NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, DE GOUVERNANTE 29© «Jaargang. No. 0616 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 25 JULI 1911 B ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: v u PER DRIE MAANDEN: v. A jtig Van 1—5 regels 50 ets.: iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement voor raariem J i AJ tj Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd tl (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. j£t vi AdvertentiBn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door .Nederland.1.® C" wf»1®! J 50 Cts. voor 3 pliatengln J contant. "IE. Aizonderhike nummers0.02 vfM hf n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)* Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. y_ de omstreke" en ^anco Per P°st 0 45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. HAARLEM'S DAG kingen te onderhouden van naaste buren en goede vrienden. Tot slot van dit korte artikeltje een enkel woord over de wijze, waar op België bestuurd wordt. De Koning staat aan het hoofd van het uitvoerend geeag en heeft het recht, de beide Kamers te ontbinden. Dat zijn de Kamer van afgevaardig den en die der senatoren. De eerste bestond uit 166 leden (in 1903) name lijk éen oelke 40.000 inwoners. Zij worden gekozen door staatsburgers, die minstens 25 jaar oud zijn en een jaar in dezelfde gemeente hebben ge woond. Wie grond- of rentebezit heeft tot een waarde van duizend gul den, of wio vijf en dertig jaar oud is, gehuwd of weduwnaar met kinderen en minstens twee gulden vijftig per soneels belasting betaalt, heeft recht op twee 6temmenwie een academi sche opleiding heeft genoten of een hoog ambt bekleedt, mag drie stem men uitbrengen. De afgevaardigden ontvangen jaarlijks 200U gulden en vrij reizen tusschen hun woonplaats en den zetel van het parlement. Dat laatste moeten onze afgevaardigden in Nederland nog altijd derven, hoe wel de spoorwegmaatschappijen het hun zéér gaarne zouden toestaan. Juist daarom waarschijnlijk wen- schen de meeste Kamerleden het niet De Belgische Senaat (onze Eerste Kamer) heeft 110 leden, waarvan 84 gekozen worden door dezelfde kiezers, die de Kamer van vertegenwoordigers benoemen, zij moeien minstens 600 gulden aan directe belastingen beta len of vaste goederen ter waarde van 6000 gulden bezitten. De overige 26 werden, zonder bel a st in gv oo rw aar den. door de Provinciale Staten geko zen. Het provinciaal bestuur is evenals in Nederland geregeld, met dit ver schil, dat elke provincie nog in 41 ar rondissementen is verdeeld, aan het hoofd van elk waarvan een commis saris staat J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE RAMP TE KONSTANTINOPEL. Op den derden verjaardag van de afkondiging der Grondwet s de Turk- eche hoofdstad getroffen door een ontzaglijke ramp. Een ramp, die misschien wel een politieken achtergrond kan hebben. Men vraagt zich af, of hier mogelijk de reactie aan het werk Is geweest, omdat dit wel toevallig samentreft, het ih brand steken van Stamboel en de viering van dm nationalen feest dag. Een aaneengeschakeld verhaal over den brand hebben we nog niet gele zen. De ,Lokal Anzeiger" alleen geeft een resumé, dat niet zoo onsamen hangend is als de telegrarnmenroeks. We ontleenen daaraan liet volgende: Des morgens had Sjefket pasja bij de omhulling van een monument op den Vrijheidsheuvel ter gedachtenis aan de gevallen helden der revolutie, een indrukwekkenden troepenschouw gehouden en een geestdriftige rede uitgesproken. In hel bijzonder zich wendond tot de officieren, zeide hij: „Zwee'rt, dat gij u met alle kracht zult verzetten tegen al wat de heilige grondwet van Turkije zou kunnen schaden!". Waarop de officieren ant woordden: „Wij zweren!". Sjefket pasja eindigde niet de woorden tot' alle soldaten: „Het Ttfrksche volk kan niet leven zonder grondwet en wij, soldaten, moeten elk oogenblik gereed zijn om ons leven voor het land ten offer te brengen." Des avonds, toen de stad geïlLumi- neerd was en groote menschenmen'ig- ten zich in de straten verdrongen, brak de brand uit. Reeds eertige da gen had men geruchten gehoord, dat er op den Nationalen feestdag iets ernstigs zou gebeuren. Een uur later brandde Stamboel aan alle vier kanten. De berichtgever seinde verder: Van Fanar tot het mi nisterie van oorlog, en van daar tot aan de zee van Marmora ligt Stam boel in een vlammenzee. De bevolking is in verschrikkelijke opwinding. De brand brak uit In dc Oezoentsjarki en onmiddellijk daarna ook in de meest uit omliggende wijken. De stad, die voor het nationale feest schitterend geïllumineerd was en waarin kolos sale m ens ciienin enigten elkaar ver drongen, l.gt in den geweldigen gloed van de vlammen, die de moskeeën m een rooden schijn zet, en een fel licht werpt op de ontzette gezichten van de duizenden dakloozen, die met hun armzalig boeltje tusschen de bran dende huizen hulpeloos en weekla gend heen en weer loopen. Het gar nizoen helpt mee, maa'r de soldaten richten meer verwarring aan dan zij kunnen helpen. Om 9.50 had ui Ak-Serail de brand reeds het huis naast het postkantoor aangetast Het vuur heeft hoofdza kelijk de kwartieren van Koska, Mersjan en Tachtakale vernield en is vandaar uit verder gegaan totdat het twee kilometer besloeg. Intuaschen gaan de vlammen telkens verder, en daar zij overal houten barakken op hun weg vinden, is het einde van den hrand niet te overzien. Anderhalf uur later op den avond werd nog gemeld, dat de brand toen woedde tusschen de moskee van So- liman en de moskee van Mohammed dën veroveraar. Twee regimenten hadden zich tusschen die beide ge bouwen geposteerd. De gebouwen van het ininistervan oorlog en dat van financiën, die op groote vrije pleinen staan, werden door soldaten afgezet en die gebouwen zijn door hun vrije ligging gespaard gebleven. Overigens is alles ui die stadswijk in de asch gelegd, o.a. een reeks voorname ko naks en elf inoskeeên. Het waterge brek duurde bijna 2 uren. De commandant van het eerste le gerkorps, Sekï pasja, leidde persoon lijk het reddingswerk. Onheschrijf-1 lijk waren de tooneelen, die zich af speelden. In wilden schrik vluchtten de menschen uit de huizen; de mees- ten moesten alles achterlaten. Er was geen tijd om zaken van waarde te bergen. Het was aanvankelijk een aigeoieone verwarring, waarin eerst later de cavalerie wat orde wist te brengen. Hoogo officieren, nog van het feest in gal a-uniform en met ridderor den op de borst, reden op met ezels be spannen kermiswagens hun inboedel weg. Pasja's trachtten de men.gte tot kalmte te brengen. Inderhaast wor den er tenten opgeslagen. Achter de Hajasjid-inoskee tot aan het achter eind van Koem-Kapoe beginnen de tenten reeds te verrijzen. Vele lieden wierpen hun bueltje zelf in liet vuur, nadat zij er eenige uren mee tus schen de Vlammen hadden rondge wandeld en door de soldaten telkens verdreven waren zonder een veilige plaats te kunnen vinden. De nood is ontzettend. Vele honderden menschen; hebben slechts gered wat zij aan het lijf dragen. Velen loopen in zakken rond ais wilden. Soms zou men mee- nen te nndden van een heksensabbat te zijn of in een krankzinnigen droom, waaruit men ieder oogenblik kan ontwaken. Van de brandstich ters, die volgens een vast plan te werk gingen en die het voo'rai op het minds ter .o van oorlog gemunt had den, zijn eï reeds twaalf gevat. Zij zullen wel voor den krijgsraad wor den gebracht en aan de brug worden opgehangen. De regeoring staat \oorloopig in stomme vertwijfeling te genover deze ramp. Van een actie tot redding merkt men mets. Tien wijken van SUunb..«ei stonden in vlammen. De brand eischto eenige mensclieuievens en vele gewonden. Tot toen waren er vier lijken gebor gen, maar latei' meldde men, dat er 40 dooden waren. Bij liet instorten van het gebouw van den generalen staf zijn aoht man zwaar gewond. De omvang van den brand kan men opmaken uit het volgend tele gram van den berichtgever. Ik reed met groote inoe.te m 2 uur om de heeie vuurzee heen, die in het heldere Lcht van den zomerdag nog alie ver wachtingen overtreft. Toen ik een politieagent naar den omvang van den brand vroeg, zei hij: „Vraag niet waar de brand is, maar waar Stam boel is." Ik t'rof daar terugkeerende brandweerlieden, die er uitzagen als troepen na den slag. Men ziet over do rookende puinlioopen van de zee tot aan de Ak-Serail-moskee. Te midden van de verschrikkelijk ste vei wax ring en de armzaligste ver woesting was de berichtgever tot bet aanbreken van den morgen bij den brand gebleven, zonder in den 6tik- doukeren nacht bij het spookachtige schijnsel van de telkens opnieuw uit- laaiende vlammen, eenige positieve opnemingen te kunnen doen van den omvang van de ramp. Ik zag echter tooneelen die geen pen kan schilde ren, seinde hij. Bij troepen liepen volkomen naakte Vrouwen tusschen de brandende huizen rond, enkele met kinderen op den arm, andere met allerlei nuttelooze dingen beladen, huilend en weenend. Velen ziet men in een zenuwtoeval op den grond hggeu. Onze Lachhoek AFKOELING. Dichter. Zie, dit drama is het boste, wat ik tot dusverre schreef. Criticus. Laat u niet ontmoedi gen.... UIT ONDER-DE-STREEP IN HET „HBL." Een jonge man, meester in de rech ten, meer bekend om zijn zin voor hu mor dan zijn kunde, solliciteerde voor kantonrechter. Tot zijn groote verbazing, werd hij boven anderen bevoorrecht en ont ving mededeeling van zijn benoeming met het volgende lakomeke telegram- „Kantonrechter!" Hetwelk hij aldus interpreteerde: „Kan 't onrechter?' De schade wordt op 11 miiiioen gul den geschat. BERLIJN, 24 Juli. (Hhld.) Vah de brandstichters, volgens of- ficieole opgaven zijn het er ten min ste dertig, die systematisch te werk gingen naar een vooruit bestu deerd plan en die het voornamelijk begrepen hadden op het ministerie van oorlog, zijn er twaalf in handen der autonte.ten, meldt de Lokal An zeiger. Zij zullen door den krijgs raad veroordeel d> en waarschijnlijk in het openbaar opgehangen worden. JL>e autoriteiten zijn zoo overstuur, dat er nog geen sprake is van een stelselmatige actie tot redding. Tien wijken, vier duizend huizen, zijn vernield, een reeks van prachtige konaks is verbrand, ook gmgen velo steenen gebouwen m de vlammen op. Het aantal dooden is nog met op te geven, zal echter niet groot zijn. Volgens een ander Berlijnsch middag blad bedraagt het aantal dooden 55. De brandweer heeft geen kracht meer om te spuiten. KONSTANTINOPEL, 24 Juli. De brand is gebluscht. Bevestigd wordt dat Sjefket-pasja licht gewond is. HOOGER- EN LAGERHUIS. In het Engelsche Lagerhuis deden zich gisteren ongewone wanordelijke tooneelen voor. toen het debat werd geopend over het voorstel om de amen dementen te behandelen, die het Hoo- gc-rhuis op de vetovvet heeft aange bracht. Asauitb werd, toen hij binnen kwam, met een grooische ovatie van liberalen en lersche nationalisten ont vangen, die waren opgestaan, opge wonden juichten en met zakdoeken zwaaiden. loon Asquith opstond, om een ver klaring af te leggen over het regoe- ringsneleid. werd van sommigo uj>po- siUebamben al „verrader" geroepen. Het tumult werd zoo groot, dat As- quitn met in staat was te spieken. Tel kens wunneer bij begon, werd hij op nieuw door leden van de oppositie ver hinderd verder te gaan. Hoewel de voorzitter krachtig ingreep. Lr werd geroepen Laat Redmond eerst spre ken, hij is de werkelijke leider, noem dc voorwaarden van de overeenkomst! TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1389 ren en nnder over België. Toen in het vorige jaar Brussel haar schitterende internationale ten toonstelling hield, is er in de couran ten en ook in dit blad veel geschreven over die expositie en over do stad Brussel, maar aan het land zelf zijn we niet toegekomen, daarvoor was de stof toen te uitgebreid en te veelzijdig. Ik wil trachten, deze leemte nu aan te vullen omdat België ophieuw onze belangstelling trekt, daar Koningin Wilhelmina thans een bezoek zal brengen aan den Belgischen Koning. Te zelden gaat onze Koningin op be zoek over de grenzen, dan dat daar aan niet bijzondere aandacht moet worden besteed en dat te eerder om dat Nederland en België in velerlei opzicht gelijke belangen hebben en wellicht door toenadering en nau were kennismaking beide kunnen pro fiteered Daarvoor is het in de aller eerste plaats noodig, dat zij meer van elkander weten. Als vanzelf zal zich daarbij dik wijls gelegenheid tot vergelijking met ons eigen land opdoen. Al dadelijk bij de bevolking. Hoewel Nederland bij na 3000 vierkante kilometers grooter ls, dan België, heeft onze nabuurstaat een belangrijk grooter bevolking. Bel gië is namelijk het dichtst bevolkte land van de wereld terwijl in ons land 156 nersonen wonen op eiken, vierkanten kilometer, is dat cijfer voor Belvië 234. Een gevolg waar schijnlijk hiervan, dat België meer dan Nederland een land van industrie is, al komen wij in dat opzicht ook langzaam, maar zeker, naar voren. Onze buren hebben een rijkdom aan grondstoffen in den bodem, dien wij nu eenmaal moeten missen. Het is zeer moeilijk om cijfers met elkaar te vergelijken, omdat posten van ontvangsten en uitgaven wel de zelfde namen dragen, maar daarom nog niet klakkeloos tegen elkander over kunnen worden gesteld. Zoo kan wel uit de Staatsbegrootingen der beide landen blijken, dat Nederland het meer in directe, België voorname lijk in indirecte belastingen zoekt. Ons budget voor 1903 wees een ont vangst aan van acht en vijftig en een half millioen gulden aan directe be lastingen, terwijl in België deze post voor 1900 ruim 29 millioen gulden op bracht zoo was in diezelfde jaren de opbrengst van de indirecte belastin gen in Nederland 61.1 millioen, in België 88,33 millioen gulden. Twaalf millioen van dat verschil zijn toe te schrijven aan de inkomende rechten, die in België veel hooger zijn, dan bij ons. Eén post Is er op de begrooting van onze naaste buren, die voorstanders ,van Staats-exploiiatie met blijdschap zal vervullen het is deze. dat voor fëüïlZÜTön door Haadon Hlll. 51) Toch was de zaak, zooals zij door de vervolging werd blootgelegd, ern stig en overtuigend genoeg. Ofschoon jdoor den president van de rechtbank 'zoo zacht mogelijk voorgesteld, toch scheen er geen gaatje voor ontsnap pen mogelijk. E>e getuigenis, waarop men steunde, was dezelfde als die waarmee men bij het voorloopig ver hoor rekening had gehouden, cn die don reöhter aanleiding had gegeven tot een bevel van inhechtenisneming. Het voornaamste argument, waarop do gevangene was beschuldigd, was de twist met zijn vader en dat nie- finand anders de misdaad kon hebben bedreven. Toen Mr. Armstrong zijn plaats In genomen had, wierp hij telkens steel- sche blikken naar de bank der be schuldigden, hetgeen gewoonlijk voor den gevangene niets goeds voor spelde. Menschen van ervaring aan de pers tafel keken om te zien of de bekende advocaat, die de verdediging op zich genomen had, ook liet blijken hoe het spoorwegen, post en telegraaf 115 mil lioen gulden is ontvangen en al werd er bijna 85 millioen voor uitgegeven, liet batig saldo van 30 millioen over treft toch ver het bedrag van ruim 18 millioen, dat Nederland er aan ver dient. Intusschen is hier een vraagtee- keu te plaatsen. Want de Belgische staatsschuld eischte aan rente en af lossing meer dan 64. de onze slechts ruim vier en dertig en een half mil lioen en de veronderstelling ligt voor de hand. dat dit verschil mede ver oorzaakt wordt door kapitalen, wel ke juist voor de spoorwegen zijn ge leend. Verechoonmg vragende voor het be jaarde van. mijn cijfers (ik heb voor België geen nieuwere hij de hand) doe ik tevens opmerken, d«t hieruit vol doende blijkt, dat een veel grondiger studie noodig is om een juiste verge lijking te maken. Ik staak dus deze financieele be schouwing, waaruit wij alvast dit kunnen leeren, dat België zijn sjxior- wegen zelf exploiteert en in indirecte belastingen zoekt, wat Nederland In de directe vindt. Weinig landen zullen er zijn, die in de toch wel onrustige tijden van de vijftiende tot de achttiende eeuw. zoo in striid en twist zijn gewikkeld geweest, als de Zuid-Nederlanden en de streken, die tegenwoordig te zarnen het koninkrijk België vormen. Nadat oen gedeelte aan Oostenrijk had toe behoord. kwam het in Spanjes bezit en toen Noord Nederland zich uit die heerschappij losgevochten had, bleef het Zuiden aan Spanje, kende een korte periode van rust onder Philip II's dochter Isabella en haar gemaal aartehertog Albrecht en kwam toen weer aan Spanje terug, om altijd de slagen oqp te vangen in de oorlogen, die dit land met Frankrijk en Neder land voerde. Gedeelten werden nu door Frankrijk veroverd, later kwam het land aan Oostenrijk, naderhand weer aan Frankrijk en ten slotte opnieuw aan Oostenrijk. We kunnen ons den ken, hoe al deze wisselingen niet zon der schokken zullen hebben plaats gehad. Tirannie van do Oostenrijkers riep een algemeen verzet in 't leven. Ze werden uit het land gejaagd, maar keerden terug toen een burgeroorlog den opstand brak. Daarop volgde de Fransche overheerscbing, zoodat het rampzalige land in negen provinciën verdeeld bij Frankrijk werd ingelijfd en eindelijk, na den val van Napoleon, werd België bij Nederland gevoegd. Wat daarop volgde de oorlog van 1S30, de tusschenkomst vooral van Frankrijk, het besluit van de mo gendheden om België tot een onafhan kelijk kouinkrijk te verklaren, het is alles betrekkelijk nog nieuwe geschie denis. Wij Nederlanders zijn over die gebeurtenissen al sedert lang niet ge voelig meer. wij gunnen den Belgen van harte gaarne hunne onafhanke lijkheid, waarvoor zij zoo vaak te vergeefs hadden gestreden en onze eenige wensch is, met hen de betrek- resultaat van zijn pleidooi zou wezen. Maar Mr. Vyner scheen in diep ge peins verzonken, en zijn mooie, wel besneden trekken waren, voor zoover men ze zien kon, absoluut zonder eenige uitdrukking, gaven totaal geen sleutel voor zijn gedachten. De jour nalisten keken weer naar den gevan gene, en deze glimlachte tegen zijn zuster, een glimlach dié Yvonne met een vroolijk knikje beantwoordde. Lord Monksilver was de eerste ge tuige, die werd opgeroepen. Sinds de opening van de zitting had hij een plaats ingenomen op de getuigenbank, en niet een verstrooid uiterlijk, dat vreemd scheen in een edelman, wiens laatst overgebleven erfgenaam voor zijn loven verhoord werd, geluisterd naar Ue zaak van zijn neef. Maar nu zijn naam werd opgeroepen, kwam hij levendig naar voren en boog met waardige zelfbeheersohiiig voor do le den der balie. De rechter liet hem alles wat op dien noodlottigen morgen gebeurd was, ,nog eens vertellen, zijn vragen zoo stellend, dat hij ze gemakkelijk kon beantwoorden Zijn getuigenis bevat te precies wat al bij het eerste ver hoor was gezegd en was hoofdzake lijk er op gericht om te doen uitko men, dat hij het volle uitzicht op de tuindeur van de studeerkamer had, toen zijn attentie getrokken werd door het schot, en dat niemand daaruit- ge komen kon zijn zonder opgemerkt te worden door hem en zijn particulier secretaris, die op dat oogenblik hij hem was. Ook deelde hij mee, dat het een stormachtige familiebijeenkomst was geweest, waaraan hij deel had genomen, dat zijn overleden broeder en zijn neef bij die gelegenheid in hef tige woordenwisseling waren geweest. Toen stond Mr. Vyner op, om als verdediger eenige vragen to stellen. Deze familiebijeenkomst, waarover u spreekt, mylord, had immers in den salon plaats Ja. De vensters van den salon zien uit op de oprijlaan, niet waar een heel ander uitzicht dan dat uit het venster van dc studeerkamer, dat op het grasveld uitkomt. Dat is zoo. Kan u mij eenig idéé geven van den duur van dien familieraad, die tot verwijdering tusschen Mr. Wens- lade en zijn zoon aanleiding gaf Die moet wel een vol uur ge- duurd hebben, misschien wel langer. Mr. Vyner ging blijkbaar zeer vol daan weer zitten, ofschoon het moei lijk was. om uit te maken, waaruit die voldoening voortvloeide. Blijkbaar zat er meer achter die schijnbaar on beduidende vragen dan men wel kon vermoeden, maar dat was nog in een geheimzinnig waas gehuld. Dat de groote advocaat overtuigd was hier mee een belangrijke kwestie te heb ben uitgemaakt, bleek uit den veelbe- teekenonden blik, dien hij de jury toe wierp ook bleek duidelijk, dat hij niet vun plan was de lijn te volgen, die men eerst algemeen verwacht had. Er was nog een andere jpersoon in de zaai aanwezig, wiens gelaat vol doening uitdrukte, toen Lord Monk- silver weer naar zijn plaats terug ging. Maar omdat lii) midden tus schen een menigte wachtende getui gen stond, merkte niemand het op Dat w as Mr. llavenscar, die den te rugkeer van den ouden peer naar zijn zitplaats gadesloeg mei een uitdruk king, waarin iets meer dan vriende lijke belangstelling was te lezen Daarin lag verlichting een ontspan ning van trekken, dat- tijdens het kruisverhoor van zijn chef strak van bedwongen aandoening was geweest. Maar hij was de voigende getuige, en toen hij voor de rechters stond, was zijn angst on daarop volgende verlichting weer verdwenen. Zijn hou- ding was correct tot in alle onderdoe- len van de wijze, waarop zijn lange gestalte zjm plaats voor de rechters innam, zoodat hij zijn aandacht ge lijkelijk kon verdeelen over de recht bank, de verdedigers en de jury. Hij was, zooals hij daar stond, juist de getrouwe dienaar, dio tegen zijn zin betrokken is in een zaak, die hern per soonlijk niet aangaat, maar die van plan is de volle waarheid te zeggen, noe pijnlijk die ook mag zijn. Noch de trouw von Mr. Ravenscar tegenóver zijn chef of zijn voornemen om do waarheid te vertellen werden echter zoo op de proef gesteld, als hij misschien verwacht had. De rech ter verlangde van hem alleen een be vestiging van de getuigenis van Lord Monksilver omtrent hun positie op het grasveld, toen het schot werd af gevuurd, en van het feit. dat niemand anders dan de gevangene uit de tuin deur der studeerkamer was gekomen De verdediger stond half van zijn zit plaats op en gaf meer door gebaren dan in woorden te kennen en zonder den getuize aan te kijken, dat hij geen vragen wenschte te stellen voor het kruisverhoor. Wat hij ook gevoeld mag hebben, Mr. Ravenscar toonde geen verbazing, dat nij bespaard werd voor hetgeen men als het oordeel van den belang rijksten getuige kon beschouwen. Ook kon niemand van hen, die hem gadesloegen en er waren er min stens twee in de zaal eenige aan doening ontdekken in de gelaatstrek ken van den man, die altijd zichzelf meester wa9. Hij scheen het als de natuurlijkste zaak van de wereld aan te nemen, dat men zijn getuigenis niet verder wenschte. Maar voor een ma tig man deed hij iets heel wonderlijks: hij wist zich een we" naar buiten te banen, en sloeg in de koffiekamer van het aangrenzende hotel twee likeur glaasjes brandewijn heel haastig naar binnen. Toen hij weer in do zaal te rugkeerde, werd juist inspecteur Pearnian ondervraagd, en van dat oogenblik af tot het tijd was om te lunchen werden alle netten om den kalmen jongen man daar in de burik der beschuldigden met zekerheid uit gezet. Andere politiegetuigen volgden op den inspecteur de agent, die het eerst op hét tooneel van den moord was aangekomen, de man, die de toe- kening van de studeerkamer had ge maakt, en de beambten, die tever geefs tien tuin doorzocht hadden, om sporen te vinden van een inbreker. De vrouwelijke dienstboden waren opge roepen om te getuigen, dat niemand door de achterdeur het huis verlaten kon hebben. De slotsom van al deze getuigenissen kwam hierop neer dat niemand dan Dick W enslado het schot bon hebben afgevuurd, dat zijn vader doodde. Sergeant Scott, die met al zijn er varing van Scotland Yard de origine van het pistool niet had kunnen op sporen, was niet als -tuige opgeroe pen maar hij was wel in de zaal te genwoordig en de eerste om weg te slippen, toen de rechter heenging om te lunchen. De grootere attracties van de twee bekende hotels versmudend. haastte h:' zich een zöstraat iri en trad een weinig pretentieus loge ment binnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5