NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8600 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 13 JULI 1911 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pER drie maanden: JÊbx Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voer Haarlem 1 J l-/a gr -a Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B|j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) -AAdvertentidn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Pranco per post door Nederland1.65 W 80 Cts' voor 3 PIaatsineen contant. OaSusfrcl'd ZoiuiftRsblad, 'voor Mn (X37H C Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 IntercommuaaaITelefoonnijninierderRedactie600enderAdniiiiistratie724. Uigave der Vennoolsclup Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Marokko. Men verneemt uit Petersburg, dat de alge meen e indruk in Russische diplomatieke kringen is, dat Duitsch- land tegenover tactoren staat, die het aanvankelijk niet juist heeft geschat, namelijk de vaste houding van ENGELAND's EN RUSLAND's ON- BEPERKTEN STEUN AAN FRANKRIJK. De Russische regeering wenscht Hlechts Frankrijk's bedoelingen te kennen en zal die steunen, hoe zij ook uitvallen. Met tovredenlieid heeft men in Rus land, in antwoord op de aan Duitsch- land gedane vragen vernomen, dat DuitschJand geen man te Agadir aan land heeft gezet en er niet aan denkt Marokkaansch gebied te annexeeron. De berichten over het HERSTEL VAN DEN „STATUS QUO" Vin Marokko worden door de Fran- Bclie pers bevestigd. Zij zijn voorbe reid door oen bespreking, die te Pa rijs tusschen den Duitschen gezant en den Frauschen minister van Buitan- landsche Zaken plaats had daarin deelde de minister mede, dat Frank rijk de zending van generaal Moiuier naar Fez als geemdigd beschouwde, en geen grond zag, om de Praneche troepen nog langer in de Marokkaan- sche hoofdstad te doen blijven. s De ontruiming vau Fez kan dus beginnen, en de troepen zullen op Ka- bat worden teruggetrokken, waar hot hoofdkwartier zal worden gevestigd. Wannéér de ontruiming zal zijn of- geloopen zal de toestand hersteld zijn, zooals die was vóór de bezetting van Fez ten minste wat de Frauschen aangaat. Spanje houdt nog steeds El Ksar en Larrasj bezet, doch ook dit land zal zijn troepen wellicht terug trekken, wanneer het ziet, dal do Frauschen hei goode voorbeeld geven. Daardoor zal dan de Acte van Algeci- ras weer van kracht worden, en kan op den grondslag van die Acte en van de duarop gevolgde overeenkomst van l'iuy de onderhandeling tus schen Frankrijk en Duitschlaiid wor den hervat. Men meent, dat dan DuiLschland ook niet zul aarzelen, zijn oorlogs schip uit Agadir terug te roepen, ■waardoor de mogelijktieid voor het voeren van kalme en goregelde be sprekingen wordt bevorderd. Maar, dat is voorloopig nog TOEKOMSTMUZIEK, althans, wat Spanje aangaat. De Spanjaurden hebben blijkbaar nog wel s naak in de avonturen, want nu zijn te Larrache 200 Spaansche tirail leurs en 4 kanonnen ontscheept. Spanje versterkt dus voorloopig nog haar troepen. De andere mogendheden zien even wel scherp toe. De Fransche regeering heeft nu al aan Spanje inlichtingen gevraagd over de incidenten, lie in de laatste dagen te El Ksar zijn voor- ge vahen. De diplomaten in Madrid zijn ook aan hel werk. Gisteren had de minis ter van buitenlandsche zaken een on derhoud met de Fransche en Engel- sche zaakgelastigden. In tegenstelling met liet dptimisti- »cho bericht over het herstel van den „status quo" in Marokko, ia het vol gende telegram uit Berlijn Naar wij uit beurskriiigen verne men, heeft men ln verschillende sle den in liet buitenland het gerucht trachten te verspreiden, dat ACHT DUITSCHÈ OORLOGSSCHE PEN OP DE MAROKKAANSCIIE KUST ZIJN AANGEKOMEN. Blijkbaar is dit een plompe beura- manoeuvrc. Nu, dat is ook maar te hopen, want andera Ook bomt er nog EEN ANDER VERONTRUSTEND BERICHT, namelijk dat een regiment Engelsohe infanterie te Gibraltar gereed staat, om op het eerste hevel naar Tandzjer te vertrekken. SPANJAARDEN EN' FRANSCHEN. Uit Tandzjer wordt geseind Sedert de aankomst van de troe pen van den Sultan voor Alkassar waagt niemand bet meer in Arsila de weekmarkten, die dagelijks in ver schillende plaatsen tusschen Arsiia en Alkassar gehouden worden, te be zoeken, daar men op het oogenbllk verwacht, dat in Alkassar VIJANDELIJKHEDEN zullen aanbreken tusschen de Span jaarden aan de eene zijde en de troe pen van den Sultan en de Franse hen aan de andere zijde. De toestand ln Alkassar schijnt zeer onaangenaam te zijn. DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND schiet nog niet veel op. Het wachten is op hot Hoogerbuis. Zullen de Lords de veto-wet ver werpen De gedachte is, dat ze op bet laat ste moment nog wel sullen toegeven. De „Times" meldt, dat de regeering een lijst klaar heeft liggen met ruim 500 namen van.liberalen, die zoo noo- dig dat is, als de Lords de wet vor- werpeu Ln het Hoogerhuis zullen worden opgenomen. Onder hen zijn vele leden van het Lagerhuis. Bij hun benoeming tot Peer zou er natuurlijk in hun district een nieuwe verkiezing moeten wezen. Vermoedelijk komt daar het gerucht vandaan, dat er een algemeene verkiezing op handen was, welk gerucht door de regeering on waar is genoemd. Do liberale bladen verwachten het einde der crisis tegen het laatst de zer maand. In Konstantinopel heeft EEN OPZIENBARENDE MOORD plaats gehad, namelijk op Seki-bei. Dezo lieer was, ten tijde van de om wenteling, medewerker aan het blad „Misal" en ging door voor de rechter hand van den overste Sadik, die te gen de aanhangers van Dzjaliid l>ei een nieuwe partij organiseerde, waar bij zich reeds vele officieren aaugeslo- tei hebben. De moordenaars staan met het co mité voor „Eenheid en Vooruitgang zóó na in betrekking, dat aan den po- litienen achtergrond van de misdaad niet ie twijfelen valt. Verantwoordelijk voor den moord zijn de broeder van Derwisj-bei, die indertijd Ismael Kémal in het parle ment om de ooren sloeg, en een ze kere Achrnet bei. Achmet bei zelf, die in den beginne wilde ontkennen, if door stukken, die men bij hem gevon den heeft, tot bekentenis gebracht. Do pers van de oppositie beraamt een m ons ter-betooging, omdat dit de derde politieke publicist is, die reeds vermoord is. Het wordt een gevaarlijk baantje, journalist in Turkije te zijn 1 Nadere berichten schetsen als vrij ernstig. Het is nauwelijks aan te nemen, dat de opstand in Ar- gyrokastro in verband staat met den opstand van de Malissoreu. Vooral omdat de Zuid-AJbaneezen in met vriendelijke betrekkingen staan tol hun Noordelijke stamgenoolen. Dat belet echter niet, dat do nieuwe op stand. die niet groote kracht begon nen is, de Turksche regeering op een hoogst ongelegen tijdstip voor een probleem stelt, dat misschien even moeilijk is als de Noord-Albaneesche opstand. De gebeurtenissen in Ar- gyrokastro schii-nen voornamelijk ver oorzaakt te zijn door het innen van belastingen, daar van een algemeene ontwapening, die in het Albaneesche hoogland in de eerste plaats tegen stand veroorzaakte, nu nog geen sprake was. De Albaneezen in het Zuiden zijn sterk met Grieken ver mengd. Ook de Grieken zijn ln de laatste jaren vaak tegen liet Innen van do belastingen opgekomen. Hoogstwaarschijnlijk werken zij sa men met de Albaneezen, wat allicht weer tot nieuwe Turksch-Grieksclie incidenten aanleiding kan geven. De Turksehe regeering heeft dus wel mot moeilijkheden te kampen 1 CASTRO. Uit New-York wordt geseind De in New-Vork wonende Venezola- nen zijn in groote opwinding over het bericht, dat Castro in zijn vaderland geland is. Zij vertellen onder elkaar, dat Castro na een langen romanti- schen tocht met een kleine motorboot geland is en na een rit van eenige dagen liet land in, ongeveer 1000 man om zich verzameid heeft, ln wijden kring betwijfelt men ook thans nog, dat de aanhang van Castro reeds zoo groot is. Mocht dit evenwel wel het geval blijken, dan is een nieuwe zeer waarschijnlijk. De kanonneer boot „Margaritha" is door de Venezo- laanscne regeering naar Paramaribo gezonden. En tegelijkertijd is men bo i gonnen met een concentratie van de troepen. Do Amerikaansche kruiser „Noord Carolina" heeft zijn vertrek uitgesteld. Het schip heelt voor het eiland Aruba in de liollaudscbe An tillen, nabij de Venezoiaausohe kust, het anker uitgeworpen, om de ont wikkeling der gebeurtenissen in Ve nezuela in het oog te houden. Castro is wel een avonturier 1 dat de in een strooibiljet der S. D. A. P. gedane meedeel in g. dat aan de Reiniging een aantal losse werk lieden waren ontslagen niet zoo érg was, als zij er uit zag, daar dit dl echts een formeel ontslag gold. De heer Peper merkte op, dat wij dan toch erkend hadden, dat de mo gelijkheid bestond, dat er menschen ontslagen zouden blijven. Inderdaad, die mogelijkheid bestaat, maar, naar wij vernombn hebben, bestaat er ee'n even groote mogelijkheid, dat allen weet aangenomen worden, daar het hier slechts een reglementaire'n maat regel geldt. Do heer Peper had go- wild, dat onze Redactie had gezegd: „Het strooibiljet heeft gelijk!' Maar, zooals men uit ons bericht in het blad van gister kan opmaken, haddon wij alle recht te constateeren, dat t „zoo erg niet was." Onze Redactie is zich dan ook geenszins bewust, dat x schuldig is aan het trekken van onjuiste conclusies. We merken hiér bij nog op, dat de heer Peper gister avond verzweeg het slot van het be richt in ons blad, waaryi wij mee deelden, dat een deel der ontslage nen beter worden door dit ontslag, daar zij nu als vaste arbeiders wor den aangesteld. lijkheid, dat de soc.-dem. zitting zullen nemen in den Haarlentschen Raad, op trrond van de elschen, die het Soc.-Dem. Gemeenteraadsprogram stelt inzake het onderwijs, de gemeen te-werklieden, woningtoestanden, enz. Daarna bestreed de lieer Bax nog eens uitvoerig, dat Godsdienst en het Socialisme tegenover elkaar staan integendeel zijn het twee stroomen, die in elkaar vloeien Spreker eindigde met liet stakings recht der arbeiders te verdedigen, daarbij verklarende, dat de sociaal- domokraten geweld afkeuren. Daarna was het woord aan DEN HEER NAGTZAAM, den candidaat in district III, die slechts kort sprak. Het eerst over de progressieve be lastingheffing, die den arbeiders zou ten goede komen. Hij wees op de be lemmerende bepaling in de Gemeente wet, omtrent het percentage, waar door het met mogelijk was de liooge- re inkomens flink te belasten, daar dan ook de lagere inkomens hoog moesten aangeslagen worden. Spr. bestreed het motief: uittocht der De heer KEMP diende zich aan ala Iemand met sociaal-demo kratiache sympathieën. Hij wilde den lieer Nagt- zaum stemmen, omdat deze onder wijzer is en de toekomst aan 't kind is Maar te veel sociaal-deinokraten wilde hij niet in den Raad helpen brengen. Ds. Bax en de beer Nagtzaam repli« ceerden Wat betreft de onderhandelingen van den heer Joosten met den heer Kleynenberg, werd opgemerkt, dat de afdeeling Haarlem der sociaal-demo- kratische partij daartoe niet had be* sloten. De heer Joosten heeft dus go handeld als particulier persoon en er is dérhalve geen reden voor, om den beer Joosten tot verantwoording te roepen, zooals de heer Klein had go- zegd, die daaraan nog de opmerking had toegevoegd, dat men den heer Modoo wel om minder-gevvichtige re- denen van den voorzitterszetel had gedrongen. De heer VISSER wilde nogmaals het woord, maar de vergadering liep weg. Daarom sloot de heer Peper de bijeenkomst, waartegen de heer Vis ser weer protesteerde. Aan den uitgang werd gecollecteerd ©rkiezingsactie. Stadsnieuws Ds. Bax Sr. over de borstsmmingsn In de Sociëteit Vereeniging goig een half volle zaal, Woensdag avond. De lieer Peper, die de verga dering opende weet dit aan den heer lijken zomeravond en de muziekuit voering in Den Hout. Daarna leidde hij den spreker, Ds. Bax Sr. in, maar vooraf had hij een appeltje te schillen met „Haarlem's Dagblad". Wij hadden er gister op De heer BAX, de thans rustende sociaal-demokrat.sche pred-kant, ving zijn toespraak aan door mee te dee- len, dat men vergeefs getracht had Mr, P. J. Troelstra hier dezen avond als spreker te doen optreden. Tot zijn eigenlijke rede komend, ruimde de spieker eerst eenige dwaal begrippen omtrent de soclaal-deano- kratie uit den weg. De sociaal-demo- krat.e, zei spreker, is met d.ens tig, maar godsdienstloos, dat zij zich niet bemoeit met den godsdienst. Evenmin bemoeit zij zich met hel huwelijk. Zij ontwricht dit dus niet. Zij wil niet allen gelijk ma- I ken, maar wel de levenskansen gelij- ker maken. Zij w-il niet ieder eigen- dom opiieffen, maar alleen een zeke ren vorm van eigendom, i Hierna kwam Ds. Bax er toe, op po pulaire tnamer de begrippen kapita listische productie, meerwuarde en klassenstrijd uiteen te zetten. Breedvoerig schetste hij den toe stand van het i.g. proletariaat, door het 'kapitalistisch systeem veroor zaakt. Het arme kind kan niet tol ontwikkeling komen. Zoo komt het, dat de arbeiders niets hebben aan wetenschap en kunst. In een preroratie bepleitte spreker de vvenschelijkheid van verbetering van dezen toestand en pensionneering van de ouden van dagen. Daarop wees spreker twee onrechtvaardigheden van het kapitalisme aan. m. het be lastingwezen, dat de arbeiders het meest laat betalen. Zoo wees een sta tistiek aun, dat opgebracht werd 24 j mil hoen aan directe en 57 millioen j gulden aan indirecte belastingen. Van die 57 millioen betalen de arbeiders 71 pCt. Een tweede onrecht vormen de kosten van liet onderwijs. Een ar beiderskind kost in de 7 klassen van de lagere school f 10 aan de siad, doch een kind dei- meorgegoeden kost f 6(XX), wanneer het de Middelbare en Hooge School bezoekt. 1 Verder betoogde hij de noodzake meer-gegoedon, indien de progressie- voor de stakende zeelieden en voor da ve heffing er kwam. Want dat zou een spoorslag worden vooT de Re geering om een Rijksinkomstenbelae- tmg te gaan heffen. Sprekend over het voorstel-Middel- koop om progressie in te voeren, wees de heer Nagtzaam op de inconse quentie der vrijz.-democraten, die nu bij de herstemming in III een voor stander van progressie laten vallen en er twee tegenstanders vah in wil len halen. Zoo neutraliseercn zij hun o. gen stem. Verder laakte hij het, dat de Lribe- Tram vertraging. Door een onbekende oorzaak I* Dinsdagavond te 6 1/4 uur een tram wagen op de Kampervest ontspoord. Materieel® schade had het ongeval niet ten gevolge, maar vvèl onder vond het tramverkeer anderhalf uur vertraging I UITSLAG der veiling van onroerende goederen I Iin het „Algemeen Verkooplokaal" i« rale Unie in III hun gegeven woord Haarlem, op Woensdag 12 Juli 1911, j niet hebl>en gestand gedaan. Het lijkt ^es morf5eES 100 uur- „len? -i,0 tit Gronden behoord hebbende tot ds Boerderij „Iluis ter Spyt": 1. Een perceel grond aan de Klo ve rla an. S. Mok, f 1650. 2. Een perceel grond aan de lüe- vcrlaan naast perceel 1. H. J. Peper, f 2200. 3. Een perceel grond achter per ceel 1. P. Th. Eekhout, 1 1100. 4. Een perceel grond naast per ceel 3. P. Th. Eekhout, f 770. 5. Een perceel grond naast per ceel 4. y. Hoogeveen, f 800. 6. Een perceel grond naast per ceel 5- P. Hoogeveen. f 800. 7. Een peroeej igrond naast per ceel 6. P. Hoogeveen, f 775. 8. Een perceel grond naast per ceel 7. J. P. C. Gunther, f 730. 9. Eed perceel grond naast per- er nu op, alsof degenen, die in III i den S. D. A. P.-candidaat hebben ge- steund bij de eerste stemming, dut hebben gedaan, om den héér Las- schuit te wippen. Want nu deze er is gekomen, laten zij den S. D. A. P.'er los. Dat is auti-clericale politiek en daaraan doen de soc.-dem. niet mee. De heer KLEIN interrumpeerde hierbij herhaaldelijk, maar werd tot de orde teruggebracht. DEBAT. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer VISSER, een Christelijk arbeider, die den klassenstrijd bestreed, omdat er niet twee. maar meer klassen zijn. Voorts zeide hij, dat als de sociaal- domokraten werkelijk allo arbeiders, dus ook de Christelijke arbeiders ver tegenwoordigen, zij ook een christe- 1 lijk arbeider moesten caudideeren. I '1 en-slotte hield hij vol, dat een Bij- belsch Christen, die Christen was in alle doen en denken, geen Socialist kan zijn. De heer KLEIN bestreed, dat dc so ciaal-demo kralen geen overeenkomst zouden hebben gesloten met de libera len. Hij ontkende dus, dat de sociaal- demokraten geheel vrij Blonden. De voorzitter dei' S. D. A. P., de heer Joosten, is bij den heer Kleynenberg, den voorzitter dor Liberale Unie, ge komen, om hom voor te stellen, dat hij, Joosten, zijn candidatuur in II zou laten vallen, als men in 111 den beer Nachtzaara zou steunen. Om die zonderlinge handelwijze hebben de vrijzinnig-demokruten den eociaal-demokraat niet gesteund. ceel 8. W. Nieuwjaar, f 725. 10. Een perceel grond naast per ceel 9. F. J. Kockx, f 850. 11. Een perceel grond naast per ceel 10. Gebr. Joustra, f 775. 12. Een perceel grond naast per ceel 11. F. J. Kockx, f 860. Van Kunst en Kunstenaars. XX. Een middag in Hólel Drouot. Ach ter de groote boulevards, doch in de onmiddellijke nabijheid er van, ligt, ln het malden der Rue Drouot, een groot, plomp en niet bijzonder fraai gebouw, waarvan de voorgevel groo te ndeels uit blinde muren bestaal, die meestal met aanplakbiljetten overdekt zijn en waarin slechts één vierkant vak is vrijgelaten om er do toegangen tot het bouwsel in to kunnen aan brengen. In dit vak klepperen lederen dag, van éónen tot zessen het ouop- houdelijkst, een zestal smalle deurtjes been en weer en laten gedurende dien tijd honderden bezoekers ongegeneerd tn- en uitloopen. Dit is hex veüings- Ebouw van Parijs, waar vooral op nstgebied alles onder den liamer komt wat daarvoor ook maar even in de termen valt Het loont de moeite, in den season- tijd daar eens een kijkje te nemen. Men krijgt er oenig idee over de be staansmogelijkheid van bepaalde be roepen en bezigliedon, waarvan men te voren het bestaan zelfs niet ver moedde, Er zijn twee verdiepingen in dit toagazijn-achtige huis. De eerste, parterre, heeft verscheidene uitgan gen, onder andere naar binnenplaat sen waar gelegenheid is om karren en vrachtwagens, die goederen aanbren gen of wegvoeren, te laten voorrijden, zonder de toch al drukke passage der Parijeche straten te belemmeren. Het zijn niet alle kunstwerken af curiositeiten, die in deze gelijkvloer- sche afdeeling onder den hamer ko men. In de zes of seven zalen, dde bij ons bezoek in gebruik waren, trof men zelfs al zeer uiteenloopende vei lingsobjecten en was er in slechts éëne een collectie „bon mobilier" aan wezig, die echter niet de minste ar tistieke aan trekkolij khaid bevatte en die gorustelijk gelijk gesteld kon wor den met wat men zoo gewoonlijk bij ons op provinciale boelhuisdagein zien kan. Daarnaast echter hoorden wij in ééne zaal de heerlijkste wijnsoor ten aan den man brengen, nog iets verder werd de inboedel van een hee- ren-kleedermagazijn te gelde gemaakt en in een vierde lokaliteit hadden de heeren uitdragers der faubourgs elkander blijkbaar rendez-vous gege- *n Gezellig geroezemoes daar in die partarre-afdeelingeii, met een klein burgerlijk publiekje, dat echter veel levendiger en uitbundiger te werk ging dan boven, op de eerste étage, het geval pleegt te zijn. Bovendaar is het andere koffie, die geschonken wordt. In de boven zalen zijn de eigenlijke kunstveilin gen. Daar hebben al heel wat mees terwerken van in- en uitheemschein oorsprong de revue gepasseerd. Hier houden de meeste groote handelaren hunne verkoopingen, altijd daar de Fransche wet zulks uitdrukkelijk voorschrijft door een conmiissaire prise ur goodsisteerd. Het is voor de wet niet de antiquair zus of de kunstkooper zoo, dre de veiling houdt, het is de com- missaure-priseur (iets tusschen den deurwaarder en den notaris Ln) die alles in handen heeft en van wien men het gekochte ook in ontvangst te nemen heeft. Of. zooals de Franechen gaarne mot trots beweren, de veilingen ditèxdoor altijd streng reëel blijven en het er nooit zooals bij ons voorkomt dat er een ganschen dag geveild en toch zoowat niets verkocht wordt... wij zouden die bewering niet gaarne tot de onze maken, In ieder geval hebben die oommis- 8airos door de groote veelvuldigheid hunner vellingen een niet te onder schatten routine gekregen en hebben zij zich bovendien al vrij weü gespeci aliseerd. Er zijn er, die bij voorkeur bij oude kunst optreden, anderen hebben voor moderne schilderijen hun erkenning verworven, weer anderen zijn befaamd door hunne leiding van antiquiteiten of Juweel en aucties. Wij gaan de trappen op die naar die eerste verdieping voeren. Al staat het gebouw geopend... de verschillen de zalen ontsluiten, hunne deuren ui et voor twéé uur in den middag. Inlusschen kunneh wij het publiek eens opnemen, dat hier de gangen, waarop de zalen uitkomen, bevolkt. Geheel anders, veel verscheiden er is het, dan dat wat wij beneden heb ben waargenomen. In de eerste plaats is het er cosmopolitisch en zijn we allerminst verrast als een glunder Hollandsch antiquairszoontje, ér hier tiré k quatre épingles uitziend, ons mot een lochjo van verstandhouding minzaam gedag zegt. Verder ziet go hier dén typischen Parijschen collec- tionneur half gedeerde, half dandy in uiterlijk, en dan een eigenaardig pèle wèle van menschen uit verschillende landen die hier als beroep het snuf felen uitoefenen. Ge zoudt het niet vermoed hebben dat daarmede een broodwinning te maken was. Toch zijn one gevallen bekend geworden van Heden die, met een gezin, voortreffelijk leven te Pa rijs van de resultaten hunner snuf- feitochten. 't Is natuurlijk een zeer weinig constant inkomen dat op hunne jaarlljksche balansen para deert. maar het schijnt toch zelden geheel te mislukken. Hoe dat toegaat? Wel, laten wij het aantal veilingen per dag in Drouot op vijf stellen (ik bedoel nu alleen de kunst- en curiosa-verkoo- piagéQ} die geheel en al reëel zijn; d. w. z. waar werkelijk alles uit nala tenschap of faillissement afkomstig verkocht moet worden. Dan krijgen wij dier soort ongeveer dertig per week. Het spreekt van zelf, dat zich daar bij voortdurend voorwerpen bevinden, w aarvoor de Parijsche handelaar zich niet interesseert, maar die bijvoor beeld in München, Amsterdam of Londen zeer gezocht zijn en duur be taald worden. Nu komt de Holland sclie snufielaar, die te Parijs woont en die dat is natuurlijk de conditie geen enkele veiling overslaat. Hem ontgaat niets, althans mag niets ontguun van de koopjes, die er in verloop van een geheel seizoen te halen zijn en die den bezoeker, die zoo eens te hooi en te gras Drouot bezoekt, ontgaan moeten. De snuffe laar beschikt natuurlijk over primai re kennis der artikelen, waar het om gaat en heeft in het land, waar de vraag vandaan komt. zijn relaties, t ls een curieus beroep, rijk aan afwis seling en zonder groote risico noch groote krachtsinspanning uit te oefe nen. Op één middag zagen wij in Drouot een belangrijke verzameling moderne prentkunst verstrooien. Er vlak naast werd de schilderijenverzameiuig van den bekenden tooneelschrijver Henri Bernstein stuk voor stuk voorge bracht. Later bleek, dat echter van dje gebeelo verzameling maar een viertal werken van eigenaar veran derd waren I Het genoeglijkst zag het er in een derde zaaltje uit-, waai- in een kleine ruimte oen vijftigtal men schen opgetast waren, die elkaar, nu in werkelijkheid, het bezit be twistten van mooi porcelein, heel bij zonder goud en zilverwerk en curieu ss bibelots. ii liepen er oen paar Haagsclie schilders tegen het lijf, die ook al van de aanstekelijke neiging hier mooie zaken voor weinig geJa te veroveren, bevangen waren. Wij konden hun nog een enkele welge meende raadgeving aanbieden. Want. zoo ergens in onze materie, dan geldt het zeker wel voor kooplustigen in het groote kunslvonduhuis In dc Rue Drouot„Houdt uw hoofd koel en da o ogen open." J H. DE BOIS. 10. 7. 11,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5