NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 86*6 Verschijnt dagelijks, behalve op Z.on- en Feestdagen. DINSDAG 25 JULI 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in d*en omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02!^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Teiefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 26 JULL Gemeenteraadsvergadering, 1 1/2 u. Muziek in den Hout, 8 uur. Brongebouw: Zomerfeest. Stadsnieuws O ra Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vindon onze lezers een artikel „Een en ander over Belgiö" in de ru briek Om Ons Heen. ORGELBESPELING np Donderdag 27 Juli, des nam. van 2—3 uur in de Groote- of Sint-Bavo- kerk alhier, door den Heor W. Ezer- man. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach No. 2. Adagio, Mozart. No. 3. Sonate No. 8, J. Rlioinbe'rger. a. Fugo. b Intermezzo. c. Scherzoso. d. Passacaglia. No. 4. Offertoire, Th. Dubois. No. 5. Cantilène, A. Maillij. 4 0-jarig jubileum Heden viert de heer P. Negrijn, hoofdmaga/.ijnmeester bij de Hol- iandschc IJzeren Spoorweg Maat schappij alhier, zijn 40-jarige aratbs- Vervulling bij die Maatschappij. Door de Spoorwegmaatschappij wordt dit feest niet erkend, zij viert nlleen 25- en 50-jarige jubilea. Het feest wordt dus alleen herdacht door «ie ambtenaren en beambten van ge noemd magazijn, die den jubilaris een blijvend aandenken hebben ge schonken. Ook van andere zijden is den heor Negrijn veel belangstelling Li zijn feest betoond. VEILING. Uitslag der gehouden veiling van vaste goederen op Maandag 2i Juli 1911, 's nam. na 6 uur. in het Alge meen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, ten overstaan van den notaris P. F. de Bordes, van i6. Zes nog niet voltooide hoeren huizen en erven, met voor- en achter tuinen te Heemstede aan de Oostzijde van de Berkenrodestraat, plaatselijk roer ongenummerd, kad. sectie C no. 2767. Gecombineerd f 35.300. Kooper H Edens q.q. Uitbreiding. De bekende loodgieterszaak van de firma H. Koning en Zoon in de Korte Zijlstraat heeft eene geheeld uitbrei ding ondergaan. Door aankoop van het daarnaast gelegen perceel, dat onder lelduiig van den architect, den heer J. J. \an Noppen, in een fraaie tentoonstellingszaal is herschapen. Iaat dc firma Koning in werking tien, hoe op sanitair gebied do gey sers, baden, warmwatertoestellen en waschtafels zijn verbeterd. Ook is daar te bewonderen eene complete badkameVinrichting In werking, keu rig en doelmatig is alles ingericht. Het .s de moeite waard er een kijkje te nemen. Schoolrei s j e. Maandagmorgen vertrokken, de leerlingen der twee hoogste klassen van de school aan de Linechoten- slraat onder leiding van hunne on derwijzers, ten einde een tochtje te maken naar het Gooi. Nadat zij tot Bussum gespoord wa'ren, trokken zij do heide in e'n genoten van de schoo ns omgeving. Hoogst voldaan keer den zij des avonds te 7 uur terug. Dinsdag 8 Aug. zullen de oud-leerltngcn van de Zondagsschool ,.De Zaaier" gezamenlijk een uil stapje maken per electrische traan naar Zondvoort. Door de afd. Haarlem van de Chr. Nat. Geh. Onth.-vereen, zul len gedurende de kermis week in het gebouw „Het Blauwe Kruis", aan do Oude Groenmarkt, anti-kermisverga- deörngen gehouden worden, D r i n k h a 1. De drlnkhal der Staalwatorbronnen Is gistereki door 72 personen beaocht. Het Gastpaar van Koningin en Pms. KONINGIN W1LHELMINA NAAR BELG Ié. Morgen vertrekken Koningin en Prins naar Brussel. Bij deze gelegenheid drukken wij de portretten van het Belgische Ko ningspaar af. De Antwerpsche Matin wijdt in haar nummer van Zondag een harte lijk gesteld hoofdartikel aan het be zoek van Koningin Wilhelmina en den Prins der Nederlanden. Het blad schrijft, dat de hartelijke en eerbie dige ontvangst, die Brussel ongetwij feld aan beiden zal bereiden, een ui ting zal zijn van de gevoelens van het gansche Belgische volk. Men zal aldus de Matin - do beide jonge Koninginnen te zamen aanschouwen, w er populariteit meer berust op haar goed hart dan op den luister van Haar kroon. „De gratie en energie van Koning in Wilhelmina zijn in gansch Europa roods bijna spreekwoordelijk gewor den." Men heeft in België den levens loop van de Nederiandsohe vorstin met genegen belangstelling gevolgd. Ook over Prins Hendrik schrijft het blad met hooge waardeering. „De echo van de geestdrift, waarmede de Koningin en de Prins in België zul len worden ontvangen, zal in Neder land worden gehoord, en zal de ge voelens van genegenheid, die de bel de volken binden, nog krachtiger ma ken." ONS SALARIS-ADRES. Onder bovenstaand opschrift vin den we in het laatste nummer van Haarlems Onderwijs", van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, een artikel, waarin gesproken wordt over het adres, dat de afdeeling aan het gemeentebestuur gezonden heeft, en waarin op verbetering van de sa larissen wordt aangedrongen. Enkele jaren geleden zijn die sala rissen herzien, maar zegt het arti kel verder van een afdoende rege ling is den vorigen keer geen sprake geweest de traktementen, die zeer slecht waren, zijn wat beter gewor den, maar nog altijd onvoldoende gebleven. Oui het tot een eenigszins voldoend salaris te brengen, is noodigplaat sing aan een der hoogere klassen bij het M. U. L. O., of bij het Buitenge in L. O., het bezit van een of meer bij-acten, veel dienstjaren, ge huwd zijn, plaatsvervangend hoofd schap, maar voldoet men niet aan een of meer van die voorwaarden, dan is liet mis. Dit is dan ook de reden, dat.we zegt het blad de stoute schoenen maar weer hebben aangetrokken en den Raad lastig zijn gevallen, met ons verzoek 0111 de verordeningen zoodanig te wijzigen, dat lo. de salarieering der verschillen de leerkrachten zooveel mogelijk een gelijke zij 2o. het aanvangs- en eindsalaris woixle verhoogd 3o. de periodieke verhoogingen wor den vergroot en de duur der periode worde verkort 4o. do woninghuur aan alle leer krachten worde uitgekeerd, 5o. de salariëering der tijdelijke leerkrachten worde verbeterd. Verschillende voorbeelden worden dan gegeven, waaruit moet blijken „de ongelijke bezoldiging, die door niets voldoende gerechtvaardigd wordt". Voorts wordt gewezen op het geen do Kamerleden De Beaufort en Jhr. De Savornin Lobman gezegd hebben, die beiden de Jacht-naar- akten aan kritiek onderwierpen. Over de salarissen zelf wordt o. m. nog gezegd „Het is hem of haai- bij den tegon- woordigen prijs der kosthuizen on mogelijk genoeg voor die uitgaven af te zonderen. Zoo hij niet van huis financieel gesteund wordt, en bij slechts enkelen zal dit het geval kun nen zijn, moet hij bezuinigen tot op do noodzakelijkste uitgaven. En hier in slechts kan een behoorlijke verbe tering van zijn aanvangssalaris voor zien. Kan dus van het aanvangssalaris niet gezegd worden, dat het op vol doende wijze vervulling van de noodzakelijkste behoeften waarborgt, in nog veel minder mate is dit het geval met het eind-tractement, dat voor de bezitters der hoofdacte ƒ1300, voor degenen, die haar niet bezitten, slechts 900 bedraagt. Wel wordt dat voor de gehuwden mét 150 verhoogd, doch dit geldt weer voor een gedeel te, hoogstens voor een derde A een vierde gedeelte van het geheele corps en zelfs met dien bijslag blijft het nog 200 beneden het salaris, dat men reeds 10 jaar geleden noodig achtte voor een plaatsvervangend hoofd. Als staaltje van de onvoldoende bezoldiging willen we nog wijzen op het salaris van een onderwijzer, die voor zijn 28ste jaar huwt. Met acht dienstjaren, op 26-jarige® leeftijd dus, verdient hij dan zonder hoofdacte 825 en met ltoofdacte 925. En zoo moet hij 2 jaar rond zien te komen, eer het wat beter wordt." Verschillende plaatsen steken in één of meer opzichten boven Haar lem uit Alfen, Egmond aan Zee, Hellevoet- sluis, Koog aan do Zaan, Rozen- daal, Wageningen, Assendelft, Baarn, Alkmaar betalen 50 of 100 meer als aanvangssalaris, Amsterdam, En schedé, Den Hang, Hilversum, Rijs wijk, Utrecht geven ƒ300, 75, ƒ400, 100 en 200 hooger maximum, wat in Amsterdam 4, in Den Haag 2, in Hilversum 4, in Rijswijk 4 en in Utrecht 2 jaar eerder wondt bereikt. Ten slotte worden nog eenige woor den gewijd aan woninghuur en de salarisregeling van tijdelijke leer krachten, IZla verder 8tadsnleuwa onder iaat Ue berichten). Sport en Wedstrijden DE GROOTE ENGELSCHE RONDVLUCHT. In het geheel zijn er 17 vliegers te Hendon aangekomen. De klasseering over het wegvak Brooklands—Hendon is als volgt 1. Védriues 19 min. 48 sec. 2. Beau mont 20 min. 3 3/5 sec. 8. Hamel 21 min. 45 sec. 4. Valentine 22 min. 41 sec 5 Astley 24 min. 16 4/5 sec. 6. Audemars 2o min. 13 sec. 7. Cody 25 min. 18 sec. 8. Blanchet 26 min. 9 sec. 9. Piston 27 min. 9 sec. 10. Paterson 27 min 523/5 sec. 11. Montalent 29 min. 24 sec. 12. Pizey 48 min. 13. VYey- man 58 min. 17 sec. 14. Reynolds 1 uur 41 min. 56 sec. 15. Bier 2 uur 6 min, 27 sec. 16. Hucks 2 uur 15 min. 4 sec. 17. Cammel 3 uur 31 min. 5 sec. Alle zeventien deelnemers zijn Maandagmorgen vroeg van Hendon vertrokken. Een ontzaglijke men- schenmenigte was aanwezig en velen hadden den nacht onder den blooten hemel doorgebracht. Védrines. die Zaterdag de eerste étape gewonnen heeft, had het recht het eerste te vertrekken, terwijl de overige deelnemers zouden volgen, naar gelang van hun classificatie. Védrines had echter eenige moeilijk heden met zijn machine en kon eerst om vier uur precies als tweede ver trekken. Het eerst startte Beaumont om 3 uur 51 min. Derde was Gustave Hamel om 4 uur 1 min. 57 sec., vierde vertrok Valentine om 4 uur 2 min, 54 sec. Ln de volgende vijf minuten ver trokken - zes anderen. Cammeli 't laatst om 7 uur 11 min. Audemars gaf deu strijd op. Huck is te Bedford ge land en brak zijn propeller. Prier is gedaald nabij de spoorlijn te Hatfield. VVeymann vertoefde nog te Harrogate. TE HARROGATE. Védrines kwam hel eerste te Harro gate aan. onmiddellijk gevolgd door Beaumont en Valentine. Védrines vertrok weer om 7 uur 30 min. en kwam om 8 uur 40 min. te New-Castle aan. Ook Beaumont en Valentine vertrokken eenige oogen- blikken, nadat zij te Harrogate ge land waren. VEDRINES WINT DE TWEEDE ETAPE. De aviateur Védrines is Maandag morgen oni elf uur to Eidinurbglx aan gekomen. Zijn gelioeien vliegtijd over het traject Hendon—Edinburgh be draagt noo- geen zes uur. Later wordt gcmeldt De kans. dat de „Daily MaiT'-prijs in Engeland zou blijven, is verkeken. Paterson en Graham Whites gaven den strijd op. Hamel kwam om 11 uur 45 min. te Harrogate aan. Geheel uit geput zakte hij ineen. Valentine is bij New-Castle gedaald. De juiste tijd \an Védrines voor het traject Hendon—Edinburgh bedraagt 5 uur 55 min. Beaumont kwam 27 min. na Védrines te Edinburgh aan. Later bereikte Valentine Edinburgh om 4 uur 28 min. Weymann verliet Hendon om 1 uur 7 min., en daalde te Leeds om 8 uur 30 min. Hij liep bij de landing een lichte schade aan een van de wielen van z>;n toestel op, wat hem waarschijnlijk twee uur opont houd zou kosten. Hamel is veilig en wel te Gasforth, bij New-Castle aangekomen om 7 uur 40 min. VERSCHAEVE IN DEiN BOSCH. De aviateur Verschaeve maakte gis teravond twee prachtige vluchten in zijn tweedekker, oerst een van vier minuten en later een van vijf minu ten. Verschaeve daalde beide malen in prachtigen zweefvol. De burge meester van '8-Hertogenbosch zocht Verschaeve op. waarbij deze oen vol ledig© explicatie gaf omtrent zijn vliegtoestel. Het zeer talrijke publiek was bijzon der enthousiast Hedenmorgen om streeks 4 uur zouden de aviateurs hun vlucht naar Kiewit Hasselt voortzet ten. VREESELIJK ONGELUK TE JUVISY. *n Vreeselijk ongeluk heeft onderdo vliegers en de trouwe bezoekers van het aerodrome te Juvisy groots con sternatie veroorzaakt Een Jeugdige vlieger. 23 jaar oud, deed daar een deodelijken val. Ten gevolge van de warmte waren er boven het vliegterrein gevaarlijke luchtgolven Ladougne was o. a. gedwongen met een smak te dalen, ten einde zich voor een ernstig ongeval te behoeden. Ondanks waarschuwingen, wilde Jolly een tocht doen met zijn 70 pk. biplan. Ilii startte prachtig en spoe dig was Jolly 80 M. hoog. Na twee ronden gemaakt te hebben, scheen het. alsof hij het stuur verloren had. Hij geraakte buiten het vliegveld en daar maakte de vliegmachine even als een doodelijk getroffen vogel twee korte wondingen met een snel heid van meer dan 100 K.M. per uur. Vervolgens vielen aviateur en machi ne te pletter op den grond. Ieder snelde toe. maar Jolly was op slag gedood, De ouders van den ongelukkig© woonden dit drama in de lucht hij. WIELRIJDEN. DE FEESTEN VAN DEN A. N. W. B. De excursie van den A. N. W. B. naar Folkestone was een groot suc ces. Op de ..Prinses Juliana" was door de goede zorgen van de bestuurs leden, dc hoeren Rodele. Lugard en Krayenhoff en de directeur van de „Zeeland" De Meester, plaats gereser veerd voor 400 bondsleden. De over tocht was bijzonder rustig, het ontbijt werd op liet dek gebruikt in het ge zicht van de krijtrotsen der Engelsclie kust. Te tien uur was er receptie op het Stadhuis, daarna werd een wandeling gemaakt naar het militaire kamp, een uur buiten de stad gelegen. Verder vermaakten de toeristen zich aan het strand. Na een -emeensch appel ij ke lunch had een autotoer plaats. Maandagmiddag heeft een diner van 400 couverts in „Wampach-Ho- tel" plaats gehad, 's Avonds was er avondfeest in „Pleasure Gadens". Het mecrendeel der toeristen ging met de nachtboot terug. Een zeventig tal toeristen gingen onder leiding van den heer Fockema naar Londen. liet weer was prachtig, de stemming genoegelijk. DE ViERDAAGSCHE AFSTA NDS- MARSCHEN VAN DEN N. B. V. L. O. Maanda" ongeveer 4 uur zijn de deelnemers uit Amersfoort vertrokken. De langste weg loopt over Barncveid, Musschendorp en Achterveld tot den handwijzer ongeveer 20 minuten voor Barneveld hier rechtsaf naar Rens- woude, opnieuw rechts af over Scher- penzeel en Woudenberg, lusschen mal 90 en 89 links nf naar Maarn, Joorn, Neerlangbroek, Cothen, Wijk bij Duurstede, Noorderrijndijk naar Amerongen. Zij, die 35 K.M. loopc-u, slaan bij Renswoude den weg naar Ëm mik huizen in, volgen dun cc-u zandweg in westelijke richting tot de brug en volgen zuidwaarts den weg tot Amerongen. De groote rust werd te Renswoudö gehouden, en om elf uur was daar het rustkamp van de deelnemers aan de 35 K.M. TussChen Renswoude en W oudenberg passeerden al de deelne mers aan de 55 K.M. Zij waren in uit stekende conditie, klaagden alleen over den slechten weg tusschen Amers foort en Barneveid. die hun het loopen zeer had bemoeilijkt. Toch waren cr bij, die 20 K.M. aan één stuk hadden geloopen. Van de mariniers was nie mand meer te zien prachtloopers als ze zijn, waren ze ongeveer 9 uur Renswoude reeds gepasseerd. De contróle is dezen dag uitstekend geregeld de leiders hadden de mede werkers van een sportvereeniging uit Amerongen. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aldaar zorgt voor logies. De corresp. van de „N. R. Ct." sprak den heer Coenaes, die als semi-arts t geneeskundig onderzoek medemaakte. Hij deelde mee, dat dit onderzoek door de slechte regeling aan de plaat sen van aankomst ten zeerste lijdt. De verzorging van de voeten, die tijdens do marschen door luit. Baggelaar ge- scliledt, kan geregeld plaats hebben. Sedert Zaterdagavond is er geen, deelnemer afgevallen. SCHAKEN. SCIILECHTER—TARR ASCII. De tiende partij is na 41 zetten af gebroken. Tarrasch is één pion voor- Schlecliter heeft kans op remise, maar Tarrasch heeft de beste positie Tar rasch opende Spaansch en hield den aanval tot het eind toe vol. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Verlof. De Burgemeester heeft he«. den de gemeente verlaten met een, veTlof van drie weken. WIJK AAN ZEE. Droevig ongeluk. Met een clubje van 25 man waren, eenige Amsterdammers gisteren naar Wijk aan Zee gegaan. Een eind voorbij deze badplaats, onder de gemoente Heemskerk, gal gen eenigen hunner in zee baden. Zonder toezicht zijnde en niet vol doende kunnende zwemmen wei-den zij dooï den opkomenden vloed ver rast. Een drietal der zwemmers verkeer de in levensgevaar en werd door 'ie golven en strooming ver in zee ge dreven. Gelukkig slaagde de heer F. A. Tienpont, klerk bij de Gemeente tram, d.e tot de club behoorde, cr in zijn kameraad Oltmans te redden, door hem in den rug duwend, voort gestuwd door den vloed naar liet strand te brengen. Erger was hot gesteld met den bat- b.ersbediende Van der Vis en den kleermaker Boshuis, die steeds meer in zee werden gevoerd. De heer Tien pont waarschuwde hen nog, maar t mocht niet meer baten. Een poging om de drenkelingen te redden moest deze goede zwemmer opgeven, daar hij gevoelde, dat hij zelf de grootste moeite had om tegen de golven te worstelen. Bijna bewusteloos kwam hij op het strand aan, waar hij ln liet gebouwtje van het „Emma kinderzie kenhuis" aan het strand gelogen,' werd bijgebracht. Ook de pogingen van de badknech ten van het naburige Wijk aan Zee, Inmiddels gewaarschuwd, die direct met de reddingsboot naar de plaats des onheils voeren, baatten niet. Er was niets meer van de verongelukten, d.e hun onvoorzichtigheid met den dood hadden moeten boeten, te zien.- De slachtoffers woonden benden te Amsterdam. Van der Vis is onge-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1