Stadsnieuws CENTRALE RAAD VAN BEROEP. ONGEVALLENVERZEKERING. Iu de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting heeft de uitspraaJc plaats gehad in do"volgende zaken: ilooger beroep van J. A. F. te Zaan dam, arbeider stijfselfahriek, tegen de uitspraak van den Raad van Be roep te Haarlem, houdende bevesti ging der beslissing van de Rijksver zekeringsbank, waarbij hem niet in gang van 12 December 1910 voork»o- l»g eene rente is toegekend van f 0.68 per werkdag naar 50 pet. invaliditeit, ter zake van een ongeval, waardoor hij fracturen aan den linkerarm be kwam. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Hoogér beroep van de rijksverzeke ringsbank legen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de bank, die rente naar 35 pet. invaliditeit toekende, is bepaald, dut aan M. G. R., vroeger machinist poldc'rbemaling to Nederhorst den Berg, sedert overleden, van 12 Decern lier 1910 af voorloopt g eene rente zal worden toegekend van I 0.75 per werkdag naar 50 pet. invaliditeit, ter zake van een ongeval, waardoor hij verwondingen bekwam aan hoofd, linkerenkel en rechterhand, de Cen trale Raad bevestigde de uitspraak. HERDENKING-DE GENESTET. De godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk was evenals in alle kerken dezer gemeente ook te Haarlem gewijd aan de herdenking van den Remo'nstranlschen predikant en dichter P. A. de Genestet, diie vijf tig jaren geledon stierf. Ds. Haentjens sprak naar aanlei ding van Jesaja 40, vs. 29 en volgen de en 2 Cor. 6 vs. 10, nadat de ge meente gez. 210, verzen 1 en 4 gezon gen had. In een zeer schoo'ne rede herdacht ds. Haentjens den jonggestorven pre dikant die, zeide spreker zooveel voo'r ons allen geweest is, en nog is. Zijn zangen, zullen nog trillen, wan neer wij allen reeds moede en mal geworden zijn. Onze kinderen en kindskinderen zullen zich nog laven aan zijn vroomheid. Want het ge- heime'rris zijns levens was zijn. diepe innige vroomheid. Zijn leven was er een van droevige blijdschap en blij de droefenis. Maar niet om zijn uiterlijk levens verloop ging spr. voort is het ons thans te doen; dat is ons beke'nd. In De Genestet herdenken we niet alleen den Moordrechtschen en Delft- sohen predikant, maar ook den dich ter. Do dichtkunst is wel genoemd de hoogste kunst, maar spr. gelooft dat zich boven Ira&r de kunst van het gesproken woord, die der welspre kendheid vOrheft, wamt in die leeft de geest Gods het meest op. Er zijn er geweest, die het betreurd hebben, dat Do Genestet predikant geworden is, wanneer hij zich geheel aan letter kundigen arbeid gewijd had, zou hij meer gegeven hebben zeggen zij. Maar zegt spr. wie zich zóó uitlaten, zien niet in, dat de vrucht baarheid- van een monschenlevon slechts van de intensiteit, het hart en de kern van het bedoelen afhangt. Nu hoeft De Genestet in menig ge zin troost en zegen gebracht, en ,,De toon de'r Wildernis", een drama waaraan do dichter begonnen was, is onvoltooid gebleven. Zijn gedioht is óók een preek, en, wie hem ge hoord hebben zeggen, dat zijn predi king een gedicht was. Spr. betreurde het, dat zijn gedich ten niet op muziek gezet zijn en nu in de Remo'nstrantsche kerken gezon gen worden. Dat is nagelaten, even als het nagelaten is met de verzen vam Dirk Rafaelsz. Camphuysen en Des Amorie van de'r Hoeven. Alleen „De lendenen omgord en brandende de lampen", is getoonzet, maat do me lodie is voor een eenvoudig kerkgan ger niet te zingen. Hoe hoog De Ge nestet zijn leermeester. Prof. Des Amorie van der Hoeven schatte, deed spr. uitkomen in de voorlezing vaïi het bekende „In Memoriam". Men heeft De Genestet wel eens een dich ter van de moderne richting genoemd zeide Ds. Haentjens maar dit ia zoo niet, hij was 'noch een riohting- nocli een partijman. De Genestet heeft zich in dc tlieologische Vraag stukken van zijn tijd geen partij ge steld; De Genestet leefde op de hoog ten. en op de hoogten is het een zaam heeft Schopenhauer eens gezegd. Hij heeft rusteloos gezocht naar Gods gemeenschap en ten slot te heeft hij zijn God gevonden. De Genestet putte zijn vroomheid uit de Heilige Schrift, hij had gepeild de 'diepten van het „Heer, wees mij zondaar genadig", en zijn streven giug uit naar de groote verlossing. De gemeente zong nog Gei. 107, vs. 3 en 4 en Gez. 109 van den diohter, liet bekende „Des drijvers geweldige roede". Van dit laatste de verzen 8, 9 en 11. BEBOUWING TERREINEN „MEE- RENBERG." Door de hoeren W. Berdenla van Berlekom, Ph. A. van Olst en G. A. Zeeman c.s. is thans een hernieuwd verzoek gericht tot de Provinciale Sta ten van Noord-Holland, naar aanlei ding va:» het bouwen van arbeiders woningen in het Schapenduin tegen over Moorenberg. Adressanten schrijven: „dnt zij kennis namen van. het ad- Vies van de Commissie van Moeren- berg op 'de grieven i'n bovengemeld verzoekschrift ontwikkeld; „dat zij zich gedrongen achten te gen dat advies met kracht op te ko men; „dat ondergeteekenden toch over tuigd blijven dat het stichten van de bewuste woningen en het ontbosschen van het terrein stelselloos en zonder vakkennis heeft plaats gehad; z „dat toch: a. noch voor het nivelleeren van 't terrein, noch voor den bouw der wo ningen eenig advies is gevolgd van een deskundige; „b. het geheels terrein nimmer in teekening is gebracht en ook geen volledig plan van bebouwing is opge maakt, zoodat de aangevangen be bouwing nimmer kan aanpassen aan hetgeen later op het terrein zal wor den gesticht noch daarmede ooit een harmonieus geheel kan uitmaken; „c. totaal ie verzuimd het bestaan de boutgewas te sparen doch integen deel alles, noodig of onnooa.g zonder onderscheid is geveld: „d. voor eeai nieuwe beplanting tientallen van jaren noodig zijn voo'r te herkrijgen wat thans hoodeloos is verwoest; e. de gebouwen welke thans reeds gesticht zijn, zoomede de onderlinge rangschikking daarvan zoo smake loos is dat de mogelijkheid beslist uit gesloten is daarvan door aanplanting ooit iets te maken wat ook maar in de verste verte op een tuindorp ge lijkt, laat staan, zooals in geimeld ad vies wordt beweerd, het ideaal van een tuindorp Vrijwel nadert." KUNST ADELT. Vrijdagavond gaf het geheelonthou derszangkoor „Kunst Adelt", onde'r leiding van den heer P. de Nobel, ih den tuin van den heer Verbrugge in Den Hout eenige zangnnmmertjes ten beste. In hel begin van den avond was het goed weer, en toem het klei ne, maar uitstekend geschoolde, ge mengde koortje het „Op, onthouders, met uw zangen, Fier omhoog ujv blauwe vaan", aanstemde, hadden zich zoowel in dón tuin als daarbui ten vele belangstellenden tot luiste ren gezet. Do zang klonk zuiver en mooi m den stillen avond, en schonk oogenblikken van groot genot. Later begon het te regenen, maar de goede stemming bleef er in 't was maar een buitje. De tuin was met een guirlande van lampions versierd. Uit de Omstreken HOOFDDORP. UITSLAG PREMIEKEURING. (2e dag). Merrieveulens. Ingeschreven 20, aangeboden 14 veulens. Een premie ad f 40.werd toege kend aan Gerarda van A. Colijn te Nieuwer-Ainstel; van A. Knoop, te Haarlemmermeer; Johanna van me vrouw Otto de Vries te Amsterdam; van B. Biesheuvel te Haarlemmer meer; van P. Zuiver te Haarlem mermeer; V van T. Hanedoes te Haar lemmermeer en van W. Biesheuvel te Haarlemmermeer. Hengstveulens. Ingeschreven 20, aangeboden 12 veulens. In deze rubriek werd slechts eon premie toegekend ad 50.aan van f. Hanedoes te Haarlemmermeer. 2-jarige Meuirièn. Ingeschreven 50, aangeboden 36 paarden. Een premie van 40.werd toe gekend aan Eberharda van A. Colijn te Nieuwer-Amstel; von S. W. de Clercq te Haarlemmermeer; Lena van Joh. Bulk te Haarlemmermeer; Eva van denzelfde; Hert ha van H. J. H. Baijer te Haarlemmermeer; Sylvia van denzelfde; Emma van Joh. Ver- kuijl Mz. te Haarlemmermeer; Ma- zeppa van T. van Vuuren te ïlaarl.- ineer; Minerva van T. Hanedoes te HaarLmeer; Juno van denzelfde en Ve nus van dezelfde. I-jarige Meniën. Ingeschreven 38, aangeboden 24 paarden. Een premie van 35.werd toege kend aan Cato van C. A. van deD Heuvel te Haarl.rueer; Üusta van J. D. Bulk; Labda v. denzelfde; 1 ientje van D. Houtkooper; Marianne van de zelfde; Marie van C. C. van den Heu vel allen te Haarlemmermeer; Betsie van J. W. Koster te Nieuwer-Amstel; van S. W. de Clercq te Haarlem mermeer; van den zelfde en van K. Kisteuvaker, te Haarl.meer. 1-jarigo Hengsten. Ingeschreven 3, aangeboden 3 paarden. Een premie van f 100.— werd toe gekend aan Paris ven T. Hanedoes te II a a rlemmermeer. Evenals den vorigen dag, werd ook nu de keuring door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. IJMUIDEN. De St. Ct. bevat de Kon. goedge keurde statuten van de Maatschappij tot Beheer van Steamtrawlers en an dere Visschersvaartuigen. te IJmui- den. Tevens bevat de St. CS. de Kon. goedgekeurde statuten van de Scheeps exploitatie-maatschappij Emma, te IJmuiden, gemeente Veisen. Zij heeft ten doel het exploiteeren vah schepen, met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer dan één schip in eigendom mag hebben. HEEMSTEDE. Politie. Door den Rijksveldwachter-bri gadier F. van Zeelt, ie proces-verbaal opgemaakt tegen den koopman J. II. wegens lieleediging van dien ambte naar. VELSEN. Men meldt ons: De daders van de aanranding te Velseroord die na afloop van het mu ziekconcours te IJmuiden op rustige voorbijgangers eenige schoten losten, werden gisteren gevankelijk naar Haarlom overgehracht. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdel.ngen: A. Fredenkse, Amsterdam, Haar- lemmerstr. 28, 8 pers. D. E. Haas, Berlin, Grand Hotel, 2 pers.- E. Nigel, idem idem, 3 pers. G. van Gulik, Londen, Beau Sejour, 6 pers. Fam. Knottenbelt, Amsterdam, id., 3 pers. Fajn. Dr. Vermeij, idem, idern, 4 p. Mevr. Wed. Verloop, idern, Buiten rust, 3 pers. J. Nanninga, Winnerveer, idem. Fam. S. Nonie, Kopenhagen, Drie huizen, 2 pers. Laïavoir, Parijs, Groot Badhuis. Dr. Farnum, New-York, idem, 2 p. J. C. Kettner, Amsterdam, .dem. Mevr. van Deinde, idem, iden», J. Westerwoudt, Baarn, idem. J .en L. Hengst, den Haag, Hotel1 Kurhaus, 2 pers. Prof. J. Six, Amsterdam, ViMa Marina, 8 pers. J. X. C. Bosch Reitz, idem. Idem. Mevr. Blauw, idem, idem. Mevr. M. Timperleij, Birgniingham Zeestraat 1—3. 2 pers. Mej. Scholtens, Groningen, Hooge- weg 9, Binnenland PORTUGEESCHE EN NEDERLAND- SCHE TROEPEN SLAAGS OP TIMOR? Reuter seint het volgende uit Ber lijn: Een telegram uit Batavia meldt: Op het eiland Timor is 't in het betwiste gebied tusschen Ncderlandscbe en Portugeesche troepen tot een gevecht gekomen. De Portugeezen bezetten Nederlandsch gebied; de Nederlanders hebben een korps van 400 man samen getrokken en heden een versterking van twee compagnieën gezonden. De N. R. Ct. teekent bij dit tele gram aan: We moeten dadelijk zeggen, dat we van een slaags raken van Portugee sche en Nederlandsche troepen op Ti- mor goen woord gelooven. Geen offi cier van liet Nederlandsch-Indisch le- ge'r zou het, i'n liet hoofd opkomen om zoo maar op eigen gezag met de troepen van een bevriende mogend heid een. bepaald .gevecht aan te gaan. Daarenboven is de verhouding van Portugeezen en Nederlande'rs zeer goed, ze draagt zelfs eein zeer hoffelijk karakter, zoodat bijv. de be velhebber der Portugeesche troepen Cr ons kennis van pleegt te geven als hij het betwiste gebied gaat )>ezoo- ken. Moeten wij van onzen kant en dit is nog al eens gebeurd tegen de grensbewoners van het Portugee sche gedeelte optreden, dan wórdt ook niet verzuimd, zoo spoedig doen lijk daarvan der Portugeesche over heid mededeelmg te doen. Wij meen en met een zeer opgebla zen bericht te doen te hebben, waar van we het ontstaan aldus meetoen te kunnen verklaren: De grensbewoners van TUmor-Dilhy plegen nog al eens invallen to doen in Tiet Nederland sche gebied, zoodat van onze zijde daar meestal scherp wórdt toegezien en patrouilles daar telkens op pad zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat de bedoelde invallen niet altijd te voor komen zijn. Er zal nu een bijzonder ernstig gevecht tusschen de Neder landsche en Portugeesche bewoners van het betwist gebied gaande zijn, waartegen èn van Portugeesche èn van onze zijde bijzondere maatregelen genomen worden, daar de aanwezige troepenmacht het niet alleen af kan. Dat 400 man sterke korps zal dan ge formeerd zijn uit de bewoners, ter wijl twee compagnieën van Timor Koepang gezonden worden om de Iet- ding weer geheel in onze handen te krijgen. Het is nu best mogelijk, dat een Portugeesche afdeeling bij do vervolging van vechtersbazen op Ne derlandsch gebied is gekomen, van daar dan de mededeeling dat Portu geesche troepen Nede'rlandsch gebied hebben bezet. De Haaesche Hbld.-correspondent seint naar aanleiding van het Reuter- telegram Er zijn sedert eenigen tijd inder daad grensmoeilijkheden op Timor, en er heeft grensoverschrijding door Por tugeezen nlaats gehad. Maar dat is al geruimen tijd geleden daarvan is destijds in de bladen gewag gemaakt Vermoedelijk heeft het gerucht in dit oude voorval zijn oorspong. Aan Ko loniën weet nien althans niets nieuws, en allerminst iets, dat op een recent en acuut conflict zou duiden. TWEEDE KAMER. GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Door den Minister van Financiën is ter voldoening aan een toezegging bij de behandeling der vorige l egroo- iang gedaan, aan den Voorzitter der Tweede Kamer een lijst gezonden van de kapitalen en goederen in de oode hand met statistieke gegevens. DE NIEUWE ZEEHAVEN TE ZAANDAM. Wegens verhindering van Z. K. H. Prins Hendrik, om op den eerst vast- gestelden datum aanwezig te zijn, is de opening van de nieuwe zeehaven te Zaandam uitgesteld van Donder dag 13 tot Zaterdag 15 Juli. POSTZEGELROLLEN. De directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie maakt bekend, dat postzegel rollen van 500 en 1000 fran keerzegels van een der soorten van 12 tot en met 50 cent verkrijgbaar zijn. Behalve het bedrag, vertegenwoor digd door de nominale waarde van de zegels, is voor elke rol van 500 stuks 5 cent en voor een van 1000 stuks 7 1/2 cent verschuldigd. BEZOEK VAN PRESIDENT FALLlèRES. Zaterdag is te Amsterdam aangeko men een iletacliement van liet 10de regiment infanterie uit Haarlem, sterk 150 manschappen, die on der go- bracht zijn in liet militair logement op de Laurtarsgrachtteneinde dienst to doen bij de komst van den presi dent der Frunsche republiek. Tot ivct- l Ifde doel zullen heden Maandag nog komen een escadron huzaren en pl.in. 1500 manschappen van liet wa pen der infanterie. SURINAME. Blijkens een bij het Dep. van Kolo niën uit Paramaribo ontvangen tele gram, heeft de Gouverneur van Suri name. de heer rar. D. Fock. 30 Juni j.l. die kolome verlaten en het be stuur over dut gewest overgedragen aan don waarn. gouvernements-secre- taris mr. L. M. Rollin Couquerque. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Zaterdag is op een meelfabriek le Middelburg een bejaard werkman door een drijfriem gegrepen en on middellijk gedood. Ilij laat een wedu we met kinderen achter. DE NAGEDACHTENIS VAN VAN 'T IIOFF GEëERD. In de Academie van Wetenschap pen heeft de beroemde scheikundige, prof. dr Emil Fischer, een rede ge houden ter nagedachtenis van prof. Van 't Hoff. VADER F.N ZOON. Bij liet hoofdakte-examen te Arn hem, heeft zich het zeker zeldzame geval voorgedaan, dat zioh onder de cand-.daten een vader en zijn zoon be vinden. IIET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KABEL VAN GELDER. Zaterdagmiddag werd ui de Groote Kerk te Arnhem lietgeen gevonden is van hel stoffelijk overschot van Ka- rol van Egmond, Hertog van Gelder, opnieuw in den onlangs geopenden grafkelder geplaatst DE INDISCHE BEGROOTING. Het ontwerp-begrooting voor Ned.- Indiö is thans gepubliceerd. Het na- deelig saldo voor 1910 wórdt geraamd op 6.568.358, na aftrek der economi sche uitgaven. Het voordeelig saldo wordt geraamd op f 6.568,358; na af trek der economische uitgaven be draagt 't voordeelig saldo f 11.566 479. Hot nadeelig verschil over 1911 wordt geraamd op f 10.750.000, instede van 24 1/2 milldoen, wegens hoogore in komsten. De belastingen wórden ge raamd op 4 1/2 millioen, uit de l>e- d'rijven denkt men 8 1/4 millioen te halen. De eindcijfers over 1912 zijn: uitga ven f 262.414.061, inkomsten f 231.543.910, ongerekend de 2 1/4 mil ldoen voor voorstolle'n, waaromtrent nog overleg wordt gepleegd. Voor buitengewone uitgaven zijn uitge trokken 25.8 millioen, voor economi sche uitgaven 10 1/4 millioen. Ilooger geraamd is voor belastinginning f 183.000, voo'r monopolies f 3.768.000, producten f 709.000, bedrijven f 1.006.000, buraaux-uitg. f 13.390.000, waartegenover staan de hoogar ge raamde inkomsten uit de belastingen van f 4.166.000, monopolies f 6.691.000, producten 1 2.392.000, bedrijven f 4.065.000, andere middelen f 236.500. De totale Indische schuld zal geste gen zijn tot 104 millioen, waarvan 57 1/2 millioen gedekt worden uit vorige leoningen. Voorgesteld wordt een leaning aan te gaan van f 41 1/2 millioen, NEDERLANDSCHE JU1USTEN- VEREEN1GING. Tweede dag. Nu kwamen aan de orde Ue uitge brachte prac-adviezen Uier den in vloed, die aan den psychiater in strafzaken behoort te wurden toege kend. Uitvoerige prae-adviezen waren uit gebracht door prof. dr. K. Heilbron- nor, van de universiteit te Utrecht, en door mr. dr. S. J. M. van Geuns. sub stituut-officier van justitie bij de rechtbank te Den Haag. Het bestuur had liet volgende ne gental vraagpunten opgesteld I. Behoort m strafzaken de voor lichting van deu psychiater als zoo danig beperkt te blijven tot vragen van psychopathologischen aard, dus zicli met uit te strekken tot vragen, welke de normale psychologie betref fen II. Behoort, waar het geldt de vraag, of het .'«cganc foil den dader wegens ziekelijke storing of gebrekki ge ontwikkeling dor geestvermogens mag worden toegerekend, de taak van den psychiater a. zich te bepalen tot voorlichting van de justitie omtrent den aard der storing of der gebrekkige ontwikke ling en omtrent het verband tusschen deze en de daad, of b. ook te omvatten liet geven van een meening over de toerekenbaar heid III. Behoort voorzoover de wet, met betrekking tot de behandeling van psychoputhen, den rechter de keuze laat tusschen verschillende middelen van repressie de psychia ter hem omtrent den te kiezen maat regel voor te lichten IV. Behoort met betrekking -tot de behandeling van psychopathen den psychiater bovenal toezient, in vloed, binnen zekere grenzen zelfs lei ding te worden toegekend bij de ten uitvoerlegging van de straf of ande ren maatregel van repressie? V. Behoort de aanwijzing van ge vallen. waarin in liet strafgeding psy chiatrische voorlichting zal worden ingeroepen a. geheel te worden overgelaten aan het bevoegd openbaar gezag b. of ten deele in de wet te worden vastgelegd VI. Is liet gewonscht. dat op defor- muleering dor vragen, die den psy chiater-deskundige zullen worden ge- «teld, door oen psychiater invloed worden geoefend VII. Behoort de vaststelling der feiten, waarop door den psychiater- deskundige zijn verslag is gebouwd en waaruit zijne conclusie is getrok ken, doch die niet door hem zelf zijn waargenomen a. alleen aan den deskundige te zijn overgelaten le. zonder contróle van den rechter; 2e. onder contróle van den rechter, b. of behoort die vaststelling te ge schieden met behulp van deskundigen door den rechter op de gewone wijze en met de gewone waarborgen voor materieele juistheid VIIL Behoort bij de wet de gelegen heid te worden geboden, om binnen ©en gesteIderi termijn het psychia trisch onderzoek van beklaagde:: te doen geschieden in eene voor obser vatie geschikte inrichting a. in geval van preventieve hech tenis b. in geval de beklaagde in vrijheid ia le. met zijne toestemming 2e. ook zonder zijne toestemming IX. Behoort een psychiatrisch on derzoek van aangevers en andere ge tuigen. in verband met de beoordee ling van hunne geloofwaardigheid a. óf volstrekt te zijn verboden b. óf zonder beperking, door den rechter te kunnen worden bevolen c. óf te zijn toegelaten als hooge uitzondering en met toestemming van den te onderzoeken persoon Na debat werd overgegaan tot stemming over de vraagpunten. Alle vraagpunten werden met meer- derlieid van stemmen aangenomen, behalve de vraagpunten flb, Vc, wel ke vervielen, en de vraagpunten VII 2e, VIII 2e en IXa en b, welke er- worpen werden (IXa met 42 stommen tegen, 29 vóór). Overgegaan werd tot de benoeming van drie leden van liet bestuur we gens periodieke aftreding van de hoeren mrs. E. Fokker, C. O. Sogers en J. A. Tellegen. Benoemd worden de heeren mrs-, jlir. E. van Beresteijn, S. J- M. van Geuns en prof. Paul Scholten. Als plaats voor de volgende verga dering werd aangewezen Rotterdam. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, na den Minister van Justitie bedankt te hebben voor diens hoog gewaardeerde aanwezigheid. Uit de Arbeiderswereld Ds zeelleden en bootwerkers staking. TE AMSTERDAM. Terrorisme. 't Hbld. schrijft Wat wii over terrorisme schreven heeft een enkele onzer lezers aanlei ding gegeven twijfel aan onze mode- dec Lingen te opperen. Zóó erg was het niet ja, bootwerkers waren geen kostschoolmeisjes, maar wij moesten die praatjes niet gelooven. Nu hadden wij in hoofdzaak alge- mee ne mededeel in gen ontvangen, hoe wel uit zoor goede bron. De enkele ge vallen, die wij noemden, waarbij wij den naam van den mishandelde kon den meodeelen, waren niet zoozeer be wijzen, dat de toestand in het alge meen zoo was als door ons geschil derd, als wel aanwijzingen daarvoor. En veel ergere gevallen van de vrouw van een werkwillige, die mid den in den nacht uit haar bed gelicht zou zijn, doch zich over het weder rechtelijk binnendringen van haar woning niet durfde beklagen, van een zoon van een werkwillige, die om stuwd door een muur van stakende bootwerkers naar een kelder gevoerd en daar mishandeld zou zijn hebben wij niet vermeld, omdat het ons on mogelijk was de personen, die het overkomen ®ou zijn, te noemen. Doch de vergadering van de schui tenvoerders heeft tal van getuigen ge leverd, die bevestigden, wat wij heb ben meegedeeld. En hier doet zich het merkwaardige geval voor, dat een vakvereeuiging officieel verklaart te gen staking te zijn, doch haar leden aanraadt in bepaalde gevallen liet werk meer te leggen ter wille van eigen veiligheid en die van vrouw en kinderen. Een met name bij ons bekenda werkman van een der stoomvaart maatschappijen deelde ons mede. dat zijn vrouw in de Czaar Peterstraat is mishandeld, omdat hij aan het werk gebleven is. Zij werd j.l Woensdag door andere vrouwen aan de haren meegetrokken naar een café, waar zij haar man telefonisch moest vragen het werk neer te leggen. Deze vrouw heeft zich daarna met haar kind naar hare ouders begeven, omdat zii niet langer in eigen huis durfde blijven. Onze zegsman kwam later tehuis, om den boel te sluiten (hij blijft n.l. op het terrein van zijn maatschappij vertoeven) en. werd toen dadelijk door stakers gemolesteerd. Zij drongen zelfs de trap van zijn huis op en bombardeerden de deur. De man hield zich stil en trok la ter als oud-milicien een oude uniform aan oni aldus gekleed aan de handen der terroristen te kunnen ontsnap pen. Buurvrouwen bleken hem te heb ben verraden. Hij werd dadelijk door dc stakers gegrepen maar werd los gelaten op do mededeeling dat hij voor den dienst was opgeroepen I De menschen toeven thans bij hun ouders in een andere buurt. De schipper van de motorboot „De Musch" van de ..Koninklijke" heeft zijn betrekking verlaten vanwege het molest, dat zijn vrouw ondervond. Wij spraken nog iemand, wiens naam wij om goede redenen niet noe men rullen, wiens vrouw voortdurend vanwege het werken van haar man, gemolesteerd wordt en wiens kinde ren op straat door andere, daartoe opgestookte kinderen geslagen wor den. De werkwilligen klagen, dat in de straten, waar zij wonen, niet voortdu rend gepatrouilleerd wordt. Zij zelf voelen zich onveilig, maar maken zich voor hun gezinnen vooral zeer bezorgd- De „N. Ct." vermeldt de mishande ling van een supercargo van een der niaatschannijen, die van de fiets werd gehaald en mishandeld. Hij kwam be bloed van de IJkade aan. Wij wijzen er nog eens op, omdat wetgevende maatregelen hiertegen weinig vermogen, omdat straffen van de schuldieen niet vaak mogeliJK zal zijn en de politie er niet veel togen kan doen. en <-en misbruik ah dit slechts zal verdwijnen, wanneer de openbare overtuiging zich tegen dat terrorisme keert. De Tel. schrijft Naar wij vernemen hebben de werk gevers het denkbeeld van een ulge- meene uitsluiting thans geheel laten varen. Hun plan is de stakers te ver vangen door arbeidswilligcn -u bui ten, die zich reeds iu voldoende mate hebben aangeboden Zij willen echter daarmede wachten tut na het bezoek van president Fallières, want, hoe wel de burgemeester heeft verzekerd, dat hij, zoo noodig, voor voldoende bewaking kan zorz dragen, willen zij zonder noodzaak geen aanleiding ge ver tot moeilijkheden tijdens dit be zoek Gevangen werkwilligen. De Zeeliedenbond deelt mede, dat de „Nerens" Vrijdag te IJmuiden met 12 werkwilligen binnen kwam. die ui len van boord wilden gaan. De men schen werden echter in de kolenbun kers opgesloten en een zestal rijksveld wachters verhinderde, dat zij het schip verlieten TE ROTTERDAM. Men nit-ldt uit Rotterdam Alle Nederlandsche schepen, die Za terdag vertrekken moesten, waarou- der de „Tabanan" van dc Rotlerdam- sche Lloyd en de „Nieuw Amsterdam" der Holland-Amerikaiijn, kwamen op tijd in zee Laatstgenoemd schip be hoefde de bemanning slechts met nieu we krachten aan te vullen, daar een deel der vroegere equipage opnieuw monsterde. Dit verschijnsel neemt men ook op andere schepen waar, o. a on het stoomschip ..Mesrez". ENG ELAND. Uit Londen wordt geseind: Chineezen, bestemd voor Liverpool, werden ruw behandeld te Cardifi. Een vergadering van 12,000 sta kers to Huil weiverde haar goedkeu ring te hechten aan de bepalingen van de overeenkomst, die door hun leiders aangenomen was, zoolang de eischen van de dokwerkers niet waren inge willigd. Het spoorwegpersoneel ver daagde zijn actie. Te Liverpool staakt ook het sleep- bootpersoneel. De graanmarkt te New-Caslle lijdt zeer onder de sta king. In een vergadering van stakers te Huil werd besloten, onmiddellijk het werk te hervatten, indien le loons- verhooging ook voor do dokwerkers zal gelden. De stakers deden van dit besluit mededeeling aan den minister, van Handel, omdat de heropening der onderhandelingen onder zijn leiding heden zal geschieden. Men meent, dat een overeenstem ming thans stellig kan worden ver wacht. Belg i'ë. In de bijeenkomst hebben de sfa- kende zeelieden te Antwerpen een stemmig het voorstel aangenomen van twee Belgische reeders, strekkende om het tarief der Hamburgsche haven toe te passen en de overuren te lx*- talen. Waarschijnlijk zullen ook de ande re reeders. dit voorbeeld volgen, ARBEIDSCONFLICT TE OLDENZAAL. De textiel-arbeiders der firma W. Kan, te Oldeuzaal, iiobben ucsloten, tegen Zaterdag 15 Juli a.3. het werk neer te leggen, zoo niet vóór dien tijd de gewenschte verbeteringen in grondstoffen en arbeidsloon zijn ver kregen. STAKING TE KAAPSTAD. De staking op de drukkerijen te Kaapstad is geëindigd. De stakers hebben, naar de Times verneemt, het pleit verloren. Financieels Berichten HOLLANDSCHE IJZEREN SPOOR WEG-MAATSCHAPPIJ In de te Amsterdam gehouden ge wone algemeene vergadering van aandeelhouders der H. LI. S. M., wer den de balans en de winst- en ver liesrekening over 1910 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f J)0 por aandeel. Als commissaris werd lier.» n uo heer W. F. Leemans en ais d van den Raad van Administratie -'e lieer J. A. Roessingh van Iterson, terwijl in de plaats van den lieer H. II. lteels dei zich niet herkiesbaar gesteld had tot commissaris werd gekozen i lieer mr. J. C. baron Baud te Amsterdam. Verder werd machtiging verlee-iid tot het sluiten van eene overeenkomst met den Staat der Nederlanden en eene overeenkomst me', de Noord Friescbe Locaai Spoorweg Maat schappij. LEVENS'V' ER Z. -M A ATSCHAPPU. „DORDRECHT". Men schrijft ons In de op 30 Juni jl. gehouden Alge meene Vergadering is hel aan aan deelhouders uit te keereo superdivi dend niet vastgesteld op 8 procent, doch op 8 pro mille hunner deelne ming. Marktnieuws BEVERWIJK. Groentemoarkt- Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 33 Juni 1911 Spinazie, per mandje 20 ct. Postelein, por mandje 25 ct. Wortelen, 100 bos 7. Komkommers, per 100 f5. Aanlap, klei, p. HecL f6f 7. ld. sand, ƒ6.50. Peulen, per kilo 20 ct. Doppers, per kilo 10 cL Capucijners, per kilo 16 ct. Raspers. per kilo 18 ct, Tuinboonen, per 1003 1. Bloemkool. per 100 7--/ 8. Sla, por "00 krop 1. Rabarber ;ter 100 bos f 5. Pi-ver»elie, per hos 5 ct. Selderie, per bos 4 ct. Aardbeien, per mandie 4—8 ct»

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7