De Kwaitjas-Adfeftsitiëi rijksveldwachter trok daarop zijn re- \V\cr en loste een schot op de sta kers. Er werd echter zoor zoover kon worden nagegaan memand getroffen. Een klei'ne staljongen van „Am- etordam's Goedcronvervoefr", die een boodschap deed, werd op den hoek der Haarl Houttuinen en Korte Prin sengracht door twee lieden mishan deld. Gistermorgen omstreeks 10 uu'r had weer een relletje op Kattenburg plaats. De marechaussees deelden verschilWnido klappen met de sabels uit. Een ruit van het posthuis van de bootwerkers ,,Riecht en Plicht" werd door de marechaussees ingesla gen. Naai- aanleiding van dit voor val hebben twee stake'rs een onder bond met dein burgemeester gehad. Zij dienden eeta klacht in wegens dit optreden van de marechaussees tegen personen die zich ordelijk gedragen. Dinsdagmorgen hebben stakers van een verhuiswagen in de Co'nstantijn Huygensstraat de trossen losgesne den. Het kwam tot een botsing tus- sc hen stakers^ werkwilligen en poli tic Een agent moest van den gummi stok gebruik maken. TERRORISME. ,.De Tijd" schrijft: Reeds zeer talrijk zijn de bekend geworden staaltjes van terrorisme en intimidatie, welke de stakers te Am sterdam uitoefenen. Werkwilligen en hun gezinnen worden mishandeld of bedreigd en zelfs gaat het zoover, dat den w.nkeliers „verboden" wordt door de stakers goederen te leveren. Hiervan volgen hier enkele nieu we voorbeelden, alle winkeliers be treffende uit den omtrek van de Haar leminerstraat De namen, ons bekend, laten we hier achterwege: „Zaterdagavond vervoegde zich de Vrouw van een werkwillige in een schoenwinkel om iets te koopen. Aanstonds daarop trad een man dein winkel in en waarschuwde den win kelier aan deze vrouw als de echtge- hoote van een werkwillige, niets te verkoopen. Zoo de winkelier het wel deed aldus dreigde de man zou hij de gevolgen er van wel ondervin den. „Niet ver er vandaan levert een bakker brood aan liet goede'i voer in de Houttuinen. Driemaal is deze man gewaarschuwd geen brood meer te leveren, het laatst ouder be dreiging dat zijn ruiten het zouden moeten ontgelden. „Het derde staaltje van intimidatie betrof eeh bierhandelaar. Aangezien deze bier aan personen van het goe derenvervoer leverde, is hem bevolen vanwege de stakers hiermede op houden, Ouder andere werd hij be dreigd met het verhes der begunsti ging van caféhouders aen welken hij leverde. Dezelfde bierhandelaar mocht ook niet moer met karren voor hot goederenvervoer doen rijden. COLLECTE TOT STEUN IN DE KAZERNE. Het bestuur van het N.A.S. deelt mede, dat door een aantal miliciens van het 7e regiment een collecte is gehouden tot steun van de stakende transportarbeiders. Op het bureau van liet P.A.S. is reeds een eerste bedrag afgedragen. TOESTAND DER GEWONDEN. Bij informatie aan het Binnengast huis bleek, dat de toestand van Hom- ma nog zorgwekkend was. Mejuffrouw Wiltolmina van der Pluim, die een schot in den schou der gekregen had, maakte het goed. De wond is van weinig be teekenis. HET INZAMELEN VAN LEVENS MIDDELEN. Zaterdag zijn stakers begonnen, na verspre duig van ee>n circulaire, bij winkeliers Levensmiddelen op te ha len. Een der Hbld.-berichtgevers vond zich op het bureau van „Recht eu Plicht" toen juist een bootwerker zich kwam beklagen, dat de politie in de Spauriidauinierbuurt het opha len van levensmiddelen verbood en een lijst met adressen in beslag ge nomen had. Uit een telefonisch gesprek met 't politiebureau in de Spaarndamme'r- straat bleek, dat de politie intusschen haar houding gewijzigd had stakers verder ongemoeid liet, ts'rwijl het Hbld. van politiezijde vernam, dat alleen een drietal stakers het politiebureau waren geleid, om te onderzoeken hoe het met het opha len van levensmiddelen precies zit. Bedoeling was alleen te constatee- ren, of er al of geen dwang op de winkeliers uitgeoefend werd. De men- schen zijn dadelijk na de bespreking vrijgelaten. Intusschen verspreidt het „Comité tot steun van de stakende zeelieden en bootwerkers" een manifest, waar in togen deze politioneel© bemoeiing krachtig geprotesteerd wordt. Volgens de Tel. Is Zaterdag voor t 1600 aan levensmiddelen ingeza meld. Moordaanslag op een werkwillige In de Gerard Doustraat hoek le Sweelinckstraat is gisteravond om streeks half twaalf een moordaan slag gepleegd op een werkwillige, zoo meldt het Hbld. Een werkwillige die uit zou varen met een van de booten der Hollond- sche Stoomboot-Maatschappij had met zijn vrouw, zijn zwager en een jeugdig neefje den avond doorge bracht in „Flora". Bij het naar huis gaan meenden zij reeds in de Utrechtachestraat gevolgd te worden door eenlge mannen. Zij vonden dit vreemd en warén dus op hun hoede. In de Gerard Doustraat, ter hoogte der le Sweelinckstraat werd de werk willig© niettemin plotseling bespron gen. Hij kroeg oen geweldigen slag op het achterhoofd, werd in den nek gegrepen en tegen dein grond goslin- srd. De zwager schreeuwde oogenbhkke- lijik uit alle macht „moord" en on middellijk daarop viel eeai schot, di- rech't gevolgd door een tweede schot. Gelukkig werd niemand getroffen. Van alle zijden schoot publiek toe benevens de agenten, rechercheurs en 'rijksveldwachters die zich voor etn in de vestibulo van het hoofdbureau nan politie hoek Stadhouderskade be vonden, en de in de nabijheid suriveil- 1 eerende agenten. Op het herhaald moordgeroep nameii de drie aanval lers de vlucht. Politie en rechercheurs die onmid dellijk de omgeving doorzochten en alle wegloopende menschen nagin gen, grepen oorst iemand die zich in de Alb. Cuypstraat achter een teie- phoohpaal verschool. Hij bleek een zeeman te zijn die bij fouilleering op het hoofdbureau een boksijzer bleek bij Kch te dragen. Al spoedig kwam ook een rijksveld wachter Piet een arrestant aanzetten. Hij had in eeu der winkels een man zen staan die daar een glas water dronk en lievig opgewonden er uit zag. De man zeide bij het binnentreden an den politieman: „Nou dat was daar ook wat, ze waren daar zoo he vig aan het vechten." De Rijksveld wachter verzocht den man hem t« 'olgeoi cun eventueel te getuigen .daar hij or wel wat van zou hebben je-zien." De Rijksveldwachter ver moedde nl. dat deze man er wel meer geraakt De wielen gingen het ventje' over het hoofd. Het werd. in doernis- vve-kkenden toestand naar het 0. L. Vr. gasthuis gebracht, waar het is overleden. OVERBOORD GESLAGEN. Maandag is te Vlaai-dingen binnen gekomen het loggerschip VL 87, schip per W. Booster, met verlies van ©en der opvarende©. De 21-jarige A. L. de B.. uit Rotterdam, is bij mooi weer, toen hij oen puts water wou i scheppen, over boord geslagen en verdronken. GESTIKT. Te Honselersdijk stak een 2-jarig knaapje al spelend oen paar knik kers in dien mond, die in de keel ge raakten, zoodat het kind door ver stikking is gestorven. De uitgebroken inbrekers. Slechts twee ontvluchten zijn aan gehouden. Willem Roos en Th. Wij nen zijn weer naar hun oude gevan genis te 's-Bosch overgebracht. Om trent Danke'r toerscht een misver stand. Men wist eerst niet ol men hem of Wijnen te pakken had. Het blijkt echter, dat Donker en De Haan nog voortvluchtig zijn. Omtrent de arrestatie van Wijnen het volgende. Maandagnacht om twoo uur bemerkte een remmer aaïi het emplacement van het station Boxtel drie der voortvluehtigen in een wa gen van den goederentrein 1200. Twee sprongen er af, dit waren Roos en Donker. W ijnen v iel, bezeerde zich en werd door de remmers gearres teerd. Roos kwam om 3 u. 40 te Den Bosch aan hij is dus later weer op dienzeif- den trein gesprongen. Men bemerkte hem op het station te Den Bosch in een der wagens, waarvan Roos bij ontdekking afsprong. Hij verschool zich op het perron. Door den dienst- doenden agent werd om pohtiehulp gevraagd- Men ging zoeken en vond Roos verborgen achter hardsteen en van de steenhouwerij, gelegen bezij den van de goederenloods. Roos werd gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. Hij was oogenschijnlijk zeer opga ve gens den sprong van den trein iieii beeeerd hooft en niet meer voort kan. Met auto's wordt het spoor ge volgd. Van De Haan, die zich van bet drietal afscheidde, i$ men liet spoor geheel kwijt INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cta. per regel. Champagns Henri Absié Reims. Letteren en Kunst Van be Boekentafel. Nu met 1 Juli die nieuwe vüssclnarlj- wet in working is getreden en bijna niemand precies weet, waar hij zich' aan te houden heeft, is een handig, beknopt boekje Vademecum voor den hengelaar vtui den be kenden hengelaar Van Deun een nut- t.g d'Jig. In drie en dertig huiselijk ingerichte vragen en antwoorden kan de hengelaar iezeto, wat hij doen en laten mag. Alleen n.et, hoe hij wat vangen kan. Maar dat leert nooit: een hengelaar van een ander. Van geheel anderen aard is het werkje Liitheemsche Sier- v i s s c h c n. aznphrbiën en kruipdieren door F. M. Lu- rasco, daar het geschreven is voor hen d o oen aquarium of terrarium houden. De verklaringen zijn be knopt en duidelijk, de plaatjes goed afgedrukt, zoodat b J angl lebhenden wel van dit l Kiekje zullen profiteer en. In de serie „Groote Godsdiensten" van de Hoilandia-drukkerij versche nen No. -i en 5, resp. over Animisme, spiritisme en fetichisme onder de volken van den NedOrL Iudischen Ar chipel door Prof. Dr. A. W Nieu- wenhuis en de Godsdienst der Baby- lonicrs en AssyrHsrs door Prof. Dr. B. D. Eerdmans Het Levensmagnetis me, magnetische massage, u.t het Duitsch naar W Reichcll, heeft tot strekking van HAARLEM'S DAGBLAD «o»s?a<s een Icwartje zijn een gulden war omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. van zou weten. Op het hoofdbureau werd ook deze arrestant, eveneens een zeeman, gefouilleerd en daarbij vond men op hem een revolver. Met deze, met zes patronen geladen re volver, was echter nog niet gevuurd. De aangevallene, die met zijn fa milieleden allen natuurlijk hevig ontsteld, naar tot hoofdbureau was geloopen herkende de be.de arrestan ten als twee van de dne personen di ©hem hadden gevolgd. Eu boven dien kwam een andere getuige zich melden; deze herkende zeer pertinent den man op wie het boksijzer was gevonden als dengene die geschoten had. Het vermoeden is dat deze aan valler na geschoten te hebben en vluchtend, zijn revolver heeft wegge worpen. Er werd onmiddellijk naar de re volver gezocht terwijl ook de opspo ring wordt beproefd van den derdon aanvaller. Nadat voorloopig proces verbaal was opgemaakt we'rdeh beide aanvallers zwaar geboeid onder sterk poli begeleide naar het bureau van politie in de Ferdinand Bolstraat overgebracht. Ook de getui gen begaven zich daarheen. Een uit gebreid onderzoek ving daar onmid dellijk aan. OPHEFFING DER SCHUITEN VOERDERSSTAKING? Het bestuur der Schuiten voerders- vereeuiging beeft gisteren ter Beurze een onderhoud geliad mot de werk gevers, ten einde te imformeeren of de schuitenvoerders bij opheffing hunher staking allen op hun oude plaatsen konden terugkomen. Eon hiertoe strekkende toezegging werd het bestuur gedaan o.m. op grond, dat de schuitenvoerders, zooals in hun vergadering gebleken is, dodr bedreiging tot staken genoodzaakt zijn. De schuitenvoerders komen heden bijeen ten einde een beslissing te ne men over het voorstel van het be stuur ora de staking op te heffen. OVERREDEN. Maandagmiddag is de C-jarige van L., in de 3e Oosterparkstraat te Amsterdam, onder een reclamewagen Esch ophoudt en vermoedt dat ruimd, zelfs humoristisch. „Sluit me maar weer goed op," zeide hij, „want ik ben ais een geest en kruip overal door." Hij vertelde oorspronkelijk van plan te zijn geweest om zich over He- del naar de Bom meier- en Tieler- waa'rd te begeven en daar met hun drieen De Haan had hen verlaten en koos zijn e.gen weg, vermoedelijk langs de lijn Lage Zwaluwe naar Dordrecht, zijn geboorteplaats ee- nige dagen te vertoeven om, nadat de eerste sensatie over hunne ver dwijning was afgekoeld, zich per goe derentrein naar Antwerpen te doen vervoeren. Als dan de tijden gunstiger voor hom bleken, zou Roos met zijn tra wanten zijn geliefd Amsterdam, waar hij zooveel avonturen had beleefd, weer gaan opzoeken. Joviaal groette hij goedendag en lachte hij .edereen vriendelijk too. Roos had zich, zoo hij zei, vergist; hij dacht den trein naar Rotterdam te hebben genomen. Ze hadden geen kans gezien om naar Hedel te komen, daar ze voo'rtdure'nd bemerkten, dat de politie hen overal op het spoor was en vervolgde. In het cachot op het politiebureau betastte hij de sloten en grendels en herhaalde steeds: ,,lk kom er wel uit." Hiertoe had hij echter weinig kans; de bevvaarcellen van de ge- meente-politie zijn heel wat beter dan die der Bossche strafgevangenis bovendien stond er een gewapende dubbelpost voor de deu'r. Thans zit hij met den vijf -en-twin U gj arigen Wijnen, een pootigen kerel, d.e ver leden jaar Arie Boeren zoo handig bevrijdde, weer in de Bossche bijzon dere strafgevangenis. Wijnen werd zwaar geboeid in zijn oei opgesloten, hij ziet er gehavend en hongerig uit en gedraagt zich zéér woedend. Roos is kalm eu spraak- z am; hij beschouwt de ontvluchting als een avontuurtje. Beiden waren nog in hun gevangenistenue zonder schoeisel. De kleeding van Wijnen ls geheel gescheurd. Men is haast zeker, dat Donker zich in de bosschen tusschen Best en hij ons mee te deelen, dat „levens kracht" kan worden overgebracht van den magnetiseur op den zieke, m. a. \v. d-ens tekort kan worden aangevuld en voorts, dat de massage magnéiique in tal van ziektegevallen van onberekenbaar nut is. Het Nieuwe Kookboek is de naam van een werkje van Yvon ne, bevattende verschillende voor- en tusscJiensenechten, soepen, vieesch, visch, wild eai gevogelte, saus eb, groenten en stamppot, competes en vla's, nagerechten, puddingen, taar ten. jams en geleien. Hierbij sluit zich aan de H a door overste Bom, het verbaal van de lotgevallen van een haring lin een Hollandse he kazerne, soms wel grap- p.g, maar aan 't eind geforceerd aar dig en veel te lang. Evenwel is Ne- dorlandsche humor zóó zeldzaam, dat we er al dankbaar voor moeten zen Aflevering f is verschenen van M u- zikale Brieveh tevens bevat tende de handelingen van de vereend- ging Het Beethovenhuis. Zij bevat een artikel van den redacteur Willem Iïutschenruyter over de Beethoven- httis-idée en een ander van den archi tect H. P. Berlage Nzn., waarbij deze tot de conolusie komt, dat er tot nu toe nog geen concertzaal is ge bouwd, welke beantwoordt aan den voorop te stellen eisch van harmonie tusschen de architectuur der zaal e'n de te geven mutfiek-uitvoeringen. Over de betrekkingen tusschen ve getarisme, dierenbescherming en an dere ethische bewegingen schrijft Magnus Schwantje eon beschouwing onder den titel: Humanitaire ethiek. De schrijver Is. Querido Is eon groot liefhebber van biljarten. Hij k.imt daar rond voor uit en heeft zelfs, wat van menschen van zijn tempérament te verwachten is, die liefde in ge6clirlfte willen uiten. Daarom schreef hij biljart-feuilletons in het Handelsblad, waarvan boekje Van het groene La ken oen overdruk is. Welk een ttiouaiast Querido is blijkt uit dezen zin: „Het biljartspel 1b als spel, schooh op eeu geheel andere groep van geestelijke vermogens steunend, en schoon veel meer zich kenmerkend door uitvoerend doen. dan door In nerlijke overpeinzingen, een oven inoeHijk spel als schaak". Er zijn sterker zinnen, maar die moeten liefhebbers van het groene la- wie de overdruk gemaakt is, maar zelf lezen. Een aardig boekje is Wat ml- 1 e n w ij spelen? 100 spelletjes én kunstjes voor kinderen, door Yvon ne. Er zijn tal van aardige spelletjes kunstjes in, maar wat de artikel tjes over Ghineezeu, Grieken, Tur ken en de kinderen van Nieuw Zee land er in te maken hebben, is ons niet duidelijk geworden. Twee werkjes over Spellingver eenvoudiging, het eene van Jan Ligt- hart in de serie Schoolhervorming, zich dadelijk als Kollewijniaan kennen doet door zijn schrijfwijze Do heer Ligthart is, als zijn medestan ders, schrikkelijk begaan met tot kind, dat allerlei onnoodige taalvormen lec- moet, maar bij vergeet, evenals zij, dat een kind moeite heeft met alle, ook natuurlijker, taalvormen en dat de vraag, of het die spoedig of minder vlug onder de knie krijgen zal, af hangt van grooter of geringer taai geschiktheid, waaraan geen taalver- eenvoudiger ter wereld ooit iels veran deren kan. Het is. meenen wij, in de practijk volkomen hersenschimmig, dat eenvoudiger, zeg leelijker, spel ling den voor andere dingen op school beschikbaren tijd vergrooten zou. Van veel grooter beteekenis achten wij daarom den overdruk van Carel Schartens Gidsartikel Het Spel- raagstuk, de vereenvou digde een gevaar voor volk en stam. Hij toont in een geestig en zeer gedo cumenteerd beloog aan. hoe de vereen- oudigd© spelling op den duur onze taal verarmen en verplatten zal en bovendien de Vlamingen, die er in 't geheel niet aan willen, van Noord Ne derland zal verwijderen. Voor Indié, meent hij, is spellingvereenvoudiging niet noodig, daar heeft men veel meer moeite met do syntaxe en do uitspraak, dan niet de spelling en wat Zuid- Af rika betref: voor het leelijke Afri- kaansch is het toch niet noodig, te ver te gaan met de vereenvoudiging der spelling van ons Nederlaudsch Een kloek betoog, dat wel geen Kol- lewijnianen zal overtuigen (niemand is fanatieker, dan deze taalsnoeiers) wel menigeen argumenten in de hand geeft om bun heilloos drijven te helnen tesrengaan Het Comité voor eenheid in den volkszang heeft 20 liederen uitgege- en ln twee bundeltjes, een in noten- en een in cijferschrift. Een aardig boekje is Onze K deren in huis en school door Douma, naar KaukelieL Het is een handboekje voor ouders, die hun kin deren bij het schoolwerk willen hel pen. Een moeilijke zaak op heldere manier uiteen gezet. Hoe kinderen ge holpen moeten worden, wat er eigen lijk in een school omgaat, ziedaar din gen, die vele moeders niet weten. Met instemming lazen we ook. dat heel veel tegen privaatlessen te zeggen valt en dat geregelde privaat lessen steeds uit den booze zijn. Door D. Smit en H. J. Bouten is uitgegeven Beroepskeuzevoor jongens en meisjes, waarbij is uitgegaan van do veronderstelling, dat een H. B. S. met 3 of 5 j. c. door- lcopen is. Bij doorzien van het boekje bleek ons. dat er heel wat wegen wor den aangegeven, die de jongeling of tot meisje gaan kan. Menige vader of voogd zal bij het lezen herinnerd wor den aan een vak, waaraan zij niet ge dacht hadden en dat toch voor hun zoon of dochter wel geschikt ie. Toch zijn sommige vakken wei wat heel oppervlakkig behandeld, neer we bijvoorebeld in de inhouds opgave vinden predikant blz. 75 en we vinden op die bladzijde al leen vermeld, dat het einddiploma H. B. S. na een aanvullings-examen Latijn en Grieksch recht geeft tot het examen in de Godgeleerdheid, dan kunnen we ons begrijpen, dat een zoekende vader meer zal willen we ten. Van verschillende vakken of amb ten vinden we niets méér, dan een op- gaal van de school, die er onderricht voor geeft. Komt er van tot boekje een tordruk, wat we hopen, dan zou op gaaf van de vooruitzichten in een vak, de tractementen die er betaald, de pensioenen die er eventueel behaald kunnen worden enz., zeker menigeen tot dankbaarheid stemmen De toeren Mr. J. van Schevichaven, Mr. G. H. M. Delprat, Mr. Dr. J. E. Millard. Jhr. Mr. H. Smissaert en F. J. W. Drion hebben aan den Bond van vrije liberaleu een rapport uitge bracht over het Belgische stelsel van ouderdoiusverzekering. Het vrij lijvi ge boekwerk, dat een overzicht geeft van den stand van liet vraagstuk, ein digt met een aantal conclusies, waar van de voornaamste is, dat. bet aanbe veling verdient, in Nederland oen soortgelijk, maar gewijzigd stelsel in te voeren. Verschenen Wet tot regeling der Visscherijen, met aanteekeningen door R. H. Loef Scheephoven 2de stuk. de Gemeentewet en hare toepassing door v. Loeuen-Blaupot ten Cute, Pater Hopkins meldt een Con dense h blad die in de staking van zeevolk te Huil op den voorgrond is getreden, is te Zuid-Shields arm geko men, om daar de leiding van de sta king op zich to nemen. Het volk droeg hem op do schouders van l»et station naar de schee-pskantoroi). Men heeft er besloten niet te wer ken op schepen, waar niet-aangeslo tenen ln dienst zijn. Gemengd Nieuws HET SPOORWEGONGELUK BIJ MüLLHEIM. Het spoorwegongeluk te Müllhcim heeft 15 slachtoffers geëischt. Maan dagnacht i9 n.l. een der zwaar gewon den overleden Het is helaas waar schijnlijk. dat nog twee gewonden liet leven zullen laten. Van de 50 perso nen, die in tot hospitaal te Müllheim gebracht zijn, zijn er nog 20 onder medische behandeling. De doodelijk gewonden hebben bijna allen schedel breuk. Hei onderzoek naar de oorzaak van do ramp heeft eerst geleid tot de ar restatie van den machinist en den stoker van den verongelukten trein. Hun wordt verweten, dat zij door te snel rijden de schuld dragen Ver schillende getuigen verklaren, dat de trein met razende snelheid langs het station reed. De snelheidsmeter zou even vóór het station een vaart van 130 K.M. hebben aangewezen Vol gens de officieele verklaring is de oorzaak echter nog niet bekend. Men vermoedt aan het ministerie van spoorwegen, dat de locomotief te zwaar was voor het stellage, dat bo ven den onderbouw, waar meuwe rails gelegd worden, voorloopig was opgebouwd. Volgens hot laatste bericht uit Müll heim zou de machinist weer op vrije voeten gesteld zijn. Hij verklaarde, vóór liet station tegenstoom gegeven te hebben. Volgens hem moet de oor zaak gezocht worden in het weigeren van de rem. Voor het hospitaal te Müllheim speelden zich hartroerende tooneelen af. Een groote menigte verdrong zich om het gebouw-. De plaats van de ramp biedt nog steeds een verschrik- kelijken aanblik. Het personeel is nog steeds bezig met het opruimen. De vernielde wagens worden kort en klein gehakt. NOODWEER OP DE PH1LIPPIJNEN. Volgens een telegram uit Manilla heeft een orkaan, welke gepaard ging met overstroomingen, een schade van «en half millioen dollar aangericht op Luzon. De provincies, waar tabak verbouwd wordt, zijn thans ten gevol ge der aangerichte verwoestingen, to taal geïsoleerd. afl. 6. Uit de Arbeiderswereld Sport en Wedstrijden DE ZEELIEDEN-STAKING, ln België. Reuter seint uit Brussel Bij de behandeling van de begroo ting in de Kamer heeft de minister president aangekondigd, dat hij bij do Kamer een wetsontwerp zal dienen ter opheffing van wat etboek van strafrecht voor de koop vaardij bevat aan draconische en af schuwelijke maatregelen. De minister overweegt do Instel-' ling van een hof van enquête om de geschillen tussoton reodors en zee volk te onderzoeken. In Engeland. Te Leith is er weer staking ander het zeevolk uitgebrok- i., ornaat niet- aangeslotene© in dienst worden ge houden. Te Newcastle tobben matrozen en stokers besloten zich niet te laten monsteren voor minder dan f 66 in de maand. JAN OLIESLAGERS LEGT 625 K.M. AF. Jan Olieslagers heeft gisteren op 't aérodroom van Kiewit een schitteren de vlucht volbracht, waardoor hij wereldrecordhouder voor den afstand is geworden. Hij steeg Maandagochtend 4 uur op mot zijn Blériot en nam 160 liter ben- i. Wegens het bevriezen van zijn carburator moest hij na 1 1/2 uur dalen. Na een uurtje wachten besloot hij thans weer op te stijgen en bleef nu in één stuk precies 7 uur 18 min. 26 2/5 sec. in de lucht, in dien tijd 625 KM. 200 afleggend. Hij daalde Maandagmiddag om 3 uur 22. Olie slagers werd na zijn daling in triomf rondgedragen. Hij zeide zich zeer lek ker te voelen, z'n ooren suisten alleen gëweldig, veroorzaakt door het ge- eldige lawaai van den motor. Tabuteau's duurrecord, op 30 De- cehber }L, met 7 uur 58 mm 31 2/5 werd dus niet verbeterd. Legde Tabuteau toen 584 KM. 745 af. Olie slagers had na 6 uur 50 m. reeds de zen afstand afgelegd. Jan Olieslagers werd dus wel wereldrecordhouder voor den afstand., met 625 KM. 200; en wordt nu houder van den prijs, uit geloofd door de Aé'ro Club de Belgi- que voor den grootsten duurvluchi, een prijs van 20.000 francs. VLIEGEN TE TTEL Bij prachtig weer is van Meel om 7 uur 22 opgestegen; hij deed op een hoogte van 200 tot 300 M. een vlucht met een passagier, die 35 minuten duurde. VAN MEEL. Van Meel komt te Nijmegen vlie gen van 23 tot 30 dozcr. Ook deze tweede Nijmeegsehe vliegweek wordt op de heide Heumenexoord gehouden, waarheen van Meel voornemens is te vliegen van Tiel uit. Wegens den sterken wind heeft Lütge gisteren te 's-Gravenhoge weer niet kunnen vliegen. MONUMENT VAN MAASDIJK. Op de begraafplaats Moscowa te Arnhem heeft de onthulling en over dracht aan de familie plaats gehad ■van tot grafmonument voor den ver leden jaar verongelukten vlieger Van Maasdijk, welk monument betaat uit een bronzen buste door den beeld houwer Aug- Falise uit Wagemingem geplaatst op steenen voetstuk. De heer H. Lams volt droeg namens het comité voor de vliegweek tot mo nument over aan de familie. Ook jhr. y d. Berch van Heemstede, secreta ris der Ned. Ver. voor de Lucht vaart, voerde het woord. Door eön der familtede© werd dank gezegd voor deze daad van pië teit. Eenige kransen werden op hel graf gelegd, waarmee de plechtigheid, die behalve door tot comité, verwan ten en vrienden, door een paar hon derd belangstel Ier. den wérd biige-' woond, geSmdigd was.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7