dén l'rotestaii ten bond, net pTeóHtlgéi Geloofd 2ij God met diepst ontzag I Daarua nam dr. Rutgers van der Loeff wederom liet woord, om de feestrede uit te spreken. Zoo is dan zei spreker de langverbeide dag aangebroken, waar op wij, leden en vrienden van den Neder! andscken Protestantenbond, dit gebouw kunnen openen. Een ge bouw, dat met Gods zegen de vrije ontwikkeling vaai het godsdienstig leven behulpzaam kan en zal zijn. Hoe meer de godsdiensten in de ontwikkeling toenemen, hoe grooter de verscheidenheid wordt vervolg de de feestredenaar. Dat geldt ook voor den monsch als enkeling. In de geschiedenis van het Christendom vertegenwoordigt het Protestantisme een grootere ontwikkeling. En de boom van het Protestantisme heeft vele takken. In de verschillen open baai-den zich, helaas, ook vele ge schillen dikwijls had het zelfs den schijn, dat ïij, die het dichtst bij el kaar stonden, het felst elkaar bestre den. Er zijn dan ook bekommerde zielen geweest, die gevraagd hebben: „Was dat Protestantismo wel een vooruitgang Eén aigomeene Katho lieke Kerk was toch nog wel het beste 1" Spreker zal het geloof8krakeel niet verdedigen, maar toch beschouwt spreker het Protestantisme als oen vooruitgang. Let op de toekoneai der geschiedenis. Wij hebben elkaar be stookt het is zoo maar de voor hoeden der Protestantsche legers zijn in eikaars nabijheid gelegerd hier en daar zijn zelfs staketsels wegge ruimd men heeft in eikaars kamp Ëeschouwd en veel goeds gevonden. n men heeft zich afgevraagd Moeten wij nu vijanden zijn Zijn vs ij niet veeteer bondgenooten In de diepte blijkt meer eenheid, dan de oppervlakte wel zou doen vermoe- d. >i Iedere tak van het Protestantis me heeft een roeping gehad en ver vuld. Vele geloofswaarheden en -uitingen zijn tot ontwikkeling geko men. En van alle richtingen kunnen wij leeren, en iedere verscheidenheid kunnen wij waardeeren. Zal er dan een nieuwe kerk ontstaan Wie zal het zeggen 1 Gods wegen zijn niet na te speuren. Geloovig moeten wij aan Gods wijsheid de voltooiing van Zijn werk overlaten. Laten wij stil in on ze eigen kerk blijven voortwerken, front makend aan den eenen kant togen machten, die geloofsvrijheid tegenwerken en dooden, aan de an dere zijde tegen de godsdienst! oos- heïd. In de ontwikkeling van liet Pro testantisme neemt de Protestanten bond een belangrijke plaats in het doet spreker gen.vegen, dat volgers van vele geestelijke voorvaders zich hier één voelen, als broeders, die waarlijk het devies van den Bond begrepen en diep in hunne harten geprent hebben „Eén is onze Mees ter, Jezus Christus, en gij zijt allen broeders." Drie predikanten, van verschil lende kerkgenootschappen, zullen straks getuigén van die eenheid. Dat is een vergood-ng voor de teleurstelling, die der af dooling bereid werd. toen zij vernam, dat ds. Ilugenholtz door ziek te verhinderd was, in dit gebouw de feestrede uit te spreken. Spr. hoopte, dat de heer Hugenholtz spoedig her stellen mocht, en bracht diens beste wenschen voor den bloei van den hond en de afdeeling over. Vervolgens gaf dr. Rutgers v. d. Loeff eeri exposé van de werkzaamhe den der afdeeling, waaruit bleak dat de afdeeling floreert en arbeidt Maar nog is veel te doen, en nu het nieuwe gebouw er is kan ook veel ge daan worden. Spr. dankte den archi tect J. J. van Noppen voor zijn be- langelooze medewerking, en stond en kele ©ogenblikken stil hij bet onge luk van 1 April, den val. waarvan de heer Van Noppen herstelde, maar die den opzichter, den heer De Ridder, het leven kostte. Spr. dankte ook den aannemer, den hear M. Noderkoorn, en de arbeiders voor hun onmis baar werk. Ten slotte dankte spr. allen, in de eerste plaats liet dames comité, die aan de oprichting van 't gebouw hun steentje hebben bijgedra gen. Wel is er nog schuld, maar spr. ziet de toekomst niet donker in. Spr. verzocht mevr. Westerveld den gedenksteen te onthullen. Deze deed dat, na eanige mededeelingen aangaande dan arbeid van bet da mescomité gedaan te hebben. Spreek ster he'rinnerde er aan, dat m den beginne met groote zorg de toekomst werd ingezien, maar langzaam, toen zoovele giften inkwamen, maakte <ïie zorg plaats voor blijde Jonge hoop. Mevr. Westermau moest tot haar leedwezen ook enkele sterfgevallen berdenken. Na de onthulling zong het daraeszangkoor „Preciosa", dat op de galerij plaats genomen had, onder leiding van den heer P. do Nobel lied 141 uit den liederenbundel van den Protestantenbond. Een rustplaats voor den lijder Gebogen onder 't kruis, Een wijkplaats voor den strijder, Zij ons dit vrien'lijk huisl Moog T woord hier steeds weerklin ken, Dat leert en troost en sticht, Moog vaak een straal hier blinken Van t eeuwig klare licht. Ds. B. P. Plantenga, predikant bij de Doopsgezinde gemeente alhier, nam vervolgens het woord, en sprak namens hot hoofdbestuur van den Bond, zijn blijdschap over do tot standkoming van dit gebouw uit. De Bond traebt saam to brengen wat één des geest*» is, en wat één is, moet zich niet scheidon, maar veroe- migon. Al hebben wij als Doopsgezin den dit gemeen zegt spr. dat wij ieders oprechte eerlijke overtuiging eerb.edigen toch ziullen de Ortho doxen zich na den Bond niet thuis gevoelen. Ook namens de modern-voelenden hi de Dnoiisgezinde Gemeente, spre kers geest verwanten, sprak ds. Plan- tenga z!jn beste wensclien voor Bond, en afdeeling uit. Spr. eindigde met do bede, dat de oogen des Hoeren dag en naoht open mogen zijn over dit huis. Daarna nam dr. Haentjens, vah do Rem-cmstrantsch-Gereformieerde Ge meente te Haarlem hot wooVd. Spr. wenschte do afd. van den Bond geluk op grond van de broe derlijke verhouding, die tusschen den Bond en do Rem. Broederschap be staat. In de tweede plaats sprak ds. Haentjens zijn gelukwenschen uit, om dat er gemeenschap van belangen ls. Ook de Hem. Broederschap is er van overtuigd dat slechts vrijheid en ver draagzaamheid kunnen leiden tot den bloei van een gezond christendom. Nog steeds is het Calvinisme zeer machtig het levende christendom wordt door de eenzijdige gelijkstel ling van religie en dogina van het Calvinisme ten zeerste bedreigd. Maar nu mogen we gaan spreken van betere tijden, want in alle krin gen waakt op het dieper en breeder Christendom. Dat Christendom is komende. Over de scheidsmuren der partijen heen reiken de hoogst-staanden elkaar de hand. En de Protestantenbond werlce daartoe mede. Moge dit huis een der vele wonineren ln het huis des Vaders zijn eindigde spr. Ten slotte werd het woord gevoerd door den Lutherscban predikant, ds. De Meyere. Deee noemde dit uur een vreugdeuur voor hen. die de vrije ont wikkeling van het godsdienstig leven wenschen. Namens de Luthersche ge meente sprak ds. De Meyere zijn bes te wenschen uit. Hier schudt men zei spr. elkaar de hand, en hier kan men zeggen„Wat is het goed en schoon de waarheid te dienen en tot haar verbreiding mede te werken". Spr. wees op den apostel Paulus, als voorbeeld van den zoeker-naar-waar- heid. Wij vermogen schreef Pau lus niets tegen do waarheid, maar slechts vóór de waarheid. De waar heid is niet te ontkrachten of op te heffen. Wat waar is, blijft. Der waar heid belijders heeft men gedood, en in den kerker geworpen maar de waarheid zelf zegevierde. Spr. herin nerde aan Jezus. Luther Spinoza en Zola. Vervolgingen der waarheid worden werktuigen Gods. Aan waar heid heeft ieders ziel behoefte, het beste van ons-zelf gaat uit naar de waarheid. God moge ons helpen in den strijd om de waarheid. En waar heidszin is steeds in het vaandel van den Protestantenbond geschreven ge weest. Het koor hief na deze woorden lied 74 uit den liederenbundel van den Protestantenbond aan Daar ruischt door alle hemelstreken Een zucht, een klacht, een bede een lied In duizend talen 't éene toeken Van 't geen niet eene kan vertolken. En toch in 't hart van alle volken Zich altijd weder hooren liet. Het is de kreet van 't ïnenschen- harte, Bij 't angstig worstlen met bet lot, Om licht, om steun, om troost in smarte. Het is, wat wisslen moog of keeren. De kreet van 't innigst zieisbegeeren. Het is de kreet naar U, o God. Als vertegenwoordiger van de Vrij zinnig-Hervormden te Haarlem sprak ten slotte nog Ds. A. Rutgers v. d. Loeff. Dit gebouw is voor het vrijzin nig-hervormd leven een levenskwestie geweest. De Bond bevordert niet spe ciaal hervormde belangen de vrij- zi nnig-hervormden in Haarlem hebben den Bond ontlast van het geven van godsdienstonderwijs. Maar geen con currenten moeten de vrijziunig-herv. en de Bond zijn. maar zusters. En dat is hier in Haarlem het geval. Spr. wekte tot lid-worden van den Bond op. De vrij zinnig-hervormden zullen er een eer in stellen dit gebouw te steunen. Da.t is een zueterplicht der dankbaarheid. Spr. dankt© allen, die tot het wel slagen van dezen middag hadden mee gewerkt. De aanwezigen zongen ten slotte Halleluja I Eeuwig dank en eere, Lof, aanbidding, wijsheid, kracht, Word' op aard en in den Hemel, Heere, Voor uw liefd' U toegebracht Vader sla ons steeds in liefde gade. Schenk aan al uw kindren Uw genade, Uw gemeenschap, geest van God, Zij en blijv' ons eeuwig lot. Dr. Rutgers van der Loeff verblijd de de hoorders met de mededeeling, dat een milde hand wederom 100 voor het gebouw geschonken had, en riep den verzamelden een hartelijk „tol weerziens" toe. Onder den Indruk van de plechtig heid verliet men, terwijl het orgel speelde, het ingewijde Bondsgebouw. Rubriek voor Vragen Geabcmnecrdsn hebben hst YGorrecht, ▼ragen op reiaohtllend gebied, miu voor beantwoording vatbaar, in U eenden bij de Redactie van Haarlem'* Dagblad, Groots Houtstraat SS. Alle antwoorden worden geheel hoeteloo* gegeven ea eoo epoedig mogelijk. Aan vrageo, die niet volledig naam ts iroonplonta van den lntender vermelden vrordt go«n nandacht geschonken. VRAAG. Bestaat ar ook een ver binding van Amsterdam of Rotterdam naar Stockholm om goederen te ver zenden? Geeft men die goederen als vrachtgoed op. en kan men ze voor af frankeeren? ANTWOORD. De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij te Amster dam neemt in doorvracht goederen aan naar het binnenland van Europa, alsook naar de havens welke door an dere stoombooten worden aangedaan. Stockholm is daar ook bij. U kunt de goederen als vrachtgoed verzenden, en vooruit betalen. VRAAG. Wie is de Nederlandsche consul in Amerika en waar woont hij? ANTWOORD. We hebben vele consuls in Amerika; wien bedoelt u? Consul-generaal te New-York is de heer J. R. Planten, wien in t Neder- landsch geschreven kan worden- VRAAG. Als ik' mol Augustus opzeg, heeft mevrouw dan hot recht mijn kermisfooi in te houden? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Als een meisje met 1 Augustus in betrekking gaat heeft zij dan reoht op een kermisfooi? ANTWOORD. In dorgolijk© om standigheden wordt die gewoonlijk niot gegeven; de godspenning krijgt zij natuurlijk weL VRAAG. Wanneer en waar geeft Mr. Thiel gratis consult? ANTWOORD. 's Zaterdagsavonds t J acht uur in het Toynbee-gebouw, Donkere Spaarne. VRAAG In een brief, dien ik ontving kwam het volgende voor: Wat u raii schroeft enz. Is dat goed geschreven. of is het: Wat u mij ANTWOORD. Het is beide goed. VRAAG. Ik wil per fiets van Haarlem naar Lekkerkerk in Zuid- Holland riiden. Welken weg moet Ik dan «aan? ANTWOORD. Haarlem, Heem stede, Hoofddorp, Venopordorp, Leij- muidon, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Alphen, Zwammerdam. Bodegraven, Gouda, vervolgens over den Hollond- schen IJsel, Stolwijk, Borkenwoudo, naar Lekkerkerk. VRAAG. Jloe staat het met een tramaanleg van Haarlem naar Over- veen? ANTWOORD. De directie der N.-Z. Trammaatschappij is thans, wanneetr de voorbereidingen met Haarlem getroffen zijn. bereid een nieuwe ocnces sie-aanvraag in te die rven. Deze zou dan niet inhouden, al leen een lijn van Oven-oen te leggen, maar een tot de Bloemendaalsche kerk. Het Bloemendaal's gemeentebe stuur la waarschijnlijk bereid een «concessie-aanvrage in dien zin te steunen. VRAAG. Is er nog sprake van gaslevering door de gemeente Haar lem aan Overveen en Bloemendoal? ANTWOORD. Terrein is aange kocht, maar beslist is nog niet of een eigen gasfabriek zal gesticht worden, of dat gas van Haarlem zal betrokken worden. Het ligt in de bedoeling eerst de waterleiding-kwestie af te liande- len. VRAAG. Kunt u mij s.v.p. zeg gen hoeveel Meters een Rijnlandsche ANTWOORD. Iets meer dan 3.1 Meter. VRAAG. Mijn zuster Is per week voor I 6.gehuurd. Zij ontvangt elke week 2.van haar loon. zoodat me vrouw elke week 4.— Inhoudt. Hoeft miin zuster nu recht op dat Ingehou den geld, wanneer zij haar betrekking met acht dagen opzegt? ANTWOORD. Jn zeker. VRAAG. Ik heb oen contract geteekend voor den alloenvorkoop van rijwielen; tegen provisie. Alle aanvragen zouden aan mij gericht worden. Nu is echter een agent aan gesteld zonder dat ik er lets van weet. Is daar nog iets aan te doen? Als ik de rijwielen niet noem, kan men mij dan nog iets maken? ANTWOORD. Do een is zoo goed verbonden als de ander; maar beide partijen moeten ook de voorwaarden nakomen. Laat uw contract door een advocaat lezen. Het kost u maar een advies en als er iets aan te doen is kunt u verder zien. VRAAG. Hoe lang kan mevrouw haar dienstbode, die voor dag en. nacht in betrekking is. aan den arbeid houden? Zij werkt van 's morgens half zeven tot 's avonds 8 uur en moe* dan nog kousen stoppen. ANTWOORD. Na de werkzaam heden aan het middagmaal verbon den, is het gebruikelijk die diensten te vergen, die noodzakelijk zijn en geen uitstel dulden. Na achten kousen stoppen ls wel wat veel gevergd. Het meisje mas haar eigen goed ook wel eens nakijken. VRAAG. Ik werk per uur bij een firma die failliet is, wanneer ik nu niet met 14 dagen wordt opgezegd, heb ik dan reoht op 14 dagen uitkee- ring? ANTWOORD. Neen. eene opzeg- g op 14 dagen is niet noodig, maar ieder geval is die opzegging een zaak van den curator, die zich houdt aan de voorschriften, hem daarom trent in de faillissementswet gegeven. Amsterdamsche Kout XL Militairen als „orde-bewaar ders". De Zeelieden- en Boot werkersstaking. Het relletje op den Zeedijk. De staking breidt zich nog steeds uit. De haat te gen de onderkruipers en ter rorisme. Loonsverhooging maar eerst verliezen. De verkiezin gen. „Orde handhaven doet de politie tienmaal beter, dan de cnülftair", schreef de redactie van he* Haarlem's Dagblad in een noot onder CXVI van Collega Residentie-briefschrijver „Sintram", die de opmerking ge maakt had, dat önaangenaamheden bij afzetting zeker voor een groot ge deelte te wijten zijn aan het onhan dig optreden van militairen, in ge- zagsfanatisme alle oordeel verliezend en willende gaan reglemehtearea, wat alleen met redeneeren te verkrij gen is; het Hollandsch publiek is lijdzaam genoeg, maar het, moet niet geplaagd worden door dwaas autori tair optreden." Dat men niet te spoedig met- mili tairen moet gaan wc rkén, waar het geldt het bewaren der orde, dat heb ben de gebeurtenissen de vorige week te Amsterdam helaas weder allerdui delijkst bewezen. In een van mijn vorige brieven schreef ik reeds over het uitbreken der Zeeliedenstaking en voorts in mijn laatsten over de relletjes op Kat tenburg. Over het algemeen beeft de burge rij, en vooral de middenstand met slakingen niet veel op, en toch blijkt bijna aUerweg© de staking der zee lieden niet onsympathiek te worden beoordeeld, *»oel sympathieker lbij|v. dan de daar op gevolgde staking der bootwerkers. Zelfs oen oe'r-consorva- tlof man als do arts Van Dieren kwam in oon der dagbladen voor de Jantjes een lans breken en wees er op, dat hun lot allerminst is to benij den en zeker veel te verbeteren. We knnnon ons voorsteller^ dat menige Hollandsch» Jongen zich aan getrokken gevoelt tot het zeemanshe- staah. In eiken jongen, ook a! heeft hij heeiemaal niets van Aimard of Jules Verne gelezen, zit iets van den zwerver en den avonturier. Zou nfet het succes der chocolade-kleurige jeugd-miUtie, de padvinders-organisa tie, voor een groot deel daaruit zijn te verklaren? Hot zeemansbestaa'n heeft zeker iels aantrekkelijks: wie is jong en gevoelt er bijv. niets voor »m vreemde landen te gaan zien? Doch als met zoo vele zaken,., ook van het zeemo.nsbestaan valt bet mooiste het eerst in het oog. Als men geregeld vaart rijn die vreemde Jan den al heel spoedig geen vreemde landen meer. Iemand, die aan den wal werkt heeft zijn arbeidsuren en zijn vrijen tijd. Doch de zeeman werkt feitelijk gedurende de geheel© reis aan één stuk, ook al werkt hij natuurlijk niet altijd door in den letterlijken zin dc-s woords. Evenals bijv. de handelsreiziger is hij van huis, en dus in dienst, van het begin der reis tot het einde, en veel minder dan deze kan hij zich bv. 's avonds nog het leven aangenaam maken, want dagen lang ziet hij niets dan lucht en water. Heeft de kleine Am or eenmaal het zeemanshart ge troffen, dan is de eigenaar van dat hart vaak bereid zelfs het allermin ste baantje op den wal te aanvaar den. W ie nu meenen zou. dat de zeeman voor zijn gevaarlijk en in ménig op zicht ongezellig beroep ook beter zou worden betaald dan de arbeider aan. den wal vergist zich deerlijk: de loo- nen der zeevarenden rijn zelfs nog aanmerkelijk lager dan in landbouw en industrie. Daarbij zijn er 1 'lalve de natuurlijke en onvermijdelijke ont beringen nog verschillende andere aJs: een stinkend logies en slecht eieo. Toen de internationale staking der zeelieden uitbrak, dacht men vrij al gemeen te doen te hebben met een zeepbel, die spoedig genoeg zou uit eenspatten. Doch rie, de voor over de geheele wereld verspreide lieden zoo lastige organisatie bleek te sluiten als een bus. Als er een schip aankomt sluit zich onmiddellijk de bemanning bij de stakers aan. Toch zijn de reederijen er tot dus ver nog steeds in geslaagd liedén te monsteren, en de schepen te doen vertrekken. Zoo viot als de bladen, die hun berichten over het algemeen wat te veel van bovenaf ontvangen, melden, loopen de zaken nu wel niet; doch ln elk geval: ze loopen. (Zoo ls mij bv. een geval bekend van een Engelsch schip, dat weken hier lag, en bestemd voor Engeland, doch dat men niet durfde laten vertrekken uit vrees, dat een aankomst met eenige „werkwilligen" (onderkruipers) in stakingstijd veelal menschén van den zooveelsten rang naar practische bruikbaarheid en moraliteit beide daar groote verbittering zou wekken). Trouwens, dat do moeilijkheden der staking aicli eerst geleidelijk en na een lang tijdsverloop zouden doen ge voelen, hebben de zeelleden zelf van den aanvang af voorspeld. Vrij wat minder sympathiek oor deelt de spraakmakende gemeente over de bootwerkersstaking. T oen de schepen der vaste lijnen geregeld ble ven varen, legden ook de bootwer kers den arbeid neder. Ook zij eisch- ten een hooser loon, hoewel zij naar veler oordeel reeds een fHnk week geld maken. Degenen, die deze sta king afkeuren, wijzen er op, dat men hier de solidariteit heeft vastgekop peld aan het eigen voordeel. Mis schien hebben we hier te doen met een tactischon zet der leiders, die weten, dat ze he* meest op hun man netjes kunnen rekenen met een „voor wat hoort wat", met andere woorden indien met den strijd ook voordeel is te behalen. Een oanta! bootwerkers werkte op contract en men ver moedt, dat, wordt de staking door de arbeiders verloren, hier veel slachtoffers zullen vallen, vooral on der de ouderen van dagen, die de on dernemers, naar men vreest, wel niet meer in dienst zullen nemen. Ook de schuitenvoerders en voer lieden hebben nu het werk neder ge legd eigen voordeel beoogen ze niet, ze wenschen slechts de beweging der zeelieden te steunen. De grijze leider dear anarchisten, Domela Nieuwen huis, Maandag avond in een vergadering het woord voerend, wees er op, dat niemand na de débAcle van 1903 geloofd zou heb ben, dat de algemeen© werkstaking opnieuw zou worden afgekondigd, terwijl he* nu al een heel eind dien weg weder opgaat. Een staking is eon economisch© oorlog, ©n dat de gemoederen ver bitterd zijn, i» te begrijpen. Nu trof het 6lecht, dat juist in de stakings dagen president Fallières ons land bezocht Voor een waardige ont vangst moesten tienduizenden wor den uitgegeven, dat was nu eenmaal onvermijdelijk, doch van de mannen, die hun panache bestaan op één kaart hebben gezet, met het doel eenige lotsverbetering te verkrijgen, kan moeilijk worden gevergd, dat zo in hun omstandigheden, (nu in hun gezinnen, waar met oen ten wordt ge rekend. de zorg reeds begint te nij pen, en de onzekerheid bestaat, of ze, indien do strijd wordt verlo ren, wel weder een good© plaatsing vinden zullen) do noodzakelijkheid dar schitterende ontvangst van bet Fransohe Staatshoofd zullen begrij pen. Nooit zagen we (te Amsterdam, niet ln Den Haag) bij een vorstelijk 1*1 zoek den weg zoo soldaatje aan soldaatje afgezet als bij het bezoek van den hoer Pallièroe. Nu verluidde den avond vóór den vertrekdag van den president, dat de reederijen vier honderd nion „on derkruipers" uit Duitachland zouden doen overkomen. Werkelijk zijn reeds honderden Duitschers aange worven en naar hier overgebracht en zelfs spreekt men van de komst van Chineezen Ook bij esn staking is bet geld de ziel van den strijd, evenals in eene botsing tusschen de naties. En in dat opricht rijn de ondernemers natuur lijk heel wat beter gewapend, het geen er toe leidt, dat gemiddeld 2/3 van alle conflicten door «Je arbeiders verloren wordt. In den regel wordt voor de stakers gecollecteerd op volksvergaderingen, doch die wonden er nu in den zomer slechts weinig gehouden. Echter wordt In verschil lende vakken een uur loon voor de stakers afgedragen. Een staker ziet op zoo'n aange worven „onderkruiper" of strike- breker neder zooals men in oorlogs tijd nederziet op een spion of ver rader, dat is op iemand, die de eigen partij benadeelt om uit winzucht de tegenpartij te helpen en mishande lingen blijven niet uit. Toen we Donderdagmiddag een be zoek brachten aan Kattenburg, we zeiden het reeds in onzen vorigen brief, lazen we op de ruwe gezichten een trek van ontmoediging en wan hoop. De botsing volgde onmiddel lijk na het bekend worden van de komst van de Duitschers. Wie in zoo'n strijd begint, tracht de justitie later nauwkeurig uit te pluizen (een treurig naspel van een staking wordt dan maar al te vaak afge speeld in het Paleis van Justitie). Het is met zoo'n botsing als met een van onze oorlogen in de zeventiende oouw tegen Engeland men beschul digt elkander het oerste schot te heb ban gelostde bacil van den strijd zit in de lucht. Toen het in Kattenburg tot een bot sing was gekomen, schreef men vrij algemeen de schuld toe aan de sta kers. die een onderkruiper hadden be moeilijkt. Van d© andere zijde daar entegen wees men er op, dat de man, die zeer goed onbemerkt per boot had kunnen worden overgebracht, zooals in den ree-el geschiedt, met een groot escorte straat was gevoerd, het geen wel orikkelend op de gemoede ren moest werken. Eerlijkheidshalve mag ik hier niet onvermeld latan. dat bij mijn onder zoek verschillende personen, waaron der zelfs een inspecteur van de Hol- landsche Stoombootmaatschappij zich tegen mij uitlieten: „Och men had al lang van overheidswege moeten in grijpen". Is er dus werkelijk door de stakers begonnen, ook aan de zijde der tegenpartij waren er velen, die het betreurden, dat al niet veel eer de strijd is ontbrand. Het gaat in zoo'n geval als in den grooten oor log. Wie zal uitmaken of Frankrijk in 1870 den strijd heeft uitgelokt, of Bismarck, die een schitteren de overwinning bevorderlijk achtte voor het ideaal van de Dultsche een heid? Heeft Rusland of Japan den jongsten grooten oorlog in Oost-Azië gewild? Ziedaar vragen, waarop een antwoord moeilijk ia: men had een voudig te doen met naijver tusschen naties en rassen! Geven de bladen uitgenomen na tuurlijk het „Volk" de schuld van de botsing op Kattenburg aan de sta kers, van een drietal gebeurtenissen, der lezer bekend, wordt algemeen de oorzaak toegeschreven aan de onvoor zichtigheid en onbezonnenheid der militairen. Thans is bekend gemaakt, dat voortaan "-een militairen meer zon der politie-agenten zullen patrouil leeren: Enfin beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Het „Han delsblad" iuicht dezen maatregel toe, doch is nog niet voldaan en weuscht, dat de soldatenpatrouilles geheel zul len worden afgeschaft en, de mili ciens alleen zouden worden gebezigd voor bewakingsdienst. Minister Talma heeft in deze sta king bemiddeling aangebeden en de stakers hebben die onmiddellijk aan genomenDe patroons, die wel licht in de bandeliug der tegenpartij een voor hen veelbelovend teeken van zwakte zien, hebben een loonsver- h'-oging baloofd, doch de bemiddeling geweigerd terzake van het schrikbe wind en de geweldenarijen der ar beiders. Trouwens minister Talma, de man van de Stuwadoorswet, was nu juist niet een man. die bij de reeders-pa troons in blakende gratie staat. „Tout est perdu fors l'hon- nour" is op de patroons van toepas sing, al zien do lieden het wellicht zelf niet zoo in. De gevraagde loons- v«erhooging, werd toch eerst gewei gerd, waarom door de arbeiders tot staking werd overgeguou. Nu wordt loonsverhooging aangeboden, doch de patroons, nemen een houding aan, zich niet te laten dwingen: de sta king moet dus door de werklieden eerst worden verloren. Nog altijd wei geren ze met het bestuur van „Recht en Plicht" in onderhandeling te tre den. als in den aanvang der staking. Kinderen, die vragen krijgen niets'. Doch als de Jantjes niet gevraagd hadden, zouden ze zeker ook al niets hebben gekregen! Het is een rare his torie met zoo'n staking! Voortdurend breidt de staking zich nog uit. De anarchisten, die in de vakbeweging blijkbaar nog heel wat in do melk nebben te brokkelen, pro- clumeeren telkens nieuwe „solidari- teits-stakingen", terwijl het sociaal democratische vakverbond staking steeds zoo veel mogelijk wenscht te beperken. Wat de verkiezingen betreft zij kor- telijk vermeld, dat do toeleg van vrij zinnig-democraten en unie-liberalen voor ©en groot deel ls gelukt. De ker- kelijken en socialisten zouden de lij dende partij rijn. De socialisten, een steeds aangroei ende partij, komen er niet alleen ronder kleorêcheuren af, doch beha len voordeelen. D«xir de vele her stemmingen is van het resultaat nog niet veel te zeggen. Echter staan de' liberalen er beier voor dan de vrij zinnig-democraten. B. Th. Binnenland ÉRNSTIG ONGELUK. Nader wordt uit Den Ilaag ge meld Andermaal heeft aan het bouwwerk van liet Vredespaleis te 's-Gravenha- ge eeri ©rustig ongeluk plaats gehad. Twee werklieden begaven zich Za terdagochtend met een bak, die ma chinaal op en neer wordt bewogen en die uitsluitend bestemd is voor vervoer van steenen, naar boven, om aki us tijd uit te sparen en lugger te zijn op de plaats waar zij hun werk hebben te verrichten. Halverwege van dan grooten toren geraakte de bak beklemd tusschen den steiger, terwijl de machine op den begancn grond doorwerkte, met het gevolg, dat de stalen tros. waarlangs do bak wordt voortbewogen, knapte en liet gevaarte .net steenen gel ad an naar beneden viel. Eén der werklieden was terstond dood. De andere werkman werd, zwaar gewand, naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. Het schijnt, dat de werklieden ge handeld hebben in strijd met de in structies, in zooverre daarbij was bepaald, dat de bak alleen bestemd zou rijn voor het vervoer van stee nen. De werkman die het leven verloor, was gehuwd en vader Tan 8 kinde ren. De man was herkomstig van Schiedam. De werkman, die ernstig werd verwond, maar wieus toestand naar omstandigheden redelijk wel la, zoo- dat er hoop bestaat op behoud van zijn leven, is gehuwd en vader van 2 kinderen. DE TOESTAND DER GEWONDE! TE AMSTERDAM. Bij informatie aan het Binnen- Gasthuis bleek, dat de toestand van Horama weer minder goed is. De geneesheer-directeur achtte hem niet geheel buiten gevaar. Dezer (lagen is juffrouw Ter Node- Van Dijk, die een schot in het hoofd kreeg bij de ongeregeldheden op Kattenburg, als genezen ontslagen. De 20-jarige B. Pauwels en de koopman F. W. Wessing, die bij bet opstootje in de Warmoeestraat ge wond werden, zijn ook uit het gast huis vertrokken. HOOGE RAAD. Bij koninklijk besluit rijn benoemd tot raadsheer in den Hoocwn Raad der Nederlanden, rar. C. Sogers, thans president dar A'rrondÉ-senisnte- RecMbank te Utrecht, en mr. A. P. L. Nelissen, oud-mindster van Justitie, ts 's-Gravehhage. TARIEFWET. Het hoofdbestuur der Nederland sche Maatschappij tot bevordering dar Pharmacia heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer de» Staten-Generaal, om zijn© bezwaren kenbaar te maken tegen de inge diende Tariefwet. Inzonderheid legen post 256, waaronder de geneesmid delen voorkomen. ONTVLUCHT. De nrilirfein P. te Assen, die der. ka pitein een ketel met soep naar he* hoofd wierp, zoodat de inhoud over diens uniform Vloeide, is door verbre king van een der tralies uit rijn cel ontvlucht. Men zoekt bom te vérgeeto overal. VERDRONKEN. Zatérdagnamiddags is hot acht Ja- dochtertje van den schipper Mötter, liggende mot rijn vaartuig in de Noor derhaven te Zutphen en wonende te Antwerpen, over boérd gevallen en verdronken. Het lijkje werd kort na het ongeluk door den vader zelf uit be* wateï gehaald. KOLONIEHUTZF.N VAN HET CEN- TR AAL-GENOOTSCHAP. In de zeven koloniehuizen van het Centraal Genootschap worden ln deze maand gelijktijdig 410 kinderen verpleeKd. DE QUAESTTF. TE ALKMAAR Naar het „HbW." verneemt, heeft d© fv-er J d© Lange C.Jzn voor hot voorzitterschap van de Raadscom missie. die de door het Raadslid Jan Pot ireulte beschuldigingen tecen Tv* beleid van den directeur van Gemeen tewerken zal onderzoeken, bedankt. Thans heeft de heer N. Glinderman het voorzitterschap aanvaard. Ter wijl mr A. Dorbeck rich met het secretariaat wil belasten. De Raads commissie heeft het voornemen, zich door een drietal desknndisren, onder wie de gemeente-architect van Haar lem. te doen voorlichten Met het hoven van verschillende neraomn la reeds een aanvang gemaakt OVERREDEN D© echtgenoot© ran den jvttnrrma- kor v W. te Zirtphén ts ln de M"Ta- tensteoc onder «ten waren van ren vrachtrijder geraakt De zware wie len gtnsron haar over de bonst en spoedig daarop overleed rij. ESPERANTO. Voor het van 20 tot 27 Augustus te Antwerpen te houden zevende Espe- ranto-oongree zijn reeds meer dan 1100 personen Ingeschreven. Er war den in het geheel ongeveer 2000 Espe rantisten uit alle «treken van de wereld verwacht. BEWAPENING DER POLITIE. Zaterdag heeft het bestuur van don Amsterdamschen Politiebond ©on «ai- der houd gehad met den burgemees ter, om aan te dringen op een betera bewapening der agenten, o. a door hen van revolvers te voorzien. Een bepaalde toezegging werd door d«® burgemeester niet gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7