NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 3 3 4 9 29e Jaargang. No. 3600 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 JULI 1911 B ABONNEMENTEN ADVERTENTIÊN: per drie maanden: Van 5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 3 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Biï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/jAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 rMIIP/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. CeTMustreenf ZoTda^blad, voor Haarlem 'JSil Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. de ornstreken en ^anco Per P°st °-45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Ne. 138t Da Haarlcmsche Raadsverkiezing. 'Al do aftredende leden werde" on middellijk herkozen en hunne te gen - candidaten blive-v ver in de minder heid. Dat wil zeggen niet nu, in 1911. maar zes jaa- vroeger, in 1905. De toestand was toen zóó de Liberale Unie stelde al de aftredenden, de R.-K. Kiesvereeniging en de neutrale kiesverecnigmg Burgerplicht candi- deerden er acht en lieten de heerèn Groot, Schram en Moduo weg. De S. D. A. P. stelde alleen den heer Groot en vier nieuwe candidaten, de heeren Dijksterhuis, Joosten, Koppen en Timmer. Er werden in district I, waar de heeren v. d. Berg, Rinkema, Seig- te en Winkler aftraden, 988 van de 20G7 stemmen uitgebracht, in II, waar de heeren Van de Kamp, Schram en Thijssen aftraden, 1411 van de 2951, in III, waar de heeren Loosjes, Modoo en Van Rossum af traden, 1250 van de 3272. Er is dus toen slap gestemd, wat bij de heer- schende eenstemmigheid geen won der was en, zooals ik zeide, al de al tredenden werden herkozen. Dezen keer is de verkiezing niet zoo eenvoudig afgeloopen. De Liberale Unie en de Vrijz. Dean. Bond stelden in II Dr. Lotsy tegenover den heer Van de Kamp en in III den heer Nagtzaam tegenover den beer Las- schuit. Met dit wonderlijk gevolg,"dat de bestredenen met den heer Van don Berg in I do ©enigen zijn, die dade lijk gekozen zijn en dat al de andere candidaten, behalve de heer Van Marie, in herstemming komen. Zelfs kregen do heeren l.asschuit en Van de Kamp het hoogste aantal stem men, hooger dan de heer Van den Berg. Het is, tot juist begrip van de zaak, niet nutteloos aan dezen uitslag een korte beschouwing vast to knoopen. In III, waar slechts één rechtsclie candidaat, de heer Lasschuit, uitrad, hebben de rechtsclie partijen blijk baar al haar krachten op het behoud van dien éénen zetel geconcentreerd. Niet zoo eenvoudig, oppervlakkig be zien, is de onmiddellijke herkiezing van den heer Van de Kamp in II te verklaren. Hij werd door de linksche groepen bestreden, om hem hadden zoifs de Chrïstelijk-l-Iistorisclien dit maal het accoord van samenwerking met de andere rechtsche groepen op gezegd en een eigen candidaat, den heer Van Marle, gesteld. Niettemin is de heer Van de Kamp, zij het ook met slechts drie stemmen boven de volstrekte meerderheid, direct ver kozen I Een gedeelte van dit raadsel wordt opgelost door vergelijking van zijn stemmoncijfer (959) met dat van Mr. Thijssen. 843. Hieruit blijkt, dat ook andere dan kiezers van rechts op den lieer Van de Kamp hebben ge stemd, want Mr. Thijssen geldt, al heeft hij het presidium der kiesveree niging neergelegd, nog steeds voor het hoofd der R.-K. politieke partij, zoodat aangenomen mag worden, dat allen, die van rechts ter stembus zijn opgetrokken, hun stem op hem heb ben uitgebracht Indien dit juist is, dat namelijk de heer Van de Kamp ook van linksche kiezers steun heeft gekregen, dan komt de vraag naar voren waarom En dan kan ik ter beantwoording niet beter doen, dan weergeven, wat mij op d© tram door ©en linkschen kiezer werd gezegd „ik heb gestemd op Van de Kamp en dat wil ik wel weten ook, hij heeft meer dan eens goeie dingen in den Raad gezeul en ook nog wel eens voor 'iemand partij getrokken. En dan stemt hij precies zooals hij zelf wil en is voor iedereen te spreken." Mij dunkt, hier is de oplossing in een notedopde heer Van de Kamp is bij een groot aantal kiezers popu lair 1 Voor twee groepen was deze verkie zing een krachtproef voor de Chr.- Historische, die anders nooit alleen candidaten stelt, en voor de vrije libe ralen, die dezen keer voor het eerst onverzeld op het wijde veld der ver kiezing zijn getreden. Welnu, de heer Van Marle verkreeg in II 360 stem men en de heer Hijmans in I 321. Als gevolg van de belachelijke bepaling, die onze stad voor Raadsverkiezingen in drieën deelt, komt de heer Hij mans in herstemming, terwijl de heer Van Marle met grooler aantal stem men afvalt. Ten slotte is het de moeite waard, op het stemmemcijfer van de candi daten der S. D. A. P. te letten. Niet zoozeer in III, waar de heer Nagt- zaam den steun der andere linksche groepen genoot en zijn stemmen cijfer dus geen uiting kan wezen van de kracht der S D. A. P. alleen, maar in I en II. In I verkreeg de heer Poppe 475 stemmen, in II de hoer Joosten 613. Zijn aan den laatste stemmen van vrijzinnig-democraten te beurt gevallen Men zou het bijna meenen, als men ziet. dat de heer Schram 821 stemmen verkrijgt en Dr. Lotsy, gesteld door dezelfde com binatie, maar 738. Het omgekeerde schijnt afgeleid te moeten werden uit liet stemmencijfer van den heer Rin kema 663 en dat van den heer Van Emmerik 534,. hoewel ook deze twee candidaten waren van dezelfde com binatie. Mogelijk Is het zeker, dat een deel van dit verschil den heer Hijmans ten- goede is gekomen, maar dit zijn alle maar veronderstellingen. Menschen, die het oplezen van de stemcijfers hebben bijgewoond, ver halen van allerhande vreemde samen voegingen op de biljetten systeem lag en ligt er niet in. In elk geval zijn de stemmencijfers der candidaten van de S. D. A. P. be langrijk hooger dan in 1905, toen de heer Joosten in I als hoogste 174 stemmen haalde (de heer Poppe nu 475) in II kreeg de heer Joosten in 1905 303 stemmen, nu 613. Bij de herstemming gaan we dus voor een groot aantal candidaten in het vuur en er zal wel heftig om wor den gestreden. Zonderling is de toe stand in III waai- vier candidaten van de twee linksche kiesvereenigingen (één hunner bovendien nog candi daat van de S. D. A. P.) drie zetels moeten verdeelen. Eén hunner zal moeten afvallen en al geven de Libe rale Unie en de Vrijz. Dem. aan hun vrienden het wachtwoord, om in den bestaand en toestand niet meer op den heer Nagtzaam te stemmen, de kie zers beslissen en wij zien, dat zij ad viezen niet altijd opvolgen. De kie zers van rechts kunnen hier zeker grooten invloed uitoefenen. Hoe het gaan zal in II, is onmoge lijk te voorzeggen. Mocht men van rechts slechts één candidaat aanbe velen te stemmen, natuurlijk dan Mr. Thijssen, dan zal van links voor de twee zetels gestreden worden tus- schen de vrienden van de heeren Schram, Joosten en Lotsy, die res pectievelijk de vrijzinnig-democraten, de sociaal-democraten en de liberalen vertegenwoordigen. Wie van de drie afvallen zal, is nog lang niet zeker en de heer Schram schijnt niet bui ten gevaar. In I eindelijk hebben, meen ik, de aftredenden de beste kansen, maar wie met den derden zetel gaat strij ken, zou ik nog niet durven voor spellen. Alles hangt af van afspraken en overeenkomsten, die in de volgende dagen, vóór de herstemming, zullen worden getroffen. Over dit onder werp zullen langs telefoondraden en tusschen muren van vergaderzalen vele woorden gesproken worden. Men kan er op rekenen, dat alle krachten zullen worden ingespannen, om die onverschillige kiezers in grooten ge tale naar de stembus te jagen dezen keer zijn er weer troosteloos velen thuis gebleven. J. C. P. Uitslag der Raadsverkiezing in Haarlem. DISTRICT I. o, O o VI c "2 8-5 3 c ia p. p S p H p v B. E. C. Seignette (R.K. aftr.) 319 226 186 731 H. van den Berg (R.K. aftr.) 374 249 220 843 H. B. Weyland Jr (Cand. R.K. en Ant-Rev.) 283 217 197 697 E. H. Hijmans (Cand. Vrij-Lib.) 205 66 60 321 A. Rinkema (Lib. aftr.) 365 134 164 663 J. F. van Emmerik (Cand. Lib. en Vrijz -Dem.) 216 130 188 634 L. J. C. Poppe (Cand. S.D.A.P.) 127 136 212 475 G 14 638 429 490 1557 661 713 2422 Gekozon ls dus de heer /an de n berg. Al de anderen komen in herstemming. DISTRICT II. SI p p Schoter straat. Friesche Varkens- markt. Totaal. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R.K. aftr.) 264 267 312 843 W. A. J. van de Kamp (R.K. aftr.) 291 307 361 959 (Cand. Chr.-Hist.) 137 93 130 360 (Vrijz.-Dem. aftr.) 322 212 257 821 (Cand. S.D.A.P.) 183 234 196 613 Dr. J. P. Lotsy (Cand. Lib. Unie en Vrijz.-Dem.) 296 215 227 738 6 19 650 612 638 1930 1052 1122 1123 3297 Gekozen is dus alleen de heer w. a. j. van de kamp. Al de anderen, behalve de heer J. VAN MARLE, komen in herstemming DISTRICT III. r ■o P| H E7 -o s a "5.2. p B' a Totaal. Vincent Loosjes (Lib. aftr.) 191 300 335 826 (Lib. aftr.) 194 284 318 796 (Vrijz.-Dem. aftr.) 261 320 364 945 J. B. Lasschuit (Chr.-Hist. aftr.) 315 347 436 1098 A. Nagtzaam (Cand. S.D.A.P., Vr.-Dem., Lib. Unie) 269 238 298 805 8 j 13 6 27 Uitgebracht 590 j 651 780 2021 1017 1250 1563 3830 Gekozen ie due alleen de heer J. B. LASSCHUIT. Al de anderen komen In herstemming. De herstemmingen zijn bepaald op Vrijdag 14 JulL DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XXXI OVER EDELE METALEN. De voornaamsten onder de edele me talen (de overige komen weinig voor) zijnplatina, goud, zilver en kwik zilver. Van die vier heeft het goud de meeste waarde. Platina is minder kostbaar, en wordt veel minder ge bruikt. In hoofdzaak benut men het oor de vervaardiging van bepaalde instrumenten, en het voornaamste productieland van platina is dan wel Rusland, dat het leeuwenaandeel levert. Want er wordt in het Oeralge- bied de meeste platina gevonden. Ook komt het metaal nog wel voor in en kele streken van Amerika en Austra lië, en op Borneo. In ruwen staat gaat het naar verschillende steden (o. a. Parijs, Londen) waar het gezuiverd en \erwerkt kan worden. Do kleur van het platina is witach tig, doet eenigszins denken aan. zil ver. Goud wordt gewoonlijk gevonden __i brokken, die dan ook voor een ze ker deel uit andere metalen (soms zilver, koner) bestaan, ook wel als stofgoud, in rivierzand. De goudpro ductie is reusachtig gestegen, toen de goudlanden in Amerika omstreeks 1500, ontdekt werden. In de helft der negentiende eeuw kwam opnieuw eeu geweldige stijging in de goudop brengst door de ontdekking van goud velden in Australië, in Zuid-Afrika, in Noord-Amerika (Aljaska, Klondy- ke). Tegen een totale opbrengst van 5300 K.G. platina stond in 1910 een dito van goud, groot 385000 K.G. In datzelfde jaar bedroeg de z i 1- e r-opbrengst niet minder dan 5.479.000 K.G. Amerika had daarin wel verreweg het grootste aandeel, speciaal Mexico is langen tijd het voornaamste zilverland geweest. Do Vereenigde Staten kwamen ten slotte bovenaan in de zilverproductie, die oorspronkelijk in Zuld-Amerika hoofdzaak was geweest. In Europa bezit eigenlijk alleen Duitschland een. groote opbrengst van zilver, ©enige andere staten produ- ceeren het in veel mindere male. Door de geweldige toeneming der zilver-voortbrengst in de 19e eeuw (er is tusschen 1800 en 1900 een stijging geweest van 654500 K.G. tot 5.479.000 K.G.) ging de zilver-waarde natuur lijk hard achteruit, en de verhouding in waarde van zilver tot goud werd geleideliik grooter, ging van 115 tot 1 35. Evenals platina en goud komt zilver in gedegen toestand voor Ten slotte het kwikzilver, een metaal, dat ook al veel wordt aange wend bij de vervaardiging van in strumenten, speciaal natuurkundige. Dikwijls wordt het in verbinding ge bracht met andere metalen. Als ge neesmiddel worde/i kwikverbindingen ook aangewend. De productie van kwikzilver (dat gemeenlijk in verbinding met zwavel als de roodgekleurde cinnaber voor- leemt) geschiedt hoofdzakelijk in Ca- lifornie, r- in Spanje en Oostenrijk- Hongarije. Ook wordt het product in Rusland en Italië gevonden. Kwikzilver heeft de bijzondere eigen schap, dat het vloeibaar is bij gewo ne temperatuur. Het totaal der pro ductie heeft in 1S99 ongeveer 3,4 mil- lioen K.G. bedragen. Buitenlandsch Overzicht Uit de telegrammen in ons vorig nummer weet men, dat OOSTENRIJK-HONGAR1JE EN ITALle DE POLITIEK VAN DUITSCHLAND STEUNEN wat ze trouwens aan den driebond verplicht ziin. Een officieus Oosten- rijksch regeeringsorgaan schrijft o. a. „Natuurlijk volgt Oostenrijk-Honga- rije den jongsteu stap van de Duitsche regeering met sympathie, aie bij de zen maatregel niet alleen zich beroe pen kan op het voorbeeld door Frank rijk en Spanje gegeven, docli ook op het internutionaal erkende recht van elke beschaafde mogendheid, om haar onderdanen te beschermen, waar hun leven eu de eigendommen bedreigd worden. De maatregel an de Duitsche regee ring schijnt geschikt om, lettende op haar eerlijke verklaring, die zich aan past bij gelijksoortige verklaringen van Frankrijk en Spanje, bij te dra gen tot het brengen van opheldering in den niet meer duideliiken toestand in Marokko, in dien zin, dat de begin selen van bet Algeciras-verdrag onge wijzigd gehandhaafd blijven. In elk geval zal een oplossing door alle par tijen toegejuicht worden, die de Ma- rokkaansche quaestie weer in het sta dium brengt van de Europeesche jus titie. Dit standpunt nemen vooral de mo gendheden in, die, als Oostenrijk-Hon- garije bij de Marokkaansche politiek niet geïnteresseerd zijn. doch er des te grootere waarde aan moeten hechten, dat voor hun handel het principe van de open deur, in de Algeciras-akte vastgesteld, blijft bestaan. Rekening houdende met bet feit, dat Oostenrijk-Hongarije onder de met Marokko handeldrijvende landen de vierde plaats inneemt, zal do monar chie bij eventueele bespreking vooral op haar economische belangen letten." In dit betoog proeft men een plei dooi voor Of we daarnaar verlangen moeten Iets moet er wel is waar gedaan worden, maar aan de vorige conferen tie hebben we zooveel onaangename herinneringen, dat we haast zouden -&JUOD U03S -EB Tl UI 'SOJIV UO3S02 rentie De Fransche pers gaat voort de hou ding van Duitschland te besproken. De „Figaro" noemt 't avontuurtje van Duitschland EEN PROEFPEILING, of krachtproef. Duitschland is gereed om te handelen, naar den graad van tegenstand zoo Frankrijk kalm, maar vastberaden tegenstand biedt zal Duitschland niet verder gaan, maar anders zal het alles nemen, wat het krijgen kan. De „Figaro" geeft de re geering van Frankrijk den raad een eigen gedragslijn te volgen en niet Ie wachten nn wat Engeland en Rusland zullen doen. De bekende socialist Jaurès pleit in de „Humanité" krachtig tegen het uit zenden van Fransche schepen naar Marokko. Frankrijk moet onderhan delen, maar zij, die hopen Duitsch land schadeloos te stellen door het el ders concessies te doen, voor het op geven van elke verwachting in Marok ko, bedriegen zich. Duitschland kan niets aannemen dan ZIJN DEEL VAN DE MAROKKO- PUDDING, zoolang er isof het vertrek van al len uit Marokko. Daarom zoo meent Jauirès moet het komen tot vertrek, Frankrijk het eerst. Een oorlog over Marokko zou monsterachtig zijn, en het Europeesche volk zou daaraan niet meedoen. In verband met den verderen loop der quaesties is 't van belang te weten HOE ENGELAND ER OVER DENKT Do Engelscho pers bespreekt de hou ding van Duitschland on kalmen toon, behalve de „Daily Mail", die aanzet tot bet, uitzenden van een Fransch en een Engelsch oorlogsschip naar Aga- dir en dus blijkbaar een Fransche po litiek, tegen Duitschland gericht, door 'ik en d"n trouw wil blijven. De „Dailv Graphic" die over het algemeen over de diplomatieke stem ming in Engeland goed ingelicht is spreekt vertrouwen uit in eeu sjioedi- ge oplossing door kalme diplomatieke besprekingen. Do „Times" die gewoon is een vijandige houding tegen Duitschland aan te nemen bespreekt slechts de stemming in Duitschland zelf. En terwijl het blad den vorigen dag be te ogde, dat het optreden der regee ring in Duitschland met chauvinisti sche toejuichingen werd begroet, zegt het nu, dat men elkaar in Duitschland toefluistert geen lawaai te maken. De „Standard" erkent, dat de FTan- sche bezetting van Fez een schending der acte van Algeeiras is het blad zegt dan verder„Wij kunnen geen bezwaren hebben tegen de aanwezig- heid van een Duitseh oorlogsschip, op een punt, waar Duitsche belangen werkelijk worden bedreigd maar wij moeten honen, dat de toestand niet zoo dringend is, dat stappen moeten worden gedaan, die tot een verdere, zeer ongewenschte verwikkeling lei den. Tevens verwachten wij, dut Span je en Frankrijk alles zullen doen. om do meening te voorkomen, dat de Acte van Algeeiras reeds nu buiten wer king is gesteld." Uit Weenen wordt geseind Zooals bekend is heeft de Fransche regee ring in een den 8sten April 190J met Engeland gesloten verdrag verklaard, dat zij niet van plan Is, den politiek en toestand in Marokko te veranderen De Neue Freie Presse meldt nu, dat in politieke kringen in Weenen la kend is gewcuxlen, dat Frankrijk zich in EEN GEHEIM VERDRAG tegenover Engeland verbonden heeft, niet toe te staan, dat eenige vreemde mogendheid een haven aan de Oceaan- kust beget. Zelfs wordt er gedacht aan OORLOGSGEVAAR IN DEN BALKAN, in verband met de geschillen tusschen Turkije en Montenegro, loopende over de opstandige Albaneezen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5