•chare apostelen doet zijn eigen hart en ziel ontvonken en hij keert naar Parijs terug om het geestdriftigste artikel over Esperanto to schrijven, dat ooit gezien werd. V^ij bevelen zijn voorbeeld aan bij elk scepticus, die dit artikel mag le tten. Een week op een Esperanto-ce'n- gres ls een absolute genezing voor scepticisme, zelfs van do meest ver harde soort. Enkele dagen daarna vernamen de leden, dat Dr. Zamen- hof gedecoreerd was door de Fran- sche 'regeetlng met het kruis van het legioen van eer. Genève. Het tweede Wereldcongres werd te Genève gehouden in Aug. 1906. De openingsplechtigheid had plaats in de groote Victoria Hall, toen meer dan duizend Esperantisten uit 20 verschillende landen bijeenkwamen om Dr. Zamonhof, den „Kara Maj- stro" welkom te heeten. Hetzelfde prachtige resultaat werd verkregen als in Boulogne. Genève, sceptisch in 't ee'rst moest ook voor de feiten zwichten. Den volgenden dag bood 'de gemeenteraad aan de Esperantis ten het Grand Theatre als vergader plaats aan en de universiteit stelde zijn amphitheaters tot hun beschik king. Een der professoren, Mons. Revé de Saussure besloot, „vervuld van geestdrift door de schoonheid van de taal", een wetenschappelijke Es]>e- ranto-vereeniging op te richten. De toen gestichte vereenigmgtelt tegen woordig ongeveer 2000 leden ln olie werelddeelen, geeft een maandelijk- •che, wetenschappelijke revue uit in Esperanto en heeft in zijn Comité eenige der eersto geleerden van onzen tijd. (Wordt vervolgd!. J. H. W. HABERMEHL. Ondertrouwd A. de Jong en M. G. nOdertrouwd A. de Jong en M. G. Schop, G. Huiser en R. J. Arensman. Getrouwd I. J. Krook an G. Strik, W. E. Hennink en A. E. TIlius, J Spierenburg en A. Bakker. bevallen .- D. HaspelsBroekhuizen soon, H. C. Bos—Nell, zoon, P. Meyer Tak, zoon. J. M&aree V. d. Zwaard dochter, G. v. d. BergSchipper, zoon. A. M. KilRoza. dochter, J. Th. KoopmansDe Hartog, zoon. J. N. Gieistra—Bezuyen, dochter. OverledenW. 8troombergen, 9 innd. Stadsnieuws KUNST AAN DEN WERKENDEN STAND. De heer Eggink schrijft ons, dat de door hem ter hand genomen onderneming „Kunst aan den Wer kenden Stand", voorloopag niet zal worden omgezet in een Vereeniging, omdat geen overeenstemming werd verkregen tusschen twee der voor- loopig gekozen bestuursleden (de hee ten Kloet en do Grauw) en hem. Met de hulp van enkele dames en heeren zal voorloopig op den bestaan- den voet voortgegaan worden. Zoo wordt een u-itvoering van het Amstordamsch b. Cappellakoor van Ant. Averkamp, met den heer F. II. van Duinen als solist voorbereid te gen 5 October a.s. NAAR INDIS. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Ned.-Indie zullen worden gestold, ten einde daar te lande te worden benoemd tot onder wijzer der derde klasse bij het open baar Europeesch lager onderwijs: C. H. Vogel te Velseroord; D. Groet te Haarlem. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 machinale boutbewerker, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, 1 mo delmaker, 9 metselaars, 6 opper lieden, 1 stucadoor, 3 witters, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier I vuurwerkers, 1 ketelmakers, 6 burgersmeden, 8 machinisten, 7sto- kers, 3 electriciens, 1 instrument makers, 2 koperbankwerkers, 1 ko perslager, 4 loodgieters, 9 schoen makers, J zadelmaker, 8 kleerma kers, 6 schilders, 1 behangers, 1 stoffee rder, 2 bloemisten, 3 tuin lieden, 6 grondwerkers, 3 bakkers, 1 banketbakker, 1 slagers, 3 krui deniersbedienden, 1 kellner, 10 ma gazijnknechts, 12 loopknechts, 3 huis knechts, 1 sigarenmaker, 5 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers 1 letter zetter, 1 lithograaf, 1 binders, 13 losse werklieden 2 dienstboden, 19 werksters, 3 naaisters, 3 kook sters, 2 huishoudsters, 4 vrou welijke kantoorbedienden, adepi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, Koetsiers en voerlieden. 1 boerenknecht. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Door den burgemeester van Haar lemmermeer wordt verzocht aanhou ding en voorgeleiding van Petrus Johannes Zomer, 18 jaren, gezet, lang ongeveer 1.65 M., haar zwart en oogen bruin, stotterend in het spre ken; gekleed met bruine colbertjas, nieuwe gestreepte grijze broek en vest, grijze jockeypet en rijgschoe nen. Op 1 Juli LI. heeft hij de ouder lijke woning verlaten en wordt ver dacht van diefstal van een bedrag van f 47.bestaande uit 4 bankbil jetten van f 10.—, rijksdaalders en 2 gulden, alsmede oen bruin lederen portemonnaie. HILLEGOM. O phet inschrijvingsregister der Nat. Militie zijn titans definitief in geschreven 91 lotelingen voor de lichting 1912. De verlofgangers der Landweer, wier diensttijd met 1 Augustus e.k eindigt, moeten hun wapens, klee ding- en uitrustingstukken inleveren op Woensdag 12 Juli e.k. in het gym nastieklokaal. U MUIDEN. DIEFSTAL. Wegens het stolen van een belang rijke partij koper en lood van den stoomtrawler Concordia is te IJmui- den in arrest genomen de varensge zel d. C. A VlCTORIAWATfR. ®Hsluuriijk Mnalwatei uil de bronteOberlahnstein Biiuienlanü HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. President Fallières heeft, naar uit Amsterdam aan de „Köln. Ztg." wordt geseind, aan het noenmaal aan boord van de Edgar Quinet een drqnk ingesteld op de gezondheid van do Koninklijke familie en den bloei van Nederland. Voorts sprak hij de hoop uit, dat Koningin Wilhelmina spoedig een bezoek aan Parijs zou brengen. Do Koningin dronk op de gezond heid van President Fallières en den bloei van Frankrijk H. M. zeide ver der, dat het Haar een genoegen zou zijn, een bezoek aan Parijs te bren gen en opnieuw Haar vriendschap voor Frankrijk te betuigen. President Fallières heeft van de Edgar Quinet aan H. M. de Ko ningin eecn radio-telegram gezonden van den volgenden inhoud Mevrouw, Jk wil Uw schoone land niet verlaten, zonder U nogmaals mijn levendige dankbaarheid uit te spreken voor de warme ontvangst, die ik van Uwe Majesteit in haar twee hoofdsteden, Amsterdam en Den Haag, heb ondervonden. Ik neem van mijn reis een onvergetelijke herinne ring mee en het Ls mij een behoefte, Uwe Majesteit, naast mijn eerbiedige hulde, mijn gevoelens van oprechte dankbaarheid aan te bieden. (Get.) ARMAND FALLIèRES. De Koningin heeft hierop het vol gende geantwoord Mijnheer do President, zeer gevoe lig voor Uw beminnelijk telegram, dank ik er U hartelijk voor. Ik wil U nogmaals de vreugde uitspreken, die Uw vriendelijk bezoek mij heeft ge geven en mijn dankbaarheid voor Uw onvergetelijk verblijf bij mij. Ik ben zeer gelukkig, dat gij een goede her innering van mijn land hebt meege nomen. (Get.) WILHELMINA. De stakingsonlusten te Amsterdam OVER DEN NACHT VAN DONDER DAG OP VRIJDAG geeft de Tel. de volgende schets: Heerschte er in den vooravond een ietwat zenuwachtige spanning, de rustige, door niets verstoorde, nacht heeft gemaakt, dat de gemoederen wat tot rust kwamen. Eerlijk ge>zegd, "t was noodig. De jongens van het 2e, 5e en 11e regiment waren al een boe len tijd in touw geweest. Eerst de drukke feestdagen, ter eere van on zen F ranse hen gast, en daarna de ge forceerde wachtdiensten op Katten- burg. 't Is meer dan een pas-afge richte milicien kan verdragen. Geen wonder dan ook, dat menigeen in den slaap de bange voorgevoelens ver gat, die hem hadden bekropen, toen hij tot den nachtdienst gecomman deerd werd. 't Was benijdenswaardig om te zien, hoe overal en in alle houdingen de landsverdedigers den slaap sliepen. In de Marinierskazerne bijvoor beeld kon men geen twee pas Ioopen of men struikelde over een slapenden soldaat, die zich zoo maar op den grond had uitgestrekt en thans met de 'ruwe planken als peluw. *t hoofd in de armen, vergetelheid vond. Of zij zaten op een stoel, het hoofd tegen den muur geleund en... sliepen. Zij zaten in lange rijen aan de bekende, langwerpige kazernetafels, 24 naast elkaar, allen met het hoofd voorover, één houding, en... sliepen. Buiten la gen zij op de keuen en... sliepen. Zij leunden tegen een boom. en... slie pen t Werd hen anders in de mari nierskazerne zoo comfortabel moge lijk gemaakt. Heel den nacht was de cantine geopend, kon men alles krij gen tegen de meest civiele prijzen, waren zelfs de biljarts disponibel en de waschlokalen voor ieder toegan kelijk. Alle deze toeschietelijkheden werden vooral door de officieren ton zeerste op prijs gesteld. Het gedwon gen wachten werd zoodoende zeer vergemakkelijkt. De cantine herberg de de burgers en militairen, allen, die voor de lange nachtwake geconsig neerd waren: de doktoren, de ver plegers, de officieren, het kader, de minderen, allen waren in een bont charivari hier bijeen. Buiten, in de frissche nachtkoelte, was het rustig. Soms even een pa trouille, een aanrollende auto, die op inspectie was, een zeer eenzame nachtwandelaar; verder niets, dat de stilte, de plechtige weldadig-aandoen- doende. kalme stilte verbrak. Zoo brak de nieuwe 'dag aan, eon dag van zonneschijn en zomervreugde, eerst grauwig, wazig afteekenend de omgeving, dan bij het ochtendgloren, ineens fel-schitterend, den hellen om trek badend in 't licht. En het blijft rustig, de huizen slapen nog. Dan langzaam het ontwaken van do hoofdstad. Ee'rst de porder, met zijn stok gewapend, die do huurlieden van drie hoog achter er onverbidde lijk uitpo'rt. Heel langzaam aan be gint «r leven in te komen. Reeds ko nten de eersto werklieden, met het stiikkeoizakje gewapend, die zich naar den dagtaak begeven. En eene verrassing voor wie 't ziet onder luid gebcl komt de eerste vroegtTam het Mariniersplein op. Dnt 'is een goed toeken. De eilanden zijn tenminste uit hun isolement ver lost. De ingangen naar de haven wor den nog steeds bewaakt. En wie er zich doorheen spoedt, moet zich be hoorlijk legitimeeren. Do ingangen lot Kattenburg zijn voor ieder vrij open. En liet blijft rustig. GISTERAVOND. Op Kattenburg was het gisteravond zeer kalm. In de Kleine Kattenburger straat en haar nevenstraten waren voel menschen op de been, doch van een.ge agitatie was niet liet minste te bespeuren. Er waren op verschil lende punten nog militaire posten uitgezet, doch geheel Kattenburg kon vrijelijk betreden worden. Laat in den avond had de gewone afzetting plaats. Eenige autoriteiten bezochten in den loop van den avond do wijk. Ook de Czaar Peterstraat en de ande re wijken, waar veel zeelieden en ha venarbeiders wonen, hadden hun ge wone aanzien. EEN INCIDENT. Het bestuur van den Zeeliedenbond deelde het volgende mede: Gistermid dag, te 3 uur ongeveer, ging een de tachement soldaten ouder aanvoering van een luitenant door de Kleine Kattenburgerstraat. Een der soldaten droeg een boek onder den arm. Een staker, dit ziende, zeide schertsend: „kijk die heeft den bijbel onder den arm!", waarop hij een sabelhouw in den nek ontving van den bevelvoe renden officier. In de apotheek van den heer Sca- logne ls de man, die een verwonding opliep, verbondon. Het Hbtd. ontving van andere zij de de bevestiging van bovenstaande mededeeJing. TOESTAND DER GEWONDEN. De toestand van den bootwerker Homme was gunstig, zoodat men hoopte, hem in het leven te behouden. Ook omtrent de anderen, d;e bij het straatgevecht op Kattenburg gewond werden, luiden de berichten vrij gun stig. EEN INTERPELLATIE. Door de soc.-dem. raadsfractie zal in de eerstvolgende raadsvergadering van Amsterdam een Interpellatie wor den aangevraagd over de gebeurte nissen op Kattenburg. De interpel latie zal waarschijnlijk door Vliegen gehouden worden. DE STAKINGSBEWEGING. Het bestuur der scheeps- en boot- werkersvereeniging „Recht en Plicht deelde mee, da het particuliere stu- wadoorsbedrijf in de haven nage noeg geheel is stopgezet. Alle boot werkers, in dit bedrijf werkzaam, hebben voldaan aan den oproep, ver vat in het manifest. Alleen op de „Alster", een stoomboot, varende op Hamburg, wordt nog doo'r enkele mannen gewerkt. Ook wordt gewerkt bij de Steam Navigation Co. Ltd., deze staat binten den strijd, omdat „Recht en Plicht" met haar een over eenkomst heeft gesloten en zij ookmet genoemd wordt onder de werkgevers, namens wie de weikgeve'rsvereeni- iy(.ugl tjp (scheepvaartgebied deslij da het weigerend antwoord aan „Recht en Plicht" heeft gezonden. Door de n.euwe uitbreiding de'r stakingbeweging zijn voor het oogen- blik drie schepen getroffen, nL de houtboot „London" van de firma Scheuer en Co., de Bombayboot „Craticvar" en van de firma Ruy3 en Co., geladen mei zaad en de „Koning Alf" van de firtna Van Hengel gela den met steenen, hout papier enz., Het aantal Btakers is hierdoor met ruim 100 man vermeerderd. Donderdag is het stoomschip Prins Willem van de West-Indische Mail gearriveerd. Het Hoiiandsche scheeps volk sloot zich bij de stakers aan. Ook van de Saturnus en Achilles der Kon. Ned. Stoomboot-Mij. heeft de bemanning zich bij de stakers ge voegd. NIEUWE ARBEIDSKRACHTEN. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschap pij heeft gisteren nog 100 nieuwe ar beiders, vreemdelingen, in dienst ge kregen en werkt thans met 200 man, onder wie 60 eigen menschen van het toeziend persoueel, aan de IJ-kade. HET MONSTEREN. Do waterschout, baron Van Geeft, deelde mede, dat het aanmonsteren geregeld voortgang vindt. De Vondel van de maatschappij Nederland, welk schip heden vertrekken moet, lieeft reeds een voltallige en goed be varen equipage, en voor andere sche pen wordt de aanmonstering voort- gezet. BESCHERMING VAN WERKWIL LIGEN. Gistermorgen werd één werkwillige uit zijn woning in de Czaar Peter straat door 12 soldaten met de bajo net op, een inspecteur en drie politie agenten gebracht naar de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. Hij werd niet gemolesteerd. DE TELEGRAAF EN DE STRIJD. Dozer dagen werd door het bestuur eaner vakorganisatie het volgende te legram verzonden: „•Por sleepboot Klara komen langs het Mcrwedekanaal 200 kuikens. Zorg voor goede ontvangst." Kort daarop kreeg het echter de volgende kennisgeving van de Rijks telegraaf. kantoor Boomjjjcs, Rotter dam, waarvan aan dc Tel. inzage ts gegeven: „Volgens ontvangen kennisgeving van het hoofdkantoor te Rotterdam deel ik u mede, dat uw telegram 1140 udros Zeemansbond, Knttenbu'rger- straat 2, Amste'rdum, volgens art. 14 telegraaf- en Telefoonwet niet is af geleverd." Bedoeld artikel luidt: „Het is aan oen teder geoorloofd van telegrafen en telefonen, met in achtneming van de h.eromtrent vast te stellen bepalingen, gebruik te ma ken. Nochtans kan het overbrenge van telegrammen of het voeren van gesprekken worden g«stuit, wanneer hun inhoud in strijd wordt geacht met de vedigb&d van den Staat, de openbare orde of de goede zeden". Dit geval is kenmerkend voor den ernst, waarmee de toestand door de autoriteiten wordt ingezien. Te Rotterdam. Het meerendeel van liet stokers- en dekpersoneel van het stoomschip Rotterdam der HollandAmerika Lijn, gisteren aangekomen, heeft ge weigerd, opnieuw te monsteren. De waterschout te Rotterdam heeft te kennen gegeven, voortaan als re gel niet meer te zullen monsteren aan boord van schepen. Hij zal dit alleen nog doen bij wijze van uitzon dering in zeer urgente gevallen. DE PEST OP JAVA. Het Bataviasch Nieuwsblad bevat een interview met dr. Do Vogel, die te Batavia teruggekeerd is, waarin deze verklaart, dat de pest zich, naar allo verwachting, niet verder zal uit breiden en spoedig bedwongen zal zijn. Dit mag echter geen 'reden zijn om minder strenge voorzorgsmaatre gelen te nemen. DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Naar de TeL verneemt is in een vergadering van studenten besloten geen derde opvoering van het open- iuchtnatuurspel te geven. Een der redenen moet zijn, dat de beide eerste opvoeringen een groot nadeelig saldo hebben opgeileverd. DE TARIEFWET. Door Importeurfirma's van kandy is aan de Tweede Kamer dor Staten- Gonoraal con adres gezonden waarin zij te kennen geven, dat zij bezwaar hebben tegen het invoerrecht van f 2.90 per 100 klilo kandy, welk bedrag jft het ontwerp van wet tot vaststel ling eener nieuwe tariefwet wordt voorgesteld. GRENSUITBREIDING DER GE MEENTE. Door B. en W. van Den Haag is aan den gemeenteraad aangeboden om aan Gedeputeerde Staten dier provincie voor te leggen 't plan eener rulime grensverwijding, met verzoek aan dat college wel te willen bevor deren oen vereeniging met deze ge meente van gedeelten der gemeenten Loosduinen, Rijswijk, Stompwijk en Wassenaar, en van de gemeente Voorburg in haar geheel. ONGELUKKEN. Op het Copernicusplein in Den Haag is een 18-jarig meisje overre den door een automobiel. Zij werd naar het gemeenteziekenhuis overge bracht en is daar een half uur later overleden. Voor zoover het ingestelde politie onderzoek dit heeft kunnen vaststel len, moet de schuld van het ongeluk niet bij den bestuurder der auto wor den gezocht. POGING TOT VERDUISTERING. liet bericht, dat de commies H. van hel hoofdbestuur der post en telegra fie in Den Haag een wissel van ƒ20,000 hoeft geind en dit geld ten eigen bate aanwendde, eischt verbetering. De som ligt nog volkomen intact bij een bankier te Parijs, bij wien de op brengst van den wissel was gestort, zoodat het Rijk naar alle waarschijn lijkheid geen schade van deze poging tot verduistering zal ondervinden. H., die een volledige bekentenis heeft afgelegd, was reeds 25 jaar bij het hoofdbestuur werkzaam. Het zon derlinge van zijn gedrag ls, dat hij, wetend dat hetgeen hij gedaan had binnen enkele dagen moest uitkomen, zich niet met het geld uit de voeten maakte, maar kalm aan zijn werk bleef. EEN FRANSCH OORDEEL. Onder de „reis-indrukken" van Georges Bou'rdon ln de „Figaro" komt een vergelijking voor tusschen Amsterdam en Den Haag: „Den Haag. Wat een onderscheid met Amsterdam! Dat is een andere atmosfeer een ander decor. Dat zijn andere levende wezens; het ia een an dere ziel. Is het mogelijk, dat slechte anderhalf uur aporens deze beide ste den scheidt? Beiden zijn hoofdsteden, de eeft door de wet en de historie; dat is Den Haag; de andete door het prestige: dat is Amsterdam. Maar de ze beide zustors zijn slechts half-zus- ters, die niet uit eenzelfde moeder geboren werden. Te Amsterdam, waar Inderdaad het hart van Holland klopt, herleeft en trilt de oude ziel, de vurige ziel der heldhaftige Nederlandon. Zij is harts tochtelijk, maar ze is droef. Amster dam is streng en verheven en ge heimzinnig. Maar Den Haag? Den Haag is de glimlach en de bekoorlijkheid van Holland. In zijn te nieuwe en stijl- lenze huizen, in zijn te rechte stra ten, in zijn uitgestrekte, schaduwrij ke lanen, die zich leenen tot over peinzing en gedwaal, in zijn omlijs ting van groen en boomen, in zijn te Wostersche weelde, is zeker minder aandoening, en Amsterdam zegt ons meer. Maar men vindt hier meer be koorlijkheid en meer vreugde. Mooie; en elegante vrouwen, toiletten, weel de, coauettérie. Gij zult, naar uw welbehagen, aan de een of andere de voorkeu'r geven. Zonderling contrast, dat ons van hetzelfde ras in twee zóó nabije sleden zoo weinig gelijken de aangezichten toont." EVENREDIG SCHOOLGELD. Do gemeenteraad te Leiden besloot na ampele discussie, op voorstel van B. en W., tot invoering van evenre dig schoolgeld aan de H. B. S. voör Meisjes, naar een progressie schaal beginnende met f 60 en eindigende met f 125 per jaat eft per leerling. Een amendement van de heeren Van der Eist c.s. om de school te doen aanvangen met f 50, werd met 16 te gen 11 stommen verworpen. DE VISSCHERSHAVEN TE 's-GRA- VENHAGE. Door B. en W. van Den Haag zijn thans aan den gemeenteraad aange boden de ontwerp-adressen, te rich ten aan II. M. de Koningin eft aan de betdeKame'rs der Staten-Generaal, betreffende de wettelijke garantie dat de buitenhaven over een strook of drempel van plm. 60 M. op de bij de wet toegestane maximumdiepte van 2.66 N.A.P. wordt verdiept, ter wijl van dien drempel af de bodem diepte geleidelijk vermeerdere tot ten minste 3.50 M. N. A. P. in en bui ten den mond der buitenhaven. GASBEDRIJF TE DOETINCHEM. De Raad dezer gemeente besloot: a. den prijs van het lichtgas te brengen van 8 op 7 cent; b. den prijs van het muntgas te brengen van 8 1/2 op 7 cent. c. de meterhuur te verlagen met 1/3. Uit de Arbeiderswereld ÜIAM4NTBEWERKERSSTAK1NG TE AMSTERDAM EN TE ANTWERPEN. „Het Volk" lieeft het volgende tele gram ontvangen uit Antwerpen „Hier is heden een groote diaraant- werkersstaking uitgebroken. Gister avond hod eon ledenvergadering van den Diamantibewerkersbond plaats. Na afloop daarvan waren dc naar huis koerende leden door ongeorga niseerden en anders-georganiseerden op straat uitgefloten en uitgejouwd. Naar aanleiding hiervan kwam heden spontaan bij een groot aantal bonds leden liet besluit op, om niet meer te werken op fabrieken, waar ook niet- ben ids leden werken. Er staken naar schatting ruim tweeduizend diamant bewerkers." Het „Hbld" meldt nog De firma Van Dam te Antwerpen, die ook te Amsterdam werkt, wensch- te de zaken te Antwerpen en Amster dam beslist gescheiden te houden, zoodat zij over het geschil te Antwer pen to Amsterdam niet vvenscht te onderhandelen. Donderdagav ond heeft het bonds bestuur van den AVN'. D. B. een vergadering bijeengeroe pen van de werklieden van de firma Van Dam te Amsterdam, waarop be sloten werd, met iugang van heden de staking voor deze firma te Amster dam te proclameeren. Als gevolg hiervan stond gisteren het bedrijf van de firma Van Dam te Amsterdam stil. De staking omvat ongeveer 500 werklieden, slijpers, verstellers, kloo- vers en snijders. Gemengd Nieuws DOOR ROOVERS ONTVOERD. Nabij Tiflis werden zeven gymna siasten door roovers gevangen geno men en ontvoe'rd. De roovers eischen een losprijs, en dreigen zoo hun die met verstrekt wordt, de knapen om het leven te brengen. Reeds sedert ja ren worden de omstreken van Tiflis door een rooverhoofdman Selim Chan onveilig gemaakt, zonder dat de Per zische regee'ring in staat is verbete ring in den toestand te brengen. DE TUD ALS RECHTER. Het geheim van het vergaan van de Maine, dat tot den Spaansch- Amerikaanschen oorlog aanleiding gaf, is dan eindelijk opgelost. Gene raal Bixby, die het werk van het Vlotmaken van het wrak heeft geleid, verklaart, dat de ontploffing vaft zijn drie kruitmagazijnen het schip naar den kelder deed gaan. De ge constateerde verwoestingen zouden niet door een ontploffing van buiten aangericht zijn. Spanje gerehabili teerd derhalve, maardaarmee krijgt het zijn verloren koloniën nog niet weerom! EEN FAMILIEDRAMA. Te Bredow, bij Stettin, heeft zich een bloedig familiedrama afgespeeld. Daar woonde eeft sedert eenigen tijd van haa"r man gescheiden levende vrouw Neubauer met haar kinderen. Woensdagmorgen verscheen de man in haar woning en even later hoor den de buren gillend om hulp roe pen, terwijl de man de straat op vluchtte. Toesnellende buren vonden do vrouw in de keuken liggen, in een groote bloedpas, dood. Haar man had haar een diepe steek met een mes in den rug toegebracht. Onmid dellijk begon men de vervolging van den moordenaar. Een politieagent, d.e hem wilde grijpen, werd nog door twee messteken gewond. De wilda jacht eindigde pas, toen de moorde naar voor een breed kanaal kwam te staan. Hij sprong in het water, maar werd er door verscheidene mannen uitgehaald en, ondanks zijn wanhopigen tegenstand, naar het politiebureau gebracht. BETALEN! Duiitschla'nd, Engeland, Frankrijk", Italië en de Vereenigdo Stalen heb ben gezamenlijk aan de negeiTepu-< bliek Haïti een ultimatum go'richt, waarbij binnen drie maanden de uit betaling van zekere schadevergoedin gen geèisclit wordt. VERDRONKEN. Een gezelschap van vier personen maakte een roeitocht op de Elbe bij Tangerinünde. Toen zij tegen den stroom op terug moesten, probeerden zij huD boot achter eeu sloep to han gen. Zij geraakten daarbij onder een breed opgeladen hooischuit. Drie per sonen werden door liet hooi uit de boot gesleurd eu verdronken. PRESIDENT FALLIèRES TERUG NAAR PARIJS. Het Fransche eskader met presi dent Fallières aan bobrd is gister morgen om 6 uur te Duinkerken aani gekomen.. Fallières vertrok om 7 uur 5 min. naar Parijs, waar hij te 11 iu 15 behouden en wel is aangekomen* DE KONINKLIJKE ENGELSCHE FAMILIE NAAR IERLAND. Gistermorgen zijn de koning en de koningin, de hertog van Connaught en prinses Marie naar Ierland ver trokken. Kerk en Schooi NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Vlaar- dingen ds. N. van dor Snoek, te Oos- tor-Nijkerk, die voor do toe®egging van beroep naar Kockengen heeft be dankt. GER. KERKEN. Beroepeu te Rotterdam ds. J. B. Ne telenbos, te Heerenveen. Beroepen te Ridderkerk de. J. Koe- lewijn, te Kruiningen te Bozum ds. E. Wiersma, te Engwierum (Fr.). ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Aan de Universiteit' van Amsterdam zijn ltovorderd tot doctor in de rechtswetenschappen „op stollingen" de hoeren: J. II. Pol lenaar geboren te Amsterdam; M. Spaander, geboren te Abbekerk, en K. Denyse geboren te Schagen en met goed govolg afgelegd het eerste na tuurkundig examen door do heeren P. C. Brühl eft R. J. F. von Zeben en het theoretisch geneeskundig examen door den heer W. H. Winkel Delft: Aan de Technische Hooge- school zijn geslaagd voor het inge nieur-examen als civiel ingenieur, de heeren Th. Bleckrnann, J. Botéren- brood, P. J. F. van Buuren, C. F. v. Haeften, P L. E. Happe, E. F. llau- bet, E. R. J. W Hondelink, J. Ingene- geren, L. J. F. Issels, J. J. Jonker, W« B. Mijboom, Th. W. Mondt., C. L. Nol ten, A. J. Reynvaan, P. Wolffén- sperger on J. A. Zwager.. Leiden: Geslaagd voor het candl- dnntsexamen in de rechten B. ter Haar; voor het cand. ex. in de Ned. Letteren mej. A. J. Portengen Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten H. J. de Lange; voor het doctoraal examen in de Staatswetenschap mr. R. H. de Vos van Steenwijk en mr. R. \V. van de Lijnden. Groningen. Bevorderd tot doctor ln do geneeskunde op een proefschrift „Over de betoekenis van het calcium voor het organisme. Een critisch-ex- perimenteele studie", de heer Joh. Offringa. geboren te Wezep. Burgerlijke Stand HILLEGOM. ONDERTROUWD: A. v. d. Burgh en J. Caspers; E. Philippi en C. M. Seijsencr. BEVALLEN: C. Smit—Gout z. H. C. Huisman- Scheepmaker z. A. van BiezenHui gen d. A. M. Lippens—Witteman z. OVERLEDEN: L. Witteman. 72 jaar; N. G. W. v. Leeuwen, 13 m. SCHOTEN. ONDERTROUWD: J J. Bies en D. Wit; J. Bosaans «n G. van Westenbrugge. BEVALLEN: G. Bakker—Bakker d. J. J. Zuiver. Reinert d. J. M. Spaltman—van Nim- wogen z. M. Beljoftvan Stralen d. W. in 't Hout—Asma d. OVERLEDEN: J. J. Destenbreur 3 J., M. van Da len, 10 Jaat. HEEMSTEDE. BEVALLEN: A. L. KlooeBraakenburg s. J. V. M. SchellingsGeulen d. J. A. HeinsbergenAbbeve z. ONDERTROUWD: H. P. Kuipers en A. M. J. Lankdl- ma.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6