deze geketst, daar allee» sterk ge noeg denkt te zijn en zoo tracht elk op z'n «entje succes te behalen. Wat de uitslag zal zijn, i? met geen mogelijkheid te voorspellen, daar 50 pCt. van de kiezers thuis ge bleven is en daaronder een groot con tingent van links en rechts. I>e socia listen hebben de eerste maal hard ge werkt en alles opgeroepen wat in het veld te bron gen was. Zij zullen dus niet veel stommen meer krijgen. De andere partijen staan voor een achterstand van 300 tot 1000 stem men, vooral mr. Treub is ver achter. De kans bestaat echter, dat vele rechtse hen, die In de keuze tusschen voor hen twee kwaden staan mr. Treub of een socialist den eerste zullen kiezen. Voor den raad ware het te wen- schen, dat hij behouden bleef niet om zijn politieke richting, die blijve hier onbesproken, maar omdat hij een van de weinig knappe man nen van dat college is, een van de weinigen, waarnaar ieder in stille luistert. Zijn woord heeft invloed. De absolute onbekendheid van de candidate» van de S. D. A. P. is een beletsel om stemmen te krijgen van partijloozen, die alleen iemand kie- zeuv van wien ze toevallig eens wat hoorden. Dr. Oldeboom maakt hierop een uitzondering, en ia het nu miet dwaas, dat deze in II, waar slechts een paar honderd socialistische stem men zijn, ih herstemming komt! Het Dr. heeft daar wonderen verricht, vooral omdat de tegenstanders op één na titelloos waren. De animo voor het raadslidmaat schap zal er deze dagen anders bij velen wel afgaan, als zij de wijze le zen waarop de behandeling van het Werkliedenreglement geschiedt. G'roo ter geredeneer zonder eind la zelden ten lieste gegeven. Voor de 59 artikels zijn in twee vergaderingen er 22 in behouden haven gebracht» waarvan 11 zonjfer discussie. De geheele pu blieke tribune zit vol gemeente-werk lieden, die er genoegen in hebben als Hoejenbos van leer trekt en donker zien als zijn amendementen een voor een onthalsd worden. De telegra fie zonder draad tusschen raadszaal en tribune werkt zonder ophouden en is merkbaar van invloed op do lengte va'n do debatten, die nu voortgaan met de snelheid van 1 artikel per uur. Veranderd is er tot dusver weinig. Alleen zijn do vakvéreenugingen er kend, wat B. en W. ook voorgesteld hadden; de weinige aangenomen ar tikels behelzen allemaal onddrgescbik te belangen, maar... het loopt tegen de herstemmingen en dan is de gele genheid voor propaganda 9choon; de gemoederen zijn wat verhit en bevat telijk voor politieke aandoeningen. De voorgeschreven openbaarheid van de vergaderingen van den 'raad is niet steeds een zegen en in het be lang van de gemeente. SINTRAM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 30 Cts. per regel. De Directeur der Weene'r Universi- tetsvrouwenkliiiiek, prof. Brau'n von Fernwald, schrijft: Van de bekende snelle en zekere we'rking van het na tuurlijke FRANZ JOSEF-lox eerwa ter heb ik mij zeer vaak overtuigd en beveel daarom liet gebruik daar van bij ziieke vrouwen warm aan. Velen hebben een nieraandoening doch weten het niet. Velen mannen en Vrouwen hebben nier- eu blaaskwalen, doch kennen ongelukkigerwijze hun ziekte niet onder dien naam. Zij schrijven hun zenuwhoofdpijn, verlammende pijn in den 'rug en de lendenen, duizelig heid, rheumatische pijnen, enz. aan andere oorzaken toe. Somtijds is d.t zoo, doch verreweg in de meeste gevallen zijn het de nier- giften in liet bloed, die dat afgemat te en rusteloozo gevoel, die urine- stoornisseu, waterzucht, rheumatiek en rugpijn veroorzaken. Zij zijn het, die u prikkelbaa£, zeurend over klei nigheden en spoedig ontmoedigd ma ken. Doch verbeeldt u niet, dat gij een ongeneeslijke ziekte hebt en dat gij niet gezond kunt worden. Behandelt de oorzaak uw nieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieten P.ilen, d.e de nieren krachUg en ge zond maken en hen zoodoende in staat stellen om de onzuiverheden, die uw lijden veroorzaken, uit het lichaam af te voeren. Wacht u voor namaak. Op iedeire echte doos komt ons handelsmerk de man met zijn handen in de len denen voor. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Hoeren J. J. Göppoiger, Groote Houtstraat 147a; en K. va'n Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. üii üe Omstreken IJ MUIDEN. SCHEEPSRAMP? Ónze correspondent te IJmuiden schrijft: Omtrent een vormoedelijke scheeps ramp, waarop de reeds door ons ge noemde gevonden voorwerj>en wijzen, is door ons een nader onderzoek in gesteld en het vermoeden ligt voor de hand, dat de diverse voorwerpen van een zeilschip afkomstig zijn. Van paal 1 tot 4 ligt het strand als het ware bezaaid met groot en klein wrakhout, doozen, kistjes, bussen, ge vulde, halfvolle en ledige flesschen, waaronder met melk en tinctuur en 'n drietal matrozenmutsen niet rechtop staande randen aan de zijden, waar van in éen de naam J. A Jobson. met witte letters geschilderd Voorts een handspaak, en ©en pomp en nog vele andere voorwerpen. Het ticketboekje, nog onaangebro ken. bevat 33 tickots. genummerd 0.49G2 tot en met 0 4995 en dragen het volgende opschrift Service Maritime entre la France et l'Angleterre. Ticket de débarque- ment délivré en écliange d'un coupon do 2o clusse. Souche Douvres—Calais, en van liook tot hoek een rood kruis- teeken, De witte reddingboei, gemerkt Sul tan Rochester, schijnt ruw afgetrok ken te zijn. daar op enkele plaatsen het linnen band is losgescheurd. Lloyds register geeft geen aanwij zing over eenig schip Sultan Ro chester, zoodat het denkbeeld rijst, dat een jacht vergaan is. Binnenland HOFBERICHTEN. Do minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Marees van Swin- deren, vertrok gisteren met de hee- rer V. Griaka. nieuwbenoemd gezant van Oostenrijk-Hongarije en I. Monte, nieuwbenoemd gezant van de Repu bliek Bolivia bij het Nederlandsche Hof. van 's-Gravenhage naar hef I.oo om beide heeren aan de Koningin voor to stellen bij het aanbieden hun ner geloofsbrieven. De Siameesche Missie begaf zich ook gister naar Het Loo om zich bij de Koningin to kwijten van liare op dracht om H. M. konnis te geven van de troonsbestijging van den Koning van Siam. PRINS HENDRIK NAAR HARDERWIJK. Prins Hendrik zal op Vrijdag 4 Augustus een bezoek biwgon aan do gemoento Harderwijk, ter bezichtiging van do beide ijsvletten. Ook zal een bezook worden gebracht aan het kerk gebouw der Ned. Herv. gemeente en aan het stadhuis. VERKIEZINGEN TE ROTTERDAM. Bij de herstemming zijn van de af- tredenden gevallen de liberalen de wethouder C. van Dorp, D. S. Knotne- rus, mr. C. C. Dutilh, mr. J. H. D. Scheukenburg van Mierop, J. Verheul Dzai., dr. D. P. Hoyer en H. Robert son W.Azn. Herkozen worden J. Spiekman (S. D. A. P.). In de districten I en II H. Diemer (a.-r.), W. J. Drooglever For- tuyn (lib.V mr. S. J. I„ van Aalten (vrijz.-dem.) en wethouder mr. S. Mul ler (lib.). Gekozen werden de kerkelijke can didaten Tuinstra van Minderop. Van Schelven, Kuyk, Van der Molen. Van Rooy, Kros en Van Winkel. De uitslag is als volgt District IHerkozen Diemer 3017 en Spiekman 2961 stemmen. Gekozen Tuinstra 2810, Mooyman kreeg 2744, Van Stapele 2536. Stelle 2577 stem men. District II Gekozen Minderop 3083, Van Schelven 3136. Spiekman 2304 Van Dorp kreeg 2136, Knoltorus 1816, Helsdijigen 1888. District III Herkozen Drooglever Fortliyn 1526gekozen Kuyk 1536 en Van der Molen 1521 DutiLh kroeg 1519 Schenkenburg van Mierop 136, Itap- teyn 331. District IV" Herkozen wethouder Muller 2449gekozen dr. Van Rooy 3172, Verheul kreeg 2371. Ter Laan 2133. District V Herkozen Van Aalten 1748 gekozen Kros 1789. Van Winkel 1756 Hover kreeg 1728, Robertson 1536, Terlaan 1116 stemmen. De eindconclusie der herstemming van den gemeenteraad is. dat de Raad om is en thans zal bestaan uit 27 ker- kelijlcen, 14 liberalen en 4 sociaal-de mocraten. In den rremeenteraad zitten op het oogenbllk (de vacaturen-Valk en Hen- kemans voor hun partij niedegeteld): Liberalen 20. Vrijz.-dem. 1, Soc.- Dem. 3. Anti-Rev. 9 .Chr.-Hist. 6. R.- Kath. 6. Totaal 45. Tengevolge van do periodieke ver kiezing zal de Raad zijn samengesteld (aannemende nu maar. dat voor de plaats, die de heer Spiekman, welke twee maal gekozen is, zal vrijlaten, weder een sociaal-democraat gekozen wordt) Liberalen 13, Vrijz.-Dem. 1. Soc.- Dem. 4, Anti-Rev. 10. Ch.-Hist. 8, R.- Kath. 9. Totaal 45. Do raad Is dus nu rechts. PEST OP JAVA. Regeeringstelegrani van 21 dezer ..Pestrapport betreffende do weekpe- riode eindigend 18 Juli Afdeeling Ma- land 55 gevallen en evenzooveel doo- den Kediri 2 gevallen, waarvan de lijders beiden overleden zijn. In de vorige opgave bij te voegen één geval in Malang en één in Kediri, waarvan de lijders beiden overleden." 7000 AMSTERDAMSCHE KINDEREN NAAR BUITEN! De commissie voor „Het Vacontle- kinderfeest" (B. v. N. O./ afd. Am sterdam, A. G. O. V.) is or in ge slaagd het aantal weer met ruim 1000 te vergrooten: 7000 kinderen zal ze een dag naar buiten brengen op Maandag n.s Des morgeus te 6.45 zul len de duizenden met ruim 400 onder wijzeressen) op den N. Z. Voorburg wal samenkomen en van daar met tientallen \laggen en 3 muziekkorp sen optrekken naar de extra-treinen, boot en trams, waarmee ze naai' 13 verschillende plaatsen zullen worden vervoerd. AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING 1912. Naar 't llbld. verneemt komt er van vermindering der belasting voor- loopig niets. Maar ook belustingver- hooging heeft men ten Studliuize we ten te voorkomen. Gebaseerd op de tegenwoordige belastingpercentages en andere inkomsten Is nl. de gemeen- tebegrooting voor 1912 sluitend ge maakt door schrapping van alle uit gaven, die niet strikt noodzakelijk geacht moeten worden. ONZE TORPEDOBOOTEN TE GENT. Naar vernomen wordt, heeft de aan viezigheid van Nederlandsche torpe- dcbcroten van Zaterdag tot Maandag a.s. te Cent geen bijzonder doel. Deze plaats is eenvoudig gekozen, ditmaal, als eindpunt van een 24 uura proef tocht, welke <lle booten ondernemen, zooals vroeger wel eens Bremen of ander© plaatsen zijn vastgesteld als eindpunten. Maandag keeren de vaartu'gen ver moedelijk weer naar Nieuwediep te rug. WEER EEN KEURINGSDIENST. Door B. en W. van Arnhem is inge diend een verordening op den keu ringsdienst van waren. In deze veror- doning wordt o. a. bepaald, dat aun het hoofd van dezen dienst zal slaan een directeur, op een rwedde van /24003400, een ndjunct-directeur op een jaarwedde van 1160—1300. een of meer assistenten op een jaarwed de van 900—/ 1200. TWEEDE KAMER. GROOTBOEKEN DER NATIONALE SCHULD. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende voorschriften betrekkelijk het beheer van de Grootboeken der Na tionale Schuld, daar de geldende re geling ten eenenmale veranderd is, en op tal van punten leemten ver toont. GEMEENTERAAD VAN 's-GRA- VENHAGE. De Gemeenteraad kon, wegens on- voltalligheid, de tegen gisteren uit geschreven vergadering tot voortzet ting van de behandeling van het ont- werp-Werkliedenreglement, niet hou den. De Raad is nu legen heden, half twee. weer bijeengeroepen. 't Mooie weer 1 BRANDEN. Te Enspjjk zijn gisteren door on bekende oorzaak afgebrand twee boe renwoningen met hooibergen, toebe- Uoorende aan F. van Ascli en de wed. D. van Zandwijk. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. Donderdagavond is door onbekende oorzaak orand ontstaan in een groo te hooischelf van den heer J. de Grijp te Papendrecht. Ruim 30.000 pond hooi is verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Heelen onder Raalte is de hooi berg verbrand van G. Hannink. De vlammen deelden zich mede aan het huis, dat spoedig mstortte. Twee varkens kwaaien in de vlammen om. De goheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade niet ge heel Oorzaak onbekend. ALLEEN OP JACHT NAAR UITGE- GEBROKEN INBREKERS. Een lezer van het „Huisgezin", uit de omgeving van Boxtel, schrijft aan dat blad het volgende als histo risch: Opgewonden door de lange verha len in uw blad omtrent de Bossche inbrekers-uitbrekers, van natuTe oen beetje romantisch aangelegd env al zeg ik het zelf, ook voorzien van eeta goede dosis onverschrokkenheid en heldhaftigheid, w-lde ik mijn naam in deze geruchtmakende boevenzaak onsterfelijk maken voo'r liet gansche land. Een feit is, dat er tegenwoordig zooveel niet noodiig ia, om züch b& roemd te maken. Men p'robeere het toch niet meer met de oude en ver sleten procédés van uitvindingen, met het schrijven van standaardwer ken enz. Dan wordt je naam mis schien één keer in de krant gezet on der „Nieuwe Uitgaven" of Weten schappelijke Berichten", en dan ben je verder vergeten, neen, doe als Roos, hreek uit en de geheele vader- landscbe pers wijdt kolommen en kolommen aan je tails et gestes. Ik nu wilde eveneens mijn niaom met roem bolaén ziien prijken in oruze groote en kleine pers, ik had het stoute plan opgevat, te volvoeren, wat tot nu toe de heele Brabantsche justitie, rijks- en plattelandspolitie niet vermocht ik wilde geheel al leen de twee nog „los"' loopende uit brekers opsporen en gevangen nemen om ook geheel alleen te smullen van den roem en de bewondering van het gansche vaderland en de dankbaar heid in te oogsten van de vele in be nauwdheid en angst levende Braban- ters. Fiilacie, de zaak is verkeerd geloo- pen, mijn naam zal niet met eer en lof vdrmeld worden in de gansche pers van Nederland; hij zal onbekend blijven als voorbeen. In plaats van onsterflijk beroemd beu ik onsterflijk geblameerd! Maar vertrouwend op de beschei denheid van de redactie van „Het Huisgezin", dat nooit of te nimmer mijn naam zal uitlekken naar buiten, wil ik mijn wedervaren meededen: Mijn vurig, onwederstaanbaa'r ver langen was dan, mij verdienstelijk te maken voor geheel het la'nd en justi tie en politie aan mij te verplichten door do gevangenneming der uitbre kers. Beter dan wie ook was ik bekend met de geheime schuilhoeken der uit gestrekte bosschen in de omgeving. Als knaap heb ik d.e doorkruist om ui de Meimaand vogeleieren te zoe ken of in Augustus bramen te pluk ken. Dinsdagavond nu, toen mijn vrouw zich reeds lang ter ruste begeven had, uit vrees voor hevige opposi tie had ik haar wijselijk mijn voor nemen verzwegen trok ik tér 'nach telijke excursie uit, mijn hond aan een touw meevoerende want wat is tegenwooTdig een politieman zonder hond en onder mijn regenjas een „restend roer" verborgen. Een dikke esschenknuppel voltooide mijn be wapening. Zoo uitgerust, had Ik ze wel alle vier durven staan, meende ik. Trotsch liep ik door de buitenwij ken der gemeente naar de bosschen; mijn hand jeukte, ik voelde mij zóó strijdlustig, dat ik hoopte, zoo spoe dig mogelijk den kamp op leven en dood met de Doeven te kunnen be-' ginnen. Weldra lag het dorp geheel achter mij; het maanlicht bescheen helder de bosschen. Ik vertraag mijn tred; ik ben nog zeer moedig en hoop nog steeds op eon ontmoeting, maar het is toch een beetje huiverig, zoo geheel alleen 5.n hot holle van den nacht door de bosschen te zwerven, onveilig door gevaarlijke boeven. Ik heb spijt, dat ik zoo juist mijn hond heb losgelaten, die nu vér voor- u,t gesneld is. Bang ben ik niet, maar durf Bello toch niet roepen of fluiten, de boeven zouden het kunnen hooren en het op een loupen zetten... Ik haal nu mijn geweer van onder mijn jas te voorschijn en span den haan, om op alles voorbereid te zijn. Men kan nooit weten... Langzaam, 't is vreemd, maar mijn hart beg.ut te kloppen, ofschoon ik toch niet bang ben siuup ik door het diichte bosch. Opeens begint Bello luidruchtig aan te slaan. On'raadl Eindelijk wat ik zoo vurig verlangde! Ik ben nog moed.g, al staat mijn hart bijna stil en beven mijn handen als had ik de koorts. Dat zijn de zenuwen, die den moedig ste overmeesteren. Ik kruip achter een boom, om niet door de boeven gezien te worden en wacht af, het geweer tegen de wang. Het is donker in dit d-chte bosch, de stralen der maan dritigen niet door het dichte loove'r door. Toch zie ik .ets langs op verren afstand nade ren,.. een wezen, dat over den grond schijnt te sluipen en dat mijn hond verwoed blaffend blijft bespringen. Het wezen nadert steeds meer. Op dit kritieke oogenblik moost gehandeld worden, 't Kon mijn leven kosten. En me de historische woorden her innerend, die Cambronne waardig denzelfden ochtend de Bossche agent Oomen gesproken had bij het arresteeren van Roos. gilde ik mot bovenmenschelijke stem: „Blijf liggen, of gij zijt een kind des doods!" Roos was zoo beleefd, te blijven lig gen, maar m ij n boef schoof al moor en meer Snoder. Op levensbehoud bedacht en den kend aan mijn jonge vrouw, brandde ik los. Een knal weergalmde door het bosch, een akelig wanhopig gehuil volgde en ik rolde met mijn geweer in het mos... Ik moet een heelen tijd bewusteloos daar gelegen hebben, tot ik mij op eens voel aangegrepen. Toen, ik wil het eerlijk bekennen was ik n^et moedig meer. Ik dacht dat Ik het bestierf van sch'rik. Tic had zeker misgeschoten en ik voelde reeds een eindje Btaal van tien centi meter in mijn buikstreek, tot beloo ning van mijn dapperheid en assis tentie der politie. Ik hield mijn oogen dicht en riep alle heiligen aan, toen ik op eens do welbekende stem hoorde van onzen goeien veldwachter, die mij bij mijn kladden had. Toen sprong ik op en omhelsde de man van louter geluk. Ik geloof, dat ik den braven man op dit ooge'nbLk bijna half dood gedrukt heb van vreugde. De veldwachter herkende mij ook spoedig en nu moest ik mijn zonder linge positie uiteenzetten. Nog een beetje bevend legde ik hem mijn 'nach lelijke excursie uit; drukte op mijn goede bedoelingen, en weer moediger geworden, wees ik er op. welke ge wichtige diensten ik de justitie had kunnen.bewijzen. En nog stoutmoedi ger geworden, riep ik tén slotte uit: „Ik heb bem getroffenl" Ik bedoelde een dér boeven. Vergezeld door den veldwachter ging ik zoeken, en vond ten slotte on der een struik mijn... hond, wiens cenén poot ik doorschoten had! En in de nabijheid van Bello lag een bun- z.ng, die in den strijd met den hond half dood gebeten was... Ik had een bunzing voor een boef aangezien! Toen alles opgehelderd was. haalde de goeie veldwachter zijn boekje voor den dag en beduidde mij, dat hij proces-verbaal tegen mij moest op maken wegens het dragen, van vuur wapenen zondér verlof! Toen nam ik mijn armén Bello In mijn armen en sukkelde naar huis. Mijn Vrouwtje was den volgenden ochtend zeer bedroefd van mij te ver nemen., dat Bello met zijn poot o'ndar eau kar had gelegen. Toen zij er den veearts bijhaalde en het ongeval ver telde, moet de inon vreemde oogen opgezet hebben. WOELIGE RAADS VERKIEZINGEN. De uitslag der gemeenteraadsver kiezingen te Bussuni is slechts voor- ioopig, want zoo ongeveer van 12 tot 1 uur in den nacht van Donderdag op Vrijdag hield het stembureau zich onledig met hel aan hooren, opstellen van protesten, welke in de processen- vorbaal voor de stemmingen werden opgenomen. Deze protesten zijn Van den heer J. J. Majoor, secretaris der R.-K. Kiesvereeniging, tegen de verkiezing van mr. Zwaardemaker, wijl aan <le stemming in Concordia vqor 5 zetels werd deelgenomen door H. P. van Beek, die wel voor de Staten en Ka mer, doch niet voor den raad kiesbe- voegd is. Dit protest heeft misschien nu een herstemming tussclien Zwaardema ker en Schermer Voest ten gevolge. De protesten zijn verder Een van den heer Francken tegen hét houden van de dubbele verkie zing voor 5 en 2 leden overeen komstig het advies van Gedeputeerde Staten, aMeelIng „de gemeenten", m- plaats van, zooals voorheen, 1 ver kiezing voor 7 leden ineens (gelijk nu te Laren geschiedde). Een van idem tegen het medestem men van jhr. De Kuyper, omdat deze daarbij geassisteerd werd door een vrouw. Van idem tegen het niet onverwijld openen der stembussen. Van J. II. P. Jonazen togen het mede-stemmen van den heer Riet- meijer, die niet op de (gedrukte) kie- zerslijst-in-afschrift voorkomt. Van den heer Peij, togen de niet tijdige uitschrijvingen der beide ver kiezingen (oerst was 1 verkiezing voor 7, later een voor 5 en een voor 2 leden op advies van Gedeputeerde Staten uitgeschreven). Van den heer Janssen, in verband met het feit, dat 2 kiezers ieder twee keer op de kiezerslijst voorkomen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze personen elk 2 keer hebben ge stemd. De een is Jacob de Bruijn, onder nummers 277 en 286, cn de andere Haselager, onder nummers 679 en 686. VERDRONKEN. Gistermorgen is te Woesp de boeren arbeider 'I'. Blankesteyn .werkzaam aan den 's-Gruvenlandschen weg en wonende te De Klomp, in do Vecht to water geraakt en verdronken. Hij laat een weduwe 1 een kindje on verzorgd achter. Uit de rivier Do Mark bij Breda is het lijk oneehaald van B. v. R. die aldaar is verdronken. Gister is nabij den vuurtoren aan het strand te Scheveningen aange spoeld het lijk van een jongemuii, ge naamd De G., woonachtig aan de Obrechtstraat te 's-Gravenhage, en die Maandaguvond j.l. bij het baden in zee is verdronken. Te Heer-Hugowaard is een 4-jarig kind van den heer Delver verdron ken. Te Broek op Langendijk is een zoontje van den heer Boon te water geraakt en verdronken. Gisteren is de 23-jarige daggelder T. Blankesteyn, werkzaam bij den veehouder Miltenburg, bij hot vis- schen in de Vecht, bij SVeesp, ver dronken. De ongelukkige laat een we duwe met 1 kindje achter. Bij het zwemmen in de rivier de Eem is nabij Amersfoort de 13-jarige P. L. verdronken. VERMIST. Gistermorgen ontbrak de infante rist Van Dooren, in garnizoen te Breda, op 't appèl. Gistermiddag werd zijn uniform aan den weg bij Dorst door den veldwachter L. uit Oosterhout gevonden. De staking te Amsterdam. DE VOERLIEDENSTAKING. Ondanks do opheffing der voerlie- Idénstaking reden gisteren nog een groot aantal sleeperswagens en ook di wagens der posterijen onder bege leiding op last van den directeur-ge neraal der posterijen en telegraphic. Vóór van dezen tegenbericht komt. wordt de begeleiding niet opgeheven. Wat de vrachtwagens betreft, deze worden vciliglieidshalve voorloopig nog begeleid uit vrees voor molestatie door de slachtoffers der voerlieden staking (naar schatting een honderd tal) cr. andere categorieën van sta kers. Met name voor de omgeviug van de Eilanden en de haven zal die bewaking vooreerst wel gehandhaafd blijven. DE SCHUITENVOERDERS. Gisteren kwamen de schuitenvoer ders ter vergadering bijeen. Later had een bijeenkomst plaats met uitslui tend de georganiseerde schuitenvoer ders. leden dus van „Eendracht maakt Macht Medegedeeld werd, dat in den stand van zaken niets veranderd is en dat dus de staking der schuitenvoerders nog onverminderd voortduurt. Reeds doelden verschillende werk gevers mede. dat hun schuitenvoer ders door bedreigingen waren weer houden van de hervatting van den ar beid. Daarbij sluit zich het volgende schrijven aan. dat de gezamenlijke schuitenvoerdors van Oranje-Nassau- veem aan hun directie toezonden. Deze zond een afschrift aan Minister Talma. Het schrijven luidt aldus: „WelEdelen heeren, „Tot onze innige spijt moeten wij, ondergeteekenden, u teleurstellen. Zoo u wel heeft kunnen merken wa ren wij er zeer mede ingenomen dat wij onze sleutels weer in ons bezit hadden en wij waren vast be sloten het ook te doen, maar het was ons onmogelijk. Wij kunnen u beslist mededeelen, dat liet volk van Jacob Meyer Van Hanse van Reuter het ook van plan waren, maar ook verhindert zijn. U zult mogelijk hedenmiddag op de beurs de toestand wel vernemen, daar den heer O. Hanse van dezen treurisen toestand naar aanleiding van van morgen op do hoogte is. \Yij hopen dan ook, dat u het inzicht heeft ons niet aan die gevaren te kunnen blootstellen, waar wij voor staan wanneer wij gaan varen. „Mijne Heeren, wij zitten tus schen twee muren, den eenen kant staat dit dat wij broodeloos zullen worden, ofschoon wij willen werken, den anderen kant worden onze huis gezinnen bedreigd, dus wensen en wij den toestand al te wuchten EEN ALGEMEENE VERGADERING VAN STAKERS. In de grooto zaal van het Palels voor Volksvlijt zal hedenmiddag eon vergadering van alle stakers plaats hebben. HET OPTREDEN DER MARECHAUS SEE. Naar aanleiding van klachten over het optreden der marechaussee heeft 't Hbld. zich tot deu commandant der hier aanwezige marechaussees, kapi tein A. A. Mos. gewend. Kapitein Mos verklaarde het volgen de: „Hef begrip „stakers" is gebleken synoniem te zijn met „kwaadwillige". De molestaties van den laatsten tijd hebben dit duidelijk aangetoond. Daarom wordt overal waar zich groep jes stakers vormen, opgetreden, en wordt dit vormen van groepjes be let. „Op de Eilanden wordt met het oog hierop, door marechaussees ge patrouilleerd, evenals in do omgeving van het J. D. Meijerplein. Om dezelfde reden worden stakers geweerd van Prins Hendrikkade. De Ruyterkaao en omgeving, waar zij niets te maken hebben". NIEUYVE MAATREGELEN Gisterennacht, van omstreeks twee uur af, werd elkeen, die zich op Kat tenburg op straat vertoonde, door de marechaussee gesommeerd zich in zijn woning terug te trekken, zoo meldt de „TeL". INTERPELLATIE. Woensdag zal de gemeenteraad van Amsterdam vergaderen. Dan zal o.a. aan de orde l»>men de interpellatie van den lieer Vliegen inzake het ge beurde op Kattenburg. EEN POGING TOT BEëINDIGING. Gisteravond had de bijeenkomst plaats van de besturen van de Chris telijke Bootwerkérsvcreeniging „Ons Beginsel" en de R. K. huvenarboi- dersvereenigiing „St. Clemens" met het bestuur der Scheeps- en Bootwer- kersvorconiging „Recht en Plicht." Na afloop der bijeenkomst werd me degedeeld, dat in de vergadering ge spreken was over liecindiging van het conflict, doch dat vooïloopig geen verdere mededeelingen konden wor den gedaan. De besturen der drie organisaties verklaarden het te betreuren, dat door do mededeelingen in de bladen de indruk was gewekt als zouden do besprekingen leiden tot opheffing dor staking. STAKINGSRELLETJE. Van een wagen, die gisteravond te ongeveer half acht in de Haarlem merstraat bij de Brouwerstraat reed, viel een kist af. De begeleidende rijks veldwachter en een politieagent hiel pen den voerman de kist op den wa gen plaatsen en ook een voorbijgan ger hielp daarbij een handje. Vooral dit laatste scheen achte'r- volgenden stakers niet naar den zin. Toen de wagen verder reed, werd be doelde voorbijganger, L. D. genaamd, plotseling door een der stakers een zware slag tegen den mond gegeven. De dader, It. S., zette het op een loo- pen, vluchtte een kroeg binnen, maat werd door een hem achtervolgenden rechercheur gearresteerd. Geboeid wetd hij naar het politiepost huis aan het Droogbak geleid en daarna naar het bureau Warmoesstraat onder sterk politiegeleide. Een en ander bracht veel volk op de been. Marechaussees moesten de menschen bij herhaling tot doorioo- pen aanmanen. Bij de overbrenging zette do politie de Nieuwe Brug aan het Damrak af om het volk tegen te houden, zoo meldt 't Hbld. GEARRESTEERD. De derde persoon, die Dinsdagnacht bij het schieten op een werkwillige, in do Sweelinckstraat te Amsterdam wist te ontkomen, is door de politie aangehouden. DE GEWONDEN. De toestand van den bootwerker Homma is nog steeds zorgwekkend. Gemengd Nieuws HET SPOORWEGONGELUK TE MüLLHEIM. Volgens een ambtelijk boricht is 't spoorwegongeluk 1e Müllhcim alleen te wijten aan ongeoorloofd snel rij den en heeft de rem niet geweigerd. CHOLERA. De Matin meldt, dat er te Marseille zes choleragevallen zijn voorgeko men, vier niet doodelijken afloop. Do consuls van Italië en Spanje hebben hun regeéring ingelicht. De haven van Marseille zal ongotwijfold besmet verklaard worden, zegt de Matin, en schepen, vandaar komende, zullen aan quarantaine onderworpen wor den. De geïsoleerde gevallen dragen echte rgcon enkel karakter van epi demie. Men denkt dat, dank zij de genomen strenge maatregelen, de toestand niet zal verergeren. Sedert 48 uren is er geen nieuw geval aan gegeven. Te Konstantinopel werden zes ge vallen van cholera geconstateerd. De epidemio breidde zich uit in Orlaycto, Smyrna, Sivas, Brousse, Trebizonde. Kastamuni en Augora. BEZOEK VAN MINISTER MALAN. Do bekondo Minister van Onderwijs uit de Kaapkolonie, vroeger hoofd redacteur van Ons Land, mr. F. S. Malan, vertoeft met zijne echtgenoote ta Amsterdam. De heer Malan, die van de Conferentie te Londen naar Zuid-Afrika' niet wilde terugkeereu, zender den Zuid-Afrikaners die hier te lande stndecren de hand to drukken zal ook Leiden en Utrecht, bezoeken. Rechtszaken EEN EEDSWEIGERING. Voor de rechtbank te Middelburg weigerde een getuige C. do Hart, uit Vlissingen, den eed af te leggen, om dat hij tot geen kerkgenootschap be hoort 1 Ook toen de president er hem op wees, dat de beide zwervelingen, dio bij hem ruiten inwierpen, dan vrijge sproken zouden worden, bleef hij weigeren. Hierop vroeg het O. M. vrijspraak van de ten laste gelegde vernieling en eisckte alleen 12 dagen hechtenis wegens landlooperlj tegen beide mannen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6