NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 29e Jaargang. No. 3597 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 3 JULI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RT E N TIN: per drie maanden: B Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 - - Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Vc^r'iff*?Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 A' f JErarajg^?gv4L\V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens'zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Göllustreertf Zondagsblad, 'voor Haarlem' J <SfK RedaCÖe Administratie; Gr00'e Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. *&-&• Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenkndsch Overzicht Marokko Altijd maar Marokko 1 Eenige jaren geloden bezorgde 't Sul- taasrijk in Noord-Afrika ons bijna een Europeeschen oorlog en 't geval onaangename incidenten is niet te tellen. Ook nu heeft 't rijk der Mooren weer nieuwe moeilijkheden in 't leven ge roepen, althans 't heeft er aanleiding toe gegeven. Eerst kregen we Fran sche avontuurtjes in Marokko, toen Spaansche en nu warempel ook al Duitsche. Wie er nu volgt? DUITSCHLAND HEEFT TROEPEN IN MAROKKO ONTSCHEEPT en daarmee de havenstad Agadir be zet. Ter rechtvaardiging woTdt uit Berlijn gemeld Bij Agadir en in het achterland lig gen uitgestrekte gronden, die aan Duitschers beboeren en door lien be bouwd worden. Het eigendom van een enkele firma Heeft reeds de grootte van een vor stendom. Eén firma heeft ongeveer 120 perso nen in haar dienst, waaronder 60 a 70 handelsagenten, die onder Duitseh protectoraat staan, een andere heeft 67 employés. De handel van Duitschland in het 'zuiden van Marokko is bovendien in den laatsten tijd belangrijk toegeno men. Deze toeneming blijkt niet uit de statistiek, doordat groote hoeveel heden. waarvan in- en uitvoer op re kening van Engeland werden gesteld, feitelijk door Duitsche firma's in- en uitgevoerd worden. Duitschland is bovendien voor be-; langrijke kapitalen gein.eressoerd bij den mijnbouw in liet achterland van Agadir. Ook de Nordd. Allg. Ztg. de spreektrompet der Duitsche regee- rmg schrijft over Marokko. Dit de-' ze meedeeling blijkt, dat de bezetting is gedaan door bemanning van do kanonneerboot „Panther", die zich nu ook in Agadir bevindt. Duitscliland heeft van de bezetting officieel kennis gegeven aan de mo gend lieden. Ook heeft Duitscliland aan den Sultan laten weten, dat met de zonding van 't schip en de troepen geen onvriendelijke bedoeling jegens Marokko is bedoeld. Of de Sultan 't dan plezierig moet vinden Zeker evenmin als de Spanjaarden en de Franschen. Vooral de Fran- echen maken zich over 't optreden van Duitschland ongerust. Stellig con currentiezucht! De Duitsche gezant to Parijs, die 't gebeur aan den Fran schen minister van >rlog meedeelde, heeft die vrees niet kunnen ontzenu wen. 't Is niet plezierig voor den nieuwen minister van buitenlandsche zaken in Frankrijk, om enkele dagen na z'n optreden reeds dadelijk voor zulke moeilijke quaesties gesteld to worden Hii liet zich door een jour nalist ondervragen en verklaarde maar dadelijk, dot de handeling van Duitschland IN STRIJD MET DE ACTE VAN ALGECIRAS is Frankrijk behoudt zich dan ook maatregelen voor. Hierop ging de minister naar 't Ely see, om"met den President te over leggen. Do overheerschende nieening in po litieke en journalistieke kringen is. dat tot deze tegen Frankrijk onvrien delijke daad, door Duitschland werd overgegaan met het oog op de onder handelingen tusschen beide landen over Marokko* aanhangig. Blijkbaar is 't de bedoeling van Duitschland om thans wat meer pres sie op Frankrijk te kunnen uitoefe- Zeker is dat we nu weer vol op in de Marokkaansche moeilijkheden zit ten En hoe zullen we er weer uitko men Niet alleen Frankrijk is ongerust. Ook in de Italiaansche Kamer is reeds oen interpellatie over 't Duit sche aventuur aangekondigd. De Fransohe pers is zeer ontsteld. De .Liberté" oordeelt o. a., dat de Fransche regeering moet voorkomen, dat de Duitschers ook andere plaatsen dan Agadir bezetten. De „Temps" raadt aan, een Fran schen kruiser naar Agadir te zenden. Er is wat nieuws over Het plan de campagne van generaal Meinier schijnt nu definitief te zijn vastgesteld. Van liet betrekken van zomerkwartiereri. te Mequinez is dus afgezien en de bevelhebber hoopt den 15en Augustus a. s. te Rabat te zijn teruggekeerd. Voor de enkele weken, die tot dien datum moeten verloopen, staat even wel heel wat op het program, zoo o. a. de bevrediging van alle stammen in de omstreken van Fez en Mequinez. Wat do Beni M'tir betreft, van de zen hebben nu wel vijf der voornaam ste groepen zich te Mequinez onder worpen, maar men acht het toch noo- dig in het centrum van hun gebied, te El Hadieb, een garnizoen te leggen van 1200 man en een bergbatterij. Dit garnizoen zal uitsluitend be staan uit Marokka.'i-'M'he troepen, on der bevel van kapitein Le Glay. Er wordt geschreven, dat de afdee- ling van kapitein Le Glay een goeden indruk maakt en hoop geeft, dat er van 'T MAROKKAANSCHE LEGER wat zal zijn te maken. Het beroep, dat op de officieren der expeditionnnire troepen is gedaan, om in Marokkaanschen dienst te treden, als instructeurs, heeft niet veel uitge werkt. E)r hebben zich slechts zeven officie ren daartoe aangemeld. Maar de eischen waren er dan ook naar. Die luidden verbintenis voor vier jaren kennis van het Arabisch verbod voor de ongehuwden om te trouwen en voor de gehuwden, om hun vrouwen te laten overkomen eventueele ver plichting om het Arabisch costuum te dragen, <•- zoo voort. Gaat het zoo voort, dan zal er wel niet veel kunnen komen van het plan van kolonel Mangin, dat de organisa tie van een Marokkaansch leger, ten sterkte van 23,000 man omvat, waar voor ongeveer 500 Fransche officieren en onderofficieren als instructeurs worden vereischt. optreden. Men verneemt uit Larrasj. dat de Sjianj aarden een af deeling in fanterie, 100 kisten patronen en 60 kisten granaten ontscheept hebben, welke voor El Ksar bestemd zijn. De Fransche bladen gaan voort met den Spanjaarden plannen toe te dich ten voor een uitgebreide militaire ac tie in Marokko. Van officieele en offi cieuze Spaansche zijde blijft men ont kennen, dat er dergelijke plannen zou den bestaan. De toekomst zal leeren. wat juist is. 't Begint er wel wat op te gelijken, dat de mogendheden Marokko onder elkaar gaan verdoelen. Maar. dan zal er nog wel meer ruzie komen over 't verdeelen van den buit In dra Balkan is 't ook nog niet rus tig. Er is nu weer voorgekomen. De Turksche politie had n 1. een kawas van het Italiaansche consulaat te Smyrna ontwapend, waarop de consul een protest indiende en dreigde de stad te zullen verlaten, als hem geen voldoening zou worden gegeven. TURKIJE EN MONTENEGRO. In onmiddellijk verband met de Al- baneesche miaestie staan de Turksch- Montenegrijnsche geschillen. De ver houding tusschen Turkije en Monte negro is feitelijk reeds gespannen, zoolang de opstand in Albanië duurt. Maar die spanning heeft nooit zulk een hoog punt bereikt als op 't. oogen- blik het geval is. Montenegro her- borgt duizenden gevluchte Albanee- zosn in zijn gebied en de Albaneezen blijven over de grens vluchten niet al leen, maar zij bestoken, geholpen dcor Montenegrijnsche benden, van het Montenegrijnsche gebied uit de Turken. Niets dus ligt dus meer voor de liand, dan dat de Turken zich la- ton verleiden de Albaneezen op Mon- tenegrijnsch grondgebied te vervolgen. En in dat geval zou de strijd ver plaatst zijn op het gebied van een an dere mogendheid en dan zou de Alba- neesche quaestie niet meer een bin- nenlandsche aangelegenheid van Tur kije kunnen e-enoemd worden, doch een internationale zaak geworden zijn, waarbij een conflict onvermijdelijk zou zijn. Het Turksche leger staat klaar aan de grenzen en aan den an deren kant is het geheele Montene grijnsche volk gewapend. Het is een toestand, die op die manier niet lang meer kan voortduren. Hel. gevaar wordt verhoogd doordat er in Tur kije een militaire oorlogspartij is, die in den oorlog een prachtigen uitweg ziet voor alle binnetdandsche moeilijk heden. Nog Zaterdag heeft de Montene grijnsche gezant te Konstantinopel een langdurig onderhoud gehad met den Turkschen minister van buiten landsche zaken. Veel verder schijnt men niet eekomen te zijn. IN DE ITALIAANSCHE KAMER kwam 't D'dens de behandeling van het wetsontwerp betreffende het staatsmonopolie van levensverzekerin gen, tot heftige tooneelen tusschen de rechterzijde en de uiterste linkerzijde, waardoor de president genoopt werd tot tweemaal toe de zitting te schor- Stadsnieuws de onderdeeleu. die van leer af tot ge heel voetbekleedsel den bouw van het voorwerp laten zien. Huis-aan-huis winkelweekt hier bij na. De suikerwerker E Smits maakt bijzonder reclame voor zijn pepermuntstokken. De kinderen wa tertanden. als zij den reusachtigen pepermuïitstok in de étalage zien. Daarnaast is alweer een winkel, die meedoet, nl. liet sigarenmagazijn „Union", dat een keur van goede merken in de uitstalling heeft. Nu, de sigaar is ook een bij uitstek goed Hollandsch fabrikaat. Eveneens van „Union", maar dit maal van de chocoladefabriek van de zen naam, heeft de firma A. C. D ol- lekamp. aan den overkant in no. 11 a, zijn waar uitgestald. Een groote étalage heeft de heer Dollekamp ge maakt met producten van de fabriek te Schoten Aan denz.elfden kant der straat, heeft de heer \V. C. B o s reis artikelen te koop. Het Is no. 39. Een aloud adres is dat van de firma T h. A. Don n ée, de boter- en kaashandel in no. 62. Een aardige reclame is hier voor de kaas gemaakt, nl. een kun- stisre nabootsing van do Wang te Alk- j maar. Kaasknochts en ander perso- i neel zijn er bezig de kaasjes le bob on- I delen. Een paar steegjes door en we zijn in de Groote Houtstraat- Daar heeft j de heer J. P. C. van Gurtzgou J r. in no. 155 een étalage van Plü- lips' lampen. Koperen lantaarns en i kandelaars zijn er van antiek model. Zij zijn gemaakt naar dc afbeeldin gen or van op schilderijen van Gerard Dou en anderen. Daarnaast heeft men do nieuwste tafellampen, gashouders j en een nieuw soort gloeikousjes. Aan den overkant der straat win- kelt de firma Van Heraert in no. 164. Men ziet hier slaolie en de voort brengselen waarvan die gemaakt wordt. Ook stalt de firma puddingpoeder uit. In dezelfde straat is de firma Peek en Cloppenburg. Behoeft deze firma no-' bijzondere vermelding Haar grooto uitstal kasten vallen wel voldoende ill 't oog. In do Keizerstraat no. 3 is de koek en banketbakkerij van den heer H A. van Schaick en in de Gierstraat no. 62 hoeft de heer H. van der Laan de Vries een zaak van goud- en zilverwerk. Er is daar oen i keurige voorraad van eigen fabri- kaat aanwezig. i Verdor vernielden we nog de heet mooie uitstalling van den schoenwin kelier Van den Eykhoff, Smede- slraat 29 en do zaak van den heer P J Scherpenhuyzen. Pieter Kiesslraat 2a, die zeer smaakvol ver schillende kruidenierswaren etaleert. EXAMEN APOTHEKERS ASSISTENT. To Utrecht geslaoird de lieer G. J Tlessens, te Haarlem. De Nederlandschs Winkelweek VI. In 't vorige artikeltje zijn nog niet alle Kleine Houtstraters opgenoemd, die een mooie winkelkast hebben ge maakt. De heer S. Wennekes heeft in nn 14 allerlei onderdeeleu van l zijn bijzonder schoen-merk uitgestald. 1 De ..om ernielbare" schoen, noemt hij dit merk Dat zal wel met een korrel tje zout dienen genomen te worden, zeiden de oude Latijnen. Of die ook al van winkeliersreclame afwisten Waar deze schoen uit bestaat, toonen Nijverheid in Haarlem. Zaterdag vond net departement Haarlem gelegenheid op de algemee ns vergadering iiiededeeling te doen van de totstandkoming der Ncder- landsche Winkelweek, 111 de hoop en verwachting, dat afgevaardigden aanleiding zouden vinden, ook in hun gemeente pogingen te doen, iets der- gelijks te stichten. j Een aantal vraagpunten werden be- handeld omtrent de wettelijke rege iling d ,-r naanilooze vennootschappen, 1 waart ij o. a. de secretaris van de Ne derlandsche Kanier van Koopuandel in Londen, Mr. Roosegaarde Bis schop, zijn meening deed kenuén en vooral wees op de w ijze, waarop in Engeland deze wetgeving geregeld is. Het hoofdbestuur werd door tie Ne- derlandscbe Kamer van Koopuandel te Parijs ujtgenoodigd te onderzoe ken, door welke maatregelen, zuo van particulieren ale van de overheid, het vreemdelingenverkeer kan worden be vorderd. De heer Sanson, voorzitter van de Kamer, gaf daarbij een toe lichting en bracht klachten over om trent de Nederlandsche hötels, die zeer de aaridocht van de vergadering hadden. Ook de lieer De Stoppelaar, voor zitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, hield een be toog van gelijke strekking. Het hoofd bestuur nam de opdracht aan. Tot voorzitter, in de plaats van Mr. Joh. Enschedé, die niet herkiesbaar was, werd benoemd Prof. Dr. J. Kraus, die de benoeming aannam. Do volgende algemeene vergadering zal te Delft gehouden worden. Het de partement Amsterdam verzocht, de algemeene vergadering daar «o hou den tegen de opening van het Kolo niaal Instituut. Door Mr. Everwijn, vertegen woor- 'diger van minister Talma en hoofd van de afdeeling Handel, werd hulde gebracht aan do Maatschappij van Nijverheid, welker beraadslagingen hij nu voor het vijfde jaar oijwoont. De Maatschappij, verklaarde sjireker, geniet zoowel bet vertrouwen van liet publiek, als dat der regeering. Mr. Vlaanderen, onder-voorzitter van de Maatschappij, bracht buide aan den scheidenden voorzitter, Mr. Enschedé, die een goed president is geweest en er op uit was, alle mee ningen tot hun recht te doen somen. Op deze woorden volgde een lang durig en hartelijk applaus. De vergadering werd nu gesloten. Vele directeuren en afgevaardigden namen nu een kijkje voor en m ver schillende winkels, die deelnamen 1 aun de Nederlandscne Winkelweek. I Merkwaardig was liet, dat ook zij, die dan toch de nijverheid kennen, vore drillende artikelen aantroffen, i waarvan zij niet wisten, dat ze in Ne- dei land worden vervaardigd. Vervolgens werden de musea be zichtigd en op het terras van het Pa viljoen bood liet departement Haar lem thee aan. Daar het weer gunstig was, genoten velen van het fraaie kijkje. j 's Avonds half zeven had het offi- cieeie diner plaats in hotel Funckler, I dat als gewoonlijk welverzorgd was. Tal van afgevaardigden dei' departe menten namen daaraan met directeu ren deel als gasten waren o. a. uit genood igd het gemeentebestuur van i Haarlem, dat vertegenwoordigd was door den heer Vincent Loosjes, wet houder, Mr. Everwijn, de vertegen woordigers der buitenlandsche Ka mers van Koophandel in het buiten land, voorzitter en secretarissen van het Comité voor de Nederlandsche Winkelweek, van welke laatsten leen de heer H. Lamp tegenwoordig was de heer A. II Weijburg was door ziekte verhinderd. Er heerschte een opgewekte toon, tal van toosten werden gehouden en eerst tegen elven scheidde men uit Funcklers gastvrije zalen. Onze Lackhoek EEN OPGEZETTE BACIL. Marietje hoort thuis druk praten over bacillen. Hè, zucht ze, ik zou zoo'n bacil w el eens willen zien al was 'i dan maar 'n opgezette. GEWILLIG. Matroos. Mooie, sprekende pape gaai koopen, mevrouw? Oude dame. Vloekt hij? Matroos. Nee, mevrouw, deze niet Maar als u "n gulden meer be talen wilt, dan kan ik d'r u eentje leveren, die vloekt as de beste. DE KLEINE SLIMMERD. Gast. Je vraagt een gulden voor een kippetje, en op de spijskaart staat tachtig cent. Jongste bediende. Ja, maar t kippetje was ook grooter dan dat van de spijskaart. AFSCHAFFERS. Mevrouw (een dienstbode hurende). En dan moet ik je nog zeggen, meisje, dat we hier afschaffers zijn. Ik hoop dat dat geen bezwaar voor je zal zijn.... Dienstbode. O, heelemaal niet mevrouw. Ik ben hiervoor ook al bij bekeerde dronkaards geweest. PROZAÏSCH. Zou je niet graag naar Italië gaan met zijn eeuwig blauwen he mel? Wat helpt me een eeuwig blauwe hemel, wanneer ik maar acht dagen tijd heb? EEN UITHANGBORD. Slager (tot den schilder). Zoö, hier moet ge mijn naam plaatsen, F. W. van Dompel, en dan moet je daar onder een- vet varken schilderen, dan weten de menschen dadelijk, wat ik MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. 1 In het Museum van Kunstnijver- heid zal in de maand September eene i tentoonstelling van de keramische 1 producten der fabriek „Rozenburg" te "s-Gravenhage gehouden -worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Gaarkeuken. Spaarnwouderstr. i, een jongenspet. D. Begeer, Saenredamstraat 45, een taschje met inhoud. G. Kramer, Berckheijdestraat 27 een lorgnet. W. de Bruin, Kritzingerstraat 9, >n knippatroon. S. Bulters. Twijnderslaan 15, een vrouwenzak. D. Boelhouwer, Sclioterstraat 29, m muilkorf. H. Geldorp, Schee perstraat 41, een vrouwenzak niet inhoud. H. Dames, Zuidpolderstraat 38, een moer. H. de Graaf, Esschilderstraat, een portemonnaie met inhoud. L. Witkamp, Nassaulaan 25, een marinemuts. J. E. Brauns, Raamvest 3, een lom bardbriefje. J. Vermeer, Z. Brouwersstraat 22. een handschoen. J Knijnsberg, Westergracht 13, een handschoen. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekbmen een verzoekschrift van W. Jansen Hendriks om verlof tot het verkoo- pen van alcoholhoudenden drank an deren dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Kampervest no. 39. Zie vervolg Stadsnieuws op de der de pagina van dit Tweede Blad. FEUILLETON door 11 e a d o n H 111. 321 De jonge man wendde een oogen- blik zijn woedend gelaat naar de jury en het auditorium, waarbij bij velen, die eerst op zijn hand waren, moest verliezen. Elishu Crowe merkte op, dat Itavenscar, ofschoon de droevige uitdrukking op zijn gelaat nog duide lijker was geworden, zich zachtjes in de lange, blanke handen wreef. Ik mag dus aannemen, ging de rechter voort, dat op den morgen van den dood van uw vader deze slechte verhouding, in elk geval van uw kont, nog bestond dat u meende, dat hij Miss Vaughan onrechtvaardig tot zelfmoord gedreven had Dat is precies hoe u het op wil nemen, misschien was do verhouding nog wel wat slechter, en Dick Wens- lade's oogen schoten vonken, terwijl hij dat toestemde. Ik zal volkomen openhartig tegenover u zijn, ging hij voort. Toen ik beneden kwam en het schot hoorde, dat mijn vader moet hebben gedood was ik op weg naar de studeerkamer niet om hem te ver moorden, maar om een publiek in trekken van zijn beschuldiging te vragen. Bij de politie had hij zijn beschuldigende woorden al terugge trokken, maar dat was mij niet vol doende. Ik wilde hem voor de geheele wereld zijn woorden laten intrekken of hem anders zeggen, hoe ik over hem dacht. Een zocht gemompel ging bij deze v erbazi n gwek kenie openh art i ghei d door de kamer. Dick was even popu lair in het dorp als Chaloner Wensla- de het tegendeel was geweest, en de domste boer onder bet auditorium was overtuigd, dat hij hiermee zijn zaak een heftigen slag had toege bracht. Hii had niet aJleen zelf een motief voor de misdaad te berde ge bracht, maar had nu ook openlijk be leden, dal hij op 1 punt gestaan had zijn twist op te voeren tot een climax waarvan moord best het resultaat had kunnen zijn. Vreemd oenoeg was de eenige per soon, die twijfel uitte omtrent de waarde van deze uitbarsting sergeant Scott, de detective uit de hoofdstad. Of hij is onschuldig, of hij is grooter dwaas dan hij schijnt, fluisterde «Le ervaren beambte den inspecteur Petr- mon in. U begrijpt natuurlijk, welke con clusie er uit deze getuigenis getrok ken wordt? zei de rechter, na zich gehouden te hebben of hij naar zijn aanteekemingen zocht, hetgeen feite lijk was, om van den schrik te beko men. Volkomen, maar de voor de hand liggende conclusie is de verkeerde conclusie, luidjje snel met onverholen minachtine het antwoord. Het is genoeg, mijnheer, ant woordde de rechter ernstig. Slechts een paar merkten op, en onder hen was Elisha Crowe, dat. toen de getuige aan dien wenk ge hoor gaf en zijn plaats innam tus schen de toeschouwers, inspecteur Peannan zoo onopgemerkt mogelijk van positie veranderde en tusschen hem en de deur ging staan. De mees- ten der aanwezigen staarden met in gehouden adem den rechter aan, die op 't oogenblik met den chef der po litie zat re fluisteren. De gewoonlijk opgewekte Majoor zag er hevig ont daan uit, terwijl hij zijn hoofd schud de in antwoord op de vragen, die tot hem gericht werden. De rechter was een minder pro zaïsch mensch dan de nieesten van zijn soort, en nadat hij niet meer dan twee minuten besteed had, om zich do keel te schrapen en eenige al gemeenheden gezegd had over het kostbare leven, dat in de kracht van zijn werkzaamheid plotseling was afgesneden, gaf hij een duidelijke uit eenzetting van het raadsel, dat de jury had on te lossen In de eerste plaats, vertelde hij hun, dat de erva ren beambte met dat werk belast, er i.i weerwil van een uitgebreid onder zoek in Londen en elders niet in was geslaagd de bron op te sporen van liet wapen, waarmee de nnsdaad be dreven was. Pogingen in die richting zouden niet worden nagelaten, en de hoop was nog niet opgegeven om te weten te komen wie de eigenaar van het pistool was. vóórdat het in han den van den moordenaar was geko men. Voor de tegenwoordige jury echter had dat punt geen waarde. Zij had te onderzoeken, wie met noodlottig effect het ouderwetsche pistool ge bruikte. dat op den vloer van de stu deerkamer van Mr. Wenslade gevon den was. Uit de positie, waarin het pistool lag en uit de wond in liet li chaam van den doode kon veel wor den opgemaakt. Het pistool lag dicht bij do deur van de kamer, die toegang gaf tot de hal en de wond was in de rug, waaruit bleek, dat er van die richting uit op den overledene was geschoten terwijl hij aan zijn schrijf tafel zat met het gezicht naar de tuindeur, die od het grasperk uit kwam. De mogelijkheid scheen daar om geheel buitengesloten, dat hij van den tuin uit door do openstaande tuindeur kon zijn doodgeschoten. Dit werd nog ondersteund door de getuigenis van Lord Monksllver en diens secretaris, dat zij het grasperk juist overstaken, toen zij'het schot hoorden, en ieder moesten hebben ge zien, die buiten de tuindeur stond en vandaar wilde ontsnappen. De eenige persoou, die door de tuindeur naar buiten kwam, was Mr. Richard Wens lade. die toen hij hen zag, vol schrik had bekend gemaakt, dat zijn vader was dood"eschoten. Daaruit volgde, dat de moordenaar zijn sluchtoffer van binnen uit het huis moest zijn genaderd door de haldeur de studeerkamer moest zijn binnengekomen, en na het bedrijven van de misdaad langs dezelfde route weer moest zijn verdwenen. De jury httd de getuigenis van Mr. Richard Wenslade gehoord, dat hij langs de trap naar beneden was gekomen met bel volle gezicht op de studeerkamer deur, toen het schot werd afgevuurd, maar dat er later niemand had zien uitkomen. Het was onnooaig de ern stige tegenstrijdigheid tusschen deze twee getuiiremssen in het licht te stel len. Als het eene waar was, dan was het menschelijkervvijs gesproken, on mogelijk, dat het andere tegelijk ook waar kon zijn. Bij het overwegen van de waarde van deze eetuigenis kon men de ver dere beweringen van getuige geheel vrijwillig bekend gemaakt omtrent de verhouding, waarin hii tot zijn vader stond, niet wegcijferen. Zelfs hier in 't publiek en terwijl het graf nan- elijks over den overledene ge sloten was, had hij toch niet geaar zeld met zooveel haat te spreken, dat de gevoelens tegenover zijn vader or duidelijk uit bleken. Of zijn oordeel reden van bestaan had of niet, deed hier niet ter zake. Rechtens of on- rechtens was hij van opinie, dat de dood van zijn geliefde het gevolg was van de beschuldigingen van zijn va der. Alvorens de jury te vragen tot htm vonnis over te gaan, wenschte hij nog iets merkwaardigs in deze zaak ie bespreken, en dat was het achter laten van het pistool door de® moor denaar. Het schijnt een zorgeloos heid, waarvoor in t minst geen aan leiding bestond, want hij werd niet aangevallen of vervolgd. Daarmee heeft de moordenaar een zeer duide lijk spoor achtergelaten, want het pistool was van een zeer ongewoon maaksel. Toch bleef het feit bestaan, dat ervaren beambten van Scotland Yard er tot nu toe niet in geslaagd waren van dat spoor een goed cebruik te maken. Onwillekeurig moest hij denken, dat later de vraag wel zou kunnen oprijzen of het gebruik van zoo'n pistool en het achterlaten daarvan on het tooneel van de mis daad geen dieper be teekenis had dan op 't oogenblik wel scheen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5