NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. DE GOUVERNANTE 29e Jaargang; No. 8601 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 7 JULI 1911 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Jy;T Haariem van 15 regels Lelke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),130 Jf f Advertentiën van Vraag er. Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 ^r" &T STgS W^S Cts. voor 3 plaatsingen k contant OölZSrd Zondagsblad, ,oor Haarïem' I 1 0J7K RedMae Atainistartie: Gr00te HootstrMt 53. n yjde omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourcns Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1882 Leger des Hells. Woensdag 12 Juli houdt het Leger des Heils een nationalen Velddag op het landgoed Nimmerdor bij Amersfoort, onder leiding van gene raal Booth zelf. Dat woord Nimmerdor is wel van toepassing op dezen ouden man zelf, die nu al tientallen van jaren door dc wereld reist, om te trachten de men- schen goed en gelukkig te maken op z Ij n manier. Ik bespreek hier niet den Godsdien- stigen kant van deze vereenigiug, die in den eigenaardigen vorm van een leger, met een banier, waarop de woorden Bloed en Vuur, met een indeeling van militairistischen aard, generaal, kolonels, komman danten, kapiteins vrede tracht te bren gen doder de menschen. Maar wat een volharding moet dezen merkwaar- digen aanvoerder bezielen, die, in een periode vau het leven gekomen, waar in anderen al lang boven of onder de aarde rusten, nog altijd voorgaat naar het doel, dat hij zich nu eenmaal voor gesteld heeft. Als het waar is, dat een voorbeeld tot volgen aanspoort (en dat geloof ik zeker) dan is do vrees ijdel van wie meenen, dat als deze sterke man straks toch vallen moet, zijn stichting zal verloren gaan bij gebrek aan een waardig opvolger. In de omgeving van zoo'n figuur, moet een andere zijn opgegroeid, die als het op een oogenblik noodig wezen mocht, in zijn plaats kan treden. Voor deze beschouwing wil ik voor al de aandacht vestigen op wat het Leger des Heils achting heeft doen verwerven bij iedereen, ook bij hen, die zich met zijn Godsdienstoefenin gen niet kunnen vereenigen dat is de toepassing van practische men- •cheuliefdë. Hoe zijn in iets meer dan vijf en twintig Jaar de meeningen ver anderd Toen het Leger zijn intree deed in Nederland, was spot de zacht ste vorm van tegenwerking, dien het moest ondervindennog zie ik voor mij liet lokaal te Amsterdam, waarin de eerste Engelschman, die voor het Leger hier had durven optreden, zijn toespraak met een waarlijk wel Am- sterdamsck accent boorde vertalen door den Nederlander Govaars, zon der er iets van te begrijpen, maar des te beter vattende de uitdrukking van spot en hoon op het gezicht van de meerderheid der aanwezigen. Een pub'lioke vermakelijkheid waren die eerste bijeenkomsten van het Leger des Heils, waar de minder beschaaf den rumoer maakten, tot groot ver driet van do politie, die de orde haast niet handhaven kon en waarom de meer beschaafden toch lachten. Het was in dien tijd. dat een bekend in gezetene van Haarlem in bet Nieuws van den Dag vol verontwaardiging schreef over die nieuwigheid uit En geland en haar een kort leven voor spelde. In Haarlem geeft het wel den in druk, alsof het Leger des Heils wei nig kracht heeft en niet zeer talrijk ishet lokaal in de Schagchelstraat, waar de oefeningen plaats hebben, ls niet overgroot Maar naar getallen moeten wij deze organisatie niet be- oordeelen, de vraag is. welke kracht er uitgaat van de enkelingen. En nu is het eigenaardig, dat niet alleen nie mand meer spot met den luifelhoed of de roode trui, maar dat er zelfs een zekere vriendschappelijkheid wordt getoond jegens de uniform. De oor zaak is licht aan te wijzen. Er is in onze samenleving een overtuiging ge komen, dat deze menschen pracüsch nut stichten, het medelijden en de hulp brengen daar, waar ze noodig zijn: bij den dronkaard, de afge dwaalde vrouw, den zwerver, den ontslagen gevangene, kortom bij al die ongelukkigen in onze maatschap pij, die zonder steun niet meer kun nen overeind staan. En dat zonder te vragen „hoeveel eigen schuld is er ia uwe rampen?'' maar enkel en al leen met de woorden „broeder, zus ter, gij zijt ongelukkig, laat mij u hel pen 1" Zoo ontstonden de tehuizen, de landbouwkolonies, waarin getracht wordt van stug materiaal bruikbare menschen te kneden, die hun plaats in de maatschappij weer waard zijn. Ben arbeid, die niet zelden op teleurstel ling uit moet loopen, maar dan toch cok meermalen groote voldoening ge ven zal. Daarin vindt de ware heils soldaat zijn levensgeluk, want van wereldsche vermaken blijft hij ver. Ze liggen noch onder zijn bereik, omdat hij arm is, noch in zijn lijn, omdat hij ze niet wenscht. Zijn bestaan is sober, want geld vergaart hij niet, zijn verblijfplaats, wanneer hij offi cier is geworden, onzeker, want ieder oogenblik kan de chef hem zenden naar een ver verwijderd oord, waar hij meer nut kan stichten. Ik zeg niet, dat hij de eenigo is, die een le ven van strengen eenvoud en van zelfopoffering leidt, integendeel, wij vinden duizenden als hij in liefdewerk van dezen en anderen aard, maar hij behoort er toch bij, hij telt mee in het groote Liefdeleger, dat dag in, dag uit. in donker kleed, onder stille kap. altijd maar weer optrekt naar een zware dagtaak, tot ons aller heil. Wat treft in alles wat het Leger des Heils verricht, is de groote zin voor ordo en regelmaat. Ieder kent zijn taak en vervult die met blijmoedig heid. Toegankelijk als ieder voor een vriendelijk woord, behoudt de heilssol daat zijn kalmte en zelfbeheersching tegenover een snauw en daarin ligt de oplossing, hoe teere zusters het kunnen wagen, door te dringen in ge vaarlijke achterbuurten en te trach ten, ruwe kerels af te brengen van kwade gewoonten of erger nog. Dienzelfden zin voor orde en regel maat vinden we ook in 't programma voor den Velddag op Nimmerdor te rug. Het is, of zij, die hein stichtten, zich vooraf hebben voorgesteld, welke vragen de deelnemers al zoo zouden kunnen doen en daarop ai vast het antwoord hebben gegeven. Zoo zijn twee bladzijden gewijd aan opgaven van treinuren en nachtprijzen, waar in de meest onbereisde gemakkelijk zal vinden al wat hij noodig heeft zoo is er een reeks van algemeeue in lichtingen en een mededeeling over het vertrek, van dezen inhoud Gedurende de laatste samen komst zullen op het platform, zoo dat Ieder ze zien kan, vlaggetjes en borden omhoog gehouden wor den en zoodra een vlaggetje van de kleur van uw kaartje ver schijnt of een bord met don naam van de plaats- Uwer inwoning, is het uw tijd om het terrein te verlaten en naar het station te gaan. Doze seinen zullen echter zóó vroegtijdig gege ven worden, dat men zich volstrekt niet behoeft te overhaasten om zijn trein te halen. Is er niet iets bijzonder gemoede lijk in deze waarschuwing, die zelfs vcorziet, dat do menschen op het ver schijnen van hun sein zenuwachtig zullen worden en meer haast maken, dan noodig is Moge Nimmerdor het parool zijn van allen, die als het Leger des Heils trachten bedroefden to troosten en zwakken to Btounen I J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Wc beginnen ons dag-overziclit na tuurlijk weer met DE MAROKKAANSCHE AANGELEGENHEDEN, die thans de geheele Europeesche po litiek beheerschen. 1 Oog is gericht naar Frankrijk. Wat zullen de ergste tegenstanders van de Duitsche avonturen in 't Sul- tansrijk doen Hedenmiddag zal de Fransche mi nisterraad vergaderen, want dan is de Excellentie van buitenlandsche za ken De Sols es weer uit Nederland te ruggekeerd. Na deze conferentie zai een meedeeling aan de pers gedaan worden. In meestal goed-lngelichto kringen te Parijs verluidt, dat Duitschland zal verlangen, om alvorens die bespro kingen van vier of vijf staten to be ginnen, een apa.rte bespreking met Fi ankrijk te hebben. Al was het maar om vast te stellen, welko punten in dio nadere grootero besprekingen aan hangig gemaakt zullen worden. De Fransche regoering Bchijnt niet van zins hierop ui te gaan. Volgens sommigen zal zij beleefd weigeren, volgens anderen zal zij, indien Duitschland aandringt, in die voorbe sprekingen eenvoudig niets willen vaststellen. Waar Engeland positief verklaard heeft, aan alle besprekin gen te willen deelnemen, zal het voor Duitschland moeilijk worden een be spreking met Frankrijk alleen door to zetten. Engeland ls dus van "de partij Te Parijs heerscht de indruk, dat er inzake Marokko bijna nog meer spanning heerscht tusschen DUITSCHLAND BN ENGELAND dan tusschen Duitschland en Frank rijk. Duitscldand is op zijn beurt onaan genaam verrast door 't besliste en scherpe reageeren van Engeland op de bezetting van Agadir. In 't Lacerhuis heeft do Engelsche minister-president eenigo meedeeliu- gen gedaan, om •T BRITSCHE STANDPUNT IN DE MAROKKO-QUAESTIE toe te lichten. Heel kort ©venwel en ook sober 1 Do premier zei. dat de jongste ge beurtenissen aanleiding hadden gege ven tot besprekingen tusschen de mo- gendlieden, die bij Marokko het meest geïnteresseerd zijn. Hij kou ©venwel, zooals de zaken thans staan, slechts weinig mededee- len omtrent de onderhandelingen, hij zou echter guarne zien, dat men wel begreep, dat volgens de meening der Britscho regeering een nieuwe toe stand in Marokko is geschapen, welks verdere ontwikkeling de Britsche belangen misschien nog directer kan aangaan dan tot dusverre het ge val, was Wij vertrouwen zoo ver volgde de minister dat do diploma tie er in zal slagen ©en oplossing to vinden en voor zoover wij daaraan deel zullen nemen, znllen wij behoor lijk rekening houdeu met genoemde belangen en met de vervulling van de uit hel traktaat voortvloeiende ver plichtingen jegens Frankrijk, die aan het Lagerhuis bekend zijn. (Luide toe juichingen.) Er is dezer dagen een. gerucht ver spreid over 't bestaan van Nu wordt uit Parijs geseind „De Engelsche bladen bevatten een zooge naamd geheim verdrag tusschen Frankrijk en Marokko. Wij kunnen uit de boste bron mede-1 deelen, dat dit document valsch is." i Tot zoover dit telegram. Er ls wel i in tc lezen, dat de nu gepubliceerde tekst valsch is, maar niet, dat er geen geheim verdrag bestaat. Kon men 't geheelo bestaan niet tegenspre ken? Behalve z'n meedeeling over Ma rokko, heeft de Engelsche premier in 't Lagerhuis gezegd, dat er alle kans is, dat T ENGELSCII-AMERIKAANSCH ARBITRAGE-TRAKTAAT binnenkort onderteekend zal worden. Een blijde tijding. Alleen zou 't nog aangenamer zijn, indien do mogendheden ook inzake Marokko wat vredelievender waren. De Fransche Kamer ls nog druk be zig aan DE K1ESRECHTHERYURM1NG IN FRANKRIJK, waarmee de geloerde üeeren nog niet heel veel opscüieten. De Kamer behamielde art. 1 bis an het omwerp. Een aantal leden stelden voor het artikel in Eau don van ©eu ccinmissie te stellen, door anderen werd dit voorstel evenwel bestreden. De minister-president Caillaux stel de daarop uitstel van de behandeling voor hij behield zich voor bij de her vatting een nieuwen tekst in te die nen. Dit voorstel tot verdaging werd ver worpen met 303 stemmen tegen 251. De eerste tegenslag van t nieuwe ministerie. Zou 't nu al weer mis gaan loopen De Kamer nam een amendement aan, bepalende, dat elk departement een kiesdistrict vormt en twee, wan neer het aantal te kiezen afgevaar digden meer dan 7 bedraagt. Het eerste gedeelte werd aangeno men bij handopsteken, het tweede met 331 tex-en 239 stemmen. De zitting werd opgeheven. *t Is ook nu te warm om tc vergade ren, vooral om heftig te debatteeren, zooals men in Frankrijk nog al ge woon is. Deze vraag stellen is veel gemakke lijker dan haar beantwoorden. Alle berichten uit Portugal zijn tegenstrij dig. Eerst hebben we gister iets gemeld over dreigende onlusten. Nu wordt uit Lissabon ceseind „Het bericht om trent een poging tot gewapenden op stond is geheel en al uit de lucht ge grepen." Maar in tegenspraak met deze te genspraak is weer 't volgende tele gram uit Tuy „Er worden nog steeds troepen naai- het noorden gezonden om le beletten, dat monarchistische samenzweerders de Minho binnen dringen." Voor niets worden er geen groote troepen naar een deel van 't land ge zonden. Dus zou er toch wat gaande zijn DE TOESTAND IN DEN BALKAN is blijkbaar iets aan 't verbeteren, in zonderheid wat de houding tusschen Turkije en Montenegro betreft. Vol gens officieele mededeelingen heeft do koning van Montenegro verklaard, dat de mobilisatie niet geschied was met hot oog op een oorlog met Tur kije, maar ter bescherming van de grens. Nu is de mobilisatie van Mon tenegro gestaakt. Dit is maar goed ook, want do Turk- sche minister van oorlog had al ver klaard, dat Turkije genoodzaakt zou zijn een eventueelen aanval van Mon tenegro niet onbeantwoord te laten. In diplomatieke kringen te Konstan- tinopel wordt gezegd, dat de Porte do groote mogendheden de bondige ver zekering heoft gegeven, dat zij oor log met Montenegro tot iederen prijs wil vermijden en liever den Albanee- zen alle concessies zal toestaan, die met de waardigheid van het Rijk zijn overeen te brengen. Men gelooft, dat het miaisterie-Hakki pasja zich voor een dergelijke oplossing van de crisis zal .opofferen en aftreden, om het blnnenlandsche regeeringsbeleid aan een kabinet-Kiamil met Noradoen- gian, als minister van buitenlandsche zaken, dat op de jong-Turksche dissi denten en de tegenwoordige liberale oppositie zou steunen, over te laten. Met den opstand in Albanië wil 't nog maar niet tot een einde komen Nu is 't weer te Konitza, in Zuld- Albaniè, tot onlusten gekomen. DE MINISTERCRISIS IN SERVIè. Is nog altijd niet opgelost. Nu heeft do koning aan Milovanwitz de vor ming van een kabinet opgedragen. Zou hij er nu in slagen 't DE TOESTAND IN PARAGUAY, is weer dreigend. 't Garnizoen to Assuncion is in op stand gekomen. President Jara is ge vangen genomen en in een kazerne opgesloten. Hij heeft zijn ontslag in gediend. Vrijwillig De president van den Senaat is tot voorloopig presi dent gekozen. 't Wordt tegenwoordig een gevaar lijk baantje, president van een Arne- rikaansche republiek te zijn. En geen beroep is zoo onzeker. Zie naar Cas tro, naar Diax. nu weer naar Jara I Herinnerd zij, dat Jara op 20 Maart z'n voorganger verjaagd heeft. Wat ge niet wilt. dat u geschiedt... Ook is er weer OPSTAND OP HAÏTI. De opstandelingen hebben twee ste den, Tsoy en Lus Cahobas bezet. Maar de President komt met geld en troepen en hoopt zijn oproerige onderdanen te verdrijven. We wenschen hem succes. Stadsnieuws ORGELBESPELING op Dinsdag 11 Juli, des nam. van 1—2 uur, ln de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den Heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium em Fuga, G. F. Hön dol. No. 2. Communions, J. Lemmens. No. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink., a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro risoluto. No. 4. Elsa's Brautzug zum Münster, R. Wagner. No. 5. Allegretto, A. Guilmant. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Juni lot én met 4 Juli kwamen ter kennis van den Centïalen Gezondheidsraad 1 geval van diphthentis te Bloemendaal en I geval van diphtheritis te Haarlem. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Braakhuis, can verlof tot het verkoopon van alco- holhoudenden drank anderen dan sterken drank Yoor gebruik ter plaat se van verkoop in de benedenvoor- zaal van het perceel aan de Lom bar dsteog No. 12. Rubriek voor Vragen Gwibonueerdon hebben hot voorroobt, vragen op veraohlllend gabled, mil* voor beantwoording vatbaar, in to tendon bij da Itedacrtio van Haarlem's Dagblad, QrooU Hou UL runt 03. Alle antwoordan worden geheel koitolooi gogeven on *00 apoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam eo Woonplaats van don intender vermeldea Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een mijner kippen heeft dikke schubachtige poolen. Is daar niets aan te doen? ANTWOORD. Smeer de poolen ge durende 14 dagen met raapolie in; daïi verdwijnen de schubben van zelf. VRAAG: Bestaat er ook een middel tegen het verbaren van een gezonden hond; in het najaar was het erg, en ook nu weer? ANTWOORD: Neen, ge moet den hond dagelijks kammen en borstelen, tot het oude haar verdwenen is. Daarna is eenmaal in de week kam men en horstelen ol wasschen vol doende. FEUüLLH i ON door Headon H 111. 36) Elisha klom op den stoel, waar mee zij kwam aandragen, en be merkte, dat zij gelijk had. Eon kope ren schroef van vijf duim long was in den achterwand van de kast ge slagen. Dat de schijnbaar nuttelooze daad van vandalisme nog maar van korten datum was, werd. bewezen door zaagsel, dat bij het gebruik van de schroefboor op de plank was ge vallen. Nog een ontdekking beloonde het nauwkeurig onderzoek, waaraan Elisha nu het plekje, waarop het boek van Jozef geetaan had, onder wierp. Het boek, dat er vlak naast ge staan had, was in horizontale hou ding gelegd op de volgende boeken, waarvan het resultaat was, dat het bewuste boek los op de plank ge staan moest hebben, zijn buren aan weerskanten niet aanrakend. Wat maakt u daaruit op klouk ademlooe de vraag van Yvon ne, toen Elisha de vreemde combina tie van ontdekkingen beschreven had. Na het boek zorgvuldig weer op de plank gezet te hebben, precies zooals het gestaan had, voordat de ge schroeide bladwijzer zijn aandacht trok, stapte hij langzaam van den stoel af en zette hem tegen den muur. Het antwoord, dat hij daarop na rijpelijk© overweging gaf, leek veel op een raadseL Ik zou misschien in staat zijn, er meer uit op te maken als u mij het adres kon zeggen van „Miss Smith", met wie Mr. Raven scar in correspon dentie was, zei hij, terwijl hij op een komieke manier zijn hoofd naar één kant liet hangen. Denkt u nog, dat het Phyllis Vaughon was vroeg Yvonne ijve rig Ik heb reden dat te denken, en dat als de omstandigheden van haar vlucht 0x1.3 bekend waren, zij ons van groot nut zouden kunnen ziin. Zeg mij. Miss Wenslade, en de stem van het mannetje ging in een gefluis ter over, terwijl hij die vraag stelde, zou u er niet van op de hoogte kunnen komen en het mij laten we ten, zoodra Mr. Ravenscax van plan ls naar Londen of ergens anders heen te gaan Het is niet waarschijn lijk, dat hij bekend zal maken, waar hij van plan ls heen te gaan. Zoo, best oudje 1 U is dus van plan hem te volgen, hem te bcspion- neeren 1 riep Yvonne uit, ln haar handen klappend. Ja, ik kan dat wel te weten komen, tenzij hij geheel onverwachts vertrekt. Mr. Dominick, do bottelier van de Priory, haat hem als vergilt en zal mij wel ©en wenk geven. Elisha Crowe zette een effen ge zicht. Ik ken Dominick, zeide hij droogjes. U moet niet zoo royaal zijn om hem te vertellen, waarvoor u de informatie noodig hoeft. Ik zou hem kunnen vartellen, dat ik mijn oom. Lord Monksilver, zoo graag eens zou -willen spreken, als Mr. Ravenscar er niet is. Dat zou voor Dominick stof genoeg zijn om in de herberg te bebabbelon, zeide Yvonne, die bekend was met de ge woonte tot babbelen van den ouden, getrouwen dienaar. Goed I zei Elisha, terwijl hij een laatsten blik om zich heen ln de studeerkamer sloeg. Houd mij hiervan dan als 't u blieft op de hoog te, Miss Wenslade. HOOFDSTUK XIV. Het menschel ij k Fret kan het werk. Als de rechterhand van mylord Monksilver genoot Mr. Carter Ra venscar een salaris, dat hem ln staat stelde, om zich allerlei weelde te ver oorloven, die andere voor onderge schikten niet Is weggelegd. Tot zijn kleiue zwakheden behoorde een nei ging voor gemakkelijk reizen, wat een van de redenen was, waarom het Elisha Crowe gemaakelijk gemaakt werd, om met denzelfden trein naar Londen te reizen, zonder door hem opgemerkt te worden. Terwijl Mr. Ravenscar eenzaam de weelde van een eerste klasse coupé genoot, zat Elisha tusschen twee zeer zwaar lijvige vrouwen ingedrukt ui een der de klasse rijtuig aan het andere eind van den trein. Een uur vóór het oogenblik van vertrek was hij op het station van Wroxford aangekomen, en had ge zorgd niet gezien te worden, totdat zijn prooi zijn plaats had ingeno- Zijn eigenlijke moeilijkheden zou den niet beginnen, voordat hij in Londen uitstapte en toen moest hij ondervinden, dat de vooruitgang ln de vervoermiddelen hem bijna leelijke parten speelde. Hij had zoo lang een landelijk bestaan In Beacon Audley geleid, dat hij zich allesbehalve op zijn gemak voelde, toen Ravenscar ln oen taxi wegsnelde. Eén oogenblik stond hij aarzelend op den rand van het perron, maar het instinct van den ouden sjjeurhond kwam hem te hulp. Er was een tijd geweest, waarin Elisha Crowe bekend stond als de eerste spion van New-York en Chica go, en hij toonde nu, dat er nog wel iets van dien ouden aard ln hem over was gebleven. Hij wenkte den chauffeur van een dergelijk voertuig en binnen dertig seconden snelde hij het eerste achterna. Hij was zoo jong naar Amerika ge gaan, dat hij zijn Londen nooit zoo goed gekend had als de groote centra van de bevolking in Europa, en eerst keek hij ©enigszins hulpeloos om zich heen, terwijl de vervolging hem van de Hoofdstraten bracht naar rustiger wijken achter het Strand. Een opstopping op den hoek van de Weliingtonstraat gaf hem gelegen heid, zijn haastig gegeven orders, die hij hij het afrijden zijn chauffeur ge geven had, waardoor hij enkel de eer ste auto in het oog gebonden liad, aan te vullen. Hij verzocht den man nu, wat voorzichtiger te volgen en te blijven stilstaan zoodra de andere taxi stopte. Als resultaat van deze manoeuvres stond Elisha nu op den hoek van de Wardouretrast, met zijn ooghoek Ravenscar gadeslaand, terwijl hij wat verder op in een huis verdween. Twee minuten later, toen hij aan den an deren kant van de straat naderbij kwam, kreeg hij een gewaarwording, die hem van het hoofd tot de voeten deed trillen. Hij was den secretaris naar Londen gevolgd met een vaag idéé, dat die vervolging hem kon lei den tot de schuilplaats van Phyllis Yaughan en tot alle mogelijkheden, die daarop zouden kunnen volgen Dat deel van de taak, die hij zichzelf opgelegd had, bleek tot nu toe onge grond, maar hij was gestuit op iets, dat een geheel onverwachte en veel omvangrijker beteekenis kon liebben. Want liet huis, waarin Ravenscar verdwenen was, bleek de winkel vau een handelaar in antiquiteiten te zijn juist de plaats, waar een ouder- wetscli duel-pistool gekocht kon zijn. Zijn gevoel niet meegerekend dan had het opsporen van het wapen, waarmee -Mr. Wenslade vermoord Was, voor zijn verstandelijke overwe gingen meer waarde voor het oplos sen van liet göheim, dan het opsporen van Phyllis. De situatie was plotse ling geheel veranderd Als hij wat fortuin had en Eliaha kende de waar- do daarvan bij zijn werk als detective, dan stond hij misscliien op het punt om beido problemen inééns op tc loa- sen Hij dacht er over na, hoe hij het best van dit voordeel gebruik zou kunnen maken, toen hij, achterom kijkend, Ravenscar den winkel weer uit zag gaan en haastig de straat ln de tegenovergestelde richting uitloo- pen. Elisha zag hem maar even van ter zijde, maar het was voldoende om hem te laten zien, hoe er een geme lijke trek als van teleurstelling over zijn bezoek aan den winkel op zijn gelaat lag. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5