flt Kwartjes-Adverteiiliën van HAARLEM'S DAGBLAD VRAAG. Re ben 4 maan'den 1ti betrekking en nu met de ree weken opgezegd. Heeft mevrouw nu het recht mijn godspenning ln te hou den? ANTWOORD. Neen. VRAAG: Waar moet ik mij ver voegen om lid van de Vereentglng te gen het mishandelen van dieren te worden? ANTWOORD. Secretaris is de lieer Mr. C. W. Thöne, Groote Markt 27 rood, alhier. Ter aanvulling van ons antwoord betreffende het gratis geopend-zijn van Teyler's Museum deel en wij me de, dat het museum dagelijks gratis toegankelijk is, uitgezonderd Zater dags en Zondag's zomers van 11 tot 4 en 'a winters van 11 tot 3 uur. Ver der op den eersteh Zondag van iedere tmnand van 1 tot 4 uur 's zomers en 1 tot 3 uur 's winters. De in portefeuille bewaarde kunstwerken, voor zoover niet ten toongesteld, kunnen bezichtigd wor den Dinsdags en Vrijdags van 1 tot 3 uur, na tijdige schriftelijke aan vrage aan den conservator. VRAAG. Mijn zoontje is als loopjongen aangenomen voor een gulden per week. Hij is drie dagen op bevel van den dokter wegeins on gesteldheid thuis geweest. Toen hij weer naa'r zijn denst ging is hij weg gestuurd. Heeft de juffrouw daar het recht toe? ANTWOORD. Ja wel, maar zij moet hem betalen tot den dag dat hij ziek geworden ia en f 1.boven dien. VRAAG. Moet ik bij het peuren ook eone akte hebbe'n? ANTWOORD: Ja, de kleine visch- akte. VRAAG. Ik ben in 1910 aange slagen in de inkomstenbelasting voor f 8.80. Ik hetaalde f 3.Nu'wilde ik weer f 2.50 betalen; maa'r ik moet al les in eens betalen. Heeft men daar recht op? ANTW OORD. Zeker, walmeer de geheele aanslag vervallen is, behoeft men met eeno gedeeltelijke betaling geen genoegen meer te nemen. VRAAG: Ik heb een meisje ge huurd per maand en nu is de maand om. Heeft ze nu recht om ook per maand te vertrekken? Zij is aange nomen om per maand betaald te worden. ANTWOORD. Zij moet dan ook een maand te vo'ren opzeggein; tegen welken dag, dat is onverschillig. Houdt ze zich niet aan dien termijn, dan is zij een maand loon als scha deloosstelling verschuldigd. VRAAG. Ik huurde voor 1 Mei een dagmeisje ti f 1,25 per week. Tevreden over haar zijnde, gaf ik haar na 2 of 3 weken 1.50 per week, bonevens 11.25 godspenning. Nu zegt zij voor aanstaande week den dienst op. Hob Ik nu recht den godspenning van het loon af te houden ANTWOORD. Ja, omdat de huur, voor onbepaalden tijd aangegaan zijnde, niet langer dan dne maan den heeft geduurd, VRAAG. Als een dienstbode met 1 Augustus den dienst verlaat, en het sciioonmaokgeld nog niet ontvangen heeft, heeft zij er dan nog recht op ANTWOORD. Men geeft een dienst bode, die alleen schoonmaakt, daar voor gewoonlijk iets extra, maar van een verplichting is geen sprake en do dienstbode heeft dus geen vorderings recht. VRAAG. Iemand beweert, dat ik hem nog geld schuldig ben en wil mij daarvoor vervolgen. Ik heb een (jui- tantie van het laatste jaar. Is dat voor mij voldoende of heeft hij recht op een vroeger jaar? ANTWOORD. Ja, zijn recht is door die quitantie niet vervallen. Maar hij moet het bewijs leveren, dat hij nog iets van u te vorderen heeft, wanneer door u het bestaan van de schuld zel ve ontkend wordt. VRAAG. Ik ben als werkster bij iemand gekomen. Toen ging de meid weg en vroeg mevrouw of ik tot 1 Augustus als noodhulp wilde blijven, waarin ik heb toegestemd. Nu stuurt zij mij weg met de week. Moet zij nu niet tot Augustus betalen ANTWOORD. U wordt zeker per week betaald Dan zal het u zeer moeilijk vallen om te bewijzen, dat u voor een bepaalden tijd gehuurd zijt. Is dat niet gebeurd en wordt u per week betaald, dan kan mevrouw ook met een week van u af. VRAAG. Ik ben per drie maanden gehuurd, en daar bet drukker was geworden, had mevrouw beloofd er een tweede meisje bij te nemen, waar van niets kwam. Toen heb ik met de zes weken mijn dienst opgezegd, maar ziende, dat ik het die zes weken niet zou kunnen uithouden, vroeg ik nog eens om een 2e-melsje en toen zei mé- Vrouw. dat ik meteen maar weg moest- gaan en betaalde mij tot den dag toe. Hoeveel schadevergoeding kan ik nu eischen ANTWOORD. Wij vreezen, dat u in een eisch tot schadevergoeding niet slagen zult U kondt den dienst niet volhouden en uw laatste verzoek om een 2e-raeisje was een noodkreet maar dan gaat het toch niet aan, te beweren, dat mevrouw zoo maar meest voortsukkelen of u anders moest laten gaan met schadeloosstel ling. HEEMSTEDE. Gunning. Het afbreken van twee woningen en het bouwen van een ziekenbarak, een werkmanswoning, een bergplaats en terrein-afscheidingen is gegund aan A. Kromhout Zn., te Haarlem, voor 4850. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Uitslag van de gemeenteraadsver kiezing op 6 Juli Aantal kiezers 617, namelijk 1ste stemdistrict (Spaarnwoude) 2G0 2de stemdlstrict (Houtrijk en Polanen) 257. F. L. Faas (R.-K. aftr.) eerste stemdistrict 49, tweede stemdistrict 107, totaal 156. L. Kroon (R.-K. aftr.) eerste stem- district 24, tweede stemdistrict 50, to taal 83. N. van Lieshout (R.-K.) eerste stem district 58, tweede stemdistrict 88, to taal 146. Mesman (R.-K.) eerste stemdis trict 55, tweede stemdistrict 69, to taal 124. M. W. van der Vlugt (R.-K. aftr.) eerste stemdistrict 72, tweede stem district 81, totaal 153. D. V'riesekoop (R.-K. aftr.) eerste stemdistrict 63, tweede stemdistrict 49, totaal 112. Geldig uitgebrachte stemmen eer ste stemdistrict 112, tweede stemdis trict 140. Van onwaardo aerate stemdistrict 1 tweede stemdistrict 3. Alzoo herkozen de heeren F. L. Faas en M. \Y. van der Vlugtgeko zen N. van Lieshout en D. Vriese- koop. De heeren Faas, Van Lieshout, Mesman en Van der Vlugt waren de candidaten der Roomsch-Kafcholioko Kiosvereeniging, gesteund door da anti-revolutionairen, terwijl de Libe rale Kiesvereeniging haar kiezers vrij liet. De heeren L. Kroon en D. Vriese- koop (weth.) waren gesteld door groe pen kiezers uit den Houtrakpoldor en Spaarnwoude zelfs leden dor Katho lieke Kiesvereeniging, die zich niet konden vereenigen met het besluit om die twee raadsleden, waarvan de heer Vrïesekoop meer dan 15 jaar zitting heeft, te doen vallen en zulks omdat hij voorloopig geen lid wilde worden der kiesvereeniging, terwijl het regie- Uit de Omstreken üg saldo van 692.96 1/2, werd in handen gesteld der commissie tot na der onderzoek, waartoe de Raad bij stemming benoemde de heeren: H. N. Hartgerink, J. Cos en S. P. Vink. Na vaststelling van het le supp. kohier Hondenbelasting dienst 1911 was de agenda reeds afgeloopen. Bij de gebruikelijke rondvraag in formeerde de hoer Van Wa'rmerdam, waarom de straatverlichting van Spaarnwoude bij Spaariidam niet met gas geschiedt, waarop de voor zitter antwoordde, dat dit voorloopig nog met petroleum moet blijven; de heer Biesheuvel vroeg inlichtingen omtrent de toepassing der voorschrif ten inzake de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer; dezelfde spr. informeerde ook waarom het raads- verslag maar in enkele bladen voor kwam, terwijl de heer Hartgerink ten slotte in overweging gaf een derde stembureau in wijk C in te stellen. HAARLEMMERMEER. Ernstig gekneusd. Een dochtertje van v. H. te Nieuw- Vennep had het ongeluk bij het spe len te struikelen en te vallen, waar door zij zich ernstig bezeerde. De dokter, wiens hulp dadelijk werd in geroepen, constateerde ernstige in wendige kneuzingen. Valsch geld. Te Hoofddorp is door een der be stellers van het postkantoor een gul den in betaling aangenomen, d:o la ter bleek, valsch te zijn. Hij droeg de beeltenis van IT. M. de Koningin, doch het randschrift ontbrak. Het geldstuk is in beslag genomen en ten gemeentohuize gedeponeerd. In den laatsten tijd komen meer malen Klachten in, dat valsche gul den of rijksdaalders wtfrden uitgege ven in deze omgeving. Men zij dus op zijn hoede! AALSMEER. De uilslag der gehouden stemming voor vier leden van den gemeente raad is dat gekozen werd D. Spaarga ren Cz., terwijl er herstemming moet J. van Hagem, Work'um, Ocean, 5 pers. C. W. Dresselhuys, TIel, idem, 6 p. Fam. Breugel, Amsterdam, id., 2 p. Wed. van Tubergen, Hilversum, Idem, 2 pers. A. Richter, Reichenburg, idem, 8 p. H. Fesewito, Stoglitz, Thakitta, 3 p. A. Alrnend, Brimswijk, Zee rust, 3 pers. W. Warrel, Londen, idem, 2 pers. H. Bartels, Hannover, idem, 4 p. L. de Groot, Amsterdam, idem, 2 p. Fam. van Delden, idem, Groote Krocht 14, 3 pers. Fam. WIegaod, idem, Haarlemxne'r- straat 62, 4 pers. Fam. S. Glazer, idem, Willemstr. 6 3 pers. Fam. Camphuys, Oude Pekela, Kerkstraat 22, 4 pers. Fam. Nanninga, Groningen, idem, 2 pers. Fam. Vroom, Amsterdam, Villa Paulina, JPeterB, 4 per» Fam. Metselaar, idem, Poststr. 12, 3 pers. Fam. Cramer, Idem, Kostverloren- straat 14, 9 pers. Fam. Healy, idem, Engelbertstr. 13a, 6 pers. Fam. van Doornik, Olst, Pension Seinpost 2 pers. Fam. Smit, Amsterdam, Heems kerkstraat 14, 4 pers. BENNEBROEK. De vacature iu Prov. Staten. Naar we vernemen zal ui de vaca ture, in Provinciale Staten ontstaan door het aftreden van het chr.-hist. lid mr. B. J. D. Zubli, in het district Haarlemmermeer van chr.-hist. zijde als candidaat worden gesteld de heer mr. P. Teding van Berkhout, lid van den Raad van Bloémendaal, heem raad van den Haarlemmermeerpol- deT. Binnenland PRESIDENT FALLIèRES. 't Fransche eskader is gisteravond te 6 1,'2-uur ui: Amsterdam vertrok ken. Er was voel belangstelling. Ik <Z-» i sar», een vusrte tj zijn een ia. ■«zBraEfcgB.ac»^^ omdat da oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. I»» Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. ment voorschrijft, dat alleen leden ge- candidateerd mogen worden. De herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 18 Juli. De slechte stenuning wordt vermoe delijk veroorzaakt door den drukken hooibouw en doordat het eerste stem bureau nu voor liet eerst zitting hield in de school te Spaarnwoude (voor heen oude raadhuis bij de Liebrug), dat voor de kiezers uit Schalkwijk en het stadskwartier minder goed gele gen is. HAARLEMMERLIEDE C.A.' Gemeenteraadsvergadering van Woensdag 5Juli 1911. Aanwezig alle leden. De lezing der botulen gaf aanlei ding tot eene opmerking van den heer Hartgerink, doch deze werden na toelichting goedgekeurd; do heer Van Warmerdam besprak naar aan leiding dier notulen de liehoeming van Buitetos tot hooipellefl, 'd»e ihij voor die functie minder geschikt achtte; de voorzitte'r zal zulks onder zoeken en zoo noodig den anderen hooipeiler vragen Bulters te onder richten; de heer Biesheuvel besprak den afloop van de huur der landerij en thans bij A. Cats in huur, wat ten gevolge had dat dergelijke contracten voortaan zullen eindigen niet bij liet einde des jaars, maar bij het ont- blooten der schoof. De voorzitter deelde mede: dat het stadsgedeelte thans door Haarlem is voorzien van waterlei ding; van Gedeputeerde Staten goed gekeurd zijn terugontvangen de be sluiten tot af- en overschrijving, dienst 1910 en de machtiging tot be taling uit onvoorzie'no uitgaven en dat den Burgemeester oen verlof is erleend van een maand, ingaande 8 Juli a.a Vastgesteld werd hot bouwverbod in het oostelijk gedeelte van Hout rijk en Polanen, de door den gemeeto- ■ontvanger ingediende staten van af schrijvingen oil oninbare posten hoofdelijke'n omslag ad f 303.32, en Hondenbelasting ad f 5, beiden dienst 1910. e ingekomen gemeenterekening van dat dienstjaar, met de volgende eindcijfers: ontvangsten f 82674.43 1,2, uitgaven f 31981.47, dus met een ba- plaats hebben tusschen Jb. Aldor- den. K. Baarsen, J. E vele ens Di., M. Alderden, P. v. d. Meer Pz. en H. Nigten. IJMUIDEN. Uitbreiding Stoomvisscherij vloot. Door de heeren Gebra. Vriend al hier is aangekocht de En gels oho stoomtrawler Ariadne H 293. Het s.s. kwam Donderdag te IJmuiden aan. ZANDVOORT. Met dank zijn door mejuffrouw H. Bouvin, directrice van het badhuis voor minvermogenden alhier, ont vangen van mej. de B., Aerdenhout, 6 boekjes met verhalen uit de dieren wereld. Van F. baron v. T. v. S. bij de opening een mand met praohüge bloemen, van mr. H. S. v. L. lakens, sloopen en handdoeken voor de lin nenkast van mevr. R., Haarlemmer straat ee'n jaargang „de Prins" on een Jaargang Stuiversblad van het Hotel d'Orange, borden, kopjes en schoteltjes van mevr. Kn. C. een groote mand met kersen. Aangekomen vreemdelingen Mevr. Bleidenstcin, Amsterdam, Gr. Badhuis, 2 pers. Mevr. Ifettner, id., id. Driessen, Munster, id. Terhorst. ld., id. L. Maarschalk, Scheveningen, id. J. van Hengst, id., ld., 2 pers. Van Senden, Dieren, id. Pabst Blijdenstoin, Nieuwersluis, ld. V. J. A. Wilken, Veendam, id. Wennink. Gronau. id. H. van Heek, Enschedé, id. Bikman, Rhcine, id. Hansleven, Gronau. Hotel d'Orango Seriba, Wiesbaden, id. Lindparisncs, Hannover, id., 2 p. W. Ledeboer, Londen id., 2 pers. H. Ledeboer, Almelo, id. A. Ledeboer. id., id. D. J. van der Saag, id., id. R. Fieucbaus, Mannheim, Belvédè re, 2 pers. VV. J. de Bruijn, Rotterdam, id., 3 p. D. Gerstenberg, Hildesheim, id., 5 p. M. Boeker, Hamborg, id. A. Hornier. Fulda, id. 2 p. A. Vissering Sandberg, Amsterdam Gr. Badhuis, 4 pers. H. Boas Willing, Wiesbaden, idem, 2 pers. J. Frowein, A'rnhem, Idem, 2 pers. Naar Ij muiden werd 't eskader ge- oscorteerd door onze torpedojagers „Wolf' en „Fret" en eeoige torpedo booten. ONDERSCHEIDINGEN. Onze Koningin heeft aan Fransche loumalisten onderscheidin gen uitgereikt, Voorts zi j a door den President der Fransche republiek benoemd tot rid der in het Legioen van Eer de hoeren H. Torstoeg, v oorzitter van „De Ara- sterdamsehe I'or9", mr. L. J. Plemp van Duiveland, voorzitter van de Haagsche J: u: ualistenvereênigihg, en mr. H. J. Israëls, redacteur van ,,De Telegraaf'. FRANKRIJK EN NEDERLAND. De Minister van Buiienlandsche Zaken van Frankrijk, De Seivis, heeft do v K jen do nota aan de „TeL" gezonden Indien de traditie niet meebracht, dat het wisselen der toespraken den dag van de aankomst van een staatshoofd piaats had, en wanneer de President der Republiek op den dag van heden in do gelegenheid zou zijn, in het openbaar uitdrukking te geven aan zijn gevoelens, dan zou hij wat ik zeker weet zich gelukkig gevoelen, cte blijde ontroering weer te geven, welke hem beving bij de en thousiaste ontvangst, hom door Am sterdam's bui gerij bereid. l>e toejuichingen, waarmede hij begroet is, bewijzen, dat het Neder lands cho volk volkomen instemt mot de gevoelens, welke zijn hartelijk door dat volk beminde, doorluchtige en lieftallige koningin ten opzichte van Frankrijk koestert Er is niets wat liet Fransche Nederiandsche volk verdeeltalles is voor een toenadering gunstig en ik verheug mij, dat welkome gelegen- heden, zooals bet bezoek van den heer Fallières aan II. M. Koningin Wil hal- mina, Frankrijk nog beter op de hoogte stellen van die groote waarde, welke men hecht aan zijn vriendschap en sympatliie. De Nederiandsche pers, de Amster- damsche in het bijzonder en daaron der vooral „De Telegraaf', waarvan mij de gevoelens reeds bekend waren, hebben Frankrijk en zijn voortreffe lijker! President begroet in termen, welke ons zeer getroffen hebben. Ik betuig daarvoor mijn dank en geef, op mijn beurt, de verzekering, dat men in mijn vaderland met do meeste belangstelling den bewonde- renswaardigen vooruitgang en ont wikkeling van het vrije en onafhan- kefjlke Nederland gadeslaat. Mijn ernstige bemoeiing als minister van Buitenlandsehe Zaken van Frankrijk zal zijn de ontwikkeling daarvan on politiok en economisch ie bë- guustiger, door de goede betrekkingen tusschen beide landen te bevorderen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raa'l l» bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 Juli 'b avonds 8 1/2 uur. TREURIG. In een roggeveld onde"r de gemeen te Borger (Dr.) is eon 15-jarige doch ter van zekeren D. in deerniswaardi- gen toestand aangetroffen. Het meis je is moederloos en haar vader heeft haar eeuige dagen geleden uit zijn huis verdreven. Sedert houdt zij zich op den dag schuil, maar gaat des nachts wortelen on ander voedsel zoe- ke'n. De vader bekommert zich hoe genaamd niet om zijne dochter en wil haar zelfs niet meer in huis heb ben. Door medelijdende menschen wordt zij nu verzorgd. PADVINDERS OP HET VERKEER DE PAD. De Tel. schrijft: We hebben ons tegenover de pad- vindersbeweging vrijwel neutraal ge houden en waar lof verdiend, werd die met onthouden. Maar nu zijn er toch padvinders, die werkelijk op het verkeerde pad zijn. Ze hebben in Deventer kruiersdien- sten bewezen, door de leden van het geneeskundig congres naar hun ho tels te brengen en pakjes te dragen, en zoodoende aan de beroepskruiers oen hoogst o'ngepaste concurrentie aangedaan. En de Bossche padvinders hebben het nog erger gemaakt door in de ker mistent van Benner, op verzoek van den eigenaar, aan de dames, die bin- kwamen, een bouquetje aan to bieden. Dergelijke dingen liggen toch zeker niet in de bedoeling. Met het helpen van medemenschcn kan biet bedoeld zijn kruiers het brood uit den mond te stooten en in kermistenten dienst te doen. EEN DANKBETUIGING UIT PARIJS. Van den president van den gemeen teraad van Parijs, den heer Roussel, heeft de ivaarnemend-burgemeestor 's-Gravenha.ge een telegram ont vangen. waarin hij zijn vreugde uit drukt over de geestdriftvolle ont vangst, hun geeerbiedigden President dor republiek ijoar stad en bevolking van 's-Gravenha.ge bereid. Hij meent zeker de tolk tè zijn van de Parijsche bevolking, wanneer hij daarvoor wel- gemeenden dank betuigt en verzoekt den voorzitter van den Haagschen raad aan al zijn medeleden, uit naam van do Parijsche vertegenwoordigers, de betuiging van de hartelijkste ge voelens van sympathie over te bren gen. DE BACOVENCULTUUR IN SURINAME. Naar de" „Tel." verneemt, is door liet departement van Koloniën aan belanghebbenden bij de Surinaam se ho bacovencultuur medegedeeld, dat van de United Fruit Company telegrafisch bericht .ontvangen is, dat zij zal voortgaan met het opkoopen van de in de kolonie gewonnen bacoven, zonder evenwel financieelen steun aan de planters te verleenen. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. De ai gom eene vergadering van de Nederiandsche Heide-Maalschuppij zal van 't jaar geschieden op 6 Sep tember te Tilburg. Den dag daarna zal een excursie worden gehouden naar het landgoed „De Utrecht", eigendom van de levensverzekering maatschappij „Utrecht". ONGEZEGELDE SOLLICITATIE- ADRESSEN. Het gemeentebestuur van Zeist heeft bij dezer dagen gedane oproe pingen van sollicitanten voor ambte naar ter secretarie en onderwijzer, gebroken niet de gewoonte, dat door de sollicitanten gezegelde adressen worden ingezonden. Zij, die in aan merking wenschen te komen, worden bij de oproeping uitgenoodigd, dit per brief te melden. Naar de meening van het gemeentebestuur. is een stuk in briefvorm, waarin geen verzoek voor komt oni benoemd te woeden, maar alleen de mededeeling wordt gedaan, dat men in aanmerking wenscht to komen, volgens de zegelwet niet aan zegelrecht onderworpen. Daar door de vordering v doelde zegelgelden een onbillijke hef fing wondt gevorderd van hen, die moestal bezwaarlijk in staat zijn deze op te brengen, heeft de afdoe ling Utrecht van den Nederlandschen Bond van Gemeei i te-ambtenaren be sloten, te bevorderen, dat de handel wiize van het gemeentebestuur van Zeist door andere gemeentebesturen worde nagevolgd. EEN KUNSTIG MIERENNEST. Men meldt uit Putten Bij de verbouwing van den Huize Schoven hout, van den heer Oudo- mans te Amsterdam, is tusschen een der plafonds en de zoldering een kunstig mierennest gevonden, be woond door duizenden van deze nij vere dieren. Het is echter geen nest van dennennaalden, zooals het in de bosschon wordt gevonden, maar eon groote boog, een halve cirkel van een wasachtige substantie, met een groo te meuigte van gangen en gaatjes, waarin de mieren rusteloos als nij vere arbeiders heen en weer draven. Vermoedelijk zal dit wonderstuk bouwwerk, dat onbeschadigd voor den dag is gekomen, wel aan een of an- dor museum worden toevertrouwd. ONTVLUCHT. Een arrestant, vrijwilliger van het 8o 'reg. inf. te Deventer, die gister morgen onder geleide van een serge ant, van de Harskamp (halte Stroe) naaT Deventer werd overgebracht, vroeg en verkreeg tijdens het opent-! houd aan het station •vrjidóom ver» 10" êen paar briefkaarten te schrij ven on in de stationsbrievenbus te werpen. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om te ontsnappen. Men is, toots al het speuren der politie, den vluchteling nog steeds niet op het spoor. ONGELUKKEN. Gistermorgen is de 21-jarige J. D.t te Sliedrccht, bij liaar werkzaamhe den in de Merwede geraakt en ver dronken. TUSSCHEN DE BUFFERS. Gisterochtend ging een 21-jarige spoorwegarbeider L. B. op het em placement van het Maasstation te Rotterdam tusschen een rangeerem- don trein om een wagen aan te ha ken. I-Iij raakte daarbij tusschen de buffers beklemd, waardoor zijn borst kast is ingedrukt. Per brancard werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij, even na de aankomst over leed. AANGEREDEN. Een doof en gebrekkig koopman in klein fruit, die met zijn handkar uit Utrecht naar Amersfoort terugkeer de, werd even na middernacht ter hoogte van het vliegkamp Soester- berg achterop gereden door een me de uit Utrecht naar Amersfoort te- rugkeerende auto. De chauffeur deed al het mogelijke n den ma'n voor hem te waarschu wen. Eerst op het laatste oogenblik bemerkte deze de auto, haalde toen vorkeerd uit en geraakte er onder. Een in allerijl uit Amersfoort ont boden geneesheer, bood de eerste hulp, doch de aaugoredene, de 45-ja- rigo H. Riksen, die zeer zwaar ge wond was, overleed weldra. BRANDEN. Te Tilburg is een oude leerlooierij van de wed. Pessers afgebrand. Een grooie massa hout voor de stoom- huutzugerij van Stevens ging mede in de vlammen op. De aanzienlijke scha de wordt onvoldoende door assuran tie gedekt. De oorzaak is onbokeud. Gistermorgen te ruim half zes ont stond in do drogerij van de stoora- wusch- en strijkinrichtmg van den heer P. Dingjan aan don Mured ijk le Leiden een felle, uitslaande brand, die het groote houten gebouw in korten tijd geheel in de asc-li legde, waarbij ook een groote hoeveelheid waschgood verloren ging. De brand weer wist de belendende was chin rich ting zelf te behouden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. HET KOLONIAAL INSTITUUT. Het Hbld verleent plaats aan een uitvoerig pleidooi van den architect Walenkamp voor een plaatsing van hot Koloniaal Instituut nabij de plaats door B. en W. van Amsterdam voorgesteld, doch zoodanig dat do fraaie hooge woudboomen van de Oosiorbegraafplaats en de mooie ou- do lanen gespaard kunnen blijven. Do redactie teekent bij dit stuk aan: Hoewel wij aan dit goed gemoli- veerdo betoog geen plaatsruimte wil den weigeren, daar wij meenden dat deze denkbeelden in elk geval zeer ernstige overweging verdienen, wil len wij daarmede niet verklaren met den inhoud van het stuk geheel in te stemmen. Wij moeten meer hooren omtoent de overwegingen, die zoowel B. en W. als naar wij meenen de leidende personen van het Kolo niaal Instituut hebben doen besluiten zulk een mooi stuk af te nemen van liet weinige open terrein dat wij in het midden van do bewoonde stads gedeelten hebben, om goed te begrij pen, dat juist deze ligging noodzake lijk is. Vóór alles is 'natuurlijk noo dig dat het Instituut er komt, en ojy een goede plaats komt. Maar indien do stichting van het Koloniaal Insti tuut niet een stuk van „de longen van de stad" behoeft weg te nemen, indien de stichting van het Instituut mede kan werken om een nieuw groot stadsdeel te ontwikkelen en te ver fraaien, zou de stichting van het In stituut naaT onze meaning dubbel re den tot juichen geven. Doch er zal nog wel gelegenheid zijn om hierop terug te komen, al verheugen wij er ons in dal met kracht én spoed aan do verwezenlijking van de Instituut- plannen gewerkt wordt. De stakingsonlusten te Amsterdam De TeL schrijft o.a.: Wij zijn ook geweest op de woning vair den heer J. Jensen, bierbrouwer bij de Valk, wonend 3e Kattenburger- straat 5, een hoog, die in hechtenis word genome'n, beschuldigd van op de infanteristen te hebben geschoten* Zijn broer vertelde ons het volgen de: Jensen is altijd een oppassende man geweest, die nooit vooraan stond bij dergelijke dingen. En in den afgeloopen nacht lag hij dan ook rustig te slapen, toen hij en zijn vrouw plotseling wakker werden door het gevuur. Hij richtte zich verschrikt in bod op en hoorde hoe buiten ge roepen we'rd:„ramen dicht, in 'naam der wet." Hij liep dus naar het lin ker raam van zijn kamer, dat open stond, en wilde dit dicht doen, doch toon hij de geweerloopen gericht zag op zijn venster, week hij weer ver schrikt terug. Waarschijnlijk docht men toen in de straat met moedwil te doen te hebben en begon men te schieten. De kogels vlogen door do ramen. Ziet 66ns hier: drie door de «pionnen, en verschillende door de

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6