broer zou zijn. Beneden gekomen bemerkte hij werkelijk dat A.ï. in zijn pakhuis was, bezig met verschillende dingen naar buiten te brengen. Hij sommeerde hem heen te gaan, de (broer nam evenwel een ijzeren staaf en dreigde hem daarmede C. I. had jcen met hagel geladen revolver in den zak; uit zelfverdediging loste hij een schot op 2ijn broer. Deze werd in het gelaat gewónd, een hagelkorrel trof een der oogen. De man is tiaar het academisch ziekenhuis gebracht, van daar heeft men hen verwezen naar 't ooglijdersgesticht. Land en Tuinbouw Pers-Overzicht DE ANTI-REV. WETHOUDER VAN ONDERWIJS TE AMSTERDAM. In verband met de quaestie met Dr. G. Bellaar Spruyt, schrijft Mr. S. de Vries eeu verweerschrift in tie bla den. Ik kan mij voorstellen, dat men met mijn beleid met ingenomen is dai men het anders wenscht. Kom tegen mijn regime op I Daar kunnen we over praten. Maar maak niet ver dacht I Ik heb nooit den indruk ge kregen, ook niet van uw geestverwan ten, dat men mij verdacht van de kat in hel donker te knijpen. Voor wat ik wilde, ben ik meestal open uitgeko men. Bij mijn beleid mocht k door gaans ook van vrijzinnige zijde steun ontvangen. Ik heb daar hoogesi prijs op gesteld. Ik hechtte er aan, om het bewijs te leveren, dat een man van rechts wèl wethouder van onderwijs zijn kon. Blijkt in September, dat de meer derheid van andere meening is, ik zal niet zonder leedwezen den zetel laten, waarop ik eenige der schoonste jaren van mijn leven heb doorge bracht. Maar dit verzeker ik u, voor zitter van de commissie van x*zicht op het Middelbaar Onderwijs, dat is dan gaan Zó! ofschoon onder er kenning, dat ik in veel tekort gescho ten ben maar dan toch in bet wustzijn, dat ik althans oprecht poogd heb om de belangen van de gemeente èn speciaal van het open baar onderwijs, te bevorderen. D:< verklaar ik voor God en mijn gewe ten DE ZOMERMESTSTOF. „Kan men dan nu nog Chili gebrui ken? Ik dacht dat deze meststof al leen ol hoofdzakelijk in het voorjaar nut kon doen". Zoo vroeg me verle den zomer iemand, vvien ik uanraad- de zijn gewassen met wat Clulisulpe- ter aan te zetten. De man uteend dat Chili in den zomer weinig uitwer king had en ook, dat het, over 't ge was gestrooid, schaadde, omdat bij hem de boel zooals hij 't noemde er al eens door „verbrand" was. Ik lichtte hem in, dat Chilisalpeter de zomermeststof bij uitnemend heid was en dat het nadeel, door hem onder vonden, een gevolg was van verkeer de of to rijkelijke aanwending, 't Is or meer zoo gegaan als dien man. Zij strooiden de meststof uit als het ge was was uat was van regen of dauw, of gingen heel buiten de maat. En za gen ze dan de treurige gevolgen, dan verwenschten zij het „vergiftige goed je". Maar wie het met verstand ge bruiken, hebben er veel voordeel van en zijn dikwijls vol lof over die kos telijke meststof. Ja, kostelijk inder daad. Wie den geheelen zomer in zijn' hof den Chili-zak bij de hand heeft en rechter tijd van den inhoud ge bruik maakt, beeft er verbazend veel genot en profijt van en kan er in het oog van anderen, die geen Chili ge bruiken of niet goed weten le gebrui ken, van de laatsten zijn er nog heel wat, hoe eenvoudig overigens de aanwending ook zij „wonderen" mee doen. Vóór een paar jaar had. ik een oud moedertje, toen ik haar hof bezichtig de, verteld, hoe zij haar groenten met Chili kon bemesten. Den vorigon zo mer bezocht ik haar weer. Dadelijk' moest ik den moestuin in en daar haar groenten en bloemen, \velk< óveral waren aangebracht, bewonde ren. Inderdaad, 't was een lust om le zien. Zij was al haar buren vóór. Alle bedden stonden prachtig cn t an haar' overvloed had zij niet alleen ge geten met haar gezin, en reeds kun nen inmaken, maar ook buren en fa- milileden meegegeven. Dat kwam al van de Chili, zei ze. Zij had, volgens mijn raad, op elk zaaibed bij den aan leg wat uitgestrooid, niet te veel, en was er dan met den gieter over heen aan. Kwam het zaaisel op, dan herhaalde zij dit, en later, zoo noo- dig, nog éen of twee keer. Altoos volgde het gieten op liet uitstrooien. Of ook wel begoot zij liet bed rijkelijk met een zwakke oplossing: in een em mer van 10 Liter inhoud loste zij 10 jram Chilisalpeter op. En na bet planten en verplanten, dan, wanneer de plantjes begonnen te „trekken", handelde zij evenzoo. Éénmaal had zij zich „vergaloppeerd", 't Was, toen zij op een zaaibed te veel van het goe de had gegeven: toen kwam er maar een deel van het zaaisel op de rist bleef weg, totdat het flink gere gend had. 't Herstelde zich toen nog prachtig, maar "t was toch voor haar een les geweest. Vol verrukking ver telde mij het moedertje dat liane wetenschap als een uitvinding be schouwde, welke zij zorgvuldig voor haar kennissen „geheim" hiqld dat zij wel 2 A 3 maal zooveel groenten teelde als vroeger, welke malscli wa ren „als boter", dat zij met clles t eerst was in de buurt, en dat ieder haar benijdde ook om haar mooie bloemen, 't Gelukkige vrouwtje had, als zoovelen vóór haar, de meststof leeren waardeeren, die den geheelen zomer -dienst kan doen en geregeld door. bij gepaste aanwending, voor deel kan geven, méér dan eenige an dere meststof. C. B. Kerk en School j van Hel 1 heer D. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Geslaagd voor het eer ste natuurkundig examen de ne©ren G. H. O. van Maanen, M. J. Zaaijer, A. H. Syriër en mej. van Zijp; voor het 2e Natuurkundig examen de hoe ren H. J. Stol en J. Stuyt; voor het tlieoretisch tandheelkundig «xamen, de heeren T. Biallosterski en J. N. van Schagen; voor het doctoraal exa men in de rechtswetenschap -ie hee ren E. A. Schoon, J. C. Smit, 11. G. Ermeling en B. A. Kahn; voor het doctoraal examen in de geneeskunde do heerer. W. H. A. van Op|ienraay; en II. R. Gerbrandy. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de hoeren G. H. Lambert, geb. te Rotter dam en F. D. Holleman, geb. te Pot- chefstroom (Transvaal); geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer H. R. Jurrjens en mej. J- M. an Helsdingen; bevorderd tot arts d« BempL

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1